Jeremy Clarkson o rolnictwie w UK w aktualnych realiach

O kończących się dopłatach (skutek Brexitu?) i także o niemożliwej konkurencyjności w starciu z np. mięsem z Australii czy Nowej Zelandii - nawet hodowla lokalna wychodzi drożej.

 •  

  pokaż komentarz

  Każdy już teraz wie, że UK ostro wdupiła na Brexicie.
  Nie zdziwię się jak już niedługo pojawią się coraz śmielsze głosy, o ponownym przyłączeniu.
  Szkoda, że Pisowcy nie potrafią wyciągnąć jakiejkolwiek nauki, i z premedytacją dążą do zniszczenia Polskiej gospodarki i rolnictwa wyprowadzając nas z UE

  •  

   pokaż komentarz

   @mango2018: a to że mają takie problemy to brak takich polaczków co odwalali brudną robotę, kto robi w Polsce za takich polaczków?

  •  

   pokaż komentarz

   a to że mają takie problem

   @niegrzeczny_zen: nie, to to że zrozumieli, że w dzisiejszych czasach gospodarka to system naczyń połączonych, wpływów i zależności.

  •  

   pokaż komentarz

   @mango2018: Wdupieni to oni dopiero będą jak ich USA przebolcuje swoimi umowami handlowymi. Będą wpierdzielać chlorowane kurczaki hodowane gdzieś w Nebrasce.

  •  

   pokaż komentarz

   @mango2018: Narazie bym się wstrzymał z osądami, trzeba czasu, bo te regulacje to właśnie wynik przynależności do UE, zobaczymy co będzie teraz kiedy będą musieli pozostać bardziej samowystarczalni.

  •  

   pokaż komentarz

   @mango2018 oni to rozumieją. Przynajmniej Morawiecki i Kaczynski. Ale wiedzą też inna rzecz - najbogatsze elity i najbardziej wpływowe są tam gdzie ludzie są biedni i niewykształceni. Im nie zależy żeby w Polsce było dobrze, tylko żeby było bo ichniemu, choćby kosztem reszty społeczeństwa. A im biedniejsi będą Polacy tym więcej będzie można im zaoferować i umocnić swoją władzę.

  •  
   K...L

   -87

   pokaż komentarz

   @mango2018: Krótkoterminowo tak, ale długoterminowo będą wygrani.
   Prosta zależność: w UE musieliby przystosowywać się do polityki uśrednionej dla ogółu lub takiej jaka jest dobra dla Berlina.
   Prowadząc politykę dobrą dla Londynu w długim terminie wyjdą na tym lepiej.
   Jest jednak jedno "ale": oni byli wyłączeni spod wielu regulacji UE, dla nich to było dobre, tak sobie wynegocjowali. Prawdopodobnie po prostu wyszli za wcześnie, powinni ciągnąć jeszcze z 10-20lat, jak system ultra-biurokracji, wysokich podatków czyli UE-socjalizm naprawdę zacznie się sypać.
   Teraz już widać jak Europa się sypie, gołym okiem, mała dzietność, inflacja w górę, poziom życia w dół(demonstracje we Francji najlepszym dowodem, w tej bogatej Francji) dodrukowywać nie da się w nieskończoność...
   Z tym że "lud decydował" a lud nie myśli tylko kieruje się emocjami.

  •  

   pokaż komentarz

   @mango2018:
   Bo w UE nie ma problemów...
   Włochy są w stagnacji gospodarczej od 2007 / 2008 roku, Grecja podobnie.
   Hiszpania kolejne gospodarcze zombie.

  •  

   pokaż komentarz

   Krótkoterminowo tak, ale długoterminowo będą wygrani.

   @KazPL:

   A w ostatecznym rozrachunku, to się okaże, że byli wygrani moralnie jak my w '44.

  •  

   pokaż komentarz

   @mango2018: traktat lizboński, nicejski, wspólny dług. To wszystko podpisał PIS. To ty bzdury opowiadasz że ich celem jest wyprowadzenie Polski z UE. Nienawidzę PiS tak samo jak PO. Oni wszyscy to socjaliści. Żal mi tanich jak ty, wasza wiedza historyczna kończy się na ostatnim sobotnim wypadzie do baru

  •  

   pokaż komentarz

   @KazPL: Rządzący UK mają tak samo w dupie swój kraj jak rządzący Polską.

  •  

   pokaż komentarz

   @KazPL: UK miało tyle wyłączeń, że miało bardziej status obserwatora niż członka Uni. Margaret Thatcher powiedziała kiedyś, że Unia Europejska jest narzędziem polityki niemieckiej i chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że wiedziała co mówi. Anglicy dobrze wiedzieli po co wchodzą do Uni, zrobili to na swoich zasadach a gdy uznali że im się to nie opłaca po prostu z tej Uni wyszli. Tak funkcjonują poważne kraje, suwerenne i niepodległe. I to nie pozostawia żadnych wątpliwości. Przypomnę udzielającym się tu różnej maści specjalistom od wszystkiego, że są w Europie kraje które nie chcą być w Uni np Szwajcaria. Powiecie, że Szwajcaria jest bogata. Ale nie jest bogata dlatego, że się gdzieś zapisała i spadł na nią deszcz złota. Po prostu dobrze się rządzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @mango2018: metropolie, Szkocja i Irlandia Północna wcale nie chciały wychodzić z UE. Za brexitem głosowała angielska i walijska prowincja, bo obiecali im, że kasa ze składek unijnych pójdzie na tamtejszy NFZ, a Polacy i Litwini nie będą im już zabierać pracy.

