Joe Biden wykluczył wysłanie żołnierzy amerykańskich na Ukrainę

Joe Biden wykluczył wysłanie żołnierzy amerykańskich na Ukrainę

Prezydent USA Joe Biden wykluczył możliwość wysłania żołnierzy amerykańskich na Ukrainę lub jednostronnego użycia siły przeciw Rosji w reakcji na inwazję Ukrainy. Zapowiedział, że do piątku ogłosi datę spotkania pięciu państw NATO, w tym USA, z przedstawicielami Rosji na temat "obaw" Moskwy...

 •  

  pokaż komentarz

  TO chyba oczywiste, że póki mogą, to wolą ładować tam sprzęt za $$ i niech Ukraina walczy ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @jakubz: Ukraina szykuje się od 2014 roku do tej wojny obronnej. Wojska które zgromadziła Rosja przy granicy nie wystarczą do podbicia Ukrainy, już nie wspominając, że okupacja Ukrainy byłaby znacznie cięższa niż takiego Afganistanu. Ruscy jak zwykle blefują. Musieliby użyć 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej do tej wojny, by mieć pewność powodzenia. W sumie dobrze, że USA zbroi Ukrainę. Przyda się silny bufor na wschodzie i przeciwwaga dla Białorusi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Indoktrynator ale oni właśnie ściągają 1 Gwardyjska armię na granice z Ukrainą.

  •  

   pokaż komentarz

   @jakubz: I bardzo dobrze nikt nie bedize umieral za ukrainskich oligarchow.

  •  

   pokaż komentarz

   @Indoktrynator: skad mysl, ze okupacja kraju rowninnego (duza ilosc stepow) z duza mniejszoscia rosyjska, z calkiem niezla siecia drogowo-kolejowa bedzie dla rosji ciezsze niz okupacja kraju gorzystego, z bardzo slaba infrastruktora i majaca mieszkancow w praktycznie 100% z innej grupy kulturowej?

  •  

   pokaż komentarz

   @jakubz: za to mają być ogromne dostawy kredek i ma to powstrzymać Putina, napisy na ulicach!!!

  •  

   pokaż komentarz

   @jakubz: to już wiecie za co zabili Lecha , powiedział to co dziś się dzieje i to boli Włodka do dziś do tego te upokorzenie w Gruzji i te strzały ostrzegawcze

  •  

   pokaż komentarz

   @jakubz: oczywiste to jedno a wypowiadanie tego publicznie to drugie, czasami lepiej zostawić niektóre rzeczy w niedopowiedzeniu żeby rywal nie miał jednak pewności

  •  

   pokaż komentarz

   @Indoktrynator: chcialbym bys mial racje. Jednak tak nie jest. Wlasciwie kazdy scenariusz wojny Rosja vs Ukraina konczy sie blyskawicznym zwyciestwem sil rosyjskich. Strefe zakazu lotow wdroza w ciagu doby. Potem beda w stanie uderzac precyzyjnie w sztaby jak i zgrupowania pancerne Ukrainy z powietrza. Sily ukrianskie zlamia sie po pierwszych starciach ladowych, a mzoe szybciej - po atakach z powietrza. Te ktore nie zostana okrazone uciekna na zachodnia czesc Ukrainy.

   Do tego na wschodzie Ukrainy poparcie dla Rosji jest duze, bo duzo tam ludnosci prorosyjskiej, rosyjskojezycznej. Takze nie bedzie wiekszego oporu partyzanckiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Indoktrynator: oni nie muszą tam wygrać militarnie ani nawet podbić połowy Ukrainy. Sam fakt otwartego ataku na Ukrainę i brak reakcji USA oznacza, że Rosja wygrała a USA oddaje tą część europy rosji bo mają większe problemy na głowie. Oznacza to też, że USA traci jakiekolwiek zaufanie u swoich sojuszników (USA i Ukraina oficjalnie są sojusznikami) bo pokażą, że nie mogą lub nie chcą bronić swoich partnerów. Wojna będzie tak czy siak, kwestia jak daleko się posunie ten konflikt i ile UE i USA oddadzą Rosji by szybko go zakończyć. Jałta 2030 jest bardzo realna.

