Lider mniejszości niemieckiej: Dobrze mi się żyje w moim Heimacie w Polsce

Lider mniejszości niemieckiej: Dobrze mi się żyje w moim Heimacie w Polsce

Kibicuje Niemcom, gdy grają przeciw Polsce. Województwo opolskie to jego „Heimat". Kim wlaściwie jest lider mniejszości niemieckiej w woj. opolskim, Rafał Bartek? Perfekcyjną polszczyzną deklaruje: „śląskim Niemcem".

  •  

   pokaż komentarz

   @madtrexx

   Jest wiele osób w PL o dalekim pochodzeniu niemieckim np. sprzed 150 lat lub dawniej którzy czują się Polakami a w 1939 kilku generałów o niemieckich nazwiskach walczyło po stronie polskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @freedomseeker: i jest też św. Donald od ołtarzyka.

  •  

   pokaż komentarz

   @waldy25:

   źródło: unasteztrochebylo.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @madtrexx: tak samo plujesz na mniejszość polską na wschodzie?

  •  

   pokaż komentarz

   @madtrexx: powinni takich jak ty w zoo zamykac, p0lactwo, fujka.

  •  

   pokaż komentarz

   @freedomseeker: A kury w Chinach niosą skośne jajka. Nie wiem co miala znaczyć ta wypowiedź. Czytałeś ten wywiad? W tym przypadku było zupełnie inaczej i pytanemu zdaje się to zupełnie nie przeszkadzać, wrecz przeciwnie. Zresztą nastawienie do Polski i Polaków wychodzi w niemal każdej wypowiedzi, mimo iż z pewnością stara się wypowiadać jak najbardziej dyplomatycznie. Wie przecież, że udziela wywiadu Polakom. Ciekawe co tam w domu mówi się o "polnische untermenschen". Ból wywołany tym, że córka nie w pełni zgermanizowana też bardzo wymowny. No ale na szczęście naprawił to i teraz córki "nie potrafią odezwać się do niego po polsku". Śmieszne to bo z niego taki Niemiec jak pewnie z połowy Polaków tylko sobie wmówił, że jest inaczej. Trochę jak te Karyny co wyjechały do Wielkiej Brytanii i teraz "ja nie jestem z Polski ja jestem z jukeja, nie?" Różnica taka, że takie Karynki to często nieszkodliwe idiotki a tu mamy zaangażowanego ideologicznie, inteligentnego faceta, który na dodatek za swoją działalność bierze kasę. Piąta kolumna.

  •  

   pokaż komentarz

   @freedomseeker: i kilku generałów o polskich nazwiskach walczyło po niemieckiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @SkasujKontoWrealu: V kolumna bo ktoś nie czuje się Uberpolakiem, normalnie bomby podkłada pod mosty i pewnie jeszcze nie głosuje na PiS, bo chce sprzedać Najjaśniejszą Unii Europejskiej. No i standardowo, jak zwykle wiadomo lepiej od samego zainteresowanego kim się czuje i co tam mówi w domu o Polakach (specjalnie z wielkiej litery), bo wcale najgorszego mniemania o tym narodzie nie mają sami Polacy (specjalnie z wielkiej litery) z wpisami na wypoku na czele. Zabrońmy asymilacji Białorusinom i Ukraińcom, bo nigdy nie będą prawdziwymi Polakami (specjalnie z wielkiej litery), tylko farbowanymi Karynkami.

   Zgaduję, że dla ciebie, teraz piszę całkiem serio, polskie poczucie narodowości to wyższa wartość sama w sobie, na poły mistyczna, ku której każdy prawy człowiek sam z siebie powinien dążyć. Jeżeli kiedyś porzucisz wschodnie myślenie o państwie i narodzie, to zrozumiesz, że każdy ma swoje poczucie tożsamości i nawet utożsamianie się z konkretnym narodem każdy pojmuje inaczej. Skoro cię dziwi, że po 50 latach narzucania tożsamości, ktoś próbuje powrócić do korzeni, to może naród polski po rozbiorach nie powinien już nigdy istnieć? Czy tylko Polacy mogą kultywować swoją tożsamość mimo niesprzyjających warunków? Może zrozumiesz również, że mimo wychowania w określonej kulturze, czasem po latach, ktoś odczuwa większą bliskość i utożsamia się z innym narodem lub grupą etniczną. Choćby to była świeża imigracja w UK, ma do tego prawo. Oni tego nie robią na złość tobie, ani innym Polakom. Serio, nie musisz tego brać do siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   @SkasujKontoWrealu:
   A to niestety jest typowe, dla Polaków tacy ludzie byli Niemcami, dla Niemców bardzo często Polakami, takie wątki się przebijają w historiach Ślązaków czy Mazurów. Mniejszości miały ciężko w PRL, prześladowania administracyjne, problemu z edukacją czy pracą, sytuacja polityczna się poprawiła ale dalej pozostała ogromna różnica w poziomie życia czy "przyjazności" państwa.

 •  

  pokaż komentarz

  Skandal, że uniknęli przesiedleń po wojnie.

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora