Ważna zmiana dla wynajmujących mieszkania. Polski Ład narzuci sposób rozliczania

Ważna zmiana dla wynajmujących mieszkania. Polski Ład narzuci sposób rozliczania

@PIAN--A_A--KTYWNA businessinsider.com.pl #polska #wynajem #nowylad #mieszkanie

Jeśli proponowane przez rząd zmiany w Polskim Ładzie wejdą w życie, przychody z najmu będzie można rozliczyć tylko w jeden sposób. "Przychody te będą opodatkowane wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych" - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

 •  

  pokaż komentarz

  wynajem - tylko szara strefa
  dlaczego ?
  wiadomo 'podatki'
  ktos nie placi - wjezdzasz z buta, karkami i koniec
  nie zdazy pierdnac

  ktos mi powie teraz ze bezpieczniej jest na legalu
  -ok, placisz podatki
  -wjezdza menel, nie placi - p?!?$$$isz sie w sadach 2-3lata, po czym i tak go nikt nie wyrzuci na bruk bo kovid

 •  

  pokaż komentarz

  Firma Wypad.pl, w czym możemy służyć?

  źródło: wykop.pl

 •  

  pokaż komentarz

  Polowa ludzi którzy dzis płacą podatek na zasadach ogólnych przestanie płacić w ogóle i przejdzie na szarą strefę.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak zwraca uwagę dziennik, rząd chce też zakazać amortyzacji kosztów zakupu mieszkań dla przedsiębiorców.

  Akurat ta zmiana jest rozsądna. Nie pomyślałabym, że kiedyś przyklasnę PiSowi i ich pomysłom.

  •  

   pokaż komentarz

   @Phyrexia: mozesz wyjasnic dlaczego ta zmiana jest rozsadna?

  •  

   pokaż komentarz

   @misiu2misiu: Zapobiegnie patologii na rynku mieszkaniowym jaką jest ładowanie wolnych środków w mieszkania przez firmy, przez co zamiast pójść na potrzeby obywateli mieszkania trafiają w ręce Januszów biznesu jako inwestycje a ich ceny z roku na rok rosną z powodu braku mieszkań. Braku do którego przyczyniła się między innymi praktyka amortyzowania kosztów zakupu mieszkań przez przedsiębiorców.

  •  

   pokaż komentarz

   @Phyrexia: uzywqsz slowa "praktyka" jakby to bylo jakies naduzycie a nie realizowanie swoich praw jako przedsiebiorcy. Mieszkania tak jak wszystko sie zuzywaja a przedmioty ktore sie zuzywaja powinny wedle prawa podlegac amortyzacji. Uwazasz ze brak mozliwosci amortyzacji mieszkan spowoduje ze te firmy przestana mieszkania kupowac czy po prostu podniosa ceny dla wynajmujacych?

  •  

   pokaż komentarz

   @misiu2misiu: Odpowiedz mi zatem, czy jeśli firma, która nie wykorzystuje tych mieszkań do działalności a jedynie jako wygodną lokatę wolnych środków, po czym wynajmuje je, nie jest to Twoim zdaniem nadużyciem?

  •  

   pokaż komentarz

   Odpowiedz mi zatem, czy jeśli firma, która nie wykorzystuje tych mieszkań do działalności a jedynie jako wygodną lokatę wolnych środków, po czym wynajmuje je, nie jest to Twoim zdaniem nadużyciem?

   @Phyrexia: Gdzie tu jest nadużycie ? Nie wykorzystuje po czym wynajmuje ?!? Gdzie tu jest "wygoda" ?

  •  

   pokaż komentarz

   @misiu2misiu: podam Ci przyklad z mojego podworka:
   w Szwajcarii wszyscy wynajmuja mieszkania, malo kogo stac na kupno.
   Powod: mieszkania, nawet zakladajac ze 1 chf ma taka sama moc nabywcza tutaj jak 1 pln w Polsce - sa szalenie drogie - takie typowe m3 na srednim poziomie potrafi w Zurychu kosztowac nawet i milion chf i lokalesow zwyczajnie nie stac.

   Kto zatem posiada mieszkania? Glownie firmy zajmujace sie ich wynajmem.

  •  

   pokaż komentarz

   @aresius: Obecnie ceny mieszkań osiągnęły skandalicznie wysoki poziom. Zastanawia Cię może dlaczego? Co jest przyczyną takiego stanu, skoro wokół ciągle gdzieś budowane są nowe osiedla, natomiast nowych Polaków teoretycznie rodzi się coraz mniej? Za mało budują? Nie. Wykupują je Janusze biznesu lokując wolne środki. Potem znajdą się tacy jak Ty, którym wydaje się iż tego typu praktyka to święte prawo przedsiębiorcy, który potem będzie wynajmował te mieszkania odpowiednio drożej.

