Bogusław Wołoszański: Stalin zdawał sobie sprawę, że Anglia i Francja nie...

Bogusław Wołoszański: Stalin zdawał sobie sprawę, że Anglia i Francja nie...

– Stalin obawiał się reakcji mocarstw demokratycznych. Czekał, aż sytuacja będzie całkowicie jasna. Stała się taka po 12 września, kiedy premierzy Wielkiej Brytanii i Francji uznali podczas spotkania przy obiedzie w Abbeville we Francji, że należy wstrzymać i wycofać pomoc dla Polski. Był...

 •  

  pokaż komentarz

  Anglia i Francja nie zamierzały nigdy pomagać Polsce. Wiedzieli to wszyscy oprócz polskich władz i karmionych propagandą obywateli

  •  

   pokaż komentarz

   @robert5502
   Władze też zdawały sobie z tego sprawę. Ale oficjalny przekaz miał inne zadanie. Sanaci podobnie jak dziś budowali oblezoną twierdzę.

   Francja i Anglia nie miały środków aby pomóc Polsce. Różnica sił kolosalna a wysłanie jednego dywizjonu na pomoc Polsce to pewna strata i osłabienie własnych sił.

   Niestety wtedy głośne mówienie, że traktat jest gówno warty groziło więzieniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: Podobnie jest dziś z twierdzeniem, że USA c$##$ pomogą takiemu krajowi jak Polska.
   Miloszewski to ładnie rozpisał w swojej "Inwazji".

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: Co za stek bzdur. Francja miała większą armię od Niemiec w 1939 roku.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: ale Niemcy mieli nową doktrynę i morale. Co z tego, że Francja miała większa armię jak zanim zdążyła ją zebrać to było po wojnie.

  •  

   pokaż komentarz

   polskich władz

   @robert5502: Mówisz o władzy, która spakowała mantle i uciekła tworząc rząd na uchodźstwie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @NiepoprawnyKomentator: Mówimy o tym czy Francja miała środki by pokonać Niemcy w 1939 roku walczące z Polską - oczywiście że miała.

  •  

   pokaż komentarz

   @robert5502: Dlatego wypowiedzieli wojnę Hitlerowi i rozpoczęli przygotowania do ofensywy xD

  •  

   pokaż komentarz

   Francja i Anglia nie miały środków aby pomóc Polsce. Różnica sił kolosalna a wysłanie jednego dywizjonu na pomoc Polsce to pewna strata i osłabienie własnych sił.

   Niestety wtedy głośne mówienie, że traktat jest gówno warty groziło więzieniem.

   @wcinaster: Tak, powtarzamy te bzdury az stana sie prawda. Francja była wtedy numerem 1 na swiecie jesli chodzi o siły militarne, mogli wejsc w Niemcy od zachodu (do obrony nie było tam praktycznie zadnych wojsk) i po eliminacji zbrojeniowki byłby natychmiastowy koniec wojny. Sitzkrieg, drole de guerre to sa hasła ktore opisuja panujaca wtedy sytuacje. Pozwolili Niemcom zajac pol Polski, wzmocnic siły i potulnie czekali az wjada do nich.

  •  

   pokaż komentarz

   Francja miała większa armię

   @NiepoprawnyKomentator: To wyglądało dużo gorzej. Francja na kontynencie miała 20 Dywizji Piechoty w czasie P, to jest mniej niż miała... Polska (ot, taki paradoks) resztę musieli dopiero zmobilizować, przewieźć na miejsca koncentracji albo przetransportować z imperium kolonialnego. To były tygodnie roboty. Dodatkowo w powietrzu żabojady były tragicznie wręcz słabe. W 1939 przy tak szybkich postępach Niemców na wschodzie i 17 IX ociężała francuska armia nawet bez decyzji politycznych o nieudzielaniu pomocy nie mogła nam przyjść z realną pomocą.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: No właśnie wiedzieli? Czy „elyty” były za bardzo zadufane w sobie i wierzyły że Polska to „mocarstwo”? To w jaki sposób II RP prowadziła politykę zagraniczną wołało o pomstę. Ambicje mieliśmy na wielkie „mocarstwo” a środki i rzeczywistość była taka że byliśmy płotką.

   Na pare msc przed wojna bylo wiadomo ze konflikt jest nieunikniony i wtedy weszła propaganda wspaniałego wojska polskiego, które rozgromi Niemców w tydzień.

  •  

   pokaż komentarz

   Co za stek bzdur. Francja miała większą armię od Niemiec w 1939 roku.

   @ediz4: Dokładnie tak, nie dosc ze armia wieksza to i mieli linie Maginota. W 1939 posiedzieliby 2-3 miesiace w Niemczech bez wiekszych strat własnych i nie dosc ze wojna byłaby zakonczona, Niemcy rozbrojone to jeszcze nie mieliby ich u siebie. Ale... Lepiej jesc bagietki, pic wino i udawac ze nic sie nie dzieje.

  •  

   pokaż komentarz

   Mówisz o władzy, która spakowała mantle i uciekła tworząc rząd na uchodźstwie?

   @PapaSar: Tak. Z tym że oni uciekali w takim popłochu, że nawet dobrze się nie spakowali

  •  

   pokaż komentarz

   To wyglądało dużo gorzej. Francja na kontynencie miała 20 Dywizji Piechoty w czasie P, to jest mniej niż miała... Polska (ot, taki paradoks) resztę musieli dopiero zmobilizować, przewieźć na miejsca koncentracji albo przetransportować z imperium kolonialnego. To były tygodnie roboty. Dodatkowo w powietrzu żabojady były tragicznie wręcz słabe. W 1939 przy tak szybkich postępach Niemców na wschodzie i 17 IX ociężała francuska armia nawet bez decyzji politycznych o nieudzielaniu pomocy nie mogła nam przyjść z realną pomocą.

   @willard: Weź mi powiedz ile czasu Polska mobilizowała swoje wojsko - no właśnie. A mobilizowała krócej od Francji. Jeśi Żabojady były słabe w powietrzu to my w ogóle nie istnieliśmy.

  •  

   pokaż komentarz

   @robert5502: I sami sobie jesteśmy winni bo olaliśmy francję nie pomagając ich sojusznikowi Czechosłowacji i zwracając się tak jakby w kierunku nazistowskich niemiec

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: Może jeszcze powiesz, że sztaby aliackie szacowały, że wsparcie Polskie oddziały odczują po 3 miesiacach walk.

