Tytanik - demografia ofiar.

Tytanik - demografia ofiar.

Feministki nam mówią, że epoka wiktoriańska to epoka szeroko zakrojonej dyskryminacji kobiet. Jak wiele w tym prawdy mówią np. te statystyki - przejrzysta tabelka jasno pokazuje, czyje życie miało największy priorytet podczas ewakuacji.

 •  

  pokaż komentarz

  Dobry tekst, choć dowodzi raczej czego innego niż w opisie. Warto się wgłębić w losy pasażerów Titanica, rodziny Alissonów i postawy osób w obliczu niechybnej tragedii. Moje wnioski po przeczytaniu większości tekstu (jest bardzo długi i wnikliwy, a do sensownych wniosków prowadzi przeczytanie całości a nie obejrzenie jednej tabelki).
  Na przeżycie miała największą szansę tylko grupka dzieci z drugiej klasy, nieco mniejszą kobiety z pierwszej klasy do tego szczególnie z jednej burty (port - prawa?) od strony gdzie wsiadali najbogatsi (tu bycie dżentelmenem i posiadanie honoru było największe), najgorzej było być oczywiście pasażerem trzeciej klasy i mającym kajutę na rufie, bo przynajmniej częściowo nie mogli się wydostać z powodu zamknięcia przegród sanitarnych (zamontowanych na wypadek epidemii) i uzbrojonych strażników (kilka tych przegród wbrew rozkazowi załoga otworzyła). Nie mówiąc o tym, że dla trzeciej klasy nie przewidziano szalup wcale. Gorzej miała też załoga z tego powodu, że do końca większość z nich wykonywała swoje obowiązki służbowe z dużym poświęceniem mimo strasznego harmideru na statku.

  Tyle moich wniosków bez śmieszkowania, wracam to czytać bo ciekawie napisane.

  •  

   pokaż komentarz

   @laminia: Tabelka pokazuje, kto miał priorytet w byciu ratowanym (bo zabrakło szalup). Jest podział na klasy, więc po prostu nadinterpretujesz. W każdej klasie jest podany procent mężczyzn, kobiet i dzieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @fiziaa: za to ty nie nadinterpretujesz, kiedy na podstawie danych całkowicie anegdotycznych przeczysz faktom historycznym. Epoka wiktoriańska była w oczywisty sposób czasem, kiedy kobiety nie miały praw politycznych, bardzo ograniczony dostęp do edukacji oraz były dyskryminowane w pracy i nie zmieni tego fakt, że mężczyźni ustąpili im miejsca na szalupach

  •  

   pokaż komentarz

   @Magnolia-Fan ale mężczyźni też nie mieli praw żadnych , tzn zwykli mężczyźni - nie elita/arysyokracja

  •  

   pokaż komentarz

   @Magnolia-Fan: To sobie zobacz ile procent kobiet i mężczyzn z artystokracji przeżyło.

  •  

   pokaż komentarz

   @Magnolia-Fan: W takich ocenach zapomina się o zasadach panujących w tamtych czasach - zasadach teoretycznych i pełnych hipokryzji, które można zawrzeć z określeniu: kobiety były traktowane jak niepełnosprawne osoby i dzieci, ale w sytuacjach ekstremalnych honor dżentelmena kazał im ustępować i je bronić. Tyle, że życie nie składa się z samych katastrof Titanica, a i wojny jakość nie miały problemu z "równościowym" traktowaniem wszystkich ofiar. Przypominam też, że to decyzją mężczyzn kobiety nie miały prawa być żołnierzami, a i prawo do opieki nad rannymi też same sobie musiały niejako wywalczyć (Florence Nightingale).

 •  

  pokaż komentarz

  Bill Burr - tylko kobiety uważają "Titanica" za film romantyczny... wiadomo, jeśli jesteś facetem, że to horror

  źródło: youtube.com