Tylko jeden kraj spełnia wymogi z porozumienia paryskiego

Tylko jeden kraj spełnia wymogi z porozumienia paryskiego

@ObserwatorGospodarczy obserwatorgospodarczy.pl #swiat #ekologia #klimat #gospodarka

Dla leniwych: Gambia

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli jedyny sposób na spełnienie żądań szajbusów klimatycznych to żyć w biedzie, z rybactwa tak jak murzyni w Gambii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Captain90: spokojnie z tym rybactwem. Szurek ma to na oku

   źródło: i.imgur.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Masterczulki: zapomniałeś o zakazie zabijania much i komarów. Niewybaczalne

  •  
   Dudurudu

   -44

   pokaż komentarz

   @Masterczulki: i w sumie co w tym takiego strasznego? Do 2040 pewnie już spokojnie będziemy mogli produkować mięso na przemysłowa skalę w inny sposób niż hodowle więc po co nam one? To chyba całkiem światły cel by dążyć do tego by je zlikwidować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Captain90: j@@$ć w korpo w zamian za syntetycznie wytworzone pożywienie w formie proszku lub tabletek, które będziesz popijać wodą odzyskaną po myciu garów i spuszczaniu nieczystości. Wszystko w takich cenach abyś czasem nie pomyślał aby wyj@@$ć w bieszczady i żyć normalnie.

  •  
   Dudurudu

   -21

   pokaż komentarz

   @Masterczulki: czekam aż ktoś wyjaśni w czym lepsze jest mięso z hodowli od takiego z drukarki 3D skoro jest to takie konieczne. Polecam zapoznać się z tym jak wygląda życie delfinów w niewoli. Są to zwierzęta używając echolokacji zamknięte w malutkim basenie którego ściany odbijają wszystkie dźwięki. Delfin w takich warunkach traci zmysły ponieważ wydaje mu się że słyszy nawolywanie swoich a to po prostu echo. Stają się bezmyslnym zombie robiącym sztuczki za rybę i żyjącym 5x krócej niż delfin na wolności. Jest to niesamowicie bestialskie traktowanie zwierząt ale szacunek dla innych istot żywych to wymysł wstretnego lewactwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @MirkoMax: bylem raz w Bieszczadach, syf, nedza i nic do roboty. Chyba jednak wole korpo i wakacje na cieplych wyspach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Masterczulki

   @Captain90: spokojnie z tym rybactwem. Szurek ma to na oku

   Chciałbym zobaczyć jak Spurek jedzie do Gambii i namawia Gambijczyków do rezygnacji z ryboustwa. Ona sobie może te swoje wysrywy w Europie uskuteczniać. Tam by ją szybciutko naprostowali.
   A może zróbmy zrzutkę dla niej na bilet do Afryki?

  •  

   pokaż komentarz

   Do 2040 pewnie już spokojnie będziemy mogli produkować mięso na przemysłowa skalę w inny sposób niż hodowle więc po co nam one?

   @Dudurudu: Instytut danych z dupy? W latach 70. wyobrażali sobie, że w naszych czasach będą latające samochody, a Księżyc będzie zaludniony.

  •  
   Dudurudu

   -17

   pokaż komentarz

   @rolnik_wykopowy: widzę że wiedzy nie posiadasz żadnej ale nie przeszkadza ci to być aroganckim. W latach 70 nie było nawet planów konstrukcyjnych takich aut a mięso z drukarki 3D to FAKT.

   Novameat to założony w 2018 r. hiszpański start-up tworzący drukowane w 3D roślinne "steki". Docelowo firma chce "drukować" nawet 500 kg gotowego produktu na godzinę.

   Mamy 2021 co będzie za 20 lat rozwoju?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dudurudu: roślinne steki? Przecież bez mięsa biedota będzie wyraźnie niższa od bigaczy których będzie stać na bogatą suplementacje. Nie każdego stać na bardzo różnorodną dietę. Zaś mięso jest niezbędne do prawidłowego rozowoju dzieci.

   Mnie na przykład zwyczajnie nie stać na masowe jedzenie orzechów, dużo mięsa nie jem ale jest zwyczajnie tańsze.

   Dlatego że jestem biedny mam prowadzić mniej zdrową dietę?

