Opozycja głosowała przeciw możliwości budowy domu do 70 m kw. bez pozwolenia.

Opozycja głosowała przeciw możliwości budowy domu do 70 m kw. bez pozwolenia.

"Sejm odrzucił weto Senatu ws. ustawy znoszącej formalności związane z budową domu do 70 m kw. Nowe przepisy zakładają możliwość takiej budowy bez ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Teraz czas na ruch prezydenta Andrzeja Dudy."

 •  

  pokaż komentarz

  Co złego jest w tej ustawie że prawie cała opozycja głosowała przeciw ? ¯\_(ツ)_/¯ brak nadzoru, ale przecież dziś bufuje się setki domów 36m2 ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @mike100 Kiedyś budowano samemu normalne domy i jakoś nikt problemu nie miał, a domy stoją do dzisiaj, więc devki już płaczą że stracą większość zysków(⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @mike100: ja wybudowałem 'normalny' dom i wiem, ze jak ktoś tylko chce to spokojnie może wybudować bez zadnego nadzoru. Tyle że zapłacić i tak musi, ale wcale nie więcej ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @mike100: Musisz mieć kropka w kropka ze zgłoszonym projektem nie ma że stara przyjdzie i stwierdzi że ta ściana ma być kawałek dalej. Bo ci potem może odbioru nie przejść. Mimo opcji budowy na zgłoszenie jeszcze jakiś czas temu ludzie i tak budowali w opcji pozwolenia na budowę bo bardziej elastyczna sprawa. Te małe domki to taki jeszcze bardziej skrzywdzony tryb zgłoszenia. Natomiast summa summarum to wiele w życiu nie zmienia.
   A kierownik budowy się czasem przydaje znajomemu by zrobili "majstry" katastrofę budowlaną, przyszedł kier bud patrzy i tylko a co to k..a jest?
   Natomiast na koniec będą się wszystkiego czepiać jak posrani bo ktoś za to będzie musiał brać odpowiedzialność.

  •  

   pokaż komentarz

   @mike100: to że lewica chce mieć świat od z do z sterowany ustawami.

  •  

   pokaż komentarz

   @mike100: @mietkomietko: @melba: @PastaZeSzczypiorku: @Logintotakiecos: Przecież opozycja z reguły głosuje przeciwko pisowi, więc ziobro zaskoczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Chris_Karczynski: Natomiast na tym populistycznym trybie nie jeden się jeszcze przejedzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mike100: a nic, przestaw coś o cm i do wyburzenia

  •  

   pokaż komentarz

   @Chris_Karczynski: i to jest dramat, nigdy na 1 miejscu w interesie Polski, zawsze przeciw PISowi

  •  

   pokaż komentarz

   Co złego jest w tej ustawie że prawie cała opozycja głosowała przeciw ? ¯_(ツ)_/¯

   @mike100: Bo i ile może działać w mirko skali i w małych miejscowościach, będzie bardzo szkodliwa dla ekonomii oraz organizacji większych aglomeracji, które już dzisiaj mają problem z brakiem usług, mediów w obszarach pod miejskich, czy dojazdami ludzi do pracy w metropoliach z podmiejskich "sypialni". Dochodzą tez standardowe dwie kwestie: pisania ustaw przez pis na kolanie, przez co są dziurawe prawnie oraz bezpieczeństwa realizacji tych domów.

   Deweloperzy w Rzeczpospolitej wskazują, że de facto bez zezwoleń i nadzoru będzie można budować domy o powierzchni nawet 200 metrów kwadratowych (parter, piętro i antresole), a przy tak dużej powierzchni brak nadzoru specjalistów może prowadzić do szeregu nieprawidłowości grożących mieszkańcom. Inni zwracają uwagę na konieczność posiadania działki o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, na której będzie mógł stanąć tylko jeden taki dom (to jeden z zapisów, który ma uniemożliwić deweloperom budowę osiedli małych domków na sprzedaż). Jeszcze inni zauważają, że domy mają powstawać jedynie na własne potrzeby mieszkaniowe. Ale nie wiadomo co w sytuacji, gdy ktoś, kto dom budował, w nim nie zamieszka. Choćby rodzice budujący dom dla dziecka lub osoby, które nie mogą już spłacać rat kredytu zaciągniętego na inwestycję.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo i ile może działać w mirko skali i w małych miejscowościach, będzie bardzo szkodliwa dla ekonomii oraz organizacji większych aglomeracji,

   @grubson234567: ale dziś "bez zezwolenia" możesz budować do 36m2 ¯\_(ツ)_/¯ po prostu limit wzrośnie do 70m2, zwróć uwagę na hipokryzję, uwagi mają "Deweloperzy w Rzeczpospolitej " którzy delikatnie mówiąc mają wyj.... na ekonomię oraz organizacje większych aglomeracji ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @mike100: uwagli o urbanizacji i ekonomię nie sa autorów devów ale zgłoszenie przez planistów miejskich i urbanistów z samorządów. Developerzy znaleźli dziury które są w cytacie i moga prowadzić do nadużyć w zakresie budowy w ramach ustawy. Np. nic nie szkodzi na przeszkodzie zrobić parcelację działki do wymagajej ustawą, wystawić właścicieli - słupy i pyk. Masz inwestycję developerską bez pozwolenia.

  •  

   pokaż komentarz

   nic nie szkodzi na przeszkodzie zrobić parcelację działki do wymagajej ustawą

   @grubson234567: ale dziś możesz robić to samo ¯\_(ツ)_/¯ tylko że domek może mieć max 36m2 ¯\_(ツ)_/¯ p. użytkowej ale ludzie budują domki ze "stryszkiem", który po roku "rejestrują" jako pow. użytkowa ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Co złego jest w tej ustawie że prawie cała opozycja głosowała przeciw ? ¯_(ツ)/¯ brak nadzoru, ale przecież dziś bufuje się setki domów 36m2 ¯_(ツ)

   @mike100: To że ta ustawa to pułapka na tych którzy z tego przepisu by chcieli skorzystać, jest to już opisane w komentarzach pod tym wykopem.

