Kawy w kapsułkach są szkodliwe? Ich twórca krytykuje swój wynalazek

Kawy w kapsułkach są szkodliwe? Ich twórca krytykuje swój wynalazek

Twórca kawy w kapsułkach John Sylvan nie rozumie "dlaczego ludzie to piją" i korzysta z tradycyjnej kawiarki.

 •  

  pokaż komentarz

  Kapsułki są bez sensu przede wszystkim przez swoją cenę. Ta sama kawa w kapsułkach to wydatek mniej więcej 2 razy większy niż zwykła.
  A dlaczego ludzie to piją? Bo uwierzyli, że taka jest lepsza, fajniejsza, smaczniejsza. Na naiwnych najlepiej się zarabia.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile Kawa w kapsułkach jest droższa ale ekspres tańszy. Cała tajemnica.

  •  

   pokaż komentarz

   Ta sama kawa w kapsułkach to wydatek mniej więcej 2 razy większy niż zwykła.

   Nawet 4x wiekszy.

   A dlaczego ludzie to piją? Bo uwierzyli, że taka jest lepsza, fajniejsza, smaczniejsza. Na naiwnych najlepiej się zarabia.

   @LudzieToDebile: Ludzie to piją bo jest to wygodne i szybkie. Naciskasz przycisk a wszystko jest zrobione za Ciebie. Nie musisz odmierzac kawy, nie musisz jej sypać, nie potrzebujesz młynka, nie musisz jej mielic.

   Sam mam ekspres na kapsulki, który zastapił wczesniejszy duzy ekspres z młynkiem, bo zajmuje mniej miejsca i jest szybszy. A kawe i tak pilbym dokladnie ta sama.

   Na naiwnych najlepiej się zarabia.

   Za wygode sie placi :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: Ja mam 50-letni młynek do kawy (po babci) i mielę sobie na świeżo kawę, co zajmuje jakieś 30 sekund, w tym czasie gotuję wodę, po czym zalewam odpowiednio odmierzoną porcję kawy (więcej lub mniej, w zależności od sytuacji) wodą (też mam tu dowolność). Całość trwa jakąś minutę, a elastyczność w intensywności i ilości kawy dowolna. Plus jest świeżo mielona, co intensyfikuje jej aromat. No i jeszcze mam świadomość, że jest tanio i nie obciążam specjalnie środowiska.

  •  

   pokaż komentarz

   @gridstream: Nie używam ekspresu - lubię tzw. plujkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: (╯°□°)╯︵ ┻━┻ aaa w takich kapsułkach a nie w tabletkach... Nie kumałem o co chodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja mam 50-letni młynek do kawy (po babci) i mielę sobie na świeżo kawę, co zajmuje jakieś 30 sekund, w tym czasie gotuję wodę, po czym zalewam odpowiednio odmierzoną porcję kawy (więcej lub mniej, w zależności od sytuacji) wodą (też mam tu dowolność). Całość trwa jakąś minutę, a elastyczność w intensywności i ilości kawy dowolna. Plus jest świeżo mielona, co intensyfikuje jej aromat. No i jeszcze mam świadomość, że jest tanio i nie obciążam specjalnie środowiska.

   @LudzieToDebile: A mi sie nie chce tego robic :) Wrzucam kapsulke, klikam i mam. Na dodatek z dobrego ekspresu cisnieniowego.

   Elastycznosc w intensywnosci w kapsulkach masz taka sama, to sa przeciez te same kawy. To nie jest nagle "cos innego". Tą sama kawe ktora mozesz kupic w ziarnach czy juz zmielona kupujesz w kapsulkach.

  •  

   pokaż komentarz

   który zastapił wczesniejszy duzy ekspres z młynkiem, bo zajmuje mniej miejsca i jest szybszy.

   @Dentka7: I nie muszę wyciągać ziarenek, żeby zrobić inną kawę. To jest najlepsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: No ale kawy w kapsułce jest stała ilość, a ja mogę dać 1 albo 4 łyżeczki - zależy jak mocną kawę chcę. Przy kapsułkach nie masz takiej elastyczności, możesz jedynie regulować ilość wody, i to nie w każdym ekspresie.
   Mam znajomą, która pija bardzo słabą kawę, pół łyżeczki na filiżankę, sam lubię średnią (chyba), a ktoś tam super mocną. Jak mam to w kapsułkowym ekspresie zrobić?

