Wielu zakopujących uznało, że treść znaleziska to informacja nieprawdziwa

Janowski: Bez przemocy militarnej ograbiono Polskę!

Gabriel Janowski – były minister rolnictwa Gabriel Janowski przypomina wydarzenia z 2002 r., kiedy walczył w obronie polskich przedsiębiorstw. Opowiada o wyprzedaży polskiego narodowego majątku.

 •  

  pokaż komentarz

  Oj tam oj tam. Przecież po reformie balcerka mamy w polsce montownie i pracujemy w zachodnich firmach, na tych samych stanowiskach co koledzy 200km dalej za 25% ich wypłaty. Taki gorszy sort europejczyka tzw. podeuropejczyk

  ach te czasy, w których za drobne można było kupić cały zakład, bezkarnie zwolnić wszystkich i pozbyć się konkurencji

  •  

   pokaż komentarz

   @madmin: Wcześniej było lepiej? Wiesz jakie było bezrobocie zaraz po wyjściu z komuny? Jakie wtedy były groszowe wypłaty? Dzisiejszy standard życia nikomu się wtedy nawet nie śnił.
   Łatwiej się spuszczać nad tym jakie to cenne dobra skrywał PRlowski skansen przemysłowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78:
   Ja nie czaję takich ludzi takich jak ty. Ta sprawa powinna dzielić nas i z lewej i prawej.
   Rozkradli nasz wspólny majątek. Zniszczyli wszelką myśl techniczną w Polsce. Gdyby mądrzej przeprowadzono transformację to pewnie dzisiaj bylibyśmy na poziomie Hiszpanii, nie było by takiego gigantycznego chyba 20 % bezrobocia jeszcze w 2002. Nie wszystko co miało związek z komuną nadawało się do rozbiórki XD. Co za myślenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: Nie czaisz bo dajesz się nabierać na kłamstwa o masowej grabieży.
   Przecież wykorzystaliśmy ten czas najlepiej https://www.bankier.pl/wiadomosc/OECD-ostatnie-20-lat-to-historia-sukcesu-polskiej-gospodarki-3619803.html

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78:
   Gdyby Polska gospodarka była sukcesem, to powstały by jakieś duże międzynarodowe techniczne firmy polskie. PKB na głowę nie było by 3 razy mniejsze niż w Niemczech. To ty dajesz się nabierać na propagandę. Rozwinęliśmy się trochę, ale dało się lepiej. Tego złodziejstwa co było wtedy nikt sobie nie wymyślił. Działo się to w całej Europie Wschodniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: Widzę że żadne fakty nie trafiają. To już nasza wina że zamiast inwestować w naukę i innowację wybraliśmy wydawanie funduszy na socjał i kostkę brukową. Ale to niewygodna prawda, łatwiej zwalić na obcych.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78:
   O Jezu chłopie, co ty gadasz. Podczas transformacji było mnóstwo patologii. Sprzedawano zakłady za złotówkę. Tak dorobiło się wtedy wielu cwaniaków jak Kulczyk. Musiałbyś o tym poczytać. Kapitał zagraniczny robił też świetne interesy wtedy. Taka jest po prostu prawda. Poczytaj o tamtych czasach gdzie indziej niż w GW czy Polityce. Jak chcesz inwestować w naukę czy innowację jak to właśnie po 90 likwidowano centra badawcze, jak nie było przemysłu.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: wiem że było mnóstwo szwindli, świat nie jest idealny.
   Ale i tak wyszliśmy z tego całkiem dobrze, obok mieliśmy model ukraiński czy bułgarski, u nas jednak nie wykształciła się klasa oligarchów. Taki Kulczyk nie był regułą.
   W Polsce nie było kapitału ani systemu bankowego, dlatego inwestycje zagraniczne były tak ważne.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78:
   Dało się inaczej, Boże kochany XD. Te reformy Balcerka to nie była jedyna recepta na wszelkie bolączki, które wtedy były. Są różne szkoły ekonomiczne, które by doradzały inne podejścia. Te neoliberalne, które stosował Balcerowicz nigdzie się nie sprawdziły.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: U nas się sprawdziły. Nie było żadnej lepszej. Jakie mieliśmy pole manewru, co mogliśmy zrobić inaczej? Przecież byliśmy bankrutem.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78:
   Gdyby się sprawdziły, to nie było by wtedy 25 procentowego załamania gospodarczego, gigantycznego rozkradania majątku. Rozumiesz ? Rozwieliśmy się bardzo średnio. Kapitalizm to system bądź co bądź wydajniejszy od socjalizmu, i w Polsce nie było nigdy takiej strasznej korupcji jak w Rosji. Gdybyśmy wybrali inną drogę, to byśmy się rozwinęli lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: Ten 25 procentowy spadek powinien dać ci do myślenia ile wart był komunistyczny biznes skoro tak zareagował w zetknięciu z wolnym rynkiem. To był upudrowany trup. Oczywiście że były różne cenne zasoby ale to nadal było muzeum z gigantycznymi przerostami zatrudnienia, działające w zupełnie innych realiach itd.
   To i tak dobrze że sporo przetrwało, te firmy chwilę temu miały w dupie klienta, sprzedaż itd.
   Nie kliknąłeś w ten link, co? Inaczej nie pisałbyś jak to się średnio rozwijaliśmy.
   Nie rozumiem czemu tu jest tak powszechna ojkofobia jeżeli chodzi o polskie dokonania po transformacji, naprawdę nie mamy się czego wstydzić.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: @madmin: Balcerowicz zamknął i posprzedawał nierentowne PGRy i fabryki smrodu do których państwo musiało dopłacać dzięki czemu udało się znacząco ograniczyć deficyt i zahamować inflację i można było zacząć budować gospodarkę wolnorynkową. Dzięki decyzjom Balcerowicza Polska jest dzisiaj najbogatszym postkomunistycznym krajem, no faktycznie straszny zbrodniarz z niego, dużo lepiej byłoby dopłacać cały czas do państwowych smrodexów i wp$!!%%$ać gruz, raz dziennie. xD

