Cyfrowy funt nie będzie można wydać tak, jak się chce

Cyfrowy funt nie będzie można wydać tak, jak się chce

@botereq strefainwestorow.pl #wielkabrytania #wielkireset #funt #uk #gbp #waluta

Wielka Brytania zastanawia się nad „programowaniem” cyfrowego funta. Emitent miałby kontrolę na tym, w jaki sposób taka waluta byłaby wydawana.

 •  

  pokaż komentarz

  Takie cyfrowe waluty krajów mogą w przyszłości zastąpić bitcoina? Czy bitcoin będzie królował bo był pierwszy i jest niezastąpiony?

  •  

   pokaż komentarz

   @sztywnygosc: To nie ma związku. Bitcoin jest zdecentralizowany w przeciwieństwie do CBDC. Bitcoin nie będzie też królował bo globaliści na to nigdy nie pozwolą. Brak kontroli nad systemem finansowym oznacza dla nich utratę władzy. Natomiast jeśli chodzi o kwestię zastąpienia, to niestety zapowiada się że waluty cyfrowe banków centralnych (CBDC) zastąpią gotówkę, co oznacza totalną kontrolę całych narodów oraz wszechobecną inwigilację.

  •  

   pokaż komentarz

   Bitcoin nie będzie też królował bo globaliści na to nigdy nie pozwolą

   @janek_kloss: dobrze wytłumaczone , ale jednego nie rozumiem, jak mogą zdewaluować bitcoina, przecież nie wyłączą internetu ani prądu ludziom?

  •  

   pokaż komentarz

   @sztywnygosc: To proste - nie zamierzają. Bitcoin będzie używany jako nowej klasy instrument inwestycyjny. Zbyt dużo ważnych ludzi zaczęło skupować to cyfrowe dobro widząc w nim okazję do zarobku. Bitcoin nie zostanie zakazany a jedynie uregulowany na ich sposób tak, żeby mieli większy wpływ na kształtowanie się jego ceny w przyszłości. Kiedy pod koniec tego roku wejdą ETFy na bitcoina wiedz, że następna hossa na krypto nie będzie już tak przewidywalna i zaczną się konkretne manipulacje ceną, żeby wytrzepać plankton z kasy. Oni są w tym naprawdę dobrzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @sztywnygosc: mogą maksymalnie utrudniać kupno i sprzedaż bitcoina w tradycyjnych walutach. Gdy nielegalny będzie handel, będzie on znacznie utrudniony i wielu ludzi się na to nie zdecyduje.

   No ale jest ryzyko że ludzie nie będą chcieli wymieniać na ich cyfrowego funta tylko po prostu zaczną korzystać z samego btc ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @sztywnygosc: Bitcoina nie da się już wyłączyć. Można go gdzieś lokalnie zablokować/zakazać ale to jest prawdziwa istota własności. Ci globalni szulerzy, prędzej się wzajemnie pozabijają, nim uda im się ustalić jakiś konsensus. Musieliby wyłączyć internet a chyba nikt rozsądny w to nie wierzy. Chiny nałożyły bana na kryptowaluty to kapitał i technologia popłynął m.in. do Texasu i Norwegii. Jeśli i tam go zablokują to przepłynie np. do Afganistanu lub Afryki. Złota nie było tak łatwo ukryć, strzec i przewieźć przez granicę. Bitcoina możesz mieć w głowie i przekroczyć z nim prawie każdą granicę. To jest prawdziwa istota własności.

  •  

   pokaż komentarz

   @sztywnygosc: zastapia, ale nie beda bezpieczne skoro nagle bedzie mogla ci kasa zniknac jak ktos guzik nacisnie

  •  

   pokaż komentarz

   Takie cyfrowe waluty krajów mogą w przyszłości zastąpić bitcoina? Czy bitcoin będzie królował bo był pierwszy i jest niezastąpiony?

   @sztywnygosc: po pierwsze Bitcoin nie robi takich jaj, przelewasz na dowolny adres, ile chcesz, nawet miliony USD są przesyłane (za parę dolców) i nikt tego nie powstrzyma (ew. mogą spowolnić o mniej niż dzień gdyby chcieli silnie cenzurować, w praktyce to się nie dziej)

  •  

   pokaż komentarz

   że waluty cyfrowe banków centralnych (CBDC) zastąpią gotówkę, co oznacza totalną kontrolę całych narodów oraz wszechobecną inwigilację.

   @janek_kloss: Kolejna teoria spiskowa staje sie faktem... witajcie w NWO...

   źródło: DWdwddD.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   dobrze wytłumaczone , ale jednego nie rozumiem, jak mogą zdewaluować bitcoina, przecież nie wyłączą internetu ani prądu ludziom?

   @sztywnygosc: Nie, tak źle nie będzie, ale już w tej chwili w USA są szykowane regulacje, wedle których każda kryptowaluta będzie musiała być dopuszczona i sklasyfikowana jako papier wartościowy lub towar, co wymusza podatki i inwigilację, zakazane będzie opieranie kryptowalut o inne aktywa, zwłaszcza o waluty narodowe, zakazane będą kryptowaluty chroniące prywatność i zakazane będą smart kontrakty z wyjątkiem tych zatwierdzonych na zasadach kontraktów terminowych.

   Na szczęście technologia się rozwija i już teraz powstrzymanie jej będzie trudne, a w przyszłości niemożliwe. Po prostu będziesz mógł dokonać różnuch transakcji w swoim telefonie i udowodnienie tego będzie niemożliwe. Dlatego kryptowaluty wygrają, chyba że rządzący zbudują rząd światowy i zaczną totalną inwigilację.

  •  

   pokaż komentarz

   @sheeple: otóż bitcoina da się wyłączyć. Jeżeli dostatecznie dużą pulę górników odłączy się od sieci, czy to w wyniku działań rządów czy innych grup, może się okazać, że doczłapanie się do kolejnego progu zmiany trudności, żeby sieć mogła dalej funkcjonować, będzie nieopłacalne i reszta górników sama się wycofa i wtedy możesz mieć btc w głowie, ale go nie wydasz, bo nie będzie komu zatwierdzić tej transakcji.

  •  

   pokaż komentarz

   @sheeple: nikt rozsądny nie wierzył w wybuch pierwszej wojny, obozy gdzie pali się zwłoki na skalę przemysłową, druk pieniędzy z powietrza ani w to że można dodawać do wina płynu chamulcowego żeby było słodsze. Nie doceniasz ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @sztywnygosc: zadałeś pytanie i dostałeś minusy, wykop w pigułce.

  •  

   pokaż komentarz

   @keeper772: W takim wypadku sami holderzy zaczną kopać by utrzymać jakąkolwiek płynność.

  •  

   pokaż komentarz

   @keeper772: taki sposób jest trudny do zrealizowania. Bitcoina można uwalić przez zablokowanie jego wymiany na pieniądz fiducjarny. Ureguluja6 giełdy, cbdc i będzie sobie można go kopać i przesyłać dla sportu...

  •  

   pokaż komentarz

   @sztywnygosc

   @janek_kloss: dobrze wytłumaczone , ale jednego nie rozumiem, jak mogą zdewaluować bitcoina, przecież nie wyłączą internetu ani prądu ludziom?

   Wystarczy, że jakiekolwiek płatności Bitcoinem czy wymiana na ich walutę Bitcoina będzie surowo zabroniona, to już nic z Bitcoinem nie zrobisz, jego wartość spadnie, będzie mógł służyć jedynie do rozliczeń na czarnym rynku, ale też słabo, bo po co dealerowi drugów srylion bitcoinów, za które może co najwyżej kupić kolejne drugi albo jakieś dziecko (nie każdy chce) i nic poza tym.

  •  

   pokaż komentarz

   @sztywnygosc: nie kupisz Bitcoina jeśli oficjalną walutę będziesz mógł przeznaczyć tylko na to, na co pozwoli ci bank. Zamiast wypłaty będziesz dostawać jałmużnę na podstawowe produkty do przeżycia.

  •  

   pokaż komentarz

   będzie surowo zabroniona, to już nic z Bitcoinem nie zrobisz, jego wartość spadnie

   @BaZyL4: to tak jak z narkotykami i bronią, co nie? Zabronili i teraz jest tania i w ogóle niedostępna. A nie, czekaj ...

