Politolog: Polska może zostać „martwym” członkiem w UE

Politolog: Polska może zostać „martwym” członkiem w UE

Formalnie będziemy członkiem UE, ale będziemy korzystać z tego członkostwa w bardzo ograniczonym zakresie - mówił prof. Antoni Dudek, politolog, historyk, UKSW,

 •  

  pokaż komentarz

  źródło: comment_1619091862ZVMX4nkdOtDQS6x9W19hGU.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  To jest fenomen PiSu.
  Tylko im udało się lizać dupę eurokołchozu sprzedając Polaków a jednocześnie obrywać od nich po łbie na lewo i prawo.

  Mówiąc krótko w Polsce mamy całą patologię unijnych dziwactw plus zero korzyści z bycia w nej.

  To się dopiero nazywa "polski ład" czyli sarkastyczny eufemizm słowa burdel.

  •  

   pokaż komentarz

   zero korzyści z bycia w nej.

   @Przemysluaw: lol. No rzeczywiście - szczególnie to widać na naszych ulicach. Zupełna Ukraina albo jakaś Białoruś.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemysluaw:

   plus zero korzyści z bycia w nej.

   Takiego steku bzdur to ja dawno nie przeczytałem XD.

  •  

   pokaż komentarz

   @Przemysluaw:

   plus zero korzyści z bycia w nej.

   No po prostu zero k@%@a korzyści xDD Was to z powrotem do pługa powinni przykuć, a nie internety wam dowozić.

   uderzająca różnica między członkami UE a nie-członkami Wynika ona z wykorzystania globalizacji dla własnego rozwoju tylko przez pierwszych. Wspólny rynek zniósł bariery celne, dał pewność prawną i podniósł konkurencję czyniąc z nich dobre miejsce dla przetwórstwa przemysłowego

   współcześnie kraje świata dzielą się pod względem uprzemysłowienia na w przybliżeniu 3 kategorie:
   1) uprzemysłowione zglobalizowane (MVA>2500USD)
   2) uprzemysłowione niezglobalizowane (MVA ok 1000-1500USD)
   3) nieuprzemysłowione niezglobalizowane rzędu kilkuset USD lub mniej)


   różnica między 1 i 2 jest mniej więcej taka, że w 1 produkuje się na cały świat zróżnicowane produkty w wielu niszach, w 2 produkuje się głównie na rynek lokalny (np. przemysł spożywczy), w 3 produkuje się bardzo mało, trzeba importować nawet produkty spożywcze.

   źródło: ue.JPG

  •  

   pokaż komentarz

   @Zepelin9: Wg jakiego wzoru kraje zostaly dobrane do tego wykresu. NIe ma Chin, Wietnamu itd...
   Dobierajac odpoiednio kraje mozna probowac udowodnic wszystko.

   Rownie dobrze mozna pokazac dynamike wzrostu srednia PKB 1990-2004 i 2004-2000 w Polsce i probowac udowadniac ze bez UE latali bysmy juz w kosmos.

  •  

   pokaż komentarz

   NIe ma Chin, Wietnamu itd..

   @sandwind: A na cholerę ci Chiny i Wietnam jak mówimy o demoludach Europy Wschodniej? Sorry, że rozj#?!ło ci światopogląd, że bez UE jednak jesteś gówno-krajem i teraz będziesz pisał wysrywy, aby to wyprzeć, ale to twój problem xD Jak dla mnie Polska może wyp#@#?!?ać z UE, polacy będą tańsi i zrobią wszystko.

   Rownie dobrze mozna pokazac dynamike wzrostu srednia PKB 1990-2004 i 2004-2000

   Nie, nie można, ale nie kumasz wykresów xD

  •  

   pokaż komentarz

   Mówiąc krótko w Polsce mamy całą patologię unijnych dziwactw plus zero korzyści z bycia w nej.

   @Przemysluaw: a jakie to unijne dziwactwa?

  •  

   pokaż komentarz

   @Zepelin9: jest napisane postkomunistyczne wyraznie. Chiny nie są post komunistyczne? Domoludy Europy wschodniej sam dodałeś i na wykresie masz kraje z Azji też więc jak kraje z Azji są demolidami z Europy wschodniej tak jak sobie to wymyśliłeś?