  •  

   pokaż komentarz

   @grubson234567: Grubson wam powie dlaczego nie pozwoli wam wybudować domu, bo nie będzieciemieć wszystkich luksusów jak dojazdy do pracy. Powiecie pewnie, że jesteście tego świadomi, może podepbiecie się z czasem i to wasza sprawa, a chcecie mieć gdzie mieszkać!? O wy naiwni i głupi! Na szczęście są takie Grubsony, które lepiej niż wy wiedzą czego chcecie! No i zrobią każdy fikołek, bo gdyby to był pomysł "opozycji", to czyyalibyście jego post o tym, jakie to jest super (i nie gadaj ze nie)

  •  

   pokaż komentarz

   bezpieczeństwa realizacji tych domów

   @grubson234567: Nie podniecaj się tak, dom to nie zderzacz hadronów. Budowałem z ojcem i pomocą "wujków" prawie 160 metrowy, kondygnacyjny. Pewnie moje prawnuki przeżyje...

  •  

   pokaż komentarz

   @mike100: Nie ma nić złego kto będzie chciał niech sobie kierownika budowy bierze kto będzie chciał niech sobie większy na pozwolenie buduje. Jedyny dobry i sensowny projekt pis. Największe larum tutaj i wszędzie podnoszą arhitekci kierownicy budów i developerzy, po im po poleci po kieszeniach i dobrze. Ceny spadną bo, kto wybierze chciał klatkę w mieście za 200k niż 70m pod miastem.

  •  

   pokaż komentarz

   @mike100: jak działają w PL "fachowcy" i jaką jakość będzie miał dom wybudowany bez nadzoru. Pomysł z taką wielkością bez pozwolenia był od początku kretyński. Mam wybudować dom np. bez badań geologicznych? Popęka mi za dwa lata i co wtedy? Koszt nadzoru i pozwolenia przy koszcie całkowitym budowy to praktycznie nic

  •  

   pokaż komentarz

   @mike100: lobby deweloperskie się zaangażowało. W dużych miastach zarządzi PO, a to z dużych miast jest większość deweloperów.

  •  

   pokaż komentarz

   @mike100: Ale to nie jest tak, że pis skreslil w ustawie "36m2" i wpisal "70m2", więc to nie zmiana kosmetyczna zwiększająca tylko powierzchnię. Ustawa jest napisana od nowa i jest zj$%!na jak wiekszosc ustaw autorstwa pis. Tytul jest manipulacją, bo senatorzy nie byli przeciwni budowie domow 70m2 bez pozwolenia, tylko odrzucili zj$%!ną ustawę w ktorej mała część dotyczyła tej kwestii.
   @Brak_wolnych_loginow: Argument anegdotyczny, szczegolnie w czasach gdy czesc spoleczenstwa niemal zabija sie o maskotki z sieci handlowych nie jest przekonujacy. Uwazam ze akurat budownictwo to obszar w ktorym nie wolno dopuszczac pełnej samowoli. Spoleczenstwo zatraca instynkt samozachowawczy, co doskonale widać choćby na drogach, w relacji pieszy/rowerzysta - kierowca samochodu.
   Ty zbudowałeś i wiesz że zrobiłeś to dobrze, na jeden taki przypadek będzie 10 które skończą się tragedią.
   Na wypoku są dwie historie - jedna o workach cementu wnoszonych na 4 pietro a druga o budowaniu schodow wspornikowych. To już jest 2:1 ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @grubson234567: tym co mówią deweloperzy to można się podetrzeć. Sami odwalają taką manianę, że ludzie na wiosnę brodzą w błocie po kolana idąc na przystanek bo autem nie wyjadą aż to nie wyschnie.
   Cuda wianki i przepompownie byleby szambo studzienkami nie wybijało.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marcymon
   @Minii
   @majk90
   @Brak_wolnych_loginow

   "Ceny spadną bo, kto wybierze chciał klatkę w mieście za 200k niż 70m pod miastem"
   Przecież dziś też możesz pod miastem dom 70m² postawić, i zrobisz to taniej bo nie będziesz musiał tego zrobić na działce 1000 m².
   Jak skończyła się samowola budowlana rok temu w górach gdy dach spadł i zabił rodzinę na parkingu ?
   Właściciel zaoszczędził parę zł kosztem śmierci niewinnych osób. Przykładów jest więcej przewracające się reklamy, escape roomy itd

  •  

   pokaż komentarz

   Ty zbudowałeś i wiesz że zrobiłeś to dobrze, na jeden taki przypadek będzie 10 które skończą się tragedią.

   @majk90: Argument anegdotyczny, jeszcze kilkanaście lat temu budowało się tak domy w niejednym miejscu. U mnie w rodzimej miejscowości praktycznie nie istniało pojęcie ekipy budowlanej i sąsiedzi z umiejętnościami pomagali sobie nawzajem. Ci ludzie nagle nie wyginęli, nadal żyją i przekazują wiedzę dalej. Mi ojciec przekazał np. wiedzę z wod-kanu, a wspólnie nauczyliśmy się robić wiele innych rzeczy.

   Wszystko zależy od tego skąd pochodzi dana osoba, jeżeli z miasta to nawet budy bym mu nie dał do zbudowania, bo nigdy kielni nie miał w ręku. Za to ludzie ze wsi w moim wieku (35-40) są jak najbardziej nauczeni takich robót; zwłaszcza, że za gówniaka pracowało się na okolicznych budowach.

   Budowa domu to naprawdę żadna sztuka i da się to ogarnąć, problemem może być co najwyżej czas na to poświęcony. Bo jednak trochę wiedzy trzeba liznąć i poduczyć się podstawowych umiejętności, to nie jest zadanie na wakacje. Ale jak ktoś ma ten czas i ochotę, to dlaczego mu zabraniać?

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież dziś też możesz pod miastem dom 70m² postawić, i zrobisz to taniej bo nie będziesz musiał tego zrobić na działce 1000 m².

   @VWgolf3: Owszem, tylko kto o zdrowych zmysłach buduje dom na działce 500m2? Chyba tylko blokowcy, którzy nigdy nie mieli kawałka swojego podwórka. Cena ceną, ale kisić na kawałku trawnika?

  •  

   pokaż komentarz

   Jak skończyła się samowola budowlana rok temu w górach gdy dach spadł i zabił rodzinę na parkingu ?

