Rynek nieruchomości w Chinach sypie się niczym domek z kart

Rynek nieruchomości w Chinach sypie się niczym domek z kart

Kryzys zadłużenia Evergrande ruszył lawinę spadków na rynku nieruchomości, który od lat bił rekordy wzrostów. Deweloperzy i inwestorzy rozpoczęli wyprzedaż aktywów, to napędza panikę i kolejne spadki. Indeksy, sprzedaż i ceny spadają w zawrotnym tempie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mmmmmmmmmmmmmm: należy otworzyć w trybie incognito, strona ma ograniczenia liczby wyświetleń po których wyświetla paywall.

  •  

   pokaż komentarz

   @mmmmmmmmmmmmmm:

   Tłumaczenie DeepL:

   Koszmarny scenariusz Evergrande w Chinach to niekontrolowany krach

   W biurach China Evergrande Group w całym kraju nasilają się protesty, ponieważ deweloper nie wywiązuje się z obietnic złożonych ponad 70 000 inwestorów. Budowa niedokończonych nieruchomości o powierzchni wystarczającej na pokrycie trzech czwartych Manhattanu zatrzymuje się, pozostawiając ponad milion nabywców domów w zawieszeniu.

   Ogniste wyprzedaże wstrząsają i tak już chwiejnym rynkiem nieruchomości, ściskając innych deweloperów i rozchodząc się po łańcuchu dostaw, który odpowiada za ponad jedną czwartą chińskiej produkcji gospodarczej. Zniechęceni konsumenci jeszcze bardziej się wycofują, a ryzyko powszechnego niezadowolenia wzrasta w politycznie wrażliwym okresie przejściowym dla prezydenta Xi Jinpinga. Stres na rynku kredytowym rozprzestrzenia się od spółek majątkowych o niższym ratingu do silniejszych spółek porównywalnych i banków. Globalni inwestorzy, którzy w ciągu 15 miesięcy do czerwca kupili 527 mld dolarów chińskich akcji i obligacji, zaczynają je sprzedawać.

   Chociaż nie można wiedzieć na pewno, co się stanie, jeśli Pekin pozwoli, by spirala upadku Evergrande trwała bez końca, obserwatorzy Chin rozważają najgorsze scenariusze, zastanawiając się, jak wiele bólu Partia Komunistyczna jest skłonna tolerować. Presja na interwencję rośnie wraz ze wzrostem oznak zarażenia finansowego.

   "Jako ważny systemowo deweloper, bankructwo Evergrande spowodowałoby problemy dla całego sektora nieruchomości" - powiedział Shen Meng, dyrektor Chanson & Co, butikowego banku inwestycyjnego z siedzibą w Pekinie. "Działania windykacyjne wierzycieli doprowadziłyby do sprzedaży aktywów i uderzyłyby w ceny mieszkań. Marże zysku w całym łańcuchu dostaw zostałyby ograniczone. Doprowadziłoby to również do panicznej sprzedaży na rynkach kapitałowych."

   Na razie, Shen i prawie wszyscy inni bankierzy, analitycy i inwestorzy, z którymi przeprowadzono wywiady dla tej historii, mówią, że Pekin nie jest w nastroju na moment Lehmana. Zamiast pozwolić na chaotyczny upadek i bankructwo, przewidują oni, że organy regulacyjne przeprowadzą restrukturyzację 300 miliardowego stosu zobowiązań Evergrande, która ograniczy ryzyko systemowe do minimum. Rynki wydają się zgadzać: Shanghai Composite Index jest mniej niż 3% od sześcioletniego maksimum, a juan notowany jest blisko najsilniejszego poziomu od trzech miesięcy w stosunku do dolara.

   Jednak łagodny wynik nie jest wcale taki pewny. Nieudana akcja ratunkowa Pekinu na giełdzie w 2015 roku pokazała, jak trudno jest decydentom kontrolować wyniki finansowe, nawet w systemie, w którym rząd prowadzi większość banków i może wywierać ogromną presję na wierzycieli, dostawców i innych kontrahentów.

   Ryzyko zarażenia było w czwartek w pełni widoczne. Rentowność chińskich obligacji śmieciowych skoczyła do 18-miesięcznego maksimum, a akcje spółek nieruchomościowych spadły po tym, jak Evergrande obniżyła swój rating kredytowy i zażądała wstrzymania obrotu swoimi obligacjami na lądzie. Niektóre banki w Chinach wydają się gromadzić juany po najwyższych kosztach od prawie czterech lat, co świadczy o tym, że mogą przygotowywać się na to, co strateg Mizuho Financial Group Inc. nazwał "ograniczeniem płynności w trybie kryzysowym".

   Gdzie Xi ostatecznie wyznaczy granicę, pozostaje tajemnicą. Podczas gdy główny regulator finansowy Chin wezwał założyciela miliardera Evergrande, Hui Ka Yana, do rozwiązania problemów zadłużenia jego firmy, władze nie sprecyzowały jeszcze, czy rząd zezwoli na poważną restrukturyzację długu lub bankructwo.

