Płaca minimalna w Niemczech wzrośnie do 12 euro na godzinę

Płaca minimalna w Niemczech wzrośnie do 12 euro na godzinę

Jest to wzrost o 25% i ok. 300 euro miesięcznie.

 •  

  pokaż komentarz

  no zajebiście, największe odpady na rynku pracy albo ludzie zaczynający pracę dostaną podwyżkę 25% od ręki. A Tobie pracodawca powie że nie ma, bo covid, bo to, to tamto, bo sramto.

  Pisałem tu już wiele razy: płaca dla wykwalifikowanych pracowników w niemczech stoi od lat w miejscu, ewnetualnie poszła może 5-10% w górę przez ostatnie 10 lat. A doły społeczne gonią reszte, co przekłada się na ceny najmu i życia w ogóle. Zarabiasz w okolicy śrendiej to cie łapie max progresji, a ci z doły zwolnieni z podatku xD

  Niedługo doły dobiją do góry społecznej i wszyscy będą równi.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: wszystkim równo
   wszystkim gówno ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: Niemieccy inżynierowie i lekarze będą zapewne szukać szczęścia w krajach Zatoki Perskiej, gdzie ceni się fach. Sam ostro szkolę język angielski, żeby przeprosić się z wyznawcami Allaha ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Pomorski_Wilk: niekoniecznie. Ci naprawde dobrzy szukają szczescia w USA i Szwajcarii, gdzie jest rozwinięty przemysł i dośc liberalna polityka podatkowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: Przecież w Polsce jest to samo, PiS co roku podnosi minimalną o tyle o ile wielu ludzi może pomarzyć, a cała reszta stoi chyba że zmieniasz firmę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Project_Yi: zgadza się. To jest w zasadzie trend światowy podtrzymywania wzrostów gospodarki przez konsumpcje, bo prędkość obrotu pieniądza jest rekordowo niska - np. ze względu na starzejące się społeczeństwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Project_Yi: W zasadzie to nie podwyższa minimalnej, bo jej siła nabywcza spadła. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: Kogo nazywasz "największymi odpadami" na rynku pracy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Project_Yi: Pis ma przyjść do twojego pracodawcy i powiedzieć że masz dostać podwyżke? Skoro ci nie dał to znaczy że nie zasługujesz albo nie potrafisz sie odezwać.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: to sie dzieje wszedzie w Europie, przynajmniej w uk jest dokladnie to samo.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: kiedys w 2002 ogladalem program na Discovery i tam mowili ze wiekszosc bedzie mieszkac w miastsch i nie bedzie klasy sredniej tylko bogaci w swoich domach z ochroną i biedni. Cos jak obecnie Brazylia

   Biedni dostają socjal, klasa srednia jest j@@#na podatkami a bogaci latają sobie w kosmos spalajac tony paliwa gdy klasie sredniej podnoszą ceny pradu w imię ratowania gospodarki

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: jestem ekspertem w it, widelki na moim stanowisku od 2 lat spadły o 20 procent

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: ale tak na dobra sprawę dlaczego specjalista ma zarabiać 10 razy tyle co sprzątacz? Tak było w bananowych republikach typu polska gdzie pensje specjalistów były zachodnie a najnizszej warstwy były rosyjskie. Im bogatszy kraj tym mniejsza różnica między płaca wykfalifikowanych i niewykwalifikowanych. Widocznie praca sprzątacza jest bardziej pożądana niż managera marketingu, każdy chce siedzieć i zrobić 2 power pointy w ciepłym biurze a sprzątać nie ma komu.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: Jeśli wykwalifikowany pracownik od 10 lat zarabia tyle samo to nie jest wykwalifikowanym pracownikiem tylko zwykłym houyem do szczania

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: Niesamowite, że ta wypowiedź zebrała tyle plusów. Co to znaczy największy odpad na rynku pracy? 55 letnia kobieta której się nie trafiło być po właściwej stronie muru berlińskiego i dzisiaj sprząta za minimalną jest odpadem ? A może wcale takim super specjalista nie jesteś , że twoja pensja nie rusza się z miejsca od lat? Pokaż jaja i spróbuj szczęścia w Azji. Tam jest teraz pieniądz i jak jesteś fachowiec to zasypia cię tokenami. I żeby nie było to jestem za kompletna likwidacją płacy minimalnej i wogole całego głupawego kodeksu pracy. Ale jak czytam, że jakiś fachowiec czujący się lepszym czy też zajmujący wyższą pozycję społeczną niczym pani lampart nazywa ludzi odpadem to ch@$ mnie trafia.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: już jest tak, że niekiedy finansowo bardziej opłaca się tyrka w fabryce na 3 zmiany niż praca umysłowa jako specjalista i nie myślę tu w ogóle o realiach niemieckich, tylko znacznie bliższych, dobrze nam znanych.

  •  

   pokaż komentarz

   @ej-no-nie-przesadzaj:

   bogatszy kraj tym mniejsza różnica między płaca wykfalifikowanych i niewykwalifikowanych
   To nie jest do końca prawda. Porównaj sobie rozstrzał specjaliści vs niewykwalifikowani w USA, a europie zachodniej. To bogate kraje europejskie poprzez welfare state zrównują zarobki.

   ale tak na dobra sprawę dlaczego specjalista ma zarabiać 10 razy tyle co sprzątacz?
   Niekoniecznie 10. Ale powinien znacznie więcej, ponieważ wysokość pensji stanowi informację zwrotną na rynku czego potrzebujemy. Jeśli potrzebujemy masy inżynierów, budowlańców, lekarzy to ich pensja powinna rosnąć w stosunku to zawodów które z jakiegoś powodu na rynku poszukiwane nie są i zarabiają mniej. W ten sposób rośnie motywacja do podejmowania tych potrzebnych zawodów. Drastyczne podwyżki minimalnej te informację fałszują, i demotywują ludzi do kształcenia się w pożądanych kierunkach.

   Widocznie praca sprzątacza jest bardziej pożądana niż managera marketingu
   Gdyby tak było, to pensja tego pierwszego byłaby wyższa dzięki rynkowi, bez ingerencji państwa.

   I żeby nie było - ja nie jestem wrogiem minimalnej. Powinna być ona imho powiązana ze średnią albo inflacją na pewnym stabilnym poziomie. Skok o 25% jest dość radykalny (i nieprawdziwy, ogólnie artykuł jest nieco outdatet ale minimalna rośnie nieco mniej).