  •  

   pokaż komentarz

   W sumie dobrze, że USA zbroi Ukrainę. Przyda się silny bufor na wschodzie i przeciwwaga dla Białorusi.

   @Indoktrynator: tylko żeby ten bufor nie upomniał się kiedyś o Przemyśl

  •  

   pokaż komentarz

   @Indoktrynator Rosjanie po prostu robią cokolwiek... Wystarczy robić cokolwiek by Niemcy zaczęły im płacić na zbrojenia i zgodziły się na interesy typu NS2 które finansują Rosyjskie zbrojenia. Sama Rosja bez niemiec nic nie znaczy. Niemcy to zdrajcy wartosci europejskich ale i jak widzimy ogólnie Lewica na Świecie działa bardzo synchronicznie z Rosją a twierdzono że to Prawica wspólgra z Putinem tym czasem gdy rządził Trump to Putin siedział spokojnie na dupie a obecnie Lewactwo amerykanskie zdjęło od razu sankcje a lewactwo europejskie rozpisuje sie o cierpiacych w lasach migrantach natomiast Niemcy dzwonią do Putina i synchronizują działania. Miejmy nadzieje że po wyborach we Francji Niemcy już zostaną z Rosją same

  •  

   pokaż komentarz

   @Ruski_Kluski: ile od wpisu? Co za różnica pod czyim butem? Obywateli nie będą mordować, na Krymie nie narzekają. Zwykły obywatel i tak ma przej###ne nie ważne czy Putin czy biden czy kaczynski, to nie Szwecja czy Szwajcaria ze będzie zajebiscie xD

  •  

   pokaż komentarz

   @abcdefghijklmn: @Indoktrynator: No właśnie zamierzałem o to zapytać Indoktrynatora. Akurat byłem kilka razy na Ukrainie i wiem jaki to jest teren - nie mają żadnych gór, chyba że na Krymie, hahaha (i w Karpatach). Jedyne co ewentualnie może spowolnić czołgi to rzeki i bagna. Tam nawet lasów nie ma (15% na cały kraj, z czego większość na zachodzie i południu kraju (Polesie i Karpaty). Pisałem to już gdzieś - bez wsparcia Polski i USA Ukraina przegra tę wojnę.

  •  

   pokaż komentarz

   Wywiad z gen. Skrzypczakiem: https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/8309540,gen-skrzypczak-rosja-ukraina-konflikt-wojna.html
   @abcdefghijklmn @Pan_Buk: Partyzantka miejska. W dodatku z tą pro-rosyjskością Ukraińców wschodnich to bym nie przesadzał. Trzeba też pamiętać, że Rosja jest w fatalnym stanie gospodarczym, a okupacja Ukrainy odcięłaby ich dodatkowo politycznie od reszty świata i globalnego systemu finansowego. Związałoby to też sporą ilość armii potrzebną do okupacji terenu i obroną przed potencjalną kontrofensywą, osłabiając możliwości obronne Rosji w innych regionach. Jak szybko odbudowaliby armię po takiej pełnoskalowej wojnie z Ukrainą i przy zapaści gospodarczej? Jakoś nie widzę powodów, dla których miałoby się to im opłacać.

 •  

  pokaż komentarz

  No to Putin już wie, że może zrobić co chce.
  Stary dowcip: z kim graniczy Rosja? Rosja graniczy z kim chce :)

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli przehandlował Ukraine za wsparcie w walce z kitajcami.

  •  

   pokaż komentarz

   @pangkor: tak, już Rosja będzie walczyć że swoim największym sprzymierzeńcem (nieoficjalnym)

  •  

   pokaż komentarz

   @Issac: ? jakim sprzymierzeńcem ? co ty bredzisz ?

  •  

   pokaż komentarz

   @pangkor: @Issac:
   Czy człowiek co całe swoje życie pasozytowal na państwowych posadach potrafi handlować ?
   Moim zdaniem nie .
   Rosja ma od południa potężnego sąsiada a USA są daleko .
   Więc na miejscu Rosji bardziej bym się kolegował z Chinami jak Usraelem.

  •  

   pokaż komentarz

   @PrezesSzurii: ale chiny będą się kolegować do czasu inwazji na ruskich.

