Szef technologii Pentagonu odchodzi. "USA nie ma szans w walce z Chinami"

Szef technologii Pentagonu odchodzi. "USA nie ma szans w walce z Chinami"

Były szef działu oprogramowania Pentagonu powiedział, że zrezygnował z pracy w proteście przeciwko „powolnej innowacyjności technologicznej” w Stanach Zjednoczonych. Stwierdził też, że Chiny dominują w tej przestrzeni – szczególnie w rozwoju zaawansowanej sztucznej inteligencji.

 •  

  pokaż komentarz

  Za to USA dominuje w rozwoju ideologii LGBT, gender i podpalaniu miast oraz plądrowaniu sklepów przez mniejszości rasowe co z pewnością spędza sen z powiek chińskim generałom.

 •  

  pokaż komentarz

  Szef poszedł na układ przed emerytura walnął medialny tekst dostał odprawę a dzięki temu koledzy dostaną ekstra kasę na badania, pod naporem opinii publicznej. To Ameryka

  •  

   pokaż komentarz

   @Piperonsy może i tak było, ale nie zmienia faktu że jeśli chodzi o technologię to Chiny prowadzą, na własne życzenie zachodu (panowie dla których wyznacznikiem wszystkiego jest Excel stwierdzili że po co robić hi tech u siebie jak można zaoszczędzić i robić to w Chinach, tym samym dając im całą technologię która Chińczycy ulepszyli).

  •  

   pokaż komentarz

   @Piperonsy @cerastes: No i co z tego że ma 37 lat? Szef działu oprogramowania w takiej instytycji, to nie nerd wykopkowy #programista15k tylko polityk. Politycy z różnych powodów mówią różne rzeczy, które w większości przypadków nijak mają się do rzeczywistości. Dlaczego słowa tego polityka mielibyśmy traktować inaczej niż słowa Joe Bidena czy Ocasio-Cortez?
   Może "emerytura" była złym stwierdzeniem i chodzi bardziej o "emeryturę od agencji rządowych". W stanach byli pracownicy rządowi dostają intratne posadki w sektorze prywatnym i wywołanie szumu medialnego przy odejściu jest normalną sprawą.

  •  

   pokaż komentarz

   siebie jak można zaoszczędzić i robić to w Chinach

   @Kry00: Nie, jest to efekt ciężkiej pracy i sprytu samych Chińczyków (podobnie jak w wypadku Japonii czy Korei które podobnie zaczynały). Dobrym przykładem są chociażby Indie czy Polska - że nie wystarczy tylko Excel ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Piperonsy: e tam, wyżej napisali że to wina lgbt i gender ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Chiny prowadzą, na własne życzenie zachodu .... po co robić hi tech u siebie jak można zaoszczędzić i robić to w Chinach,

   @Kry00: Problemem nie jest przekazanie hi-techu do Chin, tylko pozostanie biernym wobec tworzenia sie panstwa o gigantycznym potencjale - zauwaz, ze hi-tech wczesniej juz miala Korea, Tajwan, Silgapur, Hongkong. Pozniej (procz Chin) rowniez Malezja, Tajlandia, Filipiny , itp. Ale zadne z tych pansw nie wybilo sie na swiatowego (ani nawet lokalnego) hegemona, bo zwyczajnie byly za male, o zbyt malym potencjale rozwojow -wytworczym. Natomiast Chiny mają to wszystko (+ zasoby naturalne mozliwe do wytworzenia prawie wszystkiego), wiec nie musza polegac na innych, tylko sami sie rozwijali. Poniekad dziwie sie, że po wojnie Alianci pozwolili na stworzenie takiego olbrzyma, tym bardziej, ze wnioski powinni wyciagnac z Japonii (kraju malego, ale niezwykle wowczas rozwinietego), jakie zagrozenie dac technologia w przypadku nacji nastawionej na postep i ekspansje.

  •  

   pokaż komentarz

   Szef działu oprogramowania w takiej instytycji, to nie nerd wykopkowy #programista15k tylko polityk.

