Znalezisko zostało zakopane. Głosowanie na treść nie jest już możliwe.

Jedno zdanie i masz kłopot. Z nagrywaniem policjantów trzeba uważać

Jedno zdanie i masz kłopot. Z nagrywaniem policjantów trzeba uważać

Jeśli np. wyciągniecie smartfon i włączycie kamerę mówiąc funkcjonariuszowi, że pokażecie nagranie w internecie to może to być uznane za groźbę i zmuszanie funkcjonariusza do odstąpienia od czynności. Jest to przestępstwo ścigane z art. 224 KK i zagrożone karą nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli np. wyciągniecie smartfon i włączycie kamerę mówiąc funkcjonariuszowi, że pokażecie nagranie w internecie lub wyślecie do mediów, może to być uznane za groźbę i zmuszanie funkcjonariusza do odstąpienia od czynności. Jest to przestępstwo ścigane z art. 224 Kodeksu karnego i zagrożone karą nawet do 3 lat pozbawienia wolności

  To nie groźba, to obietnica xDˣᴰ

  •  

   pokaż komentarz

   To nie groźba, to obietnica xDˣᴰ

   @gomjeden: To nie jest żadna groźba bezprawna, ktoś nieźle odjechał. W określonych przypadkach jest to oczywiście działanie legalne.

   Oczywiście nie każde opublikowanie materiału wideo w internecie uznać można za „działalność dziennikarską”. Jeśli jednak upowszechnienie nagrania z interwencji miało na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na stanowiące zdaniem nagrywającego nadużycie działania funkcjonariuszy policji, choćby bez ich wiedzy i zgody, czynność taka może zostać uznana za działanie podjęte w ramach korzystania z wyjątku działalności dziennikarskiej. TSUE wskazał, że za każdym razem trzeba starannie wyważać pomiędzy prawem do poszanowania życia prywatnego i prawem do wolności wypowiedzi.

   Rozważania te zostały jednak pominięte w treści oświadczenia opublikowanego na stronie Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, którego dotyczy niniejsze wystąpienie. RPO prosi więc inspektora Zabuskiego o uzupełnienie komunikatu, gdyż w obecnej wersji może wprowadzać obywateli w błąd co do przysługujących im praw i ograniczać faktyczne z nich korzystanie w ramach sprawowania społecznej kontroli działania funkcjonariuszy władzy publicznej poprzez opinię publiczną.

   https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/czy--interwencje-policji-mozna-publikowac-rodo-wolnosc-slowa

   Czyli nawet RPO zwracał uwagę policji, aby takich niedopowiedzeń nie stosowali. Wolno nagrywać i jeśli na nagraniu jest jakaś bulwersująca sprawa, wolno to publikować. To nie jest żadna groźba, czy wywieranie wpływu na czynności urzędowe. Zresztą to nie policja o tym decyduje, tylko sądy.

   Zakop - informacja nieprawdziwa.

  •  

   pokaż komentarz

   To nie jest żadna groźba bezprawna, ktoś nieźle odjechał. W

   @Gandalf_bialy: oczywiście, zakop za informację nieprawdziwą i marną agitację pisowską

   mam prawo nagrywać, co więcej publikować o ile zakryję wizerunki osób, policjanta tak samo

  •  

   pokaż komentarz

   @gomjeden: To nawet nie obietnica. To przewidywanie marnego, bardzo smutnego losu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @gomjeden: Z policją najlepiej nie rozmawiać, bo jak widać przyszła moda z ameryki „wszystko co powiesz może być i będzie wykorzystane przeciwko tobie”

  •  

   pokaż komentarz

   To nie groźba, to obietnica xDˣᴰ

   @gomjeden: Jeżeli policjant się boi publikacji interwencji to może być coś na rzeczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Rejestrować każdą interwencji policji, zwłaszcza w obecnych czasach. W służbie jest mało doświadczonych policjantów, a czas szkolenia nowych został skrócony, z 6 miesięcy do 71 dni! Dodatkowo w policji jest pełno wakatów, więc pracujący policjanci są przemęczeni, sfrustrowani, co może skutkować popełnianiem przez nich błędów. Oczywiście przy nagrywaniu należy przestrzegać prawa.