  •  

   pokaż komentarz

   Dokładnie tak, nie dosc ze armia wieksza to i mieli linie Maginota

   @tank_driver: W jaki sposób miała im Linia Maginota pomóc w ofensywie?

   W 1939 posiedzieliby 2-3 miesiace w Niemczech bez wiekszych strat własnych i nie dosc ze wojna byłaby zakonczona

   Co k##$a? xD

   Lepiej jesc bagietki, pic wino i udawac ze nic sie nie dzieje

   Ale, ty wiesz, że Francja i Wlk. Brytania rozpoczęły masową mobilizację po wypowiedzeniu wojny, nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @robert5502 Po tym co przeszli podczas 1 wojny, wcale im sie dziwie

  •  

   pokaż komentarz

   @Dodwizo: Linia Maginota miała im pomoc w defensywie, w razie gdyby jakies resztki wojsk pozostały po ich ofensywie to ewentualny atak z ich strony nie wymagałby powrotu.
   Co do reszty szkoda czasu na tłumaczenie.

  •  

   pokaż komentarz

   Może jeszcze powiesz, że sztaby aliackie szacowały, że wsparcie Polskie oddziały odczują po 3 miesiacach walk.

   @Dodwizo: Nie powiem, bo szacował to przed wojną gen. Kutrzeba. I wyszło mu że odczujemy aliancką ofensywę ok 6-8 tyg po jej uruchomieniu. Czyli (zakładając że francuzy ruszą zgodnie z planem w połowie września mniej-więcej) to optymistycznie pod koniec października można będzie odsapnąć. Tylko trzeba było się nie poskładać wcześniej...

   3 miechy to też możliwe, patrzàc na burdel francusko-brytyjski, i tak samo nierealistyczne z sowietami za Zbruczem ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster Co to za pseudo historyczne bzdury???? Przecież Francja była potęgą, a Niemcy rozpoczęły front Polski. Oczywiście w tym przypadku nie chodzi o bronienie Polski tylko o atak na Niemcy od zachodu otwierając drugi front. Jak wiadomo najlepsza obrona jest atak, szczególnie gdy przeciwnik ma otwarty jakiś front. Wojna trwała by 2 tygodnie, ofiar 1000 razy mniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: Hmm, od innych historykó słyszałem o 3 miesiącach, choć nie pamiętam teraz szczegółów ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @NiepoprawnyKomentator Ale przecież gadacie o ewentualnej pomocy Francji, miala armię by nam pomóc. Dlatego ludzie wierzyli.

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: No, nie zdajesz sobie chyba sprawy, że +/- 30% WH i 50% LW było na zachodzie pilnować granicy przed Francją. Wejście w Niemcy nie było takie łatwe

  •  

   pokaż komentarz

   Wojna trwała by 2 tygodnie, ofiar 1000 razy mniej.

   @Axar: Po 2 tygodniach to Fancuzi byli gotowi do rozpoczęcia wstępnej ofensywy xD

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Mam cie na czarnej ale odpowiem bo ktoś jeszcze uwierzy w te głupoty

   Weź mi powiedz ile czasu Polska mobilizowała swoje wojsko - no właśnie
   WP nie zostało w pełni zmobilizowane aż do końca walk - no właśnie.

   A mobilizowała krócej od Francji.
   Jw i nie zmobilizowała w całości wszystkich związków taktycznych zgodnie z planem mob, nie mówiąc o ich koncentracji, zgraniu i użyciu.

   Jeśi Żabojady były słabe w powietrzu to my w ogóle nie istnieliśmy.
   Bo tak było - polskie lotnictwo od 1 IX nie potrafiło wywalczyć przewagi w powietrzu, poza lokalnymi epizodami, z każdym dniem przewaga niemiecka się powiększała. Operacyjnie niemcy mieli dominację na niebie, a pułki myśliwskie wycofywali już w trakcie walk na zachód, pierwsze decyzje o tym to 3 IX. Francuzi na gwałt kupowali myśliwce z USA aż do końca kampanii z 1940 a i tak im to nie pomogło, w 1939 byli dużo słabsi niż 9 miesięcy później.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dodwizo: Widzisz, zwiedziłem cała linie Maginota i sami przewodnicy o tym mowili, sa opowiadania tych ktorzy po mobilizacji czekali w bunkrach (ouvrage) tejze linii na atak ktory nigdy nie nastapił. Przeczytałem tez sporo ksiazek historycznych, artykulow, czego chcesz. Ale wiem, nic nie wiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: Atakują Cię dwa mocarstwa z dwóch stron plus jeszcze kilka krajów w sojuszu z nimi (np. Słowacja).
   Wykopek: "syndrom oblężonej twierdzy"
   Weź się chłopie zastanów zanim coś palniesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   WP nie zostało w pełni zmobilizowane aż do końca walk - no właśnie.

   @willard: A ile zmobilizowała do czasu wybuchu wojny? - no właśnie. Kiedy WP zaczęło mobilizację a kiedy zaczęła ją Francja?

   Bo tak było - polskie lotnictwo od 1 IX nie potrafiło wywalczyć przewagi w powietrzu, poza lokalnymi epizodami, z każdym dniem przewaga niemiecka się powiększała. Operacyjnie Niemcy mieli dominację na niebie, a pułki myśliwskie wycofywali już w trakcie walk na zachód, pierwsze decyzje o tym to 3 IX. Francuzi na gwałt kupowali myśliwce z USA aż do końca kampanii z 1940 a i tak im to nie pomogło, w 1939 byli dużo słabsi niż 9 miesięcy później....
   Byli słabsi oczywiście ale przewaga była niewielka. A jak dodać lotnictwo brytyjskie to Niemcy stracili by całkowicie przewagę w powietrzu na Zachodzie bo uwaga - wciąż byli zaangażowani w Polsce na której stracili kilkaset samolotów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dodwizo Co mówi o bialoflagowcach wszystko, skoro wiadomo było od kilku miesięcy wstecz, że wojna jest blisko i trzeba utrzymywać ciągła mobilizację.

  •  

   pokaż komentarz

   tejze linii na atak ktory nigdy nie nastapił

   @tank_driver: Bo nigdy nie miał nastąpić xD Specjalnie Francuzi chcieli przenieść walki poza swój kraj na teren Belgii

  •  

   pokaż komentarz

   @Dodwizo: Ale musisz minusy walić, co nie? Wypok serious business. EOT.

