Czy Mark Zuckerberg naruszył przepisy o insider tradingu? [ENG]

Czy Mark Zuckerberg naruszył przepisy o insider tradingu? [ENG]

@Polasz mattstoller.substack.com #facebook #gielda #zukerberg

Prawdopodobnie tak. A z nim Sheryl Sandberg, Peter Thiel i masa innych insiderów Facebooka.

 •  

  pokaż komentarz

  Czas zaorać. To było kwestią czasu.

 •  

  pokaż komentarz

  Tłumaczenie deepl na szybko

  To było kilka złych tygodni dla Facebooka.

  Po pierwsze, media pokazały wiele z firmy bardzo brudne pranie. The Wall Street Journal poinformował w tym tygodniu, że gigant social media miał wewnętrzne badania pokazujące, że Instagram sprawia, że nastoletnie dziewczyny chcą się zabić. To następuje historia pokazując, że firma ma specjalną elitę użytkowników zwolnionych z normalnych zasad, jak również jeden pokazujący, jak firma zachęca gniewne zachowanie sprzedać więcej reklam. Następnie, wczoraj, New York Times ujawnił, że Zuckerberg podjął się podrasowania algorytmu swojego news feedu używanego przez 2 miliardy ludzi, aby pokazać użytkownikom pozytywne historie o jego własnym wizerunku i wizerunku jego firmy.

  Zuckerberg stracił kontrolę nad swoimi pracownikami, a rzeczy przeciekają do mediów w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Jak donosi "Times", "w lipcu zespół ds. komunikacji zamknął komentarze na wewnętrznym forum, które było używane do ogłaszania informacji w całej firmie. "NASZA JEDNA PROŚBA: PLEASE DON'T LEAK," przeczytać post o zmianie ".

  W Kongresie Facebook nie wypadł dużo lepiej. "Odpowiedzialność nadchodzi". To jest to, co senator Josh Hawley powiedział lobbysta Facebook Steve Satterfield po Satterfield kłamał, dissembled, i zrobił wszystko, ale wziąć gówno przed Senatu Antitrust Podkomisji wczoraj.

  Jestem tylko przesadzając trochę. To oczywiste, że firma zdecydowała się grać na zwłokę i przejść do ataku; Zuckerberg skończył z nieszczerymi przeprosinami, i skończył z modyfikowaniem praktyk biznesowych, aby uzyskać lepszy PR. Zuckerberg skończył z nieszczerymi przeprosinami i z modyfikowaniem praktyk biznesowych w celu uzyskania lepszego PR-u. Wierzy, że bez względu na wszystko zostanie zganiony i że nikt nie powstrzyma go przed robieniem tego, co chce robić.

  Rezultaty tej strategii nie były ładne. Senator Richard Blumenthal zacytował Hawley'a podczas przesłuchania, a zarówno Demokratka Amy Klobuchar jak i Republikanin Mike Lee dali Satterfield'owi to samo, stając się wyraźnie wściekłymi na jego kamienowanie. "To nie jest odpowiedź na moje pytanie," Klobuchar powiedział lobbysta Facebook w jednym punkcie. A Klobuchar jest miła nie tylko publicznie, ale także w Minnesocie. Stara się unikać jawnych konfliktów. Tym razem tak nie było. Była wściekła.

  Ale najgorszą rzeczą do upadku starszych liderów i byłych liderów na Facebooku było, jak Jason Kint zauważyć na Twitterze, to pozew złożony w Rhode Island przez grupę funduszy emerytalnych związków zawodowych.

  https://twitter.com/jason_kint/status/1440304941428473857

  •  

   pokaż komentarz

   Powodowie oskarżają cały szereg insiderów w firmie o malfeasance, nie tylko Zuckerberga i Sandberg, ale Netflix CEO Reed Hastings i Biden Covid czar i były członek zarządu Facebook Jeff Zients.

   To bardzo długa skarga, ale jej sedno jest dość proste. Pierwsza część jest to, że Zuckerberg wiedział, że narusza prawo, a w szczególności Federalnej Komisji Handlu zamówienie zakazujące Facebook z oszukiwania użytkowników. I zrobił to i tak, za zgodą członków zarządu, takich jak Zients i audytorów, takich jak PwC. Druga część, i tu robi się ciekawie, jest taka, że kiedy zdał sobie sprawę, że jego łamanie prawa zostanie ujawnione poprzez raportowanie o Cambridge Analytica, sprzedał ogromne pakiety akcji.

   A czas jest bardzo podejrzany. Podczas gdy Zuckerberg zobowiązał się do sprzedaży tylko 1 miliarda dolarów akcji rocznie w 2015 roku, po tym jak "dowiedział się o masowej ekstrakcji danych użytkowników Facebooka przez Cambridge Analytica, on i kontrolowane przez niego podmioty znacznie przyspieszyły sprzedaż akcji Facebooka", sprzedając około 10 miliardów dolarów akcji, podczas gdy miał istotne niepubliczne informacje o firmie. Sandberg zrobił to samo, podobnie jak założyciel WhatsApp, Jan Koum, i wielu innych. (Jedna ironia tutaj jest to, że był to tracąc handlu, ponieważ akcje Facebook jest wyższa dziś niż wtedy, i nie ma wątpliwości, że będzie to część ich obrony. Jest to również nieistotny fakt, ponieważ handel na niepublicznych informacji jest wykroczenie).

   W skardze jest o wiele więcej, ale skupiam się na tym konkretnym drobiazgu, ponieważ insider trading jest przestępstwem kryminalnym. Przestępstwo nie powinno popłacać, ale jasne jest, że Zuckerberg po prostu nie wierzy, że cokolwiek mu się stanie, dopóki coś się nie stanie. I podczas gdy w naszym rządzie panuje kryzys wiarygodności, dwoma regulatorami, z którymi nie chciałbym zadzierać, są przewodnicząca FTC Lina Khan i przewodniczący SEC Gary Gensler. Zuckerberg mógł znaleźć się na celowniku obydwu z nich.

   Jest wiele powodów, dla których Mark Zuckerberg i Sheryl Sandberg mogliby zostać oskarżeni o działalność przestępczą. Dorzućcie ten do stosu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Polasz: tłumaczone translatorem googla?
   Polecam www.deepl.com

  •  

   pokaż komentarz

   @rentiever :D na stepie zaznaczyłem że tłumaczyłem deepl na szybko :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Polasz: sorry przeoczyłem. Dziwne może po ang. jest koślawo napisane.