  •  

   pokaż komentarz

   No ale kawy w kapsułce jest stała ilość, a ja mogę dać 1 albo 4 łyżeczki - zależy jak mocną kawę chcę.

   @LudzieToDebile: To pytanie w ogole nie jest zwiazane z "kapsulkami". W ekspresach cisnieniowych nie ma "lyzeczek", przygotowujesz porcje kawy której lubisz (czyli zakladam ze znasz jej intensywnosc i smak) i przygotowujesz espresso.

   Jesli chcesz miec slabsze to sobie wybierz odpowiednią kawe, chcesz miec mocniejsza to wybierz inna. Ewentualnie mozesz sobie zrobic podwojne espresso (z czym tez nie ma problemu w przypadku kapsulek).

   Ja mam w tym momencie 4 rozne kawy które pije, roznia sie intensywnoscia, smakiem.

   Mam znajomą, która pija bardzo słabą kawę, pół łyżeczki na filiżankę, sam lubię średnią (chyba), a ktoś tam super mocną. Jak mam to w kapsułkowym ekspresie zrobić?

   Musisz kupic sobie kawe taka jaka Ci smakuje, tak samo jak w zwyklym ekspresie cisnieniowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: Mnie chodziło o ekspres kapsułkowy właśnie. W "normalnym" mogę wsypać więcej lub mniej kawy (no chyba, że mówimy o takim co sam miele - tam nie mam pojecia jak jest, bo nie używam takich), ale w kapsułkowym tak się nie da. Musiałbym kupić kilka rodzajów kapsułek, tak? Czy taka 2 razy słabsza kapsułka jest 2 razy tańsza? Nie sądzę. Poza tym ja jestem człowiekiem dość skąpym, i jeśli normalna kawa kosztuje mnie 50 groszy, a kapsułkowa 1-3 złote, to wybór mój jest jasny. Nie lubię przepłacać, a żyję dość powoli, bez napinki, więc mam czas.

  •  

   pokaż komentarz

   Mnie chodziło o ekspres kapsułkowy właśnie.

   Ekspres kapsułkowy to przede wszystkim ekspres cisnieniowy czyli bezposrednia konkurencja innych ekspresów cisnieniowych.

   Nie jest to ekspres który ma konkurować z kims kto woli np. kawe z ekspresu przelewowego, ani z kims kto zalewa kawe rozpuszczalna woda, ani albo cold brew albo jescze innego z tysiaca innych sposobow parzenia kawy.

   To jest ekspres cisnieniowy, oferuje kawe taka jak inne inne ekspresy cisnieniowe.
   Nie ma tutaj zbytnio dodatkowej teorii.

   Twoje zarzuty mozna po prostu postawic "calej grupie ekspresów cisnieniowych", a to juz jest kwestia osobistych preferencji / zasobnosci portfela.

   Ja skąpy nie jestem, mialem drogi ekspres cisnieniowy, który aktualnie jest zastapiony ladnym, zgrabnym ekspresem na kapsulki i w sumie tyle. Dziala, smakuje tak samo.

   W "normalnym" mogę wsypać więcej lub mniej kawy

   A co do tego. No generalnie "fizycznie" nikt Ci nie zabroni ale tak sie nie robi. Masz miarke i powinienes robic zgodnie z miarka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7 Akurat jest ogromna różnica w kawie z ekspresu kapsułkowego i ciśnieniowego. W ciśnieniowym masz dowolność kaw oraz pijesz to co wsypiesz w ziarnach. Dodatkowo ziarna są świeżo mielone. W przypadku kapsulkowego faktem jest wygoda np. względem kolbowego że nie musisz najpierw kawy mielić potem tego wszystkiego sprzątać. Jesteś też skazana na kawy producenta - kupionych w sklepie, gdzieś na wakacjach czy otrzymanych w prezencie nie zrobisz. A smaki potrafią być bardzo różne. Systemów kapsułkowych jest kilka i musisz kupować jedynie te pasujące. Z ekspresu kapsulkowego korzystałem kilka razy np.w wynajmowanych apartamentach i jeśli nie ma innej kawy to dobra jest i ta. Ale korzystając z ekspresu ciśnieniowego w pracy, w domu czy pijac kawę w kawiarni, różnica pomiędzy kawa z takiego ekspresu a kapsupkowego jest ogromna. ps. w kapsulkowym mleka nie spienisz robiąc kawę Latte czy Capuccino - musisz też podgrzać osobno. Automatyczny robi wszystko sam.

