Wycofywanie gotówki. PiS wprowadza najbardziej restrykcyjne przepisy w UE!

W zamieszaniu pandemicznym trwa dogrywanie "wielkich projektów" - tożsamość cyfrowa, armia europejska, manipulowanie genomem, a także likwidacja gotówki i przejście na pieniądz cyfrowy. Pomimo uniosceptycznej retoryki PIS nader gorliwie wszedł w realizację globalistycznej agendy.

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli chcecie coś zdziałać w tej materii - przestańcie lub chociaż ograniczcie płatności kartą w sklepach. Można to łatwo zrobić - wystarczy wyobrazić sobie uśmiech Kościńskiego przy każdej płatności kartą, a od razu sięga się po gotówkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @RatneIgre: Od kiedy ten cyrk się zaczął, poza rzadkimi sytuacjami, nie płacę już kartą ¯\_(ツ)_/¯ Wszyscy powinni tak zrobić, zminimalizować korzystanie z banków. Gotówka gdzie się da.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_: Fajnie - gdyby nie rządziła nami zepsuta etycznie i skorumpowana banda takich postów by nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_: @RatneIgre: tylko dlaczego ? w czym wam to przeszkadza, mi nie przeszkadza bo tak jest wygodniej i szybciej ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaiborr: Znam się na obsłudze tego i nie, nie jest wygodniej - wygoda jest prowizoryczna. A chodzi o to by banki nie ściągały prowizji i ww. min-fin. w swoich zapędach się przeliczył. A przypomnę tylko, że pan K. pojawił się tu jako namiestnik finansów londyńskiego City dla nadwiślańskich tubylców.

  •  

   pokaż komentarz

   tak jest wygodniej i szybciej

   @Kaiborr: To się nadaje do mema z kościotrupami gdzie było hasło "Ale to nie był prawdziwy komunizm", dla XXI wieku będzie to hasło "Ale tak jest wygodniej i szybciej", albo "Chciałem polecieć na wakacje".

  •  

   pokaż komentarz

   @RatneIgre: Czas pokazuje że ta banda już od wielu dekad rządzi światem, a ci nasi posłowie to są ich wypustki. Wdrażają swój plan.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_: to zaraz wprowadzą zakaz płacenia gotówką bo przecież na banknotach wirus się przenosi...

  •  

   pokaż komentarz

   @olo_bednar: A później zakaz płacenia kartami, bo przecież kart też się dotyka. Ino czip! :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_: Czip w dupę to jest ich ostateczny cel. Wtedy każdy będzie posłuszny bo będzie można wyłączyć mu dosłownie wszystko z dnia na dzień.

  •  

   pokaż komentarz

   @RatneIgre: @Anna_: uwielbiam zamiłowanie szurów do gotówki. Rząd jak będzie chciał to zrobi tak że te papierki będą warte mniej niż czysta kartka (Wenezuela). Mielibyście jakąś tam rację gdyby waluty dalej były bite w metalach szlachetnych jak w czasach Rzymskich czy średniowieczu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_ a na co komu jakieś samoloty? Kto to widział aby było szybciej i wygodniej? Panie, tylko statki żaglowe, a nie jakieś parowe wynalazki. Słyszał Pan o Titanicu? Tylko stare, dobre, sprawdzone rzeczy!

  •  

   pokaż komentarz

   @1masa: Gorzej, do czipa pewnie też będzie można wysyłać jakieś dane. Człowiek z czipem to już roboczłowiek. Uja nie wierzę że to będzie neutralne dla organizmu. Niewiadomo też co będzie w środku. Niewolnik nieposłuszny, cyk otwiera się mechanizm z trucizną i prosto do krwi, zmarł na covid. Nad tym pracują psychole więc spodziewać się można wszystkiego. Pewnie gorsze niż te szpryce.

  •  

   pokaż komentarz

   @1masa a teraz nie? Wystarczy usunąć z baz danych dane Twojego paszportu, dowodu, prawa jazdy i tyle. Jesteś pan ugotowany. Nie technologia jest problemem ale podejście władzy do obywateli. Jak władza będzie chciała to i bez czipów w dupie będzie inwigilować na potęgę i gnębić jednostki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_: To nawet nie musi się odbywać w ten sposób. Jeżeli będą kontrolować wszystkich finanse to jeżeli będą chcieli się kogoś pozbyć to zablokują komuś wszystkie środki i ta osoba dostanie komunikat, "twoje środki zostały zablokowane, podwoimy je jeżeli zabijesz sąsiada"-sąsiad akurat był na nielegalnym wiecu przeciw rządowi. Jeżeli tego dana osoba nie zrobi to znajdą dwie kolejne które zlikwidują sąsiada i tą osobę. Będzie premiowane społeczeństwo psychopatyczne bo normalnych ludzi będą eliminować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant: Rząduś jak będzie chciał też ci twe cudowne cyfrowe konto wyczyści i co wtedy? Poza tym skoro lubisz jak pasożyty cię wykorzystują to twój problem. Takie właśnie "szury" jak my doceniamy swoją niezależność. I jestem zwolennikiem rozmaitych form płatności/wymiany, tylko że bez pijawek nad nimi stojącymi. Prosty przykład - nie chciałbym się dorzucać na pensje dla Morawieckiego, Kaczyńskiego, Kościńskiego czy Obajtka.

  •  

   pokaż komentarz

   @1masa: To kolejna możliwość, jak do tego dojdzie to będzie można zrobić z ludźmi wszystko, na co tylko pozwoli wyobraźnia. Wszystkie opcje na stół. Tego tak, a tamtego tak, zabawa w boga.

  •  

   pokaż komentarz

   zabawa w boga.

   @Anna_: Dokładnie tak, nic więcej nie trzeba dodawać.

  •  

   pokaż komentarz

   Rząduś jak będzie chciał też ci twe cudowne cyfrowe konto wyczyści i co wtedy?

   @RatneIgre: No i o to mi chodziło. Współczesna państwowa waluta nie jest ani lepsza ani gorsza w formie papierowej jak i elektronicznej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant: Zgoda! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Musiałaby nastąpić wymiana obecnej wierchuszki na górze, na realną elitę. O tych co teraz siedzą m.in. w Warszawie szkoda gadać.

  •  

   pokaż komentarz

   @RatneIgre oczywiście że jest wygodniej: mogę wyjść z domu bez portfela, nawet bez telefonu jeśli mam odpowiedni zegarek, i kupić sobie piwo w żabce tak o.

   A jak mnie wk#%$ia jak w kolejce przede mną ktoś ostatnie 4zl wysypuje w groszówkach, a zaraz za nim jest gość co pani 14zl banknotem 200zl i trzeba szukać kierownika żeby rozmienić...

   No i nie ma tak że w tych spodniach zostało 50zl, w tym portfelu 100, a w tamtek kurtce 20. I niby mam kasę, a nie mam.

   Mówić że karta czy płacenie nie są bardziej wygodne jest debilizmem w czystej postaci.

   Nawet pójdę krok dalej. Jestem mocno anty PiS, ale tankuje na Orlenie :O bo mogę zeskanować kod QR na pompie i pojechać dalej. No, i czasem idę po kawę, ale to osobna kwestia.

   Poza tym nikt mi nie wmówi że np co miesiąc lata do tauronu zapłacić gotówką w okienku. To samo z telefonem, internetem, rata za mieszkanie czy za auto. I nie, jak robisz przelew na poczcie i tam dajesz w okienku to to dalej nie jest anonimowe.

   Jak zamawiasz coś z allegro to też za pobraniem?

  •  

   pokaż komentarz

   @RatneIgre: Wygoda przy karcie wygrywa z jakimś iluzorycznym walczeniem banknotami z państwem które je wydaje gdzie i tak pewnie pensję masz przelewem na koncie w tym złym banku.
   Przy fizycznej gotówce odpadają wszelkiego rodzaju kasy samoobsługowe jak i możliwości inwestycyjne które też wymagają przelewów.
   Dla bezpieczeństwa, można gotówkę trzymać w różnych bankach i mieć trochę w formie fizycznej odłożone na czarną godzinę gdyby był problem.
   Choć wiele szurów spiskowych zapomina o tym, że ich marne oszczędności, nawet w banknotach, były by nic nie warte gdyby gospodarka która drukowała te banknoty jebła.

  •  

   pokaż komentarz

   @qrzychu: Chłopie, telefon się rozładuje i kaplica. I proszę nie mów mi - w moim zakładzie jest kasa fiskalna oraz terminal i kasjerzy mi mówią wprost, że karciarzy wywali by na amen z ich smartfonami i plastikami, bo w godzinach szczytu wydłużają kolejki. Korzystam z elektronicznej bankowości, owszem. Chodzi mi natomiast żeby JAK NAJMNIEJ dać bankom zarabiać na prowizjach, a jednocześnie ukrócić ile można wszelkie gówniane plany typu ""polski" (niedow)ład".

   @m0rgi: Ale czy ja pisałem żeby zupełnie się od elektroniki odciąć? Miałem na myśli zupełną codzienność. I dwa - obecny system to zupełna patologia i patologizuje się jeszcze bardziej. Po co %&$* wspierać?

