UE chce obecności Frontexu na granicy Polski z Białorusią

UE chce obecności Frontexu na granicy Polski z Białorusią

Po doniesieniach o śmierci migrantów przy granicy Polski z Białorusią UE chce obecności Frontexu na granicy polsko-białoruskiej – ustaliła nieoficjalnie korespondentka RMF FM. Bruksela chce także większej transparentności. "Będziemy nadal oferować polskim władzom wsparcie europejskie".

 •  

  pokaż komentarz

  Pomogli już Grecji, Włochom, Hiszpanii pomogą i Polsce. ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  Bo do tego służy Frontex.
  Dopiero co wykopki waliły konia jak super, że polscy pogranicznicy pomagają na Węgrzech powstrzymać tłum nielegalnej imigracji, gdy przyszedł czas na rewanż to wypisują głupoty o brukselskiej okupacji(przez organizację której główna siedziba jest w Warszawie xD). Litwa poprosiła Frontex o wsparcie i to się sprawdza.

  źródło: strazgraniczna.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Arytmetyk:
   Jest kilka rodzajów misji na które wysyłani są strażnicy graniczni. Akurat ten funkcjonariusz na zdjęciu oddelegowany został na podstawie umowy bilateralnej między Polską a Węgrami a nie z ramienia Frontexu.

  •  

   pokaż komentarz

   @nopayn: Tak, zdjęcie jest przypadkowe.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo do tego służy Frontex.

   @Arytmetyk: Bzdura. Polacy pomagali na wegrzech w ramach umowy miedzyrzadowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arytmetyk: od głupoty antyunijnych wykopków większa jest tylko ich pewność, z jaką te bzdury wypisują.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arytmetyk: tylko zapomniałeś o tym, że Litwa prawie nie ma wojska, a co dopiero mówić o straży granicznej. Jest ich naprawdę bardzo mało.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arytmetyk:
   Nawet gdyby to Frontex nie jest od tego.
   Owszem,jest od pomocy i wspomagania w takich sytuacjach,ALE NIE PRZYMUSOWEJ (albo o czymś nie wiem).
   Do Frontexu NALEŻY SIĘ ZWRÓCIĆ o pomoc.A nie,że wjeżdżają z buta czy chcesz czy nie.

   Litwa poprosiła o taką pomoc, bo mają za mało ludzi,kraj ze trzy miliony,wojska i strażników granicznych za mało.
   Poprosili i dostali bo nie wyrabiają.My mamy dużo więcej strażników granicznych, a jeśli nie dadzą rady można skierować na granicę WOT,a jeśli i to nie pomoże to mamy jeszcze wojsko.
   Owszem,do ochrony takiego odcinka to może trzeba będzie wydelegować z kilkadziesiąt tysięcy ludzi nawet,ale kadrowo tyle zorganizować możemy,choć będzie to dla nas dość duże obciążenie.

   Ale nie ma potrzeby wzywać Frontexu, bo na razie przynajmniej to my to wytrzymamy,natomiast są inni bardziej potrzebujący,zarówno na granicy wschodniej - Łotwa,Litwa,jak i na południu UE Hiszpania,Włochy,Grecja.

   Już nie wspominam nawet,że siły Frontexu na chwilę obecną są raczej żałosne a Agencja dopiero zaczyna się ostro rozbudowywać,budżetowo i kadrowo.
   Jak odejmiesz ich logistykę i urzędasów to niewielu ludzi na granicę możesz skierować.
   A nawet gdyby już teraz miała kadry i budżet wg założeń jakie ma mieć za kilka lat,to będzie to 10 000 ludzi do ochrony granic CAŁEJ UE.W obecnej sytuacji nie wiem,ile byśmy z tego dostali.
   Tak naprawdę tylko kasy nam brakuje,UE zamiast dawać Frontex wystarczyłoby że dałaby hajs,którego dawać nie chce,za to dużo gada.
   Polsce potrzebne są tylko pieniądze,choćby po to,żeby mieć za co opłacić delegacje i wynajem pomieszczeń dla przekierowanych z innych części kraju ludzi,żeby mieli gdzie spać i co jeść.Co oczywiście zrobimy z własnej kieszeni jeśli trzeba będzie.Płotu też UE nam nie finansuje i muru też nie zamierza.

