Gazeta Wyborcza szykuje przeprosiny dla Brzoski po tekście o Pandora Papers

Gazeta Wyborcza szykuje przeprosiny dla Brzoski po tekście o Pandora Papers

Agora osiągnęła porozumienie z InPostem dotyczące tekstu „Gazety Wyborczej” o transakcjach cypryjskich spółek Rafała Brzoski – ustalił nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl.

 •  

  pokaż komentarz

  Brzoska w ogóle by nie doszedł tam gdzie jest gdyby NIE optymalizował podatków. W tym państwie z dykty się tak nie da. Nie jesteśmmy dawnymi USA z czasów prosperity gdzie się coś dało jak się chciało. Jesteśmy obsranym biurokratycznym chlewem gdzie najpierw trzeba dużo wydać na górę papierów, by potem przeskakiwac kolejne kłody rzucane przez państwo a na koniec, licząc "uczciwie podatek" zapłacić taki że już się odechciewa pracować. Jestem gorącym zwolennikiem każdej jednej małej sztuczki która przybliża nas do celu.

  •  

   pokaż komentarz

   Brzoska w ogóle by nie doszedł tam gdzie jest gdyby NIE optymalizował podatków.

   @guilmonn: Każdy biznesmen optymalizuje podatki. Nie da się prowadzić biznesu na konkurencyjnym rynku, płacić wyższe podatki niż konkurencja i nie splajtować...

   Twój tekst w wymowie sugeruje, że unikał podatków w rajach podatkowych a to nie jest prawda. Gazeta Wyborcza będzie właśnie prostować dokładnie takie same sugestie. Skoro będą prostować w ramach umowy to znaczy, że się pomylili i grozi im proces - warto przeczytać odpowiedź Brzoski na ten tekst w gazecie. Dość dokładnie opisał, że Cypryjska firma powstała po to, żeby finansować działalność firmy w Rosji a Cypr dlatego bo tak było najbezpieczniej.

   Brzoska świetnie wyczuł rynek w PL i rozwinął in-post tak że sprzątnął pieniądze PP i wielu firmom kurierskim. Co ciekawe w UK mu się nie udało.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: niczego nie sugeruję o żadnych rajach podatkowych, mogł optymalizować zupełnie legalnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @guilmonn: @kwanty: tylko że paradoksalnie 9% CITu jest tylko w Polsce i rajach podatkowych. W jaki zatem sposób polska spółka może konkurować z niemieckimi czy francuskimi które płacą ok 30%?

  •  

   pokaż komentarz

   @Chris_Karczynski: Widocznie nie płacą 30% citu ;) Orange Polska za 2020 zapłacił 0,12%. To myślisz że w DE gospodarka jest tak prężna że wszyscy z usmiechem na twarzy płacą 30% cit i na koniec zostaje im wielka górka pieniędzy? :P

  •  

   pokaż komentarz

   @guilmonn: To zapytam inaczej. Jeżeli masz np, JDG i rozliczasz się liniówką 19%, osiągnąłeś przychód 200k złotych i całą tę sumę przeznaczyłeś na nowe auta, budynek, wyposażenie, koszty pracowników, szkolenia to ile podatku zapłacisz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Chris_Karczynski: Na papierze zero bo nie mam dochodu, w rzeczywistości "lecę w chuja" bo gdzie tutaj zapłata dla pracowników i zysk firmy? I to jeszcze n-ty rok z rzędu? ;) To firma czy organizacja non profit?

  •  

   pokaż komentarz

   @guilmonn: No czyli sam widzisz, że można w Polsce płacić bardzo niskie podatki. Poza tym każdy widzi ile Orange płaci podatku, ale nikt nie widzi ile daje miejsc pracy od którego każdy płaci podatek pit.

  •  

   pokaż komentarz

   @Chris_Karczynski: ale wiesz, ze większość pracowników Orange pracuję w outsourcingu, a w tym roku poleciało 1500 osób zatrudnionych bezpośrednio w OPL i w ciągu dwóch kolejnych lat znów ma polecieć jeszcze więcej? Polityka jest taka żeby w OPL zatrudniony był tylko zarząd końcowo. Reszta outsourcing.

   Orange w PL zarabia tylko na sprzedaży byłych nieruchomości tepsy. Telekom przędzie ch.wo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Stitch: No to z czego niby mieliby płacić podatki?