  •  
   K...L

   -7

   pokaż komentarz

   traktat lizboński, nicejski, wspólny dług. To wszystko podpisał PIS. To ty bzdury opowiadasz że ich celem jest wyprowadzenie Polski z UE. Nienawidzę PiS tak samo jak PO. Oni wszyscy to socjaliści. Żal mi tanich jak ty, wasza wiedza historyczna kończy się na ostatnim sobotnim wypadzie do baru

   @Prond2: Dodajmy porozumienie paryskie i zaostrzenie polityki klimatycznej UE w grudniu, i certyfikaty CO2 zdrożały z 25 euro na 60euro od tego czasu.
   Ciekawe dlaczego dostaniemy w d... na nośnikach energii, np prądzie...

  •  

   pokaż komentarz

   @okciuk: bo tak jest tylko w gazetach wydawanych w Polsce tego nie przeczytasz, ciekawe dlaczego

  •  

   pokaż komentarz

   Każdy już teraz wie, że UK ostro wdupiła na Brexicie.

   @mango2018: Większość nie wie jak bardzo. Ostatnio protestowali rybacy, którym ucięto większość rynku zbytu i wszystkie dopłaty.
   Większość instytucji finansowych otworzyło się na kontynencie - Frankfurt, Amsterdam - przenosząc tam centra operacyjne. W sklepach z produktami z EU (w tym polskich) jeśli coś jest to jest drogie w luj (ceny 30-50% wyższe niż przed brexitem). W normalnych sklepach spadła dostępność wysokiej jakości mięsa czy warzyw. Ostatnie co się ostało to cholernie drogie mięso argentyńskie. Zmniejszona dostępność leków też zaczyna się odbijać i wbrew obietnicom szalonego borysa lokalni producenci nie są w stanie zastąpić wszystkich. A tak naprawdę koszty tego zaczną się namnażać i być coraz bardziej widoczne z upływem czasu.

   Krótkoterminowo tak, ale długoterminowo będą wygrani.

   @KazPL: zapraszam do uk, tak naprawdę z kwartału na kwartał koszty brexitu są coraz gorsze i mocniej widocznie. To krótkoterminowo nic się nie zmieniło, długoterminowo po dupie dostaną wszyscy zarówno brytyjczycy jak i imigranci.

   Jestem tu od 2007 roku. Mam obywatelstwo - gdyby nie córka, już byśmy się przeprowadzili spowrotem do Holandii gdzie poznałem swoją różową i w sumie było nam dobrze, jeśli dalej będzie szło tak jak idzie to zrobimy to w przyszłym roku bo życie tutaj zaczyna śmierdzieć gnojówką jak się widzi premiera mówiącego coś zupełnie przeciwnego niż widać na codzień.

  •  

   pokaż komentarz

   Ostatnio protestowali rybacy

   @JestemD: Z tymi rybakami to w ogóle ciekawa sytuacja, czytałem ostatnio, że przed referendum im obiecywali, że będzie cud malina, bo UE nie będzie narzucać limitów i w ogóle będą mogli łowić na zasadzie: hulaj dusza ile chce, raj na ziemi.
   Natomiast nie podumali, że później nie będzie gdzie tego sprzedawać, a UE nie pozwoli sobie, żeby rybacy z UK zalali rynek rybami to raz, a dwa, że długie procedury eksportowe to nie jest to, co świeże towar w postaci ryb znosi najlepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   Krótkoterminowo tak, ale długoterminowo będą wygrani.
   Prosta zależność: w UE musieliby przystosowywać się do polityki uśrednionej dla ogółu lub takiej jaka jest dobra dla Berlina.


   @KazPL: Sasza, daj se już spokój. Aż mi się przypomniało jak chwaliłeś "patriotyzm gospodarczy" na Białorusi xD
   https://www.wykop.pl/link/6222837/#comment-95000709

  •  
   K...L

   -24

   pokaż komentarz

   @Kryspin013: No, ochrona własnego rynku to patriotyzm gospodarczy. Nawet dyktatorzy mogą to robić.
   Rozumiem że zaraz zrobisz fikołka i powiesz że popieram podsyłanie nam imigrantów.? xD

  •  

   pokaż komentarz

   Przypomnę udzielającym się tu różnej maści specjalistom od wszystkiego, że są w Europie kraje które nie chcą być w Uni np Szwajcaria. Powiecie, że Szwajcaria jest bogata.

   @okciuk: szkoda, że nie dodasz, że szwacjaria jest obowiązana umowami z UE i dopłaca do unijnego budżetu. także fakt tego, że szwajcaria utrzymuje swoje bogactwo zależy od tego, że się "gdzieś zapisała".

  •  

   pokaż komentarz

   @Im_from_alaska: Dodam, że podobnie jak Norwegia jest zobowiązana regulacjami unijnymi w sprawie których nie ma prawa głosu. To jest jednostronna relacja do której w dodatku płacą za dostęp do rynku unijnego (fundusz norweski, fundusz szwajcarski).
   Ale Jaki (Dzban) pewnie jutro powie, że Polska straciła biliony na członkostwie w Unii xD

  •  

   pokaż komentarz

   Powiecie, że Szwajcaria jest bogata. Ale nie jest bogata dlatego, że się gdzieś zapisała i spadł na nią deszcz złota. Po prostu dobrze się rządzi.

   @okciuk: Porównujesz Polskę, skrajnie wycieńczoną i zrujnowaną podczas II WŚ, ze Szwajcarią, niemal nietkniętą w czasie wojny...?
   Co do rządzenia krajem niewydolną polityką komunistyczną po wojnie - zgoda.