  •  

   pokaż komentarz

   @Zepelin9: a i czemu nie można porównywać dynamiki PKB za lata w UE i poza? Bo też nie rozumiem twojego wytłumaczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   jest napisane postkomunistyczne wyraznie.

   @sandwind: Ty nie widzisz, że to dotyczy krajów byłego ZSRR i okolic? W wypadku Polski robimy porównanie do demoludów, ale cały ZSRR i okolice to chlew, co widać na wykresie. To urocze jak robisz z siebie idiotę, ale nie wołaj mnie xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Zepelin9: Ciekawe - Kirgistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Azerbejdżan krajami demoludów Europy Wschodniej. Jeżeli klucz Europy Wschodniej został rozciągnięty na wymienione kraje to równie uprawnione są Chiny i Kuba.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: O, kolejny kosmita przybył wykręcać kota ogonem, bo fakty pokazują, że p!$@!$$icie bzdury, a Polska bez UE byłaby chlewem jak Ukraina xD

   Ja oczywiście jestem za tym, aby Polska wyp?!??$%ała z UE, najlepiej w podskokach. Od razu spadnie cena polaków i będzie można kupować tych, co pozostali w Polsce, dużo taniej niż teraz. Za 50 euro u waszych kobiet będzie wtedy pełny serwis jak u Ukrainek xd Będzie też można taniutko przejąć wasze biznesy, także mówię - macie mój głos w wypierpolu. Ale póki co trzymajmy się faktów, bo jeszcze nie macie rozj#!@nej gospodarki i jest drogo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Zepelin9: Nie byłaby chlewem. Chlewem byliśmy po zaborach. Ten wykres pokazuje jedynie, że pieniądze które zostały zainwestowane w Polsce przyniosły spodziewany zysk inwestorom. Dzięki naszej pracowitości, umiejętności uczenia się, wykształceniu.
   Pieniądze i technologia z każdego kierunku na naszym gruncie zadziałałyby podobnie. Również te z Brazylii, Chin, Arabii Saudyjskiej etc.
   Ja jestem spokojny nie będzie EU i Niemiec, to będzie co innego.

  •  

   pokaż komentarz

   O, kolejny kosmita przybył wykręcać kota ogonem

   @Zepelin9: Sam wymyslasz ze ten wykres to jest o demoludach z Europy Wschodniej jak na wykresie masz z Azji panstwa. Nie odpowiadasz na zadne pytania zadane po czym piszesz o kosmitach wykrecajacych kota ogonem.

   Milego Dnia, Bez odbioru.

  •  

   pokaż komentarz

   @sandwind: Ty nie widzisz, że to dotyczy krajów byłego ZSRR i okolic? W wypadku Polski robimy porównanie do demoludów, ale cały ZSRR i okolice to chlew, co widać na wykresie. To urocze jak robisz z siebie idiotę, ale nie wołaj mnie xD

   @Zepelin9: A gdzie to jest napisane? Napisane jest ze sa to kraje post komunistyczne. Wiec i tak juz zmieniles zdanie z demoludow Europy wschodzniej na kraje bylego ZSSR i okolic xD

  •  

   pokaż komentarz

   @sandwind: Piękne zesranko zrobiłeś, winszuję ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zj???łeś, nie udało ci się przesterować dyskusji, od niewygodnego faktu, że pieprzysz bzdury, sorka, zdarza się xd

   Tak jak mówię: w wypierpolu masz mój głos, nie przejmuj się ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na rozj???nej Polsce będzie można dobre deale zrobić ( ͡€ ͜ʖ ͡€)

  •  

   pokaż komentarz

   Piękne zesranko zrobiłeś, winszuję ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zj$%$łeś, nie udało ci się przesterować dyskusji, od niewygodnego faktu, że pieprzysz bzdury, sorka, zdarza się xd

   @Zepelin9: Czyli nie jestes w stanie odpowiedziec na pytania merytorycznie. Za to towje argumenty to "pieprzysz bzdury"
   No mialem nie pisac juz z kims kto nie potrafi otworzyc obrazka i pisze ze chodzi o demoludy z Europy wschodniej po czym twierdzi ze porownywanie dynamiki PKB z okresu w UE i poza UE nie ma sensu xD

   Koncze "dyskusje". Pozdrawiam.