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli chcecie coś zdziałać w tej materii - przestańcie lub chociaż ograniczcie płatności kartą w sklepach.

   @DonMirabello: tak z ciekawości - nie rozumiesz tego, nie uważasz że to doprowadzi do czegoś złego czy jeszcze grubiej - należysz do tego promila którym na tym zależy bo na tym skorzystają?

  •  

   pokaż komentarz

   @RatneIgre jak wydłużają? Wystarczy odblokować telefon i przyłożyć, nawet pinu nie muszę wpisywać. Jest piip, jak tylko się wyświetla zgoda to wychodze.

   A czemu niby miałby się mi rozładować telefon skoro wiem że jest mi potrzebny do wszystkiego? To jak mówić że spinanie kluczy jest bez sensu, bo jak zgubisz to wszystkie naraz. To ich nie gub, a telefon ładuj. W skrajnej sytuacji to ci nawet kasjer załaduje, poczekasz sobie 5 min obok i zapłacisz. A wszystko bo ten zły rząd kazał wszystkim mieć takie samo gniazdo do ładowania.

   Gdzie te czasy wolności że każdy telefon miał inny kabel...

  •  

   pokaż komentarz

   @RatneIgre: Kogo niby przestajesz wspierać jak płacisz polskimi złotówkami które wypłaciłeś z banku za produkt w sklepie który wydaje ci rachunek?
   Sam sobie życie utrudniasz i tracisz czas nic na tym nie zyskując.

   Przestałbyś ich wspierać jakbyś dostawał gotówkę pod stołem za prace a później za tę gotówkę kupował jedynie na bazarkach rzeczy ci potrzebne bez rachunku pomijając banki i państwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @qrzychu: @m0rgi: Ba, kiedyś nawet ludzie żyli bez telefonów w kieszeni. Tak, jest piip, ale terminal musi jeszcze przepuścić transakcję, co trwa, a nierzadko ma problem z siecią. W międzyczasie dwaj gotówkowcy są ogarnięci - tak to u mnie wygląda. Jak chodzę do różnych punktów też jestem obsługiwany szybciej niż karciarze. Utrudniam? Nie. Ułatwiam - nie mam tysięcy aplikacji w telefonie i nie tracę czasu w nim dziobiąc. Właśnie - mam wywalone na telefon i jak mi się nie chce to nie biorę. Nikt mi zawraca głowy. A każdy grosz, którego bank nie zarobił jest warty świeczki. I jeszcze - skoro rząd ma ciśnienie na "Polskę bezgotówkową" nie zamierzam mu w tym pomagać. Tak dobrze się całej nacji żyje, że warto ich wspierać?

  •  

   pokaż komentarz

   Tak, jest piip, ale terminal musi jeszcze przepuścić transakcję, co trwa, a nierzadko ma problem z siecią. W międzyczasie dwaj gotówkowcy są ogarnięci - tak to u mnie wygląda. Jak chodzę do różnych punktów też jestem obsługiwany szybciej niż karciarze. Utrudniam? Nie. Ułatwiam - nie mam tysięcy aplikacji w telefonie i nie tracę czasu w nim dziobią

   @RatneIgre: Płacę w zasadzie tylko telefonem / kartą więc będą setki transakcji rocznie, od spożywczaków po molochy jak IKEA. Jedyny problem z płatnością był gdy miałem tymczasowy złomiasty telefon z nawalającym NFC ¯\_(ツ)_/¯ I jak obserwuję ludzi to jest dokładnie tak samo.

   Tymczasem notorycznie stoję i czekam bo ktoś uważa że zapłacenie za cały koszyk drobniakami to ZAJEBISTY pomysł. Ale bynajmniej go banki nie śledzo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @RatneIgre: A jeszcze bardziej kiedyś żyli bez samochodów, żyli bez bieżącej wody. Co mnie obchodzi kiedyś? Czepianie się że terminal musi przepuścić transakcję. xD Przecież to trwa chwilę. Jakie dziobanie a telefonie? Ustawiasz to raz i jedyne co musisz zrobić to odblokować telefon (lub nawet to nie zawsze, wystarczy włączyć ekran). Wymyślasz jakieś nieistotne problemy na siłę. Masz wywalone na telefon i jak ci się nie chce to nie bierzesz. Ale za to bierzesz portfel pełny papierów. Ja mam wywalone na portfel bo telefon zastąpił wszystko. I jakby zdarzyło mi się go zgubić to wszystko jest pozamykane za blokada ekranu i poszczególnych aplikacji a nie podane na tacy jak przy zgubieniu portfela. Ale możesz oczywiście sobie walczyć z wiatrakami i zwalczać źle banki czyhające na twoje bezcenne oszczędności.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_: Od lat płacę wyłącznie zegarkiem. Nie wrócę już do średniowiecza.

  •  

   pokaż komentarz   @Cumulonimbus: Zabawne jest to, że on mówi o jakiejś przyszłości, a to wszystko już jest.

  •  

   pokaż komentarz

   Wymyślasz jakieś nieistotne problemy na siłę

   @Thunderlane: Wymyśla bo to co on pisze z wybieraniem jakichś tysięcy aplikacji i grzebaniem to jest wizja jakiegoś Janusza z Podlasia, który płatności NFC widział jedynie na reklamie banku xD

  •  

   pokaż komentarz

   @m0rgi: To są opowieści dla ludzi, którzy niczego nie rozumieją i łatwo ich straszyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @RatneIgre: Gotówka nic nie zmienia… Juz dawno nie ma rzeczywistego przełożenia na cokolwiek. Papierki drukowane przez banki. W Polsce już mieliśmy dodruk gotówki. Ktoś się tym przejął? Nawet zmienili wygląd 20 i 50 złotówek przy okazji. Poza tym rozliczenia nawet między firmami czy tez firma - Ty czy emerytury… To wszystko to już zwykły przelew. Nawet gotówkę ograniczyli. Nie wierzysz? Idź do banku i spróbuj wypłacić wszystko. Pieniądz elektroniczny także jest ograniczany. Masz określona ilość transakcji np albo limity dzienne:miesięczne… Obojętne czym byś nie płacił od dawna już nie Ty kontrolujesz swoje pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaiborr: sama płatność OK masz ku temu swoje argumenty tożsame z moimi, ale kiedyś przegniesz pałę na jakiejś pokojowej demonstracji, a gotówki w obiegu już nie będzie, to jakiś malutki pomiot kaczafiego czy innego rudego kliknie enter i finansowo znikasz.

   Karta nie działa i co wtedy im zrobisz?

  •  

   pokaż komentarz

   @RatneIgre: > A przypomnę tylko, że pan K. pojawił się tu jako namiestnik finansów londyńskiego City dla nadwiślańskich tubylców.
   A można po polsku ?

   @Anna_: może i tak, nie wiem co będzie bo o ile komunizm był tak tego czegoś nie było i nawet nie wiem jak to nazwać bo nie ma to nazwy, ten system który nie istnieje na razie a którym tak straszycie ¯\_(ツ)_/¯

   @1masa: no to akurat jest racja ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   @czekerout: nic i wiem że to kwestia czasu jak tak będzie, tylko drażnią mnie osoby co to się boją własnego cienia i widzą wszędzie spiski, jak @Anna_ bo to jest już schizofrenia paranoiczna ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @TheLizardKing: zrozum że tak się stanie niezależnie od tego czy będziemy korzystać z gotówki czy nie ( ͡° ʖ̯ ͡°) Wiem że tak się może stać i nie chciałbym zostać tak potraktowany ( i gdyby były jakieś głosowania co do wyeliminowania gotówki to głosowałbym na nie ) ale jednocześnie jestem zwykłym szaraczkiem i wiem że nic zrobić nie mogę

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant: Ale forma płatności jest lepsza. Przy gotówce nikt nie wie,co kupiłeś,gdzie ani ile na co wydałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   to zaraz wprowadzą zakaz płacenia gotówką bo przecież na banknotach wirus się przenosi...

   @olo_bednar: Ta narracja już krąży

  •  

   pokaż komentarz

   @xp17: Ale czipy podskórne są jeszcze w powijakach.

   Osobiście czekam na to jak uda się skonstruować czip, dzięki któremu będziemy mogli zastąpić cały plastik, który obecnie nosimy w portfelach.

   Ja to widzę tak - podział na 3 części:

   - "rządową" - gdzie mielibyśmy dowód osobisty, prawo jazdy, profil zaufany itp. Dostęp do danych przez autoryzowane czytniki (policja, urzędy itp.)
   - "publiczną" - gdzie byłyby dane dostępne dla każdego czytnika - dla dzieci - imię i nazwisko + nr do rodzica w przypadku zagubienia, dla dorosłych, grupa krwi, czy np. ktoś jest cukrzykiem aby w razie zasłabnięcia czy innego zdarzenia od razu wiedzieć co i jak
   - "prywatna" - gdzie mielibyśmy karty bankowe, system bezdotykowy do auta, gdzie wrzucalibyśmy np. dostęp do pokoju na wakacjach (zamiast łazić z jakimiś opaskami czy innymi kartami), bilety, dostęp do pracy (zamiast kart, które w wielu firmach się otrzymuje) itd.