  •  

   pokaż komentarz

   Każdy już teraz wie, że UK ostro wdupiła na Brexicie.

   @mango2018: wg mnie film był głównie o bezsensownym prawie, przez, które farmy utrzymują się jedynie z subsydiów, a wołowina z drugiej półkuli jest tańsza niż ta hodowana na miejscu...

  •  

   pokaż komentarz

   @mango2018: Do tego mieli obiecane utrzymanie dopłat. Okazuje się, że jakoś niedopowiedziano faktu że jedynie przez 2 lata po wyjściu :D Ogólnie beka, gdyby teraz było referendum to na luzie 90% by było za zostaniem w UE.

  •  

   pokaż komentarz

   @Im_from_alaska: Szwajcaria nie jest w Uni to fakt. Ale przecież nie istnieje w próżni politycznej i gospodarczej. Oczywiste jest, że z Unią współpracuje. Ale należeć nie chce. I jest to wola obywateli, nie polityków bo Ci pewnie by chcieli. Każde kolejne referendum w sprawie członkostwa wykazywało coraz mniejszy odsetek Szwajcarów głosujących za wejściem do Uni. Wracając do UK, jest mocarstwo światowe. Myślę, że wiedzą co robią. Wiedzą i rozumieją więcej od nas.

  •  

   pokaż komentarz

   @itakisiak: nie porównuję Polski, mowa była o UK. Zaznaczam tylko, że istnieje życie poza Unią Europejską.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   i. M

   @Opornik: TAK?
   To po jaką cholerę wypowiedzi prominentnych polityków PiS o Polexit: choćby ostatnio Suski.
   Totalnie bezczelnie zmanipulowana konferencja Jakiego to po co?

   PiS coraz głośniej i odważniej mówi o Polexicie i oczywiście, teraz to jest nie możliwe, ale jak ponownie wygrają wybory, to opcja staje się bardzo realna, bo oni są zdolni do wszystkiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @galicjanin: To było/jest b. skomplikowane. Duże miasta, bogaci bo dał tata - za UE. Biedni, niewykształceni, mniejsze miasta i wioski - przeciw UE. Tam doszły jeszcze zaszłości. Napływ ludzi z Afryki i innych kolonii. Itd itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @mango2018:
   https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-09-09/polska-wyjdzie-z-unii-europejskiej-bedziemy-walczyc-z-okupantem-brukselskim/
   <-- Nigdzie Suski nie mówi o wyjściu z Unii, doklejona narracja przez autora artykułu.

   https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27594234,patryk-jaki-i-naukowcy-policzyli-polska-stracila-od-wejscia.html
   <-- To samo. Doklejony komentarz "kłamstwo polexitowe". Widzę że już nowe hasełko uknuli.

   https://www.rp.pl/polityka/art18939011-posel-solidarnej-polski-ujawnia-kiedy-zaglosuje-za-wyjsciem-polski-z-ue
   OK, mówi że zagłosuje za wyjściem. Mówić to on se może.

   https://www.radiopik.pl/2,95394,posel-iwona-michalek-w-kierownictwie-pis-jest-my

   - Nie ma naszej zgody na wychodzenie Polski z Unii Europejskiej - powiedziała w Toruniu poseł Porozumienia Iwona Michałek. Według byłej wiceminister rozwoju, pracy i technologii, taki scenariusz może rozważać Prawo i Sprawiedliwość.
   Nie mam nawet siły szydzić.

   A o tym że z biurwami z Brukseli trzeba krótko, bo ustępowanie im w czymkolwiek nic nie daje, to wie każdy.
   Już parę razy im ustąpiliśmy w różnych sprawach to zamiast odpuścić, dociskają dalej.

   Poczytaj trochę i wdróż się, jak niedemokratyczne i bezprawne są te różne próby naciskania na Polskę przez kontrolowanych z Berlina "Komisarzy".

  •  

   pokaż komentarz

   @KazPL: to tak jak z Koreą Pn. Teraz mają przesrane ale długoterminowo wygrają ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Opornik: Czyli zdaniem kierownictwa Partii Unia to okupant, przez którego straciliśmy pół biliona złotych w przeciągu 17 lat (po odjęciu dopłat), posłowie koalicji są gotowi za wyjściem, a wicemarszałek z nadania Partii jest gotowy na "brytyjskie rozwiązanie" - a jednocześnie Partia z Unii wyjść nie chce.

   Czy ty masz rozdwojenie jaźni?

  •  

   pokaż komentarz

   @mango2018: Ale jakie są realne działania na dowód owego wyprowadzania Polski z UE? Że niby tarcia z Brukselą? Zwykła walka o interesy i nic więcej

  •  

   pokaż komentarz

   @InsanelyIncredibly: Tak jak ghost18 powiedział, zwykła walka o interesy.

   zdaniem kierownictwa Partii Unia to okupant

   Kto tak powiedział? Cytujesz cytat cytatu i własną interpretację osoby trzeciej. "Jadźka mi powiedziała że słyszała jak Grażyna mówiła że Iwonka słyszała jak Maria powiedziała że się zesrała".

   – Powiedział coś takiego, że jest możliwy pol-exit i, że tak naprawdę wszystko może w tym kierunku zmierzać. Mało tego, dzień później w Radomiu, pan poseł Suski powiedział coś takiego, jakby Polska była pod okupacją Brukseli. Te dwa zdarzenia, dla nas Porozumienia, świadczą o tym, że jest w kierownictwie PiS myślenie o wychodzeniu Polski z UE.

