Regeneracja rdzenia kręgowego - naukowcy mają nowy sposób

Regeneracja rdzenia kręgowego - naukowcy mają nowy sposób

Możliwości regeneracyjne naszego ciała nie stoją na najwyższym poziomie. Niektóre gatunki na naszej planecie są w stanie zregenerować sobie utraconą kończynę,

 •  

  pokaż komentarz

  Utracona kończyna to coś innego niż rdzeń kręgowy. Mało kto wie ale nerwy potrafią się regenerować, powoli ale potrafią. Niestety układ centralny czyli m.in. rdzeń jest do bani i nie potrafi.

  •  

   pokaż komentarz

   Utracona kończyna to coś innego niż rdzeń kręgowy. Mało kto wie ale nerwy potrafią się regenerować, powoli ale potrafią.

   @rocamoya: Odrastają w tempie około 1mm/dobę, ale to się nie liczy tylko jako przerwa ale muszą odrosnąć z dalszego miejsca dlatego trwa to dłużej.

   Kumpel przygniótł sobie rękę w okolicach bicepsu. Nie uszkodził mięśni ani kości ale zmiażdżył nerwy. Ręka totalnie bezwładna :-/ Codziennie intensywna rehabilitacja, po pół roku ruszął ręką, po roku mógł się już podpisać :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @kumiwujarzer: Oglądałem dokument o niepełnosprawnych sportowcach poruszający takie kwestie, jest to jedna z pierwszych rzeczy których się nauczyli

  •  

   pokaż komentarz

   a kiedy mógł, no wiesz, ten tego?

   @kumiwujarzer: Zapomniałem zapytać ;-) Generalnie widziałem go co kilka dni i jak się witaliśmy to na początku rękę miał mega bezwładną ale czuć było postęp z miesiąca na miesiąc.

   Tylko, że gościu co dziennie chodził na rehabilitację i non stop jakąś piłeczkę w ręce trzymał i ugniatał ;-) Po dwóch-trzech miesiącach zaczęły mu się palce wykrzywiać - mówił że to typowe bo jest przykurcz mięśni prostujących i zbyt mała siła zginających. Wyglądało to nieciekawie, gdyby się wtedy poddał z rehabilitacją to miałby bezwładne łapsko :-/ Pewno wiele osób zostaje z taką bezwładną ręką do końca życia bo nie mieli motywacji albo nie wierzyli, że da się z takiego urazu wyjść. Zgaduję, że brak intensywnej rehabilitacji albo wstrzymanie jej powoduje nieodwracalne zatrzymanie procesu regeneracji.

   Tak, że jak spotkacie się z osobą po podobnym wypadku to powiedzcie, że trzeba zacisnąć pośladki i intensywnie pracować bo rezultaty będą ale nie będą szybko. Motywacja też ma znaczenie, jak jakieś 2-3 miesiące od wypadku powiedziałem mu, że wyraźnie widać postęp to gościu był wręcz wzruszony :-)

   Wracając do pytania, gościu nauczył się pisać lewą ręką więc wiesz... inne rzeczy też mógł się nauczyć obsługiwać lewicą ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   Utracona kończyna to coś innego niż rdzeń kręgowy. Mało kto wie ale nerwy potrafią się regenerować, powoli ale potrafią. Niestety układ centralny czyli m.in. rdzeń jest do bani i nie potrafi.

   @rocamoya czy to nie jest tak, że to nie nerwy się regenerują ale tworzą się nowe często niedoskonałe już z perspektywy oryginału połączenia?
   Tak, jak to jest np. w przypadkach po udarach gdzie zniszczone nerwy się nie odbudują przecież ale nastąpi kompensacja w utrzymaniu\ponownej nauki funkcji przez inne obszary w mózgu bądź wytworzą się nowe połączenia?

   Jeśli jednak jest tak jak napisałeś to czy masz może jakieś źródło do poczytania lub dokument do obejrzenia na ten temat?

  •  

   pokaż komentarz

   Kumpel przygniótł sobie rękę w okolicach bicepsu.

   @kwanty: Miałem to samo ale straciłem tylko możliwość podnoszenia dłoni, zrobiłem sobie usztywnienie nadgarstka i mogłem normalnie pracować (laptop, lutownica....). Cała sprawność wróciła po 3,5 miesiącu.

 •  

  pokaż komentarz

  Nadaje się to do wykopowego Bingo. Wszystko fajnie , ale już od długich lat słychać o rewelacyjnych terapiach, które niestety nie działają zupełnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @szlovak: nie od razu zbudowano Kraków. A to jest jakiś krok naprzód. 50 lat temu było fantazją przyszycie komuś ręki, żeby odzyskał w niej sprawność. Z rdzeniem też powoli idziemy naprzód. A jeszcze badania komórek macierzystych są dopiero na początku drogi. 20 lat temu było fantazją, że z komórek można wyhodować np nową małżowinę uszną. A teraz takie rzeczy się robi.