   @VWgolf3: Nie bądź śmieszny. Mam nadzieję, że dobrze wam to da po dupie bo już pieczę widzę. I dobrze niech piecze. Ja mam ładną działeczkę chętnie sobie postawię domek jeden albo dwa zobaczymy jak z cenami ( działka 16 ar ) więc i 3 się zmieszczą. Będę sobie w jednym mieszkał, drugi wynajmował i trzeci jeśli kasa pozwoli. Ahoj.

  •  

   pokaż komentarz

   @Brak_wolnych_loginow
   "Owszem, tylko kto o zdrowych zmysłach buduje dom na działce 500m2? Chyba tylko blokowcy, którzy nigdy nie mieli kawałka swojego podwórka. Cena ceną, ale kisić na kawałku trawnika?"

   Wiesz działki są bardzo drogie, sama działka 1000 m² pod Poznaniem to około 400-500 tys zł
   Kto o zdrowych zmysłach będzie tam stawiać 70 m² dom i będzie musiał to zrobić koniecznie bez pozwolenia?
   Po drugie popatrz ile m² mają ludzie z patodeweloperki na 500 m² stoi tam często 5 mieszkań.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marcymon
   Przepraszam komu ma to dać niby po dupie?
   Kierownikowi budowy? Czy może architektowi który projektuje domy?
   Wątpię aby ktokolwiek w ogóle zauważył spadek sprzedaży.
   Fajnie, że masz taką działkę. Też mam i stoi na niej normalnej wielkości dom. Pozwolenia itd kosztowały łącznie może 6-7 tys zł. Patrząc na cenę domu i koszt działki to poniżej 1 %
   Czy wolałbym zapłacić 7 tys mniej? Oczywiście, ale również wolałbym nie płacić za przegląd w aucie itd.
   Co tam, że mogę komuś zrobić na drodze krzywdę.

  •  

   pokaż komentarz

   Argument anegdotyczny, jeszcze kilkanaście lat temu budowało się tak domy w niejednym miejscu

   @Brak_wolnych_loginow: Kiedyś to były czasy a teraz to nie ma czasów.
   Przed wojna to w ogóle było łatwiej o spokojną i cichą okolicę, bez porannych korków a tuz po wojnie cegly po ulicach sie walały.¯\_(ツ)_/¯
   Zmieniaja sie czasy, materialy, mozliwosci i mentalnosc ludzi. To ostatnie niestety na gorsze.

  •  

   pokaż komentarz

   Wiesz działki są bardzo drogie, sama działka 1000 m² pod Poznaniem to około 400-500 tys zł

   Wiem, nic nowego. Pod aglomeracjami zawsze jest najdrożej, trzeba po prostu szukać dalej, bo teraz są ku temu lepsze warunki niż kiedyś. Sporo firm pozwala na pracę zdalną, więc przynajmniej dla sporej grupy osób to może być niezła opcja, nie będą musieli dojeżdżać.

   Kto o zdrowych zmysłach będzie tam stawiać 70 m² dom i będzie musiał to zrobić koniecznie bez pozwolenia?

   Powiem Ci tak, mieszkałem w sporym domu i już dawno doszedłem do wniosku, że budowa takiego molocha jest bez sensu. Wszystko pięknie dopóki są dzieci i ma kto w nim mieszkać. Gorzej jak na starość zostaną sami rodzice, wtedy robi się problem, bo ogrzewać tą kubaturę trzeba i naprawiać też. O ile 70m2 to dla mnie za mały domek, to patrząc przez pryzmat mojej rodziny (2+2) 100-120m2 to byłoby aż nadto. Uważam, że zawsze lepiej jest postawić mniejszy domek i mieć większą połać ziemi do zagospodarowania, niż postawić 160-200m2 bydle na działce 500-600m2 i zaglądać sąsiadowi w okno. Bo bądźmy szczerzy, przy dużych parterowych domach - a takie się teraz głównie buduje - odległość od granicy działki ze wszystkich stron to często maksymalnie 5m, zwłaszcza przy niewielkich działkach. Nie ma miejsca na nic oprócz domu, to po ch$! komu taki dom?

   Po drugie popatrz ile m² mają ludzie z patodeweloperki na 500 m² stoi tam często 5 mieszkań.

   Mam niedaleko takich bęcwałów, szeregowiec z "ogródkami" z tyłu po około 12m2, nawet mi ich nie żal.

   @VWgolf3:

  •  

   pokaż komentarz

   Mam wybudować dom np. bez badań geologicznych? Popęka mi za dwa lata i co wtedy?

   @Mis_: ¯\_(ツ)_/¯ to Twój problem, no sorry jesteś człowiekiem dorosłym

  •  

   pokaż komentarz

   Kiedyś to były czasy a teraz to nie ma czasów.
   Przed wojna to w ogóle było łatwiej o spokojną i cichą okolicę, bez porannych korków a tuz po wojnie cegly po ulicach sie walały.¯_(ツ)_/¯
   Zmieniaja sie czasy, materialy, mozliwosci i mentalnosc ludzi. To ostatnie niestety na gorsze.


   @majk90: Te czasy nadal trwają, skończyłem budować z ojcem dom raptem 20lat temu, więc niedawno. Fakt, że coraz mniej ludzi się na takie coś porywa, bo trzeba sporo się douczyć aby taki dom teraz zbudować. Zwłaszcza przy wyśrubowanych normach energetycznych i innych prawnych pierdach często zbędnych przy zamieszkiwaniu. O ile jeszcze ktoś pracuje zawodowo w budowlance to mógłby to jakoś ogarnąć bo jest na bieżąco ze zmianami, a taki zwykły zjadacz chleba miałby nie lada problem.

   Faktem jest jednak, że mentalność ludzi zmienia się na gorsze i się im po prostu już nie chce. A później spotykam takich "facetów" co wiertarki na oczy nie widzieli i nie są w stanie mebli sami złożyć, bo ich instrukcja przerosła.

   Pozdrawiam.