   Żadnego wychodzenia z UE nie będzie ale też trzeba uczciwie patrzeć na nasze intreresy, bo przez ostatnie 30 lat nic tylko grzecznie robiliśmy co nam "zachód" kazał, i nie zawsze na tym wyszliśmy dobrze.

   Przykro mi ale tutaj Jaki ma rację, chociaż nie jestem w stanie zweryfikować tych liczb.
   https://www.facebook.com/PatrykJaki/posts/409686077180561

   Nikt nam nic za darmo nie daje, jestem pewien że całe te chajsy które Niemcy płacą im się zwracają dziesięciokrotnie. A nam się każe "dziękować" z pokorą za te pieniądze, jak psom.

   źródło: scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net

  •  

   pokaż komentarz

   @KazPL: ojoj. Zasypany minusami... Myślę, że masz rację. Po chwilowym bólu będzie lepiej. Jak to z przecinaniem wrzoda... Inne kraje jakiś funkcjonują poza unią. A unia to tak robi jak chcą szkopy i trochę jak chcą żabojady. A reszta ma trzymać gębę na kłódkę i grzecznie się podporządkować. Jak choćby z przepisami dla tirowców... UK powinna jeszcze jak najszybciej pozbyć się pseudoekologicznych wynalazków - wiatraków, tesli, fotowoltaniki, przestać płacić za emisję co2 itd. Ponadto wysłać jednostkę SAS, żeby złapała tę pijacką k$%?ę Timermansa i wsadziła mu w dupę wielkiego kaktusa. Posmarowanego chili i super glue.

  •  

   pokaż komentarz

   @JestemD: @JestemD: Pamiętam jak znajomi Anglicy mi mówili że Brexit good bo np. nie będą związani regulacjiami UE i będą mogli np. swobodnie handlować z Iranem.

   No trochę nie wyszło, ups. :)

   Już pomijam że to był największy kraj który mógł chodź trochę hamować imperialistyczne zapędy Niemiec, przecież EU to już praktycznie ich własność.

   źródło: 1413825055982.png

  •  

   pokaż komentarz

   @Opornik: te liczby to dzialajac firmy zagraniczne z calej UE w Polsce ktore osmielaja sie miec zysk czesto bedac monotownia na eksport. Jesli Polska nie byla by jakas autarkia jak Korea Polnocna to i tak by dzialaly . Na tym polega ta "strata". Mozesz sobie poszukac jak ostatnio nawet Kuba zabiega o inwestycje zagraniczne - pewnie tez idioci. Bolszewicki rozumienie ekonomi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Miniu30: Inwestycje zagraniczne to fajna sprawa, tylko jakoś wszystkim umyka że jak ktoś wkłada pieniądze, to po to by wyjąć więcej, a nie z dobroci serca.

  •  

   pokaż komentarz

   @mango2018: Przeciez jeszcze nawet rok nie minal od opuszcznie UE przez UK (oficjalnie 01.02.2021) no i do tego mamy jeszcze covid wiec tak naprawde to nic nie wiadomo czy sa na plusie czy na minusie.
   Porownywanie do kosztow produckji z Australia jest idiotyzmem bo trudno aby wszystko sie oplacalo produkowac w UK i dlatego np. kupuja miesa tutaj (akurat mieszkam w Australii) a sprzedaja maszyny , ktorych tutaj sie nie produkuje.
   Dajmy im czas, kiedy zrobi sie normalni i wtedy mozna spokojnie ocenic.

  •  

   pokaż komentarz

   @Opornik: no jak pisze - prymitywny bolszewizm. Nie to tak nie dziala tym bardziej jak w Polsce gdzie te firmy dzialaja praktycznie na eksport na inne rynki a jest wrecz odwortnie pomagaja przez kooperantów budowac lokalny kapital. Dlatego nawet komunistyczne kraje zabiegaja dzis o nie a tacy bolszewicy jak Jaki sa zwyczajnie szkodliwi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Opornik: tu masz jak Singapur zbudowal swoja gospodarke na FDI https://core.ac.uk/download/pdf/214054386.pdf
   http://countrystudies.us/singapore/35.htm i to rzadzony przez lewicowa partie ale technokratow.

  •  

   pokaż komentarz

   @Miniu30: Przeczytam sobie w wolnej chwili chociaż temat trochę znam, tak samo jak rozwoju Japonii czy Korei.
   Tylko ciężko to porównać do naszej sytuacji, gwarantuję ci że w PiSie te historie znają.
   Przecież szydzą z nich że chcą "czebole" budować.

   Z Jakim to przesadzasz, imho to dość ogarnięty koleś. A taka już demokracja jest, że trochę populizmu trzeba dawać dla odsłon i klików.

  •  

   pokaż komentarz

   Każdy już teraz wie, że UK ostro wdupiła na Brexicie.

   Większość nie wie jak bardzo.

   @mango2018: @JestemD: wydaje mi się, że ocenianie tego typu ruchów w perspektywie kilku lat jest zupełnie niepoważne.

   Równie dobrze możesz powiedzieć, że UE uzależnia wszystkich rolników od dopłat i sprawia, że cały sektor jest niewydolny. To co się dzieje w UK to być może po prostu kac po odstawieniu narkotyku jakim są dopłaty ¯\_(ツ)_/¯

   Interwencjonizm państwa zawsze się tak kończy. Na początku zastrzyk gotówki i jazda na haju, a potem krach i wielki kryzys.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gumaa: Aha, czyli mamy wytrzymać przysłowiowe "dwa tygodnie" (a na serio 20 lat) to może potem będzie lepiej bo narazie jest tylko znacznie gorzej na każdym froncie? No dzięki, za 20 lat planuję być na dobrej emeryturze a nie świętować, że zaczęliśmy wychodzić na zero.