  •  

   pokaż komentarz

   W służbie jest mało doświadczonych policjantów, a czas szkolenia nowych został skrócony, z 6 miesięcy do 71 dni!
   @satba:
   Szok, często by wykonywac gówno zawody potrzeba 3-5 lat nauki, a tutaj możesz komuś zniszczyć życie i 2 miesiące szkoleń Ja pier do lę

 •  

  pokaż komentarz

  Każdego funkcjonariusza publicznego na służbie można nagrywać i nie jest do tego wymagane ani zezwolenie, ani też np. legitymacja dziennikarska.

  Tego, kto to pisał, też mogę nagrywać, wiec jaki jest cel wyróżniania funkcjonariusza? Można nagrywać Sebę, z podwórka obok, tylko można w zamian w mordę dostać.

 •  

  pokaż komentarz

  Bdrura. Publikacja filmu w internecie nie jest wbrew prawu. Problem jest tylko, jeśli wyraźnie widoczna jest twarz funkcjonariusza.
  Publikacja filmu w necie z zamazaną twarzą jest zgodna z prawem. Taka publikacja jest jak najbardziej dopuszczalna.

 •  

  pokaż komentarz

  Ok, w takim razie w teorii jeśli stanę 5 metrów od całej interwencji i zacznę nagrywać całość ulicy, budynek, chmury i zieleń a policjant będzie tylko "szczegółem większej całości" mogę upublicznić nagranie razem z jego wizerunkiem, tym bardziej, że w sądzie zeznam, że nagrywałem ruch co często robię. Oczywiście że śliska sprawa, oczywiście że idiotyzm no ale ¯\_(ツ)_/¯

  Jeśli policjant zaś podczas kontroli drogowej zostanie nagrany i przyłapany na nielegalnym działaniu upublicznić jego twarzy nie mogę. Dochodzić sprawiedliwości owszem mogę, ale sąd może też nie zgodzić się z moimi niepodważalnymi dowodami bo tak już wielokrotnie bywało w naszym pięknym systemie.

  Możecie zauważyć po niektórych moich komentarzach pod takimi filmikami, że mam wk$##a na policję w PL.
  No mam. Bo chcemy być w europie, a naszym policmajstrom bliżej wschodu niż zachodu, szczególnie gdy się popatrzy na słupki zaufania i wiele historii na temat ich ogólnego działania. Dodajmy do tego Audyt Obywatelski i podobne kanały i wszystkim którzy twierdzą że to "jednostkowe przypadki" zachęcam pójść do komendy złożyć jakieś zawiadomienie xD

  Złapałeś policjanta jak przejeżdżał na czerwonym? Upomnienie.
  Policjant potrącił "delikatnie" staruszka na pasach i widać to na video? Upomnienie.
  Policjant bez sygnałów uprzywilejowanych zachowuje się jakby je miał? Upomnienie/nieznalezienie sprawcy xD

  Policjanci w Polsce nie są od pilnowania porządku - nie krawężniki i zwykła mundurówka. Oni są od karania i udawania że coś wiedzą. Ew. do wykonywania przykazań góry, w końcu "oni kazali"
  Największą robotę i najgorsze zderzenie z systemem mają kryminalni i śledczy. I to im czasem mógłbym wybaczyć wykroczenie, bo wiem że czasem by sprawę doprowadzić do końca nie da się działać zgodnie z przepisami. Ale w ich przypadku chodzi o coś więcej niż mandat za przechodzenie na czerwonym świetle o 2 w nocy na pustej ulicy.

  Krawężniki? Od początku do końca mają być lśniący. Któryś popełnił kardynalny błąd? Wyp#?$!#$a. To oni są widoczni, to oni rzutują na całą policję i to oni powinni być bardziej ludzcy a nie pijani władzą. Oczywiście, że nierealne, ale marzyć można. Ja tam bym się chcial czuć bezpiecznie przy policjantach.

  Jeśli będzie jeszcze kiedyś protest policji i płaku płaku bo chcą podwyżek będę się śmiać prosto w twarz - bo już wielokrotnie pokazywali, że da się postępować po ludzku, tylko oni tego nie chcą.