Unikatowa biblijna pieczęć z ametystu odkryta w kanale w Jerozolimie.

Unikatowa biblijna pieczęć z ametystu odkryta w kanale w Jerozolimie.

W starożytnym kanale pod Jerozolimą odkryto pieczęć z ametystu w kolorze liliowym. Przedstawiająca ptaka trzymającego nogami gałąź rośliny z pięcioma owocami. Pieczęć z ametystu jest pierwszym przedstawieniem biblijnego persymona, cennej rośliny używanej w kadzidłach z okresu Drugiej Świątyni.

 •  

  pokaż komentarz

  W starożytnym kanale pod Jerozolimą odkryto rzadką pieczęć z ametystu w kolorze liliowym. Przedstawiająca ptaka trzymającego nogami gałąź rośliny z pięcioma owocami, wygrawerowana pieczęć z ametystu jest pierwszym przedstawieniem biblijnego persymona, cennej rośliny używanej w kadzidłach z okresu Drugiej Świątyni (wielu uczonych uważa, że biblijna roślina persymona to Commiphora gileadensis, arabskie drzewo balsamowe, krzew).

  Pieczęć z ametystu, która była używana do oznaczania własności i komunikacji prywatnej, została znaleziona w Parku Narodowym Emek Tzurim na dolnym zachodnim zboczu Góry Oliwnej i Góry Scopus oraz w górnym biegu Doliny Kidronu. Archeolodzy z Israel Antiquities Authority (IAA) przesiewali ziemię, która została wydobyta z kamieni węgielnych Muru Zachodniego. Ametystowa pieczęć została znaleziona w ziemi pochodzącej z systemu odwadniającego, który kiedyś łączył Basen Siloam z Górą Świątynną.

  Termin "Basen z Siloam" odnosi się do kilku wykutych w skale basenów znajdujących się poza murami Starego Miasta na południowym wschodzie, które, jak się uważa, były pierwotnym miejscem pierwszej osady w Jerozolimie. Artefakt pochodzi z okresu Drugiej Świątyni w historii Żydów (516 p.n.e.-70 n.e.), w którym to czasie pojawiło się wczesne chrześcijaństwo. Starożytna pieczęć została wyrzeźbiona z bryły czystego liliowego ametystu. Eksperci twierdzą, że grawerunek ametystowej pieczęci prawdopodobnie przedstawia ptaka niosącego biblijną roślinę persymony. Jeśli tak, to jest to pierwszy raz, kiedy znaleziono artefakt przedstawiający tę roślinę.

  Przedstawionej na pieczęci rośliny persymony nie należy mylić z pomarańczowymi owocami persymony, które spożywamy dzisiaj. Znana również jako "Balsam z Gileadu", biblijna roślina persymony używana była do produkcji rzadkich perfum medycznych o tej nazwie, o czym wspomina Biblia. Co więcej, ta właśnie roślina była kluczowym składnikiem kadzideł oferowanych w Drugiej Świątyni Jerozolimskiej, zbudowanej przez króla Heroda. W okresie Drugiej Świątyni cały handel i produkcja persymony była kontrolowana przez Żydów mieszkających w basenie Morza Martwego.

  Jak podaje Times of Israel, archeolog IAA Eli Shukron powiedział w oświadczeniu, że jest to bardzo ważne znalezisko archeologiczne. Być może po raz pierwszy w historii odkryto pieczęć z grawerunkiem cennej biblijnej flory. Naukowiec podkreślił, że roślina persymony przedstawiona na pieczęci odzwierciedla biblijne historie króla Salomona. Król nie tylko podarował tę cenną roślinę królowej Saby, ale starożytny żydowski historyk Flawiusz Józefus zapisał, że Marek Antoniusz podarował Kleopatrze sady persymonowe, które kiedyś należały do króla Heroda.

  *Deepl.com

  •  

   pokaż komentarz

   Jak podaje Times of Israel, archeolog IAA Eli Shukron powiedział w oświadczeniu, że jest to bardzo ważne znalezisko archeologiczne. Być może po raz pierwszy w historii odkryto pieczęć z grawerunkiem cennej biblijnej flory. Naukowiec podkreślił, że roślina persymony przedstawiona na pieczęci odzwierciedla biblijne historie króla Salomona.

   @Oline: A tymczasem w starozytnej Jerozolimie
   - oj staszek ciebie juz kompletnie pogrzalo, no i po cholere ci taka pieczatka
   - oj grazyna, mlody sie uczy grawerowac a akurat w ogrodzie zesmy siedziely

   2k lat pozniej - odzwierciedla biblijnych historii króla Salomona!!

 •  

  pokaż komentarz

  Iliada też jest zasobem wiedzy historycznej o opisanych w niej czasach - czy to oznacza, że Zeus istniał/istnieje?