Jak pracodawcy mogą poprawić kondycję psychiczną pracowników po pandemii?

Jak pracodawcy mogą poprawić kondycję psychiczną pracowników po pandemii?

Niepewność i niepokój związany z niekończącą się pandemią Sars-CoV-2 wystawiają na próbę kondycję psychiczną pracowników. Psycholog Joanna Węglarz udziela pięciu rad dla pracodawców, jak skutecznie wpłynąć na poprawę samopoczucia swoich pracowników.

 •  

  pokaż komentarz

  Pięć porad psychologa dla pracodawców:

  - Wsparcie psychiczne ze strony przełożonego, czyli krótkie cotygodniowe spotkania z pracownikiem (offline lub online) ukierunkowane na jego potrzeby. Podczas spotkań one-to-one szef ma szansę dowiedzieć się, jaki są problemy osobiste i zawodowe podwładnego, i w jaki sposób firma może pomóc mu je przezwyciężyć. Ważne jest też poświęcenie czasu podczas spotkań całego zespołu na problemy interpersonalne i dobrą atmosferę w miejscu pracy.
  - Wdrożenie programu „Well-being”, czyli wsparcie w zakresie umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz poprawy efektywności w pracy. Jeśli pracodawca widzi, że pracownik jest zrezygnowany, przytłoczony obowiązkami i mało produktywny, może zaoferować mu możliwość kontaktu z psychologiem lub coachem, by określić, z czym ma największe bieżące problemy np. z radzeniem sobie ze stresem, delegowaniem zadań, asertywnością, ustaleniem priorytetów, komunikowaniem itp.
  - Program „Wsparcie mentalne dla biznesu”. Jeśli pracodawca widzi, że pracownik nie potrafi odnaleźć się w firmie, nie czuje się częścią zespołu, nie ma motywacji do pracy, wówczas warto zaproponować regularne spotkania z psychologiem lub coachem. Dotyczy to zarówno kadry zarządzającej, jak i pracowników niższego szczebla. Eksperci będą w stanie stworzyć zindywidualizowane programy wsparcia oparte o pogłębioną diagnozę przyczyn problemów wśród pracowników i w firmie. Pracodawca dzięki informacjom zwrotnym od podwładnych może także wdrożyć odpowiednie zmiany i procedury w oparciu i potrzeby i możliwości całego zespołu, aby zwiększyć jego efektywność.
  - Zachęcanie do prowadzenia zdrowego trybu życia - pracodawca w trosce o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników powinien wspierać ich w poprawie jakości życia np. zachęcać do zdrowego jedzenia (owocowe dni, szkolenia z zakresu zdrowej diety), wspólnych ćwiczeń (np. joga w pracy lub zajęcia sportowe poza pracą, wykupienie karnetów sportowych), a także wdrażać programy nauki korzystania z technik relaksacyjnych. Mindfulness i ćwiczenia oddechowe to proste i bardzo skuteczne sposoby radzenia sobie z napięciem i stresem.
  - Integracja zespołu - warto organizować aktywności, które wzmocnią więzi pracowników między sobą i z firmą. Mogą to być relaksujące wyjazdy weekendowe (np. do SPA), wieczorne wyjścia do klubów czy restauracji, wspólne zajęcia sportowe, aktywności dla rodziców z dziećmi z okazji Mikołajek czy Świąt Bożego Narodzenia.

 •  

  pokaż komentarz

  To ja wam napisze jak nowocześnie sobie radzić ze stresem w pracy u zalogi szanowni psychologowie :-)))

  - zabronić parkować pod firmą autami , nich przyjeżdżają do roboty zbiorkomami i rowerami o każdej porze roku :-))) .
  Mają ruch i nie potrzeba żadnych karnetów na zajęcia sportowe, czy tam na yogę .:-))) wykazujemy przy tym troskę o zdrowie siły roboczej .

  - zatroszczyc się by nie mieli czasu na plotkowanie , pilnować czasu przerw w pracy , wspierać w sposób szczególny donosicieli i dupowlazów .
  - w tym momencie wyjazdy integracyjne wybijamy im z głowy , sami nie będą chcieli nigdzie jechać :-)))

  - Na owocowe czwartki zamawiać owoców w ilości 30g na osobę by wzbudzać w pracowniach poczucie winy ,że się zjadlo za kogoś :-))) będzie to powód do oszczerstw i konfliktow :-)))
  a niech się drapią między sobą co spowoduje wzrost dyscypliny pracy i masowe podpierdalanie.

  - wspieramy mentalnie pracowników mówiąc o kryzysie spadku dochodowosci i zmniejszonej wydajności pracy zespołu .O potrzebie reorganizacji itp. sami się zestresują i godzinę przed rozpoczeciem pracy już będą na stanowisku :-))) a o to nam chodziło - udajemy że nie widzimy tego poświęcenia i przechodzimy do tego jak do obowiązku :-)))

  - na wszystkie potrzeby pracowników jesteśmy otwarci udajemy że słuchamy ich by o rozmowie z chwię zapomnieć ,
  Preferujemy w zatrudnieniu osoby zadłużone po same kule dzieki temu mamy wyższa kulturę w jakości pracy :-))

  - paczki na święta jak już musimy to damy , jednak lepiej wychodzimy na bonach .A niech mają za te 200 godzin roboty za darmo ochłap i niech się cieszą ,że mamy do nich serce .

  No i jak tam psychologowie , zapomnialem o czymś :-)))

 •  

  pokaż komentarz

  Wsparcie psychiczne ze strony przełożonego, czyli krótkie cotygodniowe spotkania z pracownikiem (offline lub online) ukierunkowane na jego potrzeby.
  To już byłby powód bym myślał o zmianie pracodawcy, Dalej jest tylko gorzej. Co za odklejeniec to wymyśli?