   @Konto6? A jaka specjalność? Zakładam że - jak to w branży IT, twój stack staje się nieaktulany i lecisz na łeb na szyję. Dlatego z klepactwa się wypisałem :-)

   Kogo nazywasz "największymi odpadami" na rynku pracy?

   @Imosew: ludzi bez żadnych kwalifikacji które pozwoliłyby im na negocjację czegoś więcej niż minimalna, którzy od pewnego czasu znajdują się na rynku pracy. Stąd rozróżnienie na wchodzących na rynek pracy i odpady - ci pierwsi nie mają kwalifikacji bo nie mieli czasu ich zdobyć, ci drudzy ich nie podnoszą świadomie, bo się im nie chce a ich sytuacja ich satysfakcjonuje.

   @WujaTHC

   Jeśli wykwalifikowany pracownik od 10 lat zarabia tyle samo to nie jest wykwalifikowanym pracownikiem tylko zwykłym houyem do szczania

   A ty jesteś nie za bardzo kapujący. Mowa jest o zarobkach na tym samym stanowisku w porównaniu tego co jest dziś, a co było 10 lat temu w Niemczech, a nie o tym czy ktoś wykwalifikowany pracownik od 10 lat zarabia tyle samo i nie zrobił postępów w karierze.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: Druga kwestia to że nikt nie chce wykonywać najbrudniejszych/ najcięższych prac i muszą stosować cały czas bodziec finansowy żeby obsadzić tego typu miejsca pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: Ale cię boli XD to nasza wina ze pracodawca ma cię głęboko w pompce bo nic nie potrafisz i się zatrzymałeś z wypłatą w miejscu? Ja regularnie otrzymuje coraz to większe pieniądze, wystarczy tylko pokazać że jest się wartym swojej ceny pracownikiem. Beka z ciebie XD

  •  

   pokaż komentarz

   Niesamowite, że ta wypowiedź zebrała tyle plusów. Co to znaczy największy odpad na rynku pracy? 55 letnia kobieta której się nie trafiło być po właściwej stronie muru berlińskiego i dzisiaj sprząta za minimalną jest odpadem ?

   A która to jest ta właściwa strona? Bo ta wschodnia akurat tak od 2000+ rozwija się dużo dynamiczniej od tej zachodniej, i tak jeśli robi na minimalnej to jest odpadem z rynku pracy. Akurat DDR dawał takie możliwości kształcenia, że ludzie z palcem w D robili normalne kariery na zachodzie i wschodzie po upadku muru.

   A może wcale takim super specjalista nie jesteś , że twoja pensja nie rusza się z miejsca od lat?
   A kto powiedział że się nie rusza? Ja napisałem:

   płaca dla wykwalifikowanych pracowników w niemczech stoi od lat w miejscu

   Czyli porównuje te same stanowiska. Ja już przez 10 lat trochę stanowisk nazmieniałem.

   jakiś fachowiec czujący się lepszym czy też zajmujący wyższą pozycję społeczną niczym pani lampart nazywa ludzi odpadem to ch@? mnie trafia..

   cała przyjemność po mojej stronie, mogę ci to pisać codziennie na PW ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: SAP, pracuje z najnowczoesniejszymi technologiami

  •  
   s....x

   +2

   pokaż komentarz

   no zajebiście, największe odpady na rynku pracy albo ludzie zaczynający pracę dostaną podwyżkę 25% od ręki. A Tobie pracodawca powie że nie ma, bo covid, bo to, to tamto, bo sramto.

   @przekret512: po prostu nie zasługujesz zeby wiecej zarabiac

  •  

   pokaż komentarz

   @Janusz_z_Rivii: kolejny "geniusz" co nie umie czytać ze zrozumieniem.
   Porównuje te same stanowiska, a nie to czy ja zrobiłem postęp kariery przez 10 lat (a zrobiłem i zarabiam więcej). Czyli np:
   Ile zarabiał inżynier czegośtam z 5 letnim doświadczeniem 10 lat temu, a ile zarabia dziś inżynier czegośtam z 5 letnim doświadczeniem.

   Bierzesz sobie taką oto statystykę:
   https://www.karriereletter.de/gehalt-ingenieur-2019/

   I patrzysz jak się zmieniały wynagrodzenia dla inżynierów przez 10 lat: od 2009 do 2019.
   Z mediany 58k euro rocznie urosło do 65k euro rocznie( gdzie 2019 to była prognoza). To jest masakryczny wzrost
   12% przez 10 lat

   Tymczasem przez sztuczną politykę rządu, była propozycja, by minimalna tylko w jednym roku wzrosła 25% (a rośnie i tak od lat).

   Efekt: wykwalifikowani tracą przez siłowe wspieranie niewykwalifikowanych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Valdi136: W większości Polskich fabryk, pracodawcom bardziej się opłaca wymieniać ludzi niż dawać podwyżki.
   Ba, nawet w korpo jest podobna sytuacja, masowe roszady aż trafią się frajerzy co będą robić za ochłapy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Konto6: SAP i najnowocześniejsze technologie, ty to masz poczucie humoru. Ja też zaczynałem z walldorfem ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: w USA przez to sa wielkie problemy społeczne, obozowiska narkusow obok willi bogatych, protesty, przestępczość. To tez nie jest dobry system. Poza tym mimo wszystko ciagle specjalisci dostają znacznie więcej niż minimalna, to naturalny proces - jak jest zapotrzebowanie na specjalistów to płaci się więcej. Trudno żeby ci płacili dużo tylko dlatego ze skończyłeś studia i uważasz ze ci się należy. To nie od włożonego wysiłku zależą pensje ale od potzrzeb rynku. Jak masz milion specjalistów od marketingu to ich pensje będą niewiele wyższe niż sprzątacza pomimo studiów. Nie mówiąc ze teraz to każdy ma studia praktycznie wiec to nie jest żaden wyznacznik.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: > ludzi bez żadnych kwalifikacji które pozwoliłyby im na negocjację czegoś więcej niż minimalna, którzy od pewnego czasu znajdują się na rynku pracy. Stąd rozróżnienie na wchodzących na rynek pracy i odpady - ci pierwsi nie mają kwalifikacji bo nie mieli czasu ich zdobyć, ci drudzy ich nie podnoszą świadomie, bo się im nie chce a ich sytuacja ich satysfakcjonuje.