  •  

   pokaż komentarz

   @Chris_Karczynski to sie odnosi do fragmentu odnośnie 'nikt nie widzi ile daje miejsc pracy"'.

   Orange baaardzo jest into optymalizacja podatkow. Przede wszystkim PL oddzial i Rumuński splaca zadłużenia francuskiego telekomu ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @guilmonn: Każdy mądry przy tak niesprzyjających warunkach stawianych przez urzędasów i polityków optymalizowałby podatki. Chwała, że jeszcze im się chce, a nie walnęli tego i nie wyjechali do rajchu.

  •  

   pokaż komentarz

   @guilmonn: A co jest złego w optymalizacji podatków?

  •  

   pokaż komentarz

   @por_fuera: nic, myslalem ze to wprost wynika z tego co napisałem w 1 poscie ale mame po co czytać

  •  

   pokaż komentarz

   @guilmonn: Jesteś zwolennikiem cwaniactwa i tyle. Takich jak ty do utylizacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kropeczek: A ty gimbo komuchem który w życiu na nic nie zarobił

   Fajny wniosek nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @guilmonn: Komuch nie jest oszustem. A takie "bszoski" wygląda na to, że są.

  •  

   pokaż komentarz

   Komuch nie jest oszustem. A takie "bszoski" wygląda na to, że są.

   @Kropeczek: Nie, komuch jest złodziejem redystrybuującym cudze pieniądze, leniem i umysłowym biedakiem i jak się często okazywało w historii, również mordercą. To wystarczy.

   A "wygląda" to jedynie na to że nawet nie czytałeś artykułu. Właśnie za takie pieprzenie bez pokrycia skulili ogonek pod siebie i teraz muszą przepraszać. Idź i walcz sobie z uciskiem i złymi korporacjami gdzieś poza internetem.

  •  

   pokaż komentarz

   @guilmonn: Optymalizacja podatków to jedno. Sprzedanie kawałka firmy innej pseudo firmie by uniknąć wypłacenia wynagrodzenia dla tysiąca pracowników to kur***wo.

  •  

   pokaż komentarz

   Optymalizacja podatków to jedno. Sprzedanie kawałka firmy innej pseudo firmie by uniknąć wypłacenia wynagrodzenia dla tysiąca pracowników to kur***wo.

   @misiek_kobi: no niestety nie mógł ich wyruchać jak państwo jego i po prostu ignorować wyroków( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Bo w UK royal mail działa jak należy. Tylko tyle i aż tyle. PP jest zwykłym skansenem.

  •  

   pokaż komentarz

   @guilmonn: Jesteś przygłupem od urodzenia czy niedawna oszuście? Dobrze, że PIS bierze na celownik takich jak ty.

  •  

   pokaż komentarz

   Co ciekawe w UK mu się nie udało.

   @kwanty: skoro w większości przypadków kurier w UK zostawi ci paczkę po prostu pod drzwiami i prawie na pewno nikt jej nie ukradnie (chyba że mieszkasz na jakiejś lipnej dzielnicy), to na co tam komu paczkomaty?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kropeczek: masz kropeczkę zamiast mózgu, widzę :p

  •  

   pokaż komentarz

   @Chris_Karczynski:

   tylko że paradoksalnie 9% CITu jest tylko w Polsce i rajach podatkowych. W jaki zatem sposób polska spółka może konkurować z niemieckimi czy francuskimi które płacą ok 30%?

   9% CITu jest od niedawna i płaci go 337 firm bo jest tak skomplikowany. Inne płacą 19% CITu [ŹRÓDŁO]

   To zapytam inaczej. Jeżeli masz np, JDG i rozliczasz się liniówką 19%, osiągnąłeś przychód 200k złotych i całą tę sumę przeznaczyłeś na nowe auta, budynek, wyposażenie, koszty pracowników, szkolenia to ile podatku zapłacisz?

   Niezły bait, za 200 tys. to dzisiaj ledwo kawalerkę można kupić a nie budynek. Ale nawet jeśli wyda wszystko na rzeczy, które wymieniłeś to zapłaci spory podatek, spokojnie 20-30 tys. PITu plus trochę VATu też się znajdzie (200 tys. rocznego obrotu to próg od którego firma wskakuje w obowiązkowy VAT).

   Dlaczego zapłaci?

   1) Jak się kupuje auto to z ceny w koszty wchodzi tylko 150 tys. zł, reszta wylatuje.