  •  

   pokaż komentarz

   Wystarczy, że jakiekolwiek płatności Bitcoinem czy wymiana na ich walutę Bitcoina będzie surowo zabroniona, to już nic z Bitcoinem nie zrobisz

   @BaZyL4: w czasach stalinowskich za samo posiadanie twardej waluty czy złota, szło się pod mur. A handel kwitł, po prostu dochodziła premia za ryzyko. Jeśli będzie CBDC to będzie też czarny rynek handlu przy użyciu #btc.

  •  

   pokaż komentarz

   otóż bitcoina da się wyłączyć. Jeżeli dostatecznie dużą pulę górników odłączy się od sieci,

   @keeper772: to się wtedy wróci do kopania kartami graficznymi w krajach trzeciego świata a trudność się dostosuje automatycznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @WujkoDobraRada Ty chyba niewiele rozumiesz odnośnie finansów, prawda?

   Przecież mowa o wirtualnej walucie w 100% kontrolowanej, to jak chcesz niezauważenie wymienić Bitcoina np. na wirtualną złotówkę, by organy państwowe nie mogły się o to przyjebać?
   A może chcesz sprzedawać coś za Bitcoiny? Nie wiem... laptopy. Jak chcesz rozliczyć sprzedaż tego laptopa, kiedy na Twoim firmowym koncie nie będzie za niego przelewu? Nie zaksięgujesz go? Ok, jak jesteś małym krzakiem to może uda Ci się do czasu popełniać przestępstwa skarbowe (tak jak udaje się to obecnie), ale jako oficjalny sklep udzielający gwarancji nie przyjmiesz płatności Bitcoinem.

  •  

   pokaż komentarz

   @janek_kloss trzeba będzie wrócić do handlu wymiennego

  •  

   pokaż komentarz

   W takim wypadku sami holderzy zaczną kopać by utrzymać jakąkolwiek płynność.

   @bartekn80: jeśli znaczy udział górników zniknie to holderzy nie dadzą rady kopać na takiej trudności i może być chwilowy brak płynności waluty, co spowodowałoby pewnie niemałe spadki

  •  

   pokaż komentarz

   @klatra jakiś rynek będzie, ale wartość btc poleci bardzo bardzo w dół, gdy oficjalnie używanie go będzie zabronione, bo nie każdego, kto obecnie posiada BitCoiny interesuje handlowanie nim pod stołem, więc masa ludzi będzie chciała się go pozbyć póki będą mogli wyciągnąć za niego gotówkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @BaZyL4: niekoniecznie, przewiduję raczej że cena czarnorynkowa krypto będzie dużo wyższa niż oficjalna.

   Przecież zaraz się to ominie barterem. W USA murzyny przepijały hajs z socjalu. Więc amerykański MOPS wprowadził karty płatnicze i socjal przelewał na karty. Jak murzyn próbował zapłacić za alko/fajki/coś co nie nest jedzeniem to terminal odrzucał transakcję.

   Czy socjalne murzyny przestały chlac? A gdzie, zaczęli sprzedawać karty socjalne pod sklepem za gotówkę. I tak mogłeś kartę z 500$ kupić za 300$. Ty zadowolony bo masz 200$ więcej na żarcie, murzyn też bo ma 300$ na alko i dragi.

   Z wirtualną walutą będzie tak samo. Wymienią ją na mąkę, cukier, złoto, srebro - i to dopiero na produkty zakazane. Do tego powstanie trzeci obieg, gdzie rzeczy będą miały drugą cenę w innej walucie. Na polskich bazarach w latach 80-90 też ten sam produkt miał trzy ceny - jedną w złotych, drugą w markach, trzecią w dolarach.

  •  

   pokaż komentarz

   @cyckon

   @janek_kloss trzeba będzie wrócić do handlu wymiennego

   W czasach wszystkiego na wynajm (bo na nowe auto i utrzymanie go będzie stać ze 2% społeczeństwa) może być ciężko poradzić sobie ciągłą wymianą.
   Za kawałek złotego łańcuszka nie wynajmiesz od korporacji auta.
   Kiedyś sobie radzilismy, bo człowiek używał tylko tego co posiadał, w czasach "nie będziesz miał nic..." bez oficjalnego pieniądza ciężko będzie przeżyć.

