Dlaczego ludzie na Zachodzie nie rozumieją Chin? Prof. Góralczyk

Dlaczego ludzie na Zachodzie nie rozumieją Chin? Prof. Góralczyk

@dr_gorasul nowakonfederacja.pl #swiat #chiny #geopolityka #azja #kultura #europa

Opisujemy raczej to, jak byśmy chcieli, żeby Chiny wyglądały, a niekoniecznie to, jak tamtejsi decydenci czy społeczeństwo myślą czy uważają. Tymczasem Chiny są cywilizacją wsobną, samoistną sui generis, co oznacza, że są tam kwestie, rozwiązania i instytucje, których nie da się u nas powielić.

 •  
  Sekularyzacja

  +7

  pokaż komentarz

  Chiny nie opanują świata z kilku powodów:

  Cywilizacja
  Skrajnie nieatrakcyjna dla ludzi zachodu. My wciąż śnimy amerykański sen: własność, prawo, wolność, indywidualizm

  Demografia
  Chiny zanim wyprzedzą zachód, zdążą się zestarzeć i zapaść

  Brak sympatii
  Nie ma w świecie zachodnim państw, które lubią Chiny. Covid tylko umocnił antychińskie nastroje. Świat zauważył, że trzeba się uniezależnić. Te ceny w sklepach, które widzicie to między innymi efekt przebudowy łańcuchów dostaw.
  Na świecie jest wręcz globalna, cicha koalicja anty-chińska. Chiny reagują izolacją, kierują się na rynek wewnętrzny. Pytanie, na ile on im wystarczy.

  Technologia
  Państwa zachodu zauważyły, że nie mogą już Chińczykom udostępniać technologii. Powstaną nowe fabryki chipów, a na koniec Tajwan zostanie zmarginalizowany.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sekularyzacja: Najważniejsza w Chinach jest gospodarka.
   Chiny nie muszą być atrakcyjne dla zachodu, wystarczy, że będą miały mocne wpływy w Azji. Ze wszystkimi wadami poradzą sobie lepiej od państw zachodnich.

   Oni rosną, a USA się kurczy (dlatego muszą opuszczać Bliski Wschód).

  •  

   pokaż komentarz

   @Sekularyzacja: już widzę, jak się Chińczycy przejmują tymi zapowiedziami.

   Nawet nie zauważasz, jak się intensywnie promują i sprzedają przez yt czy filmy fabularne z udziałem znakomitych aktorów amerykańskich. To nie państwa mają lubić/podziwiać Chiny, tylko tych państw obywatele.

   Nie muszą już pozyczać i kopiować technologii, wytwarzają własne. W czasie, kiedy zachód był na etapie uzależniania się od chińskich wyrobów, oni ładowali kasę w przejęcie kontroli nad złożami rzadkich pierwiastków w Afryce. Jesteśmy o kilka długości do tyłu w tym wyścigu.

   Kultura rzecz nabyta. Syte, leniwe społeczeństwo oderwane od swoich korzeni całkiem chętnie poddaje się urokowi dalekowschodnich kultur. Zresztą... kto powiedział, że opanowanie świata przez Chiny ma się odbyć miękko? Oni się nie będą patyczkować. Przeczytaj kiedyś Chung Kuo, całkiem wizjonerska pozycja.

   I to jest dopiero przerażające.

  •  
   Sekularyzacja

   +2

   pokaż komentarz

   @krystal_Tri_tapik: zachód też się nie będzie patyczkował, daję 10 lat do katastrofy tamy trzech przełomów ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Sekularyzacja: Akurat tu się zgodzę z @Erk700:
   Chiny potrafią iść w gospodarkę. Sprzyja im w tym ich własny sudo-totalitarny system władzy, który dba o interes narodowy.
   Gdy oni będą się zastanawiać jak sobie du...ę podetrzeć tak aby im było dobrze, po drugiej stronie globu wisi sobie takie u$a czy Europa... i podziwia te Chiny.

   Ale nie dla tego jak sobie radzą gospodarczo a dla tego jak ładnie potrafią trzymać motłoch za ryja.
   I gdy Chiny będą się wysilać nad gospodarką to (ogólnie pojęty) zachód będzie wysilać się jak zaszczepić totalitarne rozwiązania u siebie, ale już nie te gospodarcze.

   Chiny srają, na pakty klimatyczne, globalne ekooszołomstwo, duszące gospodarkę limity c02, wymyślane społeczne "nierówności", gejolesby z 265 płciami, tylko robią swoje, gdy zachód dalej "rozwiązuje" problemy które sam sobie stworzył, a kapitał jaki wypracowuje topi się w międzynarodowych korporacjach, lobbingu i tłamszeniu tych co pracują na te pijawki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sekularyzacja:

   Cywilizacja
   Skrajnie nieatrakcyjna dla ludzi zachodu. > My wciąż śnimy amerykański sen: > własność, prawo, wolność, indywidualizm


   A dla mnie właśnie cywilizacja zachodu nigdy nie była jakimś wielkim punktem odniesienia (zwłaszcza Ameryka). Amerykański sen to bajki dla dzieci.