  •  
   Dudurudu

   -10

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan: Przecież cały czas mówimy o mięsie z komórek zwierzęcych. W Japonii powstała już nawet wołowina wagyu z drukarki. O czym tym mówisz? Może jednak nie rezygnuj z tych orzechów bo poprawiają pracę mózgu a za tym idzie umiejętność czytania.

  •  

   pokaż komentarz

   widzę że wiedzy nie posiadasz żadnej ale nie przeszkadza ci to być aroganckim

   @Dudurudu: Arogancki, bo napisałem o IDzD? xD

   chce "drukować"

   @Dudurudu: Różne firmy i różni ludzie chcą różne rzeczy. Jak się to upowszechni, będzie tanie w produkcji i ludzie będą chcieli to kupować, to można myśleć o zamykaniu hodowli. Póki co, to są to bajki z mchu i paproci i nikt kto ma chociaż dwie klepki nie klepnie zakazu hodowli od któregoś tam roku, bo "jakaś firma chce".

  •  
   Dudurudu

   -10

   pokaż komentarz

   @rolnik_wykopowy: jakbyś się interesował tematem to wiedziałbyś że takich firm są setki na całym świecie a największe firmy takie jak KFC czy McDonald's już podejmują z nimi współpracę. Ten 2040 rok to tylko cel. Wiesz ludzie wyznaczają sobie cele do których dążą i często są bardzo ambitne. Z twoim podejściem żadna nowa branża by nie powstała a świat stał by w miejscu. Tak samo można było kiedyś mówić o samochodach elektrycznych. Po co je rozwijać skoro są drogie, mają mały zasięg itp?

  •  

   pokaż komentarz

   Z twoim podejściem żadna nowa branża by nie powstała a świat stał by w miejscu.

   @Dudurudu: Czemu Ty gościu mi wsadzasz w usta słowa, których nie powiedziałem? Nie neguję rozwoju i istnienia tego typu firm. Zwyczajnie podchodzę do tego na chłodno. To, że KFC podejmują z jakąś firmą długoterminową współpracę, to nie znaczy, że za parę lat się z tego nie wycofają z różnych względów. Chcą drukować mięsiwo? Spoko. Jeśli będzie tak samo smaczne jak prawdziwe, zdrowe, ogólnodostępne i tanie, to sam będę kupował. Wtedy nie trzeba nawet będzie żadnych ustaw przeciw zakazie hodowli, bo zwyczajnie lepszy i tańszy produkt wyprze z rynku przestarzały i droższy, ale póki co, to zwykłe mrzonki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dudurudu: nie wiem o czym rozmawiamy. Napisałeś steki roślinne a okazuje się, że miałeś na myśli jednak produkty zwierzęce.

   Ty za to z padliny nie rezygnuj, trochę szpiku by ci nie zaszkodziło xD

  •  
   Dudurudu

   -6

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan: wskaż to miejsce gdzie napisałem "steki roślinne"

  •  

   pokaż komentarz

   j??#ć w korpo w zamian za syntetycznie wytworzone pożywienie w formie proszku lub tabletek, które będziesz popijać wodą odzyskaną po myciu garów i spuszczaniu nieczystości. Wszystko w takich cenach abyś czasem nie pomyślał aby wyj??#ć w bieszczady i żyć normalnie.

   @MirkoMax: Nie zebym chcial zakazu hodowli zwierzat. Ale wiekszosc ludzi dzis i tak jebie, czy w korpo, czy w malej firmie, czy u siebie. Wiele osob spozywa przetworzona zywnosc, nawet sobie z tego sprawy nie zdajac. Sporo zywnosci, ktora wydaje nam sie naturalna, hodowana jest i uprawiana w warunkach dalekich od naturalnych. A woda, ktora pijesz, najprawdopodobniej pochodzi z recyklingu. Mozliwe, ze zostala spuszczona z jakiejs fabryki.
   Jedynie nasz brak wiedzy i ignorancja powoduja, ze wiele rozwiazan uwazamy za glupie, bo nie zdajemy sobie sprawy, ze wiele podobnych juz stosujemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dudurudu zamiast marzyć o mięsie z drukarki 3D poczytaj sobie o umowie Mercosur-Niemcy bo zakaz hodowli zwierząt w UE jest ściśle z nią powiązany ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  
   Dudurudu

   -1

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: niestety nie mam do niej wglądu a "Zgodnie z ujawnioną kopią tekstu negocjacyjnego opublikowanego przez Greenpeace" nie wygląda zbyt wiarygodnie ale może rozjasnisz o co chodzi?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dudurudu: pytasz o poroblemy - ja widze trzy - - technologia w wieku "dzieciecym", chciwosc i optymalizacja kosztow. Jak przez to przebrniemy to pewnie nie bedzie problemow.

