Codzienne krótkie streszczenie wydarzeń światowych 24.09.2021

Codzienne krótkie streszczenie wydarzeń światowych 24.09.2021

Streszczenie ważnych wiadomości ze świata pochodzące z różnych międzynarodowych źródeł a pomijanych w polskich mediach. Tag do obserwowania https://www.wykop.pl/tag/wydarzeniaswiatedek/

 •  

  pokaż komentarz

  Od jakiegoś czasu jedyne źródło informacji o świecie! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ogromny plus za wkładaną tu prace!

 •  

  pokaż komentarz

  Ktoś mi wytłumaczy o co chodzi z tym niedoborem chipów gdy półki uginają się od laptopów, tabletów etc. A ich ceny spadają?

  •  

   pokaż komentarz

   @Arek444: Tutaj wiadomość z 20.08
   Ceny samochodów z zaawansowanymi technologiami wzrosły.
   Globalny niedobór mikroprocesorów zmusza Toyotę do radykalnego ograniczenia produkcji we wrześniu w swoich fabrykach na całym świecie, zmniejszając produkcję pojazdów z 900 tys. sztuk do 540 tys. pojazdów. Toyota, która znalazła się na dobrej pozycji w porównaniu z rywalami z powodu dużych zapasów półprzewodników i była w stanie utrzymać produkcję „w dużej mierze zgodnie z założeniami aż do maja”, co pomogło jej przeskoczyć GM w drugim kwartale jako najlepszy producent samochodów pod względem sprzedaży w Ameryce Północnej. Tymczasem Volkswagen, drugi co do wielkości producent samochodów na świecie, ostrzegł, że być może będzie musiał jeszcze bardziej obniżyć produkcję, powołując się na „bardzo niestabilną i ograniczoną” podaż chipów. Pandemia Covid zwiększyła popyt na urządzenia wykorzystujące chipy, takie jak telefony, telewizory i konsole do gier. Pomimo niedoborów półprzewodników dyrektor generalny Intela, przewiduje „konsolidację w branży” i zasygnalizował swoje zainteresowanie zawarciem umów z firmami motoryzacyjnymi.
   https://www.bbc.com/news/business-58266794

  •  

   pokaż komentarz

   @Edek_Niemiec no właśnie, czemu brakuje akurat chipów do aut, a nie brakuje do urządzeń takich jak: telefony, telewizory i konsole do gier.

  •  

   pokaż komentarz

   @Arek444: Bo te do automotive są trochę innej architekturze, po za branżą motoryzacyjną zaczyna brakować do innych sterowników, spróbuj w tej chwili kupić kocioł Buderusa, nie ma nawet w fabryce :)

  •  

   pokaż komentarz

   @czarnaowcabezprochowca ale mówi się, że te braki związane są z popytem na komputery

  •  

   pokaż komentarz

   @Arek444: Głównie wynika to z tego, że większość czipów jest produkowana w kilku fabrykach w Azji. Czołowi "producenci" nie posiadają własnych fabryk, tylko wynajmują moce produkcyjne m.in. w TSMC. Gdy zaczęła się pandemia, to producenci aut zrezygnowali z zamówionych mocy produkcyjnych, bo spodziewali się spadku popytu i produkcji samochodów. Tak było przez kilka miesięcy. Po tym czasie, gdy fabryki zostały odmrożone, producenci nie mogli wykupić produkcji swoich czipów na już, bo moce zostały wykupione przez innych producentów. Trzeba było ustawić się w długiej kolejce.

   Z kolei producenci elektroniki użytkowej doświadczyli dużego wzrostu popytu chwilę po początku pandemii, więc wykupili wszelkie dostępne moce produkcyjne. Popyt gwałtownie wzrósł na wszystko, choć najbardziej doświadczyli go chyba producenci podzespołów komputerowych. Ludzie zaczęli modernizować swoje domowe sprzęty i kupować nowe. Dołożyła się do tego premiera nowej generacji konsol oraz popyt na krypto, który zmiótł z rynku część kart graficznych.

   Teraz fabryki pracują 24/7 na 100% mocy. W sklepach zabrakło podzespołów, a jak w końcu się pojawiają, to osiągają ceny kilkukrotnie wyższe od MSRP. Producenci nadal czekają w długich kolejkach na moduły, a same podzespoły wyraźnie podrożały. W efekcie jest drogo, ale za to trudno jest problem ze znalezieniem konkretnego modelu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   ich ceny spadają

   @Arek444: Ceny spadają nieco, bo wcześniej wyleciały w kosmos. Komputery i laptopy nowych generacji są trudnodostępne i droższe nić przed pandemią. Sklepy głównie wyprzedają leżaki z magazynów oraz sprzęt, który zaraz będzie przestarzały - pod koniec roku często mają miejsce premiery nowych generacji. Niedługo wyjdzie 12 generacja procesorów Intela.

   Na All... jest wysyp starych laptopów w kosmicznych cenach. Sprzęt z prockiem Intela 2 lub 3 generacji potrafi stać z ceną 800-1000 zł (ʘ‿ʘ)

 •  

  pokaż komentarz

  @Edek_Niemiec zajebistą robotę robisz. Nie przestawaj proszę. :-)

 •  

  pokaż komentarz

  Z tym NS2 i sankcjami to taki chyba cyrk dla gojów

 •  

  pokaż komentarz

  >Alexandria Ocasio-Cortez z Nowego Jorku, krytyczka Izraela, która spotkała się z ostrą krytyką ze strony proizraelskich aktywistów za odmowę poparcia ustawy, zalała się łzami po zmianie swojego głosu z "nie" na "obecny".<<
  - Może ktoś wytłumaczyć co dokładnie tu zaszło? Sama zmieniła swój głos i w ryk?