  •  

   pokaż komentarz

   Natomiast jeśli chodzi o kwestię zastąpienia, to niestety zapowiada się że waluty cyfrowe banków centralnych (CBDC) zastąpią gotówkę, co oznacza totalną kontrolę całych narodów oraz wszechobecną inwigilację.

   @janek_kloss: Co oznacza w praktyce powrót do zakazanych piosenek, bo milicyjnej k$?%y na każdym rogu każdej ulicy nie postawią.

  •  

   pokaż komentarz

   @NIGACHU: jest książka o podobnym systemie. Limes inferior.

  •  

   pokaż komentarz

   @WujkoDobraRada: no właśnie trudność jest zmieniana co dwa tygodnie mniej więcej, powiedzmy teraz że pada 50% sieci, czyli następna zmiana trudności będzie za miesiąc. W między czasie spada kurs, kolejni górnicy rezygnują, aż w końcu dotarcie do punktu gdzie możliwa jest zmiana trudności jest tak odległy, że już się nie opłaca kopać i łańcuch staje w miejscu z doj@%#ną trudnością z czasów gdy kopali wszyscy

  •  

   pokaż komentarz

   @mpp_: albo podziemna waluta. Tylko jak by to zorganizować?

  •  

   pokaż komentarz

   @Jah00: Żeby dokonać jakichkolwiek transakcji, najpierw musisz zamienić dolary/złotówki na swoją bitwalutę. Juz teraz, by to zrobić, musisz przedłożyć więcej danych, niz przy zakładaniu zwykłego konta bankowego. Jeśli ta wymiana będzie nielegalna, to jak niby będziesz kupował swoje bitcoiny? W ciemnej uliczce od dilera?

  •  

   pokaż komentarz

   @trollasek: Spadki były by tak jak teraz są. Jednak nie zredukuje płynności płynności do 0. Im mniej górników tym tym mniejsza trudność będzie. Bedzie się zmniejszała w zależności od ilości górników i popytu.
   Tak wiec atak na bitcoina może być ale moim zdaniem go nie zniszczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @bartekn80: nie do końca rozumiesz jak to działa
   trudność jest dostosowywana co ok. 2 tygodnie
   gdy będzie nagły spadek górników, trudność będzie za trudna aby wykopać blok, więc blockchain stanie w miejscu
   gdyby odpływ górników był liniowy, to by było tak jak piszesz i wtedy by nic poważniejszego się nie stało

  •  

   pokaż komentarz

   @Jah00:

   Na szczęście technologia się rozwija i już teraz powstrzymanie jej będzie trudne, a w przyszłości niemożliwe. Po prostu będziesz mógł dokonać różnuch transakcji w swoim telefonie i udowodnienie tego będzie niemożliwe.

   W jakim stopniu telefon należy do użytkownika? Ilu użytkowników wie naprawdę szczegółowo, co telefon może robić, i może świadomie i swobodnie o tym decydować?

   Utrudnienie, a później zdelegalizowanie korzystania z telefonów bez sprzętowych backdoorów jest w zakresie możliwości władz.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli ta wymiana będzie nielegalna, to jak niby będziesz kupował swoje bitcoiny? W ciemnej uliczce od dilera?

   @levoi: Ta wymiana będzie legalna, będziesz tylko musiał się zweryfikować i ewentualnie zapłacić jakąś prowizję. Natomiast jak będziesz miał już krypto to tak jakbyś miał gotówkę, śledzenie tego będzie bardzo trudne. Przykładowo przelewasz krypto na nowy adres i nikt nie sprawdzi czy to nadal twój adres, czy coś kupiłeś czy wymieniłeś to krypto na jakieś inne. Więc będzie tu duża wolność, natomiast kolejny problem będzie przy zamianie kryptowaluty na dolary czy złotówki, głównie ze względu na obowiązek podatkowy.

   Utrudnienie, a później zdelegalizowanie korzystania z telefonów bez sprzętowych backdoorów jest w zakresie możliwości władz.

   @anadyomenel: Nie musisz mieć telefonu, wystarczy dowolny komputer i internet, więc dopóki jak pisałem nie będzie masowej inwigilacji jak w Korei Północnej to nie da się tego zatrzymać.