  •  

   pokaż komentarz

   wciąż byli zaangażowani w Polsce

   @ediz4: W Polsce praktycznei niepotrzbne było lotnictwo myśliwskie i zdecydowana większość jego byłą na zachodzie do obrony

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: No po to są, by minusować komentarze z którymi się nei zgadzam, nie? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Dodwizo: Sugerujesz że to oszustwo?

   zniszczono 564 samoloty”. Inne źródła podają, że Niemcy stracili 258 samolotów zniszczonych oraz 263 uszkodzonych, w takim stopniu, że wymagały one naprawy fabrycznej. Przy czym około 100 zostało strąconych przez nasze lotnictwo. Reszta padła ofiarą obrony przeciwlotniczej oraz w niewielkim stopniu wypadków....
   Ile Niemcy mieli samolotów 1 września 1939 roku?

  •  

   pokaż komentarz

   Mówimy o tym czy Francja miała środki by pokonać Niemcy w 1939 roku walczące z Polską - oczywiście że miała.

   @ediz4 może i miała, ale kto by tam walczył za brudnych sanacyjnych polaczków. Dzisiejsze sojusze pl-usa są tyle samo warte. p@!$$$@ona Rzeczpospolita PiS

  •  

   pokaż komentarz

   @Axar: A co śmieszniejsze nam zakazali ją przeprowadzać aby nie prowokować Niemców.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Ponad 2000 stricte bojowych ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Dodwizo: No - to stracili w Polsce 25% stanu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Lub w zależnosci od źródeł 12,5%, a nawet mniej, bo nie doliczyłem samolotów rozpoznawczych, wodnosamolotów itp., a ich pewnie też trochę utracili

  •  

   pokaż komentarz

   @Dodwizo: jeśli utrata 500 samolotów z 2000 to dla Ciebie 12,5% stanu to nie mamy o czym rozmawiać.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: To wziąłem dosłownie z twojego cytatu

   zniszczono 564 samoloty”. Inne źródła podają, że Niemcy stracili 258 samolotów zniszczonych oraz 263 uszkodzonych

  •  

   pokaż komentarz

   @Dodwizo: No. I czego z niego nie rozumiesz. Jedno źródło podaje 564 zniszczone a drugie 258 zniszczonych i 263 do napraw fabrycznych. Oba źródła są zgodne - wyłączono z walki ponad 500 samolotów co daje 25% stanu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Ale uszkodzony samolot to uszkodzony samolot, to nie strata bezpowrotna

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: a może Stalin nie czekał, aż Francja z Anglią się wycofią. Może czekał, żeby się przylaczyli. Opcje minimum miał załatwioną paktem robentrop-molotow.
   Może liczył na opcje maksimum. Francja osłabia Niemcy, a Stalin wio do Odry, sprewy albo i Renu. Albo nawet wyzwoliłby Niemcy aż pod granice z Francją :) tak jak demoludy w 45

  •  

   pokaż komentarz

   @Dodwizo: To nic nie zmienia z dwóch powodów
   - samolot jest wyłączony z walki na nieokreślony czas
   - naprawa fabryczna w zależności od skali uszkodzeń może kosztować tyle co nowy samolot

  •  

   pokaż komentarz

   A ile zmobilizowała do czasu wybuchu wojny? - no właśnie. Kiedy WP zaczęło mobilizację a kiedy zaczęła ją Francja

   Niewystarczającą ilość. Częściowa mobilizacja sił i brak koncentracji były jedną z przyczyn porażki vide los A Prusy i późniejsze improwizacje w stylu papierowych ZT. Tym się kończy walka nie w pełni zmobilizowanymi i skoncentrowanymi siłami - PORAŻKĄ. Istnieją ZT czasu pokoju - i te mają krótszy czas mob, i te czasu W, i choćbyś nie wiem co robił to musisz mieć czas na ww operacje. Wiedzieli o tym Polacy, Francuzi i Brytyjczycy w 1939, stąd analizy przytoczone przeze mnie wyżej o czasie jaki w jakim miała być przeprowadzona ofensywa, i skutkach dla Polski. Poszukaj studium wojny z Niemcami Kutrzeby, uwów polsko-francuskich, planów mob, tam masz wszystko. Piszesz głupoty oderwane od realiów 1939 po prostu.

   przewaga była niewielka.

   @ediz4: xdd szkoda że Francuzi tego nie wiedzieli.

   jak dodać lotnictwo brytyjskie

   @ediz4: A jak spuścić bombę atomową to w ogóle wojna wygrana w 1939. Ile dywizjonów RAF stacjonowało we Francji w pierwszych tyg września? Wymyślasz sobie bzdury bez pokrycia w faktach.

   wciąż byli zaangażowani w Polsce na której stracili kilkaset samolotów.
   Ile Bf-109 stracili? Ile z nich stacjonowało na zachodzie we wrześniu i jakie były siły Armee dl'Air? Bo one są potrzebne do wywalczenia przewagi w powietrzu.

   Dobra, i tak ci dałem za dużo atencji trolu

  •  

   pokaż komentarz

   trzeba utrzymywać ciągła mobilizację.

   @Axar: xd, tak to nawet ACz nie działała.

  •  

   pokaż komentarz

   @ebce: To jest powod dla ktorego IMHO te dwa kraje (Anglia i Francja) nie przejechały bezbronnych fabryk niemieckim swoim walcem. Bali sie ze Stalin wjedzie wtedy na pełnej (bo nie miałby zapory w postaci Wehrmachtu) i predzej czy pozniej beda widziec Olega i Vladimira opalajacych sie w Bordeaux jak u siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: Ale głupoty wypisujesz. Hitler do końca wierzył że alianci nie wypowiedzą mu wojny. Poczytaj trochę o stanie niemieckiej armii w 1939 roku, i jak skończył by się atak na Niemcy połączonych sił franusko - brytyjskich.
   Tu masz świetny film na ten temat https://youtu.be/EPKp-GKgbl0

  •  

   pokaż komentarz

   A jak spuścić bombę atomową to w ogóle wojna wygrana w 1939. Ile dywizjonów RAF stacjonowało we Francji w pierwszych tyg września? Wymyślasz sobie bzdury bez pokrycia w faktach.

