Bitwa pod Wizną. 720 Polaków kontra armia Heinza Guderiana

Bitwa pod Wizną. 720 Polaków kontra armia Heinza Guderiana

Bitwa pod Wizną zwana także „polskimi Termopilami” była jednym z wielu starć z Niemcami w trakcie wojny obronnej 1939 roku. Polski oddział liczący zaledwie 720 żołnierzy przez dwa dni stawiał opór znacznie liczniejszym siłom niemieckim pod dowództwem Heinza Guderiana.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie ma się czym chwalić, Guderian kazał zdobyć z marszu nasze umocnienia, jak przekonał się że nie da rady to poczekał na saperów i jak się przeprawił przez Narew to przeszedł przez nasze linie jak nóż przechodzi przez masło. Stąd dwa dni mu to zajęło a nie jeden. Potem już takiego błędu nie popełnił i zawsze miał saperów blisko.

  •  

   pokaż komentarz

   @jozef-ziutek-nowak: Jak rozumiem wiedzę czerpiesz z pamiętników Guderiana? Bo tylko on to tak pisał... no i kilku pseudohistoryków, posługujących się tym gównianym źródłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Eponhall: ty jak rozumiem wiedzę historyczną czerpiesz z piosenek grupy Sabaton ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Eponhall: poprosimy tytuły tych poważnych opracowań

  •  

   pokaż komentarz

   Z poważnych opracowań

   @Eponhall: Ja również poproszę o te poważne wypracowania - być może całe życie tkwiłem w błędzie ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @jozef-ziutek-nowak: ot, polski masochizm - wzdychanie to największej porażki w historii polski - kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego. Bo to takie piękne i patriotyczne zginąć za nic wysłanym przez bandę debili/decydentów z rządu który pierwszy sp?%$$#%ił do francji a potem do londynu, gdzie cały czas prowadzili politykę "wewnętrzną" z walką o władzę nad nie istniejącym państwie xD

  •  

   pokaż komentarz

   @fiman: też tego nie rozumiem. Jest sporo zwycięskich polskich bitew, które mogłyby się stać wzorem dla Polaków a my rozpatrujemy te przegrane - w ten sposób nie buduje się poprawnie tożsamości narodowej!

  •  

   pokaż komentarz

   Poważne opracowania
   Już się skończyło plucie na pamięć polskich bohaterów
   @Kezcliw: @jozef-ziutek-nowak: @Kezcliw: @Eponhall:

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: comment_W9hj8fEnZiKSYNYj2VdcZpTxhkv20tKb.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @jozef-ziutek-nowak: ale jest progres. Wcześniej "redaktorzy" pisali, że Polacy zatrzymali na 3 dni Niemców. Dzisiaj piszą, że walka trwała 2 dni i że Wehrmacht został opóźniony a nie zatrzymany. Niech jeszcze napiszą, że nie wszyscy z tych 40 tys. żołnierzy brali udział w walce i będzie ok.

  •  

   pokaż komentarz

   @Eponhall @jozef-ziutek-nowak

   Mirki, dawajcie te źródła, sam bym z chęcią poczytal

  •  

   pokaż komentarz

   Wcześniej "redaktorzy" pisali, że Polacy zatrzymali na 3 dni Niemców. Dzisiaj piszą, że walka trwała 2 dni i że Wehrmacht został opóźniony a nie zatrzymany. Niech jeszcze napiszą, że nie wszyscy z tych 40 tys. żołnierzy brali udział w walce i będzie ok.

   @ZbyszekChaosu: Walki o odcinek Wizna trwały od 7 do 10 IX, choć ostrzał polskich pozycji zaczął się bodaj 5 IX. W tym czasie ruch sił niemieckich został zatrzymany a operacja polegająca na okrążeniu SGO Narew opóźniona o ten czas. Nigdy nie walczy całość stanu osobowego związku operacyjnego czy taktycznego ale prawdą jest że siły będące ekwiwalentem batalionu miały za zadanie zatrzymać 2/3 Dywizje.