  •  

   pokaż komentarz

   @sandwind: Cii, cichutko już ( ͡° ͜ʖ ͡°) Twój ból dupy minie, spokojnie.

   Koncze "dyskusje".

   No nie pochlebiaj sobie, twoje pierd**** I odwracanie kota ogonem, bo zostałeś rozj#$%ny, to nie dyskusja, tylko robienie sobie z ciebie jaj, bo widzę jaki cię ból dupy łapie xD

  •  

   pokaż komentarz

   @sandwind: Ty tak serio wyskakujesz z Chinami i wietnamiem, z ludnością i taniością siły roboczej przerastającej każdy z demoludów ? Gdzie na potęgę USA,Kraje UE i reszta świata budowały fabryki ?

   Jeszcze jak ktoś zwraca twoją uwagę, że kraje z wykresu to ewidentnie "blok wschodni"(czyli też kraje utworzone po rozpadzie ZSRR) idziesz w zaparte, że jest ex-communist napisane na podważenie wykresu. Bo dwóch krajów nie ma. Zapomniałeś o KRLD. xD

   Przynajmniej przyczep się czegoś co jest na wykresie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mocaw: Jest napisane post komunistyczne. Więc takie biorę pod uwagę. Z drugiej strony czemu inne biedne kraje które dynamicznie się wzbogaciły poza UE nie można brać pod uwagę? No chyba że.wnioseknmusi być określony z góry...

   Można Polsce przecież też zachód pobudował fabryki czy w Rumunii i co powinniśmy usunąć te kraje z rankingu? Nie rozumiem trochę argumentu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez:

   Nie byłaby chlewem

   Owszem byłaby.
   Przed wstąpieniem do unii nigdy nie było na nic pieniędzy. Takie było każde uzasadnienie władz. Albo nie pamiętasz albo celowo mówisz co innego. Hajsy był tylko dla urzędników i rządzących robiących smutne miny. Dopiero po UE zaczęły się inwestycje typu "postawimy wam tu ładniejszy plac zabaw oraz park", "wyremontujemy wam tą oczyszczalnie","zrobimy wam tu boisko","Wyremontujemy zbiornik retencyjny". Przed tym psy dupami szczekały i co druga rzecz się albo rozpadała albo zarastała. I dobrze opisują ludzie że było jak na ukrainie, białorusi teraz. tylko cofnij zegar 20 lat jeszcze.

  •  

   pokaż komentarz

   @sandwind: Bo wychodzą z innego punktu startowego. Nawet w demo ludach nie jest to po równo. Bo różne kraje miały inne dobra naturalne lub już wybudowane fabryki. Więc ktoś sobie wybrał kryterium tych demo ludów do wychodzenia spod wpływu ZSRR.

   W polsce zachód nie wybudował nigdy tylu fabryk bo nawet u nas nie było tak tanio jak w chinach i wietnamie.Nadal nie jest.Jest powód dla którego u nich jest produkowane dosłownie wszystko.

  •  

   pokaż komentarz

   Owszem byłaby.

   @Mocaw: Nie byłaby. To prawda, że infrastruktura musiała zacząć się poprawiać w ciągu 30 lat od zmiany ustrojowej. Niemcy po II w światowej m.in. dzięki amerykańskiemu kapitałowi dźwignęli swoją gospodarkę. Nie słyszę, że Niemcy byłyby dziurą w d..pie, gdyby nie Amerykanie.
   Zainwestowano kapitał, kapitał przyniósł korzyść dla dwóch stron, obecne zasady podziału z pracy kapitału zaczynają być krzywdzące jedną ze stron, w tym przypadku Polskę.

   Nikt, nikomu, niczego nie daje za darmo. A jeżeli da, to wtedy i tylko wtedy, gdy darowizna nie będzie nadmiernym obciążeniem i jednocześnie zagrożeniem dla ofiarodawcy, po imieniu nazwa się ją jałmużną.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mocaw: wszyscy mają różny punkt startowy. Chiny gorszy od Polski, Wietnam też.

   Wśród demoludów również drastyczne różnice są większe może nawet niż między PL i Wietnamem ale są na jednym wykresie.

