Codzienne krótkie streszczenie wydarzeń światowych 20.10.2021

Codzienne krótkie streszczenie wydarzeń światowych 20.10.2021

Streszczenie ważnych wiadomości ze świata pochodzące z różnych międzynarodowych źródeł a pomijanych w polskich mediach. Tag do obserwowania https://www.wykop.pl/tag/wydarzeniaswiatedek/

 •  

  pokaż komentarz

  co się stanie jak taka koreańska rakieta pizgnie

  •  

   pokaż komentarz

   @SmacznyPies: Pewnie chiński traktor odpowie ogniem rakietowym i odleci w kierunku Pekinu. ¯\_(ツ)_/¯ #pdk

  •  

   pokaż komentarz

   @SmacznyPies: raczej albo miejmy nadzieje że w ogóle nie puszczają takich rakiet z ładunkiem wiadomego typu. a jak już gdzieś nieopatrznie spadnie to pewnie w jakaś japońska wyspę co może tylko zaognić konflikt w rejonie:/

  •  

   pokaż komentarz

   @SmacznyPies: nic specjalnego - w tym sensie, że nikt nie boi się rakiet i ewentualnych strat i wojny która byłaby błyskawiczna o tępie pewnie większym niż podczas "pustynnej burzy" (koerańczycy z południa razem z USA mają gigantyczną przewagę) - problemem byłaby masa ludzi do ogarnięcia i finanse jakie trzeba by poswięcić na utrzymanie przy życiu ludzi z północy i odbudowanie wszystkiego tam od zera. Zwłaszcza w czasach kryzysowych/pandemicznych. Nikt tego tak naprawdę nie chce.

 •  

  pokaż komentarz

  @zoru zdradź mi jedno, co tu jest nieprawdą, bo trzeba @Edek_Niemiec ostro jechać, jak pisze nieprawdę.

  źródło: Screenshot 2021-10-20 at 20-49-18 Codzienne krótkie streszczenie wydarzeń światowych 20 10 2021.png

  •  

   pokaż komentarz

   zdradź mi jedno, co tu jest nieprawdą, bo trzeba @Edek_Niemiec ostro jechać, jak pisze nieprawdę.

   @Zodiak: Jest opcja, że jestem bardzo niesprawiedliwy. Pamiętam po prostu @Edek_Niemiec z 2014/2015 (w tych okolicach) jako propagandzistę PiS/anty-PO. Powielał wiele nieprawdziwych narracji i wzmacniał przekaz. Przynajmniej tak to pamiętam. Być może nawet w to wierzył. W każdym razie, podejrzewam, że ta seria ma na celu zbudowanie marki przed wyborami w 2023 roku. Zakopuję, gdyż ta osoba jest dla mnie skrajnie niewiarygodna. Choć dopuszczam opcję, że pamięć mnie myli, że się zmienił, że teraz faktycznie zależy mu na prawdzie. Z drugiej strony spojrzałem na 2 czy 3 wpisy już jakiś czas temu i informacje za każdym razem były, jakby to dobrze określić, dobierane żeby pokazać upadek zachodu? Nie wiem, ciężko mi to określić. Dodam też, że opis sugeruje, jakby to były wydarzenia o nie wiem jakim znaczeniu i pomijane w mediach, a nie są to ani jakieś super rewelacje, ani faktycznie pomijane. Przynajmniej ja o części już słyszałem wcześniej.

  •  

   pokaż komentarz

   Jest opcja, że jestem bardzo niesprawiedliwy. Pamiętam po prostu @Edek_Niemiec z 2014/2015 (w tych okolicach) jako propagandzistę PiS/anty-PO.

