Przeglądasz archiwalną wersję znaleziska.

GUS podaje że zatrudnienie wzrosło - potężna manipulacja

@behetta pokazywarka.pl #olityka #ospodarka #ryzys

GUS w styczniu zwiększył o ponad 12% liczbę firm, w których badał zatrudnienie - stąd wzrost zatrudnienia o ponad 100 tys. pracowników. Faktycznie zatrudnienie zmalało.

 •  

  pokaż komentarz

  Po pierwsze nie GUS kłamie tylko dziennikarze są albo niedouczeni albo piszą na zamówienie (niestety znaczna większość nie ma zielonego pojęcia o danych statystycznych).
  Po drugie tego typu dane wskazują na stabilizację rynku (czyszczenie rynku). Oznacza to, że słabe przedsiębiorstwa upadają, natomiast silne przedsiębiorstwa zwiększają zatrudnienie. Czy jest to dobra informacja czy zła należy samemu ocenić.
  Po trzecie nie wszystkie media, bo w Tok FM była rzetelna dyskusja na ten temat.

 •  

  pokaż komentarz

  Z tego wcale nie wynika że silne przedsiębiorstwa zwiększają zatrudnienie. Może zwiększają a może nie.
  Jeśli GUs wcześniej mierzył liczbę zatrudnionych biorąc pod uwagę (dla przykładu) 5000 przedsiębiorstw a teraz mierzy tę liczbę biorąc pod uwagę 6000 przedsiębiorstw, to wiadomo, że zatrudnienie liczone w ten sposób będzie większe (liczba pracujących w firmach branych pod uwagę wzrosła - nie procent pracowników, tylko ich liczba). Ale to nie oznacza wcale że zatrudnienie wzrosło. Skoro wzrost liczby przedsiębiorstw branych pod uwagę wzrósł o 12% a zatrudnienie tylko o 3% to raczej można się spodziewać że to zatrudnienie spadło. Co potwierdzają dane dotyczące bezrobocia...

 •  

  pokaż komentarz

  1. Liczbę badanych przedsiębiorstw masz zawsze gdzieś podaną. Po prostu trzeba samodzielnie myśleć i analizować. Po pewnym czasie wiesz czego można się spodziewać po pewnych badaniach i danych.

  Największe jaja wychodzą jeśli porównasz np. dane statystyczne GUSu i PARPu - tutaj dopiero się cuda dzieją, a to tylko dlatego, że zupełnie inaczej zbierane i liczone są dane. Dobrze obrazuje to liczba przedsiębiorstw zarejestrowanych w Polsce. Ale gdy porównasz te dane we właściwy sposób można je ze sobą bez problemu konfrontować.

  Przeglądnij sobie:
  http://www.stat.gov.pl/bdl/html/indeks.html
  Poszukaj roczników statystycznych.
  A przeszukaj jeszcze PARP:
  http://www.parp.gov.pl/index/more/301

Podobne linki z tagiem #olityka