   Jesteś zwykłym bucem, słoma z butów Ci wychodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: w procuremencie nie ma nic lepszego, robiliśmy benchmarki z gartnerem i accenture, przegladalismy wszystkich dostawcow, ale co ja tam wiem :)

  •  

   pokaż komentarz

   @ej-no-nie-przesadzaj: nie o tym pisze. Nie mówie tez że USA to jest dobry system. Obalam tylko twoje twierdzenie że im bogatszy kraj tym mniejszy rozstrzał zarobków, bo to teza nieprawdziwa.

   Trudno żeby ci płacili dużo tylko dlatego ze skończyłeś studia i uważasz ze ci się należy.

   Zerknij na dane, które podałem. wyżej:
   https://www.karriereletter.de/gehalt-ingenieur-2019/

   Mediana zarobków inżynierów w niemczech wzrosla przez 10 lat o 12%. A tu ktoś proponuje 25% wzrost zarobków osób niewykwalifikowanych, just by that w jeden tylko rok. To kompletnie fałszuje rynek pracy i relacje popytu/podaży.

  •  

   pokaż komentarz

   @Konto6: ale to nie są najnowsze technologie panie. Najnowsze technologie to może alphago robi ;-) To jest soft typowo pod procesy pisany lata temu. Taki dobry, stary mercedes z lat 90 co się nie psuje jak o niego dbasz, ale kamer zamiast lusterek, sterowania mową, wbudowanego komputera z gpsem to to nie ma. 0 innowacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: widocznie rynek w Niemczech nie wycenia pracy inżynierów tak wysoko jakbys chciał. Możliwe ze każdy w Niemczech szedł na inżyniera w pewnym momencie i teraz jest nadpodaż. Być może firmy się umówiły by więcej nie płacić. W UK pensje programistów bardzo wzrosły w ostatnich 2 latach.

  •  

   pokaż komentarz

   @ej-no-nie-przesadzaj: no to nawet pomińmy tych inżynierów, jeśli miałby być to bias wynikający z tego że ta jedna grupa zawodowa traci na znaczeniu i nie jest potrzebna (chociaz jest zróżnicowana, od soft-inż przez budowlańców)

   W tym samym okresie ŚREDNIA krajowa poszła z 37k euro brutto rocznie do 42k euro brutto rocznie. Wzrost o 13% w 10 lat.

   A tu chce ktoś wprowadzać wzrost minimalnej o 25% r/r. Trochę szalone, cnie?

   źródło: statista.com

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: Sam jesteś odpadem, dlatego nie dają Ci podwyżek

  •  

   pokaż komentarz

   @Ozeszqu: po n-tym napisaniu w tym wątku że jednak podwyżki dostaje, i porównuje te same stanowiska, dostajesz 2/10 za bait, bo jednak odpisałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @ej-no-nie-przesadzaj: Oj zdziwiłabyś się. Ja bym wolał nawet węgiel przerzucać za te kase która zarabiam dzisiaj, byle mieć czysta głowę i j!?#c bez namysłu wedle tego co ktoś karze. Przyjść do domu zmęczonym fizycznie jest znacznie przyjemniejsze niż przyjść zj!?#nym mentalnie. Tak, podejmowanie decyzji, użeranie się z ludźmi tez kosztuje trochę wysiłku. To nie jest tak ze jak robol postrzega przełożonych ze decyzje o np redukcjach podejmuje popijając szampana i śmiejąc się.

  •  

   pokaż komentarz

   @Konto6 bo eldorado dla programistów się kończy. Mentzen wam tego nie powie ale wszystko ma swój kres i będziecie zarabiać mniej i skończy się wasze pogardzanie klasa pracująca na b2b z 15 k na rękę ( ͡º ͜ʖ͡º)wszystko w swoim czasie

  •  

   pokaż komentarz

   @barellini: Wypowiedź tego ziomeczka jest rzeczywiście niefortunna i nazywanie ludzi którzy nie są specjalistami w taki sposów nie powinno mieć miejsce, ale ma on rację, to nie równość i wyrównywanie szans tworzą dobrobyt. Europa już teraz ma problemy z naprawdę solidnymi specjalistami którzy masowo sp?$$@@!ają do Azji. Kapitał i ludzie uciekają do Azji i USA bo tam jest hajs. A my jako Europa zostajemy z Niemieckim przemysłem motoryzacyjnym i mrzonkami o odbudowie technologicznych przewag.

   A po drugie w dłuższym terminie to właśnie kapitalizm na rynku pracy tworzy całościowy dobrobyt i tej sprzątaczce też będzie koniec końców lepiej jeśli pozwoli się specjalistom zarabiać tyle ile są warci zamiast sponsorować bezrobotną patolę i emerytów.

   Oczywiście wszystko z umiarem i ten kapitalizm powinien też mieć jakąś tam minimalnie ludzką twarz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tommy7788: klasa pracujaca zostanie zajechana przez korporacje, fundusz ktory bedzie mial 10k mieszkan w dupie bedzie mial glazurnika ktory robi bez umowy i bierze 3k od metra lazienki, zamiast tego sciagnie sobie 1000 hindusow; ide o zaklad, ze w pierwszej kolejnosci zostana dojechani przedspiebiorcy, a dopiero potem IT i szczury w korpo. Powiem wiecej, szczury w korpo beda mialy robione cieplarniane warunki, poniewaz korpo indoktrynuja tych ludzi. Miesiace LGBT, miesiac inkluzywnosci, miesiac praw kobiet, miesiac czarnej dumy. Cos takiego jest tylko w korpo i elity tego nie odpuszcza. Predko nie dojada tych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: ogólnie masz racje, podwyżka minimalnej o 25 procent to zbyt duża ingerencja. Powoduje tez duża inflacje i ubożenie klasy średniej która już jest niewiele bogatsza od klasy robotniczej.

  •  

   pokaż komentarz

   Wypowiedź tego ziomeczka jest rzeczywiście niefortunna i nazywanie ludzi którzy nie są specjalistami....

   @kuna999: mirku, ja nie nazywam odpadami ludzi którzy nie są specjalistami. Ja rozróżniłem dwie grupy:
   - odpady, czyli ludzie którzy jadą na minimalnej od lat, bo nie mają żadnej wartości na rynku pracy i nie chcą się dokształcać
   - ludzie którzy wchodzą na rynek pracy, i jadą na minimalnej bo jeszcze nie mają skilli, i oni odpadami nie są.