   @pp53: a skąd ty możesz wiedzieć co dokładnie robi szef działu oprogramowania w Pentagonie. Wykopowe mądrości (-‸ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kry00: jak tak bardzo prowadzą to po co im Taiwan?
   ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Uja, prowadzą, chcą prowadzić ale bez Tajwanu nie da rady.

  •  

   pokaż komentarz

   @Piperonsy: Co w niczym nie pomoże bo problem jest gdzieś indziej i jest nim struktura wydatków w tym wydatki na infrastrukturę. W USA zimna wojna powodowała wydatki nie tylko na badania ale i na rozwój infrastruktury. Dziś prywatne firmy w USA nie wybudują drogi a co najwyżej kilka metrów dojazdu do drogi ze swojej posesji. To co wymuszała zimna wojna w Chinach robi gospodarka centralnie planowana np rozwój kolei i nawet jak 80% inwestycji będzie nietrafiona (a dużo inwestycji będzie niczym drzwi do lasu) to pozostałe 20% zrobi robotę. Chiny w 10 lat wybudowały więcej szybkich kolei jak reszta świata przez 50 lat. USA niestety zostaje w tyle a infrastruktura im się starzeje. Natomiast nie ma kasy nawet na porządną konserwacje. Na szybką kolej w USA nie ma szans choć w XIX wieku potrafili.
   Akurat pod tym względem w Europie unia robi robotę rozwijając infrastrukturę.

  •  

   pokaż komentarz

   @qwe_: Gość był na wysokim stanowisku kierowniczym, a każde wysokie stanowisko kierownicze polega mnie więcej na tym samym, to mieszanka zbierania funduszy, prowadzenia polityki międzydziałowej i stanowienia nadzoru nad projektami, a im większa i bardziej uzależniona od państwa firma, tym bardziej praca tego człowieka jest zbliżona do pracy polityka. Co ty myślisz, że on tam decyduje czy będą apki pisać w PHP czy w Java? A może prowadzi rekrutacje i robi code review?

  •  

   pokaż komentarz

   @pp53: ja wiem, ze kierownik działu nie jest szeregowym pracownikiem, ale skąd tym masz taka wiedzę, ze szef działu prowadzi politykę międzynarodowa, zbiera fundusze etc. Przecież od tego są odpowiednie osoby na odpowiednich stanowiskach. Nic nie wiesz o jego pracy a robisz z siebie eksperta na podstawie własnych domysłów.

  •  

   pokaż komentarz

   @qwe_: Nie międzynarodową tylko międzywydziałową. Od zbierania funduszy jest właśnie kierownictwo wyższego szczebla. Duże instytucje (nie ważne czy jest to korpo czy agencja rządowa, nie finansują się z jednego wielkiego worka do którego każdy sięga według uznania. jest budżet który dzieli się na mniejsze budżety przyznawane poszczególnym działom. Zadaniem kierownika wysokiego szczebla jest zapewnienie funkcjonowania takiego działu, a finansowanie jest podstawą do działania. Bez pieniędzy nie zatrudnisz ludzi, nie kupisz sprzętu, nie zainwestujesz w badania. No i to finansowanie jest realizowane właśnie poprzez działania polityczne, lobbowanie za swoimi projektami, utrzymywanie dobrych kontaktów z innymi ludźmi na twoim szczeblu i stanowienie nadzoru nad wykonaniem projektu zgodnie z kosztami.
   Tak działa każde korpo i większe instytucje. Jeżeli pracujesz w małej firmie to możesz założyć że ktoś kiedyś wyciągnął z konta 50 tysięcy i pojechał do sklepu kupić biurka (w tym to przy którym siedzisz), budżet był wspólny.
   Ale jeżeli pracujesz w korpo to twoje biurko na 100% jest opisane w excelu jakiegoś kierownika który licząc koszt projektu bierze pod uwagę to, że miesiączna amortyzacja twojego stanowiska pracy kosztuje 650zł i to jest uwzględnione w kosztorysie projektu.
   I wiem o jego pracy całkiem sporo, znam kilku ludzi na wysokich stanowiskach kierowniczych, od kierowników działu, przez dyrektora fabryki po wysoko postawionych wojskowych i ich praca właściwie niczym się nie różni. Oczywiście to różne branże, muszą mieć różną wiedzę domenową, ale sama praca polega na tym samym.

