Odważny 'coming out'

Jest to tzw. plastyka rotacyjna, stosowana jako forma ratowania kończyny. Jest ona powszechna u dzieci i dorosłych z nowotworem kości, często zlokalizowanym w kolanie. Zamiast amputacji powyżej kolana, pacjenci mają wiele bio-mechanicznych korzyści z bycia amputowanym poniżej kolana.

 •  

  pokaż komentarz

  Pierwszy raz coś takiego widzę (ⴲ﹏ⴲ)/

 •  

  pokaż komentarz

  Plastyka rotacyjna, powszechnie znana jako rotacja Van Nesa lub rotacja Borggreve'a, jest rodzajem autoprzeszczepu, w którym część kończyny jest usuwana, a pozostała część kończyny, znajdująca się poniżej zaangażowanej części, jest obracana i ponownie mocowana. Procedura ta jest stosowana, gdy część kończyny jest uszkodzona lub zajęta przez chorobę, np. nowotwór.

  Procedura jest najczęściej stosowana w celu przeniesienia stawu skokowego do stawu kolanowego po usunięciu guza dystalnej części kości udowej, np. osteosarcoma. Kończyna ulega rotacji, ponieważ staw skokowy zgina się w przeciwnym kierunku niż kolanowy. Korzyścią dla pacjenta jest to, że posiada on sprawny staw kolanowy, do którego może zostać dopasowana proteza, dzięki czemu może biegać i skakać.

  Historia

  Rotationplastyka została po raz pierwszy wykonana przez Borggreve'a w 1927 r. Zabieg przeprowadził on u 12-letniego chłopca, który cierpiał na gruźlicę. Procedura nie była jednak dobrze znana aż do 1950 roku, kiedy to holenderski ortopeda Cornelis Pieter van Nes (1897-1972) przedstawił wyniki zabiegów rotoplastyki. Stał się on znany z ustanowienia procedury. Od tego czasu wielu chirurgów wykonywało zmodyfikowane wersje rotabloplastyki i odniosło duży sukces.

  Wskazania

  Pierwotnie rotoplastyka była wykonywana w celu leczenia infekcji i guzów wokół kolana. Była ona również często stosowana w leczeniu osteosarcoma. Chociaż nadal jest stosowana w leczeniu ich powikłań, rotoplastyka jest również wykorzystywana w leczeniu rosnących dzieci, u których zdiagnozowano guzy wokół kolana. Rotoplastyka jest również wykonywana u dzieci z wrodzonymi wadami kości udowej. Wady te powodują "niestabilność stawu biodrowego i kość udową krótszą o 50% od przeciwległej, prawidłowej kości udowej." Zabieg ten daje pacjentom poddanym rotoplastyce możliwość korzystania z obu stóp i pozwala im na kontynuowanie aktywnego trybu życia.

  Procedura

  W rzeczywistej procedurze, kość dotknięta guzem, jak również niewielka część zdrowej kości udowej i czasami kości piszczelowej, jest usuwana. Usunięta część nogi; staw skokowy jest następnie obracany o 180 stopni i ponownie łączony z udem. Są one utrzymywane razem za pomocą płytek i śrub do czasu naturalnego wygojenia. Operacja może trwać od 6 do 10 godzin, z dniem lub dwoma na intensywnej terapii. Noga jest trzymana w gipsie przez 6 do 12 tygodni. Po dostatecznym wygojeniu się nogi, może być ona zaopatrzona w protezę.

  Zalety i wady

  W tym samym scenariuszu, amputacja nie pozostawiłaby stawu kolanowego. Rotationplastyka umożliwia wykorzystanie stawu kolanowego. Ponadto, zapewnia ona lepszą pozycję dla protezy. Dzięki temu dzieci po rotationplastyce mogą uprawiać sport, biegać, wspinać się itp. Rotationplastyka jest również trwała. Pacjenci zazwyczaj nie muszą przechodzić dodatkowych operacji przez całe życie. Niestety nie każdy przypadek kończy się korzystnie. Rotationplastyka może powodować problemy z ukrwieniem nogi, infekcje, uszkodzenia nerwów, problemy z gojeniem się kości, złamania nogi. Również wygląd nogi po rotationplastyce może być uznany za nietypowy.

  Jakość życia

  W badaniu z 2002 roku oceniano zadowolenie z życia i jego jakość u 22 pacjentów, u których zabieg rotablacji wykonano co najmniej 10 lat wcześniej. Stwierdzono, że pacjenci, którzy byli młodsi w momencie wykonywania zabiegu, byli bardziej zadowoleni z życia. Stwierdzono również, że 8 z 22 pacjentów musiało w ciągu 10 lat wykonać łącznie 21 rewizji chirurgicznych. W porównaniu z populacją ogólną, pacjenci mieli wyższy procent jakości życia, 83% w porównaniu do 75%. Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci byli bardziej zadowoleni z różnych aspektów swojego życia niż populacja ogólna.

 •  

  pokaż komentarz

  Dobre do obejrzenia rano, i zasttanowienia sie czy "ciezkosc" dnia, ktorej sie spodziewamy jest az tak "ciezka" naprawde. na dluzsza mete - ani ludzi z tym probleme, ani ludzi bez takiegoi problemu, "ciezka" (jak sie spojrzy obiektywnie) nie jest. Mozna dzisiaj caly dzien podzialac, a na koniec byc szczesliwym. Bez wzgledu na prawie wszystko.

 •  

  pokaż komentarz

  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: D-tcR2dXsAA6ava.jpg