Młodzi Hiszpanie ani nie pracują, ani się nie uczą

Młodzi Hiszpanie ani nie pracują, ani się nie uczą

Co czwarty (22%) spośród młodych ludzi w Hiszpanii w wieku od 18 do 24 lat ani nie pracuje, ani się nie uczy czy szuka pracy - wynika z raportu "Education at Glance 2021" opracowanego przez OECD.

 •  

  pokaż komentarz

  Socjalizm zamienia spoleczenstwo w bezrozumna bezproduktywna mase

  •  

   pokaż komentarz

   @Mordall praca jest przereklamowan ... po co pracować jak można żyć na luzie. Ci co pracują to frajerzy 50% zarobku zabiera państwo resztę zżera inflacja.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mordall: spłycanie wszystkiego do lewactwa odcinek 2137

   Przyczyny
   Jedną z ogólnych przyczyn, dla których młodzi ludzie doświadczają wyższych stóp bezrobocia niż ich seniorzy, jest fakt, że generalnie mają mniejsze doświadczenie zawodowe, mniejszą wiedzę na temat tego, jak znaleźć pracę i mniej kontaktów w celu znalezienia pracy. Co więcej, niektórzy młodzi ludzie nie posiadają dokładnie takich umiejętności, jakich wymagają od nich niektóre stanowiska, co powoduje trudności w przejściu ze szkoły do siły roboczej . [8]

   Istnieją jednak pewne praktyki pracy, zwłaszcza w Europie , które w sposób szczególny przyczyniają się do problemu bezrobocia młodzieży w perspektywie długoterminowej. Młodzi ludzie częściej pracują na podstawie umów na czas określony . Korzyścią dla firm z korzystania z takich umów jest to, że nie muszą przestrzegać przepisów, które utrudniają zwalnianie pracowników na pełen etat. Około jedna trzecia młodych ludzi zatrudnionych w gospodarkach rozwiniętych miała umowy o pracę tymczasową przed kryzysem finansowym w 2008 roku. [9]Połowa młodych ludzi zatrudnionych w Hiszpanii korzystała z umów czasowych przed kryzysem i była jednymi z pierwszych zwolnionych pracowników. Miało to podwójny skutek, nie tylko pozostawienie młodych ludzi bez pracy, ale także pozostawienie ich bez niektórych świadczeń socjalnych, jakie zapewnia ich praca. [10]

   Inne przyczyny wysokiej stopy bezrobocia młodzieży to przedwczesne kończenie nauki oraz niedopasowanie podaży i popytu między poziomem pracy a poziomem wykształcenia. [11]

   Hiszpania odnotowuje wysoki wskaźnik porzucania szkoły , który stanowi odsetek ludności w wieku od 18 do 24 lat, która nie ukończyła szkoły średniej i nie uczestniczyła w żadnym szkoleniu technicznym. [12] W latach 2005-2010 Hiszpania odnotowała 30,6% wskaźnik porzucania; Jedynie Malta (38,0%) i Portugalia (34,3%) miały wyższe wskaźniki wśród członków Unii Europejskiej . W Hiszpanii więcej niepokoju budzi nie tylko liczba osób, które porzuciły naukę, ale także fakt, że wskaźnik utrzymuje się i nie ma wiele wspólnego z gospodarką w ciągu ostatnich 15 lat. [13]

  •  

   pokaż komentarz

   @Nie_bo_ty: W takiej Hiszpanii pracodawca dziesięć razy zastanowi się nad zatrudnieniem kogoś na umowe o prace. Dlaczego? Gigantyczne koszty pracy w formie roznych skladek i podatkow. Pracodawca musi wydać na podatki rownowartość tego co wyplaca pracownikowi do reki. Pracownik ma "tarcze ochronna" czyli nie wolno go zwolnic w roznych sytuacjach, do tego płatne urlopy i wychodzi na to ze placi sie chore kwoty za nic. Efekty widać i to samo czeka polszcze PIS.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nie_bo_ty: Przecież te rzekome przyczyny dotyczą prawie wszystkich krajów.

  •  

   pokaż komentarz

   Socjalizm zamienia spoleczenstwo w bezrozumna bezproduktywna mase

   @Mordall: A co to ma wspólnego z Hiszpanią w której jest kapitalizm?

  •  

   pokaż komentarz

   @Ignacy_Loyola: Taki kapitalizm ze do chaty moze ci wbic tam jakis „kapitalista” i zgodnie z prawem nie mozesz go wyrzucic

  •  

   pokaż komentarz

   Taki kapitalizm ze do chaty moze ci wbic tam jakis „kapitalista” i zgodnie z prawem nie mozesz go wyrzucic

   @Mordall: Kapitalizm i socjalizm to systemy gospodarcze. A ty piszesz o czymś innym xD

  •  

   pokaż komentarz

   W takiej Hiszpanii pracodawca dziesięć razy zastanowi się nad zatrudnieniem kogoś na umowe o prace. Dlaczego? Gigantyczne koszty pracy w formie roznych skladek i podatkow. Pracodawca musi wydać na podatki rownowartość tego co wyplaca pracownikowi do reki

   @Mordall: a to w Niemczech i Szwajcarii które są na drugim końcu skali podatki są super niskie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Mordall: w polsce tez poorlacy siedzą u mame do 30 stki więc...

  •  

   pokaż komentarz

   @Mordall: oni pracują tylko na czarno bo państwa zaczely uwazac ze lepiej wydadzą kase niz obywatel.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mordall: No i ok. Mieszkania i majątki skonfiskuje się pracowitym i zaradnym - rozda tym z artykułu. Kto wygrał? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego? Gigantyczne koszty pracy w formie roznych skladek i podatkow. Pracodawca musi wydać na podatki rownowartość tego co wyplaca pracownikowi do reki.

   @Mordall: To samo jest we Francji, kropka w kropkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nie_bo_ty: dawno takich głupot nie czytałem xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Mordall: Możemy się tutaj pośmiać, ale ci ludzie będą stanowić i już stanowią dużą siłę polityczną. Oni mają dużo czasu na bycie "aktywistami". W dodatku uważają, że zostali pokrzywdzeni i wszystko im się należy.
   Podobne pokolenie wyrosło w Polsce po 2000. Ci ludzie widzą w smartfonach jak żyją ich bohaterowie - celebryci. Nie rozumieją, że to kreacja, fałsz. Też chcą jeździć po świecie, bawić się i nie pracować. Za wszelkie niepowodzenia oskarżają "kapitalizm", "liberałów", "wyzyskiwaczy"
   Nawet tutaj na wykopie to wbrew pozorom główny nurt.
   Poczytajcie wątki o mieszkaniach, czy "Januszach" w firmach. Według wykopka każdy przedsiębiorca i deweloper to bandyta i złodziej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nie_bo_ty: Bzdura. Po co uczyć się, a później pracować, skoro tyle mówi się o dochodzie gwarantowanym?

   To są właśnie te lewackie miraże, które odbiją się Europie czkawką w ciągu dekady.

