Rzeź Woli. 50 tysięcy zabitych w 3 dni. „Można zabijać, kogo pan chce”

Rzeź Woli. 50 tysięcy zabitych w 3 dni. „Można zabijać, kogo pan chce”

Kilkadziesiąt tysięcy niewinnych cywilów zostało bestialsko zamordowanych przez Niemców tylko w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku. Ludność cywilna mordowana była niemal od pierwszych godzin. Apogeum Niemcy osiągneli bardzo szybko – 5 sierpnia w tzw. „czarną sobotę”, zginęło nawet 30 tysięcy osób.

 •  

  pokaż komentarz

  Londyn to miał gdzieś liczył się powrót do koryta bez znaczenia ilu ludzi przypłaci to zyciem. To było ludobójstwo AK i rządu w Londynie.

  •  

   pokaż komentarz

   @MarkUK polecam książkę "obłęd '44"

  •  

   pokaż komentarz

   @MarkUK: Akurat Londyn był przeciwny rozpoczęciu powstania.

  •  

   pokaż komentarz

   @MarkUK: przecież decyzje były wydawane w Warszawie. Londyn de facto robił co mógł

  •  

   pokaż komentarz

   @MarkUK: Londyn był przeciwny Powstaniu jak i sam Naczelniki Sosnkowski, mało tego nie dość że był obstawiony przez agentów Sowieckich to jeszcze jego rozkazy cenzurowali Anglicy.
   Mam Nadzieje że te odczarowywanie AK, a w szczególności nieudaczników, debili i zdrajców w postaci Bora i Okulickiego zostaną przeprowadzone jak najszybciej.

  •  

   pokaż komentarz

   @JaroSubaru82: @RKN @JanuszAndrzej AK podlegała rządowi w Londynie i rząd w Londynie za to odpowiada. Dzisiaj jak jakaś organizacja zbrojna rozpoczyna walkę bez zgody rządu nazywa to się TERRORYZM! Tak samo tylko organizacje TERRORYSTYCZNE wykorzystują dzieci do swoich celów!

  •  

   pokaż komentarz

   @JanuszAndrzej:
   @RKN_:
   Za jednego zabitego Niemca lub pomocnika Rzeszy zabijano 100, a nawet 200 Polaków. Moim zdaniem to była czysta dywersja. Ta zasada obowiązywała już od początku wojny z Polską, wszyscy o tym wiedzieli.

  •  

   pokaż komentarz

   :
   Za jednego zabitego Niemca lub pomocnika Rzeszy zabijano 100, a nawet 200 Polaków. Moim zdaniem to była czysta dywersja. Ta zasada obowiązywała już od początku wojny z Polską, wszyscy o tym wiedzieli.


   @Celtowie: oczywiście że wiedzieli

   Za sam udany zamach na Kutschere, Niemcy zamordolwli 300 przypadkowych osób.

   Pomysł wywołania powstania pod sam koniec wojny, aby pokazać sowietom swoje do nich nastawienie go była zdrada żywotnych interesów narodowych, którymi było uratowanie jak największej liczby Polaków.
   AKowcy odpowidzielni za powstanie to zdrajcy narodu.

  •  

   pokaż komentarz

   a w szczególności nieudaczników, debili i zdrajców w postaci Bora i Okulickiego

   @JaroSubaru82: Okulicki został uznany za zdrajcę i zdegradowany. Kto o tym wie dzisiaj? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Z opublikowanych dokumentów przekazanych przez Jelcyna wynika, że Okulicki, przed pokazowym procesem, składał zeznania jak agent, który wykonał zadanie (rozpętanie powstania w Warszawie), ale chce być nadal sowietom przydatny, oczekując nagrody, w postaci zaoferowania mu ważnej funkcji w komunistycznych władzach. Tu się przeliczył,

  •  

   pokaż komentarz

   @MarkUK: radzę zapoznać sie lepiej z definicja slowa "TERRORYZM".