  •  
   Dudurudu

   -4

   pokaż komentarz

   @abgaha: oczywiście że obecnie są to problemy dlatego jest to pieśń przyszłości. Zwykły cheese z mcd produkowany z takiego mięsa kosztowałby obecnie 12 dolarów ale jeszcze 5 lat temu było to 400 (niestety źródła nie mam jest nią prof z mojej uczelni). Ja nie jestem zwolennikiem takiego mięsa że względu na cierpienie zwierząt a ze względu na ograniczone zasoby na kuli ziemskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Captain90: Jakis czas temu uslyszalem w filmie dokumentalnym, ze USA moglyby obnizyc swoje emisje o 95% bez zmiany poziomu zycia. Przyznaje, ze nie sprawdzilem tej informacji w innych zrodlach, i ze moze znacznie odbiegac od faktycznej liczby, ale pisanie, ze tylko zycie w biedzie moze sprawic, ze nie bedziemy niszczyc przyrody, jest sporym uproszczeniem. I chyba tez proba uciszenia sumienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dudurudu Niemcy będą sprzedawać swoje technologie w zamian za płody rolne w tym mięso. Mięso to będzie pochodzić z krajów zrzeszonych w Mercosur które nie specjalnie zajmują się takimi sprawami jak zrównoważona hodowla czy humanitarne traktowanie zwierząt. A w UE mamy zlikwidować rodzimych hodowców by zrobić na rynku miejsce dla tej żywności. Europejscy hodowcy są w światowej czołówce i wie to każdy kto podróżuje po świecie i ma "przyjemność" jedzenia lokalnego mięsa. Reasumując skasujemy nasze bezpieczne i zdrowe hodowlę a w zamian na półkach sklepowych będziemy mieli mięso wątpliwej jakości pełne chemii i antybiotyków. Niejeden w tym miejscu poruszy kwestie instytucji sanitarnych w Europie które przecież badają jakość produktów spożywczych i mocno się zdziwi jak się dowie że certyfikacja żywności z tej umowy będzie się odbywać w Ameryce południowej a nie u nas

  •  

   pokaż komentarz

   @Dudurudu: > widzę że wiedzy nie posiadasz żadnej ale nie przeszkadza ci to być aroganckim. W latach 70 nie było nawet planów konstrukcyjnych takich aut a mięso z drukarki 3D to FAKT.

   Novameat to założony w 2018 r. hiszpański start-up tworzący drukowane w 3D roślinne "steki". Docelowo firma chce "drukować" nawet 500 kg gotowego produktu na godzinę.

   Mamy 2021 co będzie za 20 lat rozwoju?

   Pogrubienie własne. Matko boska, weź sobie coś na skupienie, mi wystatcza szpik, ty pewnie za mało orzechów jesz tak jak mi to doradzasz.

   Pisałeś o mięsie - przechodzisz w jakieś steki roślinne to ja w odniesieniu o tym pisałem. Potem się okazuje, że nie pisałeś o hiszpańskim Novameat (swoją drogą fajna nazwa dla produktów roślinnych) tylko o jakiś japończykach.

   Poważnie, rozmowa z tobą i to jak masz problem z utrzymaniem skupienia to chyba najlepsza antyreklama diety roślinnej jaką widziałem xD

  •  
   Dudurudu

   -3

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: i skąd masz te informacje? Podaj źródło. Bo chyba nie sądzisz że ty jesteś wiarygodny i uwierzę na słowo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dudurudu: no przecież za przykład już działających firm podałeś Novameat i drukowane roślinne steki. To raz. Dwa, to uzasadniasz wycofanie mięsa cierpieniem delfinów w parku wodnym. Co ma piernik do wiatraka? Trzy, odwrócę pytanie, powiedz mi w czym jest lepsze mięso z drukarki od prawdziwej kury.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dudurudu rozpisują się na ten temat wszystkie fundacje ekologiczne w Europie włącznie z Greenpeace ¯\(ツ)/¯ to nie jest wiedza tajemna tylko ogólnodostępna w sieci i nie znajduje się na foliarskich stronach ( ͡º ͜ʖ͡º)