   @duszy-szum: https://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=94&t=122534&st=0&sk=t&sd=a&hilit=wizna&start=125 i kilka następnych stron, dodatkowo:

   http://www.historycy.org/index.php?showtopic=38293&st=58#

   Z opracowań książkowych to lepiej przeczytać coś bardziej ogólnego żeby wyrobić sobie pogląd na tamten odcinek walk, np https://tezeusz.pl/sgo-narew-i-go-grodno-w-wojnie-obronnej-1939-r-1293598

  •  

   pokaż komentarz

   Walki o odcinek Wizna trwały od 7 do 10 IX, choć ostrzał polskich pozycji zaczął się bodaj 5 IX. W tym czasie ruch sił niemieckich został zatrzymany a operacja polegająca na okrążeniu SGO Narew opóźniona o ten czas.

   @willard: 7 września na bronionym odcinku był tylko zwiad niemiecki. Główne siły były ciągle w marszu i nic ich niezatrzymywało do 8 września gdy rozpoczeła się główna bitwa. 9 września, chyba o 13 nastąpiło złamanie polskiej obrony. Nasi żołnierze wycofali sie z części pozycji a niemieccy rozpoczęli przeprawę, czytaj znów maszerują. 10 września nastąpiła kapitulacja okrążonych resztek polskich oddziałów. Wychodzi mi więc, że obrona Wizny powstrzymała niemiecki ruch wojsk o 1,5 góra 2 dni.

  •  

   pokaż komentarz

   7 września na bronionym odcinku był tylko zwiad niemiecki.

   @ZbyszekChaosu: Nie "był" tylko walczył. Link Walki zaczęły się 7 IX. Zwiad porusza się przed siłami głównymi - to chyba oczywiste.

   rozpoczęli przeprawę, czytaj znów maszerują.

   @ZbyszekChaosu: Czytaj walczą o pozycje. Mylisz mobilność taktyczną z operacyjną. To że batalion x jest w ruchu i ma zadanie TAKTYCZNE np wykonania natarcia/obrony/marszu itd nie znaczy że Korpus wykonał zadanie OPERACYJNE - a tym było jak najszybsze przekroczenie Narwii i wyjście w przestrzeń operacyjną celem oskrzydlenia SGO Narew/ew rozbicia jej ZT. Kiedy XIX KA był na lewym brzegu Narwii gotowy do podjęcia działań gros swoich sił?

   10 września nastąpiła kapitulacja okrążonych resztek polskich oddziałów.

   @ZbyszekChaosu: Czyli znowu - walki kończą się 10 IX. Bój nie trwał 2 dni jak piszesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZbyszekChaosu: Tak jak można napisać że stan osobowy 720 żołnierzy nie odzwierciedlał stanu faktycznego bo naszych tam było mniej niż 400 .Wizna ,a może Strękowa Góra i obszar obrony obejmujący 90 km2 na odcinku 20 km . Jak pamiętam te umocnienia rozciągały się w kierunku Osowca Twierdzy po linii rzeki Biebrza i jeszcze do 11 był miejscami stawiany opór Zresztą 10IX armia Guderiana parła na Brześć a bunkier z Raginisem jeszcze się bronił pomimo ultimatum niemieckiego dowódcy .Wszyscy czekają na gotowe a może warto się udać na miejsce lub zapoznać się z ich działalnością a szczególnie z ciekawą postacią jaką jest pan Dariusz Szymanowski .

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: @duszy-szum: Mało kto wie, że niemiecki gen. Heinz Guderian, dowódca liczącego 42 000 żołnierzy XIX Korpusu Pancernego, z którym we wrześniu 1939r. przez 3 dni heroiczną, nierówną walkę toczyła 720 osobowa załoga polskiej obrony pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa, został 11 listopada 1918r. rozbrojony … pod Wizną, przez Polską Organizację Wojskową. Szczegóły tamtych wydarzeń opowiedział Stanisław Zarzecki, który osobiście rozbrajał Guderiana. Stowarzyszenie Wizna

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: podejdźmy onaczej do sprawy i załóżmy, że Polacy palą mosty i wycofują sie bez walki:
   7 wrzesnia- niemiecki zwiad zabezpiecza brzeg czekajac na wsparcie i saperow
   8 wrzesnia saperzy zaczynaja budowę mostów, pierwsze oddziały przeprawiaja sie na drugi brzeg (zwiad, zabezpieczenie itp)
   9 wrzesnia Niemcy sa na drugim brzegu
   Stąd uważam, że ruch niemeckich wojsk został zatrzymany o góra 2 a nie przez cały czas walk.

   walki kończą się 10 IX. Bój nie trwał 2 dni jak piszesz.