  •  

   pokaż komentarz

   @MarkUK: Rozkaz o wybuchu powstania był sprzeczny z wytycznymi gen. Sosnkowskiego. Była to czysta samowolka

  •  

   pokaż komentarz

   @rabbbit83: Tego samego autora polecam książkę Germanofil. Ładnie wszystko opisane jak nasze elity żyły honorem, a nie pragmatyzmem. O debilizmie Becka i Śmigłego, o idiotach sitwy Piłsudskiego. O tym, że zmiana kursu na sojusz z Anglią i Francją wiosną 1939 zabiła nas na dziesięciolecia. Władysław Studnicki, zapamiętajcie to nazwisko.

  •  

   pokaż komentarz

   @JanuszAndrzej: Bo londyn chciał aby wybito polaków bez większych kosztów, problem jest taki, że gdyby ludzie byli bierni, to i tak by byli mordowani, więc skoro mają zginąć, to może chociaż spróbować walczyć a nie patrzyć się jak mordują nasze i wasze rodziny na naszych oczach i tak codziennie dla zabawy..

  •  

   pokaż komentarz

   @Ochlapto: To jest odwieczna dyskusja o sensie sojuszy. Ale zastanówmy się nad tym, co by się stało, gdyby Polska została satelitą Niemiec. Bardzo prawdopodobny jest początek wojny z Sowietami z granicy polskiej. To kilkaset kilometrów na wschód. Pozytyw. Ale, wtedy Sowieci nie rozbierają linii Stalina. Armia niemiecka nie ćwiczy się w boju na froncie z Polską. Czy Oś uderzyłaby na Francję najpierw? Wątpliwe, pewnie uderzyłaby na Sowietów. Wtedy prawdopodobnie alianci wsparliby Stalina wcześniej. Czy by przegrała? Moim zdaniem raczej tak. Zwykła różnica potencjałów, ilości ludności, zasobów i fabryk poza zasięgiem niemieckiego lotnictwa. Sowieci zdołali wywieźć całe fabryki na daleki wschód, mieli tam liczne oddziały które miały walczyć z Japonią. Jeśli Oś by przegrała, prawdopodobnie stracilibyśmy tereny wschodnie, a raczej nie zyskalibyśmy ziem zachodnich. Wyszlibyśmy jak Węgry po I wojnie światowej. Pytanie też się pojawia, ilu polskich obywateli zginęłoby na wschodzie Sowietów, zamiast w obozach niemieckich? Moim skromnym zdaniem obowiązkiem polskich władz było staranie o minimalizację szkód. Walka z Niemcami powinna być prowadzona, ale bez takich działań jak Powstanie Warszawskie. Studnicki podejmował próby współpracy z Niemcami, ale nie spotkał się z pozytywnym odzewem. Wątpię, by polskie oferty sojuszu były przez Hitlera przyjęte na jakiś partnerskich zasadach. On jasno napisał, że lebensraumu szuka na wschodzie. Może jakby się dał przekonać, że Francja jest lepszym kierunkiem dla Niemiec to by się to udało. Ale wujaszek Adi chyba nabrał niechęci do Belgii i Francji po tym jak się nawąchał gazów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @JanuszAndrzej @JaroSubaru82 Sosnkowski nie zakazał rozpoczęcia Powstania, zamiast rozkazu 25 lipca 1944 r. wysłał do Warszawy depeszę, w której pisał: „Decyzje Wasze budzą szacunek, odpowiadają zasadom żołnierskiego i narodowego honoru. Jej skutki polityczne są w ręku Boga”.
   Mikołajczak natomiast, 26 lipca 1944 r., przed odlotem do Moskwy, wysłał do delegata rządu na kraj oraz dowódcy AK depeszę: „Na posiedzeniu Rządu RP zgodnie zapadła uchwała upoważniająca Was do ogłoszenia powstania w momencie przez Was wybranym. Jeśli możliwe, zawiadomcie nas przed tym”.