   Jest jedna rzecz której Balcerowicz nie sprzedał: kopalnie. Jaki to jest dzisiaj syf i jak grube miliardy tam idą co roku na zmarnowanie to chyba tłumaczyć nie muszę. To powinien być ostateczny dowód na słuszność działań Balcerowicza.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78:
   Jak otwierasz się bezmyślnie na konkurencję ze strony innych znacznie bogatszych krajów , nie prowadzisz żadnej polityki gospodarczej, tak jak to robi się w Niemczech czy USA to masz takie efekty. Spadek mógłby być mniejszy. Zresztą obejrzyj film który wrzuciłem parę komentarzy wyżej.
   @Naczelny_Cenzopapista:
   PGR-y są do dzisiaj w wielu krajach postkomunistycznych , tylko dzisiaj są prywatne. Po prostu należało je jakoś unowocześnić , ulepszyć zarządzanie. Fabryki smrodu XD. Mówisz nie wiem o przemyśle stoczniowym , elektronicznym , farmaceutycznym, maszynowym. W Polsce padały właśnie takie przyszłościowe branże. W Polsce parę hut przetrwało , tak samo jak kopalnie , więc przemysł ciężki nie jest taki całkiem do kitu. Te firmy nie mogły sobie poradzić, skoro nie było jakieś polityki przemysłowej. Obejrzyj zresztą filmik który wrzuciłem na górze. Taka polityka doprowadziła np do 50 % spadku PKB w Rosji czy na Ukrainie.
   Czytaj mniej GW czy Polityki.

  •  

   pokaż komentarz

   PGR-y są do dzisiaj w wielu krajach postkomunistycznych , tylko dzisiaj są prywatne. Po prostu należało je jakoś unowocześnić , ulepszyć zarządzanie.
   @rotszyld: Są prywatne - słowo klucz. Socjalizm, nie tylko w Polsce, dobitnie pokazał że w większości przypadków państwowe przedsiębiorstwa nie są efektywnie zarządzane. Po prostu dyrektor takiej państwowej firmy jest nadawany z klucza partyjnego więc jest z reguły niekompetentny a po drugie i tak ma wyj#@#ne bo to przecież nie jego firma.

   Fabryki smrodu XD. Mówisz nie wiem o przemyśle stoczniowym , elektronicznym , farmaceutycznym, maszynowym. W Polsce padały właśnie takie przyszłościowe branże. W Polsce parę hut przetrwało , tak samo jak kopalnie , więc przemysł ciężki nie jest taki całkiem do kitu. Te firmy nie mogły sobie poradzić skoro nie było jakieś polityki przemysłowej.
   No a pieniądze na modernizację całego przemysłu to miał Balcerowicz (czy dowolny inny minister finansów) w magiczny sposób wyciągnąć z dupy? Kraj był wtedy strasznie zadłużony po komuszych rządach, nie było możliwości modernizacji państwowych zakładów. To że teraz te zakłady funkcjonują sprawnie w prywatnych rękach znaczy że nowy właściciel włożył w nie prywatny kapitał, a nie że te zakłady były super i Balcerowicz sprzedał za bezcen. Sprzedał je tanio bo właśnie wymagały modernizacji, a państwo potrzebowało mieć wtedy na gwałt pieniądzy żeby ograniczać deficyt, a co za tym idzie dodruk pieniądza i inflację. To że kilku cwaniaków pokroju Kluczyka się dorobiło na transformacji to zupełnie inna sprawa, nie twierdzę że żadnych przekrętów tam nie było, ale ogólnie prywatyzacja w tamtych realiach to było jedyne słuszne działanie.