  •  

   pokaż komentarz

   @janek_kloss: Tyle że wiesz, jak wszystkie pieniądze będą cyfrowe, oznacza to że będą w pełni monitorowane, i wszelkie wały, przekręty i defraudacje będą niemożliwe do wykonania bez wtopy. Myślę że z tego powodu gotówka nadal zostanie w obiegu. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @supra107: Zwykli zjadacze chleba będą mieć utrudnione zadanie. Jednak architekci tego rozwiązania będą mogli wstrzykiwać "walutę" do krwioobiegu zepsutego systemu łatwiej niż do tej pory. To ich powinniśmy sie bać przede wszystkim.

  •  

   pokaż komentarz

   @janek_kloss: dobrze wytłumaczone , ale jednego nie rozumiem, jak mogą zdewaluować bitcoina, przecież nie wyłączą internetu ani prądu ludziom?

   @sztywnygosc: Zrobia uzywanie bitcoina przestepstwem z przykladna kara jak cie wykryja bo jak wiadomo pedofile i handlarze narkotykow go uzywaja i juz 98% ludzi sobie daruje.

  •  
   cypher26 via Android

   +1

   pokaż komentarz

   @janek_kloss ludzie sami sobie gotują taki los. Większość patusow utrzymuje się ze skarbu państwa tj zasiłków to co za problem nierobom teraz narzucić na co mają wydawać 500+

  •  

   pokaż komentarz

   @sheeple wystarczy, że banki poblokują przelewy na konta giełd. Zablokowanie BTC jest tak łatwe jak odebranie dziecku lizaka.

  •  

   pokaż komentarz

   @janek_kloss: ja myślałem że Bitcoin nie będzie królował bo używanie go na codziennie jest niemożliwe ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Piastan: Przykład Salwadoru pokazuje, że dzięki wdrożeniu warstwy drugiej do Bitcoina drastycznie zwiększa się szybkość transakcji (kilka sekund). Co do wahań ceny to potrwa to jeszcze przynajmniej kilkanaście lat, a wraz z każdym kolejnym halwingiem cena będzie się coraz bardziej wypłaszczać na wykresie. Nie zmienia to jednak faktu, że możni tego świata będą zwalczać Bitcoina żeby nie utracić hegemonii budowanej od 200 lat.

 •  

  pokaż komentarz

  Dochód podstawowy dający nieograniczoną możliwość decydowania o losie narodów i jednostek. Upiornie genialne.

  •  

   pokaż komentarz

   Upiornie genialne.
   @irrelevant: Coś jak kieszonkowe ( ͡€ ͜ʖ ͡€)

  •  

   pokaż komentarz

   Coś jak kieszonkowe ( ͡€ ͜ʖ ͡€)

   @sheeple: Ale musisz być grzeczny (posłuszny) by otrzymać...

  •  

   pokaż komentarz

   @NIGACHU: przeciez jak cos zdrowo odwaliles to kieszonkowe bylo wstrzymywane ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @sheeple kto ogarnięty i oszczędny ten kieszonkowe odkładał np. na Playstation, a tutaj nie odłożysz, bo wirtualna waluta będzie miała datę ważności i zniknie z konta po czasie (vide Chiny)

  •  

   pokaż komentarz

   przeciez jak cos zdrowo odwaliles to kieszonkowe bylo wstrzymywane

   @mareksa666: i tym jednym zdaniem opisałeś cały mechanizm dla którego mamy to wprowadzane :)

   będzie miała datę ważności i zniknie z konta po czasie

   @BaZyL4: z pewnymi startami ale będzie się dało, kupisz zapas ryżu na pół roku z góry, jakieś inne dobra długotrwałe, wymienisz barterowo to czy owo (ze stratą niestety) i będziesz w stanie trochę odłożyć
   nie mówiąc o tym że pojawi się jakaś forma "waluty rezerwowej" zawsze się pojawia gdy główny środek płatniczy nie jest trwały - kiedyś u nas były to dolary
   po dziś dzień zresztą są na Ukrainie czy Rosji

  •  

   pokaż komentarz

   @irrelevant: Ale z drugiej strony - jeśli dajemy komuś zasiłek na dziecko, chcemy by wydał te pieniądze na ubrania/jedzenie/edukację/zdrowie dziecka, a nie przechlał w monopolowym?
   Głównym zastosowaniem tej cyfrowej waluty mają być zasiłki celowe i uniknięcie polskiej patologii "500+".