  •  

   pokaż komentarz

   @pangkor:
   Chiny już załatwiły z ruskimi co od nich chciały
   - ropa jest
   - gaz jest
   - inne surowce też są .
   - poparcie w temacie Iranu jest .
   - możliwość zasiedlania Syberii jest
   - dawanie kontry USA gdzie się da też obecne
   Biznes się kręci !!!

   Więc po co napadać tak fajnego sąsiada ???
   Jakież to nie Chińskie :-)))
   Oni inaczej działają jak się Tobie wydaje , dla nich przemoc to porażka !!! I ostateczność

  •  

   pokaż komentarz

   @Issac: w kwestii podziału wpływów to dlaczego nie ?

  •  

   pokaż komentarz

   Czy człowiek co całe swoje życie pasozytowal na państwowych posadach potrafi handlować ?

   @PrezesSzurii: Nixon miał podobna karierę (po 30 został wybrany do jednej z izb parlamentu, potem dwie wiceprezydentury), co Biden, z tą różnicą, że Nixon wstąpił do marynarki wojennej i został oficerem lotnictwa, ale nie brał udział w żadnych walkach i wojnę przesiedział na południowym Pacyfiku.
   Wiesz kto dogadał się z Chinami? Nixon.

   Rosja i USA przeciwko Chinom xDDDDD

   @Issac: "USA i Chiny przeciwko Rosji xDDDD" pomyślał przeciętny zjadacz hamburgerów w 196x roku. Chyba nie muszę mówić co się zdarzyło później.

   Więc po co napadać tak fajnego sąsiada ???
   Jakież to nie Chińskie :-)))


   @PrezesSzurii: wiesz dlaczego Chińczycy są nie lubieni w tamtej części świata? Bo te państwo wykorzystuje do granic możliwości sąsiadów.
   Wiesz w ogóle jak powstała ChRL? W wyniku napaści na nacjonalistyczne chiny, które powstało w wyniku napaści na tereny lokalnych watażków. ChRL jest państwem bardziem imperialnym niż USA, a ich brak militarnych ruchów jest spowodowane tym, że poza Chinami Kontynentalnymi i morzami południowo i wschodnio chińskimi, USA ma przewagę militarną na całym globie. Jeśli Chiny by kogokolwiek zaatakowały, to USA by ich wkręcili w krwawy i przegrany konflikt.

   możliwość zasiedlania Syberii jest

   @PrezesSzurii: tak było xD Rosji tak samo się nie podoba wzrost uzależnienia od Chin, a także przedmiotowe traktowanie Chin. Sojusz Chiny-Rosja, to jak sojusz III Rzesza-ZSRR. Chiny to III Rzesza.

  •  

   pokaż komentarz

   Rosja i USA przeciwko Chinom xDDDDD

   @Issac: co w tym dziwnego? W czasie II wojny światowej walczyli razem przeciw Niemcom.

   Rosja prędzej dogada się z USA niż z Chinami, które mają chrapkę na Daleki Wschód.

  •  

   pokaż komentarz

   @Issac: o czym ty mówisz, Rosja i Chiny to wrogowie, Chiny mają retorykę jak Rosja i tak jak Tajwan uważają część terenów Rosji za ich własne. Konflikt toczy się teraz o to czy Rosja wesprze USA czy Chiny w walce między Chinami i USA bo Rosja to nawet nie gra w tej samej lidze, ale jest czymś co może przeważyć szalę. To jest geopolityka, która kształtuje nasz świat i przyszły podział stref wpływów dla tego nawet państwa sobie wrogie szukają sojuszy by ugrać coś dla siebie. Polska w tym konflikcie istnieje tylko jako ewentualne pole bitwy a nasza granica jako granica przyszłej Rosji, pytanie tylko po której stronie naszej granicy będzie Rosja...Dzięki PISowi wielce prawdopodobne, że Polska zostanie oddana Rosji bez walki. Dla tego PIS chce wyjścia z UE by nic nie stało na przeszkodzie "legalnemu" przejęciu Polski przez Rosję. I nie Rosji ani Ukraina ani Polska nie jest potrzebna zwyczajnie Rosja chce coś dostać za wsparcie USA lub Chin bo to czysty biznes i gest w stronę ruskich by uznać ich "siłę" i napędzić propagandę, która trzyma Putina i agenturę stojąca za nim u władzy na kolejne dekady.