  •  

   pokaż komentarz

   Aha, czyli mamy wytrzymać przysłowiowe "dwa tygodnie" (a na serio 20 lat) to może potem będzie lepiej bo narazie jest tylko znacznie gorzej na każdym froncie? No dzięki, za 20 lat planuję być na dobrej emeryturze a nie świętować, że zaczęliśmy wychodzić na zero.

   @JestemD: ja nie wiem jak będzie. Ale zwróć uwagę, że napisałeś w tym komentarzu tylko o sobie.
   Co z ludźmi, którzy będą żyć za 100, 200 lat? Tego typu decyzje mają bardzo dalekosiężne skutki.

   Myśląc tylko o sobie i swoim dobrobycie w chwili teraźniejszej można śmiało założyć, że zgotujemy o wiele większy kryzys naszym wnukom.

   Wszelkie dopłaty i dotacje to tak jak napisałem - narkotyk dla gospodarki. Jeżeli ciągle spływają to jest wszystko w porządku, ale kiedyś mogą się skończyć, a to spowoduje to jeszcze większy kryzys niż wczesne ewakuowanie się.

  •  

   pokaż komentarz

   Co z ludźmi, którzy będą żyć za 100 lat? Tego typu decyzje mają bardzo dalekosiężne skutki.

   @Gumaa: No dlatego dla dobra córki planujemy wrócić do EU (w sensie ja i różowa, bo UK pewnie dopiero za kilka lat).

   Wszelkie dopłaty i dotacje to tak jak napisałem - narkotyk dla gospodarki.
   Nie nie wszelkie. Dopłaty do rolnictwa są jedyną opcją, żeby biedni jedli cokolwiek ponad szczaw i mirabelki, ale żeby jednocześnie utrzymać w miarę wysoką jakość. Wiesz jakim syfem jest mięso hodowane w UK? Ratowaliśmy się cały czas importem z EU, tylko teraz przymarł i ceny wystrzeliły w kosmos. Jakość mięsa lokalnego za to jeszcze spadła bo już się starać wcale nie muszą i tak zapotrzebowanie jest większe niż produkcja.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie nie wszelkie. Dopłaty do rolnictwa są jedyną opcją, żeby biedni jedli cokolwiek ponad szczaw i mirabelki, ale żeby jednocześnie utrzymać w miarę wysoką jakość.

   @JestemD: kokaina to jedyna opcja aby brokerzy z wall street mogli pracować po 100 godzin tygodniowo. A alkohol to jedyna opcja aby ludzie radzili sobie z codziennością.

   Nawet szczytny cel, jakim jest pomoc biednym, nie neguje tego, że dopłaty działają jak narkotyk i powodują powolny rozkład gospodarki. Chęć pomocy biednym tu i teraz sprawia, że problem odsuwa się w czasie. Ale on nadal istnieje, a ludzie nadal są biedni.

  •  

   pokaż komentarz

   narkotyku jakim są dopłaty

   @Gumaa: Niestety dopłaty są koniecznie do zapewnienia dostępu do jedzenia dla wszystkich, a nie tylko najbogatszych.
   Gdyby nie dopłaty, to rolnicy zmuszeni byliby sprzedawać swoje produkty po opłacalności, co oznacza drożyznę.
   Wrócilibyśmy do czasów, gdy ziemniaki z cebulą i bób był podstawą codziennej diety, a mięso widywało się od święta, a w bogatszych domach co niedzielę.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie nie wszelkie. Dopłaty do rolnictwa są jedyną opcją, żeby biedni jedli cokolwiek ponad szczaw i mirabelki, ale żeby jednocześnie utrzymać w miarę wysoką jakość

   @JestemD: Dokłądnie tak. Gdyby nie dopłąty, to rolnictwo musiałoby być opłacalne ekonomicznie, co przy tak dużej liczbie ludnośći, oznacza gigantyczne podwyżki cen żywności.

  •  

   pokaż komentarz

   @mango2018: nie jestem co do tego przekonany. Postęp technologiczny sprawił, że produkcja żywności jest o wiele wydajniejsza i tańsza.
   Dopłaty mogą być dobre w nagłych sytuacjach kryzysowych, jak klęska żywiołowa. Ale permanentne dopłaty moim zdaniem szkodzą.

 •  

  pokaż komentarz

  Do niedawna specjalista od supersamochodów, po jednym sezonie fachura pełną gembą od brexitu i polityki rolniczej w GB. Nadawał by się na wykopka - tutaj wszyscy też są specjalistami od wszystkiego.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie mogą pić wody z rzeki, trzeba ją pompować z ujścia do góry do karmników... no k$$!a...

 •  

  pokaż komentarz

  I bardzo dobrze że są j$@$ni. Nowozelandzka i australijska wołowina jest znacznie lepsza niż nawet polska. W Polsce większość krów to gatunki mleczne, selekcjonowane pod kątem ilości mleka, które idą na rzeź jak są stare i przestają dawać mleko. Do tego karmione soją, kukurydzą i kiszonkami co rujnuje smak mięsa.

  Ich mięso jest słabe i mało smaczne, ale biedni amatorzy mięsa mielonego zalanego sosem tego nie czują, ponieważ:
  - mają kubki smakowe wypalone od fajek i piwa;
  - nigdy nie jedli porządnej wołowiny, bo kosztuje więcej niz 20zł/kg, więc nie mają porównania.