  •  

   pokaż komentarz

   @Brak_wolnych_loginow: 20 lat temu byly zawodowki, normalne technika, chec pracy i wola wykazania sie mysleniem.
   Jest to okres w ktorym zamyka sie zmiana pokolenia, a biorac pod uwage obecne tempo zycia i zmian, to jest cala epoka.
   Zatem te czasy juz nie trwaja. To o czym mowisz bylo wtedy naturalna umiejetnoscia, teraz to cos dla entuzjastow. "Normalni" ludzie nie brudza sobie rak praca fizyczna.

  •  

   pokaż komentarz

   @grubson234567: Ty chyba sobie żartujesz -
   Że niby deweloper, zamiast postawic od razu kilka domów po ok 130m i zmaksymalizować zyski
   będzie się bawił w szukanie każdorazowo słupów (ryzykując każdoroazowo wpadkę), dzielił działki na mniejsze (dodatkowy koszt), i budował 70m domki :)))))))))))))

   Czyli więcej sra...ia, więcej zachodu i mniejszy zysk. Po co ma to robić?

  •  

   pokaż komentarz

   20 lat temu byly zawodowki, normalne technika, chec pracy i wola wykazania sie mysleniem.
   Jest to okres w ktorym zamyka sie zmiana pokolenia, a biorac pod uwage obecne tempo zycia i zmian, to jest cala epoka.
   Zatem te czasy juz nie trwaja. To o czym mowisz bylo wtedy naturalna umiejetnoscia, teraz to cos dla entuzjastow. "Normalni" ludzie nie brudza sobie rak praca fizyczna.


   @majk90: To zależy tylko od ludzi, ja zwoją 7 letnią córkę oswajam pomału z małą wiertarko-wkrętarką. Zanim umrę (mam nadzieję, że nie przedwcześnie) zamierzam nauczyć ją wielu przydatnych w życiu umiejętności, niech nie polega na innych. Oczywiście nie pokażę jej jak budować instalację wod-kan, ale kran sama przykręci czy spłuczkę naprawi a to jej da pewną swobodę w przyszłym życiu. Na pewno jej się to bardziej przyda, niż umiejętność lajkowania pod postami. Pozdrawiam.

  •  

   pokaż komentarz

   @mike100: Co złego jest w tej ustawie? To ustawa PiS. Więc są przeciw uj tam, że ludzie ucierpią. Byle do władzy!!!

  •  

   pokaż komentarz

   i to jest dramat, nigdy na 1 miejscu w interesie Polski, zawsze przeciw PISowi

   @Logintotakiecos: Skąd przekonanie, że ta ustawa jest w interesie Polski?

  •  

   pokaż komentarz

   @Marcymon: Kolego chyba coś ci się poprzestawiało pod kopuła xD

   Koszt kierownika budowy to jest 1500zł (podbijacz pieczątek) do 5000zł (taki który faktycznie pilnuje)

   W skali całej inwestycji (budowa + zakup gruntu) to są grosze praktycznie bez wpływu na globalny koszt inwestycji

  •  

   pokaż komentarz

   Co złego jest w tej ustawie że prawie cała opozycja głosowała przeciw ?

   @mike100: Jest pełna bubli prawnych i nieścisłości które mogą odbijać się czkawką po wprowadzeniu. W fundamentalnych sprawach przepisy w projekcie są tak nieprecyzyjnie, że de facto będzie można upierdzielić praktycznie każdego Kowalskiego i albo nadzory budowlane będą robiły każdy inaczej wg własnych praktyk albo będzie to martwe prawo i większość ludzi będzie i tak dla świętego spokoju robiła to na pozwoleniu.

   Ta cała nowelizacja to jeden wielki bubel prawny a lepiej nie mieć żadnej nowelizacji niż mieć taką która dodatkowo sp#?@@$@i sprawę.

  •  

   pokaż komentarz

   @mietkomietko:

   iedyś budowano samemu normalne domy i jakoś nikt problemu nie miał, a domy stoją do dzisiaj, więc devki już
   płaczą że stracą większość zysków


   Kolejny z idiotycznym przekazem. Przecież domów pod miastem nie budują deweloperzy, co wam odbiło?

  •  

   pokaż komentarz

   @Filipterka25: każda ustawa ułatwiająca życie w tym kraju jest chyba w interesie Polski?

  •  

   pokaż komentarz

   każda ustawa ułatwiająca życie w tym kraju jest chyba w interesie Polski?

   @Logintotakiecos: A skąd pewność, że ta ustawa "ułatwia życie"?

   Wiesz to, bo ją przeanalizowałeś i porównałeś z obecnymi przepisami czy tak napisali na jakimś portaliku?

  •  

   pokaż komentarz

   @Logintotakiecos: I uprzedzając - tak, PiS i reszta prawaków potrafi tak "ułatwić", że utrudnią.

   Przykładowo: zanim Gowin "ułatwił" zostanie agentem celnym wymagano opłacenia 1000 złotych za egzamin i zdanie egzaminu. Do egzaminu mógł podejść każdy ze średnim wykształceniem (OIDP nie wymagano nawet matury). Potem Gowin ułatwił, zniósł egzamin (hura, mniej egzaminów, hura!) za to wprowadził wymóg ukończenia studiów obejmujących prawo celne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Tu jest podobnie. Znoszą najmniej upeirdliwą część procedury, za to generują kilka nowych kagańców i ryzyk.

  •  
   MiroMaro2136

   -1

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @mike100: bo w Polsce urzędnicy ma ci zaglądać w każdą dziurę w ciele i do portfela, Polak ma nie mieć za dużo wolności. Nie może sobie obywatel bez Pana urzędnika czegoś robić.

  •  

   pokaż komentarz

   bo ktoś za to będzie musiał brać odpowiedzialność.

   @PastaZeSzczypiorku: Że co będzie musiał wziąć? Karną czy moralną/polityczną?
   Coś mi się wydaje, że chyba pojęcia mylisz... Oni tylko kasę za to biorą a nie jakąś odpowiedzialność!

  •  

   pokaż komentarz

   @AmFast:
   Wybudujesz dom a ktoś ci go nie odbierze i jest po kaszlu.

