Kościół wybiera milczenie w sprawach pedofilii

Kościół wybiera milczenie w sprawach pedofilii

- Świadomość, jak niepojętą zbrodnią jest wykorzystywanie seksualne dzieci, wciąż w pewnych strukturach kościelnych się nie przebiła. Jest bagatelizowana - powiedział Błażej Kmieciak, przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii w wywiadzie dla "Przeglądu".

 •  

  pokaż komentarz

  No, jak on to mówi, to musi być grubo.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: albo zapoznając się z
   dokumentacją coś w nim pękło tak jak jakiś czas temu u Terlikowskiego. Tylko czy po tym pęknięciu nie zostanie odwołany?

  •  

   pokaż komentarz

   @galicjanin: No właśnie. Czy on dojrzał tyle ZŁA, że przestał być obrońcą Kościoła? Do komisji nie dopuszczono księdza Isakowicza-Zaleskiego, żeby ta komisja niewiele zrobiła, i dotąd prace komisji faktycznie wyglądały na głównie pozorowane. A tu taki komunikat. Porządek może zrobić tylko ktoś emocjonalnie niezwiązany z jedynie słuszną wiarą i Kościołem, bo wszyscy inni będą mieli mniejsze lub większe skrupuły. No ale to w naszym bogobojnym państwie raczej nie przejdzie. Jedynie ludzie, jest szansa, jeszcze lepiej dostrzegą obłudę władzy i Kościoła i od obu się odwrócą.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: No właśnie PiS nie poparł Isakowicza, bo to było Episkopatowi nie w smak, PO za jego zaangażowanie w środowiskach kresowych, a Lewica bo to katolicki ksiądz. Jedynie PSL i Konfa poparły jego kandydaturę. Isakowicz czy Terlikowski byliby gwarancją, że żadnej ze spraw nie zostałaby ukręcona głowa i zostałaby uczciwie wyjaśniona. Kmieciak został powołany bo z Ordo Iuris, a więc mógłby uciszać sprawy niewygodne dla Kościoła, ale gość mógł wczytać się w pozyskane dokumenty i to co wyczytał skruszyło nawet jego kamienne serce ordoiurisowca.

  •  

   pokaż komentarz

   @galicjanin: Skoro Terlikowski nawiązał łączność z rozumem, to może i Kmieciak da radę... tylko czy to cokolwiek zmieni? Wierchuszka Kościoła trzyma się mocno :(

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: zmieni się Polacy są jednym z najszybciej laicyzujących się społeczeństw na świecie. Jeśli politycy zobaczą, że poparcie z ambon nie daje już wygranej w wyborach, to w mig odetną Kościół od kasy i przywilejów, a wtedy to już lawina ruszy na dobre jak w Irlandii, USA czy niedawno we Francji.

  •  

   pokaż komentarz

   @galicjanin: To nastąpi po zmianie władzy. A PiS tak łatwo jej nie odda, bo tak długo jak są przy władzy, są chronieni, a jak tylko ją stracą, to będą mieli przerąbane. No chyba, że Adrian ułaskawi wszystkich na zaś... wszystko jest możliwe... Julka to przyklepie i będzie po sprawie.

  •  

   pokaż komentarz

   @LudzieToDebile: PiS to populiści i jak zobaczą, że poparcie Kościoła nic im nie daje, to pierwsi odetną Kościół od kasy i przywilejów.

  •  

   pokaż komentarz

   @galicjanin: No nie wiem, oni mają sprane mózgi, więc w tym wypadku wdrukowana służalczość wobec kapłanów weźmie górę.

  •  

   pokaż komentarz

   @galicjanin: To wtedy z PiS-u odejdzie Macierewicz, Sobecka, Sellin, Czarnecki, Kamiński, Rzońca, Soboń, Schreiber senior, Dera, Czartoryski, Sadurska, Jackowski, K. Szymański, H. Kowalczyk i Naimski. Czyli radiomaryjna i ZChN-owska frakcja. Narodowo-katolicka. Obecnie karakanowi i jego najbliższym współpracownikom zależy na tym, żeby na prawo od PiS-u była tylko ściana - dlatego bratają się z narodowcami. Pytanie, czy karakan zaryzykuje taki rozłam i utratę tej frakcji.

