Szwedzka polityka epidemiczna jedna z najlepszych.

Szwedzka polityka epidemiczna jedna z najlepszych.

Można rzec, że Szwedzi mają już za sobą odporność zbiorową. Niska liczba zgonów i niższa liczba zakażeń niż w ubiegłym sezonie. Gdybyś ktoś miał wątpliwości co do źródła, źródło pochodzi z google.

 •  

  pokaż komentarz

  Szwedzi nie prowadzą również zamordystycznej polityki antycovidowej jak Australia, Austria, Niemcy i wiele innych krajów Europy zachodniej. Miejmy nadzieje, że i Polska nie pójdzie drogą tych krajów, jak chociażby nasi sąsiedzi Czesi czy Słowacy.

 •  

  pokaż komentarz

  Pandemia w ciągu dwóch lat sprawiła, że straciłem wiarę w nasz naród jako całość. I nie chodzi tu ani o szczepienia, ani tych, którzy twierdzą, że są one niepotrzebne.

  W dwa lata niemla wszyscy Polacy pokazali swoją prawdziwą twarz. Jest nią wszechobecna nienawiść i pogarda wobec odmienności pogladów. Do tej grupy zaliczają się zarówno ludzie, którzy nie chcą się szczepić jak i ci, którzy szczepić się chcą. Jedni i drudzy obdarzają bliźniego tak nieprawdopodobną dozą pogardy i ironi, że żal mi patrzeć.

  W obu grupach nie ma mowy o rzeczowych, zdystansowanych i pełnych argumentach dyskusjach. Jest tylko proste klasyfikowanie i kategoryzowanie ludzi w oparciu o proste fakty. Aaa ty to jesteś tępy antyszczepionkowiec - ale nie zadaje się pytania DLACZEGO cechuje się taką postawą. Aaa ty to jesteś tępy baran, który poddaje się farmakoterapii - ale nie zadaje się pytania DLACZEGO cechuje się taką postawą.

  Serio. Jesteśmy narodem debili. I niestety niedebilem nie czyni nas ani szczepienie ani jego brak, ale nasza postawa wobec drugiego czlowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: patrzysz na to z niewlasciwej perspektywy. Uwagi ktore stosujesz odnosza sie do Homo Sapiens Sapiens w calosci, nie do potomkow Lecha. Na ten beznadziejnie prostej zasadzie opieraja sie wszystkie rzady wszystkich krajow - sklocanie ludzi miedzy soba w mysl rzymskiej juz reguly 'divide et impera'. Żresz sie z sasiadem to wladza moge krecic swoje waly. Idziesz z sasiadem za reke i mysl o wspolnym dobrze - okazuje sie, ze to rzadzacy sa sprawiajacymi problemy. Tak jest w absolutnie kazdej spolecznosci - od ludzi grajacych w planszowki po wspolnoty mieszkaniowe. To dlatego decydenci tak nienawidza spojnych i skonsolidowanych grup jak chociazby silna rodzina, bo rozbite i samotne jednostki sa znacznie, znacznie prostsze do zmanipulowania i sterowania.

   Dlatego zamiast psioczyc na 'antyszczepow' ktorzy antyszczepami nie sa i krecic beke z 'govern me harderow' trzeba zlapac sie za rece i dzialac razem, bo cel kazdy ma wspolny - wlasny dobrobyt. Tenze dobrobyt nie powstaje na krzywdzie sasiada jak sie nam wpajalo przez ostatnie dziesieciolecia a na wspolpracy wlasnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: jak mam mieć pokojowe nastawienie wobec covidian, skoro za brak szczepień najchętniej wj?@#liby mnie do obozu koncentracyjnego ?

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: Ja mam tak samo, całkowicie zmieniły się moje odczucia do naszego narodu i ludzi w ogóle.
   Z natury zawsze byłem altruistą i patriotą, chciałem wspierać, pomagać i dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju świata. Od małego angażowałem się charytatywnie.
   Teraz dostrzegłem i zrozumiałem, że ludzie w dużym stopniu to zawistne zjeby, za którymi nawet nie ma się co wstawiać. Pełni hipokryzji i złości. Nie poszukują prawdy, tylko potwierdzenia swoich najróżniejszych racji. Kłamią, manipulują i mają takie niszczące podejście do wszystkiego, że chcieliby cały świat zaorać, ale woli i chęci do naprawy już brak.

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: @werter_do_jercewa:
   a) przecież tak było od dawna, choćby w podziale PiS vs PO.
   b) jeśli dokonujecie obserwacji głównie w Internecie to wnioski z nich będą zupełnie nierealistycznie pesymistyczne. Ludzie są znacznie bardziej racjonalni i otwarci na dialog na żywo. A Internet, poza tym że radykalizuje normalnych ludzi, roi się od troli. Nieraz czytając dyskusje na wypoku mam wrażenie że to rozmowy płatnych troli z obydwu stron barykady, z okazjonalnym udziałem troli z zamiłowania i sporadycznym co najwyżej głosem jakiegoś "normalnego człowieka". ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: Nie wiem czy Cie to pocieszy, ale u mnie w pracy bardzo duzo i czesto rozmawialismy o szczepieniach, badaniach, itd. Mniej wiecej polowa szczepiona, a polowa niezaszczepiona. I nie mamy z tym zadnego problemu. Zadnego obrazania czy wywolywania presji.