   Między byciem odpadem, a specjalistą, jest jeszcze całe spektrum ludzi, którzy coś wykazują i zarabiają więcej niż minimalna.
   A jeżeli naprawdę boli was słowo odpad, to przepraszam, postaram się to formułowac inaczej next time. No mnie to nie razi, używam go wyłącznie w kontekście wartości na rynku pracy, ale pochodze z czasów gdy aż takiej poprawności nie wymagano ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Konto6: @kuna999: włodarze Europy zorientowali się ze głos sprzątaczki czy uchodźcy jest warty tyle samo co przedsiębiorcy czy klasy średniej wiec po prostu te głosy kupują.

   @Tommy7788: Być może tak ale w ostatnim czasie pensje wzrosły kosmicznie, już dobry specjalista to bardziej 50-80k a nie 15.

  •  

   pokaż komentarz

   @ej-no-nie-przesadzaj: Oooo mój ulubiony komuch.
   Może dlatego, że nie będzie specjalistów?

   źródło: comment_1626733707Pb26Re2V0oj5VQoe1C5Y9U,w400.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: Wiesz co ogólnie to chodzi o to, że nawet po takim wytłumaczeniu które mi tu napisałeś, które jest logiczne i spójne i wiem o co Ci chodzi to Świat nie jest taki czarno biały. Sam głęboko mam poprawność polityczną i jak byś tylko prześledził moje wpisy to mam mnóstwo gdzie nazywam ludzi z Afryki i Bliskiego Wschodu "kompletnie nieprzydatnymi" ect. "o średnim IQ 80" ect więc nie mam problemu rzucać faktami, i mimo, że czasem mi się "wymsknie" to staram się unikać nazywania tych ludzi "odpadami" czy "śmieciami" mimo, że ich przydatność na rynku pracy jest praktycznie ujemna(Europejczycy sponsorują ich socjale i "wyrównywanie szans").

   Chodzi tylko o to, że sposób w jaki tego sformułowania użyłeś sugerowałby, że do tej grup zaliczyłeś nie tylko nierobów ale też ludzi mniej zdolnych albo z trudnym startem. Sukces na rynku pracy jest wypadkową wielu składowych i często ktoś zdolny i pracowity może mieć pecha i w drugą stronę - leń i cwaniaczek może mieć dostatne życie i pracę.

   Także często ktoś kto może się wydawać "odpadem" może mieć po prostu pecha i lepiej unikać takich sformułowań.

  •  

   pokaż komentarz

   @moj_wykopowy_login: ten mem co wrzucasz to przedstawia aktualna sytuacje w UK - twoim raju o którym nie masz pojęcia. Paczka fajek 75 zeta, minimalna 6000 pln.

   Co nie będzie specjalistów? XD skoro nie będzie to pensje wzrosną i będą. To ty jesteś komuchem i myślisz ze wszystko jest odgórnie ustalana w instytucie miar xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Tommy7788: czy ja wiem, raczej pensje innych będą się zrównywac z europejskimi i ta przewaga programistów będzie spadać. Ci najlepsi odejdą na freelance i nadal będą zarabiać ogromne kwoty, ale ci na uop będą zarabiać gówno.

  •  

   pokaż komentarz

   @Konto6: @kuna999: włodarze Europy zorientowali się ze głos sprzątaczki czy uchodźcy jest warty tyle samo co przedsiębiorcy czy klasy średniej wiec po prostu te głosy kupują.

   @ej-no-nie-przesadzaj: Włodarze Europy kreują więc problem który odsunięty w czasie sprawi, że Europa będzie demograficznym i kapitałowym impotentem. Na własną prośbę.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: problemem tradycyjnych inżynierów jest tez to ze są zależni od korpo, nie przejdą na własne, nie mogą na freelancerze pracować. Wiec korpo ich gnoi. Oferujemy tyle i tyle albo się panu podoba albo niech pan idzie sprzedawać w Macu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ej-no-nie-przesadzaj: Problem of 99% white collar jobs. It will always be a "job".

  •  

   pokaż komentarz

   @moj_wykopowy_login:

   źródło: 1300-i-umowa-o-dzieo-bo-mam-ju-5-ukraicw-na-pana-miejsce.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Imosew:

   Kogo nazywasz "największymi odpadami" na rynku pracy?

   Z tego co zrozumiałem, to wszystkich ludzi, którzy nie ukończyli polibudy, studiów medycznych, ekonomicznych i mają płacone ochłapy.
   Nie mogę mieć prawa do mieszkania, bo #programista15k traci na flippingu ʕ•ᴥ•ʔ

  •  

   pokaż komentarz

   Z tego co zrozumiałem, to wszystkich ludzi, którzy nie ukończ....

   @Haramb3: no to źle zrozumiałeś, bo nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Między odpadem na minimalnej w okolicach 3k brutto, a specjalistą 15k jest cała gama ludzi nie-odpadowych, którzy dzięki zdobywaniu umiejętności zarabiają coś ponad to. A poza tym temat dotyczy Niemiec, tu nie ma programistów 15k.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512:

   Między odpadem na minimalnej w okolicach 3k brutto, a specjalistą 15k jest cała gama ludzi nie-odpadowych

   Srama, a nie gama. Mediana płac wynosi 3100 złotych netto.
   Odpadami nazywasz przeciętnie zarabiających Polaków, gg wp.

  •  

   pokaż komentarz

   Srama, a nie gama.
   Mediana płac wynosi 3100 złotych netto.


   Po raz kolejny piszę że temat dotyczy NIEMIEC, nie Polski, a jeśli już o Polsce mówimy to minimalna to prawie 3k brutto, jak pisałem. A poza tym nie chce mi się kłócić z kimś kto zdania ze zrozumieniem nie potrafi przeczytać bo sobie coś ubzdurał, EOT.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: w Niemczech nie funkcjonuje inny model gospodarczy. Twój wpis opisuje strukturę społeczno-ekonomiczną współczesnych państw europejskich. Chyba, że to mial być taki fikołek z gatunku "Polskie odpady very good, niemieckie very bad" ʕ•ᴥ•ʔ

  •  

   pokaż komentarz

   Kogo nazywasz "największymi odpadami" na rynku pracy?

   @Imosew: Dobrze wiesz, kogo - każdy, kogo jedynymi kwalifikacjami są "dwie łapy do machania" i po jednodniowym przyuczeniu ma 95% wydajności "starego doświadczonego" pracownika. Czyli jest łatwo zastępowalny.
   @Haramb3:

   Odpadami nazywasz przeciętnie zarabiających Polaków, gg wp.
   A co takiego potrafią ci przeciętni polacy, żeby im płacić więcej? Czy inaczej - jak długi przestój miałaby firma, gdyby wywaliła jednego średniaka, do czasu znalezienia drugiego takiego średniaka?