   Obejrzyj zresztą filmik który wrzuciłem na górze.
   Obejrzę potem ale sprawdziłem sobie na szybko Janowskiego na wikipedii a tam:

   W 2016 wsparł na kongresie Ruch Narodowy[15].
   No jak gościu wspiera narodowych socjalistów to ani trochę mnie nie dziwi że szkaluje transformację do gospodarki wolnorynkowej. xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Naczelny_Cenzopapista:

   Są prywatne - słowo klucz. Socjalizm, nie tylko w Polsce, dobitnie pokazał że w większości przypadków państwowe przedsiębiorstwa nie są efektywnie zarządzane. Po prostu dyrektor takiej państwowej firmy jest nadawany z klucza partyjnego więc jest z reguły niekompetentny a po drugie i tak ma wyj@%@ne bo to przecież nie jego firma.

   To trzeba było je unowocześnić i sprywatyzować , albo nie wiem jakieś współdzielenie pozakładać. I tek PGR by działały normalnie do dzisiaj. Rolnicy nie głosowaliby na PiS czy Leppera tylko nie wiem na twoje ukochane PO XD.

   No a pieniądze na modernizację całego przemysłu to miał Balcerowicz (czy dowolny inny minister finansów) w magiczny sposób wyciągnąć z dupy? Kraj był wtedy strasznie zadłużony po komuszych rządach, nie było możliwości modernizacji państwowych zakładów. To że teraz te zakłady funkcjonują sprawnie w prywatnych rękach znaczy że nowy właściciel włożył w nie prywatny kapitał, a nie że te zakłady były super i Balcerowicz sprzedał za bezcen. Sprzedał je tanio bo właśnie wymagały modernizacji, a państwo potrzebowało mieć wtedy na gwałt pieniądze żeby ograniczać deficyt, a co za tym idzie dodruk pieniądza i inflację. To że kilku cwaniaków pokroju Kluczyka się dorobiło na transformacji to zupełnie inna sprawa, nie twierdzę że żadnych przekrętów tam nie było, ale ogólnie prywatyzacja w tamtych realiach to było jedyne słuszne działanie.

   Ojej już nie dało się inaczej. W Japonii po wojnie mieli ten sam problem z przemysłem. Był przestarzały i nienowoczesny, i gdyby nie pomoc państwa to by po prostu padł. Trzeba było szukać jakiegoś inwestora, który by zainwestował w unowocześnienie jak np Skoda. a nie takiego który robi wrogie przejęcie, co kupuje zakład by go zaraz zlikwidować, albo państwo powinno się wziąć za jego restrukturyzację. Przemysł byłby na pewno dużym obciążeniem przez jakiś czas, bo był do tyłu za zachodnim , ale by się zwrócił po czasie. Trzeba było zaciskać pasa jak w Korei Południowej, gdy państwo stawiało czebole.

   No jak gościu wspiera narodowych socjalistów to ani trochę mnie nie dziwi że szkaluje transformację do gospodarki wolnorynkowej. xD

   Ojejku transformację krytykują też środowiska lewicowe. Jak Razem itd. Krytyka Polityczna.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: Łatwo mówić z dzisiejszej perspektywy co wtedy trzeba było robić. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na twoje pytanie czy dało się lepiej zrobić transformację bo się na tym nie znam, nie czytałem też tyle na ten temat. Sam Balcerowicz uważa że żadne większe błędy nie zostały popełnione, że trzeba było szybko przeprowadzić transformację nie zważając na to że dużo ludzi straci pracę bo inaczej Polska nie wyjdzie ze spirali socjalizmu i inflacji, że nie było żadnej lepszej możliwości wtedy. Ja mu wierzę i nie widzę też powodu żeby zakładać jego złą wolę. To że Polska jest dzisiaj bardziej montownią niż krajem przodującym w nowoczesnych technologiach jest raczej wynikiem tego co ustalono już w Jałcie a nie transformacji.

   Ojejku transformację krytykują też środowiska lewicowe. Jak Razem itd. Krytyka Polityczna.
   Bo naziolom i komuszkom wbrew pozorom bardzo blisko do siebie - Jedni i drudzy chcą cię okraść i złapać za mordę, używają tylko innych sloganów.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: @Naczelny_Cenzopapista: w Japoni i Korei to pomoc USA miala najwieksze znaczenie nie ich panstw.
   https://www.cambridge.org/core/journals/journal-of-east-asian-studies/article/americas-role-in-the-making-of-japans-economic-miracle/9C7CC6A85CE125290BAD2735B09A882A
   To jest odpowiedz skad oni mieli pieniadze na unowoczesnianie.W latach 70 skonczylo sie ulgowe traktowanie Japoni skoczyl sie tez cud.
   "What does this historical finding mean for contemporary development policy? The harsh reality is that poor countries today confront a far less nurturing international environment than Japan enjoyed in the 1950s and 1960s. With the Cold War over, the United States is less willing to tolerate protectionism or curtail its own prosperity for the sake of other countries."
   Korea miala dokladnie takie samo traktowanie pozniej tylko dodatkowo pomagala im jeszcze Japonia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Naczelny_Cenzopapista:
   Te reformy są uważane za porażkę. Nigdzie się nie sprawdziły. Po tym jakiego gówna narobił Balcerowicz, też wmawiałbym sobie na jego miejscu, że wszystko było cacy.