  •  

   pokaż komentarz

   @pp53: ale zdajesz sobie sprawę, ze struktura organizacyjna Pentagonu nie jest taka sama jak typowego korpo?

 •  

  pokaż komentarz

  Przeciętny wkopek widzi chiński telefon i odkurzacz xiaomi i mu się wydaje, że to olbrzymia potęga. To zastanówcie się skąd pochodzi Intel, AMD, Nvidia czy taci giganci jak Facebook, Microsoft, Apple czy Amazon. Chińskie firmy są często duże głównie dlatego, bo mają duży rynek w chinach, niektóre co prawda też wybijają się na zachodnich rynkach ale to właśnie amerykańskie korporacje kontrolują dzisiaj internet i przepływ informacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Murasame: dla świata jest potrzebny komputer i internet wiec proste pytanie jeśli te firmy znikną co wymieniłeś to czy internet i komputery znikną razem z nimi ?

   ale to właśnie amerykańskie korporacje kontrolują dzisiaj internet i przepływ informacji.

   znaczy kontrolują cały świat ? ty chyba żyjesz w bance gdzie jedyne strony w sieci to facebook google i yt

   i myślisz ze tylko jeden internet jest na świecie

   kolejna rzecz której nie wiesz to np. Póki co długi czas na rynku procesorów będzie nadal rządzić TSMC, którego najwięksi klienci to Apple oraz NVIDIA. Szacuje się, że tajwańska firma dostarcza 60% podzespołów na globalny rynek.

   nie wszystko co widzisz w produktach tych firm które wymieniłeś należy w 100% do tych firm to nie tak ze wszystko te firmy tworzą same i wymyślają :) zerwanie dostaw i te firmy leżą

   facebook insta whatsapp itp. może zostać zamknięte w każdej chwili bo nie maja żadnej władzy decyzyjnej jak w chinach zablokowali fb to mark nie miał nic do gadania tak samo jak sprzeciwi sie dostarczania danych o użytkownikach czy popełnią błąd to mogą zostać zablokowani w EU i mark nie będzie miał nic do gadania

   kolejny Microsoft część usług zbanowanych w Chinach zaś sam system może zostać zamieniony na inne
   usługi to samo usługi cloud programy itp. tak samo maja swoje zamienniki u konkurencji nie ważne czy lepsze czy słabsze ale to nie tak ze bez Microsoft nie będzie systemów itp.

   wygrywa ten kto będzie szedł technologicznie do przodu a nie bazował na firmach które rządziły rynkiem od np. 20 lat do tego tak naprawdę na przestrzeni ostatnich 5 lat nie pokazali nic nowego chyba ze fb zmienił trochę wygląd a amazon dodał nowy film ewentualnie można dać + dla ich aws itp.

   Chiny najpierw muszą zmierzyć się z problemem braku ok. 400 tysięcy ekspertów związanych z produkcją półprzewodników. Chińskie władze dopiero zadeklarowały, że zwiększą na tym polu budżet chińskich uczelni, aby w najbliższych latach mogła powstać wykwalifikowana kadra. Obecnie tacy ludzie są w Chinach na wagę złota - Huawei płaci ekspertom za pracę do równowartość nawet 300 tysięcy dolarów rocznie.

   Chiny maja tą przewagę ze jak coś potrzeba to dotują programy w szkołach by dostać gotowego pracownika z wiedza która jest im aktualnie potrzebna a w USA uczelnie dostają w większości dotacje na wszystko tylko nie na przygotowanie nowych specjalistów itp.

   PISA sprawdza zdolności 15-latków do rozwiązywania problemów i ich interpretacji oraz bada stopień przygotowania do dorosłego życia. Stany Zjednoczone wypadły fatalnie zajmując dopiero 25 miejsce :) dla przykładu Polska 11 miejsce

   PISA służy także do oceny systemów edukacyjnych, wyniki ostatniego testu nie pozostawiają złudzeń: amerykańska oświata choć idą na nią ogromne kwoty z budżetu federalnego i podatków lokalnych jest w stanie permanentnego kryzysu.