   Gdy ta lewicująca młodzież chilluje się u starych i na imprezach, w tym czasie Chiny budują swoją potęgę wraz z ruskim wasalem, a USA interesuje głównie interes gospodarczy. A to wszystko właśnie dzięki lewicowym gospodarczo nurtom.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mordall: wyciąg z indeksu wolności gospodarczej

   źródło: Screenshot_20210918-2330312.png

  •  

   pokaż komentarz

   @Ignacy_Loyola: Poczytaj sobie o okupas... to jest hiszpański kapitalizm?

  •  

   pokaż komentarz

   @Morf: Roznica polega na tym, ze w DE jak masz kiepska prace to 90% pracy wykonuje za ciebie maszyna i nie trzeba sie narobic, bo pracodawca ma hajs i inwestuje w miejsce pracy. Glupi przyklad z mojego doswiadczenia, jak pracowalem w szpitalu w DE to chlopak ktory ogarnial ogrod i ogolny porzadek wokol szpitala mial jebitny ODKURZACZ z silnikiem spalinowym jak kosiarka, ciagnacym do przodu i wielkim workiem. Musial tym sprzatac liscie, pety i piach, no generalnie zeby bylo czysto. U nas albo biednej Hiszpanii by dostal miotle i jakis kubelek i by sie z tym p?$!!!!il caly dzien, nogi by mu w dupe weszly od biegania i zamiatania recznie i pod koniec dnia by sie czul jak gowno a w kieszeni minimalna, czyli chujnia. A tu w godzine od rozpoczecia pracy mial juz ogarniete, bez zap$?@!@!ania, praktycznie samo sie sprzatalo. Reszte dnia albo cos podlewal odkrecajac kurek od automatycznego nawadniania, albo bral taka smieszna lapke i zbieral do kubelka to czego sie maszyna nie udalo, bo np. nie bylo miejsca zeby wjechac. W efekcie 3/4 dnia chowal sie po katach i palil fajki zeby sie nikt nie przyj$!$l, albo sedzial w socjalnym i pil kawe. Zestaw to sobie z 8 godzinami na nogach, ciaglego zamiatania i noszenia kubel pelnych petow do kontenera. Ktoremu sie oplaca pracowac za minimalna? Chlopakowi co prawie nic nie robi czy drugiemu ktory musi faktycznie 8h fizycznie zapieprzac?

   A kwestia podatkow, dzieki automatyzacji pracy jeden mlody chlopaczek po szkole ogrodniczej ogarnial i ogrod i robote pana mietka od sprzatania i jeszcze 3/4 dnia walil w chuja. Zamiast zatrudniania 3 osob, bo wszystko trzeba robic recznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Morf: w Szwajcarii są jedne z najniższych podatków w Europie. Np dochodowy jest ustalany na poziomie kantonalnym i w takim kantonie Zug dochodowy wynosi 4.5% :) więc w Szwajcarii tak - podatki są niskie. W Niemczech także są stosunkowo niskie jeśli porównujemy z innymi państwami

  •  

   pokaż komentarz

   @xp17: Nie do końca. Jest jakiś radykalny odłam tego całego nurtu ale to, że jakieś 70% pracodawców w małych i średnich firmach w Polsce, to takie definicyjne janusze, to niestety prawda. Głównie to pokolenie PRLu które chciałoby się nachapac ile tylko można w jak najkrótszym czasie, najlepiej nie dając nic pracownikom. Sam miałem okazje pod takim pracować niestety. Teraz jestem w korpo i sobie chwale.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mordall: Hej, polecam odnośnie Twojego komentarza polską literaturę fantasy "Limes Inferior" Zajdla. Grupa najinteligentniejszych (lub po prostu z aktualnie przydatną specjalizacją) obywateli musi pracować, aby cała reszta mogła dostawać "za darmo" na tyle ile im potrzeba i kombinować różne rzeczy na lewo. Wydaje się, że autor szczegółowo przewidział w swojej dystopii wizję dla Polski :).

  •  

   pokaż komentarz

   Przyczyny
   Jedną z ogólnych przyczyn, dla których młodzi ludzie doświadczają wyższych stóp bezrobocia niż ich seniorzy, jest fakt, że generalnie mają mniejsze doświadczenie zawodowe, mniejszą wiedzę na temat tego, jak znaleźć pracę i mniej kontaktów w celu znalezienia pracy.


   @Nie_bo_ty: Clue do sprawy
   Zatrudniam w IT Jakuba ( 19 lat) po technikum kilka razy lepszego niż ja w jego wieku. Sam sobie określił ścieżkę zawodowową i po zakończeni studiów w Polibudzie Poznań zarobki poszybują znaczącą

   Pissowcy, ci co mają "mniejszą wiedzę" robią masowo tatuaże po 500+ i się śmieją z Jakubów
   Do czasu

  •  

   pokaż komentarz

   @100piwdlapiotsza: Poczytaj sobie o Polsce między rokiem 1945 a 1989, to ewidentnie kapitalizm nie był i mniej więcej tak właśnie wyglądać powinna gospodarka niekapitalistyczna (i to taka nawet w dość łagodnej odsłonie). Nie, jakieś wbijanie do cudzej chaty socjalizmu jeszcze z gospodarki rynkowej nie czyni, także w Hiszpanii, jakkolwiek to by szokujące nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   @niecodziennyszczon: Nie porównuj ZSRR, do kapitalizmu. Moją rodzinę wywłaszczono i straciliśmy prawie 200 ha ziemi. Teraz w mojej okolicy taki areał to prawie 20 milionów zł. W Hiszpanii rządzą socjaliści z z kapitalizmu robi się socjalizm, dopiero kolejnym etapem jest coś a'la ZSRR.

  •  

   pokaż komentarz

   dokładnie takich umiejętności, jakich wymagają od nich niektóre stanowiska, co powoduje trudności w przejściu ze szkoły do siły robocze

   @Nie_bo_ty: To niech poszukają innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @lubieczerwonewino: W Szwajcarii od dochodu płacisz trzy podatki: federalny, kantonalny i gminny. Oprócz tego jest też podatek majątkowy, który płacisz od wartości wszystkiego co posiadasz (powyżej kwoty zwolnionej od podatku), czyli mieszkanie, samochód, lokaty itp
   No i jeszcze ubezpieczenie zdrowotne, które nie jest potrącane z wypłaty, tylko opłacane dodatkowo, indywidualnie za każdego członka rodziny :)

  •  

   pokaż komentarz

   bezrozumna bezproduktywna mase

   @Mordall: zjadłeś hedonistyczna

  •  

   pokaż komentarz

   @Mordall: socjalizm to sposób na betonowanie władzy. Władza pod płaszczykiem okradnięcia tych bogatych i dania biednym zbiera sobie elektorat który legitymizuje skrajnie szkodliwe działania na rzecz narodu i dzięki temu pozostaje u władzy.
   Prędzej czy później skończy się to wojną domową i rozp?%#??%eniem rządu zdrajców. Szkoda tylko, że poszkodowany będzie przede wszystkim zwykły polak który chce sobie tylko żyć w spokoju.