  •  
   JerryCanPlay

   0

   pokaż komentarz

   @samuel-ogonowicz: tyle, że jednocześnie przekazano, że żadna pomoc aliancka do Warszawy nie dotrze, w związku z czym - zdawano się na rozsądek KG AK. Tutaj jednak karty zaczął rozdawać narwaniec Okulicki, oskarżający o zdradę każdego, kto podważał konieczność rzucenia się na Niemców z pustymi rękami.

  •  

   pokaż komentarz

   @JerryCanPlay: Masz może jakieś dokładnie wypowiedzi dotyczące braku pomocy aliantów dla Warszawy?

  •  

   pokaż komentarz

   @RKN_: Czyli AK to banda a nie wojsko! W wojsku nie ma samowolki!

  •  
   JerryCanPlay

   +6

   pokaż komentarz

   @samuel-ogonowicz: Próbowałem znaleźć książkę Jeziorańskiego "Kurier z Warszawy", gdzie dokładnie opisał spotkanie z dowództwem AK w przeddzień wybuchu powstania (polecam przeczytać, jedna z lepszych publikacji wspomnieniowych, obejmujących czas wojny).
   Niestety - mam sterty książek i niezły bałagan na półkach ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Zasadniczo "Jan Nowak" dotarł z Londynu do Warszawy i przekazał, że żadnej pomocy nie będzie, czym trochę ich zaskoczył, bo część z nich była mocno oderwana od rzeczywistości i wierzyła m.in. w lądowanie polskich spadochroniarzy. Ogólnie trwali w myśleniu życzeniowym i bali się, że nie zdążą wywołać powstania, zanim wejdą Rosjanie. Tutaj dwa artykuły na ten temat, skoncentrowane na postaci bardzo rozsądnego pułkownika, Janusza Sęk-Bokszczanina, który w przeciwieństwie do Komorowskiego czy Okulickiego, nie ma dziś swoich dużych ulic w Warszawie:

   https://natemat.pl/186591,ten-oficer-ak-robil-wszystko-aby-nie-dopuscic-do-przedwczesnego-wybuchu-powstania-zostal-nazwany-tchorzem
   https://opinie.wp.pl/plk-janusz-sek-bokszczanin-oficer-komendy-glownej-ak-ktory-nie-chcial-powstania-warszawskiego-6126040540690049a

  •  

   pokaż komentarz

   @JerryCanPlay: Dzięki, nie znałem tej postaci Sęk-Bokszczanina!
   Wydaje mi się, że Londyn zawiódł, nie wydając jasnego rozkazu zabraniającego rozpoczynania powstania.

  •  
   JerryCanPlay

   0

   pokaż komentarz

   @samuel-ogonowicz: myślę, że tu i tam był problem z komunikacją i właściwym rozpoznaniem sytuacji, ale chyba najgorszym elementem była cienka linia sojuszu z sowietami, po której wszyscy musieli stąpać wbrew własnej woli.

   Sosnkowski, chociaż przedstawia się go, jako osobę nie potrafiącą podjąć decyzji, myślał bardzo racjonalnie, tyle, że był jednocześnie niewolnikiem jakiegoś tam żołnierskiego honoru i celów politycznych, które były praktycznie nie do osiągnięcia:

   "powstanie zbrojne w Polsce we współdziałaniu z armiami sowieckimi musi być poprzedzone przez nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Sowietami, przy czym rząd polski obstaje przy integralności granic wschodnich Rzeczpospolitej."
   "próba powstania przerodzić się musi w rzeź masową ludności polskiej, zaś morze krwi przelanej nie da bynajmniej spełnienia polskich celów wojny”

   https://wielkahistoria.pl/czy-to-stanislaw-mikolajczyk-odpowiadal-za-wybuch-powstania-warszawskiego/

   Do tego, co jest wykazywane m.in. w powyższym artykule, był on marginalizowany przez Mikołajczyka, który czuł, że potrzebuje silnego dowodu na bitność Polaków podczas rozmów ze Stalinem, zarzucającym Polakom tchórzostwo i unikanie walki z Niemcami.

  •  

   pokaż komentarz

   Wątpię, by polskie oferty sojuszu były przez Hitlera przyjęte na jakiś partnerskich zasadach. On jasno napisał, że lebensraumu szuka na wschodzie
   @NocnikDzienny: oryginalnie, Hitler chciał sojuszu z Polakami. Mieliśmy być jego antyrosyjskim buforem podczas wojny z Francją. Sojusz nie byłby równoprawny, a Polska pewnie straciłaby dostęp do Bałtyku, ale jak to Göring powiedział Polakom "Morze Czarne to też morze".

   Polacy cały czas mamili Hitlera że do takiego sojuszu faktycznie dojdzie. Aż tutaj Anglicy porzucili politykę appeasementu i dali sobie nawzajem z Polakami gwarancje 6 kwietnia 1939 roku. Zaskoczony i wściekły Hitler rozkazał zaplanować inwazję na Polskę, Fall Weiss, dopiero 11 kwietnia.

   Nawet wtedy po rozgromieniu Polski chciał z niej zrobić państwo marionetkowe, które miało być antyrosyjską tarczą. Stalin o tym wiedział i postanowił do tego nie dopuścić, dlatego wymusił podział Polski paktem Ribbentropp-Mołotow.

   Zatem sojusz Polski z III Rzeszą był możliwy, byłoby to coś podobnego do sojuszu z Węgrami. I skończyłby się podobnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @MarkUK: liczyły sie granice z 1939 temu mialo sluzyc powstanie, znaczy ilosc trupów miala zmusic usa i uk do postawienia sie stalinowi. bo ze nie ma szans na wygrana wiedzieli od poczatku. lwow, wilno, brzesc i bagna pinskie mialy byc polskie . a potem wojna domowa pewnie jak w jugoslawii

 •  

  pokaż komentarz

  Nikomu tyle nie zawdzięczamy, co Niemcom.
  Wyborcza - nic dodać nic ująć.

 •  

  pokaż komentarz

  ale przecież AK to przewidziała i miała to wliczone w straty-przecież mając kilka karabinów pokonamy hitlerowców kosztem cywilów ( byli gotowi do poświęcenia 200 000 mieszkańców)

  •  

   pokaż komentarz

   @rawor: Zgłoś się lepiej do lekarza, bo patrząc po twoim wpisie to chyba masz udar.

  •  

   pokaż komentarz

   @rawor: I armię aliantów, która miała im pomóc.

  •  

   pokaż komentarz

   "zamordowanych przez Niemców"

   [...] W skład "odsieczy" wchodziły:
   - pułk z brygady SS Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej (RONA), dowodzony przez SS-Brigadeführera Bronisława Kamińskiego – ok. 2 tys. żołnierzy;
   - Pułk Specjalny SS dowodzony przez SS-Standartenführera Oskara Dirlewangera (dwa bataliony, 3381 ludzi),
   - 2. Azerbejdżański Batalion „Bergmann”, dwa bataliony 111. Pułku Azerbejdżańskiego i 3. Pułk Kozaków – razem ok. 2,8 tys. ludzi;
   - 608. Pułk Ochrony z Wrocławia płk. Willy’ego Schmidta – ok. 600 ludzi. [...]

  •  

   pokaż komentarz

   @rawor nie hitlerowców a niemców.

  •  

   pokaż komentarz

   Zgłoś się lepiej do lekarza, bo patrząc po twoim wpisie to chyba masz udar.

   @romek898: jaki udar? To oficjalne twierdzenia przywódców powstania.

   Główny jego architekt, gen. Okulicki tak mówił przed nim:

   Musimy zdobyć się na wielki ,zbrojny czyn. Podejmiemy w sercu Polski walkę z taką mocą ,by wstrząsnęła opinią świata. Krew będzie się lała potokami a mury walić się będą w gruzy i taka walka sprawi ,że opinia świata wymusi na rządach przekreślenie decyzji teherańskiej ,a Rzeczpospolita ocaleje.