   Odpowiadam: W latach, które wymieniłeś to był czas, kiedy mieszkałem i pracowałem jako manager w Niemczech, stąd ten nick, Edek_Niemiec. Jestem z krwi i kości Polakiem, którego pół rodziny wymordowano na Wołyniu, a sporo z nich doświadczyło "dobroci" niemieckiej. Jako, że mam już więcej niż 60 lat napiszę do ciebie przyjaźnie "chłopcze". Muszę napisać, że jest to bardzo dziwny wpis. Nie wiem czym się zajmujesz, ale śledzenie od sześciu lat > Powielał wiele nieprawdziwych narracji i wzmacniał przekaz. Przynajmniej tak to pamiętam. Być może nawet w to wierzył. W każdym razie, podejrzewam, że ta seria ma na celu zbudowanie marki przed wyborami w 2023 roku.
   może świadczyć o natręctwie albo działaniu w służbie, nie wiem jakiej. Napisz proszę co mogę zrobić przed tymi wyborami?? W każdych wyborach robią z ludzi głupków. Był czas, że byłem młody i głosowałem na Wałęsę, głosowałem na prezydenta Kaczyńskiego i 3x15 Tuska w sprawie podatków.
   Z drugiej strony spojrzałem na 2 czy 3 wpisy już jakiś czas temu i informacje za każdym razem były, jakby to dobrze określić, dobierane żeby pokazać upadek zachodu?

   Wszystkie informacje mają linki do źródeł. Pochodzą generalnie z zachodnich portali lub gazet, ale przyznam, że niektóre są mocno lewicowe jak NYT a inne są wschodnie jak TASS. Sądzisz, że chcę obalić dobrze funkcjonującą "demokrację zachodnią" pisząc na Wykopie?

  •  

   pokaż komentarz

   @zoru:

   Specjalnie dla ciebie dodam najnowszy news z angielskiej gazety:

   Polska wyciągnęła wnioski z Brexitu, by użyć sformułowania Michela Barniera.

   Przewodniczący Komisji Europejskiej i premier Polski ostrzegli we wtorek, że UE może się rozpaść, w obawie przed nadchodzącym Polexitem. Polski Trybunał Konstytucyjny wywołał kryzys, gdy orzekł, że prawo krajowe jest ważniejsze od europejskiego, co jest sprzeczne z traktatami UE.
   Ale Polska dąży do tego, co niektórzy w Brukseli nazywają "inteligentnym Brexitem".
   Po referendum w sprawie Brexitu przywódcy UE byli zgodni, że nie może być "żadnych negocjacji bez notyfikacji" artykułu 50.
   W Brukseli rzadko prowadzi się rozmowy bez rozmów o rozmowach, ale Theresa May dała się nabrać na blef. Ustawiła zegar na dwa lata negocjacji w sprawie Brexitu pod groźbą braku porozumienia, aby wyciągnąć ustępstwa w ostatniej chwili.
   Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński, prawdziwy lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, nie popełniają tego samego błędu.

   Od czasu przystąpienia do bloku w 2004 r. Polska otrzymała 195 mld euro z funduszy UE za jedynie około 62 mld euro opłat. Budżet UE gwarantuje Warszawie kolejne 139,4 mld euro w formie dotacji i 34,2 mld euro w formie pomocy zwrotnej w latach 2021-2027.
   Nic dziwnego, że pan Morawiecki nazwał Polexit jako fake news.
   Nie ma prawnego sposobu na wyrzucenie państwa członkowskiego z UE, a pan Morawiecki nie stoi w obliczu presji wewnętrznej, by uruchomić Artykuł 50, ponieważ większość Polaków popiera członkostwo w UE.
   Zamiast tego może po prostu zignorować przepisy UE, które mu się nie podobają i dalej zgarniać kasę z Brukseli. Natomiast Wielka Brytania wpłacała do budżetu UE więcej, niż otrzymywała z powrotem w postaci funduszy.
   Jak na ironię, Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, stoi na czele krajowej opozycji.
   W niechlubny sposób ostrzegł May przed "wybieraniem wisienek", oferując jej kawałek tortu podczas upokarzającego szczytu w Salzburgu.
   Komisja twierdzi, że użyje wszystkich swoich uprawnień "w ciągu kilku dni", aby zmusić Polskę do opamiętania się, ale potrzebuje silnego wsparcia ze strony innych państw członkowskich.
   Bruksela może wytoczyć Warszawie proces, a także, co jest jej najmocniejszą kartą, wstrzymać wypłatę 57 miliardów euro z funduszy na walkę z koronawirusem.
   Wiąże się to z ryzykiem politycznym, ale alternatywne drogi do zamrożenia środków z budżetu UE są ograniczone i długotrwałe.

