W Niemczech 19% energii elektr. pochodzi z elektr. węgla brun. a w Czechach 40%

W Niemczech 19% energii elektr. pochodzi z elektr. węgla brun. a w Czechach 40%

@oremi biznes.interia.pl #polska #europa #gospodarka #ekonomia #niemcy #czechy

W 2020 r. w górnictwie węgla brunatnego w Niemczech zatrudnionych było około 19 500 osób (w tym pracownicy elektrowni opalanych węglem brunatnym). Wciąż istnieją plany rozkopywania wsi i osiedli pod budowę nowych kopalni odkrywkowych

 •  

  pokaż komentarz

  A wiedzieć trzeba że

  Branża tego surowca w Czechach i RFN jest też powiązana kapitałowo – kopalnie we wschodnich Niemczech należą do czeskich koncernów.

  •  

   pokaż komentarz

   @oremi:

   Jeśli ten artykuł ma usprawiedliwiać w jakikolwiek sposób niekompetencję pisu, to słabo wyszło. To, że w DE lub Czechach palą węglem i mają max 40% udziału, nie oznacza, że PL ma prawo niszczyć środowisko wodne u sąsiadów. Inna sprawa, to procent węgla w wytwarzaniu energii w PL. Był czas na rozmowę z sąsiadami z był czas żeby się dogadać. Ale w pisie, gdzie wszystko zależy od decyzji dziada z Żoliborza, ciężko iść zgodnie z przepisami prawa i procedurami.

   I teraz odnośnie udziału węgla w produkcji energii:

   Udział węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii elektrycznej w Polsce w 2020 r. spadł poniżej 70 proc. Rok wcześniej było to 73 proc. Według założeń PEP 2040, do 2030 r. węgla w wytwarzaniu energii nie powinno być więcej niż 56 proc.

   https://www.bankier.pl/wiadomosc/W-Polsce-spada-udzial-wegla-w-wytwarzaniu-energii-elektrycznej-8119977.html

  •  

   pokaż komentarz

   @sssabae: Już się zapomniało jak to Czechy zatruwały Odrę mazutem?

  •  

   pokaż komentarz

   @sssabae: Nie no przecież spisek, kolejny, wymierzony w wielką Polskę. Chcą nas zniszczyć, żymianie, niemcy, przekupili szeklami tez braci czechów i wszyscy się na nas uwzieli.

   Żadnej refleksji że nasz rząd to badna debili, którzy nawet przy chłopkach z pzpr wyglądali by jak upośledzeni. Pis zastosował taktyke spalonej ziemi, rozkradną wszystko, a tego czego się ukraść nie da to spalą do gołej ziemi. Tak iście po bolszewicku.

  •  

   pokaż komentarz

   @sssabae: Odłącz się od sieci wtedy nie będziesz mieć udziału w niszczeniu środowiska.

  •  

   pokaż komentarz

   @johnsmith0: a zatruwają nadal? Jeśli sąsiad sra do siatki i wyrzuca przez okno, to też tak będziesz robił? Jaka w tym logika?
   @drMuras: jako współwłaściciel tego bajzlu zwanego PL, mam prawo wymagać od reprezentantów narodu, by respektowali moje prawo do czystego środowiska.

  •  

   pokaż komentarz

   @sssabae: ale wiesz że kopalnia odkrywkowa zawsze zaburza przepływ wody w ziemi. Normalnie wodę podziemną pobiera się z ok 100m głębokości. Myślisz, że ich kopalnie nie zaburzają?
   To takie głupie problemy, wiadomo że nie da się tego przeskoczyć. Masz kopalnie na pewnym terenie i spływają tam wody gdzie jest mniejszy opór, no to wiadomo że nie na zewnątrz tylko do wewnątrz do kopalni.

  •  

   pokaż komentarz

   @oremi: patrzaj jakie proste rozwiazanie.