   @willard: ja nie twierdzę, że bój trwal 2 dni tylko znalezisko

   Polski oddział liczący zaledwie 720 żołnierzy przez dwa dni stawiał opór znacznie liczniejszym siłom niemieckim

   To była wojna więc żołnierze niemalże codziennie mogli mieć doczynienia z ostrzałem. Dalej to już kwestie umowne ktore potyczki włączamy do danych bitew.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZbyszekChaosu: Trudno mi się odnosić do Twoich fantazji, wybacz. Powinniśmy oceniać jakie zadania miały dane związki taktyczne i operacyjne i jak wyglądała realizacja założeń w realu.

  •  

   pokaż komentarz

   @zbiegok: dziękuję za komentarz choć, nie bardzo rozumiem czy jest on polemiką z moim wpisem, jego potwierdzeniem czy po prostu dzielisz się wiedzą:)

   Nie "był" tylko walczył. Link Walki zaczęły się 7 IX. Zwiad porusza się przed siłami głównymi - to chyba oczywiste.

   @willard: tak, był, walczył a nawet poniósł straty. Czy to znaczy, że reszta wojsk niemieckich zatrzymała sie w marszu?

   Czytaj walczą o pozycje. Mylisz mobilność taktyczną z operacyjną. To że batalion x jest w ruchu i ma zadanie TAKTYCZNE np wykonania natarcia/obrony/marszu itd nie znaczy że Korpus wykonał zadanie OPERACYJNE - a tym było jak najszybsze przekroczenie Narwii i wyjście w przestrzeń operacyjną celem oskrzydlenia SGO Narew/ew rozbicia jej ZT. Kiedy XIX KA był na lewym brzegu Narwii gotowy do podjęcia działań gros swoich sił?

   @willard: 10 wrzesnia rano Niemcy na południe od Narwi rozbili z marszu oddział kolarzy z 33 DP nalezacej do SGO "Narew". Praktycznie cała 10DPanc była już wtedy na drugim brzegu rzeki. 9 wrzesnia wieczorem Polacy jeszcze sie bronili w bunkrach ale nie byli juz w stanie bronić przeprawy.

  •  

   pokaż komentarz

   @duszy-szum: @Kezcliw: Żeby dużo nie szukać:
   http://www.1939.pl/bitwy/niemcy/bitwa-pod-wizna/index.html
   A z książek
   Kosztyła Zygmunt, Obrona odcinka „Wizna”
   reszty sobie poszukjacie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZbyszekChaosu: Raczej to ostatnie tym bardziej że przez lata historia tej bitwy nie pokrywała się z faktami i zmieniła na ten temat pogląd i jak ktoś pisał wcześniej źródła armii Guderiana też są zakłamane .

  •  

   pokaż komentarz

   Czy to znaczy, że reszta wojsk niemieckich zatrzymała sie w marszu?

   @ZbyszekChaosu: Przecież na tym polega opóźnianie - zatrzymujesz awangardę npla który musi rozwinąć swoje oddziały z ugrupowania marszowego w bojowe, rozwinąć artylerię i przygotować się do natarcia. To że nieprzyjaciel manewruje wojskami jest naturalne - ważne że nie ma swobody w penetracji Twojej pozycji i nie wszedł w ugrupowanie Twojego ZT dezorganizując jego obronę.

   10 wrzesnia rano Niemcy na południe od Narwi rozbili z marszu oddział kolarzy z 33 DP nalezacej do SGO "Narew".
   Praktycznie cała 10DPanc była już wtedy na drugim brzegu rzeki.


   @ZbyszekChaosu: Dlatego pytałem o gros sił XIX KA, nie pamiętałem jak to się układało w szczegółach na północy. Tutaj mogę się zgodzić że już nie powinniśmy mówić o opóźnianiu całego Korpusu, jedynie część sił była zaangażowana w walki.

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: chyba dochodzimy do konsensusu. Wydaję mi się że bitwa pod Wizną nie była tym co uniemożliwiło Niemcom okrażyc Wojsko Polskie. To był raczej jeden z wielu elementów przez ktore XIX KA spóźnił sie 4 dni.
   Denerwuje mnie gdy ktoś propagadowo pisze, że Polacy 3 dni powstrzymywali wroga przy przewadze 40:1. Przecież to brzmi jak bajka a opowiadanie bajek zamiast historii psuje pamięć o bohaterach.