   @willard: przypomnij mi jaki zasięg miało bombowe lotnictwo brytyjskie. Wiesz ile? Tyle

   >2 września przerzucono do Francji dziesięć dywizjonów bombowych na Fairey Battle (12, 15, 40, 88, 103, 105, 142, 150, 218, 226)[k]. Oprócz tych sił przerzucono jeszcze trzy dywizjony na Bristol Blenheim, jako dywizjony rozpoznania strategicznego[l]. Łącznie w ciągu września przerzucono ok. 250 samolotów[10]. W sumie od 10 września 1939 roku Sprzymierzeni dysponowali na kontynencie na potrzeby potencjalnej ofensywy minimum 975 nowoczesnymi samolotami francuskimi i brytyjskimi (myśliwcami i bombowcami – nie uwzględniając samolotów rozpoznawczych i samolotów RAF w Anglii i na lotniskowcach brytyjskich). Łączny stan Królewskich Sił Powietrznych (RAF) w Europie wynosił ok. 1500 samolotów, które mogły być sukcesywnie wprowadzane do akcji na kontynencie, lub operować z baz brytyjskich przeciw Rzeszy....
   Mało?

   trolu....
   Cię robił.

   Ile Bf-109 stracili? Ile z nich stacjonowało na zachodzie we wrześniu i jakie były siły Armee dl'Air? Bo one są potrzebne do wywalczenia przewagi w powietrzu....
   J.W.

   Niewystarczającą ilość.....
   Co to zmienia? Po co Niemcy czekały rok aby zaatakować Francję? Polska zmobilizowała 900k żołnierzy z 1,350 których chciała zmobilizować a mobilizację rozpoczęto 31 sierpnia ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tymczasem Francja już w maju robiła analizy ofensywy na Niemcy a 23 sierpnia ogłoszono alarmową mobilizację. To robienie z drugiej armii światowej po ZSRR upośledzonych jest wprost komiczne. Niemcy w 3 lata zajęły pół Europy a taki wypisuje durnoty o dwuletnim przygotowywaniu się do wojny z krajem który już wojnę toczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster i od wieków nic się nie zmieniło w chujniajcowni, najlepszy deal to po prostu sp@?@!#@ać z tego bagna do cywilizacji

  •  

   pokaż komentarz

   Mało?
   Tak, mało. Ile tych Bf-109 było operacyjnych? Znalazłeś na wiki? I nie pytałem o lotnictwo bombowe tylko myśliwskie - ale odpowiedź typowa dla ciebie.

   Polska zmobilizowała 900k żołnierzy

   @ediz4: No i taką masz wiedzę - skopiować z wikipedii, licząc że ktoś się na to nabierze. Wiesz co walczy na lądzie - oddziały i ZWIĄZKI TAKTYCZNE. I to że w ośrodkach zapasowych masz np 300k ludzi nie znaczy że możesz ich użyć. Rozumiesz to? Wiesz jaka była liczebność A Prusy i jak to się przekładało na ilość dywizji jakimi była w stanie operować? Wiesz ilu zmobilizowanych rezerwistów było na kresach i ilu z nich fakttcznie było w składzie ZT?

   23 sierpnia ogłoszono alarmową mobilizację.

   Nie masz pojęcia o czym mówisz jeszcze myląc mobilizację alarmową z powszechną, xdddd

   taki wypisuje durnoty o dwuletnim przygotowywaniu się do wojny z krajem który już wojnę toczy.

   Bo mam pojęcie o realiach 1939, mały manipulatorku, wiem jak działała armia francuska, brytyjska, polska i niemiecka wtedy - i nie, nie miały takich samych doktryn, rozumiesz? To że sobie fantazjujesz o ofensywie francuskiej we wrześniu nie zmiena rzeczywistości - sprawdziłes już dokumenty o których pisałem czy na wiki nie ma?

  •  

   pokaż komentarz

   Tak, mało. Ile tych Bf-109 było operacyjnych? Znalazłeś na wiki?

   @willard: A ty znalazłeś gdzie? nigdzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   No i taką masz wiedzę - skopiować z wikipedii, licząc że ktoś się na to nabierze. Wiesz co walczy na lądzie - oddziały i ZWIĄZKI TAKTYCZNE. I to że w ośrodkach zapasowych masz np 300k ludzi nie znaczy że możesz ich użyć. Rozumiesz to? Wiesz jaka była liczebność A Prusy i jak to się przekładało na ilość dywizji jakimi była w stanie operować? Wiesz ilu zmobilizowanych rezerwistów było na kresach i ilu z nich fakttcznie było w składzie ZT?....
   J. W

   Nie masz pojęcia o czym mówisz jeszcze myląc mobilizację alarmową z powszechną, xdddd....
   Gdybym mylił geniuszu to bym nie pisał o mobilizacji alarmowej.

   Bo mam pojęcie o realiach 1939, mały manipulatorku, wiem jak działała armia francuska, brytyjska, polska i niemiecka wtedy - i nie, nie miały takich samych doktryn, rozumiesz? To że sobie fantazjujesz o ofensywie francuskiej we wrześniu nie zmiena rzeczywistości - sprawdziłes już dokumenty o których pisałem czy na wiki nie ma?....
   Masz pojęcie xD. Z twoim pojęciem Niemcy by nigdy Polski nie zaatakowały w 39 bo by czekali na mobilizacje xD.

  •  

   pokaż komentarz

   To jest powod dla ktorego IMHO te dwa kraje (Anglia i Francja) nie przejechały bezbronnych fabryk niemieckim swoim walcem

   @tank_driver: Ten powód to linia Zygfryda.

  •  

   pokaż komentarz

   Ten powód to linia Zygfryda.

   @Grewest: ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na jakim była ona w 1939? Skoro Niemcy przeszli niemal bez strat przez linię Maginota to Francuzi tym bardziej przeszliby przez niedokończoną i znacznie słabszą linię Zygfryda.

   W konsekwencji oznaczało to w dniu 12 września, w dacie podejmowania decyzji Sojuszniczej Rady Wojennej o zaniechaniu ofensywy siłami głównymi pięć dni przed jej określonym terminem przynajmniej dwukrotną przewagę armii francuskiej nad Wehrmachtem na kierunku potencjalnej ofensywy, niwelowaną częściowo przez fakt że wojska niemieckie zajmowały pozycje obronne w linii fortyfikacji stałych Linii Zygfryda, osłoniętych przez pola minowe.
   To za wiki, https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kampania_francuska_1940

  •  

   pokaż komentarz

   A ty znalazłeś gdzie? nigdzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @ediz4: No widzisz, pierwsza manipulacja, to nie ja stawiam tezy o możliwości francuskiej ofensywy tylko ty. Na pytanie o siły niemieckie uciekasz bo nie wiesz jaki był stan.