   Na skutek dzialan kopalni jakies wioski nie maja wody (bo poziom wod gruntowych sie obnizyl i studnie nie daja rady)

   Skoro wiec przyczyna jest kopalnia to niech ta kopalnia zbuduje rurociag dostarczajacy wode do tych wiosek. Na swoj koszt.

   Wilk syty i owca cala. Kopania dalej funkcjonuje a wioski maja wode.

   Jakis problem?

  •  

   pokaż komentarz

   @gorzki99: ciekawe co ma polska do wiosek w czechach? Bo niby ich firmy tego nie robią? Wiedziały gały od 120 lat że tam jest kopalnia węgla. No nie wiem czy to twoim zdaniem nie jest logiczne że to obniża poziom wód, i że nie jest to problem od tych 120 lat? Obudzili się akurat teraz kiedy prąd podrożał, a swój najlepiej nam sprzedawać.

  •  

   pokaż komentarz

   ciekawe co ma polska do wiosek w czechach?

   @oremi: zapytaj wody gruntowe.

   Tak na pierwszy rzut oka to mi sie wydaje ze wody gruntowe maj we dupie granice i kraje (no ale moge sie mylic)

  •  

   pokaż komentarz

   @oremi: pewnie wynikło to z powiększenia i pogłębienia obszaru wydobycia ze strony polskiej w ostatnich latach, co spowodowało pogorszenie dostępu w tych wioskach. Prawda jest taka, że PiS olewał Czechów, a potem i sądy europejskie uważając, że jak nie mówi o problemie to go nie będzie. Olali sprawę i teraz musimy zapłacić. Bo to normalna rzecz, że kopalnie i inne zakłady płacą za szkody środowiskowe i są zmuszane do usuwania skutków swojej działalności bądź rozwoju.
   @gorzki99: to przecież oczywiste, że wody gruntowe i powietrze trzymają się ustalonych granic państw i bez wyraźnego pozwolenia ze strony rządów nie przekraczają tych linii ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Już się zapomniało jak to Czechy zatruwały Odrę mazutem?

   Albo jak zrobiły nam powódź

   @drMuras: @johnsmith0: a u was murzynów biją xD

  •  

   pokaż komentarz

   Branża tego surowca w Czechach i RFN jest też powiązana kapitałowo – kopalnie we wschodnich Niemczech należą do czeskich koncernów.

   @oremi: Wykupywała firma powiązana z Peterem, Kellnerem udziały za "małe pieniądze". Potem wprowadzali restrukturyzację i interes ma się całkiem dobrze. Zobaczymy co dalej będzie bo Kellner nie żyje https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-03-29/nie-zyje-petr-kellner-najbogatszy-czech-miliarder-zginal-w-katastrofie-helikoptera-na-alasce/

   Warto też zauważyć, że w węgiel brunatny w Czechach i byłym NRD jest dużo lepszy niż ten w Bełchatowie i Koninie. Czesi prawdopodobnie jako ostatni zamkną kopalnie i elektrownie na węgiel brunatny.

   KWB Turów eksploatuje to lepsze złoże :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Yunior_82: @gorzki99: powiem wam tak, może korzystać z tych samych zasobów wodonośnych, ale nie musi.
   Z tym, że to nie jest wiedza tajemna, to już od dawna jest problem, nie pojawił się rok temu czy nawet 10 lat temu, to już trwa od lat. A kopalnia działa od 120 lat. Tak więc no jaki problem? Skupiacie się na temacie który ma nie wiele z rzeczywistością, tak naprawdę zaczął się kiedy powstała kopalnia, a potem dalej, jak ktoś uważa że to jest problem kilku lat to się myli. W tej chwili chodzi o pieniądza za prąd, o te 7% które produkuje ta kopalnia dla całego kraju i jestem niemal pewny że nikt tej kopalni mimo kar i tak nie zamknie.