  W Australii i Nowej Zelandii królują odmiany mięsne i są znacznie tańsze niz stare mleczna padlina z Polski, ponieważ w Australii i Nowej Zelandii jest bardzo dużo nieuzytecznej ziemii, na której nic poza trawą i chwastami nie chce rosnąć. Nie da się na wielu połaciach ziemi sadzić zbóż, bo są zbyt wyschnięte. W Nowej Zelandii dochodzi jeszcze kwestia krzywizny i zasolenia terenu. W efekcie mają wp%!%u ziemi z daleka od miast, gdzie nie da się uprawiać ziemi i nie chcą rosnąć lasy przemysłowe. Więc puszcza się tam mięsne krowy/kozy/owce żeby żarły darmową trawę i chwasty. Dzięki temu mają bardzo dużo dobrej jakości mięsa, które jest tanie. Lepszej jakości, smaczniejsze niż polskie.

  Tyle afer na wykopie z rolnikami kłamacymi w żywe oczy, trzymającymi śmieci na polach, palącymi śmieci, wk%@?iajacymi sąsiadów, a wy myślicie że co - że dla zwierząt są nagle mili i uczciwi?

  Jak mam w sklepie wybór nad polską wołowiną i zagraniczną, to się nie zastanawiam.

  •  

   pokaż komentarz

   @NaglyAtakGlazurnika: Ale wiesz że Australijska jest właśnie głównie karmiona na paszach i ziarnie, kiedy właśnie brytyjska znacznej mierze na trawie ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Carlos_Irwin_Estevez: mięsna nie.
   mleczna zap#!?%$!a na paszach, bo stoi w gospodarstwie i musi być dojona, więc nie ma jak się za daleko oddalić.

  •  

   pokaż komentarz

   @NaglyAtakGlazurnika: Zgadza się, mieszkałem w UK i robiłem sobie czasem zestaw z Lidla wołowina brytyjska + sos pomidorowy ten sam co mamy w PL - teraz w PL robie to samo wołowina z PL i ten sam sos pomidorowy i nie czuć wołowiny w tym daniu tak jak to bylo w UK........

  •  

   pokaż komentarz

   @NaglyAtakGlazurnika: Mówisz o amatorach mięsa mielonego i zestawiasz to z dobrej jakości wołowiną. Trochę mylimy pojęcia - do mięsa mielonego faktycznie można wykorzystać wołowinę z odbiegającym od ideału pH. Dłuższa obróbka termiczna sprawi, że finalnie nie będzie większej różnicy, a cena, szczególnie dla branży HoReCa, gra ogromną rolę.

   Co do wołowiny pod stricte steki, mam wrażenie, że nie wiesz, o czym mówisz. Może było tak 20 lat temu, ale dzisiaj krowy mleczne ubijane pod steki to chyba tylko w jakichś małych bieda-zakładach. Gwarantuję, że najwięksi polscy producenci takich rzeczy nie robią - patrz np. na Sokołów, który ubija krowy niemal tylko z własnego programu "Razem w przyszłość", gdzie ma zakontraktowanych rolników, którzy hodują tylko dla niego, tylko według ściśle określonej specyfikacji. Hereford i Limousine to dzisiaj w Polsce standard.

   W kwestii walorów smakowych, Polska wołowina jest akurat całkiem atrakcyjną ze względu na specyficzną mikroflorę na tych wszystkich łąkach, etc. Legenda o niesamowitej jakości nowozelandzkiej czy argentyńskiej wołowiny opiera się na sezonowaniu. Te steki jednak trochę muszą płynąć do Polski, co sprawia, że proces sezonowania wydłuża się o kilka tygodni. Polecam spróbować steków z dobrej polskiej krowy, najlepiej jałówki, sezonowanych koniecznie na sucho przez min. 6 tygodni. W markecie takich rzeczy nie dostaniesz, ale spokojnie można zamówić chociażby w dowolnym centrum dystrybucji Sokołowa.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale wiesz że Australijska jest właśnie głównie karmiona na paszach i ziarnie, kiedy właśnie brytyjska znacznej mierze na trawie ?

   @Carlos_Irwin_Estevez: Ale wiesz że to nie prawda? Większość australijskiego miesa jest na trawie.

  •  

   pokaż komentarz

   Tyle afer na wykopie z rolnikami kłamacymi w żywe oczy, trzymającymi śmieci na polach, palącymi śmieci, wk@@@iajacymi sąsiadów, a wy myślicie że co - że dla zwierząt są nagle mili i uczciwi?

   @NaglyAtakGlazurnika:

   Zaprawdę powiadam, nie oczekuj plusów za prawdę.

  •  

   pokaż komentarz

   @NaglyAtakGlazurnika: to teraz dolicz do tego paliwo które jest potrzebne żeby ta wołowinka dotarła z Australii do UK. I mimo tego nadal jest tańsza... Jakim kurła cudem?

  •  

   pokaż komentarz

   @NaglyAtakGlazurnika:
   I wszystkie zalety pójdą w p%!@u kiedy weźmiesz pod uwagę koszty transportu z odległości 17 tys km i to, że w tymże transporcie muszą byc ileś tam dni głęboko mrożone lub chronione chemicznie

  •  

   pokaż komentarz

   @rafixes: Wolowina z Sokolowa to syf. Byle dry aged z lidla w uk za pol ceny smakuje duzo lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemek1990: Bzdura. Próbowałeś dobrej jakościowo wołowiny, czy wnosisz po tym, co Sokołów sprzedaje dla mas w Lidlu czy w Biedrze?