  •  

   pokaż komentarz

   @doogroo2 To piszesz chyba o kawiarce czy ekspresie kolbowym, gdzie w obu przypadkach trzeba wcześniej sobie kawę zmienić w młynku.
   W przypadku ekspresu ciśnieniowego automatycznego nie ma takiej potrzeby.
   Jedynie to co robisz to dosypujesz ziaren co kilkanaście kaw. Czyli jest mniej czynności do zrobienia niż przy kapsupkowym gdzie za każdym razem musisz wziąć kapsułkę, wlozyc i po zrobieniu kawy wyjąć.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile Dokładnie. Dodatkowo jak ktoś pije kawy z mlekiem czy spienionym mlekiem to jest z tym problem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7 Jeśli nie widzisz różnicy w smaku kawy z kapsułki względem kawy z ekspresu ciśnieniowego to rzeczywiście.... roznic jest niewiele ( ͡º ͜ʖ͡º)
   To że sposób przyrzadzania kawy jest ciśnieniowy nie znaczy że te kawy smakują tak samo czy są zrobione z tych samych składników. Skąd wiesz że w kapsułce jest tylko zmielona kawa? Tam są też konserwanty żeby zmielona kawa nie spleśniała w kapsułce.

  •  

   pokaż komentarz

   @gridstream: Masz problemy z czytaniem. INNĄ kawę. W saeco albo mielę zewnętrznie i zasypuję do lejka, albo trzeba wygarniać ziarna. Dużo więcej zabawy niż dwie różne kapsułki jak robię rano kawę sobie i żonie.

   No i pominąłem problemy z czyszczeniem automatyxznego.

  •  

   pokaż komentarz

   @doogroo2 Automatyczny czyści się raz na tydzień opłukujac blok zaparzający pod bieżącą wodą. Ziaren dosypujesz raz na kilkanaście kaw.

   No rzeczywiście jest mnóstwo zachodu z obsługą.

   Kolbowy lepszy.... za każdym razem kapsułkę musisz włożyć i po każdej kawie wyjąć. Mocy kawy nie wyregulujesz. Kaw ze spienionym mlekiem nie zrobisz. Kapsułki mają konserwant żeby kawa zmielona nie pleśniała. Same zalety...

  •  

   pokaż komentarz

   Kolbowy lepszy.... za każdym razem kapsułkę

   @gridstream: Widzę jakiś problem u Ciebie z połączeniem myśli z tekstem.

   Kapsułki mają konserwant żeby kawa zmielona nie pleśniała.

   @gridstream: A 5G steruje ludźmi. Jak to się dzieje że 3,5 g zamknięte w szczelnej kapsułce wymaga konserwantów, a 1 kg zmielonej kawy otwarty przez pół roku nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @doogroo2: Yhym... Mr Obvious. Zauważyłem to, co napisałem ale było za późno na edycję. Takie wyjaśnienie wystarczy?
   Co dalej nie zmienia retoryki mojej wypowiedzi.

   A myślisz że kawa zmielona w opakowaniu 0,5kg/1kg nie zawiera żadnych konserwantów?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7:

   Jesli chcesz miec slabsze to sobie wybierz odpowiednią kawe, chcesz miec mocniejsza to wybierz inna. Ewentualnie mozesz sobie zrobic podwojne espresso

   nie do końca - możesz jeszcze regulować stopień zmielenia oraz siłę ścisku - więc z tej samej kawy możesz osiągnąć różne efekty.
   W moim ekspresie jest fizyczne pokrętło na młynku + kilka poziomów mocy w menu, więc jest tu jakaś dodatkowa elastyczność (inna sprawa, że bardzo rzadko to przestawiam)

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli nie widzisz różnicy w smaku kawy z kapsułki względem kawy z ekspresu ciśnieniowego to rzeczywiście.... roznic jest niewiele ( ͡º ͜ʖ͡º)

   Pije dokładnie tą samą kawę z kapsulki którą piłem wczesniej z ziaren. Ten sam producent, ta sama kawa, mozna ja kupic w kapsulkach albo ziarnach. Nie widze roznicy.

   To że sposób przyrzadzania kawy jest ciśnieniowy nie znaczy że te kawy smakują tak samo czy są zrobione z tych samych składników. Skąd wiesz że w kapsułce jest tylko zmielona kawa?

   @gridstream: Bo tym sie szczyci producent kawy którą ja pije, ze w kapsulce jest tylko zmielona kawa.
   Konserwanty są te same czyt. nie ma ich.