  •  

   pokaż komentarz

   @oremi: spór z Czechami, o który teraz chodzi nie pojawił się 120 lat temu, tylko niedawno gdy Polska wydała zgodę na przedłużenie eksploatacji i powiększenie kopalni, jak już wcześniej pisałem im głębiej i szerzej się kopie tym obszar, na który wpływa kopalnia się powiększa, co skutkuje zanikaniem wody po czeskiej stronie granicy. Jeżeli nie korzystaliby z tych samych zasobów wodonośnych to geologowie szybko obalili by próby roszczeń, ale tak nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yunior_82: ale tak w ogóle to się nie znasz na wodach podziemnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @oremi: niewiele, studiowałem tylko inżynierię środowiska, więc temat geologii, wód oraz wpływu budowli na te właśnie jest mi zupełnie obcy

  •  

   pokaż komentarz

   że PL ma prawo niszczyć środowisko wodne u sąsiadów.

   @sssabae: a zanieczyszcza? powarzasz to co mowi czeski minister cytowany na onecie jak prawde. Skad wiesz jak jest?

  •  

   pokaż komentarz

   @Yunior_82: no właśnie widzę, bo do tego aby coś wiedzieć z zakresu o którym piszesz to niestety trzeba być hydrogeologiem, a nie geologiem. Same ujmowanie wód czy ich uzdatnianie to za mało. Też studiowałem inżynierię, ale zasadniczo mam pojęcie bo pracuje w tym temacie.

  •  

   pokaż komentarz

   @oremi: znaczy chcesz powiedzieć, że żadna kopalnia nie wpływa na wody powierzchniowe i ich kształtowanie, że Czesi wyssali z palca to, że kopalnia turowska spowodowała obniżenie poziomu wody po stronie czeskiej i ich kłopoty nie wynikają z pogłębienia kopalni turowskiej ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Yunior_82: jaka powierzchniowa? Podziemna jak już, ale nie koniecznie ma to wpływ na zasoby wód. Zresztą zobacz gdzie leży turów, gdzie jest ta kopalnia i zobacz że kopalnia bardziej bliżej jest niemiec niż czech. A poza tym mają wody powierzchniowe, mają wodę z rzeki. Tak ciężko zrobić stacje uzdatniania wody na rzece? Tylko mi nie mów że to nie jest do ogarnięcia, pracujesz jako inżynier to wiesz, że dla chcącego nic trudnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @oremi: On się może nie znać ale chyba nasz rząd zatrudnił fachowców, którzy się znają i potrafi udowodnić, że to nie wina kopalni? Czy może jednak nie potrafi? ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @sssabae: bierz łopate do ręki i do roboty, idź i buduj pepikom instalacje aby nie wyzdychali od suszy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: nasz rząd, nie rozśmieszaj mnie. Zobacz na mapie gdzie jest ta kopalnia. Kto tam komu co robi i czyimi rękoma.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sila19: ale trzeba szczerze przyznać - idzie im to doskonale (ʘ‿ʘ)

  •  

   pokaż komentarz

   @oremi: mój błąd z tymi powierzchniowymi, chodziło o podziemne. co do reszty, to tak nie jest problemem zbudowanie takiej oczyszczalni, tylko problem jest taki, że, nie znamy środków zabezpieczenia środowiskowego wszystkich tych kopalni wokoło, problem się pojawił po pogłębieniu kopalni turowskiej co wskazuje, że problem jest tutaj, Czesi domagali się od Polski by ta wykonała pewne zabezpieczenia by ograniczyć oddziaływanie na środowisko - zostali totalnie olani więc poszli do sądu. Zobacz, że problemem nie było, że mieliśmy wyłączyć kopalnie tylko zrobić pewne inwestycje, które miały zapobiec szkodom środowiskowym, to że sędzia TSUE wydał tak idiotyczny wyrok (który nota bene nic nie da, bo wyłączenie kopalni nie przywróci wody Czechom) i teraz ta kara to efekt tego, że nie zrobiliśmy rozwoju kopalni w prawidłowy sposób.

  •  

   pokaż komentarz

   Kto tam komu co robi i czyimi rękoma

   @oremi: Może trzeba się było nie podkładać jak ostatni frajerzy?

