Javeliny i Stingery mogą powstrzymać nową wojnę na Ukrainie? [KOMENTARZ

Javeliny i Stingery mogą powstrzymać nową wojnę na Ukrainie? [KOMENTARZ

Administracja USA rozważa wysłanie doradców wojskowych i znacznej ilości dodatkowego sprzętu oraz broni na Ukrainę w związku z rosnącym zagrożeniem rosyjską agresją. Wśród możliwych opcji pojawiły się m. in. moździerze, amunicja oraz pociski przeciwpancerne Javelin i przeciwlotnicze...

 •  

  pokaż komentarz

  Zachód powinien zasypywać Ukrainę sprzętem. Każdy Rosyjski żołnierz który z Ukrainy wróci w plastikowym worku poprawia bezpieczeństwo Polski. Jeżeli wojna jest nieunikniona to trzeba zrobić wszystko żeby Rosja w tym konflikcie się wykrwawiła jak najbardziej. Szans na to nie ma ale Ukraina powinna wyprodukować/kupić/dostać uzbrojenie typowo ofensywne jak pociski manewrujące o zasięgu 1500km. Dodatkowo pociski o mniejszym zasięgu. Ukraina w pierwszych chwilach wojny powinna całkowicie zniszczyć most krymski a media na całym świecie powinny o tym trąbić jako o gigantycznym ciosie w Rosje. Posiadając pociski o zasięgu ok 1500km Ukraina powinna jasno dać do zrozumienia że w razie jakiegokolwiek użycia taktycznej broni nuklearnej przez Rosje. Ukraina zaatakuje elektrownie jądrowe na terytorium Rosji i inne cele strategiczne typu rafinerie i itp. W największym skrócie, jak nie chcemy mieć wojny za płotem to trzeba zrobić wszystko żeby podnieść Rosji koszt ewentualnej wojny.

  •  

   pokaż komentarz

   W największym skrócie, jak nie chcemy mieć wojny za płotem to trzeba zrobić wszystko żeby podnieść Rosji koszt ewentualnej wojny.
   @Koniasz: Zacny plan generale tylko, żeby się nie okazało że wujaszkowi wyjdzie takiej wjechać w Polskę niż Ukrainę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: Wystarczy zasięg rakiet do kremla, własna dupa rządzących jest ważniejsza niż milion poległych żołnierzy.

  •  

   pokaż komentarz

   Zacny plan generale tylko, żeby się nie okazało że wujaszkowi wyjdzie takiej wjechać w Polskę niż Ukrainę.

   @IvanBarazniew: Taak jasne. Taniej będzie zaatakować państwo będące w najsilniejszym pakcie obronnym na świecie. Jednocześnie będące w największym związku gospodarczym świata. Już pomijam to że bez nas staje 4 największa gospodarka świata czyli Niemcy. Z punktu widzenia gospodarki nie ma granicy między nami a Niemcami. Atakując nas Rosja zaatakowałaby gospodarkę Niemiec. A potem efekt domina zatrzymałby większość świata. Ukraina stoi na uboczu Europy i jej wymiana handlowa jest marginalna na dzień dzisiejszy. Dla porównania w pierwszym półroczu nasz eksport do Niemiec wyniósł prawie 40 miliardów euro. Eksportujemy do Niemiec więcej niż USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: A co jeśli Ukraina stwierdzi że po co czekać, mamy tyle sprzętu to atakujemy.

  •  

   pokaż komentarz

   Taniej będzie zaatakować państwo będące w najsilniejszym pakcie obronnym na świecie.
   @Koniasz: Pytanie czy ten pały kogokolwiek obronił.

   Dla porównania w pierwszym półroczu nasz eksport do Niemiec wyniósł prawie 40 miliardów euro. Eksportujemy do Niemiec więcej niż USA.
   I myślisz, że nie znalazł by się inny chętny do wypełnienia tej luki?

  •  

   pokaż komentarz

   I myślisz, że nie znalazł by się inny chętny do wypełnienia tej luki?

   @IvanBarazniew: W ciągu 5 dni ktoś postawi fabryki i zastąpi to co budowaliśmy naście lat
   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: Nie w ciągu 5 dni ale w ciągu kilku kar spokojnie. Poza tym raczej monopolistami nie jesteśmy wiec po prostu konkurencja zwiększy produkcję.

  •  

   pokaż komentarz

   @IvanBarazniew Bo takie luki wypełnia się chęciami

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: Nawet gdyby mieli to nie doleci do celu, Rosja ma jedne z najlepszych systemów obrony przeciwrakietowej, lotniczej, Krym ma na sobie bańkę której nie przekroczysz. Na dany moment tylko broń hipersoniczna daje 100% pewności trafienia. Ale plan z jevelinami ma coś w sobie - tylko 200-300 jevelinow roboty nie zrobi, za dużo sprzętu po stronie Rosyjskiej. Aby ta broń zrobiła różnicę, potrzebują przynajmniej kilka tysięcy, z setkami wyrzutni - odpowiednio rozlokowane na linii frontu, bez komulacji większej ilości sprzętu w magazynach, za dobry wywiad po stronie rosyjskiej aby te cudo trzymać w większych ilościach w jednym miejscu. Gorzej jeśli zastosują akcje zielonych ludzikow z pelnym wsparciem lotniczym wtedy to kaplica, potem elita pancerna wjedzie tylko aby posprzątać. Ciekaw jestem czy jeveliny byly testowane w dużym mrozie bo Rosjanje jeżeli zdecydują się na ofensywę to styczen/luty w najzimniejszym okresie w tych rejonach. A jak wiadomo amerykański sprzęt jest najlepszy ale nie jest stworzony do operowania w każdych warunkach tak jak rosyjski. W skrócie Ukraina ma przej#!?ne gdy Putin zacznie wojować ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz skończy się tylko na słowach i tyle USA nie będzie chciało denerwować kremla.

  •  

   pokaż komentarz

   Nawet gdyby mieli to nie doleci do celu, Rosja ma jedne z najlepszych systemów obrony przeciwrakietowej

   @Noiceno: Które były niszczone w syrii. Jest jakieś potwierdzone zestrzelenie pocisku przez system rosyjski w warunkach bojowych? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   . A jak wiadomo amerykański sprzęt jest najlepszy ale nie jest stworzony do operowania w każdych warunkach tak jak rosyjski.

   @Noiceno: Javelin został mniej więcej stworzony wtedy gdy największym wrogiem USA było ZSRR. Tak więc pod jaki teatr mieli robić broń.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: bez powodu największe potęgi militarne nie kupują rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej. Po drugie rosyjskie wersje systemu w Syrii nie zostały użyte,służą jako straszak. A eksportowana wersja starego systemu s300 również nie została nigdy użyta przez Syrię bo nie dostają przyzwolenia na jej użycie a więc nie wiadomo jak się sprawuje ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: Jak ruskie zobaczą duże wsparcie z NATO dla Ukrainy to będą wiedzieć że atak na członka sojuszu im się za bardzo nie opłaci. Niech Rosjanie zrobią porządek ze swoim największym rakiem czyli Putinem/ służbami i zaczną żyć jak normalni ludzie w godnych warunkach.

  •  

   pokaż komentarz

   Zachód powinien zasypywać Ukrainę sprzętem.

   @Koniasz: I niby kto nim będzie walczył?

  •  

   pokaż komentarz

   Każdy Rosyjski żołnierz który z Ukrainy wróci w plastikowym worku poprawia bezpieczeństwo Polski

   @Koniasz: Amen. Ale jeszcze lepiej niech wróci na wózku i będzie obciążeniem dla społeczeństwa.

  •  

   pokaż komentarz

   Zacny plan generale tylko, żeby się nie okazało że wujaszkowi wyjdzie takiej wjechać w Polskę niż Ukrainę.

   @IvanBarazniew: Ukraińcy sami chcą odzyskać Krym i Donbas, więc sami by mogli ruskich zaatakować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: Chyba dokładnie w ten sposób poskładano Rosjan w Afganistanie. Jest spora szansa że rosyjskie Hindy wciąż mają kaca po spotkaniach ze stingerami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: Nie wiem czy ślepe uzbrajanie Ukrainy jest z perspektywy Polski dobrym pomysłem. Oni mają do nas co rusz pretensje i kochają niemców- zrobią co im szwaby każą, a kiedyś to może dotyczyć nas. My musimy się nie tylko o Rosję martwić.