   Chcesz mieć pieniądze, które możesz wydać na dowolny cel - idź do pracy, a nie żyj z zasiłku.

   To może być genialny bicz na zasiłkowych patusów i mechanizm balansujący dla państwa opiekuńczego.

  •  

   pokaż komentarz

   @NIGACHU: dokładnie, zbyt niski rating i baj baj, żryj gruz (bo pewnie łowić albo zbierać na własny użytek też nunu, bo to haram i jeszcze będziesz coś mieć swojego, a przecież tak nie wolno).

  •  

   pokaż komentarz

   @levoi: Wątpię. Jeżeli nie kupi wódki za wirtualne kredyty to ją ukradnie. Takie traktowanie jeszcze bardziej utwierdza takie osoby w tym że ktoś musi się nimi opiekować całe życie. Są pozbawione konieczności dokonywania odpowiedzialnych wyborów i pokonywania trudności jak dziecko za które rodzice odrabiają zadania i wiążą sznurówki w podstawówce.

 •  

  pokaż komentarz

  I powiązać to jeszcze z szeregiem innych zmiennych jak np. czy ktoś był grzeczny, czy się zaszczepił, czy nie jest antysemitą, czy nie publikuje treści transfobicznych, czy nie lajkuje postów "skrajnej prawicy", czy nosi maskę i tak dalej...

  •  

   pokaż komentarz

   I powiązać to jeszcze z szeregiem innych zmiennych jak np. czy ktoś był grzeczny, czy się zaszczepił, czy nie jest antysemitą, czy nie publikuje treści transfobicznych, czy nie lajkuje postów "skrajnej prawicy", czy nosi maskę i tak dalej...

   @dr_gorasul: tak działa plan Nowego Ładu (NWO - New World Order - Nowy Porządek Świata, jak to jawnie powiedział premier Morawiecki).

   Tylko Konfederacja może nas uratować (i ew partia Ż/Żółtek, oraz Libertarianie - z tym że są poza sejmem i na razie to plankton)

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko Konfederacja może nas uratować

   @decentralizacja: akurat komuchy z konfederacji to by pierwsi takie coś przeforsowali. Im nawet nie przeszkadzała delegalizacja prywatnej TVN bo kiedyś coś tam na nich powiedziała. Więc jeśli wolność mediów tak traktują to z wolnością osobistą będzie tak samo. Jesteś przeciwko nam? To blokada, skończysz jak TVN xD

  •  

   pokaż komentarz

   Im nawet nie przeszkadzała delegalizacja prywatnej TVN bo kiedyś coś tam na nich powiedziała.

   @KochanekAdmina: To jest przeinaczanie. Bardziej to jest kwestia tego,że TVN mając pozorny pluarizm medialny ,vnie zapraszał posłów konfederacji w ramach protestu , po czym dziennikarze TVN płakali do posłów konfy o to by wsparli ich stacje, wówczas gdy ci ją zignorowali wstrzymując się od głosów tak samo, jak TVN ignorował ich posłów. Kinga nigdy nie deklarowała że TVN powinien stracić koncesję.

  •  

   pokaż komentarz

   @dr_gorasul: Przecież to jest mokry sen UK, aby Londyn stał się Airstrip One. xD

 •  

  pokaż komentarz

  Chinska partia zainspirowala swiat - Chiny planuja wypuscic walute z data waznosci, by ludzie nie mogli odkladac do skarpety i byli zalezni w stu procentach od łaski sekretarza.
  Na myśl o takim rozwiazaniu niejednemu politykowi robi sie ciepło.
  To tylko kwestia czasu, kiedy to wprowadzi unia i inne kraje. Brak zabezpieczenie finansowego i uzaleznienie ludzi od panstwa da im posluch stuprocentowy, a ryzyko buntow spadnie do zera.

 •  

  pokaż komentarz

  Może i będzie można wydać na co się chce ale w wyznaczonym terminie jak nie wydasz to ni masz ( ͡° ͜ʖ ͡°)