  •  

   pokaż komentarz

   Głównie to pokolenie PRLu które chciałoby się nachapac ile tylko można w jak najkrótszym czasie,

   @Purple: ale wiesz, że od upadku PRL minęło już 30 lat? większością małych firm zarządzają ludzie, którzy wychowali się już po 1990.

  •  

   pokaż komentarz

   @xp17
   Mentalnosc niestety pozostala,bo zostalas tez wpojona znacznej czesci mlodego spoleczenstwa
   Do tego obecny rzad robi wszystko,zeby zniechecic ludzi do samorozwoju,nauki, pracy.
   Po co pracowac,jak z zasilkow i 500+ jest lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @vegetassj1: Ja uważam ze jest odwrotnie. Po 90 powstawały fajne firmy gdzie byly dobre kontakty międzyludzkie. To się zaczęło psuć dopiero około 2010.

  •  

   pokaż komentarz

   Moją rodzinę wywłaszczono i straciliśmy prawie 200 ha ziemi.

   @100piwdlapiotsza: ale przeciez zgodnie z teoria, ze bogaci sa bogaci bo wczesnie wstaja dzwigaja wiekszy ciezar. Dzieki nadludzkiej determinacji i inteligencji to w rok gora dwa powinna twoja rodzina byc w stanie odrobic straty.

  •  

   pokaż komentarz

   @user_no1: Można żyć na luzie póki kto inny na Ciebie pracuje xd

  •  

   pokaż komentarz

   Przyczyny
   Jedną z ogólnych przyczyn, dla których młodzi ludzie doświadczają wyższych stóp bezrobocia niż ich seniorzy, jest fakt, że generalnie mają mniejsze doświadczenie zawodowe, mniejszą wiedzę na temat tego, jak znaleźć pracę i mniej kontaktów w celu znalezienia pracy. Co więcej, niektórzy młodzi ludzie nie posiadają dokładnie takich umiejętności, jakich wymagają od nich niektóre stanowiska, co powoduje trudności w przejściu ze szkoły do siły roboczej . [8]


   @Nie_bo_ty: tak, za to w innych państwach młodzi mają większe doświadczenie niż starzy, mają więcej znajomości i większą wiedzę xD

   Czytasz te debilizmy które tu wklejasz? W każdym państwie młodzi mają mniejsze doświadczenie, bo uwaga, są młodzi XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Shinlim: W Polsce to wygląda tak. Do tego typu pracy (sprzątanie, ogarnianie) zatrudnia się osobę z grupą, najlepiej ze schorzeniem specjalnym, bierze się za nią 2100 z PFRON (czytaj ze składek odprowadzanych przez pracodawców, którzy takich wałów nie robią), i często kilkaset oszczędza na ZUS, bo pracownik z grupą ma też rentę. Płaci powiedzmy miminalną, bo renciście jak najbardziej taki układ pasuje. A pracownik wykonuje swoją robotę i wypracowuje zysk. Dodatkowo składa się wniosek o doposażenie stanowiska pracy i dostaje dotację coś koło 11 czy 14 tysięcy. Kupuje się mopa, wiadro, parę miotełek, i kolejna kasa przytulona. Firmy tego typu zaczynały jako ochroniarskie, teraz są już koncernami ochroniarsko-sprzątająco-edukacyjno-telewizyjno-przemysłowymi. To jest bantustan, nie porównujmy go z krajami o wysoko rozwiniętej kulturze technicznej, kulturze pracy. W cywilizowanym kraju, np. fizyk teoretyk, matematyk, jest szanowany, bo coś wnosi w R&D. W Polsce, która jest pod tym względem sto lat za wiadomo kim, fizyka wezmą do pracy fizycznej, a matematyka wsadzą do księgowości, bo przecież w świadomości wielu matematyk zajmuje się liczeniem słupków.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mordall: socjalizm to kwintesencja dzisiejszej UE

  •  

   pokaż komentarz

   @Purple: Tez trafilem do firmy, niby wysokich technologii, mialo bhc super w wyszedl ultra januszeks. Teraz ubiegam sie o prace w korpo bo w korpo jeszcze szanuja kodeks pracy a twoj przelozony to tez pracownik a nie szef janjsz ktory ma cie za swoja malpe i patrzy na ciebie z pogarda.

  •  

   pokaż komentarz

   @Shinlim:
   Ciiiii... Oni i tak będą wciąż qierdolić o socjalizmie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Shinlim: nie rob z Hiszpanii takiego zacofanego kraju, oni stoja wyzej niz PL, do DE im jeszcze daleko. Jednak wydajnosc to nie wszystko. Hiszpanski przemysl dobilo euro, w biznesie licza sie jeszcze kontakty i ogolnie know-how - dlatego np. Solarisa kupila hiszpanska firma, ale Niemcy robia to lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   a matematyka wsadzą do księgowości, bo przecież w świadomości wielu matematyk zajmuje się liczeniem słupków

   @tomekgz Jaki matematyk taka matematyka. Nikt nikogo na nic nie wsadza. Przypomnę tylko że całe już pokolenie możemy pracować w tym czym chcemy. Jak kto je debil to i studia z niego naukowca nie zrobią. A teraz anegdota rodem z kolebki kapitalizmu czyli USA.

   Przez kilka lat pracowałem z byłym pracownikiem naukowym(fizykiem a konkretnie fizyczka) ona w Kalifornii ja w bolandii. Ona byla super muzgiem matematycznym notabene bardzo potrzebnym w tamtym miejscu i razem pracowaliśmy w księgowości. Mógłby rzec dlaczego fizyki pracował jako księgowy? Ano kobieta się wk?@?iła bo jej przełożeni kradli jej prace naukowe (przypominam miejsce akcji usa) oraz przez lata była niedoceniana za bycie kobieta. (Jej relacja) jebnela papierami w wieku 55 lat i poszła na kurs księgowości... można by powiedzieć jak była taka dobra to czemu w USA nie zrobiła kariery fizyka. Nie wnikam, biję tylko do słów które powiedziałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   Możemy się tutaj pośmiać, ale ci ludzie będą stanowić i już stanowią dużą siłę polityczną. Oni mają dużo czasu na bycie "aktywistami". W dodatku uważają, że zostali pokrzywdzeni i wszystko im się należy.

   @xp17: To jest efekt kuli śnieżnej, który bardzo ciężko zatrzymać. Obserwujemy to również w pl gdzie poparcie ma partia rozdająca pieniądze za głosy. Obecnie gdyby do władzy chciał dojść ktoś, kto na przykład będzie chciał stopniowo przechodzić w stronę państwa minimalistycznego nie ma szans na wygraną. Ba ktokolwiek by postulował zniesienie 500+ i innych dodatków - przypadnie z kretesem.