   Nie mogę mieć prawa do mieszkania, bo #programista15k traci na flippingu ʕ•ᴥ•ʔ
   Każdy by chciał deszcz pieniędzy, a najczęściej jedyne co oferuje w zamian, to to samo, co miliony innych takich samych, na palecie dołączanej do zapachu do auta. Rynki się specjalizują, a wykonywanie prostych robót nigdy nie było dobrze płatne...

  •  

   pokaż komentarz

   @walekonia: No jak się nic nie potrafi to tak jest. Jakoś lekarze np nie mają tego problemu

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: Czyli to samo, co w Polsce. W Polsce w większości miejsc pracy pieniądze na podwyżkę się znajdują dopiero jak się złoży wypowiedzenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @tellet: > " Dobrze wiesz, kogo - każdy, kogo jedynymi kwalifikacjami są "dwie łapy do machania" i po jednodniowym przyuczeniu ma 95% wydajności "starego doświadczonego" pracownika. Czyli jest łatwo zastępowalny."

   I to jest powód do nazywania tych ludzi odpadami, śmieciami? Trochę szacunku, bo każda praca jest potrzebna. A tak w ogóle czy to na wykopie nie czytałem o wyzysku ludzi w amazonie? Teraz tych ludzi co tam pracują nazywacie odpadami, co mają tylko dwie łapy do machania? To jak to w końcu jest?

  •  

   pokaż komentarz

   @unfolding: to jest jasne, że dziś w firmach się nie awansuje, dziś skacze się pomiędzy firmami i czasem przy wypowiedzeniu dostanie się hajs.

   Tylko jest jedno ale. Przejrzyj sobie tę dyskusję powyżej, i zobacz jak rozwijały się powoli pensje w niemczech. 12-13% wzrostu przez 10 lat. To chyba nawet mniej jak inflacja, już nie mówiąc o cenach nieruchomości.

   W Polsce w tym czasie pensje wzrosły chyba 2 krotnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: Dwukrotnie na jakim poziomie zarobków? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: w "najbardziej rozwiniętych krajach" jak Australia czy Kanada różnica plac między sprzątaczek a managerem jest niewielka.

   pokaż spoiler nie oceniam, stwierdzam fakt

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: no chyba generalnie taka jest filozofia zachodniego państwa dobrobytu. Jak Ci nie pasuje to przeprowadź się do USA.. albo Polski ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: same jesteś gorszym odpadem jeśli tak traktujesz mniej zamożnych ludzi i kole cie w tyłek, że ktoś będzie miał to co ty ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @krzysiek_crass: owszem że mnie to boli, bardzo mnie to boli i kole w tyłek, bo ten ktoś będzie ze mna konkurować na rynku o te same dobra i moja przewaga spadnie. I nie dostanie tego dzięki wydajnej pracy, co byłoby z korzyścia dla wszystkich, a z tego powodu, że pasożytnicza klasa rzadzaca szuka sobie głosów i nas zrównuje.

   @Piastan

   w "najbardziej rozwiniętych krajach" jak Australia czy Kanada różnica plac między sprzątaczek a managerem jest niewielka.

   W australii to może nie, ale w kanadzie się zgodzę. Kanada ma bardzo podobny model welfare jak europejski. Tylko to po prostu nie jest żadna korelacja -wszystko zależy od przyjętego modelu ekonomicznego.

   @Alex-fortune:
   ogólnie chyba już jestem za stary na przeprowadzki, ale rzeczywiście bardzo nie lubie zachodniego państwa dobrobytu. Dla mnie jest to patologia płacić ludziom sztucznie zawyżone penjse. Niska wydajność pracy powinna być karana, a nie nagradzana, inaczej nie ma motywacji do wzrostów.

  •  

   pokaż komentarz

   Niedługo doły dobiją do góry społecznej i wszyscy będą równi.

   @przekret512: To akurat normalne w społeczeństwie rozwiniętym, gdzie w praktyce każdy może zdobyć jakiś tam wymagający większych kwalifikacji zawód, a ktoś też musi sprzątać śmieci, czyścić podłogi czy stawiać cegły na budowie.

  •  

   pokaż komentarz

   większych kwalifikacji zawód, a ktoś też musi sprzątać śmieci, czyścić podłogi czy stawiać cegły na budowie.

   @CzaryMarek: tylko to nadal nie oznacza, że ma zarabiać tyle, co wykwalifikowany pracownik.

   Pracodawca ceni wykwalifkowanego pracownika np. 2-3 razy więcej od nowicjusza, ale przez politykę fiskalną, pensję minimalną itd, ta różnica spada do np. 1,5.

   To oznacza, że na efektywności dobrego pracownika zarabia:
   a) państwo
   b) osoby nieefektywne poprzez transfery

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: Przecież wykopki twierdzą, że wzrost minimalnej napędza inflacje, więc w teorii pracodawcy powinni podnieść ceny i całą podwyżkę minimalnej oraz przeciętnego wynagrodzenia w firmie przerzucić na konsumenta.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512:

   największe odpady na rynku pracy albo ludzie zaczynający pracę dostaną podwyżkę 25% od ręki.

   Ciebie aby nadto nie ponosi? A skąd wiesz, że w Twojej branży za parę lat coś się nie posypie i nagle będziesz skazany na tę minimalną, przynajmniej dopóki nie zmienisz profesji?

 •  

  pokaż komentarz

  czyli bylo 6800zł teraz bedzie 8000zł przy mniejszych cenach w sklepach.
  wiecie co robi Niemiec po pracy? Idzie na piwo.
  wiecie co robi Polak po pracy? Nadgodziny

 •  

  pokaż komentarz

  Polski virgin przedsiembiorca: chlip chlip jak wzrośnie placa minimalna o 40 euro to nie będzie mnie stać na nowe audi a8, bmw 5 dla syna i mercedesa gls dla żony ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  Niemiecki chad przedsiębiorca: jak wzrośnie placa minimalna o 300 euro to pracownicy będą mieli więcej pieniędzy, dzięki czemu wzrośnie popyt wewnętrzny i sprzedam więcej produktów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Ignacy_Loyola: widać,że interesu w swoim życiu to ty nie zrobiłeś i nie zrobisz .
   Co najwyżej mozesz
   Kupić kredyt
   Sprzedać auto

  •  

   pokaż komentarz

   dzięki czemu wzrośnie popyt wewnętrzny i sprzedam więcej produktów

   @Ignacy_Loyola: A dlaczego akurat wewnętrzny? Bo pasuje do twojej zj@@!nej tezy? XD

  •  

   pokaż komentarz

   @kuroszczur: to spowoduje tylko wzrost inflacji :-))) i cen ;-)))
   Ten cymbał myśli że się więcej włoży do koszyka w sklepie .