  •  

   pokaż komentarz

   @AmFast: budujesz dom na zgłoszenie musi być kropka kropkę z projektem. Jest odbiór i nie przechodzi odbioru bo "coś" jest nie tak. Dziękuje pozmiatane. Zrobiłeś niezgodnie z projektem papierów nikt za ciebie nie podłoży.

  •  

   pokaż komentarz

   @PastaZeSzczypiorku rozumiem, że pijesz do "brania odpowiedzialności". Gdzie, za co, kto i co z tej "odpowiedzialności" wynika?

  •  

   pokaż komentarz

   @AmFast: Za to że ktoś zrobił dom niezgodnie z projektem. To jest ściągniecie odpowiedzialności z inwestora. Po po samo jest elektronik z papierami i jak kogoś walnie prąd to on na problem natury prawnej nie inwestor.

 •  

  pokaż komentarz

  Dom tylko od dewelopera. Najlepiej takiego zatwierdzonego przez władze według niejasnych przepisów.
  Liberalna opozycja, twa mać.

 •  

  pokaż komentarz

  Założenia niby fajne, ale ostateczny projekt to wielka pułapka dla budujących, bo każe się w nim ludziom podpisywać oświadczenia, że "znają prawo i wszystko jest git", a potem będzie płacz, że "pani redaktur, my nie wiedzieli i podpisali".

  A ile okazji interpretacji dla skarbówki czy dom jest wykorzystywany ma własne cele mieszkaniowe czy na zakazaną w projekcie sprzedaż? Czy dom letniskowy się liczy? Czy sprzedać można np. po 10 latach czy trzeba w nim mieszkać do śmierci, bo inaczej będzie domiar?

  Niby fajnie, że pozwala się ludziom samemu decydować (chcącemu nie dzieje się krzywda), ale należałoby zacząć od edukacji z czym takie samodzielne budowanie bez nadzoru się wiąże i jakie mogą być konsekwencje jak coś jebnie. Do tego ludzie zaczną budować co chcą i gdzie chcą, bo urzędy nie wyrobią się z warunkami zabudowy w 3 tygodnie pewnie i miasta oraz wsie zostaną zalane niskmi domami-gargamelami.

  https://nieruchomosci.wprost.pl/wiadomosci/10492118/dom-bez-pozwolenia-projekt-rzadowy-zawiera-elementy-o-ktorych-wczesniej-nie-informowano.html

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan ale człowiek mający własną działkę mógłby decydować sam co chce na niej zbudować. A nie np wymysl kogoś z urzędu że dach ma mieć taki spad i koniec. Teraz można budować domki do 35 m plus poddasze "nieużytkowe" więc ok 50 M2 a jakoś nie widać tego dużo. Nie wiem czy budowales dom dla siebie to byś wiedział że KB to często osoba do pieczątek i nic więcej, architekt jedynie przyklepuje już kupiony przez klienta projekt, a niestety adaptacja musi być. Więc i tak większość rzeczy jest na głowie inwestora

  •  

   pokaż komentarz

   @mariusz2712: Ale przynajmniej odpowiedzialność spadała w razie co na tego "pieczątkowca", bo to on powinien powiedzieć "Hola, hola. Pod tym to ja się nie podpiszę, bo to jebnie Andrzej". Teraz będzie "oświadczyłeś, że się znasz? To płać kary jak wyjdzie, że jednak się nie znasz na tworzeniu dokumentacji".

   Co do wyglądu domów to wolę lekki "zamordyzm", żeby później pół ulicy nie wyglądało jak cygańskie pałace czy ruskie dobudówki do bloków.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan dam ci przykład mojej miejscowości w mpzp jest że domy mają mieć spadek dachu 30 stopni, ale żaden gałgan nie wziął pod uwagę że często te ulice zabudowane są już klockami z PRL i wygląda to tragicznie, nie mówiąc że nawet bloki się pojawić mają w dzielnicy domów ale to osobna historia. Co do odpowiedzialności kB no jest ale nie tak łatwo coś ugrać jak już przejdzie na emeryturę a już tragedia jest jak ubezpieczenia nie ma a majątek cały przepisany na kogoś. Jak zaczniesz się budować to napisz co myślisz o kB i papierach potrzebnych w urzędzie których często nikt nie ogląda bo architekt załatwia wszystko a dobrze zna się z wszystkimi .

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan:

   , bo każe się w nim ludziom podpisywać oświadczenia, że "znają prawo i wszystko jest git", a potem będzie płacz, że "pani redaktur, my nie wiedzieli i podpisali"

   Nie lubię takiej mentalności niewolnika. Nic nie rób, bo nie potrafisz. Większość obecnych domów była tak budowana i nie było tak jak piszesz. Ba, teraz jak budujesz sposobem gospodarczym też robisz sam, bo Ci wszyscyiorą z uprawnieniami biorą grube pieniądze za podpis.

   A ile okazji interpretacji dla skarbówki czy dom jest wykorzystywany ma własne cele mieszkaniowe czy na zakazaną w projekcie sprzedaż? Czy dom letniskowy się liczy? Czy sprzedać można np. po 10 latach czy trzeba w nim mieszkać do śmierci, bo inaczej będzie domiar?

   Nie róbmy nic, bo jesteśmy pierdołami i na pewno prawo spieprzymy. Super logika.

   ale należałoby zacząć od edukacji z czym takie samodzielne budowanie bez nadzoru się wiąże i jakie mogą być konsekwencje jak coś jebnie

   Jak konkretnie?

   Do tego ludzie zaczną budować co chcą i gdzie chcą, bo urzędy nie wyrobią się z warunkami zabudowy w 3 tygodnie pewnie i miasta oraz wsie zostaną zalane niskmi domami-gargamelami.

   Na to też jest prosty sposób i chyba domyślnie obowiązuje w każdej sprawie. Tzn. urzędy mają terminy, ale w wyjątkowych sytuacjach mogą je przedłużać (niektóre urzędy tego nadużywają), a ich decyzjnyzje są zaskarżalne w sądach administracyjnych - żeby było śmieszniej to są one największą patologią naszego systemu prawnego i od ich reformy powinna się zacząć każda inna reforma, bo nie mają mocy unieważniania decyzji niezgodnych z prawem (nakazują ją odpowiednim organom, ale te organy mogą mieć ich decyzje w dupie), nakładają śmiesznie niskie kary, nawet za notoryczne i premedytacją łamanie prawa (kolejny wyrok w podobnej sprawie, a kary żałosne), oraz nie zasądzanie odszkodowania.