   Dodajmy do tego rozwalenie systemu edukacji i wpychanie wszędzie tematów kościelnych oraz propagandową tubę rzadu i mamy znakomity przykład chodowli posłusznych, bogobojnych owieczek do strzyżenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mordall: nie pracując dostajesz social i mieszkanie socialne. Pracując nie stać Cie na mieszkanie i jesteś bezdomnym. Co mogłoby pójść nie tak?

  •  

   pokaż komentarz

   spłycanie wszystkiego do lewactwa odcinek 2137

   @Nie_bo_ty: Ale główną przyczyną tego jest właśnie lewactwo tak rozwinięte przecież w Hiszpanii, pora zdać sobie z tego wreszcie sprawę. Te wszystkie podatki, daniny, regulacje, wymogi, zamknięte zawody itd. najbardziej jebią po głowie właśnie młodych bez doświadczenia, kontaktów po państwowej byle jakiej uczelni. Po prostu nie opłaca się pracować. Podatków nie płacą bogaci, tylko właśnie ci co chcą się dorobić, a wszelkie regulacje to po prostu kolejne bariery wejścia do danej branży czy na dany rynek. W efekcie rośnie ilość pracy jaką trzeba włożyć by mieć jakikolwiek fach w ręku czy karierę, a wynagrodzenie niewiele większe niż zasiłki socjalne. No to po ch## się tak męczyć i marnować młodość? Zap%@$%?$ać przez 10 lat w McDonaldzie, a w weekendy na uczelni by potem równie ciężko pracować w korpo próbując dociągnąć do średniej krajowej? j%?%ć to.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jah00: nie opłaca się pracować? Raczej trudno wejść na rynek pracy

  •  

   pokaż komentarz

   @Nie_bo_ty: W sensie nie opłaca się pracować na sukces, na to by zdobyć dobrze płatną pracę, bo te wszystkie etapy jakie musi przejść młody człowiek, nauka, studia, praktyka, kursy itd., zanim będzie wydajnym pracownikiem to też jest praca.

  •  

   pokaż komentarz

   to jest z wiki tumanie

   @Nie_bo_ty: przecież Wikipedia to żadna wyrocznia, dzbanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @xp17: Hmm według ciebie 30 lat to czas który pozwoli na wymianę pokoleń a co za tym idzie nastawienia itd. ? No raczej nie. Do tego trzeba jeszcze co najmniej 60 lat. Ci janusze wychowują sobie następne pokolenie giermków w postaci managerów, którzy później przejmują całość w rządy a z dochodów żyją dzieci tych pierwszych. Wszystkiego doświadczyłem na własnej skórze, to nie wymysły. Takie nastawienie jest wygodne, co rozumie tzw następstwo - tani niewolnicy, bez szacunku do siebie samych. Dopiero teraźniejsze pokolenia obecnie przechodzące 35 lat, rozumieją, że tak się nie da bo w przeciwieństwie do starszych już coś widzieli i wiedza więcej. Nie mówię już o następnych młodszych pokoleniach.

  •  

   pokaż komentarz

   @raxon1: W korpo też są patologie a na samym końcu jesteś tylko numerkiem ale z drugiej strony masz zapewnione wszystko od a do z i nikt nie wymaga od ciebie niewolniczej pracy i wdzięczności za to.

  •  

   pokaż komentarz

   @Purple: wiem jak jest w korpo, robote zrobic trzeba, jest sie numerkiem ale w janiszeksie to tak samo wymajaja zeby robite zrobic, na wszystkim sie znac bo ludzi malo, na rece caly czas patrza, ciagle mu malo bo dzieci potrzebuja domy nowe, auta, a to wnuki juz dorastaja i tez je trzeba ustawic i tak wogole to ledwo wiaze koniec z koncem i nie ma z czego placic.

  •  

   pokaż komentarz

   @sparrer: Pracuje w Szwajcarii i z autopsji wiem, że te podatki są stosunkowo niskie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @lubieczerwonewino: No spoko. Nie neguję tego, że są niższe niż w Polsce, ale nie można porównywać tylko podatków dochodowych, w oderwaniu od całego systemu podatkowego.
   Poza tym napisałeś, że:

   dochodowy jest ustalany na poziomie kantonalnym i w takim kantonie Zug dochodowy wynosi 4.5%
   Zapomniałeś dodać, że oprócz podatku dochodowego na poziomie kantonu, płaci się jeszcze dochodowy federalny oraz gminny i wtedy to już na pewno nie wychodzi 4,5%.

   W Niemczech także są stosunkowo niskie jeśli porównujemy z innymi państwami

   W Niemczech podatki są niskie tylko dla najsłabiej zarabiających. Jak zarabiasz dwukrotność średniej (i więcej) to wygląda to już zupełnie inaczej.
   W Polsce jest dokładnie odwrotnie - wysokie podatki dla najbiedniejszych i raj podatkowy dla 15% najbogatszych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nie_bo_ty: "mają mniejsze doświadczenie zawodowe" no jak nie chce się pracować i ciągle bajlando, to tak jest

  •  

   pokaż komentarz

   @user_no1: dokładnie po co pracować jak zaj$%@$ ci większość państwo, zreszta u nas nie jest lepiej

  •  

   pokaż komentarz

   @Mordall
   @user_no1
   A może Ci młodzi Hiszpanie pracują na czarno, bo widza ile zabiera im państwo

  • więcej komentarzy(47)

 •  

  pokaż komentarz

  "Na przeciwległym biegunie znajdują się Niemcy z odsetkiem 9,4 proc., Szwajcaria (8,7 proc.) i Holandia (7,6 proc.)."

  •  

   pokaż komentarz

   @Erpe1: nie pracują ani się nie uczą a maja więcej kasy niż Polacy

  •  

   pokaż komentarz

   @pawelstoja: i to się jeszcze długo nie zmieni pod rządami karakana.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erpe1: rząd Holenderski nie chciał, żeby aż tylu młodych Holendrów szło do pracy na magazyn/do rolnika tylko się uczyli to dowalił tzw."wiekówkę". A i tak brakuje specjalistów wszelkiej maści - geodetów, elektryków, hydraulików itp. Do tego brakuje mieszkań, więc młodzi mieszkają u rodziców, chodzą do pracy i siłą rzeczy odkładają, więc w wieku 25 lat jeżdżą co roku na wakacje+mają fajne autko oraz stabilność finansową.

   tl:dr: Zachód ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   nie pracują ani się nie uczą a maja więcej kasy niż Polacy

   @pawelstoja: powiedz to tym, co stoją w kolejkach po paczki z żarciem xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Erpe1: Mnie ciekawi jak wygląda życie Hiszpana pracującego i tego na socjalu. Na co mogą sobie pozwolić itp?

  •  

   pokaż komentarz

   @pawelstoja: Nie wydaje mi się, raczej już ich przegoniliśmy

  •  

   pokaż komentarz

   nie pracują ani się nie uczą a maja więcej kasy niż Polacy

   @pawelstoja: ZOBACZ JAK??!!