   Tu masz zajawkę a reszty poszukaj sobie sam bo ja nie jestem twoją sekretarką

   https://kipdip.org.pl/pl/news/unijna-umowa-z-krajami-mercosur

  •  
   Dudurudu

   -3

   pokaż komentarz

   @mathijas: nie uzasadniam wycofania mięsa delfinami. Jakbyś zauważył post na który odpowiadałem miał kilka punktów i jednym z nich był zakaz działalności delfinariow. Naprawdę uważasz że znęcanie się nad zwierzętami dla kilku minut radości że jakiś delfin odbija piłeczkę jest w porządku i nie jest to niesamowicie prymitywne?

   Mięso z drukarki jest lepsze w tym że zużywa mniej zasobów do jego wytworzenia. Ma lepszą jakość (co to za problem oddać marmurkowata strukturę najlepszych wołowin na drukarce 3d?) oraz kwestie moralne. Wyobraź sobie że jakaś obca cywilizacja uznała by nas za przysmak i hodowała jak kurczaki. Po co robić coś tak bestialskiego jeśli nie jest to konieczne do przetrwania?

  •  
   Dudurudu

   0

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: chodzi o to że właśnie Greenpeace nie jest ani trochę wiarygodny i jest chyba książkowy przykładem fundacji sponsorowane przez korporacje. Wiedza o tym chyba wszyscy i nie jest to foliartswo.

   Druga sprawa jest taka że mówisz o tym praktycznie jakby to było już klepniete a źli Niemcy już się dogadali za plecami wszystkich a tymczasem:
   "Kanclerz Angela Merkel (CDU) w obliczu ciągłego wycinania lasów tropikalnych ponownie wyraziła swoje negatywne stanowisko w sprawie podpisania umowy handlowej między UE a południowoamerykańską federacją państw Mercosur"

  •  

   pokaż komentarz

   @Dudurudu dlatego podrzuciłem ci analizę radcy prawnego a nie stronę Greenpeace ¯\(ツ)/¯. Umowa została już podpisana więc jest to klepnięte ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  
   Dudurudu

   -2

   pokaż komentarz

   @Afrobiker: cytat z twojego linku "Póki co umowa między Unią Europejską a Mercosur to porozumienie wyłącznie polityczne, które zanim wejdzie w życie, będzie musiało zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski."

  •  

   pokaż komentarz

   @Dudurudu: ok nie rozdzieliłeś wypowiedzi z delfinami, więc uznałem, że to ciąg myślowy. Uważam, że rozrywka cyrkowa i inne delfinaria są niehumanitarne. Co innego jeśli jest to instytucja medyczna, w której można sobie zwierzę obejrzeć, bez jakichś pokazów czy sztuczek.
   Co do mięsa, to imho "wszystko zależy". Sporo zasobów zżera hodowla krów ale z niej mamy jeszcze nabiał, którego z diety praktycznie wyeliminować się całkiem nie da. Hodowla drobiu, kóz czy owiec zużywa znacząco mniej zasobów. Wątpię, czy drukowane mięso będzie zużywało jakoś specjalnie mało. Pamiętaj, że koza po polu łazi i żre trawę, a drukarka potrzebuje ciepła, prądu, materiałów itp. W przypadku krów to się zgodzę. Może trzeba wrócić do tradycyjnego trzymania krowy pod strzechą - jedna rodzina jedna krowa.
   Czy hodowla zwierząt na mięso to bestialstwo? Cóż, to znów zależy. Chów klatkowy, albo tłoczenie krów w udojni, brak dostępu do światła albo wybiegu - tak, to tragedia ludzi i tych zwierząt. Ale można inaczej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dudurudu: A zadałeś sobie trud znalezienia tej "wołowiny wagyu"? Bo wygląda to umiarkowanie apetycznie i ma niecały 1cm wielkości.