   > Gdybym mylił geniuszu to bym nie pisał o mobilizacji alarmowej.

   @ediz4: Druga. Porównałeś mobilizację polską z 31 sierpnia do francuskiej z 23, manipulujesz albo nie wiesz czym jest mobilizacja alarmowa.

   Z twoim pojęciem Niemcy by nigdy Polski nie zaatakowały w 39 bo by czekali na mobilizacje xD.

   Trzecia. Właśnie o tym pisałem - nie wiesz jak wyglądała doktryna prowadzenia działań przez Niemcy i Francję i wrzucasz wszystko do jednego wora, traktując obie strony jak lustrzane odbicia, a siły zbrojne i kierownictwo państwa totalitarnego jak demokrację.

   Nie wiesz na co się umawiała Polska z Francją, i jakie były oczekiwania stron, jak wyglądały stany wojsk czasu pokoju, kiedy ogłosza się mobilizację powszechną a kiedy alarmową, nie wiesz jakie było odeb Luftwaffe i Armee de l'air na początku września, i jak się zmieniały, ok.

   Napisz po prostu którymi dywizjami i kiedy Francuzi powinni uderzyć na Niemcy, gdzie, i co stało naprzeciwko, co powinno być w tym czasie w powietrzu, kiedy to pomoże Polsce i jak chcesz chronić pozostałe granice Republiki. A, i doktryna armii francuskiej ad 1939 też jest znana, poruszasz się w tych ramach, bez fantazji.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4

   : Co za stek bzdur. Francja miała większą armię od Niemiec w 1939 roku.

   O w mordę. Myślałem, że tylko z ekonomii jesteś dzbanem. Jakieś źródło jesteś w stanie podać?

  •  

   pokaż komentarz

   Na jakim była ona w 1939? Skoro Niemcy przeszli niemal bez strat przez linię Maginota to Francuzi tym bardziej przeszliby przez niedokończoną i znacznie słabszą linię Zygfryda.

   @tank_driver: Niemcy atakowali przez Ardeny. Obrona lini Maginota ma sens tylko jeśli północna flanka jest bezpieczna(Belgia).

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver

   Francja była wtedy numerem 1

   Źródło tych bzdur?

  •  

   pokaż komentarz

   @arre

   Ale głupoty wypisujesz. Hitler do końca wierzył że alianci nie wypowiedzą mu wojny.

   Ale ze co? Przecież Hitler pierwszy zaatakował.

  •  

   pokaż komentarz

   @Grewest: Ktoredy przeszli to ja wiem, ale było to możliwe dlatego że w 1939 Francja i WB nie przetracily im kręgosłupa. Pomijam fakt że przeszli tamtędy dwadzieścia kilka lat wcześniej i liczenie jedynie na dwie twierdze belgijskie które poddały się po nalocie spadochroniarzy z ładunkami kumulacyjnymi było błędem. Coś dalej?

  •  

   pokaż komentarz

   @robert5502: Ilość bzdur które tu przeczytałem wystarczyłaby żebym wyrwał sobie wszystkie włosy z głowy, gdybym tylko je miał.

   Podstawowym założeniem było, że Polska będzie się bronić skutecznie przed niemcami przynajmniej 2 tygodnie, a realnie miesiąc-dwa. Wojna była przegrana bodajże 4 czy 5 września, gdy niemcy przebili się przez nasze linie obrony i pędem popędzili w stronę warszawy grożąc okrążeniem wszystkich naszych pozostałych sił. Nasza największa, najsilniejsza armia Poznan z najlepszym generałem - Kutrzebą - stała bezczynnie w samym centrum czekając na rozkazy - podczas gdy niemcy uderzyli z południa i północy zupełnie omijając ten związek taktyczny, który włączył się do walki tak naprawdę dopiero w bitwie pod Bzurą gdy już wszystko dawno było tak naprawdę przegrane!
   Strategie były omawiane przed rozpoczęciem się kampanii wrześniowej i były tworzone różne scenariusze, głównie z francuzami. Sami francuzi nie spodziewali się wielkiej pomocy anglików. Nikt natomiast nie przewidział blitzkriegu, bo szybkie jednostki jako takie nigdy wcześniej się nie pojawiły - wszyscy spodziewali się starcia i walki w okopach jak za pierwszej wojny światowej. Nawet niemieccy dowódcy z pogardą patrzyli na nowo formowane jednostki zmotoryzowane i pancerne - totalnie nie wierząc w jakąkolwiek skuteczność - to Adi przeforsował to rozwiązanie, które prawie zostało zduszone w zarodku przez niemieckie dowództwo. Hitler bardzo trafnie obstawił zupełnie nową metodę walki - wbrew większości. Gdyby niemcy trzymali się starej doktryny jak sugerował beton - to kampania wrześniowa wyglądałaby zupełnie inaczej - na niekorzyść niemiec. Dlatego do końca wojny Hitler nie chciał słuchać rad swoich generałów.

   Drugim dylematem było jak rozlokować nasze jednostki. Do wyboru opcje były zasadniczo dwie - głęboka obrona, rozłożona na wiele kilometrów wgłąb kraju, która pozwalałaby stopniowo oddawać teren i przesuwać się w kierunku Wisła-San. Takie rozwiązanie byłoby optymalne i ZDAWANO SOBIE Z TEGO SPRAWĘ.
   Mimo wszystko, postawiono na tzw bitwę graniczną i uformowano nasze wojsko dość ciasno przy samej granicy. Dlaczego? Z powodów politycznych. Obawiano się, że dojdzie do wojny hybrydowej (to co zrobiła rosja z ukrainą) - konflikt nie zostanie nazwany wojną i aliantom uda się wymigać z sojuszy.

  •  

   pokaż komentarz

   Pomijam fakt że przeszli tamtędy dwadzieścia kilka lat wcześniej i liczenie jedynie na dwie twierdze belgijskie które poddały się po nalocie spadochroniarzy z ładunkami kumulacyjnymi było błędem

   @tank_driver: 20 lat wcześniej Niemcy przechodzili przez Belgię. Francuzi myśleli że Niemcy powtórzą manewr i dali się okrążyć atakiem z Arden.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: choćby to. Nie chodzi i liczby całkowite a o to co zostało na zachodzie Niemiec w 1939 w porównaniu do tego czym dysponowała Francja i WB. Co zrobiłyby siły niemieckie w Polsce gdyby zabrakło paliwa i amunicji?
   http://www.1939.pl/uzbrojenie/porownanie.htm

  •  

   pokaż komentarz

   Francuzi myśleli że Niemcy powtórzą manewr i dali się okrążyć atakiem z Arden.