  •  

   pokaż komentarz

   W dwa lata niemla wszyscy Polacy pokazali swoją prawdziwą twarz. Jest nią wszechobecna nienawiść i pogarda wobec odmienności pogladów.

   @deathcoder: no to chyba masz tag #polityka na czarnej liście ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: ja również, ale z innego powodu, mianowicie edukacja od lat jest powszechnie dostępna, mamy XXI wiek a ludzie sie nie chcą szczepić. To jest po prostu objaw nędzy i rozpaczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: Jestem jeszcze młody ale zauważyłem to dużo wcześniej. W roku 2010 wydawało się, że to apogeum.

  •  

   pokaż komentarz

   @KEjAf: nie do końca masz rację. W dialogu na żywo masz nie tyle otwartość na dialog, co powściągliwość w wyrażaniu poglądów - czyli de facto grę, w której zakłada się maskę zależnie od sytuacji. Znam to z autopsji. Rozmawiasz z gościem, mówisz, że się szczepiłeś, bo KONKRETNIE TY SAM uważasz, że to dla Ciebie dobre, bo masz kilka chorób współistniejących i uznałęś DLA SIEBIE to za dobre rozwiązanie. Ten ktoś Ci przytakuje mówi, fajnie że masz dystans, że mówisz o swoich potrazebach, ael akceptujesz też odmienność, a potem za Twoimi plecami w innej pozornie otwartej rozmowie z innym antyszczepionkowcem mówi: a ty wiesz, że oni się szczepili? Kto by pomyślał, że ulegną tej manii itd.

   To jest jedna wielka gra pozorów. Internet to nie jest miejsce, w którym ludzie zachowują się inaczej niż na codzień. Po prostu są bardziej prawdziwi niż poza internetem, bo NIE BOJĄ SIĘ pokazać własnej twarzy.

   @Aggressor83: Jestem w edukacji domowej z synem od tego roku. Dzieciak od lat świadectwa z paskiem. Jak zaczęliśmy sami pracować okaząło isę, że szkoła w zasadzie niczego sensownego go nie nauczyła.

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: a ja obrażam i tych co się zaszczepili i tych co się nie zaszepili :/

  •  

   pokaż komentarz

   @werter_do_jercewa: A ty niemal jedyny idealny. Święty za życia.

  •  

   pokaż komentarz

   @deathcoder: tak Ci sie wydaje tylko, kiedys szkół nie było i ludzie byli analfabetami. Korzystasz własnie z tego że ktoś Cie kiedys nauczył podstaw i teraz ty je mozesz dalej przekazac.
   Ps. nie mówię że nasz system edukacji jest idealny, bo nie jest i wymaga reform, ale to nie znaczy ze bez niego byłoby lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   Jest nią wszechobecna nienawiść i pogarda wobec odmienności pogladów.

   @deathcoder: Śmiesznie to brzmi w twoich ustach. Ktoś kto gardzi przekonaniami i poglądami innych pisze że stracił wiarę w ludzi bo tacy są ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Dotychczasowa liczba zgonów na milion mieszkańców:
  Norwegia - 192
  Finlandia - 243
  Szwecja - 1484

  Ktoś jeszcze ma wątpliwości która strategia była lepsza???

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: Szwedzka. Życie nie jest po to aby żreć, siedzieć w domu i bać się śmierci. Parafrazując klasyka: "Kto umrze ten umrze i trudno."

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: to teraz jeszcze sprawdź odchyłek zgonów w 2020 w stosunku do typowej średniej w Szwecji z ostatnich kilkudziesięciu lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: chyba niepoważny jesteś jeśli myślisz, że będę za ciebie lekcje odrabiać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier: Jeśli się na jakieś dane powołujesz, wypadałoby byś je przytoczył.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile Tak to jest grypa zabija, oraz tworzy nieregenerowalne skutki na zdrowiu. Po covidku po pół roku organizm jest zregenerowany.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile:

   Średnia roczna zgonów rocznie w Szwecji od 1968 r.: 93085
   Liczba zgonów w 2020 r. w Szwecji: 98124

   Różnica: 5039.

   5039 zgonów więcej od średniej rocznej, a to wszystko przy braku radykalnych lockdownów i maseczek. Pogrom.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier: To który kraj lepiej sobie poradził z epidemią?

   Szwecja?

   źródło: Zrzut ekranu 2021-12-01 145918.png

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier: Czy może Norwegia?

   źródło: Zrzut ekranu 2021-12-01 145937.png

  •  

   pokaż komentarz

   To który kraj lepiej sobie poradził z epidemią?