   A po powstaniu tak mówił:

   Potrzebny był czyn, który by wstrząsnął sumieniem świata. Powstanie Warszawskie dobrze spełniło swoje zadanie

  •  

   pokaż komentarz

   @4dwa Kamiński to akurat Polak mieszkający w ZSRR na niemeckiej służbie. Nawet żonę miał polkę a dzieci miały polskie imiona ( czyli nie był zrusyfikowany ). Natomiast nie powielajmy niemieckiej propagandy że tylko RONA i bataliony wschodnie , dirlewangerowcy mordowały bo Niemcy gwałcili i mordowali równo. A w RONA też byli normalni i przyzwoici żołnierze.

   Głównymi odpowiedzialnymi za mordowanie , gwałcenie byli żołnierze etnicznie niemieccy.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @arkadiusz-kowalewski: Alianci mieli wystąpić przeciw sojusznikowi ZSRR? Bo Powstanie Warszawskie było politycznie skierowane przeciw ZSRR!

  •  

   pokaż komentarz

   @rawor a nie zauważyłeś że o ciemnych stronach powstania mówi się dopiero od jakiś 10 lat? Gdyby ci ktoś nie naświetlił tego problemu to majac przed sobą same liczby i tak nic byś nie skumał. Do mnie dotarło to w muzeum Powstania Warszawskiego gdy przeczytałem o liczbie ludzi zabitych bomba w kościele na nowym mieście. Kilka tysięcy upchanych ludzi. Dopiero wtedy zadałem sobie pytanie ale k!!%a jak to to przecież o 3 tys w WTC robią wojnę a tu ginie jednego dnia kilka razy więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @rawor No tak było. Nie zmyślam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @rawor Nieudana próba przerzucenia częściowej odpowiedzialności na AK . To nie AK wydała decyzję o wprowadzeniu do Warszawy najbardziej brutalnych oddziałów składających się z więziennych wykolejeńców i psychopatów . To nie AK wydała decyzję o mordowaniu cywilów bez powodów.

  •  

   pokaż komentarz

   @rawor

   Nie wiem za co dostajesz minusy,no ale to wykop.

   Nikt nie odmawia bohaterstwa zwykłym powstańcom, ale kierownictwo AK powinno być piętnowane za tą zbrodnie jakiej się dopuścili. Dla własnych interesów wysłali zwykłych warszawiaków na rzeź.

  •  

   pokaż komentarz

   Głównymi odpowiedzialnymi za mordowanie , gwałcenie byli żołnierze etnicznie niemieccy.

   @Wolrad: nie jest ważne jakiej produkcji była kula, tylko kto pociągnął za spust. A tu chyba wątpliwości nie ma?

  •  

   pokaż komentarz

   @Zwardi: kilka lat temu oprowadzał po muzeum "znanego niemieckiego polityka", który zdziwił się na widok historycznego napisu "Deutschland kaputt". Dlaczego tutaj jest "Deutschland"? - spytał go niemiecki polityk. - Dlatego, że nasi dziadkowie nie wiedzieli, że walczyli z nazistami.

  •  

   pokaż komentarz

   To proszę oświecić wykopków kto?

   @franek-wichura: ufoludki, kurła

  •  

   pokaż komentarz

   @romek898 Częściowo ma rację. Podziemie liczyło się z represjami na cywilach, a mimo to Powstanie ruszyło. Gdyby nie nóż w plecy od Rosji i Aliantów, to może miałoby sens.

  •  

   pokaż komentarz

   Gdyby nie nóż w plecy od Rosji i Aliantów, to może miałoby sens.
   @Mamut:
   1. Zrób powstanie skierowane politycznie przeciwko Rosjanom.
   2. Płacz, że Rosjanie nie pomogli

  •  

   pokaż komentarz

   Kamiński to akurat Polak mieszkający w ZSRR n
   @Wolrad:
   Jeśli już, to Białorusin.

   mury walić się będą w gruzy i taka walka sprawi ,że opinia świata wymusi na rządach przekreślenie decyzji teherańskiej ,a Rzeczpospolita ocaleje.

