Niezwykłe rysunki (geoglify) na peruwiańskiej pustyni – losy kultury Nazca

Niezwykłe rysunki (geoglify) na peruwiańskiej pustyni – losy kultury Nazca

Prekolumbijskie Peru było ojczyzną wielu niezwykłych cywilizacji. Należy do nich Nazca – kultura, która pozostawiła po sobie imponujące geoglify, czyli ogromne rysunki zwierząt i mitycznych postaci. Według niektórych są one dziełem kosmitów. Prawda jest bardziej przyziemna, ale i tak interesująca.

 •  

  pokaż komentarz

  Według tej koncepcji rysunki na pustyni były używane do organizowania rytualnego życia społeczności, odzwierciedlały położenie gwiazd i stanowiły swego rodzaju kalendarz.

  To jest tak głupie, że nawet teorie Danikena wydają się bardziej sensowne. Jak rysunki, które widać tylko z powietrza mogą stanowić kalendarz. Autorzy podobnych wymysłów chyba sami nie wierzą w to co piszą.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak rysunki, które widać tylko z powietrza mogą stanowić kalendarz.

   @sciana: A na tak, że położenie linii wskazuje miejsce zachodu i wschodu słońca w poszczególnych porach roku

  •  

   pokaż komentarz

   A na tak, że położenie linii wskazuje miejsce zachodu i wschodu słońca w poszczególnych porach roku

   @Wlancznik: no i linie wskazujące te niby zachody i wschody mają po kilka/kilkanaście km długości bo takie kilkumetrowe to już by nie wystarczyły, już nie mówiąc że do określania wschodów i zachodów wystarczyłoby kilka kopczyków ułożonych z kamieni. Do tego nadal mamy rysunki zwierząt.

  •  

   pokaż komentarz

   no i linie wskazujące te niby zachody i wschody mają po kilka/kilkanaście km długości bo takie kilkumetrowe to już by nie wystarczyły, już nie mówiąc że do określania wschodów i zachodów wystarczyłoby kilka kopczyków ułożonych z kamieni. Do tego nadal mamy rysunki zwierząt.

   @sciana: Mi tego nie musisz mówić. Pytania po co wkładać tyle wysiłku dla tak "prostej" rzeczy oczywiście pozostają.

   Rysunki to oddzielna sprawa. Jest na tej pustyni centralny punkt w którym część tych linii się zaczyna i biegnie w kierunku Andów, Amazonii i Oceanu, a rysunki rzekomo oznaczają te kierunki. Nie jest to aż tak nieprawdopodobne bo to jest prawdziwa pustynia i żadnych małp tam nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @sciana: a po co budowano obserwatoria astronomiczne w starożytności? Wystarczy kilka kopczyków które wiatr rozwieje.
   Dla starożytnych to było być albo nie być. Wtedy , aż do czasów nowożytnych, żywności było tyle bu przetrwać. Po co wiedzieć kiedy najlepiej sadzić by było więcej? To tak jak w latach 60-tych XX wieku komuniści francuscy pojechali do ZSRR i dziwili się dlaczego na pierwszych stronach gazet były informacje o zbiorach. Ano dlatego, że w ZSRR od lat 30-tych aż do późnych 70-tych panował głód.

 •  

  pokaż komentarz

  Według niektórych są one dziełem kosmitów.

  Nie jest dziełem kosmitów, ale tworzyli je dla kosmitów (Bogów) ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Ten z okładki trochę podobny ( ͡º ͜ʖ͡º)

  źródło: ei_1638260306937.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Chris miekina w Polaraxsie fajnie mówi na tego typu tematy :) lubię posłuchać, chwilami jest zabarwienie fantasy, ale można się dowiedzieć sporo ciekawostek, zdecydowanie polecam.

 •  

  pokaż komentarz

  Czym tu się zachwycać każdy kościół miał służyć do kontaktu z kosmitami w efekcie był instytucją do kontroli tłumów.