  •  

   pokaż komentarz

   Każdy Rosyjski żołnierz który z Ukrainy wróci w plastikowym worku poprawia bezpieczeństwo Polski. Jeżeli wojna jest nieunikniona to trzeba zrobić wszystko żeby Rosja w tym konflikcie się wykrwawiła jak najbardziej.
   @Koniasz: Nie da się tego lepiej ująć.

   źródło: i2.wp.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: przyjmowanie takiego sprzętu łączy się z dozgonnym całowaniem stóp i mieszaniem obcego kraju w sprawy wewnętrzne

   Usa jak zgaduję chętnie by przyszło, ale ich propozycje są w wielu przypadkach zbywane, bo to zapraszanie jednego wilka żeby odstraszyć drugiego

  •  

   pokaż komentarz

   I niby kto nim będzie walczył?

   @Aaandrzej: wsrod 250k żołnierzy ukraińskich znajdzie sie troche chetnych do obslugi

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz Ja jakoś nie czuje że Rosja była by w stanie podbić Ukrainę. Jestem w stanie uwierzyć że Rosjanie mogą zdecydować się podbić Ukrainę ale nie jestem w stanie zrozumieć jakby to mogli zrobić tak by mieć pewność że nie dostaną łomot.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: Nie można atakować elektrowni :) Akurat w tym przypadku strzeliłaby sobie w stopę i dodatkowo trybunał by jej za to groził.

  •  

   pokaż komentarz

   wsrod 250k żołnierzy ukraińskich

   @Brunoxp: To nie wystarcza nawet na tzw rebeliantów.

  •  

   pokaż komentarz

   @IvanBarazniew nakłady na zbrojenia Rosji to 4% nakładów na zbrojenia NATO :) . Dalej wierzysz w świętego mikołaja i Putina co pędzi na Warszawę i Berlin ? ;)

  •  

   pokaż komentarz

   nakłady na zbrojenia Rosji to 4% nakładów na zbrojenia NATO :) . Dalej wierzysz w świętego mikołaja i Putina co pędzi na Warszawę i Berlin ? ;)
   @Wolrad: Tu kompletnie nie o to chodzi. Co zrobi Berlin jak Putin gaz zakręci? Myślisz, że wszyscy się rzucą Polsce na ratunek? Raczej staniemy się padem ziemi niczyjej - solidne oranie wszystkiego na wschód od linii Wisły i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   Zachód powinien zasypywać Ukrainę sprzętem. Każdy Rosyjski żołnierz który z Ukrainy wróci w plastikowym worku poprawia bezpieczeństwo Polski.

   @Koniasz: ta a jak rosja wejdzie to caly sprzet przejmie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @IvanBarazniew Niemcy się nie rzuca Polsce na ratunek Niemcy mają tutaj zainwestowane tyle miliardów i tyle film niezbędnych dla niemieckiej gospodarki że oni broniąc Polski tak naprawdę bronią własnego majątku. Będzie to podobno zaciekłość jak obrona kolonii francuski z przez Francuzów może nie tak bardzo jak własnego terytorium ale nie zostawią tego na pastwę losu

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: zacny plan, jednak pół ukrainy to i tak ruskie, to kto tam będzie aż tak walczył? zobacz już 6 lat nie wyj$#!li "separatystów", rozumiem wszystko, a przecież ukraina i tak się dozbroiła w ostatnich 3-4 latach, to czemu nie wytłuką rusków? nie wiem, ale nie jestem pewny czy dostarczenie im najnowszej broni cos poprawi.

  •  

   pokaż komentarz

   W największym skrócie, jak nie chcemy mieć wojny za płotem to trzeba zrobić wszystko żeby podnieść Rosji koszt ewentualnej wojny.

   @Koniasz: św pamięci dr Targalski zawsze twierdził, że Rosja w kilkudziesięcioletniej perspektywie ulegnie rozpadowi na skutek poważnych wewnętrzych i zewnętrzych przyczyn. To nieuniknione. Dlatego najlepszym sposobem jest powstrzymywanie, zwielokrotnianie kosztów agresywnej polityki, wpuszczanie w kanał kosztownych zbrojeń i uderzanie we wszelkie źródła finansowania. Generalnie robienie tego samego co z wielkim skutkiem czynił Reagan czyli wygranie Zimnej Wojny 2.0 :). Co ciekawe celem nie jest zupełny upadek tego państwa ale stępienie jego agresji przy zachowaniu jego potencjału wobec rzeczywistego wroga czyli Chińskiej Totalitarno-Cyfrowej Republiki Ludowej.