   Poniekąd to skala zbrodni Niemców była na tyle odstręczająca, że przyczyniła się do jednomyslnej decyzji Aliantów poparcia pomysłu Stalina i przyłączeniu do Polski Dolnego Śląska, Pomorza i Prus Wschodnich.

  •  

   pokaż komentarz

   @DarrDarek żaden Białorusin. , Bronisław syn Franciszka Władyslawa i Ewy Jadwigi Zabłockiej , brat Aleksander w 1921 wyemigrował i osiadł w Polsce. , Siostra Antonina , żona to Anna córka Bronisława z domu Wójtowicz , córki Regina Wiktoria i Halina , syn Władysław a siostra żony nazywała się Stanisława. Zajebiście białoruska ta rodzina.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad:
   cytat za wiki:
   Ojciec Kaminskiego był rosyjskim Polakiem, a matka – Niemką, sam uważał się za Rosjanina

  •  

   pokaż komentarz

   2. Płacz, że Rosjanie nie pomogli
   @Glassius:
   Brak pomocy to jedno, ale już groźba przeciwko Aliantom zachodnim, aby ich samoloty nie próbowały lądować po prawej stronie Wisły, to już inna skala wrogości.

   Gdyby myśliwce alianckie mogły bazować za Wisłą i kupować, nawet przepłacając kilkukrotnie, paliwo, żywność i amunicję, to Niemcy nie mieliby szans na kontrataki. Nawet haubice wielkokalibrowe byłby rozbijane przez naloty myśliwców. O równej walce powietrznej Niemcy nie mogliby już wtedy marzyć, bo brak samolotów w Luftwaffe był tak dojmujący, że nie byli w stanie wykonywać nawet misji na froncie zachodnim i trzymali ostatnie myśliwce tylko do obrony swoich miast.

  •  

   pokaż komentarz

   @DarrDarek Wikipedia przyjmie wszystko, wiadomo że wyrodnego Polaka trzeba się wyrzec. Pochodził ze 75% polskiej rodziny , nie miał rosyjskich przodków , obracał się w kręgach polskich w Rosji/ZSRR bo nawet żonę znalazł Polkę. Pani Ewa Jadwiga Zabłocka nie była Niemką , miała ojca Polaka a matkę z domu Krauze która faktycznie należała do grupy Niemców Bałtyckich jak np również do tej grupy należeli Platerowie czy Tyzenhausowie, baron Wrangel czy Ungern von Sternberg czy dowódca armii rosyjskeij Renenkampf. A sam uważał się za Rosjanina nie będę polemizował bo nie wiemy skąd pochodzi ta informacja w jakiej sytuacji była wygłoszona. Może tak jak ta słynna Polka z UK co wyzywa pakistanczyka od pieprzonych Imigrantów :)

  •  

   pokaż komentarz

   @rawor: Dostajesz minusy a mówisz prawdę proste słowa od Bora:

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @DarrDarek wsparcie powstańców tylko przedłużało agonię. Jak tylko była wizja kapitulacji to sowieci sami zaczęli wspierać zrzutami :) a durny Bór Komorowski kontynuował agonię miasta . Zresztą trzeba zobaczyć na zasięg i tempo operacji Bagration aby uzmysłowić sobie że nie było szans na przekroczenie trwałe Wisły z marszu. Brakowało czołgów , paliwa, zapasów wszystkiego. Ciężar walk zresztą wtedy przeniósł się na Węgry i Rumunię dzięki czemu do końca roku odcięto trwale Niemców od dostaw ropy.