   @LudzieToDebile: w ogóle nie zrozumiałeś co chciałem przekazać. Twój nick faktycznie potwierdza kategorię ludzi, do których się zaliczasz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier: Skoro twierdzisz, że 8 tys. nadmiarowych zgonów to nic...Bo to, zdaje się, chciałeś przekazać. To ja się z tym nie zgadzam.
   I ponawiam pytanie: kto lepiej poradził sobie z pandemią? Szwecja czy Norwegia?

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: Szwecja ponieważ nie miała znacznej nadwyżki zgonów odbiegającej od swojej średniej i jednocześnie nie zrujnowała lockdownami życia psychicznego i społecznego ludzi. Ale obawiam się, że tego nie ogarniesz bo widzisz świat zero-jedynkowo. Pewnie dlatego, że twój nick.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier: Ty umiesz czytać wykresy słupkowe? Naprawdę nie widzisz, że w Szwecji zmarło kilkanaście procent ludzi więcej, niż w poprzednich latach, a w Norwegii nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile:

   w Szwecji zmarło kilkanaście procent ludzi więcej

   Nie kłam. Podałem wyliczenia. Szwecja nie miała w 2020 jakiejś ogromnej odskoczni w zgonach niż swoja typowa roczna średnia.

   Tak jak mówiłem:

   obawiam się, że tego nie ogarniesz bo widzisz świat zero-jedynkowo. Pewnie dlatego, że twój nick.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier: Ale widzisz to, czy nie widzisz? Dasz radę odpowiedzieć?

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: jak wyżej. Nie mam nic więcej do dodania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier: Czyli uciekasz od odpowiedzi na trudne (dla ciebie) pytania. Znana taktyka szurów.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: nie, nie uciekam. Wytłumaczyłem ci wszystko co chciałem wytłumaczyć, nie rozumiesz tego, trudno. Nie mam zamiaru kopać się z człowiekiem zaliczającym się do kategorii twojego nicka.

   BTW, w Szwecji w 1993 zmarło 97007 ludzi. Cóż to za pandemię wówczas mieliśmy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier: Pokazałem ci konkretne liczby (a nie średnią za ostatnie pół wieku!!!) i wyraźnie widać, że w Szwecji w 2020 zmarło kilkanaście procent więcej ludzi niż w 2019. Za to w Norwegii nie było żadnego wzrostu śmiertelności.
   Nie rozumiem dlaczego udajesz, że tego nie widzisz???

  •  

   pokaż komentarz

   Pokazałem ci konkretne liczby (a nie średnią za ostatnie pół wieku!!!) i wyraźnie widać, że w Szwecji w 2020 zmarło kilkanaście procent więcej ludzi niż w 2019

   @LudzieToDebile: no właśnie. Bo traktujesz dane wybiórczo. Dlatego nie rozumiesz nic z tego co chcę ci przekazać.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: u nas 84 tys zgonów to chyba jednak sporo względem szwecji?

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier: To może weźmy średnią z całego wieku albo i millenium? Porównywanie tylko rok do roku jest bez sensu, bo mogła wystąpić jakaś fluktuacja, dlatego pokazałem dane za ostatnie 10 lat. I są one w miarę stabilne, a rok 2020 wyraźnie się wyróżnia. Dlaczego nie wyróżnia się w Norwegii? Masz jakiś pomysł?

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: To mówi tylko tyle że najskuteczniejszym lekarstwem jest dystans społeczny a nie szczepionki. Wirus ginie najszybciej w rejonach o niskiej gęstości zaludnienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Innovator: Zgadza się. Dlatego porównuję Szwecję i Norwegię - kraje podobne pod wieloma względami.
   Dotychczasowa liczba zgonów na milion mieszkańców:
   Norwegia - 192
   Szwecja - 1484

   Czy naprawdę można mieć wątpliwości, które podejście było lepsze???

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: Daj spokój, facet jest typowym szurem, jak mu pokażesz dane to powie że wyrwane z kontekstu albo zafałszowane, bo się nie zgadza z jego wizją świata.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: Dodatkowo szury nie rozumieją, że u nas taktyka szwedzka skończyła by się tragedia, bo mamy dużo gorszą służbę zdrowia.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: W Szwecji skonczy sie pandemia, w krajach stosujacych lockdown bedzie trwala i ostatecznie wyjdzie na to samo.

  •  

   pokaż komentarz

   Czy naprawdę można mieć wątpliwości, które podejście było lepsze?

   @LudzieToDebile: Ale przynajmniej nie zrujnowali życia społecznego!!!!!!!!111jeden

   pokaż spoiler ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   W Szwecji skonczy sie pandemia, w krajach stosujacych lockdown bedzie trwala i ostatecznie wyjdzie na to samo.