  •  

   pokaż komentarz

   @rafixes: Probowalem A5. Regularnie jadlem A3. Cos jeszcze ?

  •  

   pokaż komentarz

   Gwarantuję, że najwięksi polscy producenci takich rzeczy nie robią - patrz np. na Sokołów, który ubija krowy niemal tylko z własnego programu "Razem w przyszłość"

   @rafixes:

   Eh, mięsożercy....

   Sokołów od dawna nie jest polską firmą. Podobnie jak większość "polskich" marek mięsnych.

   Mniej napychania kiszki truchłami zwierząt, więcej czytania przy orzechach.

   źródło: underconsideration.com

  •  

   pokaż komentarz

   @severh: dlatego że trawa na australijskich ugorach jest za darmo, a kilkadziesiąt kilo kukurydzy/soi/kiszonki w uk codziennie kosztuje.

   dlatego że gigantyczna obora w uk kosztuje dużo, a ziemia pod nią kosztuje jeszcze więcej, tyle ze brytyjczycy biorą 10-20 letnie kredyty. w Australii większość terenu jest niczyja (państwowa) i można tam paść zwierzęta za darmo, a spanie na polu na trawie jest darmowe.

   dlatego że kilkunastu brytyjskich pracowników ogarniających codziennie karmienie i wybieranie gówna z obory kosztuje więcej niż jeden australijczyk pilnujący krów ktore same jedzą trawę, a jak za dużo nasrają to same idą w inne miejsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemek1990: Ale to Ty dzwonisz...

   Brawo, gratuluję, powód do dumy - mówimy jednak o mięsie Sokołowa, więc powtórzę pytanie: czy jadłeś dobrą jakościowo wołowinę Sokołowa, czy wnosisz po tym, co Sokołów sprzedaje do Lidla lub Biedronki?

   Dobrej wołowiny z Sokołowa (a ta, która wychodzi z dojrzewalni w Kole jest naprawdę dobra, jeżeli poprosi się o odpowiednią selekcję) możesz spróbować w kilku restauracjach w Polsce i... głównie we Francji - to był zawsze główny importer polskiej wołowiny. Poza tym, tak jak wspomniałem wyżej, można ją sobie zamówić w dowolnym centrum dystrybucji. Dostarczają bez problemu w takich ilościach, jakie chcesz.

   Bezsensowym jest dla mnie mówienie, że wołowina z Sokołowa jest słaba, bo zjadłeś dwa steki z Biedronki i już "masz porównanie" do Wagyu. No nie rozśmieszaj mnie. To tak jakbyś powiedział, że BMW robi ch*jowe auta, bo Twoja trójka z '95 roku przerywa strasznie na gazie.

  •  

   pokaż komentarz

   @yolantarutowicz: Sokołów jest polską firmą z kapitałem duńskim. Mam przestać jeść od nich mięso, bo zarząd siedzi w Danii? Litości... Przy tych orzechach, oglądając wieczorne wydanie wiadomości w TVP, zastanów się nad pojęciem "propaganda".

   Zatrudniają już teraz pewnie blisko 10 000 osób, produkują w 8 zakładach w Polsce, ale nie, to zła firma, bo wykupili ją Duńczycy :)

  •  

   pokaż komentarz

   @severh: takim, ze transport morski jest w h?@ tani (na jakiej gnojowce te statki pływają to inna sprawa), a uk ma trochę portów towarowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafixes: Jadlem sokolow z dojrzewalni. Z ich serii uczta smakosza z marketu z reszta tez (to dopiero syf). Jest do dupy i o wiele za drogie w stosunku do jakosci. Nie dzwonie. To opinia. A, ze dorabiasz sobie ideologie to juz nie moj problem( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemek1990: Ciężko mi z tym polemizować. Na pewno nie zgodzę się z faktem, że w Sokołowie jest słaba wołowina. Zapraszam kiedyś do spróbowania tej dobrej, w mojej opinii, w siedleckiej Brofakturze lub moim ogródku ;)

   źródło: 242557411_709328917128691_3737382035031681899_n.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @NaglyAtakGlazurnika:
   1. spłyciłeś rolnictwo do produkcji wołowiny - gratulacje

  •  

   pokaż komentarz

   BMW robi ch*jowe auta, bo Twoja trójka z '95 roku przerywa strasznie na gazie.

   @rafixes: Kiedy w końcu nadwiślańskie inżyniery zaczniecie jeździć własnymi autami, zamiast za darmo (LOL) reklamować poniemiecki szrot? Jedna z bardziej odpychających rzeczy to facet uważający się za dumnego Polaka w niemieckim aucie.

   źródło: igwarbird.de

  •  

   pokaż komentarz

   @yolantarutowicz: Przecież prawdziwy Polak - husarz, to tylko na koniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @NaglyAtakGlazurnika: @NaglyAtakGlazurnika:
   1. Spłyciłeś rolnictwo do produkcji wołowiny - gratulacje
   2. Do tematu o produkcji wołowiny w UK wrzuciłeś swoje wysrywy (wypunktowane przez innych) o produkcji wołowiny w Polsce.
   Gratuluję logiki! Niech zgadnę - przeniosłeś się z farszafy na wieś w poszukiwaniu ciszy i spokoju a produkcja rolna rujnuje ci mir domowy...