   Mechanizmy pozbawiania nieuczciwych państw członkowskich prawa głosu w UE są utrudnione ze względu na konieczność uzyskania jednomyślności wśród 27 rządów.

   Polska i Węgry, weterani sporów z Brukselą o praworządność, zawarły porozumienie, które zablokuje każdą taką próbę przeciwko sobie.

   Prawo i Sprawiedliwość nie jest bojownikiem o wolność. To homofobiczna, nacjonalistyczna i autorytarna partia, która lubi zapełniać sądy swoimi politycznymi sojusznikami.

   Ale jako członek klubu, a nie na wylocie, może zawetować kluczowe unijne akty prawne i zapchać brukselską machinę.

   To jeden z powodów, dla których Angela Merkel naciska, by nie poruszać tej kwestii na czwartkowym szczycie UE. Mimo poparcia Emmanuela Macrona, może nie spełnić swojego życzenia.

   Nawet jeśli dojdzie do starcia na szczycie, niezdecydowanie i podziały paraliżują unijne stolice. Oczekuje się, że będą unikać tej kwestii i kopać puszkę w dół drogi.

   Wielka Brytania była wielokrotnie informowana podczas negocjacji w sprawie Brexitu, że nie może korzystać z przywilejów członkostwa w UE bez zobowiązań.

   Ale na razie Polska ma swoje ciastko i je zjada.

   https://www.msn.com/en-gb/news/world/poland-s-intelligent-brexit-means-it-can-have-its-cake-and-eat-it/ar-AAPJO7o?ocid=winp1taskbar

   Pozdrowienia

  •  

   pokaż komentarz

   @Edek_Niemiec:

   którego pół rodziny wymordowano na Wołyniu, a sporo z nich doświadczyło "dobroci" niemieckiej.
   No i? To powoduje, że co? Ja osobiście doświadczyłem "dobroci" polskiej, a mój dziadek rosyjskiej. Każdy ma jakąś smutną historię, nie wiem co to wnosi.

   Jako, że mam już więcej niż 60 lat napiszę do ciebie przyjaźnie "chłopcze"
   W takim razie Ty będziesz dla mnie "szanownym Panem". Nie dlatego, że zasługujesz na takie miano, ale połechtajmy szanownego Pana ego. Swoją drogą, "Polak z krwi i kości", a kultury w zwracaniu się do drugiej osoby jednak trochę brakuje.

   Nie wiem czym się zajmujesz,
   I się nie dowiesz.

   ale śledzenie od sześciu lat [..] może świadczyć o natręctwie
   Masz ego, trzeba przyznać. Nie, nie śledzę Cię od 6 lat. Po prostu pamiętam, niektóre nicki zapadają w pamięć. Mandarynkowy_sok czy jak mu tam też mi wpada w oko, jak tylko zobaczę. To samo z bojownikami Neuropy, niektórych kojarzę. Ciebie zapamiętałem przez zacietrzewienie anty-PO lub nawet pro-PiS.

   albo działaniu w służbie, nie wiem jakiej.
   Tu już wchodzą srogie piguły. Jestem agentem ruskich służb, bo przypominam, że szanowny Pan był swego czasu propagandzistą PiSu i trzeba z rezerwą podchodzić do wszystkiego, co publikuje.

   Wszystkie informacje mają linki do źródeł. Pochodzą generalnie z zachodnich portali lub gazet, ale przyznam, że niektóre są mocno lewicowe jak NYT a inne są wschodnie jak TASS. Sądzisz, że chcę obalić dobrze funkcjonującą "demokrację zachodnią" pisząc na Wykopie?

   Nie przeczę. Źródła są, informacje są najpewniej prawdziwe. Nieraz to są też ważne informacje. Przedstawiasz tylko je jako "przemilczane", a to już jest nieprawda. Co najmniej połowa dzisiejszych wpisów miała swoje własne audycje w głupim TokFM, a to słuchając jednym uchem wyłapałem. Jakoś podważa to prawdziwość stwierdzenia "pomijanych w polskich mediach". Chyba, że po prostu próbujesz manipulować i to źródła, a nie informacje, są pomijane w polskich mediach. Jak pisałem, dobór wydaje mi się nieprzypadkowy, ale ciężko mi określić czemu. W oryginalnym wpisie moja próba wytłumaczenia.