   Jesteś też skazana na kawy producenta - kupionych w sklepie, gdzieś na wakacjach czy otrzymanych w prezencie nie zrobisz. A smaki potrafią być bardzo różne

   @gridstream: Oczywiscie, ze elastycznosc przy zakupie kaw z kapsulkach jest mniejsza.
   Moze jeszcze obchodziło mnie to z 10 lat temu i uwazalbym tak jak Ty ze to jest "ograniczenie".
   Na dzien dzisiejszy jestem realistą, od 10 lat pije ta sama kawe i fakt ze nie moge sobie kupic jakiejs innej kawy nie bardzo mnie interesuje bo nawet jakbym nadal uzywal zwyklego cisnieniowego to i tak tych innych kaw bym nie kupil.

   nie do końca - możesz jeszcze regulować stopień zmielenia oraz siłę ścisku - więc z tej samej kawy możesz osiągnąć różne efekty.

   @scotchpowhisky: Jak wyżej. Oczywiscie kapsulki nie maja młynka wiec nie zmielisz sobie kawy w dowolny sposob. Ale powtórze, dla mnie to zbedna funkcja i tak z niej bym nie korzystał.

   Nie próbujcie robic ze mnie kawosza czy jakiegos innego baristy. Ja chce sie napic smacznej kawy z ekspresu cisnieniowego. Dla mnie kapsulki wypełniaja moje potrzeby w 100%. Nie potrzebuje młynka, wybierania grubosci zmielenia, nie potrzebuje picia egzotycznych kaw, nie kupuje kaw na wakacjach (bo i tak bym ich nie pil).

   Tak samo nie potrzebuje funkcji 3D w telewizorze czy funkcji Picture in Picture albo 8K. Nie potrzebuje bo i tak bym nie uzywal.

   Dlatego ekspres kapsulkowy jest dla mnie tak dobrym rozwiazaniem, ma dokladnie tyle ile potrzebuje, moge sie z niego napic swojej ulubionej kawy, zajmuje mało miejsca.

  •  

   pokaż komentarz

   @gridstream: Mam kapsułkowy. Dobre jest właśnie to, że każdy może zrobić sobie kawę jaką lubi, a nie wszyscy taką samą, póki ziarenka się nie skończą. Mam też przy nim spieniacz do mleka, więc i wszelkie kawy mleczne zrobię, chociaż nie robią się same, jak w automacie, ale mleko spienia się samo, więc wystarczy tylko wlać je odpowiednio. Kapsułkę wkładam, ale nie muszę jej wyjmować, bo wypada sama do pojemniczka, który mieści ich tam chyba z 12, więcej jak 2 razy na tydzień go nie opróżniam.

   Też miałam porządniejszy ekspres, miałam się bawić, eksperymentować. Zapału starczyło mi na tydzień. Ja po prostu chcę się czasem napić kawy, a nie snuć rozważania nad bukietem smakowym każdej filiżanki.

  •  

   pokaż komentarz

   @fruziazuzia A co jest do eksperymentowania w ekspresie automatycznym? Wlewasz wodę, wsypujesz kawę i naciskasz przycisk. Chcesz zmieniać częściej kawę to wsypujesz mniej... bo tak też można ( ͡º ͜ʖ͡º)

   Dla mnie jedyną zaletą ekspresu kapsulkowego jest jego cena. Innych zalet ciężko szukać jak nawet kawy ze stacji benzynowych smakują lepiej (ziarna średniej jakości ale ekspresy mają wysokiej klasy).

  •  

   pokaż komentarz

   Jesteś też skazana na kawy producenta

   @gridstream: W sumie ustosunkuje sie do tego, bo mimo ze sie wstepnie zgodzilem ze wybor jest mniejszy to przypomnialem sobie o tym, ze są reuzywalne kapsulki do których mozesz wsypac sobie co chcesz, nawet tą kawę z wakacji.

   Co prawda dla mnie jest to rozwiazanie z którego nigdy nie skorzystam, no ale jak ktos bardzo chce to sie da.

  •  

   pokaż komentarz

   @gridstream: Nie miałam automatycznego. Ale w automacie masz przecież ustawienia grubości mielenia i mocy kawy, też można się bawić, chociaż pewnie na co dzień mało kto to robi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7:

   Nie próbujcie robic ze mnie kawosza czy jakiegos innego baristy. Ja chce sie napic smacznej kawy z ekspresu cisnieniowego.

   ależ ja Cię w żadnym razie nie namawiam, bardziej odnosiłem się do tego, co można, a czego nie można w ekspresie ciśnieniowym jako takim.