   @Holyto: A to się dopiero okaże. Niemniej na podstawie dotychczasowych liczb i aktualnych liczb zgonów, Norwegia musiałaby "utrzymywać" pandemię przez dekady, by dogonić Szwecję. Tak więc szczerze wątpię.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: poza tym co podałeś ludzie nie rozumieją jeszcze jednej rzeczy - tak niska mimo wszystko śmiertelnośćw Szwecji jest nieosiągalna w kraju takim jak Polska (ze szwedzkim podejściem) - oni mają środki i zasoby oraz o wiele mniejszą liczbę ludności. Podobny scenariusz w cztery razy bardziej zaludnionej Polsce to byłby całkowity paraliż służby zdrowia (już teraz mieliśmy obłożenie na granicy wydolności).
   Nie wszystkie dane przekładają się liniowo.
   Tym bardziej porównując kraj bardziej rozwinięty z lepszym zapleczem.

   Ale to są rzeczy niesprawdzalne. I oby do ich sprawdzenia nie musiało dojść.

  •  

   pokaż komentarz

   @TypowyZakolak: @bylo_sobie_zycie: @LegoBatmanRules: Staram się przemówić szurom do rozsądku, pokazuję liczby, uzasadniam, ale chyba marne tego efekty. Logika i matematyka nie są mocną stroną szurów.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: Mi się już nie chce wchodzić na wykop, tylu tu idiotów się namnożyło ostatnio.

   Natomiast kibicuję Ci i Tobie podobnym, wszystkim tym którzy jeszcze mają zapał, żeby się z tymi debilami kopać.

  •  

   pokaż komentarz

   @bylo_sobie_zycie: przecież już latem 2020 mieliśmy luźniejsze obostrzenia niż w Szwecji, a do załamania systemu doszło, tylko w sposób inny niż straszono.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: to ze zmarło troche starców to nie nzaczy że trzeba rujnować wzsystkim po calosci życie i biznesy. Pozatym coś mi sie wydaje ze jak wezmiesz iloscu z kilku lat trzeba jeszcze poczekać to tam gdzie lokdałny odjadziesz tych samych umarlych staruchow tylko rozciagnietych w czasie. Pozyli ze rok dwa dłużej. Za to napeeno bedzie wiecej desperatow i chadzacej onkologii wiec kto wie moze i bedzie więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @zbuczyn: Żeby poznawać, odkrywać i doświadczać.

  •  

   pokaż komentarz

   To który kraj lepiej sobie poradził z epidemią?

   @LudzieToDebile: norwegia jest znana z bardzo wysokiego poziomu opieki zdrowotnej. na całym świecie ludzie którzy umierają, to głównie już chorzy, którym odmawia się opieki, bo śmiercionośny wirus co zabija 0.08% 80 latków z chorobami współistniejącymi.
   poziom odcięcia od opieki (z dowolnego powodu) koreluje z poziomem śmiertelności - dlatego w takiej bolzce ludzie padają masowo, na tle innych krajów.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: dowód empiryczny, że sobie poradził gorzej.
   obostrzenia nie wydają się być decydujące - porównaj z bolzgą gdzie były duże restrykcje, a mamy 2x więcej nadmiarowych zgonów niż szwecja.

  •  

   pokaż komentarz

   @lonegamedev: Dotychczasowa liczba zgonów na milion mieszkańców:
   Norwegia - 192
   Szwecja - 1484

   Mało?

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: co mało? jak zestawisz to z bolzgą, która miała obostrzenia i wiele razy więcej nadmiarowych zgonów? restrykcje nie są głównym czynnikiem. za to jakość opieki owszem.

  •  

   pokaż komentarz

   @lonegamedev: Nie zestawiam niczego z bolzgą. Porównuję Szwecję i Norwegię. Tylko tyle i aż tyle.

  •  
   n...t

   +3

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: Ok, przyjmijmy że masz rację. Lockdowny działają. Niech Ci będzie, powiedzmy że przekonałeś mnie. Ale zobacz. Norwegia może się bawić w wypłaszczanie krzywej, bo to bardzo bogaty kraj śpiący na ropie, a Polskę na to nie stać. Już to przerabialiśmy, zamykaliśmy nawet lasy. Gospodarka była łatana dodrukowanymi pieniędzmi, teraz to nas boleśnie gryzie w dupę, a to dopiero początek. Gospodarka już na tym etapie jest wpół zdemolowana, inflacja zbliża się do 10%, pomocy z UE nie ma, a biorąc pod uwagę sytuację międzynarodową zaraz może dojdą koszty prowadzenia jakiegoś konfliktu militarnego. A tutaj ktoś jeszcze opowiada się za lockdownami xD

   OK, to co oprócz lockdownów pozostaje? No tak, zamordyzm szczepieniowy. Realistycznie bez wprowadzania faszyzmu może udałoby się zaszczepić 70%, może 75% populacji, reszta pozostanie uparta, nawet dla zasady. No i co z tym zrobisz?