   Do publicznego i prywatnego sami byśmy wrzucali dane swoim czytnikiem albo potwierdzali je dwustopniowo (hasło + potwierdzenie w jakiejś apce).
   Do rządowego wrzucanie danych tylko autoryzowanymi czytnikami, również z potwierdzeniem przez użytkownika.

   Całość oddzielona od siebie.

   Brałbym jak reksio szynkę. Wygoda niesamowita i o wiele większe bezpieczeństwo niż obecnie. Teraz zgubisz portfel i jesteś dupie, na dowód można chociażby wziąć pożyczkę, a kartami zapłacić w sklepie. Ręki raczej nie zgubisz, a i dostęp do danych z dowodu musiałby być przez daną osobę autoryzowany.

   No ale szury i tak będą gadać hurr durrr inwigilacja, zniewolenie! Nie widząc, że i teraz służby mogą inwigilować osobę bez żadnych problemów. Podsłuchy, pegasusy, kamery, systemy rozpoznawania twarzy itp. to jest już dziś.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaiborr: likwidacja gotówki, to ograniczanie praw ludzi. Jak nie będzie gotówki, to będzie można ubezwłasnowolnić każdego... Nie będzie "pro"rządowy... To jedno kliknięcie i nie ma ani pieniędzy, ani praw. Już o tym kilka razy pisałem... BRM Bank Rozrachunków Międzynarodowych nadzorujący banki centralne chce usunięcia lokalnych walut i wprowadzenia cyfrowego pieniądza CBDC. Do tego potrzebne jest im maksymalne zadłużenie państw (co właśnie się dzieje), bo jak trzeba będzie spłacać zadłużenie, to żaden bank nie zgodzi się na kredyt, do spłaty starych kredytów (nazywa się to rolowaniem zadłużenia) i kraje dostaną ultimatum, albo przyjmują nową walutę cyfrową (mini euro) która będzie regionalna np. dla krajów grupy Wyszehradzkiej + Litwa, Łotwa, Estonia, inna waluta będzie dla rozwiniętych i bezpiecznych krajów Francja, Niemcy, Holandia, belgia, kraje skandynawskie, inna dla upadłych gospodarek Włochy, Hiszpania, Portugalia, Grecja... albo bankructwo...

  •  

   pokaż komentarz

   @Cumulonimbus: fajnie, że chcesz być niewolnikiem. Twoja sprawa

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_: Mając działalność i będąc na VAT nie jest to takie łatwe...

  •  

   pokaż komentarz

   @czarodziejski: Wiadomo, o to im chodzi, ale póki co prywatnie trzeba to bojkotować, to opóźni cały proces, albo go zastopuje. Widać że się wycofują jak ludzie się sprzeciwiają.

  •  

   pokaż komentarz

   @100piwdlapiotsza: Co ci po gotówce, jak banki centralne ją kontrolują ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jutro możesz się obudzić i Twoje oszczędności w poduszce okazują się nic nie warte, serio, nie potrzeba do tego cyfrowego pieniądza.

   Na przewalutowaniach banki sporo zarabiają, myślisz, że same odetną sobie jedną z gałęzi zysku? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Zrozumcie, że czipy to nie jest niewolnictwo i zrozumcie, że gdyby rządy chciały to już teraz byś był zniewolony, bez cyfrowego pieniądza, bez czipów.

   Dwie ustawy - wymiana dokumentów i zmiana pieniądza. Nie dostaniesz dokumentu - nie masz możliwości wymiany gotówki, ba nie dostajesz przelewów od pracodawcy i cyk jesteś ugotowany ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaiborr: tak sobie to tłumacz pokorny baranku, ugnij kark przed władzą a na pewno to nam pomoże, mhm.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaiborr: To wstęp do likwidacji gotówki i anonimowości przy zakupach. Chiny już planują pieniądz elektroniczny z datą przydatności. Nie da się go odkładać

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_: To już lepiej zacząć oszczędności pakować w krypto.

  •  

   pokaż komentarz

   @czarodziejski: Krypto też jest ryzykowne. Kruszce, prędzej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_: To sprzedaj te kruszce? Wymień na chleb? Podziel, pokrusz? Bitcoin jest niezniszczalny. No chyba że jakiś wybuch plazmy na słońcu usmaży całą elektronikę świata, ale wtedy będziemy w większej dupie i nikt nad krypto płakał nie będzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @czarodziejski: Jak cię odetną od internetu to nic nie załatwisz, z kruszcem posiadanym w dłoni, masz jeszcze jakąś szansę przehandlować to na cokolwiek. A pieniądz elektroniczny może się bardzo szybko rozpłynąć. Internet ID pewnie jest w kolejce w ramach zwiększania inwigilacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cumulonimbus:
   Ale zawsze zostanie ci urzedowy dokument w rece. W postaci tylko cyfrowej zostajesz z niczym.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaiborr: w tym, że już powstaje/powstało prawo gdzie wszelkiego rodzaju państwowe urzędy mogą ci wjechać bezpośrednio na konto, sprawdzać zgodność konta z sprawozdaniami i pitami, zaraz wprowadzą ogromne mandaty, których nie możesz nie przyjąć, tylko możesz się co najwyżej odwoływać i udowadniać niewinność, a następnym krokiem będzie karanie za nieposłuszeństwo

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_: Nie da się wyłączyć internetu. Musieliby chyba światłowody poprzecinać lub prąd na całym świecie wyłączyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @czarodziejski: Blokada środków i internetowe id, ograniczenia lolalne internetu, co komu wolno. I tyle będzie z tej imprezy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_: Ale jak TECHNICZNIE chcesz blokować środki kryptowalutowe i jak TECHNICZNIE chcesz kogoś odciąć od internetu jak dostęp satelitarny jest coraz bardziej rozpowszechniony? Nie mówiąc już o rejestrowanych SIM na lewe dane.

  •  

   pokaż komentarz

   @czarodziejski: Skąd mam wiedzieć, myślisz że czegoś takiego nie wymyślą? Na pewno część osób sobie poradzi, ale będzie to na granicy prawa, albo poza prawem, dla 95% ludzi będzie to odcięcie od środków.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_: Proszę zrozumieć pierwszą kwestię. Nikt nie odłączy internetu globalnie wszystkim bo:
   1. Sieć internet i cały protokół TCP/IP zostały w taki sposób zaprojektowane przez DARPA czyli Armię US aby być zdecentralizowane, i aby atak lub fizyczne zniszczenie części tej sieci nie zablokowało jej reszty.
   2. Wg agendy 2030 wszyscy mają być podpięci fizycznie do internetu, zatem odłączenie wszystkich od sieci nie jest na rękę rządzącym.
   3. Kryptowaluty również działają w sposób zdecentralizowany, a wszystkie dane przesyłają w formie zaszyfrowanej, więc nawet jakby dostawcy internetu chcieli ubić ten ruch sieciowy po swojej stronie to będzie to naprawdę problematyczne aby odfiltrować go w całym gąszczu innych szyfrowanych zapytań (np SSL), jeśli wręcz niemożliwe.
   4. Jak będą chcieli odciąć ludzi od pieniędzy to odetną ich od banków, lub spowodują hiperinflacje niszcząc dane wialuty, co obecnie się dzieje w przypadku PLN jak i USD. Na krypto nie da się sztucznie wywołać inflacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @ozzmann: Zostanie Ci nic nie warty plastik jak ci go rząd unieważni.

  •  

   pokaż komentarz

   @czarodziejski: Przestaną wymieniać coiny na walutę.

  •  

   pokaż komentarz

   @100piwdlapiotsza: Powiem szczerze - co do lokalnych wiadomości NBP co chwile potwierdza, że bada możliwość cyfrowej złotówki, ale nadal nie chce wprowadzić pytanie czy BIS lub IMF nie mogą nas przymusić. Czy to będzie euro czy mini-euro czy cyfrowa złotówka nie ma według mnie takiego znaczenia, choć złotówka byłaby z nich najlepsza, i patrząc z tej perspektywy - brak prac nad nią może oznaczać dalszą utratę niezależności NBP (o ile w ogóle można o niej mówić). Jeśli uda im się obronić gotówkę - brawo, ale przy obecnych limitach rozliczeń gotówkowych będzie to miało wpływ jedynie na prywatność ludzi. Potem powie się tylko że nie mając CBDC tracimy na handlu, tym bo większość krajów tego wymaga i wprowadzą...

   Ale to moje prywatne gdybania akurat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cumulonimbus: Ale kto przestanie wymieniać? Za PRL był zakaz wymiany złotówek na inne waluty w tym dolary, ale to nie przeszkadzało w działaniu cinkciarzom, czyli ówczesnym mafijnym kantorom.

  •  

   pokaż komentarz

   @100piwdlapiotsza:
   Co do tego co napisałeś mam podobne poglądy.
   Planowany jest duży kryzys i maksymalne zadłużenue państw, by odebrać majątki ludziom w celu ich spłaty.

   Coś a la:
   https://www.money.pl/gospodarka/portugalia-wywlaszczenie-w-zwiazku-z-kryzysem-bedzie-mozliwe-6595067013737280a.html
   Tylko powody się zmieni.

   Wtedy też wprowadzą UBI.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie widząc, że i teraz służby mogą inwigilować osobę bez żadnych problemów.