  •  

   pokaż komentarz

   Na co mogą sobie pozwolić itp?
   @antarhei na ruchanie erazmusek

  •  

   pokaż komentarz

   rząd Holenderski nie chciał, żeby aż tylu młodych Holendrów szło do pracy na magazyn/do rolnika tylko się uczyli to dowalił tzw."wiekówkę".

   @antarhei: "Wiekówka" jest po to, żeby była praca dla młodych.

  •  

   pokaż komentarz

   @alexandra28: nie wiem skąd wziąłeś tę informację.

  •  

   pokaż komentarz

   @alexandra28: po to żeby ich zniechęcić do pracy i zmotywować do dalszej edukacji. Na wiekowce taki 18 latek zarabia prawie polowe mniej niż osoba bez wiekowki za wykonywanie takiej samej pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erpe1: nie pracują ani się nie uczą a maja więcej kasy niż Polacy

   @pawelstoja: Gowno prawda, Hiszpania klepie tak samo biedę jak Polska

  •  

   pokaż komentarz

   I tak właśnie socjalizm stworzył ludzki wariant "The Beatiful Ones":

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Jossarian: Jest jedno ale hmmm... Nie jesteś myszą :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Bulgo: Karakan to też problem.
   Jednak sama przyczyna leży poza Polską. Podziękujmy UE która pracowicie drenuje polski kapitał, poza obieg narodowy.

   Z 1 euro wydanego przez Niemcy w Polsce w ramach polityki strukturalnej 89 eurocentów wróci do Niemiec w postaci zamówień dla niemieckich firm. A to tylko bezpośredni efekt.
   ~ cytat: komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn (wywiad dla Gaz Wyb)

   Jeżeli jesteś zainteresowany mechaniką, przyczyn jakie powodują, że w Polsce jest jak jest, polecam też drobny wykład niejakiego pana Frycza, o adekwatnym tytule "Wrogie przejęcie."

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   nie pracują ani się nie uczą a maja więcej kasy niż Polacy

   @pawelstoja: c$?#$ mają. Średnio Hiszpanie są bogatsi, ale to bogactwo jest trzymane przez starych.

   Młodych Hiszpanów nie raz można spotkać na budowie w Niemczech pracujących razem z Polakami i Turkami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bulgo: za to za platformy to sie dopiero zylo polska mlekiem i miodem splywala :)

  •  

   pokaż komentarz

   @antarhei wyprowadziłem się 12 lat temu - w wieku 19 lat. Potwierdzam, jednie nie w wieku 25 a bardziej 18 jeżdżą już na wakacje ze znajomymi

  •  

   pokaż komentarz

   za platformy

   @amarillos: "za peło" trafia na wykop nawet xD

  •  

   pokaż komentarz

   @pawelstoja: serio byś tak chciał? nic nie umieć i się nie uczyć? mój szwagier i siostra są w NL, od 14 lat, wiesz jak tam jest? żaden młody nic nie umie, jeśli już woła Polaka po pomoc, a to jakaś drobna usterka w aucie - Polak, a to jakaś wykończeniówka - Polak itd itd, to tylko pierwsze z brzegu przykłady. To typowy zachodni naród który nic nie potrzebuje tylko "uciech cielesnych", mają kase bo tam gdzieś poszli do szkoły i siedzą za biurkiem nic nie wartej pracy. Tam gospodarkę napędza im Europa Wschodnia i Środkowa. Mało tego sam byłem dobić deala z holendrem (prowadzę małą usługowo-handlową dg, zatrudniam kilka osób), pojechałem tam żeby załatwić temat ciągłych dostaw do PL, to raz że ja musiałem załatwiać Polski transport towaru z NL - czyli Polska firma - bo tam niby jest, ale w NL, poza nim każdy sobie wiezie kontener na własną rękę, następnie cała obsługa fiskalna po mojej stronie itd, pełno mankamentów. Samemu trzeba było wszystko, on wziął hajs za fracht i oczywiście towar. Do tego pustak jakich mało, mało ogarnięty w jakikolwiek przepisach, "jego" firma po rodzicach, sam widać że nie wiele wiedział co się dzieje i co sprowadzają.

   Do tego jak szwagier i siostra kupowali bliźniaka - to przy remoncie, miał wybór albo Polska ekipa i pomoc samemu, albo mieszkać jak mieszka. Holendia nie wie co to budowlanka. Położone płytki, zrobione ściany z 20 lat temu, pewnie zaraz po wybudowaniu budynku, budynek w miarę nowy. Ekipa z PL przyjechała, zaczeli robić, to sąsiadka holenderka - przychodziła, patrzeć co się dzieje i jak jej się płytki nowe czy kolor ścian podobał to też ich wzięła, to samo wyjście na taras etc. Kobitka po pięćdziesiątce, sama mówiła że w NL nie ma kto robić, po prostu.

   Jak jej mąż zobaczył że kran przecieka - to dzwonił do Polaka żeby wymienił xd.

   Taki jest obraz zachodu, czyli jest hajs bo jest, wystarczy goowno robotę mieć (nie fizyczną) i masz fajne pieniądze, a po co się uczyć? czy coś? ważne są wakacje w Egipcie czy innej Majorce. Młodzi? są kompletnymi debilami, zero ambicji, bo od małego są obrzucani lewackim błotem, po drugie nadal sądzą że są potęgą. Gdyby nie rotterdam to by siedzieli w tych swoich tulipanach i tyle by było całej holandii.

   Liczą się tylko wielkie korpo i sciąganie pod swoim logiem towarów z chin. Taka jest rola większości zachodu. Dlatego Niemcy już to jakiś czas temu dostrzegli, reszta żyje bo żyje.

  •  

   pokaż komentarz

   skąd wziąłeś tę informację.

   @antarhei: Może stąd, że bezrobocie wśród młodzieży w Holandii jest najniższe w Europie?

   po to żeby ich zniechęcić do pracy

   @nototenteges: Hahahaha ale brednia. Wiekówka jest po to, żeby przedsiębiorcy zatrudniali młodych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @alexandra28: XDDDDDDDD

   Wykop w pigułce. Huja wiesz, ale napisać trzeba.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erpe1
   @pawelstoja
   @Bulgo
   @antarhei
   @efceka żyją tak jak pod koniec lat 90-tych rymowanka Molesta ewenement

  •  

   pokaż komentarz

   @antarhei: Chłopie, po kilka latach spędzonych w Holandii wiem dużo więcej niż ty. Tym bardziej, że w przeciwieństwie do ciebie umiem analizować fakty.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erpe1: żeby praca miała sens to musisz zarobić na swoje utrzymanie i zaspokojenie potrzeb w tym mieszkalnych. W Hiszpanii to niemożliwe. Pracując za najniższa krajową skazujesz się na bycie bezrobotnym. Lepij nic nie robić, dostać social i mieszkanie socialne. Moim zdaniem miasta z całej Europy powinny przestawać sprzedawać działki, a same wejść w deweloperke by budować mieszkania dla mieszkańców.

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman: Tym się różni kraj rozwinięty od Polski. U nas musisz wszystko umieć, bo nie stać Cie na fachowca. U nich możesz zająć się zarabianiem pieniędzy albo swoim hobby, zamiast tracić czas na przeglądanie filmików na yt, albo czytaniem internetu jak samemu coś naprawić. Przerabiałem to wiele razy na własnej skórze. Jak nie miałem kasy to wszystko musiałem robić sam marnując swój czas i denerwując się, ze coś mi nie wychodzi. Teraz jestem w lepszej sytuacji finansowej i mogę sobie pozwolić na to, żeby cześc rzeczy wykonywali za mnie fachowcy. Ja mam wtedy więcej czasu dla siebie i rodziny.
   Ja robię wszystko, żeby iść droga twojego zgniłego zachodu. Mieć możliwość godnego zarabiania, spędzania wakacji w ciepłym kraju i samorealizowania się zajmując się hobby w wolnym czasie.
   Swoją droga niezle masz kompleksy. Praca za biurkiem jest gowno warta, tylko machanie łopata uszlachetnia.

  •  

   pokaż komentarz

   @alexandra28: dobra nie wołaj mnie już do tych twoich wysrywów. Może naucz się niderlandzkiego to będziesz lepiej wiedział co o tym mówią.

   @koniarek: @OscarGoldman: tu się zgodzę. Jeśli jakiś problem to dzwonią po kogoś kto im naprawi. Ich na to stać, a w tym czasie koszą trawę lub jadą swoim autem w cabrio przewieźć tyłek z nudów. A o codzienne auta nie dbają, bo służy im to jako przemieszczanie z punktu A do B, więc palenie i syf w aucie to normalka ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   dobra nie wołaj mnie już

   @antarhei: Nie będziesz mi półgłówku mówił, co mam robić, a co nie. Bezrobocie wśród młodzieży w Holandii jest najniższe w całej UE, a przyczyną tego jest "wiekówka". I tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @alexandra28: durniem to ty jesteś, jeśli nie potrafisz zrozumieć słów:

   > dobra nie wołaj mnie już do tych twoich wysrywów.

   Więc z czytania ze zrozumieniem języka polskiego też się musisz podszkolić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   jeśli nie potrafisz zrozumieć słów:

   @antarhei: Najwyraźniej to ty nie potrafisz zrozumieć słów:

   Nie będziesz mi półgłówku mówił, co mam robić, a co nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @alexandra28: dobra idź stąd, bo widzę się zesrałeś na rzadko

  •  

   pokaż komentarz

   dobra idź stąd,

   @antarhei: Kolejny raz powtórzę: "Nie będziesz mi półgłówku mówił, co mam robić, a co nie."

  •  

   pokaż komentarz

   @alexandra28: xDDDD

   pokaż spoiler Nie zesraj się drugi raz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   i to się jeszcze długo nie zmieni pod rządami karakana.

   @Bulgo: za rządów Tuska ani każdego wcześniejszego też

   pokaż spoiler Jak to mówi Cejrowski, wszystkich won

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman: Tu raczej chodzi o to, że oni są bogaci nie muszą się uczyć jak robić kran, kopać czy kłaść płytki. To znaczy są firmy budowlane, są Holendrzy co to robią i jest OK.
   Jak masz pieniądze to inwestujesz w naukę i rozwój, a kładzenie płytek, krany to nie jest coś co większość chce robić. Oni wolą inwestować w inne działy życia.
   A Polaka nie stać więc samouk uczy się sam.

  •  

   pokaż komentarz

   @koniarek: jakie kompleksy? hahah, tym się właśnie różni zachód, że tam do byle roboty muszą bo nie umieją, zatrudnić obcokrajowca, tak myślisz że się rozwijają? nie bądź hipokrytą, bo sam piszesz że jeżdzą na przejażdżki etc. Ja wolę coś potrafić, czy to obsadzić drzwi w domu, czy położyć płytki, bo mnie to satysfakcjonuje, po prostu lubię robić coś po swojemu, bez ględzenia fachury że źle itd. Chociaż ja również mam biurową pracę to też się w niej ciągle czegoś uczę bo również muszę, ale też chce. Nie jest nam "dane" żeby istnieć i mieć $$ za puszczanie bąków.

   Na wakacje wyjeżdżam kiedy mi pasuje, a pasuje mi raz w roku i jakoś mnie nie boli ani to że ktoś częściej jeździ na wakacje, czy ktoś ma więcej $$ czy więcej czasu. Tylko porównuje że szczególnie młody zachód to tylko zabawa, wycieczki, a potem ból dupy że wschodnia europa czy środkowa odbiera im pracę.

   To nie kompleksy tylko fakty. Zakompleksiony mogę być w tym że Niemiec mimo tej samej pracy zarabia dużo więcej i płaci niskie podatki, ale czy to moja wina, czy rządu?. To jest kompleks gospodarczy, a nie myl tego z kompleksem życia na lajcie. Nie wiem jak ty, ale ja jestem wychowany tak żeby nie być skazany na innych i żyję w imię zasady "umiesz liczyć, licz na siebie". Więc według mnie to nic złego, ale jak kto woli.

  •  

   pokaż komentarz

   @antarhei:

   Teza: Wiekówka w Holandii została wprowadzona po to, żeby zachęcić firmy do zatrudniania młodych ludzi.

   Kontrteza: Wiekówka w Holandii została wprowadzona po to, żeby zniechęcić młodych ludzi do pracy.

   Efekt wiekówki: Bezrobocie wśród młodych ludzi w Holandii jest najniższe w całej UE.

   Wniosek: Teza jest prawdziwa, kontrteza jest fałszywa.

   Wniosek półgłówka: A bo mi raz jeden Holender na magazynie powiedział, że wiekówka jest po to żeby młodzi nie pracowali, a w ogóle to kupa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kropeczek: czyli uważasz że np: umiejętności manualne np: w domu, są do niczego nie potrzebne? mnie nie przeszkadza ani się uczyć, ani w domu coś zrobić (oczywiście nie wszystko, bo raz że czasami trzeba sprzęt etc), ale ja podałem tylko przykład, może być w innych branżach bardzo podobnie. Tak są NLowcy bogaci, ale jak znasz historię to powinieneś wiedzieć dlaczego, tak samo jak angole. Niestety Hiszpanie to sp$#%??%ili, tak samo jak Włosi. Co ich broni? to że mimo włożonej pracy, takiej samej jak my, zarabiają kilka razy więcej, więc gdzie jest problem? czy w tym ze ktoś umie kłaść płytki, czy ktoś kto ma wszystko w doopie bo hajs się zgadza? a ja myślę że to problem gospodarczy naszych żądlących w sejmie, a nie tego że Polak umie to zrobić czy tamto. To jest wiedza, a za wiedzę się płaci.

  •  

   pokaż komentarz

   @alexandra28 no ale serio, idź stąd ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman: Czyli obwiniasz innych za to, ze nie maja takich samych zainteresowań jak ty? Ty lubisz obsadzać drzwi, a inny woli zapłacić komuś za to i zająć się tematami, które jemu sprawiają przyjemność. Serio tak ciężko ci zrozumieć, ze ludzie wola robić cokolwiek innego niż układać płytki łazience w swoim wolnym czasie? Szczególnie, żeby ułożyć samemu płytki za pierwszym razem, musisz spędzić sporo czasu na sprawdzeniu jak to się robi, kupić narzędzia a potem nie masz gwarancji, ze zrobisz to prawidłowo. Wiec kładzie sam płytki, robisz to złe i jesteś wkurzony na czy świat i na siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman: mądrze piszesz tylko zmartwię cię ze w Polsce rocznik po 1990’urodzone jest to samo praktycznie. Dwie lewe ręce

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman: Patrzysz ze swojej perspektywy. Ktoś kto ma pieniądze i go stać nie musi się uczyć. On zarabia tyle w pracy, że wolny czas spędza na hobby czy leżąc fallusem do góry. Coś się zepsuje? Wezwie od tego człowieka. Coś trzeba zbudować? Weźmie fachowca. Zapłaci.
   W Polsce i innych krajach demoludu by jakoś mieszkać trzeba albo samemu zrobić albo zapłacić.
   Sądząc po realiach kiedy ludzie w czasie urlopu remontują i malują sami, pierwsza opcja jest głównie wybierana. Stąd też się uczą jak to zrobić.

   Koniec końców lepiej nie wiedzieć jak się maluje czy tapetuje, zapłacić komuś i realizować własne hobby czy wczasy niż to umieć i robić tracąc czas i to co się lubi.

  •  

   pokaż komentarz

   @koniarek: ale się przypierniczyłeś tego kładzenia płytek czy obsadzania drzwi, jak napisałem to tylko porównanie, mogą to być inne branże. Wszystko co się robi pierwszy raz nie jest prościzną, ale dalej, chodzi mi o to że tym sposobem, za kilka dekad, albo i mniej, IDIOKRACJA będzie realna, bo już są jej zalążki, spójrz na osoby, szczególnie na elektryków, hydraulików itd co mają po 50-60 lat i nie ma dla nich następców, to inna liga, a jak są, bo są, to albo robią nowocześnie i to sp!%#!?!ą, albo robią po staremu i też sp!%#!?!ą. Różnie bywa, Tu chodzi o system, gospodarczo - edukacyjny. Mnie wisi, czy ktoś umie to czy tamto.

   W dodatku piszesz że kładzenie płytek etc (to był przykład), natomiast, mam znajomego który zakłada klimatyzację w domach - ma kilka mieszkań w większym mieście w Polsce i chyba nawet jedno w Warszawie teraz kupił. Mimo cen wyebanych w kosmos - kupił, a raptem zatrudnia 2 osoby, a jakim systemem? on jest na KRUS, oni też na KRUS - oficjalnie ich nie zatrudnia. I nie chodzi o to żeby uniknąć podatków, tylko było proste pytanie, czy chcecie 5-6k netto na rękę, czy robimy UOP (i niestety macie 3.5k na rękę), bo tak wychodzi, więc po co im UOP, skoro i tak mają taką samą opiekę medyczną jak by byli na UOP. To nie jest kombinacja, tylko prawdziwe, sensowne realne podejście do tematu zatrudniania w Polsce. Dlatego piszę o problemie gospodarczo-edukacyjnym w Polsce od XX lat. Teraz widzimy tego efekty. Jak wejdzie nowy wał, to zatrudniać na ten wasz upragniony UOP (chociaż ja też zatrudniam), będzie wyjebka klasy średniej czy niższej średniej.

  •  

   pokaż komentarz

   Koniec końców lepiej nie wiedzieć jak się maluje czy tapetuje, zapłacić komuś i realizować własne hobby czy wczasy niż to umieć i robić tracąc czas i to co się lubi.

   @Kropeczek: Przesadzasz, da się pogodzić z umiejętnością wykonywania czegoś, a realizowaniem własnych zainteresowań. To zachód nam wpaja to że trzeba co tydzień na wakacje wyjeżdżać, że trzeba odpoczywać etc. Ja wolę jednak ten pierwszy tryb życia. Mimo że nie sikam pieniędzmi, to prowadzę dg, zatrudniam kilka osób (w tym się właśnie realizuje) to raz na rok gdzieś sobie wyjadę czy to Grecja czy to Turcja - nic wyszukanego, ale od tak żeby się odmóżdżyć. Tyle mi wystarcza, a jak trzeba coś w domu zrobić, to jak nie mam sprzętu - to wiadomo fachowiec, a jak mam sprzęt to sam to robię.

   Zresztą myślisz że fachowiec jest nie omylny? że zrobi idealnie? a może ma podejście żeby aby "sztuka" była i następny frajer do golenia? albo fachowiec na którego czeka się rok bo ma takie terminy? Oczywiście jak pisałem wcześniej, dobrze wiem że są bardzo dobrzy fachowcy którzy potrafią wiele. Tylko ja piszę o takim małym przykładzie jak zachód to takie pokłosie socjalizmu, tylko bogatego bo z historii dobrze wiemy jak dymają i będą dymać czy to Afrykę np: UK, Francja z surowców, czy to Chiny ze swoimi naklejkami produktu.

   Również nie umniejszam zagranicznym fachowcom bo wiadomo że są, że są specjalistami w jakiejś dziedzinie etc. Inna sprawa jest taka że u nas nie ma wielkich technologii, w których byśmy się odnaleźli, nie ma Wielkiego Zderzacza Hadronów, czy produkcji naszych procesorów pod np: urządzenia mobilne. Dobrze o tym wiem. Nawet takiej firmy jak URSUS nie można utrzymać, a szkoda. Czyja to wina?

   1. rzadzących którzy mają w p?#%?ie naród, sami mają hajs, a nie wiedzą ile kostka masła kosztuje (Suski w wywiadzie)
   2. całego systemu który dyma małe przedsiębiorstwa i wtedy masz albo do wyboru zagranicę, albo pracę zagranicą.
   3. Polska po 89 roku, stała się czym? montownią, ale niestety nie całej Europy, a to też szkoda, bo zawsze mądry naród wykorzystuje swoją pozycję geopolityczną, a nie montujemy dla mercedesa jakieś ochłapy, a jak jest coś o amazonie że zatrudnia 22k ludzi w PL, to spuszcza się każde medium na Polsce, bo ojej ojej ojej jaki ten Bezos jest zajebisty, a prawda jest taka że takie spuszczanie się, w naszej sytuacji powinno być codziennie, dlaczego? dlatego że mamy moce przerobowe itd. To jest po prostu dziwne że nie wykorzystujemy tego potencjału i marnujemy kolejne pokolenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman: W Holandii jest facet od przykręcania żarówki i facet od jej podawania. Biznes się kręci i nikt nie umiera. Holender dzwoni i stać go.

   Sorry, ale ja wolę zapłacić i mieć to z głowy niż samemu się babrać w czymś co mnie w ogóle nie interesuje - a wykończeniówka, malowanie, płytki, kanalizacja itd. to nie jest coś co większość chciałaby robić, nawet się uczyć.
   Nie ma nic złego w tym, że na zachodzie są "lewe ręce". Jakoś z tymi "lewymi rękoma" dają sobie radę i stać ich by zapłacić tym co mają tylko "prawe ręce" - tym, którzy je mają głównie z powodu biedy i konieczności nauki kładzenia płytek, bo mało kto sam z siebie chce wdychać pyły, babrać się w zaprawach i tarmosić ciężkie kafle.

   W międzyczasie ja np. wolę układać puzzle czy regenerować siły przed pracą. Mój wybór.

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman: a może pomyślałeś o tym ze jest wiele innych rzeczy do robienia w tym czasie zamias naprawiać kran czy kibel przepychać. Kto bogatemu zabroni? Jak będzie chciał to nawet zapłaci żeby mu dupe podcierać .
   To jest różnica bieda Polak musi umieć takie rzeczy robić bo jest biedny i go nie stać na zapłacenie komuś by to zrobił.
   I nie piernicz o oszczędzaniu tak właśnie poznać ludzi biednych

  •  

   pokaż komentarz

   @pawelstoja: dobra niech ci będzie, najlepiej nic nie umieć i zajmować się swoim hobby, czyli leżeniem do góry kutangiem i jażdżenie cabrio xd a jeszcze wycieczki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kropeczek: tak, jest, tak jest, ale najprostszy przykład - nagle Polacy, Litwini, Chorwaci wyjeżdżają z NL (wiem że nie wyjadą, ale np:), wtedy taki holender nie wie nawet jak odkręcić koło w samochodzie. Socjalizm niszczy i będzie niszczył powoli inteligencję, społeczeństwo. Tak w NL są korporacje, ale tam jest coś około 16mln ludzi, jeden żyje gorzej, drugi lepiej i wcale bym nie powiedział że są oświeceni, raczej delikatnie w wielu sprawach zacofani. Po drugie ich system edukacji jest niestety nastawiony na usługi, ale ubezpieczeniowe, biznesowe etc, tak to jest przyszłość, jednak domy nadal będą istnieć Nadal trzeba będzie budować - chociaż u nich to się nie buduje a przeprowadza z jednego miejsca na drugie - mnie takie coś kompletnie nie odpowiada.

   Inne podejście, za to Niemcy - są dużo bardziej pragmatyczni, oni dobrze wiedzą że też trzeba umieć to, tamto itd, owszem Polacy tam stanowią dużą składową wielu branż - głównie budowlanki, ale Niemcy nie sa tak w ciemie bici jak nie które społeczeństwa zachodnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman: brat kładł płytki w irlandii, to co opowiadał, jak to robili irlandczycy, to polak z 8 promilami we krwi by prościej położył

  •  

   pokaż komentarz

   @bleblebator: wiem, też np: tym razem w anglii, jak miał ktoś położyć płytki i padł wybór między angolem a Polakiem to wybór padał na Polaka, ale nie ze względów płacowych, tylko umiejętności. No niestety.

  •  

   pokaż komentarz

   @alexandra28: przestan mnie fiucie wyzywać od półgłówków. Wejdź sobie na pierwszą lepsza stronę tłumaczącą co to jest wiekówka, a nie bawisz się w jakieś eksperta od bezrobocia.

   Stawki minimalne w Holandii – na czym polega “wiekówka”? Rosnące z wiekiem stawki to rozwiązanie, które powstało by zachęcić młodzież do nauki, a nie do pracy.

   Kompletny ignorant...

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman: Ok, ale mała uwaga. Nie w ciemię bici oznacza mądrzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erpe1: Jak na Niemców to też strasznie duży %.

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman: aha i dlatego NL ma PKB większy jak połowa PKB Rosja i dużo dużo większy od Polski, gdzie ludzie zap?@!$?@ają

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszk-poz: poczytaj bo widzę że nie znasz historii Holandii, o ich koloniach, o aktualnym dymaniu kilku krajów Afryki na surowce, pocztaj o największym na świecie (chyba że w Chinach się jakiś urodził) porcie czyli Rotterdam, po prostu poczytaj, a i o tym że tam komuny nie była i praktycznie zerowymi wpływami Rosji na ich politykę, gdzie komuna trwała dobre 40 lat po wojnie. Wiem ze to nie wszystko tłumaczy, ale jednak dużooooooooo im to dało, tak samo reszta zachodnich krajów to wybiła się na koloniach np: Francja, czy też Niemcy, pomijam Szwajcarię czy innych Lichenstein gdzie bankowość to podstawa. Dodaj do tego jeszcze możliwości współpracy między tymi państwami i masz gotowy przepis na kraj w którym pracując nie dużo można żyć na dość wysokim poziomie.

   np: Hiszpania to zepsuła, czemu? bo jak pamiętasz z II wojny światowej, komuna chciała wbić się mocno, to Franco odbił ją i przez XX było super, teraz lewica rządzi na poważnie a tu już socjalizm pełną gębą, Włochy również, chociaż tutaj dużo koncernów produkujących np: podgrzewacze wody etc. To wszystko włoskie, Pendolino również. Grecja? mimo że Brytole ich ratowali, mimo ogromnego wkładu Niemiec - hooja są warci, ale żyje im się dużo lepiej niż w Polsce.

   To tylko kawałeczek od początku bogactw zachodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @skitarii W Holandii też pracują Hiszpanie kilku jest u mnie w pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   Karakan to też problem.
   Jednak sama przyczyna leży poza Polską. Podziękujmy UE która pracowicie drenuje polski kapitał, poza obieg narodowy


   @FlaszGordon: Wlasnie Karakan zaczal z t problemem walczyc. Przyczyną jest nieswiadomosc konsumencka i to w przewazajacej czesci wsrod inteligentow, lub raczej pseudointeligentow ktorzy kupujac w lidlu czy kauflandzie dopiero czuja sie europejczykami.

  • więcej komentarzy(48)

 •  

  pokaż komentarz

  Pamiętam ten zachwyt koleżanki, której syn pojechał na Erasmusa do Hiszpanii... Musiała tam po niego lecieć, a chłopak do dziś ma problemy ze zdrowiem psychicznym.

 •  

  pokaż komentarz

  jak dupa pokazująca cycki (lub nawet ich zarys) na only fans zarabia więcej od inżyniera to jaki wzór, czy motywacje ma młodzież?
  te zmiany nie zachodzą w jeden dzień, tylko przez dekady

 •  

  pokaż komentarz

  To się będzie roznosić, po co pracować jak i tak się niczego nie dorobisz? Ceny wszystkiego poza misą ryżu i pryczą w stodole są coraz bardziej zaporowe.

1 2 3 4 5 6 7 ... 16 17 następna