   Cud,że się chociaż zgadzają co do tego,że to wojna hybrydowa obliczona na destabilizację UE i nie chcą byśmy ich masowo wpuszczali.
   Tak jakby UE nie mogła dołożyć kasy,z której byśmy się normalnie rozliczyli.Czyli normalnie faktury z hoteli gdzie mieszkali by żołnierze,rachunki za żarcie i picie.
   A na razie to UE robi pitu pitu.
   Będzie potrzebna pomoc to poprosimy.
   Potrzebny Frontex bo ci biedni imigranci umierają??
   Umierają bo sami tego chcą,i tyle.My nie trąbimy na cały świat przyjeżdżajcie,czekamy na was,a potem na granicy nie chcemy ich wpuścić.
   My od początku mówimy,nie przyjeżdżajcie, bo nie wpuścimy a oni przyjeżdżają i wpychają się siłą,jeszcze za to płacąc.
   Żal mi ich,śmierci im nie życzę,ale na pewno nie mam zamiaru mieć wyrzutów sumienia z tego powodu.

   To tak jakbyś ty na 12 piętrze mieszkał, a ja bym chciał wbić do ciebie przez okno, spuszczając się na linie,bo mi drzwi nie chcesz otworzyć.Co prawda chcę tylko przez twoje mieszkanie przejść do sąsiada, bo on ma ładniejsze,ale to nie znaczy,że masz mnie obowiązkowo przepuścić.A jak lina pęknie i spadnę i się zabiję to nie będzie twoja wina tylko moja.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arytmetyk: no Rosja tez nam przyszla pomoc, moze tak inne panstwa razem z EU poczekaja az Polska o taka pomoc poprosi?? To ze jechali na Litwe nie znaczy ze Polska jest tez w takiej potrzebie jak byla Litwa. Moze odrazu przeniesiemy stolice do Brukseli??

  •  

   pokaż komentarz

   @Arytmetyk: ja bym lepiej nie wpuszczał nikogo na teren kraju objętego stanem nadzwyczajnym, z obawy przed obcym wywiadem ( ͡° ͜ʖ ͡°) coś ten fronteks ma za duże parcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

 •  

  pokaż komentarz

  Ło panie, to teraz Łukaszenka & Putin mają kolejne paliwo. Na razie mówią, że to Polacy przygotowują sie do inwazji, a teraz to już cała Europa się szykuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Frontex

  Który janusz wymyślił tę nazwę? xD

 •  

  pokaż komentarz

  Teoretycznie dobrze ale to tez kolejna kompetencja ktora by chcieli przejac biurokraci z UE.

  Trzeba pamietac ze UE jest jeszcze mniej demokratyczna w swojej organizacji niz RP (glowne skrzypce w niej ma niedemokratyczna komisja europejska). Im wiecejwladzy UE bedzie miala tym bardziej sie bedzie panoszyc i dociskac srube zwyklym ludziom.

  •  

   pokaż komentarz

   Teoretycznie dobrze ale to tez kolejna kompetencja ktora by chcieli przejac biurokraci z UE.

   @sandwind: Frontex ja zabezpieczać zewnętrzne granice unii i działa na podstawie umów. Pomagał tam gdzie były problemy i nawet jest oskarżany o łamanie prawa i okrucieństwo wobec imigrantów - w sumie to pasują do naszej SG ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale rząd chce stworzyć wrażenie, że sam bohatersko, na przekór europejskiej polityce willkommen walczy z najazdem nachodźców. I żeby w przyszłych wyborach Polacy nie postawili na PO, bo ta by nie by broniła granicy.

  •  

   pokaż komentarz

   w sumie to pasują do naszej SG ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Mario7400: Straż graniczna robi to do czego została powołana. Nie wiem co tu jest śmiesznego, bez niej miał byś sytuację w Polsce (burdel większy niż zwykle) podobną do tej w innych krajach gdzie nie radzą sobie z niekontrolowanym napływem migrantów np Grecja, Włochy, Niemcy czy Francja.