  •  

   pokaż komentarz

   Obecnie ceny mieszkań osiągnęły skandalicznie wysoki poziom.
   @Phyrexia: Dla Ciebie tak, dla rynku nie skoro drożeją. Jaki poziom jest odpowiedni (mniej skandaliczny! xd) ? Cenę samochodu, chleba czy mleka w sklepie też chcesz narzucać odgórnie?

   Co jest przyczyną takiego stanu, skoro wokół ciągle gdzieś budowane są nowe osiedla, natomiast nowych Polaków teoretycznie rodzi się coraz mniej? Za mało budują? Nie. Wykupują je Janusze biznesu lokując wolne środki.

   Mogą się rodzić starzy Polacy ? xd Kwestia mieszkaniowa jest tylko jedną ze składowych. Moi znajomi np. przesuwają planowane potomstwo głównie ze względu na wysokość zarobków ("nie stać ich"). Nie mówią tu o mieszkaniu tylko o bieżącym utrzymaniu wymarzonego potomka. Nie każdy chce tylko miejsce na beztroskie rozmnażanie się.
   "Janusze biznesu" też mają rodziny na utrzymaniu. Widzę sporo goryczy w wypowiedzi, ale jedno się przewija - prywaciarz to ZŁO! ^^

   Potem znajdą się tacy jak Ty, którym wydaje się iż tego typu praktyka to święte prawo przedsiębiorcy, który potem będzie wynajmował te mieszkania odpowiednio drożej.

   @Phyrexia: Dziękuję za zaszufladkowanie, widać bez tego nie możesz żyć :D

  •  

   pokaż komentarz

   @aresius: Innymi słowy bronisz kogoś, kto wykorzystuje furtkę przeznaczoną do czegoś innego, by zostać niepotrzebnym pośrednikiem żerującym na potrzebach mieszkaniowych młodych osób? I jak ma być w naszym kraju dobrze, skoro rodacy będą bronić cwaniaków a potem narzekać na skutki ich działań?

  •  

   pokaż komentarz

   @Phyrexia: Jaką furtkę ? Przeznaczoną do czego ? Hurtownie oskarż o niepotrzebne, pasożytnicze pośredniczenie.

   Btw. masz mieszkanie+, domy z drewna - korzystaj do woli, to programy dla takich "socjalistów" jak Ty. Tak się kończą interwencje Państwa, które zabiera młodym owoce ich pracy. Pomyśl, że te pieniądze mogły rzeczywiście iść na pomoc młodym rodzicom i przestań mieć pretensje do ludzi, którzy chcą inwestować w to, co im się dzisiaj najbardziej opłaca.

   Ps. Twoje wypowiedzi śmierdzą komuną na kilometr.

  •  

   pokaż komentarz

   @aresius: Porównujesz hurtownie do ludzi wykupujących mieszkania na wynajem? Z kim ja tutaj siedzę?

  •  

   pokaż komentarz

   @Phyrexia: hej ale przeciez wynajrm to JEST forma dzialalnosci a ty opisujesz to jak jakies naduzycie. Wynajem to wlasnie prowadzenie dzialalnosci i zarabianie na tym to wlasnie definicja dzialalnosci bo zwykle po to firma istnieje zeby zarabiac pieniazki.

  •  

   pokaż komentarz

   @misiu2misiu: Twój błąd polega na tym, że tłumaczysz obecnie panujące warunki, które ulegają zmianie. Amortyzacja nieruchomości jest problemem adresowanym od wielu lat. Uwierz mi, to jest bardzo dobra zmiana.

  •  

   pokaż komentarz

   @Phyrexia: będąc skrupulatnym masz rację, porównanie powinno puść w kierunku np. firm od wynajmu maszyn rolniczych, ale przekaz jest ten sam. Chodziło o to, że uważasz to za pasożytnictwo a to inwestycja jak każda inna.
   Albo żyłeś w czasach "przydziałów" albo tych czasów nie znasz :D

  •  

   pokaż komentarz

   Chodziło o to, że uważasz to za pasożytnictwo a to inwestycja jak każda inna.

   @aresius: Mam lepsze porównanie. Skalperzy, którzy wykupili konsole PS5 by sprzedać je dużo drożej. W Twoim mniemaniu są uczciwymi przedsiębiorcami?

  •  

   pokaż komentarz

   @Phyrexia: Inwestycja jak każda inna. Jeżeli odprowadzają podatki jako działalność to nie widzę w tym problemu. Sklepy robią to samo. To nie jest reglamentacja wody pitnej.

  •  

   pokaż komentarz

   Inwestycja jak każda inna.

   @aresius: W tym rzecz, że nie jak każda inna, bo wynika z nadużycia amortyzacji względem nieruchomości na którą poszły wolne środki. W tym momencie bronisz patologii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Phyrexia: Skoro działanie w zakresie istniejącego prawa nazywasz patologią to jak nazwiesz łamanie prawa :) Nie muszę bronić, czegoś, co jest legalne... to raczej Ty swoje socjaprzemyślenia przepychasz :D

  •  

   pokaż komentarz

   @aresius: Przestaje być legalne z powodu patologii związanej z nadużyciami. Czego nie rozumiesz?