  •  

   pokaż komentarz

   ostateczny projekt to wielka pułapka dla budujących, bo każe się w nim ludziom podpisywać oświadczenia, że "znają prawo i wszystko jest git"

   @Tytanowy_Lucjan: Pssst... Nie mów nikomu, ale jak chcesz, to możesz sobie zatrudnić kierownika budowy i on dalej będzie odpowiedzialny za to, za co jest odpowiedzialny kierownik budowy. Często kierownik budowy to i tak jest szef ekipy, która buduje ci dom - co [sic!] daje konflikt interesów. Co więcej teraz możesz pójść na całość i oszczędzając na kierowniku ogarnąć sobie inspektora nadzoru.

   Żeby nie było wątpliwości... Co do podpisujących i płaczących, to niech giną.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan: kto będzie płakał? Nikt normalny nie postawi tak dużego budynku bez dokładnego planu i nie narysuje go sobie ołówkiem na serwetce.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy_Lucjan: Chłopie widać że nigdy nie miałeś do czynienia z budową i teoretyzujesz:)

   Kierownik to zwykle stary dziadek z uprawnieniami i opłacający składkę w izbie. Biorą wszystko i się nie przejmują bo im nic nie można zrobić - mają wszystko w d... Bije pieczątki i bierze kase

   Młody kierownik który pilnuje budowy - się nie będzie bawił w takie lepianki metodą gospodarczą bo za dużo srania - a nie zaryzykuje uprawnień olewając temat.

   Więc tracisz kilka tys. za nic

   Architekt który robi ci "adaptację" też bierze kilka tysięcy.

   Podsumowując już na to tracisz tyle że mógłbyś za to postawić sciany w 70m domku :)))))

  •  

   pokaż komentarz

   Nie róbmy nic, bo jesteśmy pierdołami i na pewno prawo spieprzymy

   @GeraltRedhammer:

   > chciej budowac dom
   > w sumie ch!$ wiesz o budowie domów
   > o prawie budowlanym
   > k$!$a o wszystkim
   > co może pójść źle, Halyna? Kupujem pustaki w kastoremie i jaaaaazda z tematem
   > budu-budu-budu-budu-budowa
   > JAKI k$!$A DOMIAR, JAKI k$!$A KONTROL, JAKI k$!$A ZAPADNIĘTY STROP
   > halina mam zawał

  •  

   pokaż komentarz

   @chilon: znam przykład z życia gdzie pani inżynier budownictwa sobie wymyśliła w czasie budowy własnego domu że sobie "hehe przesuniemy w kierunku płotu 3 m" bo lepiej będzie na działce wyglądać a potem zonk bo nie dało się tego zalegalizować xD

   i takie coś odj@$$ła osobo która teoretycznie powinna znać temat. A co sobie wymyślą ludzie bez związku z tematem? xD

   Albo w mojej wiosce jeden sobie "hehe podniósł budynek troche" o 110 cm. Do tego nawiózł ziemi a potem miał w ch$% problemów bo sąsiadów zalewał xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Filipterka25: Tak się buduje systemem gospodarczym, albo robisz to sam i bierzesz za to odpowiedzialność, albo zatrudniasz podwykonawców. Tak, zbudowałem dom sam i popełniłem mnóstwo błędów, nie żałuję, bo dostałem to co chciałem i nikt by mi tego nie zapewnił, ale z obecną wiedzą zrobiłbym to zupełnie inaczej. Nie widzę powodu aby tego zabraniać, chcącemu nie dzieje się krzywda, a przed oddaniem d użytku dom i tak musi przejść odbiory.

   Teraz do budowy domu nie trzeba i nie wymaga się żadnych uprawnień - domy budują fachowcy często bez żadnych szkół. Uprawnienia potrzebne są do dbiorów i tuaj mają one zostać.

  •  

   pokaż komentarz

   ale człowiek mający własną działkę mógłby decydować sam co chce na niej zbudować. A nie np wymysl kogoś z urzędu że dach ma mieć taki spad i koniec.

   @mariusz2712: To jest fajnie dla ludzi dopóki ktoś nie kupi działki obok i nie wybuduje szkarady która dodatkowo jest uciązliwa dla sąsiadów (dostępność światła, bliskość od granic działki itp itd). Ład przestrzenny jest potrzebny skoro sami jako Polacy nie mamy takiego poczucia estetyki, że budujemy potworki. I to, że jeden czy dwa plany miejscowe są skopane tego nie zmienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol ale praktycznie mogę sobie wybudować co chce ma mieć tylko dach w jakimś, kształcie i maks określoną wysokość. A może wyglądać jak chatka baby Jagi , różowym dachem i pistacjowy fasada. Nowe przepisy nie zmieniają nic z warunkami zabudowy, bliskością zabudowy czy wysokością budynku.

  •  

   pokaż komentarz

   ale praktycznie mogę sobie wybudować co chce ma mieć tylko dach w jakimś, kształcie i maks określoną wysokość.

   @mariusz2712: Dokładnie. Jakbyś nie miał mpzp to sąsiad mógłby obok twojego domku tuż na granicy swojej działki wybudować wiezowiec ale wg ciebie to ok bo mógłby sam decydować co cche na niej zbudować.

   A może wyglądać jak chatka baby Jagi , różowym dachem i pistacjowy fasada.

   @mariusz2712: Akurat nie wszędzie bo przy niektórych planach zagospodarowania kolory pokryć dachowych też są określane tak samo jak kolory fasad.

   Nowe przepisy nie zmieniają nic z warunkami zabudowy, bliskością zabudowy czy wysokością budynku.

   @mariusz2712: Nowe przepisy nie zmieniają też nic w kwestii miejscowych planów do których się odnosisz. Miejscowe plany wprowadzono po to by przestrzegać ładu przestrzennego, który jest dobrem wspólnym. To nie jest panaceum na potworki ale skutecznie ogranicza ilość patologii. Właśnie po to by z danej dzielnicy nie zrobić cygańskiej fawelii. I wg mnie takie ograniczenia są dobre patrząc np po kwestii patologii reklamowej gdzie panuje to o co postulujesz czyli pełna dowolność róbta co chceta.