  •  

   pokaż komentarz

   A kopalnia działa od 120 lat. Tak więc no jaki problem? Skupiacie się na temacie który ma nie wiele z rzeczywistością, tak naprawdę zaczął się kiedy powstała kopalnia, a potem dalej, jak ktoś uważa że to jest problem kilku lat to się myli

   @oremi: Aha ok. Kopalnia dziala 120 lat i przez ten czas wcale a wcale nie "kopala glebiej i szerzej"

   Od 120 lat jest tak samo gleboka i rozlegla.

   Fajne ma te zloza... takie "stoliczku nakryj sie". Kopia dziure a na drugi dzien znow musza kopac bo dziura pelna zloza.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yunior_82: @gorzki99: @zwirz:
   ruscy nas tak podłożyli z anglikami i amerykanami
   prościej się nie da:

   źródło: dookoła polski.png

  •  

   pokaż komentarz

   ruscy nas tak podłożyli z anglikami i amerykanami
   prościej się nie da:


   @oremi: No ale co z tego?

   o ile dobrze rozszyfrowalem to zapodales granice panstwa. Natomiast nie zapodales odpowiedzi na komentarz:

   "Aha ok. Kopalnia dziala 120 lat i przez ten czas wcale a wcale nie "kopala glebiej i szerzej""

   Wiec teraz juz jak krowie na rowie:

   Kopalnia kopala glebiej i szerzej czy nie?
   Czy to "glebsze i szersze" kopanie doprowadzilo do obnizenia poziomu wod gruntowych czy nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @gorzki99: cały czas to samo drążę ale bez efektu, dla ułatwienia dodam, że kopalnia ma jakieś 6km średnicy, i zamierza teraz dokopać się do 30m p.p.m. (według koncesji), dla ułatwienia podam że Bogatynia leży na wysokości 245m n.p.m. czyli dół jest dosyć konkretny i wpływa na obszar pewnie kilkudziesięciu km w około, a że leży na granicy to dlatego Czesi się kłócą.

  •  

   pokaż komentarz

   a że leży na granicy to dlatego Czesi się kłócą.

   @Yunior_82: Ja sie im nie dziwie. Jakby sasiedni kraj na swoim terenie tuz przy granicy zbudowal kilka hut, elektrowni weglowych itp i przy kazdym wietrze w nasza strone caly syf bybly u nas to tez bysmy sie klocili.

   Podalem rozwiazanie w jednym z pierwszych komentarzy. Skoro problem polega na tym ze wioski nie maja wody to niech kopalnia zbuduje rurociag i dostarcza wode. Problem braku wody zniknie a kopalnia bedzie se dalej wydobywac.

 •  

  pokaż komentarz

  W NIemczech 19%, w Polsce - 70%.
  Wniosek? NIemce złe.

  •  

   pokaż komentarz

   w Polsce - 70%.

   @graf_zero: 70% jest z węgla kamiennego i brunatnego. Z brunatnego mamy pewnie z 30%

  •  

   pokaż komentarz

   @mayek: Ok, to doliczę Niemcom te 8% z węgla kamiennego.

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: jeszcze im dolicz rozj@!$nie tego kraju i oddanie nas na pastwę ruskich.

   No shit - jesteśmy trochę zacofani względem Niemiec i przez 30 lat nie dogoniliśmy najsilniejszej gospodarki Europy. Koleś.

  •  

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan: No tak, i dlatego ze wszystkich sił od 30 lat przeciwstawiamy się przemianie energetyczej. Bo Polska węglem stoi. A Niemcy nas w 39 napadli.

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: bo nas nie stać i mamy skorumpowane elity dzięki tradycjom dawnego ustroju.

   W Polskich warunkach tylko atom jest sensowny ale politycy boją się cokolwiek z tym zrobić, bo nie ma kednoznacznego społecznego poparcia na taki projekt - dawne widma Czarnobyla wciąż są mocne. Moja matka do dzisiaj pamięta dziwną psychozę jaka towarzyszyła z podawaniem płynu lugola.