   Skoro lockdowny i szczepionki odpadają, nie wiem po co już ta dyskusja. Dla mnie temat jest zamknięty - zaciskamy zęby i jakoś to będzie. Trochę schorowanych staruchów wymrze, może ZUS będzie miał lżej xD Tyle w temacie.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie zestawiam niczego z bolzgą. Porównuję Szwecję i Norwegię. Tylko tyle i aż tyle.

   @LudzieToDebile: rozumiem, jak fakty nie pasują do ideolo - to gorzej dla faktów ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: No i co? Średnia długość życia spadła pewnie o jakiś dzień na mieszkańca.
   Podczas gdy tam gdzie były lockdowny, realistycznie spadła o czas ich trwania. Bo więzienia w domu życiem nie można nazwać.

  •  

   pokaż komentarz

   @nawet: Inaczej będziesz śpiewał, jak twoi rodzice "wymrą".
   Ja tylko pokazuję, czarno na białym, że strategia szwedzka, czyli nic nie robimy, jakoś to będzie, przynosi jakieś 8 razy tyle zgonów co strategia norweska.
   Zamykanie lasów to, oczywiście, głupota naszego rządu, ale niechby choć noszenie maseczek wymusili.

  •  

   pokaż komentarz

   @lonegamedev: Gdyby u nas przyjąć podejście szwedzkie to mielibyśmy nie 500 a 5 tys. zgonów dziennie.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: 500 zgonów zamiast 5tys? to chyba lepiej ( ͡° ͜ʖ ͡°) a poważnie, to przesadzasz. umierali głównie ludzie pozbawieni opieki, tych jest skończona ilość.

  •  
   n...t

   +1

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: Wymrą, nie wymrą, moje osobiste emocje są słabym argumentem. Uchronimy 50-100 tys. ludzi przed śmiercią, ale pozbawimy studentów pracy i wywalimy 2 miliony kredyciarzy na bruk jak będziemy ratować inflację 30% stopami xD

  •  

   pokaż komentarz

   @nawet: Pytanie co jest więcej warte - czyjeś życie czy czyjaś praca?

  •  
   n...t

   0

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: Życie jest więcej warte, dlatego właśnie nie stać nas na jego ratowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Ty umiesz czytać wykresy słupkowe? Naprawdę nie widzisz, że w Szwecji zmarło kilkanaście procent ludzi więcej, niż w poprzednich latach, a w Norwegii nie?

   @LudzieToDebile: a czy ty nie rozumiesz tego co pisze rozmówca? @Krupier widzi ten twój wykres i to że jeden słupek jest wyższy niż pozostałe, to jest dość oczywiste, ale nie zgadza się z wnioskiem. Możecie sobie skakać do gardeł i krzyczeć który jest ślepy choćby i rok, nie zgadzacie się na innej płaszczyźnie.

   Tak w ogóle, nie ma tam wzrostu o kilkanaście procent, na oko we wcześniejszych latach dekady średnia jest powyżej 90k, a w tym - 98k z groszem. Jakkolwiek byś tego nie liczył, 8 to nie więcej niż 10% z 90.

   I to prawda że Norwegia może mieć jeszcze odrobinę więcej pandemii przed sobą niż Szwecja, poza tym może się okazać że śmiertelność w Szwecji teraz spadnie poniżej średniej, bo spośród osób które miały umrzeć w 2022 czy 2023, część umarła już w 2020 i 2021, bo wirus je przepchnął przez próg nad którym stały. A może nie spadnie, bo pokowidowe powikłania jeszcze będą ludzi ciągać do grobów, nie wiadomo.

   Ale mniejsza o to ile sokładnie na sztuki było tych nadmiarowych śmierci, w każdym razie względnie niewiele - Szwecja ma ponad dziesięciomilionową populację, te osiem tysięcy to mniej niż jeden promil. Jedna osob na tysiąc. Czy jest to tragedia? Tak, każda śmierć to tragedia, choć uczciwie (ale może trochę socjopatycznie) jest zauważyć że nie każda śmierć to taka sama tragedia, w szczególności śmierć osiemdziesięciolatka jest łatwiejsza do zaakceptowania niż dwudziestolatka. I większość kowidowych śmierci było bliżej tych łatwiejszych do zaakceptowania. Przypuszczam wręcz że w wielu wypadkach większą tragedią dla otoczenia i samych denatów był nie fakt że babcia czy dziadek umiera, a że muszą umierać sami i nie można ich już przed śmiercią zobaczyć, bo lodkałn.

   Tak czy inaczej jest to tragedia, ale czy warto poświęcać wolność i dobrobyt i w jakim stopniu, żeby takiej tragedii zapobiec? No, to na pewno nie jest oczywiste pytanie. Na pewno w historii nieraz zdarzało się że więcej niż jeden promil populacji poświcał swoje życie (na przykład idąc na wojnę) w imię walki o wolność i dobrobyt i generalnie bardzo często uważamy takie ofiary za bohaterskie, słuszne, uzasadnione.

   I nie da się rozstrzygnąć tego problemu przez porównanie wysokości słupków i na pewno nic ci w takim sporze nie da obrażanie rozmówcy i dopytywanie czy aby przypadkie mie jest ślepy i te słupki widzi. Bo w ogóle nie na tej płaszczyźnie się z nim nie zgadzasz.

   pokaż spoiler Może dodam do tego takie proste wyliczenie, tak z bezdusznej matematycznej perspektywy - jeśli zmarł jeden promil populacji, można się zastanowić jak duża jest to strata liczona w czasie życia średnio na głowę. Dajmy na to że ludzie żyją średnio 80 lat, czyli jakiś tysiąc miesięcy, jeśli jedna na tysiąc umiera, to jest to średnio strata miesiąca na głowę - gdyby umarła na początku życia. Tak naprawdę jest to dużo mniej bo umierały głównie osoby starsze (którym już niewiele miesięcy życia pozostało i niewiele ich przez to straciły). No ale niech będzie (ze świadomością że to grube przeszacowanie), że ze względu na kowidowe śmierci ludzie stracili średnio miesiąc życia. A z drugiej strony - ile czasu ludzie tracą przez lockdown, czy można powiedzieć że stracili przez niego miesiąc życia? Niektórzy stracili znacznie więcej (na przykład biznesy budowane latami).
   Czy można w taki sposób mierzyć życie - prostą matematyką, średnią po populacji? Nie, to oczywiście proste, bezduszne wiliczenie, pomijające miliony aspektów, ale może z grubsza przybliżyć skalę tego czy tamtego problemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @KEjAf: Kilkanaście procent jest w stosunku do 2019 roku, zaś do średniej za ostatnie 10 lat to faktycznie będzie poniżej 10%.
   Zgadzam się, że obrażanie rozmówcy wiele nie da, zwłaszcza w moim przypadku, bo inwektywy w moim kierunku spływają po mnie tak samo, jak twarde dane po szurach :D

   Gdybyś spytał te 10 tys. Szwedów, czy warto poświęcać wolność narodu, to zgadnij co by ci odpowiedzieli?

  •  

   pokaż komentarz

   czytaj uważnie.

   @LudzieToDebile: ty za mądry to nie jesteś co? czy po prostu niepełnosprawny heheszkowo?

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile:
   No, wiesz, łatwo Ci poszło przeskoczenie ze statystyki na "a gdyby tak wasza babcia". Ale skoro już tak zrobiłeś - skąd wiesz co by ci Szwedzi powiedzieli, pytałeś ich?

   Ja na przykład spotkałem się z wieloma głosami emerytów i rencistów postaci mniej więcej "jak mam umrzeć to umrę, ale wolę korzystać z życia niż siedzieć zamknięty w domu".

   A z drugiej strony, dlaczego chcesz pytać o zdanie właśnie akurat tych, zapytaj też na przykład o to czy się cieszą z ograniczeń tych młodych, zdrowych Polaków, w otoczeniu których nikt nie umarł a którzy stracili swój biznes przez lockdown i nie mają czym spłacać kredytu budowlanego, którego rata wzrosła przez podniesienie stóp, a do tego już nie wystarcza na pokrycie kosztów budowy domu, bo te też drastycznie wzrosły i wszystko to spowodowane zawirowaniami związanymi z covidowymi ograniczeniami.

   ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Kilkanaście procent jest w stosunku do 2019 roku

   @LudzieToDebile: a weź policz w stosunku do 1993 roku. Bo czemu nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @KEjAf: Sprawa jest prosta. Wszystko otwarte dla zaszczepionych, a zamknięte dla nieszczepów. Biznesy żyją, ludzie żyją, jedynie nieszczepy się męczą, bo nie mogą pójść na kawusię do restauracji. No ale to niemożliwe przy rządzie, którego elektorat składa się głównie z nieszczepów.

  •  

   pokaż komentarz

   a weź policz w stosunku do 1993 roku. Bo czemu nie?

   @Krupier: A może do 1945 albo 1410? Bo czemu nie?

   Naprawdę nie rozumiesz dlaczego nie należy porównywać takich danych odległych od siebie o ćwierć wieku tylko do możliwie świeżych danych?

  •  

   pokaż komentarz

   Naprawdę nie rozumiesz dlaczego nie należy porównywać takich danych odległych od siebie o ćwierć wieku tylko do możliwie świeżych danych?

   @LudzieToDebile: ja rozumiem, ty nadal nie. Dlatego ja ci podałem względnie średnią wyliczoną na podstawie w miarę długiego czasu by właśnie dać całościowy obraz na liczbę zgonów w tym kraju i by te dane wyglądały wiarygodnie. A ty sobie wybierasz ostatni rok bo tak ci pasuje bo wtedy akurat było mniej zgonów. Jesteś niepoważny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier: Nie zauważyłeś, że tam było 10 słupków na wykresie, który podałem? Właśnie po to podałem 10 lat by uniknąć porównywania do jakiegoś wybranego roku, kiedy zgonów mogło być więcej lub mniej. Średnia 10-latnia to około 90 tys. zgonów. W 2020 nastąpił więc wzrost o blisko 10% względem tej średniej i o ponad 11% względem 2019. I to jest w miarę rozsądne porównanie, a nie porównywanie do danych sprzed pół wieku, kiedy śmiertelność ludzi była znacznie wyższa niż dziś!