   Są patologicczne miejscowe plany, są plany z błędami lub nietrafione. Nie zmienia to faktu, że samo narzędzie jest bardzo dobre jeśli jest właściwie używane. To, że ci lekarz ortopeda przepisał leki sterydowe na złamaną nogę nie zmienia faktu, że w pewnych przypadkach są one zbawieniem i powinny być stosowane w leczeniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol ale przy domkach do 70 m nie zmienia to założenia mpzp nie ma różnicy czy wybuduje mniejszy domek bez pozwolenia zgodnie z mpzp czy większy z całą biurokracja. Co zmienia że niektóre plany zagospodarowania są napisane z sensem jak większość jest robiona pod mode w danym momencie jego ustalania i nic więcej. Sam osobiście jestem za tym aby plany przestrzenne były i miały określone zastosowanie i ich uchwalanie było w bardziej sensownych ramach czasowych. A nie nagle po 20 latach z planowanej drogi, zajezdni czy terenu zalewowego miasto robi działki pod deweloperów.

  •  

   pokaż komentarz

   To jest fajnie dla ludzi dopóki ktoś nie kupi działki obok i nie wybuduje szkarady

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol:
   Nie masz na to żadnego wpływu i obecnie i nic na to nie poradzisz bo jeśli szkarada , knajpa , blok , czy inna buda spełni warunki formalne to możesz tylko płakać.

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra: no i po to są właśnie miejscowe plany by ograniczyć np wyj!$@ne wieżowca obok domu. Czego nie rozumiesz XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol:
   Ja nie rozumiem ?
   Chłopie masz gówno do gadania co się obok ciebie zbuduje w sposób istotnie zaniżający wartość twojej posesji bo legalnie może powstać knajpa czy warsztat samochodowy czy blacharski hałasujący całymi dniami a ty szukasz zagrożenia w fakcie że sąsiad na swojej niemaleńkiej działce postawi domek mieszkalny w rozmiarze mini ?
   Powiesz mi gdzie użyłeś logiki?

  •  

   pokaż komentarz

   Chłopie masz gówno do gadania co się obok ciebie zbuduje

   @ultra: Nie.

   bo legalnie może powstać knajpa czy warsztat samochodowy

   @ultra: Jak plan miejscowy przewiduje mieszkaniówkę dookoła twojej działki to warsztat nie powstanie. Jest to zwyczajnie nielegalne.

   a ty szukasz zagrożenia w fakcie że sąsiad na swojej niemaleńkiej działce postawi domek mieszkalny w rozmiarze mini ?

   @ultra: Umiesz czytać ze zrozumieniem bo mam wrażenie, że zupełnie nie.

   Powiesz mi gdzie użyłeś logiki?

   @ultra: Użyłem swojej wiedzy bo akurat nieruchomościami się zajmuje od ponad dekady mam w tym kierunku wyższe wykształcenie iprzede wszystkim uprawnienia zawodowe których zdobycie wymaga jakiejś tam wiedzy na ten temat. Dlatego wiem co nie co o miejscowych planach i nie robię z siebie błazna tak jak ty p#$#%!@ąc głupoty gównoekspercie.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak plan miejscowy przewiduje mieszkaniówkę dookoła twojej działki to warsztat nie powstanie. Jest to zwyczajnie nielegalne.

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol:
   Pieprzysz bzdury bo przerabiałem to osobiście.
   Wystarcza że jest dopuszczona działalność usługowa.
   Tak czy inaczej to chyba mało istotne w kwestii stawiania tej małej zabudowy mieszkalnej bo nie ma tu mowy w temacie o którym dyskusja o stawianiu bloku czy warsztatu o powierzchni 30 czy 70 m2.
   Co ma piernik do wiatraka gdzie piernik to uciążliwa zabudowa a wiatrak to budynek mieszkalny o małej powierzchni.
   Dalej jak w beton czy już przyswajasz?
   Pytam o logikę twoich zastrzeżeń bo nadal krucho a pitolisz że w czasach gdy studiuje każdy idiota prócz patologi udało ci się przeskoczyć ten etap rozwoju. Lepiej zbadaj IQ bo najwyraźniej posiadane papiery nie maja pokrycia .
   I rozczaruję cię ale studia mają takie głąby jak Spurek i Kopacz mimo że kiedyś wymagało to więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   ale praktycznie mogę sobie wybudować co chce

   @mariusz2712: Nie bo przede wszystkim funkcja musi się zgadzać. Dwa, że są plany miejscowe z mocno uszczegółowionymi wymaganiami i z mniej restrykcyjnymi. To nie wina planów, że jeden jest luźniejszy a drugi nie. To jest wypadkowa samego procesu tworzenia planu i jego ustalania a nie samego narzędzia jakim jest plan.

   > nie ma różnicy czy wybuduje mniejszy domek bez pozwolenia zgodnie z mpzp czy większy z całą biurokracja

   @mariusz2712: Pozwolenie i tak musisz uzyskać niezależnie od MPZP to raz. Dwa jest różnica czy większy czy nie bo de facto ten większy może być już dużą konstrukcją o 140 mkw powierzchni użytkowej. Trzy w projekcie ustawy o którym mowa akurat najmniejszym problemem jest ilość mkw czy 35 czy 70 a po prostu liczba bubli prawnych w tej ustawie.

   I najważniejsze. Jakbyś nie zauważył ja nie odnosiłem się ściśle do samych domów 70 mkw a do twojego p@$@?@%enia kocopołów o planach.

  •  

   pokaż komentarz

   Wystarcza że jest dopuszczona działalność usługowa.

   @ultra: A ja piszę o mieszkaniówce do okoła czy o mieszkaniówce i usługach? Chłopie błaźnisz się z każdym wpisem coraz bardziej.