   @Grewest: A w 1939 skąd przyszli? Ardeny to państwo czy pasmo górskie leżące właśnie w Belgii?

  •  

   pokaż komentarz

   @Grewest: 1940

   źródło: 370px-France_1940-Plan_de_bataille.svg.png

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver
   Co to za strona? Znasz ją? Bo straszne bzdury podają, proponuję bardziej sprawdzone źródła.

   Samej piechoty Niemcy mieli dwie dywizje więcej a ich wyposażenie to była przepaść.

   Samolotów Francja miała kilkaset i to nie najnowszych a Niemcy w samym 39. wyprodukowali 4,5 k.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: O podobnych liczbach mówi wiele stron i książek. I o tym mówię, skoro w samym 1939 tyle ich wyprodukowali to należało im zbombardować fabryki w czasie gdy byli zajęci kampanią wschodnią, ale we Francji próbowano zaklinać rzeczywistość, udawać że nic się nie dzieje i liczyć na to że do nich to nie dojdzie. Niemcy z przygranicza nazywali to Sitzkrieg a Francuzi 'drôle de guerre'. Francja bała się powtórki z 1914-1918 i to był jedyny powód dla którego nie zaatakowali Niemiec, rozmawiałem na ten temat z wieloma obytymi z historią Francuzami, tego samego się dowiesz zwiedzając nietknięte ostrzałem twierdze linii Maginota.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: Wiem też jakimi czołgami dysponowali Niemcy w 1939 a jakimi Francja, te ostatnie to były twierdze niekompatybilne z taktyką wojny błyskawicznej ale za to doskonałe to przejmowania słabo lub stacjonarnie bronionych terenów. Taktyka Hitlera się sprawdziła, wszystko na jedną kartę przy bierności państw zachodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver
   No to podaj mi jakieś inne źródło. Tylko jakieś wiarygodne tym razem.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: Kolejna ciekawostka (o ktorej wiedzialem a ktora rzuca inne swiatlo na twoja wersje):
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Ofensywa_w_Saarze

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: Prosze, po francusku - ale pewnie znasz skoro tak bardzo siedzisz w temacie poczatkow wojny?
   https://www.checkpoint-online.ch/CheckPoint/Histoire/His0004-OperationSarre.html

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Dokładnie tak, nie dosc ze armia wieksza to i mieli linie Maginota. W 1939 posiedzieliby 2-3 miesiace w Niemczech bez

   @maciek-adamek: Co xD A na ch%$ mieliśmy pomagać sojusznikowi Francji, z którym mieliśmy zatargi terytorialne? Sojusznik naszego sojusznika nie musi być naszym sojusznikiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @kilemile: Jeden ale ważny argument - Gdybyśmy wtedy sprzeciwili się Nazistom to mogliśmy przynajmniej opóźnić expansję Hitlera i zdobyć poparcie krajów zachodnich. Ale nie. Polska wtedy musiała unieść się honorem i upomnieć się o to nieszczęsne Zaolsie. Fakt że potem Polska uznała istnieje Słowacji(Marionetki Hitlera) utwierdziło Aliantów w przekonaniu że Polska jest niewarygodna. Francuski ambasador tuż po tym jak Polska otwarcie stwierdziła że niekoniecznie pomoże Francji w sprawie czeskiej napisał do naszych trafnie przewidując że mimo że teraz Hitler się do nas uśmiecha to zaraz się upomni o korytarz do Miasta Gdańsk(wtedy istniejącego jako Wolne miasto Gdańsk) a jako że my się na pewno nie zgodzimy to wybuchnie wojna.
   Ogółem Polska była jednym wielkim absurdem. Zamiast się skupiać na polityce krajowej to ubiegaliśmy się o jakiś Madagaskar bo Polska chciała być większa niż faktycznie była. Był też jedyny sensowny pomysł z "Międzymorzem ale przez to że wiele krajów się wzajemnie wykluczało to okazało się by niewykonalnym. No i najgorszy minister spraw zagranicznych w historii - Józef Beck dla którego Honor był ważniejszy niż pokój i który był uważany za próżnego i nieokiełznanego który miał stanowisko tylko dlatego bo wtedy rządziła Sanacja która nie dopuszczała nikogo innego do głosu ale wśród których był wewnętrzne tarcia bo była walka o władzę. I której nie można było krytykować bo więzienie

  •  

   pokaż komentarz

   @maciek-adamek: Przeciez to nie miało absolutnie żadnego znaczenia xD Związek Sowiecki zawarł z Niemcami pakt i wspólnie najechał Polskę, a potem zachodni alianci aż się łasili do Stalina, bo go potrzebowali. W takiej sytuacji liczy się jedynie siła i spryt, a nie jakieś moralne banały. Polska nie była im do niczego potrzebna niezależnie od naszego stosunku do Czechów. Poza tym przypominam, że tych samych Czechów Anglicy i Francuzi op!%@#%@ili w Monachium Hitlerowi xD Jedynym racjonalnym wyjściem było dołączyć do Niemiec, Włoch, Węgier i Japonii. Ale czy to było wykonalne ze względu na politykę wewnętrzną, to inne pytanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kilemile: Tylko że właśnie te morały sprawiły że Polska została wystawiona na pierwszy front bo się sami o to prosiliśmy.
   Anglia i Francja ustępowali Hitlerowi ale mieli racjonalny powód - wojskowo nie byli gotowi na żadną wojnę i dobrze wiedzieli że próba blokady Czechosłowacji nie ma szans się udać bez udziału Polski. Dlaczego? Bo Polska był krajem bezpośrednio sąsiadującym zarówno z Czechosłowacją jak i 3 Rzeszą. Czy Wielka Brytania i Francja by nas wtedy wspomogły? Tego nie wiadomo ale szanse były wtedy o wiele większe. Ale polska wypieła się na swojego jedynego faktycznego sojusznika międzynarodowego cyt Francję(z nikim innym nie mieliśmy oficjalnego sojuszu) i zdecydowała się pomóc 3 Rzeszy bo ten skraweczek Zaolsia był taki istotny. A wiesz kiedy 3 Rzesza podjeła pierwsze rozmowy ze Związkiem Radzieckim? Wtedy kiedy Polska dałą się skreśłić przez swój egocentryzm i wręcz bucyzm na arenie międzynarodowej pozostałym sojusznikom. Żeby było śmiesznej w kwestii polityki zagranicznej odnośnie ZSRR polska bardziej ufała... Rosyjskiemu szpiegowi ppł Tadeuszowi Kobylańskiemu. To jest chory żart ale prawdziwy. Dodatkowo Polska Propaganda mimo wyraźnego zagrożenia była tak ślepo zapatrzona w kraj że uważano że Hitler a to użyje małego nakładu sił a to w 3 rzeszy ruszy rewolucja wraz ze startem wojny...
   Wiem że to tak wygląda ślicznie i prosto że Anglia i Francja nas wystawiły Niemcom i Ruskim a potem były takie i takie sojusza. Ale musimy się w końcu nauczyć że honor gówno znaczy i że zawsze trzeba się bratać z kimś silnym. Nie być zapatrzonym we własne dupy. Nie możemy dawać się ulegać iluzjom tylko patrzeć trzeźwo. Ale tego trzeźwego spojrzenia zabrakło od śmierci Piłsudzkiego. Wszystko było nieźle u nas, ale sami sobie to rozj#$%liśmy. Tylko nie chcemy o tym myśleć bo to źle brzmi.