  •  

   pokaż komentarz

   I to jest w miarę rozsądne porównanie, a nie porównywanie do danych sprzed pół wieku, kiedy śmiertelność ludzi była znacznie wyższa niż dziś!

   @LudzieToDebile: nie ogarniasz czym jest średnia, co nie?

   Ok, ja się poddaję.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: tak segregacja szczepionkowa jako lek na wszystko, zupełnie jak w latach 40 tramwaje tylko dla Niemców...

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier: A ogarniasz czym jest wariancja i odchylenie standardowe?
   Masz doucz się: https://www.statystyczny.pl/odchylenie-standardowe-dla-poczatkujacych/
   Tam masz dobry przykład z wynagrodzeniami, może zajarzysz?

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: Tak nawiasem mowiac tego wykresu Norwegi to czlowiek spodziewalby sie jakis gwaltownych skokow po tak przerazajacej pandemii. A na tym wykresie spokoj jak na srodku jeziora.

  •  

   pokaż komentarz

   @jinnoman: No bo w Norwegii na covid zmarło 1000 osób, więc trudno żeby było to widać przy 40 tys. zgonów rocznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: Szwedzka. Kto się boi niech się zamuruje w domu. Kto się nie boi ryzykuje, może umrze, ale przynajmniej pi życiu, a nie po wegetacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: Ciekawe. W Irlandii prawie 32 tys zgonow w 2020 z czego 1700 na covid.

   Moge zapytac skad masz ten wykres? Chetnie bym zobaczyl taka prezentacje dla Irlandii.

  •  

   pokaż komentarz

   Parafrazując klasyka: "Kto umrze ten umrze i trudno."

   @tybor87: dobrze jest wszelkie recepty dawane ku "powszechnej świata pomyślności" na sobie testować
   Parafrazując : spodziewam się że jesteś- jak Samuraj - na wszystko gotów ?

   źródło: d-tm.ppstatic.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @matabora: Staram się postępować zgodnie z poglądami, które głoszę i mam nadzieję, że kiedy przyjdzie co do czego nie ulegnę hańbiącej pokusie hipokryzji.

  •  

   pokaż komentarz

   Ty umiesz czytać wykresy słupkowe? Naprawdę nie widzisz, że w Szwecji zmarło kilkanaście procent ludzi więcej, niż w poprzednich latach, a w Norwegii nie?

   @LudzieToDebile: Jeżeli dzięki temu nabyli wystarczającą odporność, by żyć dalej, może w skali dekady wyjść na korzyść.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: mieszkam w Szwecji od ponad 10 lat, jest regularnym użytkownikiem wykopu, ale zdecydowanie biernym - to mój pierwszy komentarz od lat. Po prostu nie mogłem sobie odmówić po przeczytaniu tego wątku. Mam rodzinę w Polsce i USA. To tak słowem wstępu, dla szerszego kontekstu mojej dalszej wypowiedzi.