   @Cumulonimbus: A lubisz być traktowany jako potencjalny kryminalista?

  •  

   pokaż komentarz

   @RatneIgre @comulonimbus:
   Cytat ze Snowdena:
   "Oświadczyć, że nie obchodzi cię prywatność, bo nie masz nic do ukrycia, to mniej więcej to samo, co oświadczyć, że nie obchodzi cię wolność słowa, ponieważ nie masz nic do powiedzenia. Albo że nie dbasz o wolność prasy, bo nie czytasz gazet. Albo że wolność wyznania nie ma dla ciebie znaczenia, bo nie wierzysz w Boga. Albo że nie interesuje cię wolność pokojowych zgromadzeń, bo jesteś gnuśnym aspołecznym agorafobem. Nawet jeśli dana wolność nie ma dla ciebie znaczenia dziś, może okazać się ważna jutro, jeżeli nie dla ciebie, to dla twojego sąsiada - albo dla tłumów ludzi, które wyległy na ulice na drugim końcu świata w nadziei na to, że uda im się wywalczyć choćby cząstkę tych wolności, jakie mój kraj właśnie zawzięcie likwidował."

  •  

   pokaż komentarz

   @Earna: z tym odbieraniem majątków, to nie wiem... Choć ostatnio vateusz powiedział na konferencji, że rolnicy nie są właścicielami ziemi, że są dzierżawcami...

  •  

   pokaż komentarz

   @100piwdlapiotsza: Też to słyszałem. To pokazuje podejście rządu do prawa własności.

  •  

   pokaż komentarz

   @czarodziejski: Ad. 1 Internet wyłączano już w niektórych krajach, myślę że z czasem będzie się celować w regionalny internet, żeby cenzura była łatwiejsza i by bardziej ograniczyć dostęp do informacji. Jak zechcą, to wyłączą. Telefony satelitarne też mogą zdelegalizować.

   Ad. 2 Jak będziesz fizycznie podpięty to będzie można prześledzić każdy twój ruch, będziesz mógł zapomnieć o krypto.

   Ad. 3 Krypto zawsze można zdelegalizować.

   W przypadku kruszca przynajmniej masz coś w dłoni, pieniądz cyfrowy, tak dobry dopóki masz do niego dostęp. Chyba że chcesz działać całkiem poza prawem, no ale mówimy tutaj o rozwiązaniach dobrych dla większości osób,

  •  

   pokaż komentarz

   @100piwdlapiotsza:
   W Holandii też chcą rolników wywłaszczyć. Minister rolnictwa Carola Schouten przyznaje, że „niestety” plany wywłaszczenia rolników wyciekły:
   https://www.ad.nl/politiek/schouten-tot-mijn-spijt-zijn-plannen-over-onteigening-van-boeren-gelekt~a5a1a42d/

   Członek partii FvD, Gideon van Meijeren, prosił o debatę z udziałem premiera i ministra rolnictwa (bezskutecznie większość polityków odrzuciło debatę):
   https://www.youtube.com/watch?v=sO66aC53N7Q

   1917 się kłania.

  •  

   pokaż komentarz

   1917 się kłania

   @Earna: Dlatego że to jest powtórka z tego co już było, tylko teraz posuną się jeszcze dalej. Całość ma przejąć kilka kluczowych korporacji. W ten sposób korpo będą mieć już kontrolę nad wszystkim.

  •  

   pokaż komentarz

   Internet wyłączano już w niektórych krajach

   @Anna_: Bzdura. Nigdzie nie wyłączono całego internetu. Można co najwyżej uciąć kraj na głównych węzłach, wtedy internet będzie działał ale tylko wewnątrz. Nie zagrozi to całemu internetowi, ani nie zlikwiduje połączeń wewnątrz kraju, to po pierwsze a po drugie wystarczy że jakiś provider odpali BGP i przepuści ruch przez satelitę.

   Telefony satelitarne też mogą zdelegalizować.

   @Anna_: Marihuana też jest nielegalna a mam jej cały wór ( ͡° ͜ʖ ͡°) Połączenie satelitarne z takim starlinkiem też ciężko zagłuszyć.

   Ad. 3 Krypto zawsze można zdelegalizować.

   @Anna_: Mnóstwo rzeczy jest nielegalnych a dostępnych bez problemu przez większość osób, np wspomniana wyżej marihuana.

   Chyba że chcesz działać całkiem poza prawem, no ale mówimy tutaj o rozwiązaniach dobrych dla większości osób,

   @Anna_: Jak zlikwidują gotówkę a zlikwidują to większość osób i tak przyjmie te ich cyfrowe Euro. Aby cokolwiek zmienić to musiałby powstać ogólnoświatowy bunt a na to się nie zapowiada, kruszce w tym wypadku też Ci niewiele pomogą, prędzej wróci barter niż płacenie złotymi dukatami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cumulonimbus:
   Nie tak latwo uniewaznic cos co istnieje fizycznie. Bedziesz mial dowod na to ze cie skasowali. A tak pozostana ci tylko znajomi ktorzy moga sie wypiac.
   Z gotowka jest o wiele niebezpiecznej bo to sa srodki do zycia.
   Niespodobasz soe wladzy wyczyszcza ci konto pod jakims pozorem grzywny automatycznie i nawet nie bedziesz mial co jesc.
   Np protestowanke wiazac sie bedzie z wyczyszczeniem konta, fajnie co? Juz trzymaja wszystkich mocno za morde.
   Majac gotowke w domu masz ich w dupie przez jakks czas. W trakcie tego czasu mozesz wykonac jakies ruchy. Gdy wylacza ci cyfrowe funfusze jestes w czarnej dupie.

  •  

   pokaż komentarz

   @czarodziejski: Wiara w bitcoiny i to, że dzięki nim "oszuka się system i banksterów" jest złudna. Na co Ci będzie milion bitcoinów skoro nic za nie nie będziesz w stanie kupić?

   Za komuny dolary były w obrocie za naszymi granicami, jak zakażą bitcoinów wszędzie to nikt Ci ich nie wymieni na gotówkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @RatneIgre: Nie, nie lubię, co to ma do rzeczy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Earna: A kto powiedział, że nie obchodzi mnie moja prywatność?

   Nie mam jednak złudzeń, że już teraz rząd ma wszelkie mechanizmy aby tej prywatności każdego z nas pozbawić. Czipy, rezygnacja z gotówki, nie jest do tego potrzebna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cumulonimbus: Właśnie to, że przyzwalając na pewne poczynania sam pod sobą kopiesz.

  •  

   pokaż komentarz

   jak zakażą bitcoinów

   @Cumulonimbus: Właśnie. Jak zakażą bitcoinów? Jak technicznie to zrobić? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ozzmann: Lubicie wyobrażać sobie czarne scenariusze przyszłości, gdy wszyscy mają czipy i nie ma gotówki ale nie potraficie wyobrazić sobie tego, że rządy mają wszelkie możliwości aby pozbawić was tego już teraz?

   Nie tak latwo uniewaznic cos co istnieje fizycznie.

   Jedno posiedzenie nocne rządu, głosowanie, szybki podpis prezydenta i rano budzisz się w świecie gdzie należy wymienić dowód osobisty, prawo jazdy bo wymyślili nowy wzór dokumentu ¯\_(ツ)_/¯ Wymówek może być milion.

   Niespodobasz soe wladzy wyczyszcza ci konto pod jakims pozorem grzywny automatycznie i nawet nie bedziesz mial co jesc.

   Jeden wniosek władzy i blokują Ci konta bankowe już teraz albo ograniczają wypłaty (Cypr parę lat temu). Co do gotówki - jak wyżej - jedno posiedzenie sejmu, jedna ustawa, jeden podpis i gówno warta.

   Boisz się o przyszłość, a ona jest już dziś.

  •  

   pokaż komentarz

   @RatneIgre: Na jakie działania przyzwalam? Bo według mnie czip nie jest taką złą sprawą? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Cumulonimbus: Obligatoryjny - jest. Przy takim "rzoncie" jaki jest teraz tym bardziej. Gdzieś wyżej napisałem, że jestem zwolennikiem różnych metod, byle bez cwaniaków i pijawek stojących nad nimi.
   Dwa - "rzont" od dawna traktuje nas jako potencjalnych kryminalistów, np. obowiązek rejestracji kart SIM. Czas z tym &%^&*** skończyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cumulonimbus: No i nie chcesz się twmu sprzeciwiać? Nie sądzisz że za daleko to idzie?

  •  

   pokaż komentarz

   @zimnyZmarzlak: ale kupione towary już się da odkładać xD bez sensu chociaż to serio jest powalone ( ͡° ʖ̯ ͡°)
   @ozzmann: w końcu ktoś kto pisze z sensem a nie pluje dlatego że mam inne zdanie xD

  •  

   pokaż komentarz

   @RatneIgre: Jestem sobie w stanie wyobrazić, że w jakiejś dalekiej przyszłości (bo najpierw trzeba taki czip jaki pisałem stworzyć) zastąpi on obecne plastiki, tak jak one zastąpiły papierowe dowody i prawa jazdy, to się nazywa postęp ¯\_(ツ)_/¯

   @Earna Ale co za daleko idzie? Gdzie obecnie nie masz prywatności? W necie? Tu jej nigdy nie znajdziesz ani teraz ani w przyszłości.
   W życiu prywatnym? Masz nadany numer (pesel), imię, nazwisko, całą resztę od urodzenia. To też Ci przeszkadza?