  •  

   pokaż komentarz

   @szlovak: Tiktorzy za bardzo nie pomagają. Celebryci od pokazywania dupy także jakoś nie skorzy. A wydają się tacy inteligentni jak mówią na jakiś temat xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Rasteris: popatrz w kilkanaście lat wstecz i takich momentów że już prawie że wynaleźli to trochę było. Tutaj brakuje konkretu anie jakieś pitu pitu że coś tam odkryli, a ostatecznie nic to nie daje

 •  

  pokaż komentarz

  Dlatego stwierdziliśmy, że w tworzeniu takich połączeń może pomóc specjalna platforma, która pomoże neuronom w wypełnianiu luk pomiędzy utraconymi połączeniami

  źródło: cdn.vox-cdn.com

 •  

  pokaż komentarz

  Może ktoś tak na chłopski rozum wytłumaczyć, dlaczego regeneracja rdzenia jest taka trudna/niemożliwa aktualnie ?

  •  

   pokaż komentarz

   @movax: bo u człowieka naturalnie nie ma takiego mechanizmu. Ręczne połatanie rdzenia jest zbyt skomplikowane, bo rdzeń składa się z wiązki milionów komórek nerwowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @movax Bardzo zacofaną naukę mamy obecnie, własciwie to nawet ciała nie umiemy przygotowac do lotu na Księżyc a co dopiero regenerować rdzeń mózgowy.

   Za mało widzimy, za mało rozumiemy. W nie uczciwym Świecie też żyjemy gdzie ludzi utalentowanych się nie wspiera a nawet eliminuję.

  •  

   pokaż komentarz

   @movax: @ZasilaczKomputerowy: @Raffffffffffffffff: bo to najbardziej wyspecjalizowane komórki w organizmie. Nie za bardzo powstają nowe. Nie ma z czego je odbudować. Masz dookoła Macierz i kom glejowe ale to takie pomagiery dla nerowych. Mogą powstać nowe połączenia i synapsy ale nowe komórki nie za bardzo.

   Poza tym neurony ruchowe (motoneurony) mają wypustki długości nawet 1metr.

   Włókna mięśniowe są podzielone na grupy. Każda grupa unerwiona jest przez 1 motoneurony. Im mniej włókien mięśniowych przynależy do jednego neuronu tym bardziej precyzyjne ruchy.

   A dwa to jak neurony zostają przerwane to najlepiej żeby połączyły się z tymi samymi jednostkami motorycznymi. No bo jak to neuron odpowiedzialny z Bicka będzie mógł ruszać paliczkiem. To będą bardzo chaotyczne ruchy z początku bo neuron wiedział że ma wiele włókien do kontroli a tutaj ma nagle nie te funkcje do spełnienia. Jego ruchy zapisne w korze ruchowej nie będą odpowiadać temu co widzisz i co wysłane jest zwrotne z receptorow czucia głębokiego. Gubi się w tym. I na nowo trzeba się nauczyć ruchów pojedynczymi strukturami mięśni.
   I z czasem jak się coraz więcej neuronów odbuduje / urośnie to coraz więcej włókien mięśniowych jest do dyspozycji.

   Można dodać że każdy człowiek ma tyle samo włókien mięśniowych ale dzięki ćwiczeniom włókna te stają się coraz grubsze.
   Co ciekawe to też da komórki dość mocno wyspecjalizowane jednak potrafią się zregenerować i są przez to większe.

   (Jest takie białko Tytyna która pomaga w regeneracji (największe białko w ciele człowieka) jak się je usunie u krów to zaczynają przerastać w mięśnie. Mam nadzieję że tutaj niczego nie pomyliłem)

   Jak masz zawał to serce też nie regeneruje się komórkami mięśniowymi tylko komórki obumierają wylewa się co tam mają w środku a zamiast nich powstaje tam blizna pozawałowy zbudowana z tkanki łącznej która to nie jest mięśniem i się nie kurczy stąd gorsza wydolność serca.

   Jak się zatniesz to skóra się zregeneruje bo te komórki są mało wyspecjalizowane. Kwadrat z jądrem który magazynuje keratynę do tego stopnia że po czasie umiera.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak masz zawał to serce też nie regeneruje się komórkami mięśniowymi tylko komórki obumierają

   @balbezaur: A jeśli komórki serca umrą ze starości?

   Oczywiście pojedyncze komórki, a nie cały organ :p

  •  

   pokaż komentarz

   @Grewest To serce przestaje się dobrze kurczyć. Dochodzi do niewydolności serca. na starość na pewno nie ma takiej dużej frakcji wyrzutowej jak i kurczliwość co serce sprzed 50lat.

   Może dojść do zwłóknienia jak macierz sama z siebie przerasta wlokinikiem. To samo dzieje się z np z płucami

 •  

  pokaż komentarz

  Poczułem się jak gorszy gatunek po przeczytaniu opisu :/