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver
   5 milionów żołnierzy a 5 mln piechoty to diametralnie inne pojęcia.

  •  

   pokaż komentarz

   5 milionów żołnierzy a 5 mln piechoty to diametralnie inne pojęcia.

   @wcinaster: O, zakrecik w retoryce widze...

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver
   Znowu trochę nie w temacie I w zasadzie znalazłem tylko podane liczby dywizji na jednym froncie.

   My mówimy o ewentualnej pomocy Francji dla Polski a więc konfrontacja z drugim frontem więc porównujemy cały układ sił a nie na jednym froncie.

   Poczytaj też o wyposażeniu piechoty, które różniło się jakościowo i ilowciowo w znacznym stopniu.

   Niemiecka dywizja miała 440 CKM a francuska coś około 150 aczkolwiek mogłem trochę źle zapamiętać liczby.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: Dobrze, ale policz ile tego zostalo na zachodzie Niemiec i ile chronilo fabryki.

   Niemcy skoncentrowali przeciwko Polsce 1,8 miliona żołnierzy uzbrojonych w 2800 czołgów, około 3000 samolotów i 10 000 dział.
   Pozostalo okolo 2 miliony z czego spora czesc zaangazowana byla w logistyke. 1 do 1.5 miliona, glownie piechoty bez znaczacego uzbrojenia pozostala w Niemczech VS 5 milionow dobrze uzbrojonych Francuzow. Nie licze WB ktora tez moglaby wytoczyc znaczace sily.

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver
   Zgubiłeś podmiot dyskusji i....:

   O, zakrecik w retoryce widze..

   Bo chciałem wrócić na właściwe tory.

   Panu już dziękuję. Miłego dnia.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: Tak najlepiej, nie ma co dyskutować kiedy logika śpi. Pięciomilionową mocno uzbrojoną armią nic nie można zdziałać gdy na przeciw jest max półtora miliona praktycznie samej piechoty ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @robert5502: można sobie teraz gdybac czy gdyby obrona utrzymała się kilka miesięcy (wg. historyków przy lepszym dowodzenie byłoby to wykonalne) to Anglia i Francja nie uderzyliby.

  •  

   pokaż komentarz

   ięciomilionową mocno uzbrojoną armią nic nie można zdziałać gdy na przeciw jest max półtora miliona praktycznie samej piechoty ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   @tank_driver: przesadziłeś z liczebnością Wermachtu a poza tym bronić się jest łatwiej niż atakować. Największym problemem Polaków nie była liczebność czy sprzęt, a dowództwo archaiczne metody prowadzenia działań wojennych. Gdyby nie to moglibyśmy się utrzymac kilka miesięcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @RKN_: Gdybyś choć trochę wytężył szare komórki to zauważyłbyś że nie chodzi tu o Polskę a o to jak ją Francja zostawiła samą w 39 mimo że mogła bez większych strat przetącić Niemcom kręgosłup.

  •  

   pokaż komentarz

   przesadziłeś z liczebnością Wermachtu

   @RKN_: Jest tu jeszcze ktokolwiek kto potrafi logicznie myśleć? Gdzie był ten sławny Wehrmacht do końca 1939? Czekał ozbrojony na uderzenie Francji? No gdzie?

  •  

   pokaż komentarz

   O w mordę. Myślałem, że tylko z ekonomii jesteś dzbanem. Jakieś źródło jesteś w stanie podać?

   @wcinaster: źródło czego? Tego że Francja miała 2 najsilniejszą armię na świecie po ruskich w 1939 roku?

   No widzisz, pierwsza manipulacja, to nie ja stawiam tezy o możliwości francuskiej ofensywy tylko ty. Na pytanie o siły niemieckie uciekasz bo nie wiesz jaki był stan.....
   I ja te tezy udowadniam cytatami które Ci się nie podobaja bo są z wikipedii xD

   Druga. Porównałeś mobilizację polską z 31 sierpnia do francuskiej z 23, manipulujesz albo nie wiesz czym jest mobilizacja alarmowa....
   Nie porównałem tylko Ci udowodniłem że Francuzi wcześniej zaczęli mobilizować wojsko niż Polacy bo nam zabroniono.

   Nie wiesz na co się umawiała Polska z Francją, i jakie były oczekiwania stron, jak wyglądały stany wojsk czasu pokoju, kiedy ogłosza się mobilizację powszechną a kiedy alarmową,.....
   Nie wiem - xD. Pakt Kasprzycki - Gamelin. Mówi tobie to coś?

   nie wiesz jakie było odeb Luftwaffe i Armee de l'air na początku września, i jak się zmieniały, ok....
   Nie wiem xD. Wszak dopiero Ci podałem wyżej w liczbach

