Dlaczego klawiatura Dvoraka nie zawładnęła światem?

Być może żadna awaria technologiczna nie jest lepiej znana niż w przypadku klawiatury Dvoraka. Od początku lat 70. XIX wieku prawie każda maszyna do pisania używała klawiatury z układem QWERTY, jednak większość badań pokazuje, że układ klawiszy Dvoraka jest szybszy.

 •  

  pokaż komentarz

  Jestem przekonany, że podobnych przypadków jest tysiące. Niektóre standardy już nigdy nie zostaną ulepszone ponieważ zostały zaadoptowane tak szeroko. Wyobraźcie sobie np, że UK chciało by teraz zmienić ruch na prawostronny?

  •  

   pokaż komentarz

   @Raa_V:

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: IMG_20210803_101739.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @cherusek chłopie to jest UK.

   O nie dopiero w drogiej dekadzie XXI wieku zaczynają stosować jedną baterię łazienkową z mieszadłem na ciepłą i zimną wodę. I to rozwiązanie wchodzi dosyć powoli.

   Kiedyś mądry wymyślił, że napuszczając wodę do zatkanej umywalki będą oszczędzać wodę. Oddzielne krany miały niejako wymuszać tę praktykę. Gówno. Albo myjesz w lodowatej wodzie albo masz poparzone dłonie.

   Drzwi. Niby taka drobnostka. Niby kompletnie nieistotny szczegół. Otwieramy do środka czy na zewnątrz budynku?

   W Polsce normalne, że na zewnątrz. Kwestie bezpieczeństwa i standardów.

   W UK w mieszkaniowce wielorodzinnej czy budynkach biznesowych nie ma reguły. Byłem kurierem i powiem Ci, że po pewnym czasie zaczyna to frustrować.

   Większość budynków biznesowych ma blokadę wyjścia. Przycisk gdzieś z boku elektrycznie odblokowujący dzwi. Od 10 lat zastanawiam się po kiego grzyba. Co w przypadku awarii? Braku prądu. Pożaru? Może działa niezależnie ale sam przycisk też potrafi rozlecieć się.

   W jednym budynku przycisk dwa metry za tobą, trzeba wiedzieć gdzie szukać.

   W innym budynku ukryty nad framugą na wysokości powyżej 2m XD

   W budynku wielorodzinnym korytarze tak wąskie dwie osoby nie kina się ale nawet wycieraczki nie położysz, bo będzie pożar m ktoś może przewrócić się.

   Ale dopiero gdy 50 osób zginęło w Londynie stwierdzili, że ocieplanie budynków łatwopalnym materiałem, nie spełniających norm w większości krajów to nie najlepszy pomysł.

   Brytyjskie czolgi mają w standardzie zestaw do przygotowania herbaty XD

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: ? To ostatnie mnie rozwaliło, ale wiesz, tradycja.

  •  

   pokaż komentarz

   @cherusek: Rozwaliło cię? Bo ni pijesz fajfoklokowej herbatki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Plutonium: nie, nigdy nie piłem. Dla mnie Anglicy to klawisze, piją ogromne ilości kawy, czasem tylko herbatę, nauczyłem się w Anglii pić herbatę z mlekiem. W Polsce już tak dobrze nie smakuje. Tam wszystko lepiej smakuje. W Niemczech też już nie to. O innych krajach nie powiem bo nie byłem. 3 dni we Francji się nie liczy

  •  

   pokaż komentarz

   @cherusek: W Anglii wszystko lepiej smakuje? XD żart?

  •  

   pokaż komentarz

   @Plutonium: tak, nawet pompowany chleb jest lepszy niż w Niemczech. Piwo lepsze niż w Niemczech czy Polsce. Czy to dlatego, że mieszkałem głównie na wybrzeżu? Nie wiem.

 •  

  pokaż komentarz

  nie zawsze pierwsza osoba jest zwyciesca
  tutaj wydaje mi sie ze sa to naszlosci historyczne, jak w wielu przypadkach. gdyby producenci nagle zdecydowali ze ze beda nowe kalwiatury to by byly. ale klienci by ich powitali z widlami i pochodniami. W koncu znasz juz uklad qwerty wiec nie masz ochoty uczyc ze nowego. zwlasza dla tych 5%
  jeszcze jeden mankament jest to ze klawiatury projektuja pod jezyk ang, wiec w innych jezykach nie beda juz takie postepy.

 •  

  pokaż komentarz

  Wiele dzisiejszych rozwiązań w różnych dziedzinach to dzieło przypadku, nieporozumień itp. Ale kwestie przyzwyczajenia lub trudności w reorganizacji stoją na przeszkodzie aby zawrócić.

  Przykład ruchu prawo/lewo stronnego. To kwestia umowna Ale niektóre kraje poszły inną drogą co globalnie wydaje się nieracjonalne z powodu marnowania zasobów.

  Kwestia zmiany czasu o godzinę w okresie zimowym.