  •  

   pokaż komentarz

   A co jeśli Ukraina stwierdzi że po co czekać, mamy tyle sprzętu to atakujemy.

   @rai1: bronią obronną atakować?

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: wystarczy, że powtórzą scenariusz - aka siedzisz sobie spokojnie, a tu z nieba przylatuje prezent i rozwala działo/sprzęt i morale polecą na łeb, na szyję. Do tego zabijanie jest słabe - okaleczenie ma podwójne plusy:
   - muszą zadbać o żołnierza => generuje koszty;
   - ranny negatywnie wpływa najpierw na towarzyszy, a później na cywili. Pierwszym odechciewa się walczyć, a cywili aktywnie walczą z polityką rządu.

  •  

   pokaż komentarz

   @IvanBarazniew jesteś totalnie odporny na jakiejkolwiek argumenty

  •  

   pokaż komentarz

   jesteś totalnie odporny na jakiejkolwiek argumenty
   @Kaker: Jestem przyzwyczajony do tego, że historia lubi się powtarzać. Polska już kilka razy z mapy zniknęła, kilka razy też wypieli się na nas sojusznicy. Jaką mamy gwarancję, że jutro nie będzie podobnie? Argumenty ekonomiczne są na miejscu ale to można zawsze rozwiązać, ktoś może zawsze zapłacić więcej.

   Jak dla mnie gwarantem bezpieczeństwa może być broń atomowa, bardzo silna armia albo faktycznie działające sojusze.

   Z tego względu jestem oporny na argumenty. Fakt szansa na otwarty konflikt z Rosją jest niewielka ale jeżeli się już zdarzy to jest spora szansa, że ucierpi głównie Polska, bo nawet jeżeli sojusznicy postanowią pomóc, to zamiast przysyłać tysiące obywateli na front po prostu zmienią wschód polski w pas spalonej ziemi.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeżeli wojna jest nieunikniona to trzeba zrobić wszystko żeby Rosja w tym konflikcie się wykrwawiła jak najbardziej

   @Koniasz: Dla Rosji celem jest utrzymanie tlącego się konfliktu. Ten scenariusz się Rosjanom sprawdza.
   NATO nie zależy na eskalacji - bo nie chcą umierać za Ukrainę. Skoro postawy są zbieżne to sytuacja będzie taka jak jest

  •  

   pokaż komentarz

   Dla Rosji celem jest utrzymanie tlącego się konfliktu. Ten scenariusz się Rosjanom sprawdza.

   @matabora: Od 2014 roku Ukraińskie zdolności wojskowe wzrosły parokrotnie a Rosyjskie nie. Dla Rosji kończy się okienko w którym może jeszcze coś od Ukrainy oderwać. Wkrótce Ukraina się na tyle umocni że zdecyduje się odbić Donbas wiedząc że Rosja nie zainterweniuje bo ewentualna wojna będzie dla Rosji zbyt kosztowna. Ukraina ma aktualnie tylko jednego przeciwnika którego się musi obawiać. Rosja ma za to gigantyczne terytorium i z każdej strony musi trzymać poważne siły wojskowe. Rosja nie wystawi przeciwko Ukrainie sił parokrotnie liczniejszych niż ma Ukraina. A atakowanie porównywalnymi siłami pociągnie za sobą znacznie większe straty. Jeżeli Rosja nie da rady obezwładnić sił zbrojnych Ukrainy w pierwszych dniach to dla Rosji będzie pozamiatane. Bo gdy Ukraiński żołnierz jednak będzie chciał bronić Ukrainy to dla Rosji będzie bardzo ciężka przeprawa i wtedy Rosja będzie sama szukała rozejmu który będzie mogła przedstawić jako wygraną. Rosja nigdy nie walczyła z państwem które ma jakiekolwiek poważne zdolności wojskowe. W Czeczeni mieli krwawą łaźnie i kompromitacje. W Gruzji też walczyli z przeciwnikiem o dziesiątki razy mniejszym potencjale. Ukraina dzisiaj ma 250 tysięcy żołnierzy. Których w całości może wystawić na kierunku Rosyjsko/Białoruskim. Rosja ma milion żołnierzy odliczając wojska strategiczne większość marynarki to niech będzie 800 tysięcy. 800 tysięcy mając terytorium ponad 20 razy większe niż Ukraina. Jednocześnie granicząc z jednej strony z bardzo silnymi Chinami a z drugiej z NATO. Dodatkowo mając na kaukazie masę punktów zapalnych. Tak więc teraz jest ostatnia chwila żeby Rosja mogła cokolwiek na Ukrainie ugrać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz: Podoba mi się ten komentarz. Mam w tej kwestii identyczny tok myślenia