  •  

   pokaż komentarz

   Przestaje być legalne z powodu patologii związanej z nadużyciami. Czego nie rozumiesz?

   @Phyrexia: Hahah, czyli Ty piszesz to tylko po to, żeby podbijać temat, jaka to ważna patologia zostanie zatrzymana by sankcjonować socjalistyczne zapędy rządzących :D Na dzień dzisiejszy pisanie o tym patologia, nadużycie to jest dopiero rozemocjonowanie się tematem, bo mieści się to w zakresie legalnej działalności i nie wiadomo czy to się zmieni. Piszę to któryś raz, więc więcej powtarzać się nie będę :)
   Miłego weekendu.

  •  

   pokaż komentarz

   @aresius: Nie przeczytałeś najwyraźniej artykułu. Mówimy o dwóch osobnych tematach. Ja mówię o wprowadzeniu zmiany zakazującej amortyzacji kosztów zakupu mieszkań dla przedsiębiorców. O czym Ty mówisz?

  •  

   pokaż komentarz

   Zapobiegnie patologii na rynku mieszkaniowym jaką jest ładowanie wolnych środków w mieszkania przez firmy, przez co zamiast pójść na potrzeby obywateli mieszkania trafiają w ręce Januszów biznesu jako inwestycje a ich ceny z roku na rok rosną z powodu braku mieszkań. Braku do którego przyczyniła się między innymi praktyka amortyzowania kosztów zakupu mieszkań przez przedsiębiorców.

   @Phyrexia: Onet napisał o tym jednym zdaniem: "Jak zwraca uwagę dziennik, rząd chce też zakazać amortyzacji kosztów zakupu mieszkań dla przedsiębiorców." Rzeczywiście jest to prawie wykładania prawa.

   O tym mówisz "między innymi". Komentarza do przykładu z maszynami rolniczymi, gdzie też występuje amortyzacja nie było a "czego nie rozumiesz?" zakończyło dyskusję :)

  •  

   pokaż komentarz

   @aresius: Nie chodzi o amortyzację maszyn rolniczych, a kosztów zakupu mieszkań przez przedsiębiorców.

  •  

   pokaż komentarz

   mozesz wyjasnic dlaczego ta zmiana jest rozsadna?

   @misiu2misiu: Amortyzacja z założenia jest metodą dzięki której da się odnotować spadek wartości w skutek zużycia. Skoro mieszkania cały czas drożeją, to nie ma powodu do amortyzacji ich kosztu. Co najwyżej kosztu remontu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Escalade: czyli mieszkania sie nie zuzywaja? co to za bzdura to po co ludzie robia remonty? a moze remonty nic nie kosztuja po prostu? a jak mam mieszkanie w miescie gdzie ceny nie rosna? a jak ceny w polsce zaczna spadac to wtedy ponownie sie prawo zmieni? te przepisy to po prostu skok na kase i to nie na kase wlascicieli mieszkan na wynajem - cala kase doplaca za to najemcy i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @misiu2misiu: Zużywają ale nie należy wtedy liczyć amortyzacji od kosztu zakupu tylko od kosztu remontu ¯\_(ツ)_/¯
   Zresztą ja jestem zwolennikiem zakazu kupna mieszkań przez przedsiębiorstwa, bo jedyne co to rodzi to patologie rynkowe co widać po zachodnich rynkach mieszkań.

  •  

   pokaż komentarz

   @aresius:

   Cenę samochodu, chleba czy mleka w sklepie też chcesz narzucać odgórnie?
   Jakbyś musiał żreć gruz bo ceny bochenków by baniowały przez pieczywowych spekulantów to byś zmienił śpiewkę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Poza tym kto mówił cokolwiek o narzucaniu ceny, chochoł pokonany.

  •  

   pokaż komentarz

   @Escalade: ale wiesz ze tym sama ustawa nie bedzie mozna wliczyc remontu w koszty nie? nie mozna wliczyc w koszty bo jest sie zmuszanym do przejscia na ryczalt. Czyli pozbawia sie przedsiebiorce mozliwosci rozliczania zarowno kosztow uzyskani przychodu jak i amortyzacji zuzywajacej sie nieruchomosci co jest wbrew samej idei amortyzacji. ale spoko przedsiebiorcy i tak beda te mieszkania kupowac po prostu podniosa ceny wynajmu i zaplaca zwolennicy tych "genialnych" zmian w prawie.

  •  

   pokaż komentarz

   @misiu2misiu: Dlatego mówię, ja nie bawiłbym się wcale w takie półśrodki tylko całkowicie zakazał kupna przedsiębiorstwom. Jeśli firmy chcą zarabiać na wynajmie pokoi niech stawiają sobie hotel. ¯\_(ツ)_/¯