   1a) Jeśli kupione za gotówkę to dochodzi amortyzacja - czyli wyda kasę a podatek i tak musi od tej kasy zapłacić. Jak działa amortyzacja
   1b) jeśli leasing to w ciągu roku max. to 12 rat + wpłata początkowa, więc dużych kosztów nie zrobi.
   1c) Jeśli auto jest na kilometrówce to zakup i wydatki na nie pójdą w koszty w 100%, jeśli nie to znowu są ograniczenia (75% z kwoty netto i 50% z kwoty VATu na każdej fakturze).

   2) Budynki są na amortyzacji 2,5% rocznie - czyli z 100 tys. wydanych, tylko 2,5 tys. jest kosztem.
   2a) Działki pod budynek nie da się wrzucić w koszty - czyli jeśli firma wyda 100 tys. na działkę, zapłaci od tego 19 000 zł podatku.

   3) Wyposażenie - sprzęt do 10 tys. pójdzie w koszty w tym roku, reszta na amortyzację, czyli znowu zapłaci podatek od wydanych pieniędzy.

  •  

   pokaż komentarz

   skoro w większości przypadków kurier w UK zostawi ci paczkę po prostu pod drzwiami i prawie na pewno nikt jej nie ukradnie (chyba że mieszkasz na jakiejś lipnej dzielnicy), to na co tam komu paczkomaty?

   @durielek2: Cena... Paczkomaty są o wiele lepiej zoptymalizowane od strony logistyki niż kurier. Kurier w ciągu dnia roboczego może zapakować kilka paczkomatów, najmniejsze mają ~80 skrytek. Ile pojedynczych paczek jest w stanie rozwieźć normalny kurier 20-30? Wychodzi mi 32 paczki jeżeli będzie pracował 8 godzin i średnio co 15 minut zostawi paczkę. Paczkomaty wydają się o wiele bardziej efektywne - mniej jeżdżenia, mniej spalonego paliwa, mniej roboczo-godzin, mniej CO2, etc...

   To działa, pod warunkiem, że paczkomaty są na tyle gęsto, że klient końcowy odbierze paczkę przy okazji drogi do pracy/sklepu albo ma kilka minut na butach do dziupli z paczkami ;-) Dzięki temu masz 13-14zł za paczkę 25kg, dostarczoną w jeden dzień na terenie całego kraju. I to jest cena brutto dla klienta indywidualnego, zamawiając hurtem na pewno jest taniej. W mojej wiosce PL (blisko dużego miasta) mam 2 paczkomaty dostępne z buta w 10 minut i jeszcze kilkanaście po drodze dom-praca.

   Ile w UK kosztuje najtańszy kurier? Tylko nie mów mi, że "za darmo" ;-) bo to tak samo jak "InPost" za darmo na Allegro - ktoś za niego koniec końców płaci...

  •  

   pokaż komentarz

   Cena... Paczkomaty są o wiele lepiej zoptymalizowane od strony logistyki niż kurier.

   @kwanty: jaka cena? Na Amazonie w większości przypadków w UK masz dostawę za darmo.

   Inpost w UK po prostu nie oferuje nic lepszego niż ludzie już teraz mają

   Jak masz do wyboru darmową dostawę pod drzwi albo do jakiegoś paczkomatu to większość ludzi wybierze drzwi.

   I widocznie InPost nie był też w stanie konkurować usługa i cena, skoro Amazon miał na niego wyj!#%ne i woli oferować ludziom darmowych kurierów a nie darmowe paczkomaty

  •  

   pokaż komentarz

   jaka cena? Na Amazonie w większości przypadków w UK masz dostawę za darmo.

   @durielek2: XDDDD

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedy skomentowałam info o tym tekscie za pierwszym razem to dostałam masę minusów bo napisałam że bedzie ubaw jak Brzoska przeczołga tych żymian z GW prawnie za takie debilizmy i pomówienia które tam wypisali. No życie zweryfikowało to bardzo szybko, nawet nie chcą spróbować szans przed sądem xD. P.S przypominam że ta szczujna GW (bo gazetą tego nazwać nie można) pół roku prowadziła to "śledztwo". Piękny warsztat dziennikarski xDDDDDD

 •  

  pokaż komentarz

  Daliby tekst do przeczytania jakiemuś poważnemu* doradcy podatkowemu przed publikacją, to by uniknęli tej kompromitacji. Na pierwszy rzut oka było widać, że coś jest nie tak, bo ani udzielenie pożyczki ani umorzenie pożyczki nie jest kosztem podatkowym - samo w sobie nie mogło więc służyć unikaniu opodatkowania.