   źródło: obraz_2021-09-18_101123.png

  •  
   Dudurudu

   +1

   pokaż komentarz

   @mathijas: oczywiście że można inaczej ale ludzie musieli być znacząco ograniczyć spożycie mięsa a chyba wiadomo że tego nie chcą a w wielu krajach rozwijających spożycie rośnie tak samo jak liczba ludzi więc nie wiem czy na ziemi wystarczy miejsca by każde zwierzę hodowlane miało w miarę humanitarne warunki. Doprowadzi to do tego ze takie mięso będzie niesamowicie drogie więc spożycie spadnie ale z kwestii ekonomicznych więc jest to chyba zła droga bo każdy chce sobie od czasu do czasu zjeść dobrego steka.

   Pamiętam o tym że drukarka potrzebuje prądu ale krowa która "tylko" żre trawę również emituje niesamowite ilości gazów. Problem prądu można rozwiązać nowoczesniejszymi metodami produkcji energii niż spalanie paliw kopalnych a pierdzenia krowie nie da się zakazać ( ͡° ͜ʖ ͡°) (szacuje się że około 14.5% emisji to rolnictwo nie wspominając o wręcz absurdalnym zużyciu wody)

  •  

   pokaż komentarz

   @Dudurudu a teraz wyjaśnij mi jak od zwierząt hodowanych na mięso tak sprytnie przeskoczyłem na delfiny ?

  •  
   Dudurudu

   -3

   pokaż komentarz

   @lazyt: odpowiadałem na obrazek z wypowiedzią Sylwi Spurek. Przeczytaj pierwszy punkt.

  •  

   pokaż komentarz

   jedna rodzina jedna krowa

   @mathijas: Urwałeś się z choinki? xD Jak wyobrażasz sobie jedną krowę na rodzinę czasach, gdy ponad połowa ludzkości mieszka w miastach, a ludziom przeszkadza odorek w tramwaju, nie mówiąc już o tym, że spod krowy trzeba wybrać gnój, wydoić, nakarmić. To praca fizyczna, a dla większości np. Wykopków to czarna magia, bo dla nich się luczy tylko klepanie kodu, a rolnicy to podludzie. Krowa to nie automat do kawy, gdzie naciśniesz guzik i leci mleko.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dudurudu aha. Ok. Nie zmienia to faktu, że mięcho jeść będę :) A Ci którzy chcą mogą się przerzucać na co tam im się chce.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dudurudu: stary nie pisz do mnie, bo powiadomienia wyskakują a p???!?#isz jak potłuczony :D

  •  
   Dudurudu

   -1

   pokaż komentarz

   @Rachey: oczywiście że je widziałem. Na co liczyłes że wytworza wielkiego steka? Taki kawałek wystarczy by stwierdzić czy struktura wewnętrzna mięsa jest podobna. Im chodzi o wytworzenie metod produkcji mięsa o różnych składach i strukturze. Burgery z komórek macierzystych robione tradycyjnymi metodam
   a nie ma drukarce nie różnią się w wyglądzie i smaku niczym.

  •  
   Dudurudu

   -1

   pokaż komentarz

   @lazyt: a czy ja ci zbraniam jeść mięso? Właśnie chodzi o to że ja też chcę jeść je dalej ale mam świadomośc tego że przy obecnych metodach produkcji zabraknie nam zasobów by każdy miał tą przyjemność móc zjeść dobrego steka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dudurudu: Bo trąbisz tutaj, zresztą jak wiele portali, które muszą sobie narobić kliknięć, o "wagyu", a to ma co najwyżej strukturę taniego mięsa na gulasz, które ktoś potraktował tłuczkiem.
   I kolejna gówno prawda to "burgery z komórek macierzystych robione tradycyjnymi metodam
   a nie ma drukarce nie różnią się w wyglądzie i smaku niczym.".
   Według wszelkich szefów kuchni, którzy mieli okazję próbować i z którymi gdzieś trafiłem o tym wywiady - różnią się ZNACZNIE i raczej porównywali je do czegoś co niby posiada podobny smak (bo to czysta tkanka mięśniowa, a nie złożona struktura mięsa z tłuszczem, naczyniami krwionośnymi, tkanką łączną itd.), ale ma teksturę gąbki (bo nadal to nie struktura mięsa, tylko losowo generująca się tkanka mięśniowa).