  •  

   pokaż komentarz

   Zresztą trzeba zobaczyć na zasięg i tempo operacji Bagration aby uzmysłowić sobie że nie było szans na przekroczenie trwałe Wisły
   @Wolrad:
   A za to dużym nakładem sił lotniczych nękanie sił niemieckich po drugiej stronie Wisły już było możliwe. Myśliwce przez Bałkany i Ukrainę doleciałyby z przystankami w ciągu dwóch dni. Uzbrojenie podstawowe, mechanicy, Lancasterami dolecieliby w ciągu dnia. Pozostałe, jak podwieszane bomby, paliwo, żywność kupowana od Sowietów i z zapasów Polaków.

   Pełne panowanie w powietrzu nad Warszawą było możliwe. Jedynie kolidowało w planami Sowietów, którym udało się Polaków wprowadzić w maliny zachęcaniem radiowym do powstania.

  •  

   pokaż komentarz

   @DarrDarek: 1) Sowiecka radiostacja i zachęcanie do walki nie miało żadnego wpływu na wybuch powstania, to jedynie powtarzana próba usprawiedliwienia "to nie był nasz głupi pomysł tylko sowiecki podstęp !"
   2) Przyczyny wybuchu powstania były zasadniczo 2. Jedna optymistyczna że w 2-3 dni wywalą Niemców z Warszawy a sowieci będa musieli wysłać poselstwo z prośbą o wstęp na terytorium opanowane przez legalny rząd polski w Londynie oraz wersja pragmatyczna że jak Niemcy nas zdławią "mury będą się walić a krew będzie płynąć ulicami" to świat uzna że ustalenia w Teheranie były nieważne bo Polakom za tą hekatombę należy sie wolność.
   3) Powstanie więc politycznie wybuchło przeciwko Sowietom , zbrojnie przeciwko Niemcom a fizycznie przeciwko Polakom.
   4) Sowieci po akcji Burza w Wilnie musieli Polaków rozbrajać, wcielać do Wojska, wyłapywać, męczyć się, aresztować i zsyłać. Dzięki powstaniu cały problem "problematycznej niepodległościowej młodzieży" rozwiązał dla sowietów Bór Komorowski i Okulicki rękoma niemieckich żołnierzy. Dokładnie z tego samego powodu dziś kraje UE i USA i Turcja w Syrii wspierają Idlib i fundamentalistów islamskich w walce z Syrią i Ruskami. Ale sączą im wsparcie na tyle aby ani wygrali ani przegrali. Bo jakby szybko przegrali to te dziesiątki tysięcy wahabitów rozleją się po Niemczech , Szwecji czy UK a tak jest szansa że się tam wykrwawią i problem z głowy. Dokładnie ten sam cel przyświecał podtrzymywaniu Powstania ( jak zaczęło padać zbyt szybko to się nagle pojawiło wsparcie i zgoda na lądowanie ! ). Tylko rozumieli to sowieci, rozumieli Niemcy a nie rozumieli Polacy :) dziwne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Glassius Ono politycznie było przeciw Rosji? Nawet nie wiedziałem. Masz jakieś źródło? Chętnie poczytam o takich machlojkach. Przecież powstańcy liczyli na ich pomoc.

  •  

   pokaż komentarz

   Ono politycznie było przeciw Rosji?
   @Mamut: tak, wytłumaczył to @Wolrad: 2 komentarze wyżej. W szerszej perspektywie możesz sprawdzić hasło "akcja Burza".

 •  

  pokaż komentarz

  1 sierpnia na Kremlu wystrzeliły korki od szampana.
  Komuniści rozegrali nas epicko.

  O tej dacie powinniśmy jak najszybciej zapomnieć.

  Dlaczego nikt nie pisze, że Warszawiacy nienawidzili powstańców i byli przeciwni powstaniu?

  Ale prawdę mówi przysłowie, że przed szkodą i po szkodzie Polak głupi.

 •  

  pokaż komentarz

  a to wszystko dzięki polakom i genialnemu powstaniu

Podobne linki z tagiem #rzezwarszawy1944