  * - poważnemu, bo z jakimś się podobno konsultowali, tylko że dziwnym trafem wypowiedział się anonimowo.

 •  

  pokaż komentarz

  Fanatycnzych anty-brzoskowców i tak nic nie przekona, że to Brzoska jest tutaj tym dobrym. GW wyprało im mózgi jak TVP starym babom.
  Brzoska zły, bo listonosze zwolenieni i spółka sprzedana.
  To, że winę za to o co ciągle ameby Brzoske oskarżają ponosi polski rząd, który z Inpostem w sądzie przegrał kilkukrotnie, ale olał wyrok, a później w 2016 udupił dostarczanie pism urzędowych przez inne podiomioty niz Poczta Polska (która działa tak zajebiście, że ostatnio na polecone pismo z urzedu czekałem 2 tygodnie!) i to, że Brzoska po restrukturyzacji i odbiciu się od dna zapłacił zwolnionym ludziom z własnej kieszeni to mądrzejsze niewspomnieć.
  Warto jeszcze dodać, że Inpost płaci spore podatki w PL i się nie miga od tego sprzedając sameu sobie logo czy robiąc inne optymalizacje z czapy jak różne zagraniczne koncerny.

  •  

   pokaż komentarz

   @jbc_wszystko: Dla potomnych minusujących ameb umysłowych - polecam nie zamawiajcie nic nigdy przez paczkomaty czy Inpost, tylko ratujcie pocztę polską, w której listonosze zarabiają mniej niż kurierzy Inpost.

  •  

   pokaż komentarz

   @jbc_wszystko: masz minusa i idz na poczte,wole 100 razy inposta,niz PP gdzie listonosz ma cie w dupie i system z prlu jest ,Poczta Polska utrzymywana jest z podatkow spoleczenstwa,tsk czy siak jest ratowana .A ze tyle listonosze zarabiaja to wylacznie wina Państwa ,bo badz co badz to instytucja panstwowa na sile utrzymywana zeby nie pierdzielła

  •  

   pokaż komentarz

   @Randomowokolorowo: ale on właśnie broni inpostu i satyrycznie wypowiada się o kretynach szkalujących i pomawiających niezgodnie z prawdą inpost.

  •  

   pokaż komentarz

   (która działa tak zajebiście, że ostatnio na polecone pismo z urzedu czekałem 2 tygodnie!)

   @jbc_wszystko: To nieźle, widocznie ludzi nie mają.U mnie działają normalnie tj. D+1-4.
   Nawet paczki ekonomiczne pp czesto docierają na drugi dzień, polecone F z allegro są powolne.

   Za to inpost jak doręczał to łoo panie, chyba masz krótką pamięć :) Przez nich musiałem przejść na efakturę, bo głupie faktury w orange czy play przychodziły po terminie płatności, o ile w ogóle dochodziły, niestety była to dodatkowa robota bo trzeba było drukować faktury i myk do księgowej. Orange to taka poje**** firma, że od razu wysyłali noty odsetkowe i blokowali połączenia. Supcio. Z play i plus nie było tego problemu.

   List z sądu to już w ogóle była loteria, zapomnij o awizie, musiałem kojarzyć, że coś przyjdzie i co jakiś czas pytać w warzywniaku czy coś nie przyszło :) Ale jakoś się udało.

   Polecony allegro inpost to ponad 2 tygodnie i już sam jeździłem do sortowni odbierać, bo czasem leżały tam dodatkowe kilka dni.
   Dobrze, że już nie doręczają listów bo była to tragedia.

   Za to paczkomaty to jest złoto :), do tego allegro smart, jak mogę to tylko biorę paczkomat, paczka z największego zadupia na drugi dzień do odbioru. Według allegro zaoszczędziłem na dostawach skromne 5888,92 zł, z czego 98% to paczkomaty :) Jeszcze od 2019 aplikacja mobilna i paczkomat otwierasz zdalnie telefonem.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe czy wykopiecie te przeprosiny tak samo tłumnie jak skandaliczny materiał szkalujący Brzoske…