   A tu w koszyczku będzie mniej !!!

  •  

   pokaż komentarz

   spowoduje tylko wzrost inflacji :-)))

   @PrezesSzurii: Glupi ci Niemcy. Powinni place obnizyc wtedy by inflacja spadla. Dobrze, ze na wykopie mamy takiego eksperta, powinienes wyslac list do niemieckiego Ministerstwa Finansów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Ignacy_Loyola: skąd urywają się tacy jak Ty :
   Chlopie dodruk i podnoszenie pensji bez zwiększenia wydajności gospodarki kończy się :
   Inflacją !!!
   Podwyżkami cen !!!
   Ubożeniem co raz szerszych mas społecznych !!!

   Dlaczego w Zimbabwe nie zrobią pensji minimalnej na poziomie 1000 Euro , wszyscy bo by najedzeni i szczesliwi !!!

  •  

   pokaż komentarz

   kuroszczur 11 min. temu0

   dzięki czemu wzrośnie popyt wewnętrzny i sprzedam więcej produktów


   @Ignacy_Loyola: A dlaczego akurat wewnętrzny? Bo pasuje do twojej zj?!!nej tezy? XD
    

   PrezesSzurii 9 min. temu+1

   @kuroszczur: to spowoduje tylko wzrost inflacji :-))) i cen ;-)))
   Ten cymbał myśli że się więcej włoży do koszyka w sklepie .


   A tu w koszyczku będzie mniej !!!

   @PrezesSzurii: @kuroszczur:

   Chłopaki... dlaczego dyskutujecie z biomasą opłacaną 60 kopiejek za anty-polskiego posta?

  •  

   pokaż komentarz

   @BlueBerryCaffe: może i fakryczmie biomasa .
   Jak tacy zaczną rządzić to zaczynam się bać o swojego psa .
   Trzeba go będzie pilnować by go głodna hołota nie zjadla !!!

  •  

   pokaż komentarz

   @PrezesSzurii: Włoży więcej i więcej zapłaci.

  •  

   pokaż komentarz

   @RazDwaZero8: włoży mniej i wiecej zapłaci !!!
   Ludzie lubią mieć dużo pieniędzy !!!

   Takim durniom pensje powinno się wypłacać w bilonie lub małych nominałach by wiedzieli ,że maja dużo !!!

  •  

   pokaż komentarz

   @Ignacy_Loyola: w krótkiej perspektywie masz racje, podnoszenie minimalnej i rozdawanie socjalu to sposób podbijania pkb i zwiększnia popytu wewnętrznego.
   Dodatkowo, przy takiej ilości dodruku pieniądza, dół społeczny by tracił w stosunku do najbogatszych (korpo), bo te miały zawsze jako pierwsze dostęp do finansowania z tych tarcz etc.

   Jednak ma to też bardzo negatywne skutki. Ja żyje w Niemczech od wielu lat i widze stagnacje w pensjach ludzi z doświadczeniem i tzw "klasy średniej", które praktycznie nie drgnęły od dziesięcioleci. Z jednej strony ich stawki nie mogą się zbytnio wybić, bo jest duża konkurencja ze strony outsourcingu do Polski/Czech/Rumunii/Bułgarii a nawet azji itd. Podwyżka 25% jest praktycznie niemożliwa, nawet przy zmianie przedsiębiorstwa. Prowadzi to ostatecznie do zjawiska w którym dochody osobiste zaczynają rozkładać się bimodalnie: albo masz biznes, gdzie zarabiasz dobrze, albo masz pracę najemną, gdzie wszyscy zarabiają mniej - więcej tak samo - przez silną progresję podatkową i wysoką minimalną.

   W skrócie - własną pracą się już nie wybijesz, bo wszyscy, niezaleznie od doświadczenia, zarabiają podobnie. To bardzo negatywnie wpływa na motywację pracowników.

   Druga sprawa - w długiej perspektywie pieniądze które idą na minimalną, mogłbyby być przeznaczone na inwestycje, których w niemczech brakuje, szczególnie w obszarze digital. Jest to chyba jeden z najbardziej zacofanych narodów pod kątem informatyzacji w europie (o przyczynach tego nie wspomnę, bo byłby cały poemat).
   Podobnie było i u nas. Wzrost pkb był wygenerowany wyłącznie z konsumpcji bieżącej, nie zaś z inwestycji. W długiej perspektywie grozi to stagnacją, bo wydajność pracy nei rośnie, rosną wyłącznie pensje.

   Tak więc w długiej perspektywie wszyscy jesteśmy martwi jak to mówił keynes, i chyba miał rację. Właśnie następiła długa perspektywa i zachód podtrzymuje swoje gospodarki ciągłą reanimacją stymulowania popytu.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512: Widocznie niemiecka klasa polityczna też żyje od wyborów do wyborów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Ignacy_Loyola głupi jesteś i tyle.
   Ogólnie zwolennicy podwyższania płacy minimalnej i dodruku pieniądza to debile.
   Celem powinna być deflacja.
   Nikt nie zarabia więcej, bo ktoś na górze każe, ale dzięki odpowiednim zarobkom ceny maleją.
   W ten sposób efekt jest identyczny, możesz kupić więcej.

   Niestety tylko debil sądzi, że jak się rozda kasę każdemu, to problem się skończy.

  •  

   pokaż komentarz

   Celem powinna być deflacja.

   @vartan: Jak w Japonii? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Pomorski_Wilk: tak jest wszędzie, chociaż w niemczech (ze względów historycznych) dużo większe znaczenie ma socjaldemokracja.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ignacy_Loyola: Wykopki nie ogarniają, że pracownik kosztuje, a w krajach rozwiniętych i tak mało kto pracuje za pensję minimalną...

   Wykopki płaczą, że Niemcy podnoszą pensję minimalną... Jakby sami mieli ją płacić pracownikom.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ignacy_Loyola: Ustalenie minimalnej stawki na zlecenie w Polsce miał doprowadzić do zniszczenia obserwowalnego wszechświata, przynajmniej tak Janusze twierdzili. Długo wąsacze mieli eldorado kosztem innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ignacy_Loyola: że ci nie wstyd być tak mało inteligentnym człowiekiem? Masakra...