  •  

   pokaż komentarz

   Straż graniczna robi to do czego została powołana.

   @mrChivas: Dokładnie to samo co Frontex. Obie służby są oskarżane o działania niezgodne z prawem - pushbacki, uniemożliwienie złożenia wniosku. Dlatego nie widzę powodu żeby SG nie mogła korzystać z pomocy Frontex. Policja tez robi to do czego jest powołana. Ale to nie znaczy że to fajne że czasami zabija ludzi.

   bez niej miał byś sytuację w Polsce
   Czy jak postulowałem żeby nie było SG?

  •  

   pokaż komentarz

   Ale to nie znaczy że to fajne że czasami zabija ludzi.

   @Mario7400: Straż graniczna nie strzela du ludzi i ich nie zabija.

  •  

   pokaż komentarz

   @mrChivas: W kwestii zabijania pisałem po policji. To że jakaś służba jest niezbędna, nie oznacza, że trzeba usprawiedliwiać jej patologie, bo bez niej byłby chaos.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario7400: Gdzie widzisz patologie w działaniach Służby granicznej? (Podlasie)

  •  

   pokaż komentarz

   @mrChivas:

   Gdzie widzisz patologie w działaniach Służby granicznej? (Podlasie)
   Pisałem. Są poważne zarzuty o pushbacki. Pisałem też o blokowaniu imigrantom możliwości złożenia wniosków o ochronę międzynarodową. To jest łamanie prawa, potwierdzone wyrokiem ETPC
   https://www.liberties.eu/pl/stories/odmowa-wjazdu-uchodzcom-z-czeczenii-na-przejsciu-granicznym-w-terespolu-byla-bezprawna/18816
   Łamanie prawa przez służby państwowe to jest patologia.

  •  

   pokaż komentarz

   Trzeba pamietac ze UE jest jeszcze mniej demokratyczna w swojej organizacji niz RP (glowne skrzypce w niej ma niedemokratyczna komisja europejska).

   @sandwind: a w Polsce rząd, na który też nie głosujemy w wyborach. Wybiera go dopiero parlament, który został wybrany w wyborach, tak jak KE wybiera PE. Gdzie widzisz różnicę? Bo ja jedynie taką, że przed dostaniem się do KE trzeba w PE odpowiadać kilka godzin na pytania a przed dostaniem się do naszego rządu takiego obowiązków nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arytmetyk: nas tez jest lipa bo nie ma podzialu wladz na 3 wladze. Sa w zasadzie 2 wladze rzad i sady bo zwykle to z rzadu wychodza wsyzstkie ustawy czyli z wladzy wykonawczej. Formalnie jednak mamy 3 wladze wg konstytucji.

   W UE parlament nie ma nawet incjatywy ustawodawczej. Przypomnisz mi jak wybierani sa czlonkowie komisji europejskiej? NIe jest to tak ze rada unii europejskiej ich wyznacza w porozumieniu z obecna komisja? Po czym parlament UE ich zatwierdza. W radzie Europejskiej siedza premierzy glownie. Czasmi ludzie maja legitymacje spoleczna bo np zostali wylonieni z parlamentu a czasami nie.

   Generalnie element demokratyczny jest strasznie rozmyty a mamy do czynienia z rdzeniem instytucji ustalajacej prawo.

  •  

   pokaż komentarz

   NIe jest to tak ze rada unii europejskiej ich wyznacza w porozumieniu z obecna komisja?