  •  
   Dudurudu

   0

   pokaż komentarz

   @Rachey: ja za to słyszałem o ślepych testach gdzie zwykli ludzie nie widzieli różnicy jedząc burgera i co? Drugą sprawą jest fakt że nawet zakładając że obecnie to mięso jest c$@%?we to czy naprawdę próbą wymyslenia czego lepszego od hodowli to taki zj$$%ny wymysł lewactwa tak jak niektórzy tutaj sugerują? Jak inaczej wykarmic te 10 mld ludzi które będą żyły w 2040 biorąc pod uwagę zmiany klimatu

  •  

   pokaż komentarz

   Burgery z komórek macierzystych robione tradycyjnymi metodam
   a nie ma drukarce nie różnią się w wyglądzie i smaku niczym.


   @Dudurudu: Oczywiście, że się będą różnić. Inaczej smakuje mięso młodego osobnika, a inaczej starego. Inaczej smakuje mięso zwierzęcia, które większość życia spędza nie przemęczając się, a inaczej zwierzęcia, które ma sporo ruchu. Smak mięsa też zależy od diety i od masy innych czynników. Jestem ciekawy, czy te cudowne drukarki będą miały jak to oddać, czy będą drukować bezsmakową papkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dudurudu: Tak, zwykły zj!#%ny wymysł. A dlaczego? Otóż pomyślmy - 10 mld ludzi, a realistycznie dostęp pod kątem kosztów i dostępności do tego laboratoryjnego będzie miało ile - góra kilkanaście milionów? ABSOLUTNIE pomijalne w kontekście klimatu. Laboratoryjne mięso NIGDY nie będzie opłacalnym źródłem mięsa dla biednych krajów, bo nigdy nie będzie tak tanie jak mięso na rynku lokalnym, choćbyś się zesrał.
   Alternatywy?
   Promocja DOBREGO JEDZENIA WEGETARIAŃŚKIEGO.
   I nie, gównopapki, plastry nibyszynki, "prawiejakmleko" to nie jest alternatywa.
   Chodzi o nauczenie ludzi smaku dobrego jedzenia, które nie jest mięsem.
   Inne alternatywy?
   Promocja tradycyjnej hodowli zwierząt i uprawy roślin.
   Tak, to jest stosunkowo najbardziej przyjazna środowisku metoda - żadne monokultury ryżu i soi od sasa do lasa, żadne nawożenie w zatrważającej skali - zwykłe plony ze zmianą roślin i wypasem zwierząt na takiej ziemi, żeby zwierzęta naturalnie nawoziły ziemię.
   Problem jedynie, że potrzebujemy wtedy znacznie więcej, mniej wydajnych hodowli i upraw. Otrzymujemy w zamian znacznie bogatszy w mikroelementy pokarm bez obciążania środowiska - nawet hodowlą zwierząt, bo ich zadaniem jest wtedy częściowo produkcja nawozu i "dbanie o pole" - fabryki nawozów, pestycydów itp. to też ogrom zanieczyszczeń, a monokultury kompletnie rozwalają skład gleby.

  •  

   pokaż komentarz

   dużo mięsa nie jem ale jest zwyczajnie tańsze

   @DiscoKhan: Nie przyszlo ci do glowy, ze to mieso jest tansze, bo zwyczajnie jest slabej jakosci? Nie jedzac takiego produktu wyrzadzasz swojemu organizmowi wieksza przysluge, niz wyrzadzasz szkode bedac weganinem.

  •  

   pokaż komentarz

   @flavanoid: cKurczaków nie jem, bo to mięso jest faktycznie podłe ale poza tym idzie dorwać w miarę przyzwoite mięsiwo w znośnych cenach.

   Mięso zresztą jest tanie, bo się je wodą pompuje. Jakby tanie = niezdrowe to chyba przestanę marchewki jeść xD

   Jakbym był weganinem to szkoda dla mnie byłaby ogromna, tak sobie wyssę szpik z kości raz na jakiś czas czy zjem wątróbkę a alternatywy? Mnie autetycznie nie stać, żeby na żarcie płacić po 400 złotych więcej miesiąc w miesiąc żeby mieć zbilansowaną dietę. Niedowitaminowanie nie jest zdrowe.