   Czym się objawia to pozbywanie prywatności?

  •  

   pokaż komentarz

   @Cumulonimbus:
   Ale dokument to tylko dokument. Mozna bez nkego zyc. Bez kasy nie pozyjesz dlugo. Pieniadze to dopiero bat na ludzi.
   Wyobraz sobie ze wprowadzaja zakaz protestowania a grzywna to skasowanie calej sumy z konta albo jakies drakonskie sumy. Na ulicy kamery z rozpoznawaniem twarzy podlaczone do systemu informatycznego z automatycznymi grzywnami. Pyk i jiz sobie kolacji nie masz ani sniadania ani oboadu. I kto ci pojdzie protestowac? Beda siedziec potulnie jak baranki. Musisz woedzkec ze demokracja istnkeje tylko dlatego ze reszta ma nad nimi jakakolwoek kontrole. Czy to w wyborach czy w protestach. Boja soe tylko nieposluszenstwa i buntu. Inaczej 90 procent z rzadzacych ppszloby w totalitaryzm bo wtedy moga w pelni realizowac swoje ,,wizje''. Mniej lub bardziej chore. Autorytaryzm natomiast w 99% konczy sie zle...

  •  

   pokaż komentarz

   @ozzmann bez ważnego dokumentu też niewiele zrobisz.

   Wyobraz sobie ze wprowadzaja zakaz protestowania a grzywna (...)

   Mogę sobie to wyobrazić i nadal nie widzę potrzeby posiadania czipów aby do tego doszło ¯\(ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @RatneIgre: Goście w wiekszosci placa gotowka, baby kartą i to od nich trzeba zacząć, ale dla nich wygoda najwazniejsza i nie wychodzą myślami ponad to.

 •  

  pokaż komentarz

  źródło: IMG_20210711_181219_266.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Pieniadz cyfrowy = pełna kontrola obywatela

 •  

  pokaż komentarz

  tożsamość cyfrowa, armia europejska, manipulowanie genomem, a także likwidacja gotówki i przejście na pieniądz cyfrowy

  Jeszcze by coś trzeba zrobić z kryptowalutami bo to jednak potężna dziura w Nowym Ładzie ¯\_(ツ)_/¯

 •  

  pokaż komentarz

  A kto dzisiaj posluguje sie pieniadzem fizycznym? Ja wyplate dostaje przelewem, wydaje karta platnicza itp
  Banknoty to teraz glownie biznesy na granicy legalnosci, bez kasy fiskalnej, bez paragonu, na gebe, bo pan henio ma komornika za alimenty ale za robotki budowlane dostaje hajs do reki na czarno bo jest "zaradny" i sobie radzi. Panstwo na jego dzieci placi z naszych podatkow. Ale przeciez okradanie innych ludzi to w tym kraju dobry uczynek. Nie mozna mu zabrac tej opcji bo przeciez to dobry chlopak jest, a jak ktos sie mu sprzeciwi to bedzie donosicielem, agentem partyjnym itp.

  Ilosc pitow, vatow, jpk itp przy kazdej okazji sprawia ze i tak kazda zlotowka legalnie pracujacego czlowieka jest dokladnie przeliczana i kontrolowana. To ze potem wyplacisz je z banku zeby wydac w legalnych miejscach to zadna walka o prywatnosc bo prawie kazde takie miejsce tez ma papierologie i monitoring.

  Rozumiem ze profil zaufany, wnioski przez internet, L4, recepty itp tez mamy nosic na glinianych tablicach bo przeciez rzad nie moze wiedziec o nas niczego...

  Mysle ze wiekszosc polakow zyje z legalnej wyplaty robiac zakupy wlegalnych miejscach i nie robi niczego wartego sledzenia na skale globalna a i tak dzieli sie wszystkim noszac w kieszeni telefon z facebookiem itp Pieniadz cyfrowy, rzeczy zalatwiane przez internet itp to dla nich wygoda. Kopanie sie za wszelka cene o rozwiazania papierowe to tylko ich niewygoda a pomoc dla zlodziei i oszustow.

  No ale zaraz przyjda minusowac janusze z budowlanki, mechanicy itp ktorzy polowe dochodu maja pod stolem bo przeciez hehe, podatki sa dla niezaradnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: a za rok: "A kto dzisiaj musi wychodzić z domu? Wszystko czego potrzebuję mogę sobie zamówić do domu, najwyżej muszę poczekać aż urzędnik klepnie uwzględniając moje indywidualne limity CO2. O zdrowie mogę dbać na rowerku stacjonarnym. A na dworze to w ogóle gwałcą i zabić mogą, ale hehe ja chcem na dwór pobiegać. Znajomy też był szurem co chciał na dwór wychodzić, złamał nogę na krawężniku i teraz wie lepiej"

  •  

   pokaż komentarz

   Nie mozna mu zabrac tej opcji bo przeciez to dobry chlopak jest, a jak ktos sie mu sprzeciwi to bedzie donosicielem, agentem partyjnym itp.

   @3mortis: Na przykładzie firm widać, że rząd i skarbówka potrafi blokować konto często nie mając ku temu podstaw, a procedura odkręcania tego zajmuje długi czas, w tym czasie rujnując firmę. Na tej samej zasadzie rząd może blokować konta prywatne nieprawomyślnie myślacych osób dlatego zawsze powinna istnieć opcja niezależna od systemu bankowego. Rozumiem, że w takich wpisach zawsze jest między wierszami "PIS jest super i nigdy czegoś takiego nie zrobią"- ale zrobią prędzej czy później, a jak nie oni to ktoś inny.

  •  

   pokaż komentarz

   A kto dzisiaj posluguje sie pieniadzem fizycznym?

   @3mortis: ja gdy go wypłacam z bankomatu co miesiąc by nie polegać wyłącznie na kartach i bankach

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: Nie nauczyli cie w szkole całego alfabetu?

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: ale masz wybór. Bo teraz wszystko jest ok, ale kto wie co będzie za rok, albo 10. Może w historii konta poza kwotą będą całe paragony, a banki będą te informacje sprzedawać reklamodawcom i ubezpieczycielom. I wtedy będzie nieciekawie, kupisz alko na imprezę i skoczy ci ubezpieczenie zdrowotne. Zatankujesz 95 na małej stracji, a nie 98 na Orlenie, i wzrasta stawka ubezpieczenia samochodowego. Kupisz prezent żonie, a ją zaleją reklamy.

   To jest potężne narzędzie umocnienia monopolu korporacji i pozbawienia ludzi wyboru.

  •  

   pokaż komentarz

   @pan-bartolomeu-dias zgadzam sie w 100% chociaz naszla mnie mala refleksja po przeczytaniu tego. A w sumie dlaczego zmiana stawki oc w zaleznosci od zachowania to cos zlego? Juz teraz podajesz mase danych ktore wplywaja na stawke, dlaczego z tym nie walczymy?
   Dlaczego np osoba nie dbajaca o zdrowie nie miala by placic wiekszej skladki na ubezpieczenie zdrowotne kiedy ja ide do lekarza pierwszy raz z czyms powaznym i slysze ze nie ma dla mnie miejsca.
   Dlaczego oszust z dlugami ma spokojnie pracowac na czarno moim kosztem?

   Rozumiem ze taki system na 99% byl by wykorzystywany do kontroli i manipulacji, ale sama idea zrobiona uczciwie nie wydaje sie takim zlem.

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: bo nie byłaby takim złem. Ale nie będzie nigdy dobrze zrobiona. Np. stawka zdrowotna: pomijając różne skrajności, są różne zdania na temat tego co jest zdrowe a co nie. Dla jednych krem z filtrem jest konieczny, inni jadąc do Turcji nie użyją ani kropli. Jednym nabiał służy, innym nie. Jedni łykają drogie suple, a inni piją herbatę. Ktoś będzie często kupował papierosy dla drugiej połówki lub rodzica. Są różne szkoły, różne zdania, konsensusu w tych kwestiach się ciągle zmienia (patrz masło i oliwa lub jajka). Przy takim systemie każdy lądowałby w bezwzględnym algorytmie, który nigdy nie będzie idealny, ale już napewno nastawiony na zysk, więc firma ubezpieczeniowa wybierała by takie kryteria które przyniosą więcej zysku. A może kiedyś podpisała by umowę z producentem leków/suplementów/paliwa/żywności/butów/drabin/samochodów? Korporacje i państwa nie postępują uczciwie.

   Do tego prędzej czy później rząd wprowadzi jakiś bezsensowny przepis, ale nie będzie już możliwości nieprzestrzegania go.

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: to źle myślisz, w Polsce szara strefa jest ogromna. Jak sam dorabiałem w sklepie w wigilię za stawkę 300% to legalnie to ja nawet do pracy nie mogłem wtedy pójść ¯\_(ツ)_/¯

   Jak państwo wręcz utrudnia podejmowanie pracy to inaczej być nie może.

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: Tak tego słucham i to tak, jakby wielbiciele koni zorientowali się, że pojawiły się samochody. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   A kto dzisiaj posluguje sie pieniadzem fizycznym?