   Specjalnie dla ciebie dodam najnowszy news z angielskiej gazety:

   Ale po co? W ogóle po co to było? Poważnie, nie wiem po co była ta wrzutka od szanownego Pana.

   EDIT: gówniany markdown wykopu do poprawy.

  •  

   pokaż komentarz

   @zoru: Nie przeczę. Źródła są, informacje są najpewniej prawdziwe. Nieraz to są też ważne informacje. Przedstawiasz tylko je jako "przemilczane", a to już jest nieprawda. Co najmniej połowa dzisiejszych wpisów miała swoje własne audycje w głupim TokFM, a to słuchając jednym uchem wyłapałem. Jakoś podważa to prawdziwość stwierdzenia "pomijanych w polskich mediach". Chyba, że po prostu próbujesz manipulować i to źródła, a nie informacje, są pomijane w polskich mediach

   Nie wiem, czy przeczytałeś to co napisałeś?

   informacje są najpewniej prawdziwe
   I zaraz potem twierdzisz, że TOK FM je zamieszcza. Chodzi o to, że wiele moich wiadomości są zamieszczone przed tymi z twoich "słuchadeł". No i nie wiem teraz, czy to co zamieściłem jest prawdziwe.

   Generalnie, to mam problem. Od paru dni jest grupa "wykopków, która podważa sens codziennych skrótów. Nie wiem kogo to boli, ale skróty piszę za darmo. Od dawna oświadczam, że mam konserwatywne poglądy i moimi zainteresowaniami są wydarzenia międzynarodowe, czyli geopolityka. Za własne pieniądze opłacam subskrypcje portali i gazet. Jednak komuś to nie pasuje. To już od państwa, czyli czytelników zależy, czy mam pisać dalej.

  •  

   pokaż komentarz

   @zoru: mam takie same odczucia do tego ,,Szanownego Pana'' Jego ,,mi rodzinę w Wołyniu wybili'' to już nie jeden czytał, jakby inni nie mieli takich tragedii w rodzinie. Ja obstawiam że wcześniej czy później ponownie ,,Szanownemu Panu'' słoma z trampek wyjdzie...to tylko kwestia czasu ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @zoru Daj spokój Edkowi. Ma swoje lata. Zasłużył sie partii jako wytrwały, wykopowy bojownik. Wykopki kochają jego streszczenia. Jak to czytają to czują się światowo ;) On prawdopodobnie nieco zmądrzał jak zobaczył co wodzowie jego plemienia wyczyniają w tym kraju. Chciałbym, żeby więcej wyborców PIS zmądrzało. Niech pisze!

  •  

   pokaż komentarz

   informacje za każdym razem były, jakby to dobrze określić, dobierane żeby pokazać upadek zachodu?

   @zoru: może coś jest na rzeczy , jednakże prócz wrażeń dobrze jest mieć na ręku dowody / cytaty itp . W każdym razie to by uwiarygodniło Twoją ocenę

 •  

  pokaż komentarz

  Dzięki, przeczytałem, informacja krótka i treściwa bez zbędnych pierdół. Co mnie martwi to brak jakiegokolwiek pozytywu, nasze rządowe koguty stroszą pióra będąc już w drodze do ubojni, koreańcy strzelają rakietami, chińczyki nie mają czym palić a Putin biesiaduje z delegacja terrorystów - mówiąc krótko wszystko się j@%@$ ,nie ma dokąd uciec.

 •  

  pokaż komentarz

  Albo korea północna jest kluczowa w rozgrywce, rosyjsko chińsko vs USa nato, albo amerykanie obsrali zbroje i boją się kimowych rakiet.

 •  

  pokaż komentarz

  Sorry nie mam czasu i powyższy wpis jest z translatora. Specjalnie dla @zoru