TVP - prymitywna propaganda rządu - rozmowa z byłym dyrektorem J. Pawlickim

Zdaniem wielu widzów Jacek Kurski przekształcił Telewizję Polską w medium serwujące toporne agitki polityczne obozu rządzącego. Czym różni się propaganda Telewizji Polskiej od propagandy TVN

 •  

  pokaż komentarz

  Tym, że w TVN musiało by kłamać i być nieobiektywne, żeby mieć inne preferencje polityczne.

 •  

  pokaż komentarz

  "Mamy przekaz liberalny i przekaz prawicowy." - po tym zdaniu przestałem oglądać. Ten gość tak samo jak reszta ludzi wpadł w pułapkę dychotomii (zerojedynkowości) fałszywego (sztucznie napędzanego) podziału na "liberałów-konserwatystów" i próbuje nas w tym utwierdzić, że tak, że tak mamy i jest spoko. Nie, nie jest spoko:

  1. Pierwsza sprawa na jaką chcę zwrócić uwagę, to dychotomia poznawcza. Zerojedynkowość. Przykłady: lewica-prawica, wierzący-niewierzący, pis-po, wolnorynkowcy-socjaliści, liberałowie-konserwatyści, zwolennicy i przeciwnicy aborcji itp. Są jacyś pominięci libertarianie na pokładzie? Może ktoś z centrum? A może centrum już nie istnieje, bo zostali sami zradykalizowani wojownicy opowiadający się po jednej ze stron w jednym z tych sztucznie nam wpojonych nierozwiązywalnych sporów? Trzeba wyjść poza ciasne ramy płytkich dychotomii i spojrzeć na nie z daleka, żeby dostrzec co one z nami robią, ile szkód przynoszą i jaką krzywdę nam wyrządzają.

  Z powyższych ochotczo korzystają trolle rozpętując wojny i wciągając nas w to jeszcze głębiej, nieistotne czy opłacani czy dla rozrywki.

  Rozwiązanie: Istnieją alternatywy klasyfikacji poglądów, jak diagram Nolana, układ liniowy i teoria podkowy, trójkąt Szczepańskiego, czy choćby dobrze znany 8values. Sama ich znajomość wystarczająco otwiera głowę i poszerza perspektywę, pozwala nie wpaść w dychotomię i zachować bezstronność, co jest tak niezbędne i podstawowe w jakiejkolwiek mediacji. Bez tego nie będzie nigdy żadnego kompromisu, sytuacja od wielu lat idzie tylko w jednym kierunku i nie przesadzam ani trochę.

  https://ideologia.pl/klasyfikacja-partii-politycznych/ - polecam artykuł, zawiera krótkie przedstawienie powyższych alternatyw i całkiem obszerną analizę klasycznego dychotomicznego podziału opartą o badania opinii publicznej, oraz jego wyjaśnienie, obronę i krytykę.

  https://www.wykop.pl/artykul/6157283/podzialy-spoleczne-i-jakosc-debaty-publicznej/