   @3mortis: Cała budowlanka, salonu samochodowe, ludzie kupujący mieszkania, ludzie obrażający złotem i dziejami sztuki i perskie jeszcze wiele innych. Ogólnie ludzie, którym zależy na natychmiastowym dostępie do pieniędzy w każdych warunkach (brak prądu, internetu itp).

  •  

   pokaż komentarz

   Może w historii konta poza kwotą będą całe paragony, a banki będą te informacje sprzedawać reklamodawcom i ubezpieczycielom

   @pan-bartolomeu-dias: W historii konta nie ale w historii sprzedaży na paragonach tak. Już teraz wszystkie transakcje lecą online z kas. A tego chłopa z brodą co zrobił napad stulecia na furgon jak złapali? Paragony z biedry czy gdzie tam kupowal. Jeśli wszystko co robimy leci na rządowe serwery to wynik jest prosty - Kowalski kupił tyle a tyle bo płacił kartą.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak sam dorabiałem w sklepie w wigilię za stawkę 300% to legalnie to ja nawet do pracy nie mogłem wtedy pójść ¯_(ツ)_/¯
   to źle myślisz, w Polsce szara strefa jest ogromna

   A od kiedy obecnosc szarej strefy usprawiedliwia jej wspieranie? :P
   Czy moze zaraz powiesz ze szara strefa jest zdrowa i korzystna dla gospodarki i podatnikow?

   @DiscoKhan: no to wywalmy calkiem prawo pracy skoro tylko utrudnia wyzysk. Z jakiegos powodu nie mogles wtedy pracowac i zapewne nie powstal on na korzysc politykow i pracodawcow.

   A jak by sie wtedy cos stalo? Jak by byl wypadek albo jak bys padl na zawal? Myslisz ze ubezpieczyciel itp przyjmie na klate ze byles na czarno w pracy? Czy nagle bedzie "wyniescie staszka na chodnik i zdejmicie mu bluze sklepowa" jak to sie smieja z wypadkow w budowlance. Czy po prostu dla paru stowek uznales ze warto zaryzykowac?

   Cała budowlanka, salonu samochodowe,

   którym zależy na natychmiastowym dostępie do pieniędzy w każdych warunkach

   @IvanBarazniew: klamiesz, bo co, w salonie samochodowym nie ma pradu i internetu? Bo w salonie nie ma kamer a na umowie nie ma nazwisk i kazemu zalezy zeby panstwo nie wiedzialo ze kupil auto a pieniadze sa przekazwane na pustyni?

  •  

   pokaż komentarz

   klamiesz, bo co, w salonie samochodowym nie ma pradu i internetu? Bo w salonie nie ma kamer a na umowie nie ma nazwisk i kazemu zalezy zeby panstwo nie wiedzialo ze kupil auto?

   @3mortis: Nie każde auto kupuje się w salonie.

  •  

   pokaż komentarz

   @IvanBarazniew: Wiem ale tylko sie odnosze do argumentu ze gotowka jest potrzebna w salonie samochodowym

  •  

   pokaż komentarz

   Wiem ale tylko sie odnosze do argumentu ze gotowka jest potrzebna w salonie samochodowym

   @3mortis: Bo jest, za chwile gdy będą uprzednie rejestracje będziesz mógł wejść do salonu, kupić auto i wyjechać bez wnikania urzędników w przelewy powyżej 15k euro.

  •  

   pokaż komentarz

   @IvanBarazniew: A co to ma do rzeczy? Pisales ze gotowka jest potrzebna, nie jest, salon samochowy w 21 wieku na 100% jest w stanie przyjmowac platnosc bezgotowkowa.

   i wyjechać bez wnikania urzędników w przelewy powyżej 15k euro.
   tak i urzednik nie bedzie wiedzial na co wydales pieniadze i ze kupiles samochod, ale mu zrobisz na zlosc :P

  •  

   pokaż komentarz

   @diogene: ja noszę zawsze 100 zł w portfelu. Ten sam banknot od ponad roku... Gotówka jest potwornie nieużyteczna. Jedyny sens to ew dawanie napiwków w restauracjach, ale i to w części restauracji można zrobić przelewem

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: Szybciej w sklepie ktoś by mi z zawałem pomógł niż gdybym sam w domu siedział. Także porównanie mocno nietrafione.

   To prawo powstało, bo nasi ustawodawcy to patałachy którzy mają jakąś myśl, nawet i dobrą ale jak przychodzi do jej egzekucji to jest całkowita padaczka.

   Wina się w parku z kobietą nie mogę napić, bo państwo też chce dla mnie dobrze albo dlatego policjanci mieli prawo do pałowania protestujących przeciwko zaostrzeniu aborcji.

   Ty się państwem nie zasłaniaj tylko sam wprost napisz sensowny argument dlaczego gdybym pracował na państwowym Orlenie za psi ch@% to mogę ryzykować zawałem a jak robiłem w mniejszym sklepie za znacznie lepsze pieniądze to już mi niewolno. Najrozsądniejszy argukent to zamrożenie niskich stawek dla pracowników stacji paliwowych, bo jakby dać nakaz stawek po minimum 150% za niedzielę i po 200% + zgosa na pracę w święta z miesięcznym wyprzedzeniem to by wyniki Orlenu nie były zbyt imponujące i Obajtek by miał jedną chałupę mniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan:

   Szybciej w sklepie ktoś by mi z zawałem pomógł niż gdybym sam w domu siedział.
   :P to zapytaj kierownika tej sieci sklepow co by zrobil w razie wypadku pracujacego na czarno pracownika :P
   "Ja pana staszka nigdy na oczy nie widzialem, nie wiem co on tu robil, powinien miec wolne dzisiaj, ja nic z tym nie mam wspolnego, do widzenia"

   Ty się państwem nie zasłaniaj tylko sam wprost napisz sensowny argument dlaczego gdybym pracował na państwowym Orlenie za psi ch?! to mogę ryzykować zawałem a jak robiłem w mniejszym sklepie za znacznie lepsze pieniądze to już mi niewolno.

   Chodzi mi o to ze wszedzie ryzykujez zawalem, w domu tez jak zauwazyles. Ale pracujac na czarno ryzykujesz o wiele wiecej negatywnych konsekwencji kazdego przykrego wypadku.

   Ale ja nie do tego pije, poszedles na czarno, w razie czego kazdy sie wypnie, ubezpieczyciel, inspekcja pracy itp
   Zamiast zostawic zonie odszkodowanie to zostawisz problemy i chodzenie do sądu zeby cos wydlubac. Nie daj boze np stanie sie cos klientowi i zejdzie a jedyna osoba w sklepie okaze sie pracujacy na czarno staszek ktorego nie powinno tam byc. Jak myslisz co zrobi potem rodzina takiej zmarlej osoby? Kto za to beknie? Polski podatnik czy 2 oszustow ktorzy chcieli oj$?#c panstwo na podatkach bo zakladam ze twoja dniowka na czarno nie byla oskladkowana niczym i miales z tego korzysc.

   Wiem ze prawo Ci zrobilo niewygodnie, ale w obecnym systemie prawnym po prostu dziwie sie ze napedzasz szara strefe, okradasz podatnikow i wspierasz patologie przepisow godzac sie na prace w takich warunkach z tym ryzykiem za pare stowek. Jak ma byc lepiej w przepisach czy panstwie skoro kazdy godzi sie na wszystko jak sie im pomacha banknotem przed oczami. I co myslisz ze premier zmieni ustawe bo Ty mu pokazales ze chcesz pracowac w wigilie?

  •  

   pokaż komentarz

   Pisales ze gotowka jest potrzebna, nie jest, salon samochowy w 21 wieku na 100% jest w stanie przyjmowac platnosc bezgotowkowa.

   @3mortis: Przejdź się do salonu, porozmawiaj z ludzi to się dowiesz jak ludzie kupują.

  •  

   pokaż komentarz

   @IvanBarazniew: Dobra nie wazne, idziesz na czarna liste skoro trzba 5x tlumaczyc a ty nadal nie rozumiesz nawet tego co sam napisales.

   Gowno mnie obchodzi jak ludzie kupuja bo ty nie pisales jak ludzie kupuja tylko ze gotowka jest tam POTRZEBNA BO BRAKI PRADU I INTERNETU itp. Nie jest. To nie jest miejsce pierwszej potrzeby a pradu nie brakuje codziennie zeby to byla palaca potrzeba. Juz widze jak w salonie mercedesa nie ma pradu ale mimo to calosc transakcji przebiega bez jesli tylko mam gotowke. No tak bylo, nie zmyslam.

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: jakiej żonie, koleś ja wolę w małolatkach przebierać xD

   Zresztą wida' jaki ty jesteś nieogarnięty. Jakby coś mi się tam stało to po mnie karetka, szef jednak poszedłby za ladę a jakby co to ja tam wtedy na zakupach byłem. Twój wielki problem rozwiązany. Kamery, nieszczęście, tego dnia nie działały ale ogólnie polskie instytucje są w cholerę niedociekliwe poza skarbówką co jakiś czas.

   Nie wiem za kogo ty mnie masz żebym komuś kto mi pomógł miałbym problemy robić.