   Bo naziolom i komuszkom wbrew pozorom bardzo blisko do siebie - Jedni i drudzy chcą cię okraść i złapać za mordę, używają tylko innych sloganów.

   Transformację krytykowało wielu znanych noblistów z ekonomii których nie chce mi się wymieniać. Komuszki i faszyści. Pamiętam, że ktoś wysłał zapytanie do Szwecji o ocenienie tych propozycji Balcerka. Powiedziano, że będzie złodziejstwo i załamanie gospodarcze.
   Ty popierasz go bo twoje środowisko go popiera. I tyle. Ja miałem na myśli film Bożyka jest parę komentarzy wyżej.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Dzisiejszy standard życia nikomu się wtedy nawet nie śnił.

   - uwielbiam takie głupkowate komentarze. To wszytko za kredyt z kótrego niewolnik nie moze zrezygnowac zostawiajac dane dobro

   w 2003 roku polak za 1 pensje kupowal 1.61 m2 mieszkania z kiblem

   obecnie w 2020 rou za 1 wyplate kupuje 0.39 m2 mieszkania z kibelem w stanie deweloperskim

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku: Wziąłeś jeden pasujący wskaźnik pomijając pozostałe. manipulujesz.
   https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/wskazniki-ekonomiczne/30-lat-przemian-w-polsce-z-perspektywy-konsumenta/#fullimg0
   Podstawowy wskaźnik to udział wydatków całkiem niezbędnych czyli na żywność. Im mniejszy tym lepiej, bo więcej zostaje na inne wydatki.

   Od 1995 r. znacząco zmniejszyły się wydatki polskich gospodarstw domowych na żywność i napoje bezalkoholowe – ich udział w wydatkach ogółem zmniejszył się z prawie 30 proc. do niespełna 17 proc.

   Oczywiście że pełno rzeczy można było zrobić lepiej, jak budowa mieszkań komunalnych czy większe wydatki na innowacje i naukę, lepszy system zdrowotny i emerytalny ale widocznie tak chcieli wyborcy.

  •  

   pokaż komentarz

   Gdyby mądrzej przeprowadzono transformację to pewnie dzisiaj bylibyśmy na poziomie Hiszpanii, nie było by takiego gigantycznego chyba 20 % bezrobocia jeszcze w 2002. Nie wszystko co miało związek z komuną nadawało się do rozbiórki XD. Co za myślenie.

   @rotszyld: Ale wiesz - NIKT WCZEŚNIEJ takiej transformacji nie zrobił. Patrząc wstecz łatwo jest powiedzieć co należało zrobić inaczej. Ale wtedy?

   Wtedy miał być wolny rynek, zachodni kapitał, nowoczesnosc.

  •  

   pokaż komentarz

   Te reformy są uważane za porażkę. Nigdzie się nie sprawdziły. Po tym jakiego gówna narobił Balcerowicz, też wmawiałbym sobie na jego miejscu, że wszystko było cacy.

   Bo naziolom i komuszkom wbrew pozorom bardzo blisko do siebie - Jedni i drudzy chcą cię okraść i złapać za mordę, używają tylko innych sloganów.

   Transformację krytykowało wielu znanych noblistów z ekonomii których nie chce mi się wymieniać. Komuszki i faszyści.

   @rotszyld:

   A gdzie się INNA transformacja udała? Taka z socjalizmu w niesocjalizm?

  •  

   pokaż komentarz

   @madmin: > reformie balcerka

   On nawet nie był autorem tej reformy, jedynie firmował ją swoim nazwiskiem. Za tym stali ci panowie, dodać należy że mają pierwszorzędne korzenie.

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Jeffrey_Sachs
   https://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_Fried

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: straszna rzecz, że gospodarka traci rynki eksportowe i monopol w kraju, wchodzi prawdziwa konkurencja i mimo tego, to nasz kraj najszybciej odrobił stratę spadku PKB, z wszystkich ch demoludów

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku: mógł kupić, pod warunkiem że miał robotę, a z tym było krucho

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku: @h225m: @przeciwko78: nie mogl kupic to jest zwyczajne klamstwo dla gimnazjalistow za srednia pensja bylo wtedy w 2003 bylo 1.06 m2 dzis 1,15 m2. Mieszkanai to tak specyficzny towar ze krazy caly czas w cenie okolo 1m2 za srednia pensje.