   Pozwolę sobie nie zgdzodzić się z Twoją oceną sytuacji. Biorąc pod uwagę co działo i dalej dzieje się w Polsce, reszcie Europy i choćby USA (mam informacje z pierwszej ręki i jestem na bieżąco w związku z ww powiązaniami rodzinnymi), osobiście uważam, że Szwecja bardzo dobrze sobie poradziła, i dalej radzi z bieżącą sytuacją. W swojej argumentacji mocno uczepiłeś się liczb na słupkach i nie przemawiają do Ciebie argumenty prezentowane przez @Krupier i @KEjAf, które btw w mojej ocenie są bardzo trafne i osobiście się pod nimi podpisuję - z własnego doświadczenia, na podstawie tego czego tu doświadczyłem w przeciągu ostatnich niespełna dwóch lat. Nie będę ich powtarzał, jeśli chcesz to zachęcam do powtórnego przeczytania. Osobiście miałem na sobie maseczkę 3-krotnie - podczas wizyty u dentysty i podczas dwóch szczepień. Mam swoje opnie na temat samych szczepień i przyznam, że drugą dawkę przyjąłem zaledwie tydzień temu, głównie z egoistycznych powódek możliwości pójścia na koncert w Dani, ale to temat na inną dyskusję. Po dziś dzień, moi rodzice, dalsza rodzina i znajomi nie potrafią zrozumieć, jak to jest możliwe, że życie tutaj toczy się w miarę normalnie. Nikt nie nakazuje, zakazuje, zamyka, piętnuje lub segreguje. Mój pracodawaca nie ma prawa zapytać mnie o to czy jestem zaszczepiony. Zamiast tego społeczeństwo jest zachęcane, edukowane. Wydawane są zalecenia, nie nakazy, a że szwedzki naród w dużym stopniu ufa swojemu rządowi, stosuje się do nich, bo wierzy, że są to zalecenia w dobrej wierze, a przede wszystkim nie ograniczające niczyjej wolności, prawa do pracy, możliwości wyjścia z domu, na siłownię lub spotkania się z rodziną i znajomymi. Ci, którzy wyjątkowo się obawiają takowych kontaktów, mają pełne prawo do pozostania w domu - mają wolny wybór. Dodatkowo są to informacje publikowane z dużym wyprzedzeniem, a nie na kilka dni przed na przykład okolicznościami świątecznymi, co wielokrotnie miało miejsce w Polsce. Wszelkie obostrzenia, bo nie jest to tak, że takowych nie było\ nie ma, są przemyślane, przynajmniej w mojej ocenie. No ale jeżeli mamy stan wyjątkowo, to trudo żeby takowych nie było. Restauracje i puby otwarte krócej, stoliki porozstawine w większych odległościach, ale otwarte. Jeśli było zalecenie nie organizowania spotkań powyżej 10 osób, to jeśli jednak miało ono miejsce to robiłeś to na Twoją własną odpowiedzialność, bez nalotów policji czy organów sanepido podobnych. Maseczki w trasnporcie publicznym to również było zalecenie, a nie nakaz. Takich przykładów mogę mnożyć. Mam znajomych, którzy potracili członków rodziny, i gwarantuję Ci, że żaden z nich nigdy nawet nie wspomniał, że rząd powienien zachować się inaczej. Wręcz odwrotnie, pomimo tak dużej straty, byli wciąż przychylni takiemu podejściu, pewnie w dużym stopniu mając na uwadze to co dzieje się w innych krajach. Sam minister swego czasu otwarcie przyznał, że liczą się z nadwyżką w zgonach, co początkowo wywołało pewne oburzenie, ale z czasem ludzie zrozumieli, że jest to swego rodzaju kompromis, w zamian za który mogą dalej normalnie funkcjonować. Jest to mocne uogólnienie z mojej strony bo nikt nie powiedział, że ludzie będą umierać i mamy to w dupie, bo tak. Wolę już takie szczere stwierdznie niż stałe mydlenie oczu, zmiany w narracji i kompletny brak odpowiedzialności za podejmowane decyzje, które zrujnowały życie tysiącom ludzi - Polska.Tak, wiem, nie porównujemy Szwecji do Polski, daję Ci po prostu kolejny przykład prawidłowego w mojej opni podejścia do całej tej pandemii.

   Próbując odpowiedzieć na Twoje pytanie - "To który kraj lepiej sobie poradził z epidemią?", myślę, że sam nie jestem w stanie udzielić jednoznaczej odpowiedzi, choćby dlatego, że poza stwerdzeniami o lockdownie w Norwegii, to tak na prawdę nie wiem co tam się działo, jak wyglądało życie ludzi i jakie piętno zostało na nich odciśniete, zarówno w sferze socjalnej, zawodowej, jak i każdej innej. Lockdown lockdownowi nie równy. Nie mniej jednak, w mojej opini liczby, na które się powołujesz z pewnością nie są tego wyznacznikiem. Na zakończnie powtórzę siebie samego z początku - Szwecja bardzo dobrze sobie poradziła, i dalej radzi. Życie to więcej niż statystyka, przynajmniej dla mnie. Na koniec jeszcze plus dla @tybor87 ;-)

   Pozdro

  •  

   pokaż komentarz

   @kisc: no i ci nie odpisał. Ziobro zaskoczenia. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier: Ziobro, ziobro. Może to i lepiej, jeszcze bym się wkręcił w całe to komentowanie. Pozostanę cichym obserwatorem. Miłego weekendu, zdrówko!

  •  

   pokaż komentarz

   @kisc: zazdroszczę ci. Ja nie potrafię siedzieć cicho gdy widzę covidiotów. :/

   Miłego również!

 •  

  pokaż komentarz

  wstrzymaj te racze rumaki szurowskiej radosci. za kazdym razem, jak przytaczane byly dane ze szwecji w czasie jak u nas byla miazga, zeby pokazac jak to sobie oni swietnie poradzili, to miesiac pozniej sie okazywalo, ze jednak sobie nie poradzili.

  nei mam zielonego pojecia dlaczego, ale u nich postep kazdej fali opozniony. co sie bedize dzialo teraz - okaze sie w ciagu najblizszego miesiaca. w ostatnich dniach zaczyna im rosnac, wiec cierpliwosci jeszcze.

 •  

  pokaż komentarz

  Czuję wstyd, że 1-1,5 roku temu myślałem, że Szwedzi są niepoważni ze swoją taktyką na covid i im się mocno oberwie. Ale głupi covidianin byłem kiedyś.