  •  

   pokaż komentarz

   bitwa pod Wizną nie była tym co uniemożliwiło Niemcom okrażyc Wojsko Polskie.

   @ZbyszekChaosu: A z taką tezą się nie spotkałem, Dywizje SGO Narew jednak pękały jedna za drugą a Guderian dojechał do Brześcia grożąc dalekim tyłom wojskom walczącym na Lubelszczyźnie. Potem to już 17 IX więc to już inny kontekst operacji w tamtym rejonie.

   Denerwuje mnie gdy ktoś propagadowo pisze, że Polacy 3 dni powstrzymywali wroga przy przewadze 40:1. Przecież to brzmi jak bajka a opowiadanie bajek zamiast historii psuje pamięć o bohaterach.

   @ZbyszekChaosu: Tak piszą ludzie którzy nie wiedzą jak wyglądały walki w XX wieku. Przecież nasze Dywizje to jest 17k chłopa. Ale to przecież nie znaczy że tylu ludzi walczyło w linii. Tak samo było u Nienców i w każdej innej cywilizowanej armii.

 •  

  pokaż komentarz

  Co by o Guderianie nie mówić, to keczapy robi dobre.

 •  

  pokaż komentarz

  Mega miejsce do zobaczenia. Wiele widziałem, ale trudno mi znaleźć w pamięci miejsce, w którym by panowała tak specyficzna atmosfera.

  •  

   pokaż komentarz

   @atrt: to jest w formie muzeum, trzeba bilet kupować i można zwiedzać? Czy jest tam swobodny wstęp?

  •  

   pokaż komentarz

   @MamByleJakiNick: wbijasz jak dzik w szyszki. To jest miejsce.

  •  

   pokaż komentarz

   Mega miejsce do zobaczenia. Wiele widziałem, ale trudno mi znaleźć w pamięci miejsce, w którym by panowała tak specyficzna atmosfera.

   @atrt: że co? To już forty w Łomży są ciekawsze nie wspominając o Twierdzy Osowiec i to tylko najbliższa okolica.

   Całe te "mega" miejsce zmieściło się na tych dwóch fotkach w artykule.

   A będą już w okolicy to jeszcze trzeba było zahaczyć o Nowogród. Będziesz miał więcej bunkrów niż w Wiźnie a i jeden z najlepszych skansenów w Polsce można zwiedzić.

  •  

   pokaż komentarz

   @MamByleJakiNick: to miejsce to porażka jeżeli zamierzasz wybrać się tylko tam. W artykule masz dwie fotki i to całe to "mega" miejsce.
   Tam można zboczyć jadąc do innego miejsca np Twierdzy Osowiec wtedy to ma jakikolwiek sens.

   Przyjeżdżasz na miejsce parkujesz i o grób, o rozwalony bunkier i to wszystko.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bad_Wolf: Bzdura. Właśnie jedno z tych miejsc, które zrobiło na mnie wielkie wrażenie, bo ze szczytu wzgórza, na którym znajdował się wspomniany bunkier widać świetnie teren walki i to jak meandrująca rzeka mogła faktycznie wpływać na losy bitwy. Mało do zwiedzania, ale fantastyczne miejsce, w którym "czuć historię". Polecam.

  •  

   pokaż komentarz

   @Danielo84: to jak Ty chciałeś widok na rzekę to trzeba było jechać bardziej ku Biebrzy (jakieś 5-10km). Dużo piękniejsze tereny niż Narew w okolicy Wizny.

   Tu nie ma co zaklinać rzeczywistości to miejsce na 10 min. O rozwalone bunkry, o widoki. Pakujemy się i spadamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bad_Wolf: Ok a o jakiej dokładnie bitwie nad tą Biebrzą mówimy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Danielo84: a np tej znanej pod nazwą "Atak umarłych"

  •  

   pokaż komentarz

   @Bad_Wolf: Ok, fajnie. Tylko co ci to da, jeśli akurat interesujesz się tematem Bitwy pod Wizną? Co ma do tego Twierdza w Ossowcu? Jak ktoś chce zobaczyć zamek w Golubiu-Dobrzyniu, to polecasz skansen w Sierpcu? Przecież to zupełnie inne miejsca. To tak jak z polem bitwy pod Gettysburgiem: nic szczególnego, ale jeśli dokładnie znasz przebieg, widziałeś rekonstrukcje itp., to każda ściana lasu, zwykły płot czy pole sprawia, że przechodzi cię dreszcz ekscytacji. Oczywiście jeśli masz choć odrobinę wyobraźni i faktycznej wiedzy na temat danej bitwy, a nie tylko wiesz, że miała miejsce.