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien: Był jej autorem, korzystał z doradców. Widzisz czyjeś żydowskie korzenie i od razu ci odpierdala.
   @rotszyld: ty jesteś jakimś komunistą? socjalizmu nie da się naprawić, bez właściciela przemysł jest rozkradany. Chyba widzisz co PIS wyprawia

   To trzeba było je unowocześnić i sprywatyzować , albo nie wiem jakieś współdzielenie pozakładać. I tek PGR by działały normalnie do dzisiaj.
   W Polsce parę hut przetrwało , tak samo jak kopalnie , więc przemysł ciężki nie jest taki całkiem do kitu.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78:
   Mi blisko do socjaldemokracji , keynesizmu. Jak już wprowadzać reformy Balcerowicza to nie w 90, bo Polska nie była gotowa na taki model gospodarczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: A co wtedy mieli wprowadzać? Jakiś socjalizm light?

  •  

   pokaż komentarz

   Rozkradli nasz wspólny majątek.

   @rotszyld: co konkretnie rozkradzono? Te manufaktury oparte na przeroście zatrudnienia i przestarzałych, energochłonnych technologiach, które frajer Gierek kupił?

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikuZplasriku: @przeciwko78: @h225m: tutaj jest tabela z tym stosunkiem od 1995 do 2018 http://wyscigszczurow.pl/srednie-ceny-mieszkan-w-porownaniu-do-wyplat/ Bajki jak to kiedys bylo tanio to bzdury. Ceny wahaja sie o 20% na przestrzeni lat mimo ze zaliczylismy banke mieszkaniowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @FrasierCrane:
   Chłopie jeżeli wszystko co było za komuny było by do dupy. To czemu wiele firm z tamtego okresu działa do dzisiaj XD. Prąd w twoim gniazdu pewnie pochodzi z elektrowni powstałej za PRL. Gdyby Gierek frajer tego nie pokupował to Balcerowicz nie miał by co prywatyzować.
   Boże co za myślenie. Załamać się można.

  •  

   pokaż komentarz

   Był jej autorem

   @przeciwko78: chujem był, nie miał nic do gadania.

   "O tym, że cały rzekomy plan Balcerowicza był w istocie dziełem Sorosa, możemy dowiedzieć się również z bardzo nieostrożnej enuncjacji W. Kuczyńskiego, wspomnianego już zausznika Mazowieckiego, ministra przekształceń własnościowych w jego rządzie. Jak wyznał Kuczyński w książce "Zwierzenia zausznika" (Warszawa 1992, s. 82-83): "Soros przyjechał z planem reformy gospodarki polskiej, zwanym planem Sorosa. To była kombinacja szokowej operacji antyinflacyjnej z restrukturyzacją naszych firm". Balcerowiczowi jako wicepremierowi nadzorującemu polską politykę gospodarczą przypadło zaś tylko zadanie firmowania tego wszystkiego i uwiarygodniania polityki służącej gospodarczym celom Zachodu."

   źródło

   link do wspomnianej książki

   Widzisz czyjeś żydowskie korzenie i od razu ci odpierdala.

   nie odp!#%%?!a, tylko w kontekście roszczeń żydowskich zwracam uwagę na ich działalność

   Ty za to wierzysz w tego buca, jak w bożka. Naiwny jesteś jak dziecko.

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien: Roszczenia, wiadomo. ustawa 447 i trzysta miliardów bajdurzeń Michalkiewicza.
   Linkujesz do anonimowego tekstu z innego forum.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: fragment pochodzi z książki jednego z najbliższych współpracowników Mazowieckiego, w rządzie którego był twój bożek. Nawet tego nie przeczytałeś, a zabierasz głos. Zachowujesz się jak pieniacz półgłówek.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: na poziomie hiszpanii? ja jednak wolę być na poziomie Polski xD

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien: Nie zalinkowałeś do konkretnego fragmentu, więc trudno tu uznać jaki był kontekst. Najpewniej taki, że ktoś przybył z konkretnym planem pomocy Balcerowiczowi
   Sam Kuczyński jakoś nie odbiera autorstwa Balcerowiczowi: https://wiadomosci.wp.pl/waldemar-kuczynski-apeluje-do-atakujacych-plan-balcerowicza-6031321605821569a
   Nie wiem czy ktoś uważa w ogóle że tylko i wyłącznie Balcerowicz był autorem reform, tam był też Gomułka i Rostowski. To ma zresztą drugorzędne znaczenie, bez tych reform nadal bylibyśmy Ukrainą.

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien: Poza tym na czele misji MFW stał Włoch Massimo Russo. Ale to nie pasuje do spiskowej narracji więc pewnie nawet o tym nie słyszałeś

  •  

   pokaż komentarz

   Poza tym na czele misji MFW stał Włoch Massimo Russo

   @przeciwko78: mógł stać sam papież, ale kurs polityki nadaje kto inny

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien: wiadomo. Świat jest zbyt skomplikowany, lepiej się wierzy w spisek.

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien: dzięki, przestanę tu paplać i coś poczytam.

  •  

   pokaż komentarz

   wiadomo. Świat jest zbyt skomplikowany, lepiej się wierzy w spisek.

   @przeciwko78: dlaczego spisek? Nie jesteś tak naiwny i chyba nie sądzisz że wraz z wyborem nowego szefa zmienia się diametralnie strategia działania funduszu? To nie polski rząd, gdzie w zależności od premiera następuje zwrot o 180 stopni.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: @graf_zero: Cieszę się, że popieracie myśl Miliona Friedmana i nowojorskiej szkoły ekonomii.

  •  

   pokaż komentarz

   Rozkradli nasz wspólny majątek. Zniszczyli wszelką myśl techniczną w Polsce
   @rotszyld: cóż to jest ta myśl techniczna w Polsce ? Nie wiem czy wiesz ale za komuny pewnie 80% w miarę zaawansowanych produktów było robionych na zagranicznych licencjach

  •  

   pokaż komentarz

   Rozkradli nasz wspólny majątek. Zniszczyli wszelką myśl techniczną w Polsce.

   @rotszyld: A popatrz na to z innej perspektywy. Co zrobiły kolejne rządy (łącznie z obecnym) w takim kierunku, żebyśmy prowadzili jakieś badania czy rozwijali technologie? Nic. A minęło od tamtej pory 20 lat, bo ten rok się zaraz skończy.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld Hiszpania ma obecnie dużo wyższe bezrobocie niż my, plus u nich nigdy nie było komuny. Ówczesne zakłady to w ogromnej większości były brudne, przeciekające szopy, bez wentylacji czasami z z toaletą, której nawet szczury się brzydziły, z roszczeniową załogą, związkami zawodowymi a co najważniejsze - z produktem, którego nikt nie chciał nawet za pół darmo. Polska myśl techniczna zatrzymała się w latach 70., bo całe lata 80. to była blokada na wszystko, włącznie z rozwojem. Przespaliśmy kompletnie komputeryzację, a co za tym idzie, skomputeryzowaną automatyzację. W lata 90. wchodziliśmy z długami, bez żadnych światowej klasy produktów (poza chyba wódką) i bez wypracowanych rynków. Zamiast narzekać jak nam teraz źle, powinniśmy po prostu dalej zasuwać, bo to jedyna droga do sukcesu. W szczególności skupić się na nowych technologiach, bo tych istniejących już Niemcom czy Amerykanom nie wyrwiemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: haha, nie pisz do zakutego łba, bo szkoda czasu. Może do kogoś innego to chociaz trafi. Gosciu pisze tak specjalnie, albo serio "myśli" jakos czarno-biało. Niestety, ale że "transformacja" przebiegła lepiej niż na ukrainie, nie znaczy ze była udana. Nie była. Tak jak piszesz, rozwalono przemysł i sprzedano naród.

  •  

   pokaż komentarz

   Zniszczyli wszelką myśl techniczną w Polsce

   @rotszyld: Coś takiego nigdy nie istniało.

  •  

   pokaż komentarz

   @Naczelny_Cenzopapista: Przecież nawet oryginalni autorzy transformacji już przepraszali, a Balcerowicz nadal rżnie głupka.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld: Jak to nigdzie się nie sprawdziły. A Czechy ? Kraj który zrobił kopiuj/wklej planu Balcerowicza jescze o krok dalej bo pare innych sektorów sprywatyzowali. Gdyby nie jego reforma i wejście do EU (które nie miałoby miejsca gdyby nie podstawowy gospodarki wolnorynkowej) to bylibyśmy druga Ukrainą. Polecam się dokształcić i trochę poczytać. W dobry sposób opisuje ta reformę książka Greenspana.

  •  

   pokaż komentarz

   @superTIMOR:
   To ty powinieneś się dokształcić. Oni akurat byli bardziej powściągliwi i nie robili wielu głupot jak my. Nie otwierali np tak szeroko jak my granic celnych. I załamanie gospodarcze było u nich mniejsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotszyld
   Niech zwolennicy transformacji gospodarczej wytłumaczą mi jaki jest sens kupowania starych zniszczonych przedsiębiorstw przez zagraniczne koncerny. Niech przykładem będzie fabryka w starachowicach kupiona przez mana. Przecież to jest ogromne obciążenia finansowe dla takiego koncernu. Ja tej ekonomi nie pojmuję ,żeby kupować aby stracić
   Niech mi ktoś w takim razie wytłumaczy jaki jest sens sprzedawania przedsiębiorstw , które przynoszą zyski w momencie kiedy potrzeba pieniędzy . Niech przykładem będzie Era, Idea,Spec.