   Nawet wysocy rangą urzędnicy w państwowych bankach mówią prywatnie, że wciąż czekają na wskazówki dotyczące długoterminowego rozwiązania od najwyższych przywódców w Pekinie. Główne banki Evergrande zostały poinformowane przez chińskie ministerstwo mieszkalnictwa w tym tygodniu, że deweloper nie będzie w stanie dokonać płatności odsetek należnych 20 września, według osób zaznajomionych z tą sprawą.

   Rząd Chin nie jest niechętny do przejmowania firm z sektora prywatnego w razie potrzeby. Przejął Baoshang Bank Co. w 2019 roku i przejął kontrolę nad HNA Group Co., niegdyś rozległym konglomeratem, na początku 2020 roku po tym, jak pandemia koronawirusa zdziesiątkowała główny biznes turystyczny firmy. Restrukturyzacje sądowe stały się również bardziej powszechne w ostatnich latach, a w 2020 r. zakończono ich ponad 700.

  •  

   pokaż komentarz

   @mickpl:

   Ostateczne losy Evergrande mogą zależeć w dużej mierze od tego, jak Xi zdecyduje się zrównoważyć swoje cele utrzymania stabilności społecznej i finansowej z wieloletnią kampanią na rzecz ograniczenia pokusy nadużycia. Jest to szczególnie trudne, gdyż Chiny zmagają się ze spowolnieniem gospodarczym, gwałtownym ograniczeniem sektora prywatnego i rosnącym napięciem w stosunkach z Waszyngtonem - wszystko to w okresie poprzedzającym odbywającą się raz na pięć lat zmianę przywództwa w 2022 r., podczas której Xi ma przedłużyć swoje rządy na czas nieokreślony.

   "Rząd musi być bardzo, bardzo ostrożny w równoważeniu wsparcia dla Evergrande," powiedział Yu Yong, były regulator China Banking and Insurance Regulatory Commission, a obecnie główny specjalista ds. ryzyka w China Agriculture Reinsurance Fund.

   "Nieruchomości to największa bańka, o której wszyscy mówią w Chinach" - powiedział Yu analitykowi Everbright Sun Hung Kai Jonasowi Shortowi w niedawnym podcaście. "Więc jeśli cokolwiek się wydarzy, może to wyraźnie spowodować systematyczne ryzyko dla całej gospodarki Chin".

   Oto niektóre z czynników, które mogą wpłynąć na chińskich przywódców:

   Niepokoje społeczne
   Utrzymanie porządku społecznego zawsze było najważniejsze dla Partii Komunistycznej, która ma niewielką tolerancję dla wszelkiego rodzaju protestów. W Guangzhou nabywcy domów otoczyli w zeszłym tygodniu lokalne biuro mieszkaniowe, domagając się od Evergrande wznowienia wstrzymanej budowy. Niezadowoleni inwestorzy detaliczni zbierali się pod siedzibą firmy w Shenzhen przez co najmniej trzy dni z rzędu w tym tygodniu, a niepotwierdzone nagrania wideo z protestów przeciwko deweloperowi w innych częściach Chin były szeroko udostępniane w Internecie.

   Evergrande miał 1,3 biliona juanów (202 miliardy dolarów) w zobowiązaniach przedsprzedażowych na koniec czerwca, co odpowiada około 1,4 miliona indywidualnych nieruchomości, które zobowiązał się ukończyć, zgodnie z raportem Capital Economics w zeszłym tygodniu.

   "Jeśli Evergrande musiałoby zrzucić swoje zapasy na rynek", "spowodowałoby to znaczny spadek cen nieruchomości", powiedział Hao Hong, główny strateg w Bocom International.

   Bez siatki bezpieczeństwa socjalnego i z ograniczonymi możliwościami lokowania pieniędzy, chińscy ciułacze przez lata byli zachęcani do kupowania domów, których ceny miały tylko rosnąć. Obecnie nieruchomości stanowią 40% aktywów gospodarstw domowych, a kupno domu (lub dwóch) jest kamieniem milowym kultury. Podczas gdy przystępność cen mieszkań stała się gorącym tematem na Zachodzie, wielu Chińczyków jest bardziej skłonnych protestować przeciwko spadającym cenom domów niż tym rosnącym.

   "Biorąc pod uwagę, że większość majątku ludzi jest już ulokowana w nieruchomościach, nawet 10% korekta byłaby poważnym ciosem dla wielu ludzi" - powiedział Fraser Howie, niezależny analityk i współautor książek o chińskich finansach, który od dziesięcioleci śledzi sektor przedsiębiorstw w tym kraju. "To z pewnością powaliłoby ich nadzieje, marzenia i oczekiwania dotyczące tego, czym jest nieruchomość".

   Innym potencjalnym punktem zapalnym jest to, czy Evergrande może spłacić wysokodochodowe produkty do zarządzania majątkiem, które sprzedał tysiącom inwestorów detalicznych, w tym wielu własnym pracownikom. Około 40 miliardów juanów z WMP ma zostać spłaconych, według Caixin, chińskiego finansowego serwisu informacyjnego. Evergrande próbuje uwolnić gotówkę sprzedając aktywa, w tym udziały w swojej działalności związanej z samochodami elektrycznymi i zarządzaniem nieruchomościami, ale jak dotąd poczyniła niewielkie postępy.