  •  

   pokaż komentarz

   jeśli akurat interesujesz się tematem Bitwy pod Wizną

   @Danielo84: to nie pytasz czy warto to miejsce odwiedzić.

   a nie tylko wiesz, że miała miejsce.

   I moje stwierdzenia na temat tego miejsca to informacje dla ludzi tego typu. Aby się nie napalali i nie organizowali całego wyjazdu tylko do tego jednego miejsca bo się zawiodą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bad_Wolf: O twierdza osowiec, zajebiste miejsce. Przebija nawet takie miejsca jak Twierdza Modlin. Jedna z twierdz która nigdy nie była zdobyta a przewodnik po niej pan Worona to mistrz nad mistrze w oprowadzaniu

  •  

   pokaż komentarz

   @Bad_Wolf: Ok, no to powiedzmy, że mamy jasność :) Ja ze swojej strony polecam: piękne miejsce i moim zdaniem czuć w nim historię. Jak ktoś jest w pobliżu na pewno warto wpaść. No i rzadko pole bitwy widać tak "na dłoni" jak właśnie tam. Pozdrawiam.

  •  

   pokaż komentarz

   A będą już w okolicy to jeszcze trzeba było zahaczyć o Nowogród. Będziesz miał więcej bunkrów niż w Wiźnie a i jeden z najlepszych skansenów w Polsce można zwiedzić.

   @Bad_Wolf: Dokładnie. Obrona Wizny jest przekłamana i rozdmuchana. Oprócz bohaterstwa samego Raginisa. Są spisane świadectwa ludzi, którzy w niej uczestniczyli. Można przeczytać w internecie oficjalne meldunki oficerów po przybyciu do Wielkiej Brytanii. Na tę chwilę nie mogę odnaleźć linków do skanów tych dokumentów, ale oficer, który wybrał się w środku nocy na rekonesans do schronów na pierwszej linii, tuż przy Narwi napisał (mniej więcej) że "nie znaleźliśmy tam ani żywej ani martwej duszy".
   Było tam kilka schronów narażonych na bezpośredni ogień z "niemieckiego" brzegu, więc Niemcy, którzy przygotowywali się do sforsowania rzeki, przy pomocy silnego ostrzału artyleryjskiego po prostu wykurzyli obrońców ze stanowisk. Według Niemców, w czasie walk pod Wizną zginęło kilkunastu Polaków. Niech ktoś wskaże miejsce pochówku, większej ilości poległych polskich żołnierzy.
   Po przeprawieniu czołgów, Niemcy bez przeszkód ruszyli na drugą linię obrony, która znajdowała się 5 km (pięć kilometrów) od Narwi. Polskie umocnienia pod Wizną były słabe i nie do obrony, więc ich obrona nie mogła być zacięta.
   Co innego Nowogród. Tam Polacy mieli o wiele silniejszą obronę, a Niemcy o wiele mocniej napierali.
   Polskie bunkry pod Wizną wysadzili polscy żołnierze w latach 1947-48, zaś umocnienia pod Nowogrodem wysadzili Niemcy w 1944 podczas odwrotu, ale nie wszystkie. Tych które pozostawili jest i tak chyba więcej, niż pod Wizną było wszystkich. Można zwiedzać. W internecie są zdjęcia i lokalizacje bunkrów w Nowogrodzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @pink_avenger: no ale sabaton, no ale Termopile¯\_(ツ)_/¯

   Fanatykom nie przetłumaczy ale można ostrzec ludzi którzy za tymi opiniami się tam wybiorą i doznają czegoś na kształt "syndromu paryskiego". Zawiedzeni, że wygląda to jak wygląda.
   Tak, warto zobaczyć ale jako dodatek do reszty. Wpaść przy okazji czegoś innego a nie planować "wypad" w te miejsce.

 •  

  pokaż komentarz

  Widać po komentarzach że puchate kuleczki rurki uwierają...