   Pytam o logikę twoich zastrzeżeń bo nadal krucho

   @ultra: Moje zastrzeżenia są takie, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem bo ja w moim komentarzu co do wypowiedzi @mariusz2712 odnosiłem się nie do samych domów 70 mkw bez pozwolenia co do sensowności planów miejscowych o których mariusz także pisał. Przyj$@#łeś się, zbłaźniłeś a jeszcze się sapiesz o coś co w ogóle ja nie miałem na myśli xD. Jesteś śmieszny. Tak samo z planem. Ja piszę o dopuszczonej mieszkaniówce a ty "NIEPRAWDA BO JAK MASZ DOPUSZCZONE USŁUGI TO MOGĄ BYĆ TEŻ USŁUGI" XD. No kabaret. Tworzyłeś kiedyś choć raz w życiu MPZP czy p#$@%$$olo twoje na zasadzie: "ZNAM SIĘ NA NIERUCHOMOSCIACH BO BUDOWAŁEM DOM"? Chłopie to, że jeździsz autem nie znaczy, że się znasz na motoryzacji. To, że mieszkasz w domu nie znaczy, że masz pojęcie o nieruchomościach. Każda twoja wypowiedź to jest pomieszanie z poplątaniem. Ty nie odróżniasz WZ od MPZP i nie wiesz co jest dopuszczone gdy są wydawane warunki zabudowy a co jest w sytuacji gdy masz mpzp i ty chcesz dyskutować xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol nie zna życia zupełnie u mnie w okolicy jest w mpzp dach 30 stopni, w modzie są teraz domy z płaskim dachem to co wymyślono ogniomur dookoła na środku mały dach na zasadzie świetlika o spadzie 30 stopni i wszystko przechodzi w urzędach. I teraz na jednej ulicy potrafi być 20 % kostki z PRL, 50% domków z ceglastym dachem o spadzie min 30 stopni oraz 30% nowych budynków z płaskim dachem i ogniomurkami i tak wygląda to w większości mniejszych miejscowości gdzie dużo osób się buduje.

  •  

   pokaż komentarz

   w modzie są teraz domy z płaskim dachem

   @mariusz2712: Nie w modzie tylko zwyczajnie mają dużo plusów i ludzie ich chcą. Sęk w tym, że ustalając WZ czy w MPZP trzeba kierować się jakimś tam ładem przestrzennym. Jeśli wokół masz domy z dwuspadowymi dachami to nikt ci nie da na płaski WZ. Inna sprawa, że to, że kiedyś taki dom powstał to też nie musi oznaczać, że tobie też taki się należy. Po to o warunki zabudowy może wystąpić każdy by ktoś sobie znalazł działkę taką na której może się wybudować. Wystarczy, że bangladesz mamy reklamowy a i po komunie spory miszmasz. Dobrze, że to wszystko próbujemy ogarnąć bo ład przestrzenny to takie same dobro wspólne jak czysta przyroda. Nie jestem pewien czy wolna amerykanka przy naszym polskim poczuciu stylu byłaby dobrym rozwiązaniem.

   i wszystko przechodzi w urzędach.

   @mariusz2712: Ja nie twierdzę, że MPZP nie da się obejść. W Wolinie gdzie cała zabudowa centrum wymagała przez MPZP dachy skośne powstało tesco z płaskim dachem i przywaloną blachą falistą na kątownikach. Owszem. Było to obejście MPZP i mało się dało zrobić na to, ale jednak są to przypadki jednostkowe. W większości MPZP działa dosyć sprawnie zwłaszcza jak jest zrobiony starannie. Nie jest problemem samo narzędzie jakim jest MPZP ale problemem może być jego niechlujne tworzenie.

   i tak wygląda to w większości mniejszych miejscowości gdzie dużo osób się buduje.

   @mariusz2712: To, że kiedyś w PRLu powstawały domki z płaskim dachem nie znaczy, że dana gmina/miejscowość nie może obrać sobie za polityki powrotu do architektury sprzed PRL.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol nie do końca się rozumiemy ja osobiście jestem za planowaniem przestrzennym ale nie takim jak jest w Polsce, wszystko łatwo nagiąć jak wiesz z kim się dogadać to często zmieniany jest plan zagospodarowania na korzystny dla jakiejś osoby. U mnie w okolicy przykładem były tereny rolne, tereny zalewowe(znam przypadek gdzie na terenie zalewowym nie przekształcono jedynie działki 2000 M2 będącej pomiędzy planowany blokami mimo że działki obok tej graniczyły identycznie z rzeką). Będąc w wielkiej Brytanii widziałem całe osiedla podobnych domów i osobiście wyglądało to bardzo estetycznie. A u nas nawet w korytarze powietrzne w dużych miastach są zabudowane i wszyscy zdziwieni że nadal wdzydzkie smog

  •  

   pokaż komentarz

   to często zmieniany jest plan zagospodarowania na korzystny dla jakiejś osoby.

   @mariusz2712: Przykłady? Bo raczej jeśli takie sytuacje mają miejsce są jednostkowe. Zmiana planu zagospodarowania przestrzennego jest zbyt kosztowna by to robić dla jednostkowych przypadków.

   (znam przypadek gdzie na terenie zalewowym nie przekształcono jedynie działki 2000 M2 będącej pomiędzy planowany blokami mimo że działki obok tej graniczyły identycznie z rzeką)

   @mariusz2712: To nie jest żaden argument w dyskusji a twoje domysły. Jest kilka możliwych wyjaśnień takiej sytuacji całkiem legalnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol całe szczęście ten całkiem legalny sposób sąd administracyjny obalił i kazał zmienić jak działek obok.

  •  

   pokaż komentarz

   @mariusz2712: Czyli został popełniony błąd. Sąd go naprawił. Dalej nie zmienia to faktu, że jedna patologiczna czy dwie sytuacje które stanowią promil lub odsetek decydują o ogólnym całokształcie.

 •  
  E...........n

  +2

  pokaż komentarz

  Pewnie na tym to się skończy.

  źródło: Screenshot 2021-10-15 160403.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Widzę na wykopie projekt Slumsy+ zdobył poklask xD

  Nic dobrego z takiej ustawy nie wyniknie, a brak nadzoru nie powoduje że budynek może być niezgodny z prawem budowlanym. Potem będą nakazy rozbiórki i płacz w telewizji że pani redaktur my nie wiedzieli