   @FlaszGordon:

   Chiny srają, na pakty klimatyczne, globalne ekooszołomstwo, duszące gospodarkę limity c02, wymyślane społeczne "nierówności", gejolesby z 265 płciami,

   No i tu się mylisz, ponieważ Chiny jako pierwszy kraj chcą, by ich kraj do 2050 był największą gospodarką ekologiczną. Chińczycy mają bzika na tym punkcie.
   Co do LGBT to sprawa też nie jest tak oczywista. Z drugiej strony jest Tajwan który zalegalizował małżeństwa.
   Na dojście do takiego stanu potrzeba rozwoju gospodarczego. Chiny jeszcze są zbyt biedne by się martwić takimi kwestiami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xing77: Okej, powinienem napisać bez powtórzeń, ale już nie mogę wyedytować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xing77: Chińskie podejście do ekologii różni się znacząco: w pierwszej kolejności chodzi o dywersyfikację źródeł energii i zwiększenie dostępnej mocy (bez niepotrzebnego zamykania kopalń czy elektrowni). W drugiej kolejności o zmniejszenie zanieczyszczeń i poprawę zdrowia Chińczyków. W trzeciej kolejności poprawę wizerunku własnego kraju i produkcji.
   Tymczasem UE: ,,CO2 być złe - zakażmy wszystkich samochodów".

  •  

   pokaż komentarz

   @Erk700: Jakoś nie widzę tu sporej różnicy. UE ma dokładnie to samo, z tą różnicą, że u nas do tematu ekologii podchodzi się w sposób histeryczny, a tam stopniowo i na spokojnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sekularyzacja: Jasne, nie mają szans. 5000 lat cywilizacja chińska czekała, aby być kulturowo (i technologicznie) pokonana przez tzw "świat zachodu" mający kilkaset lat, który przestał wierzyć już w XIX w (częściowo...) w gniew boga wysyłającego meteory, błyskawice czy inne choroby (na to ostatnie oczywiście najlepsze 3 zdrowaśki w piecu - a w Chinach skuteczne lekarstwo)
   Pamiętasz wezwanie pisowców, aby emigranci wracali do Polski, bo jest u nas wspaniale i rewelacyjnie? Zostali wyśmiani i olani z góry na dół.
   A wiesz, że Chiny zrobiły to samo? Tylko, że zagraniczni Chińczycy to zrobili i to nie drobni restauratorzy, tylko wieeeelu naukowców, specjalistów, inżynierów... Często z giftami w postaci zajumanych danych ze swoich uczelni/przedsiębiorstw.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sekularyzacja: no z tym prawem wlasnosci w krajach zachodu to powoli zaczynamy isc w strone korei pn.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erk700: gospodarka w chinach właśnie się chwieje, głównie przez to że mają jakieś 40% w budownictwie a tam nie dzieje się dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°) no i pamiętajmy o pewnej tamie która gdyby była uszkodzona w powiedzmy ataku terrorystycznym zniszczyła by tak bardzo ich gospodarkę że by się co najmniej o 10 lat cofnęli ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaiborr: Potęgę kraju zawsze mierzy się względnie.
   Pompowanie budowlanki to proces znany i stosowany także u nas.
   Cały świat uzależniony jest od gospodarki Chin, więc jeżeli tam będzie kryzys, to będzie wszędzie indziej.

   Zniszczenie tamy 3 Przełomów byłoby porównywalne w skutkach z uderzeniem bombą atomową, a nikomu nie życzę totalnej wojny z tym krajem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Erk700: ale przy ataku terrorystycznym nie można powiedzieć kto za tym stał ¯\_(ツ)_/¯ po atakach na zachodzie europy czy w usa żadnej wojny nie było, też im tego nie życzę ale mówię że taka jedna rzecz ich praktycznie unieszkodliwia

 •  

  pokaż komentarz

  Ponieważ ludzie Zachodu są zbyt niedojrzali i nie potrafią wyciągać wniosków z doświadczeń starszych cywilizacji. Zauważyłem, że teraz nastała jakaś dziwna moda na Azję, mimo że 10-15 lat temu takie coś jawiłoby się jako fanaberia.

  Nie trzeba patrzeć na Chiny, bo te nie są specjalnie lubiane w pozostałych krajach Azji, więc jak widać nie są dla swoich partnerów punktem odniesienia. Co nie zmienia faktu, że mieszanka cywilizacji chińskiej i zachodniej miały spory wpływ na kształtowanie życia w krajach tego regionu.