  •  

   pokaż komentarz

   @Ignacy_Loyola: Porównywanie gospodarcze Polski która jest średniakiem na dorobku do 4 gospodarki świata jest jak porównywanie Golfa do Maserati. No można ale jaki w tym sens poza chęcią zrobienia z siebie idioty?

  •  

   pokaż komentarz

   @PrezesSzurii: tak szczerze, to Niemcy prowadzą życie bardzo mocno nastawione na konsumpcję. Mało kto ma nieruchomość na własność, a to powoduje że nie ma na co realnie oszczędzać i praktycznie nikt nie ma większych oszczędności. Mnie to bardzo dziwi, ale ludzie zajmujący kierownicze stanowiska, pracujący ze mną, mają mniejsze oszczędności niż ja, choć zajmuję niskie stanowisko. Mój szef jak miał zapłacić 7k euro do skarbówki po złożeniu zeznania zbiorczego za 5 lat, to poszedł do banku po kredyt( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   Matrioszkawkieszeni

   -1

   pokaż komentarz

   Glupi ci Niemcy. Powinni place obnizyc wtedy by inflacja spadla. Dobrze, ze na wykopie mamy takiego eksperta, powinienes wyslac list do niemieckiego Ministerstwa Finansów.

   @Ignacy_Loyola: halo ziemia? xd

   im wieksze wynagrodzenie tym wiekszy obrót gotówki w społeczeństwie a im wiekszy obrót gotówki w społeczeństwie tym wieksza inflacja i z tym sie nie dyskutuje

   pokaż spoiler pensje pracownikom mozna zwiekszyc jak przynoszą wieksze dochody firmie

  •  

   pokaż komentarz

   @MEKORRO: znam temat Niemiec , bardzo mało tam prywatnej własności bardzo dobrze to opisałeś to prawda.
   co do oszczędności oczywiście statystycznie daleko Niemcom do Belgów czy Holendrów gdzie oczywiście już własność jest powszechna tak jak w PL .

   nie mniej jednak oszczedności statystycznie są w wysokości około rocznego dochodu .
   znacznie gorzej sytuacja wygląda w PL.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ignacy_Loyola nie porównuj normalnego świata do polskich ciemiezycieli którzy od stu lat płaczą jak im ciężko i do interesu dopłacają ( ͡º ͜ʖ͡º)Gardzę polskim bieda biznesem gdziekolwiek jestem, ale świat byłby lepszy bez was

  •  

   pokaż komentarz

   @PrezesSzurii: no i ta powszechna własność doprowadza do tego, że jeśli nie odziedziczysz nieruchomości, to jesteś w czarnej dupie, bo przez xx lat pozostaje ci wywalanie 40-50 lub więcej % dochodu na wynajem (jest mała podaż = jest drogi) lub kredyt, tymczasem przeciętny Hans ma to w dupie i nie spędza mu to snu z powiek, bo wynajem bierze mu 20% miesięcznego dochodu i dzięki temu dziś mieszka sobie w Duesseldorfie, jutro może w Rostocku albo jeszcze gdzieś indziej. Wiadomo, Berlin, Frankfurt nad Menem czy Monachium są droższe, ale w Berlinie przynajmniej próbuje się jakoś ten problem rozwiązać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ignacy_Loyola: rozjuszyłeś zielonke janusza :) Brawo!

  •  

   pokaż komentarz

   @PrezesSzurii: jestem w Niemczech od 10 lat, nie znam nikogo kto miałby odłożone roczne dochody, prędzej takich co kupują meble do kuchni na kredyt i to nie wynika z tego, że mało zarabiam i siłą rzeczy ludzie których znam też mało zarabiają. To jest kwestia mentalności. Oni wierzą w system, w to że nie muszą odkładać, bo dostaną spoko emeryturę, a jak się im zdarzy potknięcie, to państwo im pomoże wyjść na prostą, więc po co mają odkładać. Znam parę, która wynajmuje 100m2 mieszkanie za 1100 euro kalt, jak zapytałem po ch@$ im tyle placu, to powiedzieli, że po co mają się ograniczać, chcą tyle dawać i tyle. Moim zdaniem to czysta głupota, ale z drugiej strony, kredyt na dom z ratą 2000 euro to też takie sobie rozwiązanie( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @walekonia: @ztagiem: @Tommy7788:
   Dodruk i podnoszenie pensji bez zwiększenia wydajności gospodarki kończy się :
   Inflacją !!!
   Podwyżkami cen !!!
   Ubożeniem co raz szerszych mas społecznych !!!

   I choćby skały srały , choćby dawali Wam za darmo apartamenty to i tak za nie zapłacicie jak nie wy to wasze dzieci .
   Kumulacja kapitału powoduje dobrobyt a nie jest żadnym rakiem .

   Drogie RAZEMKI - wierzycie w utopię komunistyczną , która zaczyna się terrorem a po kilku latach głodem .

   posiadacze na własność czegokolwiek są waszymi wrogami
   - jesteście chorzy psychicznie - i poszli won do normalnej roboty ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   najlepiej do prywatnego sektora ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°) tak ,żeby można było ocenić co potraficie ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)
   a gówno potraficie idę o zakład ,że jesteście
   etykami
   filozofami
   kulturoznawcami
   urzędnikami , gminnymi , powiatowymi itp .

   jednym słowem pasożytami ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @MEKORRO: @MEKORRO: nie dziw się bo mogą byle 20 letni szczyl na produkcji zarobi ok 1800e wynajmie chatę ok 600 e z opłatami żarło 300,400 rata za nową dacie 200e i żyje spokojnie po co mu kredyt do końca życia

  •  

   pokaż komentarz

   @Qnik79: 1800e dla dwudziestoletniego szczyla to 2700 brutto, a minimalna to niecałe 1600, więc nie do końca jest tak jak piszesz

  •  

   pokaż komentarz

   @PrezesSzurii: Terry Pratchett twierdził, że ludzie którzy używają więcej niż jedego wykrzyknika mają zaburzenia osobowości. Nie interesują mnie twoje pełowskie urojenia. Mam w dupie Twoje zdanie i twoją rozpacz, że skonczyło się zatrudnianie niewolników za 5zł na rękę. Najważniejszy jest szacunek pracodawcy do pracownika i odwrotnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @PrezesSzurii: razemki to mów do swoich kolegów.

   Co do inflacji masz rację, ale tylko częściowo. Z tego punktu widzenia lepiej jest podnieść płace niż rozdawać helicopter money, chociaż i jedno i drugie przyczynia się do wzrostu inflacji, to drugie bardziej.