   Napisz po prostu którymi dywizjami i kiedy Francuzi powinni uderzyć na Niemcy, gdzie, i co stało naprzeciwko, co powinno być w tym czasie w powietrzu, kiedy to pomoże Polsce i jak chcesz chronić pozostałe granice Republiki. A, i doktryna armii francuskiej ad 1939 też jest znana, poruszasz się w tych ramach, bez fantazji.....
   Mi się wydaje że Ty tutaj walczysz z jakimś chochołem. Teza jest taka że Francja i UK wygrały by z Niemcami gdy Ci jeszcze byli zajęci Polską a nie że Polska wygra z Niemcami. Pierdzielisz od 15 postów o doktrynach a nawet liczby brytyjskich samolotów będących we Francji na początku września nie znałeś xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Axar: Najpierw skończ szkołę, potem omawiaj plany strategiczne. Jakbyś uważał na historii to byś wiedział i głupio nie pisał. Sytuacja była skomplikowana i wielowątkowa, jak zawsze. W największym skrócie: Francja była głęboko wstrząśnięta stratami z I wojny (to jest tutaj kluczowa informacja, zapisz sobie), dlatego ogromnym kosztem zbudowała Linię Maginota i obsadziła swoim najlepszym wojskiem. Strategia ataku na Niemcy z obu stron była wtedy optymalna - proponował ja Piłsudski przed śmiercią. ale Francja bała się strat w ludziach, politycy bali się utraty poparcia. Dlatego wszyscy - od generała do pucybuta - byli nastawieni na defensywę i dopiero potem kontruderzenie na Niemcy - po tym jak ci się wykrwawią na bunkrach, czyli po kilku latach. A potem z łaski przywrócili by w Polsce rząd. Z I wojny Niemcy wyciągnęli wniosek, że trzeba sprytniej atakować - a Francuzi, że trzeba budować lepsze umocnienia. Z przyczyn doktrynalnych Francja nie była w stanie skutecznie działać ofensywnie, pomimo przewagi w uzbrojeniu (tak, mieli przewagę w czołgach i samolotach, do tego masę dobrych armat przeciwpancernych) i idealnego momentu. Niemcy o tym wiedzieli i dlatego właśnie zaatakowali Polskę - było to ryzyko, ale ryzyko skalkulowane. Gdyby wojna wybuchła 2 lata później, alianci byli by lepiej przygotowani i prawdopodobnie mogli by pozwolić sobie na atak - w 1939 jeszcze rozkręcali produkcje zbrojeniową. Gdyby we Francji u władzy byli mądrzejsi politycy i młodsi generałowie (generalicja to emeryci, głupi, ale dumni i uparci jak Kaczyński) - zaatakowali by w 1939 i tak, bo moment był idealny - ale to wymagałoby gigantycznych jaj i zaprzeczenia wszystkiemu do czego przygotowywali się przez 20 lat. I zmiany organizacji armii na ofensywną, w zasadzie w biegu - bo czołgi były przypisane do wsparcia dywizji piechoty, a samoloty do obrony miast. Dlatego gwarancje aliantów od początku były nie do zrealizowania, były dawane wyłącznie na postrach - no może gdybyśmy wytrzymali pół roku i mocno osłabili Niemców to by się łaskawie ruszyli.

 •  

  pokaż komentarz

  (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  źródło: scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net

 •  

  pokaż komentarz

  W związku z tym nasuwa się takie pytanie:
  Po co w takim razie są te gówno warte sojusze i deklaracje?

 •  

  pokaż komentarz

  Wszystkie wywiady wiedziały o pakcie Ribbentrop-Mołotow - oprócz polskiego wywiadu. Kuriozum. Ewenement. Polska tymczasem w 1939 roku żebrała u Francji o podarowanie Madagaskaru, jako kolonii, dzięki czemu mieliśmy stać się supermocarstwem... o tym dudniły w 1939 roku gazety - podczas gdy 30% ludności było niepiśmienne i nie było je w stanie czytać. To pokazuje patologię polityki, degrengoladę elit tych czasów. Pompowanie balonika geniuszu Rydza-Śmigłego - jako przyszłego zbawcy narodu, speca od Cudów nad Wisłą, którego te kilka armat zapewne miały ciągnąć Łysek z Pokładu Idy i Nasza Szkapa. Wieczny polski chocholi taniec wokół Polski - Chrystusa Narodów, która nie jest sama w stanie się zbawić, ale którą koniecznie muszą "zmartwychwstawywać" jakieś Francje, Wielkie Brytanie. Co za potworny brak honoru po 80 latach wciąż nie umieć przyznać się do tragicznych błędów i nie umieć rozliczyć historii, by uczyć o nich przyszłe pokolenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @HerCoolAss: Podobnie było w Norwegii, Norwegowie po dziś dzień mają uraz do Francji i Wlk. Brytanii za tą słabą pomoc podczas inwazji Niemiec, nasi żołnierze też tam walczyli, ich też poświęcono by odwlekać inwazję Niemiec na Francje. Za to największą głupotą Francuzów w trakcie pierwszych 9 miesięcy II WŚ było nie złamanie suwerenności Belgi, gdyby ich żołnierzy obsadzali linię umocnień na granicy belgijsko-francuskiej kto wie jak by się potoczyła inwazja Niemiec.

  •  

   pokaż komentarz

   @Quentof: Uraz. To jest właśnie ta tragedia. Wszyscy do Francji i Wielkiej Brytanii mają jakiś uraz - tylko nie do siebie samych - za brak logicznego myślenia. Żeby pokonać Niemców w Europie, trzeba było ZSRR i USA - bez nich Europa nie miała szans i dziś wszyscy w Europie szprachaliby po niemiecku. A Norwegowie i Polacy mają uraz do jakichś Francji na drugiej stronie kontynentu i Wielkiej Brytanii zamkniętej na wyspie? Jedno wielkie nieporozumienie. Mówimy o geniuszu militarnym Niemiec, armii bezkonkurencyjnej w Europie, która jedynie mogła stawać w konkury z Japonią w tym czasie. Jedno jakieś niemieckie państwo potrafiło stawić czoła nie tylko Europie, ale i światu. Zastanawiam się czasem, jakich dowódców, jakie wyszkolenie, jak liczebną armię, jaki sprzęt musiałaby mieć Polska - by porwać się na świat, jak zrobiły to Niemcy. Oczywiście to nierealne - natychmiast zaczęlibyśmy szukać wymówek, że walczyliśmy pod słońce, pod wiatr, i zawsze pod górę no i wszyscy byli przeciwko nam, nawet nasi wrogowie.

 •  
  galagaguy

  +30

  pokaż komentarz

  Pamiętajcie też, że było kilkanaście lat po wielkiej i nikt nie chciał brać udział w kolejnym krwawym konflikcie, co malarz wykorzystywał. Myśleli też, że może ich nie zaatakuje. W dodatku chyba ludzie obalili by rząd, jakby w Wielkiej Brytanii i Francji nagle stwierdzili w 39, ej idziemy się nap$#$?##ać z Rzeszą, bo zaatakowali państwo, które nie jest nawet naszym sąsiadem.