  •  

   pokaż komentarz

   @Koniasz @x51 : faktycznie determinacja rosji rośnie; jaki scenariusz zbrojnej eskalacji będzie realizowany - zobaczymy. Możliwe że zachód po prostu sprzeda kolejną część Ukrainy tak jak to się z Krymem stało
   analiza z rp.pl https://www.rp.pl/polityka/art19144681-usa-nie-pojda-na-wojne
   [open per incognito ]

 •  

  pokaż komentarz

  Podstawowa rzecz to wstrzymanie NS2.
  To Niemcy są sprawcami tej całej historii.
  Bez rury w Bałtyku nie byłoby jak planować ataku.
  Niech Niemcy poniosą koszty układania się z bandytami.
  Merkel powinna przed sądem ponieść odpowiedzialność za ofiary "projektu biznesowego".

 •  

  pokaż komentarz

  Javeliny i Stingery to fajne zabawki, ale to nie jest jakieś wunderwaffe i same nie powstrzymały jeszcze żadnego konfliktu zbrojnego. Chciałem tylko przypomnieć, że Ukraina jest grubo niedoceniana, szczególnie mam wrażenie przez Polaków. To nie jest kolejny afrykański, czy biedny islamski kraj gdzie się biega po pustyni w szmatach z kałachem. Są zacofani o 20-30lat bo wypadli z przepływów finansowych po 89r, ale potencjał mają ogromny i powoli go sobie odbudują wraz z napływem inwestycji i pieniędzy z zachodu. Dla Rosji to jest niedopuszczalne, aby taki sąsiedni kraj się rozwijał ledwie 500km od Moskwy, stąd tak agresywnie zachowuje się Rosja względem Ukrainy. Każdy już chyba wie, że Ukraina została oszukana i pozbawiona arsenału jądrowego, ale to tam produkowało się silniki kosmiczne, samoloty, rakiety, opracowało broń jądrową. Oni mieli i częściowo jeszcze mają naprawdę świetną myśl techniczną jak na swoje warunki. ZSRR czerpał garściami z tamtych uczelni i naukowców, ośrodków wojskowych. Turcy do dziś podkupują z stamtąd specjalistów, licencje i patenty wojskowe. To, że my tego nie wykorzystujemy, to też świadczy o naszej klasie politycznej. Przypomnę tylko, że według Elona Muska lepsza od produkowanej w Dnieprze rakiety Zenit jest tylko jego własna - Falcon. Nasi sąsiedzi są bodaj 9 eksporterem broni na świecie i wciąż unowocześniają i rozwijają ośrodki zbrojeniowe. Niedawno Ukraińcy wyraźnie dali do zrozumienia Niemcom: "albo wejdziemy do NATO, albo pozostanie nam uzbroić się samodzielnie w broń jądrową", a oni wiedzą jak to się robi i o tym się teraz dużo mówi na zachodzie, tylko u nas cisza... No może coś Radek zaćwierka na Twitterze w tej sprawie.

 •  

  pokaż komentarz

  Rosja ma jeden poważny problem, praktycznie nie ma sojuszników. Mało tego, z większością sąsiadów ma stosunki co najwyżej średnie. Dlatego nie mogą większości swoich sił przerzucić w jeden rejon. Chiny tylko czekają na osłabienie Rosji, do tego Kaukaz momentalnie się oderwie. Wszelka zapaść ekonomiczna pogłębi ruchy separatystyczne. Wszelkie Abchazje, Osetie, Donbasy nie będą juz mogły liczyć na finansowanie i wsparcie. Putin o tym wie, i zapewne obawia się, żeby któraś z kolejnych wojen nie okazała się dla Rosji tym, czym Afganistan dla ZSRR.

 •  

  pokaż komentarz

  Same Javeliny i Stingery to duuuużo za mało.