•  

  pokaż komentarz

  Bardzo ciekawy tekst. BTW Zawsze zastanawiam się jak bardzo zdeprawowani i indoktrynowani byli tacy hitlerowcy, że dopuszczali się tak okrutnych czynów. Jak taki człowiek funkcjonuje po wojnie?

  •  

   pokaż komentarz

   @stefanel: Głos sumienia też przechodzi mutację.

  •  
   G....n

   +2

   pokaż komentarz

   @stefanel: Zawsze zastanawiam się jak bardzo zdeprawowani i indoktrynowani byli tacy hitlerowcy, że dopuszczali się tak okrutnych czynów
   Oni "tylko wykonywali rozkazy".
   Jak taki człowiek funkcjonuje po wojnie?
   Normalnie, żyje sobie z rodziną. Poszukaj informacji o procesach nazistów w RFN w latach 50. i 60.

  •  

   pokaż komentarz

   @stefanel: W ogóle nie byli zdeprawowani, kłania się tzw. efekt Lucyfera. Indoktrynacja też musiała być raczej sprytna, niż mocna. Po prostu wystarczy kogoś przekonać, że człowiek o jakiś tam specyficznych cechach wcale nie jest człowiekiem i... gitara. Spokojnie można dokonywać aktów masowego ludobójstwa pozostawiając nienaruszony ogólny system wartości.

  •  
   T.............i

   +3

   pokaż komentarz

   @stefanel:
   Jak bardzo zdeprawowaniu i indoktrynowani
   Zadaj to pytanie dzisiejszym Niemcom, którzy żyli w czasach wojny i mieli wówczas powiedzmy po 15-20 lat lub więcej (jeżeli jeszcze żyją). Ja się bardzo dziwię, jak zdrowo myślący człowiek, mógł popierać kogoś, kto posyła miliony ludzi na wojnę, przekształca gospodarkę w machinę wojenną i prowadzi otwartą bezlitosną wojnę na 3 frontach na raz. Jak zdrowo myślący człowiek może popierać kogoś takiego? A wspomnijmy, że Hitlera popierało średnio 25-35% wyborców, a w niektórych regionach nawet ponad 50%. To mnie wręcz przeraża - że miał on takie poparcie mimo takich poglądów i prowadzenia wojny na 3 frontach...
   Dla mnie osobiście jest to nie do pojęcia, jak można popierać kogoś, kto dąży do bezpodstawnej agresji na sąsiednie państwo zaledwie po 20 latach od poprzedniej wielkiej wojny.

  •  

   pokaż komentarz

   @TomekMazowiecki: Przeczytaj "Rozmowy z Katem" Kazimierza Moczarskiego, wiele się z niej można ciekawego dowiedzieć o mentalności Niemców z tamtych czasów.

  •  
   T.............i

   +7

   pokaż komentarz

   @bscoop:
   Miałem okazję to czytać, jak i podobnie inne książki opisujące tamten okres. Nie każdy Niemiec był zły, jak wielu błędnie uważa, ale zwróćmy uwagę na parę rzeczy:
   - Kilkanaście milionów istnień samo się nie wymordowało
   - Obozy zagłady same się nie zarządzały
   - Miliony żołnierzy nie popełniało masowo samobójstw na frontach
   - Hitler sam nie zdobył poparcia 30-50% społeczeństwa
   Wydarzenia tych 6 lat same się nie zrobiły...

  •  

   pokaż komentarz

   @Ginden: Hitlerowcy - co to za nacja? Dzieci Hitlera, czy jak?

  •  

   pokaż komentarz

   @stefanel:
   narodowy socjalizm i jego mutacje lewicowe gdzie człowiek jest niczym ,wiara w system a nie w ludzi

  •  

   pokaż komentarz

   @TomekMazowiecki: Polecam książkę "Dzieci Hitlera" Guido Knoppa, autor opisuje historię pokolenia, którego młodość przypadła właśnie na czas II wojny.

 •  

  pokaż komentarz

  Pracuję w Lubawie, przejeżdżam często koło tego budynku, a do tej pory nie miałem pojęcia, że to był dziecięcy obóz pracy. Najciemniej pod latarnią.

 •  

  pokaż komentarz

  Bardzo się cieszę, że tego typu teksty pojawiają się na wykopie, tym bardziej, że interesuję się tym okresem. Wychowałam się w Bydgoszczy, nie wiedziałam, że stąd dzieciaki trafiały do Lubawy. Niedawno dowiedziałam się, że prawie pod samym moim nosem był pododdział KL Stutthof, bardzo dziwne uczucie.

 •  

  pokaż komentarz

  Od małego uczą nas w szkole i w domu jaka to byłą straszna i niewyobrażalnie okrutna wojna. Ile ludz izostało wymordowanych, nędza, gwałty, mordy. Swoisty mały armagedon. To należy zapamiętać ku przestrodze następnych pokoleń.
  Ale nikt do ciężkiej cholery nie mówi nam dlaczego tak się stało. Tzn każdy to niby wie - faszyści i Hitler. Faszyści są źli i Hitler jest zły, a wojna jest ich winą. Jest w tym trochę racji, ale mało kto zauważa, ze państwo niemieckie dążyło do totalitaryzmu od dawna. Socjalizm zakończył się tam prawie całkowitą nacjonalizacją gospodarki. Rząd miał całkowitą włądzę nad społeczeństwem, bo miał całkowitą włądzę nad redystrybucją dóbr. To poprzez utrate wolności w swerze gospodarki ludzie utracili wolnośćos osobistą i spadło na nich widmo totalitaryzmu. Rozwój biurokracji, rozwój ustaw, regulacji, administracji, limity, koncesje, interwencjonizm, protekcjonizm, i inne elementy socjalistycznej gospodarki zagarniają wolność narodu. To one są przyczyną totalitaryzmu jaki narodził się ponad 70 lat temu.
  Popatrzmy teraz na Europę i na naszą Polskę. Ile jest socjalizmu, biurokracji, administracji, europejskich regulacji, a ile wonego rynku?

 •  

  pokaż komentarz

  Zastanawia mnie taki fenomen na wykopie objawiający się tym,że opowieści "martyrologiczne" z czasów PRL wywołują lawinę komentarzy,a tu posucha,jakby nic się nie stało.