Dlaczego Słowenia i Czechy są wyżej w rankingu standardu życia niż Polska

Dlaczego Słowenia i Czechy są wyżej w rankingu standardu życia niż Polska

Jakub Štopl's answer: Well I am not that knowledgeable about Slovenia and Serbia, but the biggest difference between Czech republic and Poland is rooted in geography. Poland has very good geography for development, because it is flat, fertile, it has navigable rivers (mainly Vistula) and...

 •  

  pokaż komentarz

  Byłem tu i tu i wyższego standardu życia niż w Polsce nie widziałem. Chyba że gdzieś w piwnicy...

  •  

   pokaż komentarz

   @Skrytozerca90: proszę napisz coś więcej. Czy mógłbyś zrobić małe porównanie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Skrytozerca90: Też mieszkałem w obydwu i standard życie według mnie jest znacznie wyższy. Nie mam konkretnych danych na poparcie mojej tezy ale chętnie podzielę się moimi obserwacjami. Czechy mają od nas lepszy system edukacji, lepiej zorganizowana służbę zdrowia, lepsza infrastrukturę komunikacyjna i lepszy rynek pracy. Poza tym kraj jako taki jest według mnie ładniejszy (geograficznie i pod względem architektonicznym). Nie są krajem jedynie taniej siły roboczej, faktycznie rozwija się u nich przemysł i technologia. Będąc w Polsce co chwila dowiaduje się że produkty czy oprogramowanie których używam są pochodzenia czeskiego. Za to w Czechach spotkałem się z produktami polskimi praktycznie tylko w postaci najtańszych produktów spożywczych. Możemy do tego doliczyć większe swobody społeczne czyli, łatwiejszy dostęp do broni, legalna aborcję oraz bardziej liberalne podejście do marihuany. Ogromna różnice zaobserwowałem też w Czeskim podejściu po patryjotyzmu. W Polsce uczy się nas być dumnymi z tego jaka Polska była i ile krwi za nią przelaliśmy. W Czechach mam wrażenie że ludzie są dumni z tego jaki ten kraj jest teraz. Oczywiście nie jest idealnie, ale według mnie jest tam po prostu lepiej.

   Jeśli chodzi o Słowenię. Nie jestem pewien jaka tam jest sytuacja na rynku pracy. Ale faktem jest że zarobki są wyższe, a kraj jest po prostu piękny. Odniosłem wrażenie że panuje tam znacznie wyższy patryjotyzmu lokalny i każdy dba o miejsce w którym mieszka. Praktycznie każda wieś ma coś do zaoferowania. Według mnie niewielki rozmiar kraju również działa na korzyść obywateli. Przeciętny Słoweniec ma znacznie większy wpływ na to co się dzieje w państwie niż przeciętny Polak. Władza nie jest tak oddalona od ludzi. Poza tym nie oszukujemy się, że przyjemniejszy klimat, dostęp do ciepłego morza i Alp nie tylko wpływa na wyższy komfort życia ale też zapewni dodatkowe wpływy z turystyki. Mieszkałem tam co prawda tylko 2 miesiące ale kraj zupełnie mnie oczarował ^^

  •  

   pokaż komentarz

   @szlupek: Polskiego oprogramowania też wcale nie brakuje, kwestia tego, że Polacy często pracują pod zagraniczną marką. Przykładowo Kubernetes, czy Opera są rozwijane w dużej mierze w Polsce.

 •  

  pokaż komentarz

  Król i Królowa Polski mogą mieć coś z tym wspólnego

 •  

  pokaż komentarz

  Bo maja rozwinięty biznes porno.

 •  

  pokaż komentarz

  Bo produkują Skody i Tatry a my świece jabłka i palety

 •  

  pokaż komentarz

  Dlaczego Słowenia i Czechy są wyżej w rankingu standardu życia niż Polska

  Poniewaz sa lepsze. Polecam pomieszkac, szybko widac roznice u ludzi w podejsciu do zycia. To takie kraje do zycia dla ludzi, nie jak polska.