Butelka Coca Coli z roślin. PlantBottle jest ekologiczna, choć ciągle...

Butelka Coca Coli z roślin. PlantBottle jest ekologiczna, choć ciągle...

Dziś swój debiut miała zupełnie nowa butelka Coca Coli, której skład obejmuje już jednak nie 30% plastiku na bazie roślin, a aż 100%… o ile pominiemy etykietę i korek.

 •  

  pokaż komentarz

  W Polsce od dawna tego typu plastik znajdziecie w sklepach. Zdaje się, że Fortuna albo Hortex mają takie opakowania. Zamiast ropy wykorzystuje się zdaje się etylen z trzciny cukrowej i nie ma to chyba wpływu na to, jak długo rozkłada się taki plastik.

 •  

  pokaż komentarz

  Jako że częściowo siedzę w temacie, dla porównania słoik pet przy ilości 15000 sztuk, to koszt 30-25gr. Słoik z takiego "plastiku bio" przy 15000szt to koszt około 4,50zl. (Ceny producentów dla odbiorców hurtowych) w firmie planuje przejąć z opakowań ze zwykłego plastiku/akrylu na plastik tego typu, większość już udało się zastąpić szkłem ale niestety nie każdy rodzaj opakowania występuje w szkle. Problem polega na tym, że konsument niekoniecznie chce zapłacić trochę więcej za produkt. I jak taka coca-cola zamawiając miliony butelek zapewne ma w cenie zwykłej, tak inni muszą zapłacić więcej :).

  •  

   pokaż komentarz

   @BiMa: Dlatego tylko rozwiązania systemowe mają sens. Ustandaryzowane opakowania zwrotne, za jakiekolwiek wymysły producent musi płacić podatek, kaucja na opakowanie płatna w sklepie, obowiązek skupu opakowań przez wszystkie sklepy sprzedające dany produkt. Inaczej prędzej czy później utoniemy w górze śmieci, bo nigdy nie będzie się tego opłacało robić z ekonomicznego punktu widzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yahoo_: my robimy tak, że za zwrot opakowania szklanego dajemy mały rabat na kolejne zakupy, taki jednorazowy. Ale tyczy się to tylko konsumentów na terenie Polski bo ściąganie opakowań z innych krajów jest nieopłacalne, zdążą się jednak że klienci wiozą opakowania ze sobą, do Polski :). Po czym oddajemy puste opakowania do czyszczenia i używamy ponownie, dajemy tylko nowe etykiety, zakrętki i zabezpieczenia. Problem polega na tym, że na 1000 opakowań, wraca może 10.

  •  

   pokaż komentarz

   @BiMa: no Ty mówisz o skali b2b o ile dobrze rozumiem, no i rabat vs. kaucja.
   Ja bym sobie to wyobrażał tak (a nie jestem w temacie, ale coś podobnego działa chyba całkiem nieźle w Niemczech). Za wyprodukowanie nowej, ustandaryzowanej butelki płacisz podatek - np. 0.5 euro. Jeśli chcesz niestandardową butelkę, droga wolna, ale wtedy podatek wynosi 2 euro. Do tego system kaucji i wymuszenie skupu. Oczywiście lobby będzie silne przeciwko (bo każdy producent chce, żebyś jego butelkę mógł poznać nie tylko po etykiecie, ale i po kształcie), ale powinno nas to gówno obchodzić :).
   Inna sprawa, że wk$!?iające będzie latanie na zakupy z siatką butelek, ale coś za coś. No i przy takim podejściu wszelkie opakowania też szybko będą znikać z ulic, bo żule je wysprzątają za kaucje :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Yahoo_: w Polsce również tak było, można było kupić na miejscu albo z kaucją (na przykład oranżada) pamiętam na początku lat 90, lataliśmy z kolegami po "miejscówkach" żuli, zbieraliśmy butelki z kaucją, oddawaliśmy do sklepu żeby mieć na gumę do żucia czy loda :). W Niemczech na etykiecie masz specjalny znaczek,.to samo Holandia itp, masz nawet specjalne automaty w których oddajesz takie butelki i prawda jest, że żule czyszczą z takich butelek czy puszek miasto w mgnieniu oka :).

  •  

   pokaż komentarz

   @BiMa: tak było, bo taniej było wtedy umyć szklaną butelkę niż wyprodukować nową, plastikową. Obecnie już tak nie jest, dlatego trzeba to narzucić podatkami, żebyśmy nie utonęli w morzu śmieci :). Jedyne rozwiązania, które działają to przymus ekonomiczny, bo koniec końców cena wygrywa :). Tak długo jak taniej będzie zrobić butelkę plastikową niż szklaną większość producentów będzie się tego trzymać. Zresztą to nawet nie jest problem, że butelka jest plastikowa - jeśli da się ją umyć i ponownie użyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yahoo_: teraz jest niby BDO i trzeba płacić, nie wiem jak inni ale tak jak ja jestem producentem, i muszę płacić. ale takie rozwiązanie, jak kaucją itp było by znacznie lepsze dla środowiska :D, każdy lubi jak mu grosik w kieszeni zostanie. tylko musiała by być nie tylko na opakowania spożywcze ale na wszystko co w szkle i w całej unii, żeby takie opakowanie można było oddać wszędzie, chociażby na podstawie skanu EAN i potwierdzenia produkcji we wspólnocie.

 •  

  pokaż komentarz

  Niech zrobią butelki z gówna ( ͡° ͜ʖ ͡°) to dopiero ekologia

 •  

  pokaż komentarz

  Kolejny jakiś guwnoprodukt... Od tego takich i guwnopodobnych produktów najlepiej trzymać się z daleka.

 •  

  pokaż komentarz

  The Coca-Cola Company wielkie korpo monopolizujące gospodarkę - za to zawsze #zakop