   Jak okradam. Jak mam możliwość pracuję legalnie. Jak takiej nie mam i państwo NIE CHCE swojej działki z podatków zakazując mi wykonywania pracy to nie jest kradzież. Nie wiem jak to nazwać, jakimś sp!%#$!%eniem umysłowym ale jeżeli podejmuję pracę na czarno w czasie kiedy państwo mi tego zakazuje a ja chcę pracować mimo wszystko to nie jest żadna kradzież. Logika jakaś w opór zakrzywiona.

   Jak moja dniówka miałaby być oskładkowana za tamten dzień skoro wedle polskiego prawa ja nie miałem prawa wtedy pracować. Miałem siedzieć w wigilię sam jak palec w domu i się cieszyć wystrojem mojego mieszkania xD

   Ty nie ogarniasz, że nie każdy ma fajną rodzinę z którą chce spędzać święta. Tak samo jak ty masz wywalone w mój los tak samo ja mam w twój.

  •  

   pokaż komentarz

   Gowno mnie obchodzi jak ludzie kupuja bo ty nie pisales jak ludzie kupuja tylko ze gotowka jest tam potrzebna bo brak prądu, internetu itp. Nie jest. To nie jest miejsce pierwszej potrzeby a pradu nie brakuje codziennie zeby to byla palaca potrzeba.

   @3mortis: Typie to nie moja wina, że łączysz elementy mojej wypowiedzi wedle własnej wygody.

   Brak prądu wyłącza salon wiec ten przypadek nie ka zastosowania. Natomiast jak kupujesz ciągnik od rolnika na Podkarpaciu to jedziesz z gotówką.

   Obsługa gotówki w salonach jest konieczna bo ludzie tak chcą kupować i kupują i będą. Jak obsłużysz klienta, który nie ma konta bankowego? Powiesz mu sp?@@$#%aj, nie chce twojej kasy - idź do konkurencji?

  •  

   pokaż komentarz

   Zresztą wida' jaki ty jesteś nieogarnięty. Jakby coś mi się tam stało to po mnie karetka, szef jednak poszedłby za ladę a jakby co to ja tam wtedy na zakupach byłem. Twój wielki problem rozwiązany. Kamery, nieszczęście, tego dnia nie działały ale ogólnie polskie instytucje są w cholerę niedociekliwe poza skarbówką co jakiś czas.

   @DiscoKhan: Wybacz ale rozmowa schodzi na poziom meneli spod sklepu ktorym sie wydaje ze oszukaja caly system. Ta historyjka pada na ryj przy pierwszym pozwie bo pierwsza lepsza kancelaria w takiej sytuacji wyczuje latwy pieniadz bo nie dzialajace kamery, szef za lada i 50 swiadkow twojej pracy tam ciezko wyjasnic. Zdarzaly mi sie ogromne kary i odszkodowania a potem placz takich idiotow ktorzy mysleli ze sa cwani az zdazyl sie nieszczesliwy wypadek i teraz sa usadzeni do konca zycia w dlugach. I potem klasycznie, panstwo pomusz bo my nie wiedziely.

   Jak okradam. Jak mam możliwość pracuję legalnie.
   A jak masz mozliwosc zarobic wiecej to okradasz. Wiedziales ze to nielegalne a i tak sie zgodziles.
   Nie walczysz o zmiane prawa tylko ciagniesz korzysc kosztem innych z jego aktualnego stanu.

   jeżeli podejmuję pracę na czarno w czasie kiedy państwo mi tego zakazuje a ja chcę pracować mimo wszystko to nie jest żadna kradzież.

   Co to za tlumaczenie, masz 10 latek? Jak panstwo zakazuje a ja to zrobie to to nie jest oszustwo bo powinienem to moc robic legalnie? Ty to zrobisz nielegalnie a miliony osob nie bo chca uczciwie dochodzic zmiany prawa zeby zyc jak cywilizowany czlowiek w panstwie prawa. Wlasnie je okradles. Tak by mozna tlumaczyc mase przepisow "ja uwazam ze podatki sa nieuczciwe wiec nie place, nie nie bede walczyl o zmiane podatkow, po prostu nie bede placil i oczekuje ze to zrozumiecie"

   Rozumiem ze jak ja pojde Ci ukladac plytki w salonie i na koniec powiem ze nie mam dzialalnosci i nie odprowadzam niczego to tez spoko? No nie mogl bym legalnie bo mam komornika i by mi zabrali a tak to panstwo plci za mnie alimenty. Ale JA UWAZAM ze alimenty sa nieuczciwe wiec nie czuje zebym kogos okradal.
   To ze Ty uwazasz ze prawo powinno byc inne nie daje ci prawa do jego lamania na ktorym traca inni podatnicy.

  •  

   pokaż komentarz

   @VeleiN: ok a w ilu bankach masz aktywne konta? Bo już pomijam teorie spiskowe czy scenariusz z Cypru, to całkiem niedawno były znaleziska o np. ing i bnp gdzie zablokowali mirkowi konto na 2-3-4 tygodnie i nie miał dostępu do swoich pieniędzy ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Brak prądu wyłącza salon wiec ten przypadek nie ka zastosowania. Natomiast jak kupujesz ciągnik od rolnika na Podkarpaciu to jedziesz z gotówką.
   Rozumiem, zgadzam sie, ale to juz nie moja wina ze wyjechales z przykladem salonu a teraz sam mowisz ze ten przypadek w salonie nie ma zastosowania. Wybacz ze myslalem, ze przyklad i argument sa ze soba powiazane.

   Obsługa gotówki w salonach jest konieczna bo ludzie tak chcą kupować i kupują i będą. Jak obsłużysz klienta, który nie ma konta bankowego? Powiesz mu sp$$%!%$aj, nie chce twojej kasy - idź do konkurencji?

   @IvanBarazniew: Ty myslisz ze jak wycofamy gotowke to przyjdzie klient bez konta i salon bedzie mial problem?
   Chodzi mi o to ze teraz salon obsluguje obie platnosci. Jak na skale kraju wycofamy jedna to klienci tez beda skazani na ta druga nie tylko w salonie. Nikt nie przyjdzie z gotowka po wycofaniu platnosci gotowkowych i nie bedzie sie domagal obsluzenia. A nie ma w takim salonie zadnych przeslanek za tym ze platnosc bezgotowkowa jest trudna w realizacji.

   To samo z ciagnikiem od rolnika. Przelew w 21 wieku to nie technologia kosmosu. Problemem sa ludzie ktorzy nie chca z jakis powodow zostawiac sladow prawdziwej kwoty i prawdziwych dochodow w logach banku. Co szkodzi zrobic przelew na telefonie patrzac rolnikowi w twarz? To szkodzi ze 3/4 szemranych budowlancow, mechanikow, handlarzy itp zrobi sie wtedy biala na twarzy bo teraz juz nie wystawia fakturki na mniejsza kwote albo w ogole nie wystawi bo pracuje nielegalnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: co ty pieprzysz. Czy kafelkarz na własnej działalności ma państwowy zakaz pracowania w wybrane dni? No nie ma. Także nie będzie mieć problemów z wystawieniem faktury. Ogarnij jakąś normalną metaforę do mojej sytuacji, bo ta nie jest nawet blisko.

   Ale z tymi 50 świadkami i kancelarią to widać, że jesteś odklejony od rzeczywistości xD

   Jaka kancelaria jak to byłby pozew ze strony państwa. Z tego wynika kolejna rzecz, świadków byłoby 0 bo jest wigikia i przy jakichkolwiek prawdziwych kłopotach wszyscy momentalnie się zmywają. W ogóle znajdziesz od cholery chętnych żeby się po sądach włóczyć. Może w bigatej dzielnicy ale nie w takiej gdzie mieszka gł[wnie biedota.

   I ostatnia rzecz, ty się żadnymi milionami Polaków nie zasłaniaj. Ostatnio na marszu kobiet była wykazana wola milionów. Nie kto inny jak nasz rząd w praktyczny sposób udowodnił, że wola milionów nie ma znaczenia. Zresztą za wcześniejszych rządów też bywały podobne sytuacje. Znaczenie ma tylko wola tysięcy jeżeli są dosyć agresywni jak górnicy, wola bez agresji jest warta mniej niż kwas siarkowy na Wenus.

  •  

   pokaż komentarz

   I ostatnia rzecz, ty się żadnymi milionami Polaków nie zasłaniaj. Ostatnio na marszu kobiet była wykazana wola milionów. Nie kto inny jak nasz rząd w praktyczny sposób udowodnił, że wola milionów nie ma znaczenia.

   @DiscoKhan: ale klamiesz, a ilu polakow bylo przeciwnego zdania? Co z reszta prawie 40 milionowego panstwa?

   Znaczenie ma tylko wola tysięcy jeżeli są dosyć agresywni jak górnicy, wola bez agresji jest warta mniej niż kwas siarkowy na Wenus.

   @DiscoKhan: Ma znaczenie, a siedzenie cicho i poddawanie sie temu za pieniadze jest warte jeszcze mniej.