   Co do wygody - doskonale Cię rozumiem, bo zmieniłem ekspres kolbowy na automat, żeby się tak nie bawić - ale wolę większą elastyczność z wyborem ziaren, no i przy moim spożyciu na kapsułkach strzeliłbym bankruta ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   ależ ja Cię w żadnym razie nie namawiam, bardziej odnosiłem się do tego, co można, a czego nie można w ekspresie ciśnieniowym jako takim.

   @scotchpowhisky: Ja poszedlem krok dalej po zamienilem automatyczny na kapsulkowy :) Glownie ze wzgledu na ilosc zajmowanego miejsca oraz szybkość i "czystosc" rozwiazania, bo przy moim spozyciu kawy (1 dziennie) automat nie ma sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: też mam taki prosty ekspres, naciskam przycisk, kawa się mieli, zaparza i gotowe. Nawet nie muszę używać kapsułek ;)

  •  

   pokaż komentarz

   też mam taki prosty ekspres, naciskam przycisk, kawa się mieli, zaparza i gotowe. Nawet nie muszę używać kapsułek ;)

   @peposlaw: Czyli automat, to co ja mialem wczesniej. Jestes ograniczony do jednej kawy w pojemniku (maks dwóch), musisz go czyscic i zajmuje duzo wiecej miejsca.

   Miałem go i zamienilem na kapsulki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: jak to jednej kawy max dwóch? mam litr lub więcej wody, kawy sypię tak na 10-15 kaw. Raz w tygodniu go myję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   jak to jednej kawy max dwóch?

   @peposlaw: Rodzaju kawy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: Jest jeszcze kwestia produkowania masy plastikowych odpadów.

  •  

   pokaż komentarz

   Jest jeszcze kwestia produkowania masy plastikowych odpadów.

   @SzemranyInkub: Tzn.?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: No są plastikowymi odpadami które nie powstają jak korzysta się z innych rozwiazan jak ekspres bean to cup albo tradycyjna kawiarka.

  •  

   pokaż komentarz

   No są plastikowymi odpadami które nie powstają jak korzysta się z innych rozwiazan jak ekspres bean to cup albo tradycyjna kawiarka.

   @SzemranyInkub: One nie powstaja dlatego, ze sie korzysta z ekspresu na kapsulki tylko dlatego, ze ktos je wczesniej wyprodukował. Niech przestana produkować kapsulki to nie bedzie odpadów z kapsulek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: To już problem kury i Jajka. Nie zmienia to faktu, że korzystanie z ekspresu kapsulkowego oznacza produkowanie większej ilości plastikowych odpadów.

  •  

   pokaż komentarz

   To już problem kury i Jajka. Nie zmienia to faktu, że korzystanie z ekspresu kapsulkowego oznacza produkowanie większej ilości plastikowych odpadów.

   @SzemranyInkub: Niestety nie trafia do mnie ten argument. Ja niczego nie produkuje, jedynie konsumuje juz wyprodukowane produkty i to czy ja je bede konsumował czy nie, nie zmieni faktu że te produkty nadal beda wyprodukowane.

   Jak przestana produkować ze wzgledu na to, że ten plastik bedzie problemem to nie bede kupował, póki produkują to mysle, że planeta przetrwa te moje 20 kapsulek miesiecznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dentka7: Ale właśnie tak to działa. Jest produkowane bo ludzie kupują. Nie było by popytu to by podaż była obcięta.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale właśnie tak to działa. Jest produkowane bo ludzie kupują. Nie było by popytu to by podaż była obcięta.

   @SzemranyInkub: Nie mam wyrzutów sumienia ze swoimi 20 kapsulkami miesiecznie :) Mogą obcinac podaż, ale nie z mojego popytu :P

 •  

  pokaż komentarz

  Jedyny prawidłowy sposób parzenia kawy

  źródło: strefadomu.com.pl

 •  

  pokaż komentarz

  Kawa w kapsulce jest wygodna w obsludze¯\(ツ)
  Calq filozofia

 •  

  pokaż komentarz

  Pan chyba za tanio sprzedał patent i boli dupka

 •  

  pokaż komentarz

  Ekspres na kapsułki jest bez sensu. Niby jest tani, ale kapsułki sporo kosztują. Ja jednak wolałam kupić ekspres automatyczny 4Swiss, wrzucam do niego kawę w ziarnach a on ją mieli. To jest lepsza opcja