   Porównywanie nas do Niemiec to po prostu kpina stary, ten kraj jest jednym z głównych czynników rodzimej zapyzałości.

  •  

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan:

   bo nas nie stać

   Na co dokładnie? Akruat miliardów przewalanych na gówno to jest mnóstwo. Także nie stać nas to jest słaby argument.

   W Polskich warunkach tylko atom

   Zagdza się. Atom plus OZE, ale atom powinien odpowiadać za minimum 90% naszego zapotrzebowania. IMO.

   bo nie ma kednoznacznego społecznego poparcia na taki projekt - dawne widma Czarnobyla wciąż są mocne. Moja matka do dzisiaj pamięta dziwną psychozę jaka towarzyszyła z podawaniem płynu lugola.

   Nie zgadzam się, świadomość w tej kwesti jest coraz więszka. Ludzie rozumieją że czarnobyl to efekt tego że rolnicy i robotnicy próbowali ogarniać rzeczy o którch nie mieli pojęcia. Przeciwnikami atomu w Polsce są tylko ludzie co postrzegają węgiel jako nasze czarne złoto i niewiedzieć czemu musimy je całe zużyć jak najszybciej bo tak. No i oczywiście to całe patologiczne lobby górnicze, bo przeca jak przejdziemy na atom to nagle nie bedzie można wypłacać 55 i innych setnych pensji górnikom i etc.

   jeszcze im dolicz rozj$%?nie tego kraju i oddanie nas na pastwę ruskich.

   To jest argument idotyczny. Nie daje nam to immunitetu na nic.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sila19: koleś, idiotyczne argumenty na idiotyczne zrównywanie nas do Niemiec. Taki był poziom narzucony przez kolesia któremu odpowiadałem.

   Po co mi piszesz o zmarnowwnych miliardach, przecież pisałem jaki mam stosunek do naszej klasy politycznej. Ja to wiem ale cudów nie ma i nawet jeżeli ja głosuję ma coś zupełnie innego to reszta pcha się w PO, PIS czy dawniej w SLD. Zresztą trendy socjalne są w całej Europie, człowiek to zwierzę stadne co zgapia pomysły od innych. Niemcy też mogą uciąć swój socjal i bardziej skupić się na czystszej energii ale życie jest jakie jest.

   Co do elektrowni atomowych to jest ten szkopuł, że coraz więcej osób je popiera ale jeżeli ma ona powstać w czyimś sąsiedztwie to jest podobny opór na coś takiego jak i 30 lat temu. Niestety. Inna rzecz, że kolejne rządy ostro zaniedbały naszą energetykę przez co z każdym rokiem zdecydowane inwestycje które odczuwalnie poprawią ten sektor wymagą więcej i więcej procent PKB. Zaś energetyką wyborów się nie wygrywa, a to są potężne kwoty. Sama modernizacja sieci przesyłowych to są kosmiczne koszty.

   Mam wrażenie, że się trochę ze mną co do zasady nie chcesz się zgadzać xD

  •  

   pokaż komentarz

   o tak, i dlatego ze wszystkich sił od 30 lat przeciwstawiamy się przemianie energetyczej.

   @graf_zero: a skad niby mielismy wizac na to kase? ledwo co zbudowalismy nieco autostrad.

  •  

   pokaż komentarz

   Na co dokładnie? Akruat miliardów przewalanych na gówno to jest mnóstwo. Także nie stać nas to jest słaby argument.

   @Sila19: Bieda intelektualna az bije. Nie masz zadnych argumentow, tylko slowotok. Jakie miliardy sa przewalane? Ze nie wiatraki inie maja prirtytetu przed np. 500+? Bo polska ma miec wiaraki ale rodziny maja zyc w nedzy, a gospodarka ledwo zipiec? Nawet gdyby jedyne co 500+ zrobilo to nakrecenie popywu wewnerzego, to jest wielki wklad w pkb. Wiaraki to wkald w pkb, ale niemiec.

