Wieliński: Moje państwo zawodzi w sprawie Andrzeja Poczobuta

Wieliński: Moje państwo zawodzi w sprawie Andrzeja Poczobuta

"Jest mi wstyd, bo moje państwo zawodzi w sprawie Andrzeja, bo was nie ma panowie ministrowie. Gdzie jesteście dzisiaj, kiedy polski dziennikarz siedzi w więzieniu? Chory, samotny i nie ma żadnej pomocy. Tego nie da się już przekuć na głosy i lepsze sondaże. Jest mi wstyd. Tej hańby nic nie zmyje."

 •  

  pokaż komentarz

  A w czym ten kraj nie zawodzi?

 •  

  pokaż komentarz

  Bartosz Wieliński:

  Mamy w Polsce taki moment, że dochodzi do paskudnej inflacji pojęć. Wmawia nam się, że wolność słowa to jest prawo do obrzucania każdego błotem, do mówienia najgorszych rzeczy o przeciwnikach politycznych. Mamy taki moment, że ludzie, którzy nazywają się niepokornymi dziennikarzami, są w zasadzie klakierami władzy. Wisi nad nami przymiotnik "niezłomność", on jest karykaturalny, bo wiemy, kto go wypowiadał i co obiecywał i co z tego wyszło.

  Andrzej Poczobut jest jednak taką osobą, która tą niezłomność uosabia w stu procentach. Osobą, która jest niepokorna. Jest osobą, która walczy o wolność słowa jak żaden z nas, będących tu na sali polskich dziennikarzy. Jestem z tego dumny, ale jest mi też cholernie wstyd, bo moje państwo zawodzi w sprawie Andrzeja, bo was nie ma panowie ministrowie. Pisaliście w mailach o politycznym złocie, kiedy zaczęła się rewolucja na Białorusi. Kombinowaliście, jak to złoto przekuć na polski kapitał polityczny. Gdzie jesteście dzisiaj, kiedy polski dziennikarz, działacz polskiej mniejszości siedzi w więzieniu Żodzino? Siedzi za kratami chory, samotny i nie ma żadnej pomocy. Tego nie da się już przekuć na głosy i lepsze sondaże. Jest mi wstyd. Tej hańby nic nie zmyje.

  Jesteśmy w szczególnym miejscu, Gdańsku, gdzie zaczęła się wolność polska i wolność Europy. Na sali jest komisarz Jourova, Donald Tusk i wybitni przedstawiciele demokratycznej Polski. To jest moja prośba do was, prośba dziennikarza, kolegi Andrzeja Poczobuta, który siedzi w więzieniu – zróbcie, co możecie, żeby on wyszedł z więzienia, żeby inni białoruscy dziennikarze doświadczyli wolności. Błagam was, zróbcie coś, niech to się po prostu skończy. Andrzeju, jesteśmy z Tobą, nie odpuścimy – 'Żywie Biełaruś'.

 •  

  pokaż komentarz

  Tak, zawodzi. Ale czy inny rząd by też nie zawiódł? Brzmi to dla mnie jak gdy w latach 2010-2015 PiS populistycznie bił w PO, bo nie mogła odzyskać wraku. Przejęli władzę i wrak jakoś się w Polsce nie pojawił. Dlaczego? Bo niestety nie ma jak tego drugiego państwa zmusić, żeby się zachowywało jak trzeba.

 •  

  pokaż komentarz

  To może warto słuchać pani komisarz Verowej, której wypowiedź w faktach pokazali. Unia nic nie możesz w tej sprawie zrobić nakładamy sankcje nara. To co państwo polskie może? No nic. On jest zakładnikiem Łukaszenki

 •  

  pokaż komentarz

  Zawodzi zawodzi. Przecież mogą poprosić Łukaszenkę i Baćko zrobi to o co proszą, bo tak wygląda przecież polityka( ͡° ͜ʖ ͡°)

  pokaż spoiler w polskim wykonaniu od 30 lat. Na dawaniu d*upki z zachodu po wschód