   Zaś wątróbla jest tania, bo jest traktowana jako odpad i mało kto chce to w ogóle jeść a nie tylko jest zdrowa ale i zwyczajnie mi smakuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan: Warzywa ogolnie sa tanie, bo sa latwe i tanie w uprawie. Nie wymagaja tyle nakladu kalorycznego, ile mieso. Co do watrobki, to chyba wiesz, ze jest to narzad, ktory usuwa z organizmu toksyny. A wiec zawiera w sobie toksyny, ktore spozyl wlasciciel. A ze zwierzeta sa karmione tania pasza i spozywaja sporo antybiotykow, to nie wroze ci wiele dobrego.
   Co do diety weganskiej, to moze byc i tania i zdrowa. Nie wiem, skad przekonanie, ze jak nie jesz miesa, to musisz placic wiecej za zarcie. Sam przeciez napisales, ze marchewki sa tanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @flavanoid: jak nie masz zielonego pojęcia o dietetyce to naprawdę lepiej się na jej temat nie wypowiadaj xD

   Znasz się na roślinach to o nich pisz a jak nie masz zielonego pojęcia o mięsie to poważnie lepiej się zwyczajnie niewypowiadać.

   Ty myślisz, że ile tych antybiotyków się wali w zwierzaki, że aż im wątroby od nich wysiadają? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan: Przez ponad 30 lat swojego zycia jadlem mieso, ale skoro dopiero od kilku jestem weganinem, to wedlug ciebie nie znam sie na miesie? Niezla logika... Rozumiem tez, ze skoro ty ciagle jesz mieso, to jestes specjalista, nie tylko w zakresie miesa, ale i calej dietetyki.
   A zwierzeta hodowlane spozywaja antybiotyki regularnie, w takich ilosciach, ze ich pochodne odkladaja sie w watrobie. Poza tym, te watroby maja zazwyczaj przerosniete, gdyz dazy sie do jak najszybszego przyrostu masy zwierzat, wiec zra wiecej, niz powinny.
   Tak w ogole to wiem o miesie, jego wplywie na czlowieka oraz przemyslowych hodowlach wiecej, niz ty. Tobie wydaje sie, ze te wiedze zjadles wraz z kurczakiem czy watrobka wieprzowa. Ja ja natomiast zdobylem. I nie czytajac wpisy na facebooku, tylko naukowe opracowania. Kazda informacje zawsze weryfikuje wynikami badan.
   Nie lubie rzucac powiedzeniami, ale zrobie wyjatek, gdyz do ciebie pasuje to: "Ignorancja jest blogoslawienstwem".

 •  

  pokaż komentarz

  Polska jak zawsze 100 lat za murzynami(╯︵╰,)

  •  

   pokaż komentarz

   @pocomilogin: No nie do końca. A w zasadzie całkiem na odwrót. W firmie, w której poprzednio pracowałem wyprodukowano i następnie zainstalowano właśnie w Gambii generator, który napędzany jest silnikiem diesla. Ogólnie sieć tam jest bardzo niestabilna, ciągłe blackouty itd. Ale widać kraj się rozwija i inwestują, więc niebawem może się okazać, że postanowień nie spełnią, jeśli problemy techniczne będę rozwiązywać właśnie w taki sposób. A niestety jak się chce mieć stabilną sieć to OZE jak na razie nie jest dobrym rozwiązaniem. Widać to też w Europie, jak na razie tylko w wahaniach cen prądu na rynku energii.

 •  

  pokaż komentarz

  Wykopałem za skrót dla leniwych. j!#?ć klikbajty, tak trzymać!

 •  

  pokaż komentarz

  Nie byłem w Bandżulu ze dwa lata, ale ostatnio z tego co kojarzę przy nabrzeżu stały dwa statki pełniące rolę elektrowni które trochę dymiły. Jeśli w dwa lata zrobili taki skok w kierunku zielonej energii to spoko. Inną kwestią jest to jak duże moce są tam wytwarzane.

 •  

  pokaż komentarz

  Jakim trzeba być ekspertem, żeby podawać moc zainstalowana w TWh. Przecież to moc wyprodukowana w czasie. 110 TWh? Co to ma być? Ale jak ładnie wygląda. Expert level high.