  •  

   pokaż komentarz

   @sandwind: Ale to nie jest porównanie pl z wietnamem a demoludów. Wśród których niema większych różnic niż z wietnamem który miał jeszcze wojne. Ani pod względem ilości i taniości siły roboczej, ani pod względem startu. :)

   @Xi_Velazquez > Nie słyszę, że Niemcy byłyby dziurą w d..pie,
   A ja słyszę dość często że gdyby Polska dostała pieniądze z planu marshalla jak Niemcy to nie była by 50 lat za Niemcami. Czyli właśnie byli by mniej rozwiniętą dziurą.

   Ja pamiętam bezrobocie przed UE i ogólną beznadzieje młodych 20 latków siedzących na ławkach całe dnie bo na państwowe się nie dostali, na prywatną nie mają hajsu, a hajsu nie mają bo nie mają pracy. Wiec od czasu do czasu a to rozdawali ulotki a to pizze dowozili jak mieli farta. Oraz Pamiętam też pare lat po wstąpieniu jak ludzie zaczynali zakładać firmy i brać dofinansowania, szkolenia itp. Nigdzie nie mówiłem, że coś jest za darmo. Jedynie że polskie rządy ciągle zasłaniały się brakiem pieniędzy i że to było wszędzie widać.

   Od początku było mówione jak wygląda członkostwo i od początku słyszałem że to krzywdzące dla Polski.Jest powód dla którego inwestycje europejskie są tak pooznaczane. Właśnie przez takie opinie, że to nic nie daje i nas krzywdzi. Wybacz ale nie masz racji od początku wpłacaliśmy i od początku ktoś nam wpłacał. A to albo zwraca się w nie płaconych cłach na niezliczonych towarach, większych możliwościach inwestycyjnych, kapitale ludzkim i właśnie doinwestowaniu go itp itd. Już pomijam że dzięki unii jesteśmy wstanie wymusić sprzedaż jednakowych towarów u nas co w Niemczech. Więc wybacz takie brexitowe argumenty "anglia traci na członkostwie" do mnie nie trafiają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mocaw: Czy przed wejsciem do UE srednio wiekszy wzrost PKB mielismy czy mniejszy? Jak rosnie PKB to i rosnie gospodarka i bezrobocie sie zmniejsza. Tak po wejsciu do UE wyjechalo z 2 miliony bezrobotnych. No ale nie wiem czy to powod do dumy.

   Zanim konstytucje uchwalono w PL to juz wchodzilismy do UE i przeksztalcalismy i uzaleznialismy kraj. Np zobowiazalismy sie pozyczac pieniadze w bankach w 1994 roku. Jeden z 5 glownych warunkow ktore UE postawlila na samym poczatku.

   Oczywiscie ze Ue przyniosla nam jakies korzysci. Np zostalismy podwykonawca niemiec i wplotli nas w swoje lancuchy dostaw.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mocaw: Nie rozumiesz. Napisałem wcześniej, że korzyści miały dwie strony. Chodzi o to, by ciągle podliczać bilans. Jeszcze raz, nikt niczego nie daje za darmo. Słusznie przywołałeś cła bo wpłaty na infrastrukturę opieczętowane kólkiem z gwiazdkami realizowane byłyby z ceł importowych które płaciliby eksporterzy zachodnich towarów chcący uzyskać dostęp do polskiego rynku. Każda zainwestowana złotówka, marka, Euro przez kapitał zachodni miała przynieść temu kapitałowi zysk, i to dużooooo większy niż w krajach zachodnich. Nie było i nie ma żadnego altruizmu i filantropii w działaniach krajów Unii.

  •  

   pokaż komentarz

   @sandwind: Moglibyśmy jeszcze długo dyskutować. Bo ja o jednym, ty o drugim. Wykres dotyczył konkretnej rzeczy i tego dotyczyła moja uwaga. Z polski do UE nie wyjechali sami bezrobotni ale tez ludzie pracujący. To nie tylko dzięki temu nastąpił spadek.I nie chodziło o sam spadek bezrobocia a o możliwości jakie pojawiły się dla osób szukających pracy i rozwoju. Nie tylko wyjeżdżali ale mogli szukać szkoleń i dofinansowań. Bycie Polski w unii zmieniło ich życie na lepsze.

   @Xi_Velazquez Nie chodzi o to czy jest to filantropia i altruizm tylko jakie realnie są skutki dla obywateli i jak zmienia się jakość jego życia.