   Rynki kapitałowe
   Według analityków Bank of America Corp. Evergrande jest największym emitentem wysokodochodowych obligacji dolarowych w Chinach, odpowiadającym za 16% obligacji pozostających w obiegu. Gdyby firma upadła, samo to spowodowałoby wzrost wskaźnika niewypłacalności na rynku śmieciowych obligacji dolarowych do 14% z 3%, napisali oni w nocie w tym miesiącu.

   Podczas gdy Pekin stał się bardziej komfortowy z pozwalaniem słabszym firmom na upadek, niekontrolowany wzrost kosztów finansowania offshore groziłby wykolejeniem kluczowego źródła finansowania. Mogłoby to również podważyć globalne zaufanie do krajowych emitentów w czasie, gdy Pekin naciska na zwiększenie udziału inwestorów zagranicznych. Rentowność chińskich obligacji śmieciowych w dolarach zbliża się do 14%, wzrastając z poziomu 7,4% w lutym, według indeksu Bloomberga.

  •  

   pokaż komentarz

   @mickpl:

   Stawka jest wyższa na kontynencie, gdzie rynek kredytowy jest około 15 razy większy i wynosi 12 bilionów dolarów. Podczas gdy Evergrande jest mniejszym "wielorybem" na lądzie, upadek mógłby zmusić banki do ograniczenia ilości posiadanych obligacji korporacyjnych, a nawet zamrozić rynki pieniężne, które są podstawą chińskiego systemu finansowego. W przypadku takiego kryzysu kredytowego, rząd lub bank centralny będą prawdopodobnie zmuszone do działania. Banki zaangażowane w kredytowanie nieruchomości mogą znaleźć się pod presją, co doprowadzi do wzrostu liczby zagrożonych kredytów. Według agencji Fitch Ratings, mniejsze banki narażone na ryzyko związane z Evergrande lub innymi słabszymi deweloperami mogą stanąć w obliczu "znaczącego" wzrostu kredytów zagrożonych w przypadku niewypłacalności.

   Wpływ na gospodarkę
   Obawy dotyczące Evergrande pojawiają się w czasie, gdy gospodarka Chin już zwalnia. Agresywne kontrole mające na celu ograniczenie epidemii Covid-19 wpływają na wydatki detaliczne i podróże, podczas gdy środki mające na celu schłodzenie cen nieruchomości zbierają żniwo.

   Dane z tego tygodnia pokazały, że sprzedaż domów spadła o 20% w sierpniu w porównaniu z rokiem poprzednim, co jest największym spadkiem od czasu pojawienia się koronawirusa na początku ubiegłego roku. Odpowiadając na pytanie o potencjalny wpływ Evergrande na gospodarkę, rzecznik Narodowego Biura Statystycznego Fu Linghui powiedział, że niektóre duże przedsiębiorstwa z branży nieruchomości mają problemy, a skutki "nie są jeszcze znane".

   Obecne priorytety Chin, takie jak promowanie "wspólnego dobrobytu" i powstrzymywanie podejmowania nadmiernego ryzyka, oznaczają, że w tym roku raczej nie dojdzie do złagodzenia ograniczeń dotyczących nieruchomości, według Macquarie Group Ltd. Sektor ten będzie "głównym motorem wzrostu" w przyszłym roku, chociaż decydenci mogą poluzować ograniczenia, aby bronić celów wzrostu - napisali analitycy Macquarie w środowej nocie.

   Korekta na rynku nieruchomości w Chinach nie tylko spowolniłaby krajową gospodarkę, ale miałaby też konsekwencje globalne.

   "Znaczące spowolnienie w budownictwie nieruchomości w ciągu najbliższych kilku lat wydaje się prawdopodobne już teraz, a stałoby się jeszcze bardziej prawdopodobne w przypadku niepowodzenia lub bankructwa Evergrande" - powiedział Logan Wright, dyrektor w firmie badawczej Rhodium Group LLC z siedzibą w Hongkongu. "Długoterminowe spowolnienie w budownictwie nieruchomości, branży, która według większości szacunków stanowi około jednej piątej lub jednej czwartej gospodarki Chin, spowodowałoby znaczny spadek wzrostu PKB, popytu na towary i prawdopodobnie miałoby dezinflacyjne skutki w skali globalnej."

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  I bardzo dobrze oby jebnął i to mocno wszystkim wyjdzie to na zdrowie.

 •  

  pokaż komentarz

  Kupujcie szybko, taniej już było.( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Ceny nieruchomości dla polskiego/chińskiego Kowalskiego spadną czy pójdą w górę ? Z jednej strony wiele budynków nie powstanie a więc ograniczy się podaż a z drugiej strony nieruchomości przestaną kupować ludzie nastawieni na zysk a nie na zamieszkanie. Pewnie pójdą w górę.