   @sandwind: Nie, skąd ten pomysł? Nad każdym komisarzem głosuje PE, tutaj wyniki głosowania nad "naszym" komisarzem: https://ec.europa.eu/poland/news/191127_new_commission_pl

   A co do reszty się zgadzam, zblatowanie w Polsce władzy ustawodawczej i wykonawczej to od dawna problem choć ostatnio jakby bardziej nasilony, tj. posłowi nie chcą rozliczać rządu bo są z jednej partii.
   A inicjatywy ustawodawczej PE nie będzie mieć, bo powodowałoby to, że byłby najsilniejszym organem UE, a przywódcy państw członkowskich nie mieliby nic do powiedzenia. Nigdy się na to nie zgodzą.
   Teraz KE musi prawo napisać a PE za tym zagłosować więc jest jako taka równowaga. Gdyby PE sam mógł pisać prawo a potem je uchwalać to KE byłaby całkowicie zbędna.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie, skąd ten pomysł?
   @Arytmetyk: Byl kiedys przypadek ze uzgodniony kandydat nie przeszedl w parlamencie UE?

  •  

   pokaż komentarz

   @Arytmetyk: No to byla dosc kontrowersyjna kandydatka z zarzutami korupcyjnymi i sytuajca wyjatkowa. Glowna czesc to rozmowy rady z komisja i nad tymi kandydatami moze PE glosowac jedynie i zwykle akceptuje.

   Jest to troche podobne do wyboru rzecznika praw obywatelksich w PL. Rzecznik obywatelom tego stanoiska tak naprawde nie zawdziecza.

  •  

   pokaż komentarz

   działa na podstawie umów.

   @Mario7400: Unia tez "dziala na podstawie umow", a okazuje sie ze jedynym zapisaem jest sila - zadne umowy sie nie licza, kiedy decyduje TUSE. A TUSE jest niedemokratyczny, a sedziowie sa wybierani przez politykow.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario7400:
   Pushback od niedawna chyba jest legalny,poza tym jest skuteczny wobec wojny hybrydowej.To właśnie na tym,że każdy imigrant wepchnięty przez Łukaszenkę siłą choćby na terytorium UE musi w niej zostać opierała się jego strategia.Że on ci zwali tysiące imigrantów i przeciąży ci system a ty nic nie będziesz mógł zwojować.

  •  

   pokaż komentarz

   Pushback od niedawna chyba jest legalny,

   @DumnyzbyciaPolakiem: "chyba" ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przestały działać przepisy o obowiązku rozpatrzenia wniosku o ochronę?

   UE musi w niej zostać opierała się jego strategia.Że on ci zwali tysiące imigrantów i przeciąży ci system a ty nic nie będziesz mógł zwojować.
   Łukaszenka zaczął od Łotwy. Mieli czas aby zacząć chociaż budowę porządnego ogrodzenia - takiego jak u Greków. A nie zwój drutu i drewniane słupki, które stały prosto do pierwszego deszczu. Poza tym ja tylko wspomniałem, że nasi stosują takie same metody jak Frontex, więc nie było powodu żeby rezygnować z jego pomocy. W dodatku "moralna odpowiedzialność" za zgony rozłożyłaby się na na wszystkich a nie tylko na nas. Istotą problemu było to, że PiS chce pokazywać, ze UE nie daje żadnych wymiernych korzyści. Dlatego rezygnował z finansowanego w 75% przez Brukselę programu covidowych powrotów do domu w 2020, nie włączył się w mechanizm zakupu maseczek i zrezygnował z unijnego mechanizmu zakupu respiratorów.

  •  

   pokaż komentarz

   Mieli czas aby zacząć chociaż budowę porządnego ogrodzenia - takiego jak u Greków. A nie zwój drutu i drewniane słupki, które stały prosto do pierwszego deszczu.

   @Mario7400:

   A tu się akurat zgadzam,sam jestem zwolennikiem muru.( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Ogrodzenie obecne traktuję jako konieczność a nie środek ostateczny.
   Nie jestem za PiS więc ich z tego nie rozgrzeszam.Tematem nie jest polityka PiS wobec UE,bo tej mogę nie popierać.
   Natomiast uważam,że nie ma powodu jeszcze wzywać międzynarodowej kawalerii,bo na razie mamy jeszcze kadry,i wyskrobać pewnie możemy z kilkadziesiąt tysięcy ludzi.A jak trzeba będzie kilkuset to i tak będziemy musieli oprzeć się na nas bo tyle UE nam raczej nie zorganizuje.( ͡° ͜ʖ ͡°)