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien: naprawdę ciekawa książka. tyle że nie potwierdza twojej tezy, na razie dotarłem do strony 34: W

   źródło: balcerek.png

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Wiem o tym, na wspomnianycch przeze mnie stronach autor się przypucował (raczej tego nie zamierzał), ogolnie książka miała być (i jest zresztą) utrzymana w tonie pochwalnym dla Balcerowicza.

  •  

   pokaż komentarz

   @Naczelny_Cenzopapista
   Balcerowicz nie był żadnym specjalistą w dziedzinie transformacji bo nigdy wcześniej z taką sytuacją nie miał doczynienia. Był na usługach służb, które się na tej transformacji dorobiły majątku. Słynna afera fozu , gdzie Balcerowicz siedział w ministerstwie finansów
   i nie chciał udostępnić dokumentów inspektorowi z NIK ,który z resztą został później otruty świadczy o jego powiązaniach ze służbami. Myślé , że on był marionetką podobnie jak Wałęsa. Nie mógł niczego lepiej zrobić bo by mu nie pozwolono. Były plany , które zakładały pewne zmiany restrukturyzacyjne ale na nie też nie pozwolono. U nas na uczelni wykładowcą ekonomi był major wywiadu, który się chwalił że uczestniczył we wszystkich ważniejszych reprywatyzacjach sektora energetycznego. Te macki tych powiązań dalej funkcjonują . Nawet ostatnia afera z respiratorami gdzie się zleca dostawę agentowi SB , który już wcześniej się nie wywiązał z zamówienia dla mesko

  •  

   pokaż komentarz

   @madmin: gówno pamiętasz, a nie stare czasy xD Lata 90 i 120% bezrobocia xd lata 00, 15 procent w bezrobocie. Umowa zlecenie za 3 zł albo mam na pana miejsce 3/4 powiatu.

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien: Jednak wyjąłeś z kontekstu i dorabiasz sobie teorie że mu się wyrwało. str. 62 PDFa:

   Opinie o tym demonicznym Sachsie, który wszystkim sterował, są bzdurą, wynikającą z nieznajomości faktów albo ze złej woli.
   Nigdy niczego nie dyktował, ale wiele jego szczegółowych rad wzięto pod uwagę.
   Pisanie historii właściwej zaczynał już wtedy Leszek Balcerowicz, biorąc całość spraw w swoje ręce.

  •  

   pokaż komentarz

   ale wiele jego szczegółowych rad wzięto pod uwagę

   @przeciwko78: to jest słowo klucz, tak jak pisałem wcześniej to jest książka wychwalająca Balcera. Po prostu autor nieświadomie puścił parę z ust. Po działaniach Balcerowicza można potwierdzić to, co napisane było na stronach cytowanych przeze mnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien:kolejne:

   Właśnie, mówi się często, że tak zwany plan Balcerowicza to w gruncie rzeczy tradycyjna recepta Międzynarodowego Funduszu Walutowego narzucona Polsce. -To jest ogromne uproszczenie. Fundusz Walutowy pomaga na ogół przy uzdrawianiu finansów i pieniądza, natomiast decyzje podejmowane przez rząd Mazowieckiego jesienią 1989 roku, a szczególnie te ze stycznia 1990 roku miały na celu jednocześnie demontaż systemu gospodarki komunistycznej i wprowadzenie podstaw gospodarki rynkowej. Nasz program wykraczał daleko poza to, co tradycyjnie robił Fundusz Walutowy i nie można go stawiać w jednym rzędzie ze stabilizacyjnymi działaniami na przykład w krajach Ameryki Łacińskiej.
   Dopowiedziałeś sobie coś, co nie ma oparcia w tej książce.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: > Dopowiedziałeś sobie coś, co nie ma oparcia w tej książce.

   za to jest w rzeczywistości - np. rozj??$ny przemysł, co potwierdza realizację założeń ludzi Sorosa

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien: serio uważasz że mamy rozj@@!ny przemysł?