  •  

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan: Nie jestem takim typem człowieka. Jak się z kimś zgadzam to się z nim zgadzam, jak nie to nie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Pisałem o zmarnowanych miliardach bo piszesz że nas nie stać. Jestem totalnie innego zdania, stać nas tylko w tym kraju trzeba by było w końcu zarządzać pieniędzmi na korzyść państwa a nie kasty.

   oraz więcej osób je popiera ale jeżeli ma ona powstać w czyimś sąsiedztwie to jest podobny opór na coś takiego jak i 30 lat temu.

   Zgadzam się ( ͡° ͜ʖ ͡°) potrzebna jest szeroko zakrojona edukacja.

   @mibmib2: ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Bieda intelektualna az bije. Nie masz zadnych argumentow, tylko slowotok.

   Jakie miliardy sa przewalane? Ze nie wiatraki inie maja prirtytetu przed np. 500+? Bo polska ma miec wiaraki ale rodziny maja zyc w nedzy, a gospodarka ledwo zipiec? Nawet gdyby jedyne co 500+ zrobilo to nakrecenie popywu wewnerzego, to jest wielki wklad w pkb. Wiaraki to wkald w pkb, ale niemiec.

   Dobrze że ty do tematu podszedłeś merytorycznie i intelektualnie. Jakie miliardy są przewalane? Nie chce mi się nawet z tobą dyskutować trollu, bo nawet jak już się pominie 500+ to zadawanie takiego pytania wystawia tobie zajebiste świadectwo. Ciężko stwierdzić w czym leży problem, czy jestem fanatykiem partii rządzącej przez którego przemawia bezczelność, zwykłym trollem, czy no własnie jedynie bieda intelektualna która sprawiła że czytając to zapiekłeś się strasznie, zaplułeś monitor i jedyne co potrafiłeś wypocić to obelgi i jakieś farmazony. W każdym razie ziobro zaskoczenia. Nie rusza mnie to, także sapaj się tam ile chcesz.

   a skad niby mielismy wizac na to kase? ledwo co zbudowalismy nieco autostrad.

   (✌ ゚ ∀ ゚)☞(✌ ゚ ∀ ゚)☞(✌ ゚ ∀ ゚)☞(✌ ゚ ∀ ゚)☞(✌ ゚ ∀ ゚)☞(✌ ゚ ∀ ゚)☞

   Cięzki przypadek... prawdopodobnie nieuleczlany ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   a skad niby mielismy wizac na to kase?

   @mibmib2: Z 500+

  •  

   pokaż komentarz

   Na co dokładnie? Akruat miliardów przewalanych na gówno to jest mnóstwo. Także nie stać nas to jest słaby argument.

   @Sila19: A czy w UE można budować za państwowe pieniądze? Czy byłaby to niedozwolona ingerencja w konkurencję? Bo, że pieniędzy unijnych na to nie można wyłożyć jestem prawie pewien.

 •  

  pokaż komentarz

  W Polsce w 2019 bezpośrednio w górnictwie było zatrudnionych 138,6 tys. osób. Do tego ok 100 tys w spółkach powiązanych.

 •  

  pokaż komentarz

  Ta cała sprawa z Turowem, nieugietych Czechach strasznie smierdzi. Ciekawe co Czechom zaoferowali. Wszystko wyglada na dość dobrze przemyslany plan, by dowalić do konca Polsce. Wymusić zmiane rządu ktory bedzie wykonywać wszystko pod dyktando tandemu DE i FR, jak to robią inne umoczone kraiki typu Włochy czy Hiszpania lub poprzez lobby Rosji zdyskredytować, wyrzucić z Unii i oddać Rosyjskiej strefie wpływów wzamian za spokoj i tani gas (North stream 2)( ͡° ʖ̯ ͡°)

  źródło: ei_1632308140388.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Każdy chce drogo sprzedać prąd.