1993: legendarna akcje - snajper trafia w broń w rękach samobójcy

Więcej informacji w komentarzu

 •  

  pokaż komentarz

  W 2015 pisano tak (tłumaczenie maszynowe deepl na szybko):
  Zrozpaczony i przygnębiony Doug Conley usadowił się na swoim białym plastikowym krześle i oparł podbródek na końcówce rewolweru kaliber 38.

  Siedzi na środku osiedlowego skrzyżowania w Northwest Side otoczony przez policjantów.

  Sytuacja trwa od dwóch godzin w palącym sierpniowym słońcu. Temperatura powietrza sięga 90 stopni. Chodniki są jak tarka.

  Między wycelowaniem pistoletu w siebie a opuszczeniem go, Conley macha nim w kierunku policjantów i przejeżdżających kierowców. Krzyczy, że chce się zobaczyć ze swoją byłą dziewczyną.

  Zamiast tego policja wzywa Mike'a Plumba, snajpera SWAT z Columbus, który zajął pozycję pod sosną 82 jardy dalej. Leżąc na brzuchu 16 sierpnia 1993 roku, Plumb skupia lunetę swojego austriackiego karabinu snajperskiego Steyr SSG PII na 37-letnim Conleyu.

  Jeśli Columbus ma "swagger", to Plumb jest jednym z powodów.

  Plumb to "zły koleś". "Dobrym kolesiem." "Najlepszym kolesiem."

  Tak opisują go policjanci, pracownicy ochrony miasta i jego przyjaciele.

  Tak jak ludzie oglądają film "American Sniper", Plumb pozostaje ikoną wśród strzelców wyborowych w Columbus i w innych miastach.

  Do tego dnia w 1993 roku żaden snajper policji w Columbus nigdy nie oddał strzału na służbie. Plumbowi nie przyszło to do głowy, gdy w jego lunecie pojawił się Conley. Plumb strzelał tylko do odległych celów na strzelnicy podczas ćwiczeń lub testów certyfikacyjnych - celując na przykład w dziesięciocentówki w owocach.

  Swoje umiejętności strzeleckie po raz pierwszy odkrył jako chłopiec, strzelając z ojcem z karabinu kalibru .22. Nigdy nie wykorzystał tych umiejętności jako żołnierz piechoty morskiej służący w Wietnamie.

  Po powrocie do Stanów Plumb myślał, że będzie pracował na kolei, tak jak jego ojciec, który przeniósł rodzinę z Illinois do Columbus w poszukiwaniu pracy. Ale Plumb wpadł na przyjaciela, który zmierzał do komendy policji w Columbus, aby wypełnić podanie o przyjęcie na policjanta.

  Lata później Plumb miał na oku Conleya.

  Rozdrażnieni i pozbawieni możliwości wyboru, dowódcy SWAT zdecydowali, że czas to zakończyć. Plumb otrzymał rozkaz: Idź.

  Conley wypił łyk napoju gazowanego, który podali mu negocjatorzy, i wyprostował się na krześle. Lewą rękę położył na kolanie. Prawą ręką opuścił rewolwer między nogi - w celownik Plumba.

  Bum!

  Zanim Conley zorientował się, co się stało, Plumb wpakował kolejny nabój do komory. Ale Plumb nie potrzebował kolejnego naboju.

  Conley spojrzał w dół i zobaczył, że jego rewolwer leży na ziemi w trzech kawałkach, roztrzaskany strzałem Plumba. Funkcjonariusze SWAT rzucili się na niego.

  "To był świetny strzał" - powiedział Conley, gdy funkcjonariusze zakuli go w kajdanki.

  Minęły prawie 22 lata odkąd Plumb, obecnie 64, oddał ten strzał.

  Po ponad dwóch dekadach pracy jako oficer policji i prawie dekadzie ochrony dzielnic i pracowników Columbus, Plumb ma przejść na emeryturę w marcu.

  Odejdzie jako jedyny snajper policji w Columbus, który oddał strzał w służbie czynnej. Ale ci, którzy pracują z Plumbem i znają go najlepiej, powiedzieli, że jest on czymś więcej niż tylko jednym genialnym strzałem snajperskim.

  "Nie robią już takich jak Mike" - powiedział burmistrz Michael B. Coleman. "Szanuję tego faceta za całą jego karierę. Jest jednym z najlepszych z najlepszych i naprawdę nie chcę, aby odchodził na emeryturę. To będzie strata."

  W siedzibie SWAT w Columbus, Plumb jest bohaterem.

  Karabin, którego użył do pokojowego zakończenia napiętej sytuacji i uratowania życia Conleya, wisi w korytarzu w siedzibie SWAT. Pod nim znajduje się to, co zostało z rewolweru Conleya, przymocowanego do tabliczki z napisem "Strzał widziany na całym świecie", ponieważ kamery telewizyjne kręciły się, gdy strzelał.

  Mimo, że wydarzenie miało miejsce zanim Internet wystartował, filmik został obejrzany ponad 8 milionów razy na YouTube. Jedna z witryn internetowych poświęconych broni i amunicji uznała go za jeden z pięciu najlepszych strzałów snajperskich, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na wideo. Niektóre programy telewizyjne o policjantach w telewizji kablowej wciąż powtarzają ten moment.

  "Nie miałem pojęcia," powiedział Plumb w zeszłym tygodniu. "Nie jestem na bieżąco z tego typu rzeczami".

  Plumb przeszedł na emeryturę jako oficer policji w 2000 roku i został zatrudniony jako kierownik ds. bezpieczeństwa obiektów miejskich w 2007 roku.

  Złożył wniosek i pomógł zabezpieczyć dotację federalną na zainstalowanie kamer monitoringu w kilku dzielnicach. Obecnie miasto posiada około 300 kamer, które pomagają policji w śledzeniu nielegalnej działalności.

  Oprócz dbania o bezpieczeństwo budynków w Downtown, Plumb zajmuje się również programowaniem dekoracyjnych świateł na szczycie ratusza.

  •  

   pokaż komentarz

   "W tej chwili są czerwone, białe i niebieskie na NHL All-Star game", powiedział niedawno Plumb. "Ale mogę sprawić, że zmienią się w dowolny kolor".

   On również sprawia, że tabliczki z nazwiskami bezpieczeństwa dla nowych pracowników; znajduje przedmioty, takie jak zapasowe kamery bezpieczeństwa i części komputerowe dla innych działów; i upewnia się, że goście wybranych urzędników są zakwaterowani.

   "Zajęło to około osiem miesięcy, kiedy zatrudnili mnie do tej pracy, aby ktoś powiedział: 'Hej, jesteś strzelcem wyborowym'," powiedział Plumb. "I to jest w porządku ze mną."

   Peter Tobin, który był dowódcą SWAT Plumba w 1993 roku, powiedział, że Plumb pozostał skromny po tym, jak jego strzał uczynił go celebrytą.

   "Mike prowadziłby dziennik warunków pogodowych, kiedy strzelał", powiedział Tobin, który jest teraz szeryfem Stanów Zjednoczonych. "Jest tak niezawodny, jak tylko się da. Jest taki metodyczny."

   Jeśli chodzi o Conleya, przyznał się on do winy w związku z zarzutem o wywołanie paniki i został umieszczony na dwuletnim okresie próbnym.

   Od tego czasu mieszkał w Tennessee i na Florydzie, jak również w Ohio i nie odpowiedział na wiadomości pozostawione z wieloma członkami rodziny w Chillicothe, gdzie jego ojciec, David, powiedział Doug Conley został życia.

   "To było dawno temu, ale cieszymy się, że żyje", powiedział David Conley.

   Kilka tygodni temu, Plumb poszedł zobaczyć American Sniper, film o Chrisie Kyle, jednym z najbardziej biegłych snajperów na świecie.

   "Był dobry; podobał mi się" - powiedział Plumb. "W tym filmie nie chodzi o liczbę ludzi, których zabił, ale o życia, które uratował. Dlatego właśnie robimy to, co robimy".

 •  

  pokaż komentarz

  Jak widać można w stanach machać bronią przed policja ntami i nie dostać kulki. Kolor skóry przypadkowy.