   Katastrofalnie u amerykańskich uczniów kończących okres obowiązkowej nauki szkolnej wypadła znajomość matematyki, lepiej poszło w naukach ścisłych i umiejętności czytania, ale marne to pocieszenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Murasame: Chińczycy mają swoje odpowiedniki.
   Facebook - Weibo/Renren
   Apple - Huawei/Xiaomi
   Amazon - Alibaba, JD.com
   Intel,AMD - TSMC(Tajwan ale chiński)
   Blizzard, EA - Tencent
   Tesla - Nio, Xpeng, BYD

  •  

   pokaż komentarz

   @Murasame: xD widzisz google, Facebooka bo żyjesz w bańce zachodniej. Chiny mają swoje odpowiedniki a Facebook jest tak samo popularny jak w Polsce craiglist. Widać to po githubie. Kiedyś wszystko było po angielsku, a teraz w topie są jakieś chińskie biblioteki, a ja nawet nie rozumiem po co one są, bo dokumentacja i opis w krzaczkach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Murasame: Zresztą kierunek też jest jasny. Patenty.
   Rok 2010

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: Screenshot_2021-10-14-07-24-06-480_com.android.chrome.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Czlowiek-Zagadka: Rok 2020.

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: Screenshot_2021-10-14-07-21-59-234_com.android.chrome.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Murasame: A powiedz mi kogo stać na amerykańska technologie w świecie wschodnim? Sprzęt Apple jest drogi, Facebook jest zablokowany w poszczególnych krajach, zaś Intel, AMD i Nvidia opierają się głównie na Tajwanie, który de facto jest głównym celem Chin. Lata 90 się skończyły, gdzie Ameryka miała monopol na niemalże wszystko. Ludzie nie chcą już przepłacać za amerykański sprzęt, wolą zamówić tańszy produkt. Widzisz jak eksplodował Aliexpress?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pompejusz: Po pierwsze Tajwan nie jest chiński, a po drugie TSMC nie jest do końca odpowiednikiem Intela i AMD. TSMC robi półprzewodniki dla różnych firm, nawet dla AMD.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pompejusz AMD nie ma własnych czipów i bierze od TSMC a wszystko i tak projektują Holendrzy poprzez ASM i ASML
   Tak ta upadła Europa zachodnia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pompejusz: ale wcale nie są tacy tani i dostępni, nikt nie będzie zamawiał kontenera i jeszcze ryzykował cłem

  •  

   pokaż komentarz

   ale to właśnie amerykańskie korporacje kontrolują dzisiaj internet i przepływ informacji.

   @Murasame: duzo racji w tym co piszesz, ale pamietaj, że Chinczycy odrobili lekcje i rowniez masowo inwestują w firmy z sektora hi-tech w USA. W efekcie sporo firm zwylke utozsamianych z Ameryką wcale juz nie sa amerykanstwie (jesli chodzi o prawa wlasnosci i pakiet kontrolny), tylko wlasnie chinskie

  •  

   pokaż komentarz

   Intel,AMD - TSMC(Tajwan ale chiński)

   @Pompejusz: od kiedy tsmc zajmuje się projektowaniem procesorów

  •  

   pokaż komentarz

   @Murasame: a kto kontroluje te korporacje? BlackRock

  •  

   pokaż komentarz

   TSMC(Tajwan ale chiński)

   @Pompejusz: poleciałeś kolego

  •  

   pokaż komentarz

   @Murasame: To jeszcze mi powiedz czy ty jesteś przeciętnym wykopkiem czy ponad przeciętnym?

 •  

  pokaż komentarz

  Każde mocarstwo musi w końcu upaść.

 •  

  pokaż komentarz

  Takie pieprzenie o jakichś tam szansach w wypadku wojny, A czy taki Chiny promują przyjmowanie do armii kobiety z lesbijskich rodzin? Albo bipolarne kobiety do wywiadu. Oczywiście, że nie. HA,szach mat Chiny!
  Już w przedbiegu ponoszą srogą porażkę na polu: gender, social justice, and unicorns eating rainbows, and shitting butterflies... ..