  •  

   pokaż komentarz

   @galicjanin był swego czasu gościem jednego z programów TVN24 i zarzekał się że jest osoba głęboko wierzącą (powodem jest nie wyjaśnione przez lekarzy odzyskanie wzroku o ile dobrze pamiętam).Natomiast równocześnie ostro krytykował procesy kanoniczne i lekceważący stosunek kościoła do jego komisji.
   Wydaje mi się że po prostu nie łączy potrzeb duchowych z koniecznością przynależności do kościoła instytucjonalnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @elobob: ale jednocześnie należy do najbardziej fundamentalistycznej organizacji w kraju

  •  

   pokaż komentarz

   @elobob: Mówisz o Błażeju Kmieciaku? Tym z Ordo Szuris?

   @galicjanin: Jak wczoraj Ci odpisywałem, to w sumie zapomniałem wśród tych, którzy by odeszli, wymienić Czarnka. A także ziobrystów, którzy raczej na pewno by w takiej sytuacji zerwali z PiS-em i zaczęli tworzyć konkurencyjną, narodowo-katolicką i klerykalną formację. Więc na pewno w tej kadencji sejmu karakan (ani jego potencjalny następca na wypadek nagłego zgonu karakana) nie zdecyduje się na taki krok. To raczej w dłuższej perspektywie. I może po tym, gdy zabraknie Dona Tadeo.

 •  

  pokaż komentarz

  Zacne grono popierających pedofilię w kościele zakopało ( ͡º ͜ʖ͡º)

  źródło: ei_1638816063138.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  W tej rozmowie Błażej Kmieciak faktycznie przyznaje, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii ponosi dotąd porażki w swojej działalności przy próbach pełnego wykrycia i wyjaśnienia pedofilii wśród duchownych. Wynika to głównie z niechęci kościelnych struktur do przekazywania dokumentacji na temat pedofilii.

  - Mamy do czynienia z jedną z wielu korporacji, która ma bardzo specyficzny sposób zarządzania. Dlatego w kwestii molestowania seksualnego, gdy patrzymy na to, co się dzieje w Kościołach zarówno na Zachodzie, jak i w Polsce, myślę raczej o specyfice tej instytucji, która (jak widzimy w głośnych przypadkach) stworzyła mechanizmy krycia i tuszowania pedofilii - stwierdził. I wskazał, że wyjaśnienie spraw pedofilii leży w interesie samego Kościoła.

  Wskazał też na bariery mentalne wśród samych duchownych. - Świadomość, jak niepojętą zbrodnią jest wykorzystywanie seksualne dzieci, wciąż w pewnych strukturach kościelnych się nie przebiła. Jest bagatelizowana. Skutki tego przestępstwa trwają całe życie, w kolejnych latach objawiając się w bólu osoby, która bardzo często jest w nim całkowicie sama. Jako szef komisji zastanawiam się dziś, jakie bariery są w naszym prawie i mentalności, które sprawiają, że przestępca noszący strój duchowny przez lata unikał odpowiedzialności karnej. I dochodzę do przekonania, że jedną z takich barier jest właśnie ten kościelny język, który zbrodnie molestowania zastępuje terminem "nieuporządkowanie wewnętrzne kapłana".

 •  

  pokaż komentarz

  Za mordę to towarzystwo. Wypowiedzieć konkordat. Przeszukać pałace biskupów. Cały episkopat do pudła za współudział w pedofilii i jej ukrywaniu oraz za szpiegowanie na rzecz obcego kraju.

 •  

  pokaż komentarz

  Chciałoby się napisać "Spokojnie, KK na własne życzenie właśnie wyrugował się z Polski jako instytucja", ale... nie! Jest wręcz przeciwnie. Ten pasożyt będzie tu na wieki, wieków. Kościoły będą puste, ale KK jako organizacja będzie trwać i kłapać kolejne nie życiowe postulaty, bo mają wpływy, pieniądze i argument działający na polityków - (jeszcze) rzeszę potencjalnych wyborców.
  Instytucja KK to rak, którego niestety nie wytniemy tak łatwo z naszego kraju.

  pokaż spoiler Kto chce niech sobie chodzi, wierzy i żyje wg tych zasad. Wara za to od reszty ludzi, którzy nie wierzą i nie przestrzegają religijnych nakazów. KK jako organizacja wyrządził nam wystarczająco wiele złego.