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: a mamy przemysł, serio tak uważasz? Wymieniaj, co mamy. Tylko nie wymieniaj mi montowni zachodnich na terenie naszego kraju

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien: Tak, serio tak uważam. I nie wiem co nazywasz montowniami.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: no to wymieniaj, chętnie się dowiem co takiego mamy w naszym kraju

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien: Forbes

   100 Największych Polskich Firm Prywatnych. Nowy lider rankingu „Forbesa”
   „Forbes” opublikował Ranking 100 Największych Polskich Firm Prywatnych, który został przygotowany wspólnie z Haitong Bankiem. W tym roku zmienił się lider zestawienia. Cyfrowy Polsat ustąpił miejsca CD Projektowi. Dalej na liście są Dino, LPP i Polpharma. Dzięki rankingowi możemy złapać dynamikę polskiej gospodarki i to, w którym momencie się znajdujemy – zauważa Piotr Karnaszewski, dziennikarz „Forbesa”

   – Polscy przedsiębiorcy naprawdę zdali egzamin i dali radę. Wydawałoby się, że jest to najgorszy rok od czasów kryzysu w 2009 roku, a tymczasem pod względem wzrostu wartości firm, mamy skok o ponad 50 mld zł – dodaje Karnaszewski w rozmowie prowadzonej przez Pawła Zielewskiego, redaktora naczelnego „Forbesa”.

   Zestawienie zostało przygotowane już po raz piąty. – Ranking zawiera prywatne polskie firmy, które nie są państwowe, ale także nie należą do zagranicznych właścicieli – wylicza Filip Kowalik, dziennikarz „Forbesa”.

   W tym roku na liście doszło do sporego przetasowania. – Z jednej strony mamy kryzys, z drugiej są firmy, które tę szansę świetnie wykorzystały – zauważa Piotr Karnaszewski. I nie chodzi wyłącznie o branżę technologiczną.

   Jaki jest skutek? Generalnie w najtrudniejszym dla biznesu roku, od czasu kryzysu finansowego sprzed ponad dekady, wartość stu największych firm wzrosła dokładnie o 54 mld złotych. Na to nałożyła się jeszcze pokoleniowa zmiana, której można było się spodziewać, ale którą COVID-19 skutecznie przyspieszył.

   Ranking 100 Największych Polskich Firm Prywatnych (miejsca 1-10):

   1. CD Projekt (wartość firmy: 40 mld 187 mln zł, zmiana wartości rok do roku: +73 proc.)

   2. Cyfrowy Polsat (29 mld 478 mln zł; +9 proc.)

   3. Dino Polska (23 mld 082 mln zł; +45 proc.)

   4. LPP (14 mld 338 mln zł; -6 proc.)

   5. Polpharma (11 mld 873 mln zł; +23 proc.)

   6. Grupa Maspex (7 mld 774 mln zł; -5 proc.)

   7. Asseco Poland (6 mld 871 mln zł; +51 proc.)

   8. Synthos (6 mld 840 mln zł; -21 proc.)

   9. TZMO (6 mld 718 mln zł; +6 proc.)

   10. CCC (5 mld 646 mln zł; -32 proc.)

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Nie chodziło mi o największe polskie firmy, tylko o przemysł

   np. buty CCC są produkowane w większości poza granicami Polski
   to samo z LPP - ubrania szyte w Azji

   Czyli sprzedają produkty przemysłu obcych państw. Rozumiesz o co mi chodzi?

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien: taki przemysł co ma ogromne kominy, jeżdżą tam pociągi i walcuje się stal?
   Myślałem że chodzi o współczesny biznes. W każdym razie tradycyjny biznes też ma się świetnie, tu masz pełną listę
   https://pl.wikinews.org/wiki/Ranking_100_Najwi%C4%99kszych_Polskich_Firm_Prywatnych_2020

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: chodzi mi o produkcję dóbr, jak np. w Chinach. Cały świat jest uzależniony od ich produkcji.

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien: Chciałbyś żeby Polska była Chinami Europy? Sam wcześniej drwiłeś z montowni opartych na niskich stawkach.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: > z montowni opartych na niskich stawkach.

   Chiny to od dawna nie tylko montownie, oni tam porządnie rozwinęli swój przemysł. Teraz cały świat polega na ich produkcji. U nasz wszystko sprzedane za grosze i to w dodatku często państwowym firmom zagranicznym (np. telekomunikacja i omawiany w filmie STOEN)

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien: Chiny to potężna komunistyczna dyktatura. Zupełnie inny, nieporównywalny świat.
   Nieważne, pokazałem ci że istnieje masa krajowych potęg w biznesie. Nie jakichś postsocjalistycznych molochów.

 •  

  pokaż komentarz

  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: youtube.com

 •  

  pokaż komentarz

  Taak wspanialy był to majątdk, te wszystkus nowoczesne i super prosperujące zakłady, z tak efektywnym zatrudnieniem i wydajnie pracujaca zaloga ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Niewygodna opinia: gdyby nie "kradzież majątku narodowego" i gdyby ten majątek jakimś cudem nadal istniał, to za rządów jakie mamy obecnie (socjalistyczno-populistyczne) ciągnąłby nas na dno jak betonowe buty. Wystarczy porównać ile miliardów złotych PiS pompuje w państwowe firmy i przemnożyć przez ilość zakładów po PRL-u. Przecież zadłużenia na 10 pokoleń do przodu by nie wystarczyło aby to dotować.