   Z tego wynika kolejna rzecz, świadków byłoby 0 bo jest wigikia i przy jakichkolwiek prawdziwych kłopotach wszyscy momentalnie się zmywają. W ogóle znajdziesz od cholery chętnych żeby się po sądach włóczyć. Może w bigatej dzielnicy ale nie w takiej gdzie mieszka gł[wnie biedota.

   Jaka kancelaria jak to byłby pozew ze strony państwa
   Pozew panstwa to osobna sprawa, ja mowie np o tym ze cos zle postawiles, polka sie chwiala... 100 innych rzeczy spada, dostaje i wybijam sobie oko. Mam trwaly usczerbek na zdrowiu, sklep nie przestrzegal zasad bhp, dzwonie na pogotowie i domagam sie odszkodowania. Ubezpieczyciel mowi ze halo, przeciez staszek tam dzisiaj nie pracowali c?!%! wam wyplacimy. Niech sobie staszek z szefem wyplaca.
   Szef mowi ze staszka dzisiaj w pracy mialo nie byc i w sumie to on nie wie czemu staszek przy mnie cos ustawial na polkach w bluzie sklepowej. Jak myslisz kogo nastepnego trafi pozew o rente do konca zycia? Nieszczesliwym wypadkiem w pracy sie nie zaslonisz bo w pracy Cie nie bylo i po co sie tykasz rzeczy w sklepie. Myslisz ze ktos sie w takiej sytuacji wstawi zeby Ciebie kryc? Ze jestes mistrzem zbrodni i nikt nigdy nie dojdzie co zaszalo?

   Ogarnij jakąś normalną metaforę do mojej sytuacji, bo ta nie jest nawet blisko.
   Dobrze, zyjemy w kraju w ktorym zgodnie z prawem od dochodu placi sie podatki ja zarobie 5000 i nie pojde pracowac na czarno.
   Ty zarobisz 5000 i dorobisz 1000 na czarno. Z naszych podatkow utrzymujemy inne rzeczy w panstwie z ktorych obydwoje korzystamy, ale ty ze swojego 1000 nie odprowadziles podatku, nie zglosiles ze pracodawca nie odprowadza skladek itp Wylacznie dla swojego interesu swiadomie zlamales prawo i czesc twojego dochodu nie trafi do wspolnej puli. Ludzie ktorzy tak nie robia bo przestrzegaja prawa sa stratni na twoim zachowaniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: poważnie skończ się błaźnić, bo ja akurat już z paru prac wyleciałem za przesadną dbałość o BHP. To że zdrowie jest jedno to wiem. Ake czy robię na czarno czy nie to nie am dla mnie to najmniejszego znaczenia i pracę wykonuje w taki sposób, żeby sobie nią nie szkodzić.

   Głowisz się jak by tu temat ukąsić a nic mądrego nie jesteś w stanie wymyślić.

   No ile procent naszego kraju popierało.marsz kobiet a ile było wprost a ile było obojętnych? Mówisz, że kłamcą jestem? Nawet moja moherowa babcia PIS wyklinała, bo zwyczajnie myśl o zmuszaniu do rodzeniu bezmózgich dzieci była dla niej obrzydliwa. Dawaj statystyki z trzech różnych źródeł i sobie zaraz wymyślimy kto jest tępym pisowcem-jeleniem a kto kłamcą.

  •  

   pokaż komentarz

   To samo z ciagnikiem od rolnika. Przelew w 21 wieku to nie technologia kosmosu. Problemem sa ludzie ktorzy nie chca z jakis powodow zostawiac sladow prawdziwej kwoty i prawdziwych dochodow w logach banku. Co szkodzi zrobic przelew na telefonie patrzac rolnikowi w twarz? To szkodzi ze 3/4 szemranych budowlancow, mechanikow, handlarzy itp zrobi sie wtedy biala na twarzy bo teraz juz nie wystawia fakturki na mniejsza kwote albo w ogole nie wystawi bo pracuje nielegalnie.

   @3mortis: Niby nie a jednak tak. Są rejony gdzie słabo jest z internetem i często zdarzają się przerwy w dostawie prądu. Są ludzie starsi, którym trudno ogarnąć technologie ale liczyć jeszcze umieją.
   Wiadomo od strony technicznej da się to pewnie rozwiązać takim czy innym sposobem tylko po co?

   Szara strefa najwyżej przejdzie na alternatywy sposób rozliczeń, barter, kruszce, waluty obce, dzieła sztuki albo siatki powiązanych podmiotów albo ekwiwalent czasowy.

   A co do zostawiania śladów - to jest również w twoim interesie. Załóżmy, że lubisz mięso, chodzisz sobie codziennie do mięsnego po kabanosy, płacisz kartą, zostaje ślad, wszystko opodatkowane i gites. Po jakimś czasie do władzy dochodzi Spurek i zaczyna prześladować mięsożerców. Twoja historia płatności wskazuje ciebie jako zażartego mięsożercę za co dostaje ci się po dupie np wyższy próg podatkowy.

   Gdybys płacił gotówką to byłbyś trudniejszy do znalezienia.

  •  

   pokaż komentarz

   Po jakimś czasie do władzy dochodzi Spurek i zaczyna prześladować mięsożerców.

   @IvanBarazniew: to jest jakis argument ale ciezko mi sobie wyobrazic tego typu scenariusze z prawem dzialajacym wstecz

   starsi, którym trudno ogarnąć technologie ale liczyć jeszcze umieją.
   Tak, dzisiaj to by byl problem, aczkolwiek nie wyobrazam sobie takiej zmiany bez rozkladania jej na dlugie lata. Zreszta proces ten juz trwa bo na kazdym kroku panstwo naciska na brak gotowki i kolejne pokolenia coraz mniej problemow maja z technologia.

   Zgadzam sie, ze to moze byc narzedzie kontroli i manipulacji. Tak jak monitoring osiedlowy. Ale gdzies jest jakas granica w ktorej godzimy sie na ustepstwa dla bezpieczenstwa, kontroli nielegalnych rzeczy itp
   I wydaje mi sie ze w przyszlosci koniec koncow rozwoj technologii, internetu itp sprawi ze wiekszosc jednak przestawi sie na rzeczy online, a im bardziej szemrane biznesy tym bedziej kurczowo beda trzymac sie gotowki. I na jakims etapie odciecie ostatnich fanow gotowki zeby jednoczesnie odciac szemrane biznesy stanie sie sensownym zabiegiem.

   Szara strefa najwyżej przejdzie na alternatywy sposób rozliczeń, barter, kruszce, waluty obce, dzieła sztuki albo siatki powiązanych podmiotów albo ekwiwalent czasowy.
   W jakiejs skali tak, w mniejszej juz henio za polozenie plytek w lazience nie bedzie prosil o zaplate w obcej walucie itp bo odstraszy to klientow. Dzisiaj po prostu wezmie hajs i do widzenia. Gdyby klient mial mu zrobic przelew to tez by sie 2x zastanowil czy warto placic przelewem komus nielegalnie pracujacemu.

   bo ja akurat już z paru prac wyleciałem za przesadną dbałość o BHP

   @DiscoKhan: to jest problem z januszem pracodawca a nie prawem. Rownie dobrze on mogl zlamac prawo jesli przestrzeganie prepisow bylo powodem zwolnienia.

   Ake czy robię na czarno czy nie to nie am dla mnie to najmniejszego znaczenia i pracę wykonuje w taki sposób, żeby sobie nią nie szkodzić.
   Ale to nie ma znaczenia czy robisz w taki sam sposob skoro danego dnia nie jestes w pracy. Wtedy jestes klientem ktory grzebie tam gdzie nie powinien.

   No ile procent naszego kraju popierało.marsz kobiet a ile było wprost a ile było obojętnych? Mówisz, że kłamcą jestem? Nawet moja moherowa babcia PIS wyklinała
   Jak przyszlo do protestow na aborcje to przyszlo moze z 0.2 mln osob. A gdzie sa te ruchy dzisiaj? Gdzie miliony osob podpisujacych zbiorowe petycje o zmiane przepisow skoro sa temu przeciwni?

   SIedzenie przed tv i twierdzenie ze sie jest przeciwko nic nie zmienia. Chcial bym zeby prawo sie zmienilo, ale jak przyszlo co do czego to 37 milionow polakow mialo to w dupie i maja to w dupie teraz. Rzad ma sluchac garstki protestujacych czy obojetnej wiekszosci ktorym to widocznie nie przeszkadza?

   Rozumiem twoje podejscie do tej pracy, ale ono bedzie sie super sprawdzalo do czasu az sie cos stanie, a wtedy pozostanie tylko powiedziec ze sami sobie zrobili ten los. Bo praca na czarno to nie forma sprzeciwu.

  •  

   pokaż komentarz

   Juz teraz podajesz mase danych ktore wplywaja na stawke, dlaczego z tym nie walczymy?
   Dlaczego np osoba nie dbajaca o zdrowie nie miala by placic wiekszej skladki na ubezpieczenie zdrowotne kiedy ja ide do lekarza pierwszy raz z czyms powaznym i slysze ze nie ma dla mnie miejsca.
   Dlaczego oszust z dlugami ma spokojnie pracowac na czarno moim kosztem?


   @3mortis: Brawo, właśnie odkryłeś, że wszelkie kolektywy, do których ludzie wcielani są siłą nie działają ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna