Skrajnie niekorzystne dla Polski warunki sojuszu. Raport fundacji Ad Arma.

Skrajnie niekorzystne dla Polski warunki sojuszu. Raport fundacji Ad Arma.

Polska zawarła z Amerykanami skrajnie niekorzystną umowę, która sytuuję PL w niebezpiecznej sytuacji wynika z najnowszego raportu Fundacji Ad Arma dotyczącego relacji między Polską, a USA. Fundacja zwraca uwagę, że zawarta umowa nie przypomina umów zawieranych przez USA z innymi swoimi sojusznikami.

 •  

  pokaż komentarz

  zawarta umowa nie przypomina umów zawieranych przez USA z innymi swoimi sojusznikami.

  ale inną formę ma umowa dla państwa sojuszniczego a inną dla wasala jak Polska ¯\_(ツ)_/¯

  USA nie zostały w żaden wiążący sposób zobowiązane do wykorzystania swoich Sił Zbrojnych do obrony Polski, ani w ogóle do utrzymywania swojej obecności.

  ¯\_(ツ)_/¯ jak by ktoś jeszcze liczył na pomoc Ameryki

 •  

  pokaż komentarz

  Dyplomatołki PISowskie - odc. 2010 ¯\_(ツ)_/¯

  źródło: bi.gazeta.pl

 •  

  pokaż komentarz

  Wojska USA nie zapewniają bezpieczeństwa Polsce. Komentarz Fundacji Ad ArmaUtracenie w wyniku konfliktu zbrojnego całej Europy Wschodniej jest z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych akceptowalną ewentualnością -informuje raport przygotowany przez amerykańskich ekspertów z dziedziny wojskowości.

  Miesiąc temu prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda podpisali w Nowym Jorku deklarację dotyczącą obecności amerykańskich wojsk w Polsce. W oficjalnych polskich komunikatach oznajmiano, że przyczyni się to do zwiększenia bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO. Podkreślano również zapewnienia o lojalności sojuszniczej oraz trwałości porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi.Dwa tygodnie po podpisaniu tej polsko-amerykańskiej deklaracji, USA porzuciły swoich wieloletnichsojuszników kurdyjskich w Syrii, przesuwając swoje poparcie na rzecz Turcji, która jest kluczowa dla amerykańskiego systemu bezpieczeństwa w tej części świata.Wielu polskich komentatorów zastanawia się, czy w podobny sposób może wyglądać przyszłość sojuszu polsko-amerykańskiego. Sytuację polityczną i militarną oraz kwestię zaangażowania USA w Europie omawiają również amerykańscy analitycy, przedstawiając swoje wniosku w raportach i sprawozdaniach instytucji badawczych, któresą jedną z podstaw do kreowania amerykańskiej polityki obronnej. W 2017 roku opublikowano raport "Utrzymanie balansu. Amerykańska strategia obrony Eurazji" (Preserving the balance. A U.S. Euroasia defence strategy), autorstwa Center for Strategic and Budgetary Asessments (CSBA).

  Główną tezą raportu jest potrzeba przeciwstawienia się rosnącej sile politycznej, gospodarczej i militarnej Chin. W związku z tym, Amerykanie uznają, że ze względu na ograniczone zasoby niezbędne jest przerzucenie do 2020 roku 60% sił USA na Daleki Wschód. Konsekwencją tej decyzji jest akceptacja ryzyka utracenia aktualnej pozycji w Europie i na Bliskim Wschodzie. "Europa Wschodnia wraz z Polską jest, z punktu widzenia interesów USA, drugorzędnym rejonem świata i teatrem działań wojennych" -mówi Jacek Hoga, prezes Fundacji Ad Arma. "Wielu polityków i decydentów nad Wisłą wierzy w "strategiczny sojusz" Polski z USA i wynikające z niego medialne zapewnienia o gwarancjach bezpieczeństwa. Z amerykańskiego punktu widzenia sytuacja wygląda jednakzupełnie inaczej"-dodaje Hoga.

  •  

   pokaż komentarz

   Za głównych przeciwników raport CSBA uznaje sojusz Chin, Rosji i Iranu, przy podkreśleniu nadziei na odwrócenie Rosji, tak by stała się sojusznikiem USA. Jeśli Ameryka chce przeciągnąć Rosję na swoją stronę oznacza to, żemusi uwzględnić choć częściowo jej żądania. Jeśli chodzi o aktualnych sojuszników USA, członkowie NATO w Europie zostali podzieleni na dwie kategorie: "Major NATO Allies" i "frontline states". Pierwsza grupa, pisana wielkimi literami to Francja Anglia i Niemcy. Natomiast druga, pisana z małych liter, to Litwa, Łotwa, Estonia i Polska.Z raportu wprost wynika małe

   prawdopodobieństwo zaangażowania się „Major NATO Allies” w obronę „frontline states”.
   Powodem tego są m.in. rosnące problemy wewnętrzne tych krajów, takie jak kwestie socjalne czy wzrastające wpływy radykalnego islamu. Amerykański raport stwierdza też, że zaangażowanie wojskowe USA w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii nie jest w stanie powstrzymać spadku bezpieczeństwa tych krajów a rosyjska reformawojskowa po roku 2008 doprowadziła do stworzenia siły większej niż jakakolwiek inna w tej części świata. Z punktu widzenia obronności Polski kluczową tezą raportu jest strategia kupowania czasu dla USA i "Major NATO Allies" terenem w Europie.

   Amerykańscy analitycy stwierdzają wprost, iż utracenie całej Europy Wschodniej jest akceptowalną ewentualnością, która pozwoli Amerykanom zyskać kilka miesięcy. Jednocześnie Amerykanie wskazują, że nie mogą sobie pozwolić na utratę Japonii. Strata Polski jest natomiast "akceptowalna" z punktu widzenia interesów USA. Według CSBA, ze względu na trudności ekonomiczne, Amerykanie planują zakończyć walki z Rosją tak szybko jak to możliwe, na warunkach dogodnych dla siebie i "Major NATO Allies".Niestety, już nie dla "frontline states". "Wnioski z tego raportu są dla nas katastrofalne i powinny być alarmujące dla polskich władz oraz wszystkich odpowiedzialnych za politykę obronną"-mówi Jacek Hoga. "Oddziały wysyłane do Polski z USA mają za zadanie bronić amerykańskich interesów. Tak samo jak wojska USA stacjonujące jeszcze do niedawna w Syrii.Ich celem nie jest zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. Zamiast tego, są doskonałym narzędziem pijarowym, skutecznie blokującym podjęcie realnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa Polaków" -dodaje Hoga.Podstawą takich działań, zdaniem Fundacji Ad Arma, jest m.in. odbudowa polskiego, niezależnego przemysłu zbrojeniowego, uzyskanie samodzielności w produkcji najbardziej potrzebnych rodzajów uzbrojenia oraz osiągnięcie realnej gotowości bojowej Wojska Polskiego. Kluczową
   kwestią jest również umożliwienie każdemu Polakowi swobodnego dostępu do broni palnej, bez urzędniczych pozwoleń i administracyjnych ograniczeń.

   Źródła:Główne tezy raportu "Preserving the balance. A U.S. Euroasia defence strategy" opracowane po polsku przez Fundację Ad Arma: https://adarma.pl/2017/02/18/amerykanska-polityka-wobec-polski-2017/Raport "Preserving the balance. A U.S. Euroasia defence strategy": https://csbaonline.org/research/publications/preserving-the-balance-a-u.s.-eurasia-defense-strategyFundacja Ad Armaadarma.pl

  •  

   pokaż komentarz

   Amerykańscy analitycy stwierdzają wprost, iż utracenie całej Europy Wschodniej jest akceptowalną ewentualnością, która pozwoli Amerykanom zyskać kilka miesięcy.

   @dr_gorasul: to ja proponuję układ z rosją, zaoszczędzimy im czasu ocalimy kraj i zdemokratyzujemy razem niemcy. Nie ma co powtarzać błędów. Rosyjskie trolle na wykopie nam pomogą.

  •  

   pokaż komentarz

   @dr_gorasul: bzdury. Frontline states to afryka.

  •  

   pokaż komentarz

   @dr_gorasul: po za tym, w tym raporcie nie ma NIC o 'frontline states'.

  •  

   pokaż komentarz

   Utracenie w wyniku konfliktu zbrojnego całej Europy Wschodniej jest z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych akceptowalną ewentualnością -informuje raport przygotowany przez amerykańskich ekspertów z dziedziny wojskowości

   @dr_gorasul: Idioci z ad arma nie mają pojęcia, że z geopolitycznego punktu widzenia jest to niedopuszczalne dla USA, gdyż wówczas powstanie zjednoczona Eurazja, zjednoczona Eurazja to koniec USA i dominacji dolara.

  •  

   pokaż komentarz

   @yam-jan: To że ktoś nie myśli trącącymi merkantylizmem i parostatkami teoryjkami Mackindera to nie znaczy, że jest idiotą. Z punktu widzenia grubych interesów USA, sprawą trzeciorzędną jest to to czy jesteśmy Polską, czy też raczej przwiślańskim krajem.

   zjednoczona Eurazja to koniec USA i dominacji dolara.

   Niby w jaki sposób dodanie kilku karłowatych gospodarek krajów Europy wschodniej do również niezbyt imponującej gospodarki Rosji miałby zagrozić pozycji gospodarczej USA? W zasadzie do dla amerykanów lepiej, żeby ruscy lepiej przędli, bo bieda na dłużą metę sprzyja populistom i nieprzewidywalności.

  •  

   pokaż komentarz

   Niby w jaki sposób dodanie kilku karłowatych gospodarek krajów Europy wschodniej

   @deviator: Jesteś typowym przedstawicielem zakompleksionego polactwa.
   Wymiana handlowa Grupy Wyszehradzkiej z Niemcami jest o 30% większa niż Niemiec z Chinami.

   Między Polską a Niemcami mniej więcej na tym samym poziomie co Chin z Niemcami.

  •  

   pokaż komentarz

   Niby w jaki sposób dodanie kilku karłowatych gospodarek krajów Europy wschodniej do również niezbyt imponującej gospodarki Rosji miałby zagrozić pozycji gospodarczej USA? W zasadzie do dla amerykanów lepiej, żeby ruscy lepiej przędli, bo bieda na dłużą metę sprzyja populistom i nieprzewidywalności.

   @deviator: Amerykanie twierdzą inaczej, zjednoczenie Eurazji to koniec dominacji USA, bo teraz mogą zablokować eksport chiński, ropy z bliskiego wschodu, tak jak zrobili to Iranowi.

   Zjednoczona Eurazja to niezależność Chin, niezależność UE oraz nowy lądowy szlak wymiany towarów, za chwilę powstająca wspólna waluta rozliczeniowa, by minimalizować ryzyko kursu walutowych.

   Wyparcie dolara z rozliczeń, to zaś będzie końcem USA, nic więcej nie trzeba,

   Zaraz za tym pójdzie to co widzieliśmy w Afganistanie, włączenie Iranu do obiegu i jego gospodarcze przebudzenie, kraj ma gigantyczne złoża ropy i gazu oraz 100 mln konsumentów.

   Indie też są krajem o PKB wyższym niż UK, z perspektywą chińską

  •  

   pokaż komentarz

   @dr_gorasul: to z Kurdami, Stany też miały podpisane jakieś sojusze? Czy akurat chwilowo z Kurdamj, mieli wspólnego wroga?
   Francja to jeden z kluczowych, dla Stanów krajów.. ciekawe, bo obecna sytuacja pokazuje co innego

   źródło: IMG_2931.PNG

  •  

   pokaż komentarz

   Za głównych przeciwników raport CSBA uznaje sojusz Chin, Rosji i Iranu, przy podkreśleniu nadziei na odwrócenie Rosji, tak by stała się sojusznikiem USA. Jeśli Ameryka chce przeciągnąć Rosję na swoją stronę oznacza to, żemusi uwzględnić choć częściowo jej żądania.

   @dr_gorasul: Oczywista oczywistość ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Wymiana handlowa Grupy Wyszehradzkiej z Niemcami jest o 30% większa niż Niemiec z Chinami.

   @yam-jan: Bredzisz, PKB USA i krajów UE odpowiadają za połowę światowego PKB, gospodarka Rosji to całe... 2%, po wcieleniu krajów grupy Wyszehradzkiej byłby tego może nieco ponad 3%, Hurr, durr, Euroazjatycka potęga doładowane polską uprawą kartofli, dolar upada!

  •  

   pokaż komentarz

   @yam-jan: lol, wymiana handlowa... niemiecka karoseria i kolka jada do Polski, polscy robole je przykrecaja i gotowe auto jedzie do Niemiec. W tej wymianie dajemy tylko doskonale zastepowalna tanią siłę roboczą. Ale na papierze masz wartosc auta w dwie strony, to i liczby spore.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Możesz odwrócić temat, dlaczego dolar ma być walutą na euroazjatyckim rynku, skoro PKB USA będzie 1/4 rynku euroazjatyckiego.
   Amerykańscy stratedzy doskonale zdają sobie z tego sprawę, nie ma jakichkolwiek szans na dolara jeśli Eurazja będzie zjednoczona, czyli miała wolną wymianę handlową,

   Myślisz,że waluta euro wzięła się znikąd w 2000 roku? Przeczytaj to https://pl.wikipedia.org/wiki/European_Currency_Unit

   Tak samo będzie z Eurazją,

  •  

   pokaż komentarz

   skoro PKB USA będzie 1/4 rynku euroazjatyckiego.

   @yam-jan: Jak babcie będzie miała wąsy, to będzie dziadkiem. Jak na razie PKB USA to 1/4 rynku światowego i 20x tyle co wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej razem i to co piszesz, to łudzenie się, ze w pojedynku pitbula z ratlerkiem rozstrzygnie głośny skowyt ratlerka.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: PKB USA to 20.9 https://pl.tradingeconomics.com/country-list/gdp
   Zjednoczona Eurazja, grubsze ryby:
   UE i Chiny to razem 30, Indie 2,6, Rosja 1,5, Korea 1,6, Turcja 0.7 razem 36.4
   Do tego dojdzie cała drobnica ale ludnościowo duża z wielkimi perspektywami na wzrost, jak Iran, Wietnam i innni, łącznie 2 razy tyle co USA.

   Wymiana dolara na wspólną walutę rozliczeniową we wzajemnym handlu, o takie coś https://pl.wikipedia.org/wiki/European_Currency_Unit

   oznaczał będzie, że amerykańskie 20.9 będziesz dzielił przez 2 albo 3 albo 4

   Chiński nowy Jedwabny Szlak to jest właśnie początek tego nowego

  •  

   pokaż komentarz

   @yam-jan: Ogranij się, pisałeś o krajach Europy wschodniej i nagle Indie i Korea. Do tego sumowane z Chinami i Rosją? I wszystko to z powodu marnego przesunięcia granicy z linii Bugu na Wisłę?

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Cały czas piszę o Eurazji, do tego trzeba tylko 3 głównych graczy: UE, Rosję i Chiny, reszta sama przylezie i poprosi o wejście.

   Czy UE, czytaj Niemcy, są dogadane z Rosją?

   Czy Rosja i Chiny sa dogadane ze sobą?

   Na przeszkodzie stała im tylko Polska, ale po wolcie USA wobec Polski i to się zakończy.

  •  

   pokaż komentarz

   Na przeszkodzie stała im tylko Polska

   @yam-jan: Nie wiedziałem, że Polska i (tylko Polska) odgradza od siebie Rosję i Chiny, na pewno jesteś trzeźwy?

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Poszukaj sobie w google gdzie powstaje największy port kontenerowy nad morzem Bałtyckim?
   Jak już znajdziesz to resztę sam sobie dopowiedz,

   Polska była największym problemem, gdyż była proamerykańska oraz leży na najlepszej drodze dla przewozu kontenerów koleją z Chin do Niemiec,

   Projekt jest antyamerykański, zaś jego kluczowy obszar by był efektywnie ekonomiczny leży tam gdzie najbardziej proamerykański kraj.

   Wszyscy to wiedzą i wszyscy wmawiają jego mieszkańcom, że jesteście gównokrainą, bez znaczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   najlepszej drodze dla przewozu kontenerów koleją z Chin do Niemiec,

   @yam-jan: Acha, to jest dla Ciebie element wpływający na losy świata... Bez komentarza, już nawet nie wspomnę że same "problemy" są jakby z dupy, bo zasadniczo żyjemy w świecie wolnego handlu i nie blokujemy pociągów jadących przez nasze terytorium. A jakbyśmy blokowali to po prostu pojechałby... obok nas.

   No ale dla pokrzepienia serc można sobie wyobrażąć, że jesteśmy jakims tam przedmurzem, coś blokujemy, a jak sie na cos nie zgodzimy to ktos bedzie w sytuacji bez wyjscia.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Nic nie rozumiesz, nawet tego, że żyjemy w świecie wolnego handlu, ale tylko dlatego, że gwarantują go USA i ich dominacja morska, a co za tym idzie i dominacja dolara,
   Obecnie zablokowanie chińskiego handlu to żaden problem dla USA.

   Droga lądowa, transport kolejowy z Chin do UE jest na to jedyną skuteczną odpowiedzią,

   Jest on budowany od zaledwie paru lat, ale już kontenery jeżdżą po starych liniach kolejowych, czas podróży skrócił się o więcej niz połowę,

   I nie, nie ma ominięcia Polski w najbardziej ekonomicznej trasie kolejowej do Niemiec.

   Każdy to wie poza Polakami, którym wmawia się głupot

  •  

   pokaż komentarz

   I nie, nie ma ominięcia Polski w najbardziej ekonomicznej trasie kolejowej do Niemiec.

   @yam-jan: W sumie to nie wiem, czy przez Turcję, Ukrainę, Czechy nie lepiej. Ale nawet jeśli nie lepiej to niewiele gorzej i z tego co wiem Chińczycy o tę dywersyfikacje dbają, rojenia o tym, że mamy jakiś monopol na jedwabny szlak pozstają... rojeniami, bo ciężko to by było ominąć Rosję, Turcję, ale nie nas i stosowne koncepcje połęczeń powstają już od dawna.

   źródło: railfreight.com

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: A z Turcji do Chin przez jakie kraje? Irak, Iran, Afganistan, Pakistan? W każdym problemy z muslimskimi wariatami, których bardzo chętnie zacznie finansować USA tak jak w latach 80 robiła to w Iraku by ten prowadził wojnę z Iranem, czy też w Afganistanie po wkroczeniu Rosjan.
   Na pewno się uda( ͡° ͜ʖ ͡°) bez trotylu pod torami kolejowymi

   Słowa Merkel, że między Niemcami a Japonią leży tylko Rosja potraktuj całkiem serio, bo między Chinami a UE jest tylko Rosja.

   Wariant omijający Polskę jest w trakcie budowy, tylko masz problem z uzywaniem googla, skoro nie wiesz któredy on wiedzie, bo zamiast pokazywać mapki z Turcją, wiedziałbyś, że jest kończony największy temrinal kontenerowy na Bałtyku, w Ust-Ługa i kontenery będą płynąć Bałtykiem do dowolnego portu w UE.

   Ust-Ługa już teraz jest największym portem na Bałtyku, a będzie jeszcze wiekszym.

   Taki jest rosyjski plan ominięcia Polski, ale to nie jest najbardziej ekonomiczna trasa, do trasy przez Polskę nie ma ona porównania,
   A jeśli nie jest najlepsza ekonomicznie to nie jest pełnowartościową alternatywą dla drogi morskiej, dopiera centralnie przez Polskę jest takową.

 •  

  pokaż komentarz

  Radosław Sikorski już w 2015 roku prorokował "robienie laski Amerykanom" przez PiS i że są to kompletni amatorzy. Ten raport nie jest dla mnie zdziwieniem, chociaż pokazuje szokującą prawdę. Większość i tak tego nie przeczyta, więc uwaga: Tl;dr:
  Nasze "orły" wynegocjowały umowę, której warunki są dla nas dużo gorsze niż dla Iraku, który de facto jest krajem podbitym przez USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pan_Buk: Chyba cos ci się pomieszało, nie mówił ze pis będzie robić laskę tylko ze Polska cały czas robiła i robi USA dobrze. Co ciekawe przecież za panowania platformy pan Sikorski był ministrem więc ten fragment nagranych rozmów można przyjąć jako samokrytykę xd. Nie chce tutaj wychwalać pisu, bo nie ma za co, ale mierzi mnie kreowanie czcigodnego "ministra małżonka" na wieszcza i poważnego polityka. Dużo mu brakuje do męża stanu, chociaż na tle polskiej sceny politycznej faktycznie się wyróżnia, ale to tak jakby chwalić najlepszego ucznia w klasie specjalnej.

  •  

   pokaż komentarz

   nie mówił ze pis będzie robić laskę tylko ze Polska cały czas robiła i robi USA dobrze.

   @Kardio_Error: Czy jedno wyklucza drugie?

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: sikorski mowil to glabie za czasow rzadow jego wlasnej platformy

  •  

   pokaż komentarz

   @amarillos: Czy robienie laski przez PO wyklucza jeszcze paskudniejsze oralne dewiacje PiS? Poza tym chyba jednak trochę antycypował działania PIS, skoro w tej samej wypowiedzi mówił o konfliktowaniu się Niemcami, co nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pan_Buk: @Kardio_Error: @deviator: @amarillos: w latach 2005-2007 jak rządził PiS to Radek ... Też był ministrem spraw zagranicznych. Postać małżonki również ciekawa #pdk

  •  

   pokaż komentarz

   @amarillos @KArdio_Error:

   Sikorski mówił o tym w czasie przyszłym w odpowiedzi na zdanie rozmówcy "A jak będzie PiS rządził, prawdopodobnie z kimś tam" - oczywiście tego zdania Wprost nie opublikował w pierwszej publikacji, za to pełna treść jest dostępna od lat.

   Ale wykopowe ruskie trolle jak widać zrobią wszystko żeby utrzymywał się przekaz korzystny dla kremla, nagrany przez jednego ruskiego agenta (biznesmena sprowadzającego węgiel z rosji) i pocięty do publikacji przez drugiego ruskiego agenta (przestępcę, który przed karą uciekł do rosji, a po powrocie stał się niemal od razu ważną medialną firgurą w kręgach pisowskich).

  •  

   pokaż komentarz

   @szejsetdwajsciaczy: jebnij sie w glowe czlowieku macie naj$!#ne z tymi ruskimi trollami pis ewidentnie daje sie dymac a ludzie ktorym zalezy babezpieczenstwie polski ktorzy ta nieudolnosc wskazuja sa ruskimi trollami

   Pewnie sam jestes ruskim trollem :)

   Za platformy bylismy tak samo w dupie jak za pis tyle ze platforma zamiast wisiec na amerykanskiej klamce wisiala na niemieckiej wielka mi k#?#a roznica

   Jest takie madre przyslowie wsrod serdecznych przyjaciol psy zajaca zjadly racy sa Ci nasi sojusznicy trzeba zbroic polska armie dac polakom dostep do broni

  •  

   pokaż komentarz

   Sikorski mówił o tym w czasie przyszłym w odpowiedzi na zdanie rozmówcy "A jak będzie PiS rządził, prawdopodobnie z kimś tam" - oczywiście tego zdania Wprost nie opublikował w pierwszej publikacji, za to pełna treść jest dostępna od lat.

   @szejsetdwajsciaczy: "Ten Pan ma rację":

   źródło: comment_aTWxacp2la0BMZ2DohPd3CShyKct1FKs.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Kardio_Error: postaw sobie tego, jak piszesz czcigodnego małżonka obok Błaszczaka. To tak troche jednak kilka klas różnicy . Bo ktos tym bardachem zarządzać powinien jednak z sensem nie pod dyktando

  •  

   pokaż komentarz

   @Virek: nie ma dowodów, że Sikorski ustnie zadawalał Amerykanów

   źródło: IMG_2930.PNG

 •  

  pokaż komentarz

  USA są przyzwyczajone, że Polska niczego nie wymaga, nie rozlicza, nie sprawdza, wierzy na słowo. USA nie musi oferować nic poza poklepaniem po plecach. Polska by chciała, żeby ktoś ją adoptował i wtedy już nic nie będzie musiała robić, nawet myśleć. Skrajna niedojrzałość i naiwność. Wstąpiliśmy do UE i NATO i już, koniec historii. Dalej nic się nie będzie działo. UE i NATO będą trwać wiecznie jakby co, to nas obronią. Dlaczego obronią? Bo nas lubią i wierzą w demokrację. Jak my. Więc muszą nam pomóc. Proste i logiczne. A ci co mówią, że mocarstwa mają woje sprawy i wcale nie muszą pomagać Polsce, to pewnie ruskie onuce albo wariaci. Albo że zachodnie potęgi mogą mieć interesy sprzeczne z polskimi? Nie do pomyślenia! Albo że mogą być zajęte swoimi sprawami? Nigdy w życiu. I tak to się żyje na tej wsi.

  •  

   pokaż komentarz

   @zarowka12: W Polsce mamy dużo krzykaczy, ale nie
   mamy elit. Elit, którym by zwyczajnie zależało. Lepiej chować się pod skrzydełkiem aby inni za ciebie myśleli. To o czym piszesz zostało wypowiedziane przez Bartosiaka i innych.

  •  

   pokaż komentarz

   Polska by chciała, żeby ktoś ją adoptował

   @zarowka12: No nie, tylko USA widzimy w roli zastępczego rodzica, Rosji i Niemcom niespecjalnie chcemy rękę podawać.

  •  
   fajnekitku

   +2

   pokaż komentarz

   @zarowka12: Problem jest w politykach, którzy patrząc tylko jak nakraść albo kto im może zapłacić za zdrade stanu. My możemy pisać tu o najlepszych sojuszach, a oni i tak slrzedadzą się temu kto ma $$$. Za 2 lata odejdą z niezłą sumą na koncie i najgorsze jest to, że żadem premier czy prezydet od 89' nie został postawiony przed sądem, a w kraju takim jak Korea Południowa wsadzili do paki chyba ostatnich 3 prezydentów. U nas korupcja nest gak duża, że nigdy nie ma winnych.