  •  

   pokaż komentarz

   tylko jakie realnie są skutki dla obywateli i jak zmienia się jakość jego życia.

   @Mocaw: Dziwne gdyby nie zmieniała się jakość życia, jako efekt ciężkiej pracy i efektywnych inwestycji

   Jednak, wg mojego głębokiego przekonania, to jest już sufit. Więcej bez ostrych reakcji nie dostaniemy i nie chodzi o dostanie czegoś za darmo, nie dostaniemy w rozumieniu podziału zysku z wytworów w których bierzemy udział.

   Co więcej unia zaczyna bardzo głęboko wnikać w sprawy wewnętrzne, a nie na to się umawialiśmy. Jasnym jest, że za kapitałem idzie realna władza i to próbuje w tej chwili robić establishment stojący za inwestycjami. To są paciorki dla Indian, za nimi pojawią się większe żądania. W minionych czasach na terenach ówczesnych zaborów Polacy nie mieli prawa kupować i stawiać nieruchomości, vide "wóz Drzymały". Utrata suwerenności i niezależności do tego doprowadzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xi_Velazquez: Nie doprowadzi jak się będzie mieć polityków i dyplomatów w unii lobbujących na rzecz polaków. a póki co w sprawach chociażby jakości towarów na półkach to unia europejska zrobiła więcej niż polskie rządy.
   Serio zabory, wóz drzymały przy rozmowie o unii wyciągasz ? Proszę cię... Póki co to dzięki polskiej deweloperce polacy mieszkań nie mogą kupić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mocaw: Tak, serio. Na końcu każdej drogi w której występuje niezbalansowana dominacja jednych nad drugimi zawsze jest "wóz Drzymały", w takim, czy innym przejawie. Przecież widać gołym okiem zawłaszczanie przez urzędników unijnych kolejnych obszarów, to jest proces, który trwa. Jaki lobbing? Tusk na postronku Berlina, Miller podpisał wszystko jak leciało, wszyscy znaczący, decyzyjni urzędnicy są z krajów starej Unii.
   Może myślisz o lobbyście Lewandowskim, który oddał w ręce zachodu "pół" polskiej gospodarki za zetkę,a może o Rossatti szkoda gadać (nawet nie chce mi się sprawdzać jego nazwiska). Polityka Unii względem Polski jest kształtowana w Berlinie!
   Kto był przez ostatnie 15 lat skutecznym lobbystą Polskiej racji stanu w strukturach Unii Europejskiej? Czy chodzi ci o może o tą bandę POpaprańców na smyczy Berlina, która biega po korytarzach urzędów unijnych i drze ryje "Karać Polskę? O czym ty piszesz, jaki lobbing?

   Z tymi którzy próbują coś ugrać - PIS, cokolwiek, urzędnicy nie chcą rozmawiać.

   Póki co to dzięki polskiej deweloperce polacy mieszkań nie mogą kupić.
   Myślisz, że jak będzie zagraniczna, to poza tym, że zmieni się przepływ kapitału z Polski do siedziby dewelopera (np. jako koszt używania identyfikacji firmowej spółki matki) będzie inaczej? Moim zdaniem to jest bardzo naiwna postawa.

 •  

  pokaż komentarz

  Plan Kremla dla Polski: maksymalne izowanie PL na arenie międzynarodowej, rozsadzanie UE od środka i generowanie konfliktów możliwie na każdej płaszczyźnie, tak w UE jak i w PL. I ten plann PiS dzielnie realizuje

 •  

  pokaż komentarz

  1. Zachowuj się na arenie międzynarodowej jak upośledzone państwo.
  2. Bądź krytykowany przez inne państwa.
  4. Zachowuj się jeszcze gorzej.
  5. Miej ograniczone korzyści z UE.
  6. Bycie w UE się nie opłaca.
  7. Wyjdź z Unii i wprowadź totalitarny katotaliban.
  ...
  8. Brak profitu.

  pokaż spoiler Nie było punktu 3, tak jak u pisiorów nie ma rigczu.

 •  

  pokaż komentarz

  Najważniejsze, żeby można było swobodnie stąd uciec. Najczarniejszą wizją przyszłości jest zostać zakładnikiem pisowców w tym przybytku.