  •  

   pokaż komentarz

   @rafixes: Kazdy ma swoje gusta. Dla mnie jest slaba. Dobry tomahawk nie jest zly ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: 20200523_175408.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @fufkonator: ale wytłumacz mi jakim cudem mięso z praktycznie drugiej strony globu po dostarczeniu jest tańsze niż przewiezienie chłodnią od lokalnego rzeźnika? Przecież przy tym dystansie koszt transportu powinien być dużo większy zwłaszcza w chłodniach (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  •  

   pokaż komentarz

   Więc puszcza się tam mięsne krowy/kozy/owce żeby żarły darmową trawę i chwasty. Dzięki temu mają bardzo dużo dobrej jakości mięsa, które jest tanie. Lepszej jakości, smaczniejsze niż polskie.

   @NaglyAtakGlazurnika: Clarkson mówił, że są karmione paszą, a nie trawą ale co on tam wie...

  •  

   pokaż komentarz

   @severh: Efekt skali. Koszt transportu przy tym to pryszcz.

  •  

   pokaż komentarz

   Clarkson mówił, że są karmione paszą, a nie trawą ale co on tam wie...
   @trololo55: Clarkson twierdził że Dacia zbankrutuje, bo nikt nie jest tak zdesperowany zeby jeździć Dacią Sandero. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @severh: jak to juz przemek napisal : skala masowa. W takim kontenerowcu miesci sie tego w huj. I wychodzi Ci ze kosztuje zo z 5p od kilograma. Gdzie pewnie i tak zawyzylem. Jakim cudem Chiny wykonczyly przemysl lokalny? Ano takim, z placa minialna nawet na poziomie tych nedznych 700 usd, limitem godzin i zakazem pracy dzieci nie mozesz konkurowac z zoltym ktory pracuje za dolarow 10 i niskim kosztem transportu jego wyrobow. Tutaj jest dokladnie to samo: Australia ma duzo ziemi, ktora wlasciwie nadaje sie tylko pod wypas. Ogarneli metody hodowli i gatunki, ktore lubia taki klimat, moze nawet zainwestowali w pr i masz. Miecho, z ktorym nie mozesz konkurowac.

  •  

   pokaż komentarz

   @fufkonator: Jezeli ich mieso jest tak niesamowite jak miod manuka to ja dziekuje za taki "ekskluziw".Nie jestem typowy klientem na steka z krowki ale czym jestem starszy i bardziej rozumiem pewne schematy i procesy ,tym bardziej dostrzegam ,ze marketing opiera sie na klamstwie i oszustwie.

  •  

   pokaż komentarz

   Clarkson mówił, że są karmione paszą, a nie trawą ale co on tam wie...

   @trololo55: no wie niewiele. Bo około 2/3 wołowiny z Australii jest trawiasta.

  •  

   pokaż komentarz

   @kalesonn: a czy ja mowie ze nie? ale dziala, a jak doliczysz atrakcyjna cene to juz w ogole. Swiadomych konsumentow jest moze, z 3%. I szanujmy sie, nie jestesmy zawsze podejmowac stych swiadomych wyborow i analizowac kazdego zakupu. Po prostu czasu nam braknie na cokolwiek innego wtedy. W kazdym razie, zainwestowali i skutecznie polozyli lape na tamtejszym rynku. Naszym rolnikom tez to sie moze przytrafic i dlatego jestem ostrozny w wymianianiu minusow unii. Po prostu sami nie obronimy naszego rynku. Na poziomie europejskim - moze.

  •  

   pokaż komentarz

   - nigdy nie jedli porządnej wołowiny, bo kosztuje więcej niz 20zł/kg, więc nie mają porównania.

   @NaglyAtakGlazurnika: Kiedy ostatni raz byłeś w sklepie? :D Niedługo kurczak z biedry będzie droższy, jeśli już nie jest.

  •  

   pokaż komentarz

   wołowina jest znacznie lepsza niż nawet polska.
   @NaglyAtakGlazurnika: nawet... skąd ten mit, że Polska ma jakąś niby wielce dobrą wołowinę. U nas się głównie świnie hoduje, bo tanio i dużo. Polak to dobrą wołowinę widzi jak świnia niebo. Krowy mamy głównie rasy mleczne, a jeśli nawet ktoś w Polsce hoduje mięsne, to najlepsza wołowina idzie na eksport bo polaka-biedaka i tak nie stać na takie frykasy, czyt. nie kupi tego w sklepie ze względu na cenę i się towar zmarnuje.

   Wołowiny UK jest spory wybór, tutaj steki się je tak często jak w Polsce schabowego. A poza tym również hamburgery, które są daniem narodowym, przecież też są z wołowiny. Tylko nie mam na myśli pseudokotleta w maku, gdzie jest tektura zmielona z kartonem, tylko porządne hamburgery gdzie mówisz jak mocno chcesz wysmażone i różowy w środku kotlet czuć a jak dobrego jest mięsa. Także i wybór wołowiny w UK jest duży. Jak wszędzie, gorszą też da się kupić. Czasem trzeba na czymś rosół ugotować albo mieć na wypełnienie farszem do "Pie". Jednak nawet w Lidlu tu można kupić bardzo smaczne mięso na steki z rodzimych hodowli.
   W Polsce jest dużo mniejsza dostępność dobrej wołowiny.

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: jakbyś oglądnął filmik ze zrozumieniem to byś wiedział że w Australii bydło karmione jest paszą dlatego jest tańsze

  •  

   pokaż komentarz

   @zczuba: sprawdz co na ten temat sądzi google. tego karmienia paszą w australii

  •  

   pokaż komentarz

   @NaglyAtakGlazurnika: brytyjska wołowina jest bardzo dobra, steki brytyjskie są jednymi z lepszych w Europie.