   Kupę wiesz o tym, czym się w życiu zajmuję ja czy inne "razemki" (choć nie mam z tą partią nic wspólnego), a zresztą wykonywanie zawodów, które wymieniłeś to żaden wstyd, też są potrzebne, tylko obecnie jest nadmiar ludzi posiadających kwalifikacje w tych kierunkach. Urzędnikiem to teraz zresztą łatwiej zostać z nadania pis niż razem czy lewicy.

  •  

   pokaż komentarz

   Polski virgin przedsiembiorca

   @Ignacy_Loyola: Chyba masz jakąś traumę.

  •  

   pokaż komentarz

   Polski virgin przedsiembiorca: chlip chlip jak wzrośnie placa minimalna o 40 euro to nie będzie mnie stać na nowe audi a8, bmw 5 dla syna i mercedesa gls dla żony ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   Niemiecki chad przedsiębiorca: jak wzrośnie placa minimalna o 300 euro to pracownicy będą mieli więcej pieniędzy, dzięki czemu wzrośnie popyt wewnętrzny i sprzedam więcej produktów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Ignacy_Loyola: Jeszcze zapomniałeś o

   WYKOPEK PSZEDSIEMBIORDZA :DDDDD
   zakładam firmę na siebie i c%%!# zarabiam, żeby jakiś prosty robol z młotkiem miał o 400 złotych więcej wypłaty. Na starość zostanę się z niewielką emeryturą i gówno będę miał z prowadzenia firmy, ale chociaż inne robole będą mi dalej pluły w twarz z zawiści, że JO TO MOM FYRME

  •  

   pokaż komentarz

   @PrezesSzurii: Wiesz ze dodruk robi się żeby ożywić gospodarkę? Polskie firmy obecnie podnoszą marże (ceny) bez zwiększania wydatków i ich marza nie była tak wysoka od 17 lat

   źródło: IMG_0184.PNG

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512 ooo prawde napisałeś szczególnie o tych zarobkach ludzi doświadczonych. Też bym coś dorzucił się ten temat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Major_Kogz: to dorzuć. Już tu kiedyś z jakimś mirkiem rozmawiałem, inżynierem budownictwa z niemiec i doszliśmy do podobnych wniosków. Musiałbym poszukać tej dyskusji.

  •  

   pokaż komentarz

   @przekret512 to, że kierownik budowy w Niemczech z 20letnim stażem zarabia 3k € to chyba wynika z tego co napisałeś

  •  

   pokaż komentarz

   @walekonia: @Major_Kogz: @prezeskuliziemskiej:
   To Was czeka.

   źródło: comment_1587061250LgsXU5XQIntP83QTYWHSyf,w400.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @PrezesSzurii: od 10 lat tak p!%#?%#icie, ha tfu na was pełowskie szuje

  •  

   pokaż komentarz

   @Ignacy_Loyola niemiecki przedsiębiorca: min Gott trzeba pozyskać więcej polskich podwykonawców na kontrakt. Polski przedsiębiorca: zatrudnimy do pracy w Niemczech na czarno.

  •  

   pokaż komentarz

   @Faraday w Polsce też już nikt nie pracuje za minimalna. Albo jest to tylko ma papierze + pod stołem. Podnoszenie minimalnej w Polsce ma tylko dwa cele:
   Propagandowy (trochę się nie sprawdzą jak się przeliczy ta minimalna na euro)
   Wzrost obciążeń dla działalności gospodarczej (ten działa zawsze).

  •  

   pokaż komentarz

   @walekonia: jakie pelowskie .
   Jakie pisowskie .
   To łajdactwo na równi z czerwonozIelonymi .

 •  

  pokaż komentarz

  Moja wspaniała firma właśnie zwolniła w Niemczech 500 osób a robotę przeniosła do Kosowa ;) Ciekawe czemu.

 •  

  pokaż komentarz

  Wykopki jak podnosza minimalna w Niemczech : no i super, cywilizowany kraj
  Wykopki jak podnoszą minimalną w Polsce: hur dur ale wiecie ze bedziecie mieli chleb za 8zł

  •  

   pokaż komentarz

   @kindred: serio porównujesz rząd niemiecki z polskimi miernotami pisiorskim ścierwem? Tam na pewno ta minimalna wzrosła bo mogła, a nie tak jak u nas żeby rząd zaj@#?ł więcej pieniędzy z podatku dochodowego i żeby debile patusy się cieszyły że będą zarabiać o 10 groszy woecej

  •  

   pokaż komentarz

   @Harven: Ekonomia jest w każdym kraju taka sama - podwyżka minimalnej z czapy powoduje wzrost cen i tego nie oszukasz. Teraz Właściciel piekarni jeżeli płaci minimalną pracownikom to wzrośnie mu o 25% koszt pracy co przełoży się na koszt produktu.

  •  

   pokaż komentarz

   @bi-tek: Co ty pier…. za kocopoły typie XD weż się otrząśnij XD tobie się wydaje ze te 12€ minimalnej w Niemczech podniesie ceny? XD ty wiesz ze ich gospodarka i polityka wobec rodzimych firm to nie jest jak w Polszy? No chyba nie za bardzo

   EDIT: piekarze w DE nie zarabiają minimalnej

  •  

   pokaż komentarz

   @Janusz_z_Rivii: Cena produktu w uproszeniu wynika z kilku składowych -> Koszt półproduktów, koszt pracy, logistyki, reklama/marketing i marży co przekłada się na finalną cene. Gdy rośnie cena jednej ze składowych to spada marża i są 3 wyjśćia

   a) Ok pracodawca bierze to na klatę
   b) gramatura produktu spada
   c) cena rośnie.

   A zazwyczaj nigdy nie ma miejsca bo często produkt jest na bardzo niskich marżach, b i c są podniesieniem ceny dla klienta za kg produktu.

   Nie ma żadnej gospodarki która to może "udźwignąć" i pamiętaj że zawsze to klient płaci wszystkie koszty.

  •  

   pokaż komentarz

   @bi-tek: Ale co pracodawca ma brać na klatę jak w DE mało kto zarabia minimalna? A jeżeli myślisz ze ktoś kto zarabiał dajmy na to 2k€ pójdzie po podwyżkę bo minimalna wzrosła i tez coś chce to się grubo mylisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Harven: nie no wiadomo że wszystko w Niemczech jest lepsze. Nawet te same decyzje