  •  

   pokaż komentarz

   @Issac: mozesz się śmiać, ale to najbardziej realny scenariusz na chwile obecną. Gra toczy sie o odcięcie chin od swiata.
   Od morza juz sa odcieci. Zostaje jedynie rosja i jej strefa wpływów w eurazji.
   Usa wiele przehandluje za wsparcie rosji przeciwko Chinom, tak jak juz przehandlowali polske w teheranie, jałcie i pocztamie.
   To jest bardzo zły scenariusz dla polskiej przyszłości. Nie wiadomo nawet czy nie gorszy niz rosja sprzymierzona z chinami i ewentualny konflikt na naszej wschodniej granicy.

 •  

  pokaż komentarz

  1. Na razie nic sie nie dzieje i istotniejsza jest dymplomacja. Wyslanie wojska byloby prowokacja
  2. Dyplomacje pokazuje PiS, zorganizowali zlot wielbicieli Putina i to jest dramat.

  •  

   pokaż komentarz

   @robert-sad:
   Z jednej strony Rosja próbuje rozgrywać cały czasu ukrainę (w celu odciągnięcia jej od zachodu), co oczywiście naturalnie pcha ukrainę w objęcia nato i zachodu, ale jednocześnie - w celu deeskalowania konfliktu - zmusza zachód do zachowawczego podejmowania decyzji. Wysłanie wojsk, zapowiedź wysłania wojsk albo objęcie gwarancjami mogłoby powodować dalsze i niepotrzebne zaognianie konfliktu. Z drugiej oczywiście strony nie można dać Rosjanom gwarancji "róbcie w ukrainie co chcecie, nas to nie obchodzi". W każdym razie dyplomacja to nie sprawa zero jedynkowa, jakby chcieli to widzieć wykopki (i dyplomacja w wykonaniu PiS).
   Wysłanie wojsk spowodowałoby tylko i wyłącznie konieczność ostrzejszej odpowiedzi rosji. Przecież w takiej chwili Putin nie mógłby powiedzieć "a spoko to my zmykamy", bo pokazałby słabość i straciłby poparcie, więc musiałby zagrać coś więcej. Obecnie w każdej chwili może sobie spokojnie spakować wojska i odpowiedzieć, że to tylko ćwiczenia/troliing/etc i nikt mu nie zrobi z tego powodu kłopotu, a jeszcze elity go poklepią po plecach i będą się śmiały, że postraszyły zachód.

  •  

   pokaż komentarz

   @eaxene: jak na jabardziej sie zgadzam, ale jak widac trole pis maja juz okazje to wycia

  •  

   pokaż komentarz

   @robert-sad: problem jest inny - opanowanie Ukrainy to bardzo poważny problem z punktu widzenia naszej obronności. Ogólnie, z dostępem Ruskich do Białorusi, już jest nieciekawie. Z Ukraina to nagle okazuje się, ze cała wschodnia granica jest zagrożona. To daje liczniejszej armii rosyjskiej istotna przewagę (ponieważ mogą wykorzystać atut przewagi liczebnej i nacierać z dwóch stron) i zmusza nasze siły do rozproszenia przy ewentualnej obronie. Do tego Kaliningrad i Bałtyk. Po prostu nie stać nas na sensowne siły obronne w takim scenariuszu. Dlatego Ukraina, jaka by nie była jest nam niezbędna. Byleby nie była ruska.

  •  

   pokaż komentarz

   @fufkonator: halo, pis wysyla Putinowi dyplomatyczne buziaki, a Ty piszesz o obronie?

  •  

   pokaż komentarz

   @fufkonator: oczywiście, że masz rację. Ukraina nie mogłaby zostać zajęta lub całkowicie poddana Rosji (w takim stopniu jak Białoruś) z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa. Ale jednocześnie - na tym etapie - zapowiedź wysłania wojsk w celu ochrony ukrainy tylko zaogni sytuację. Na ten moment poza straszakami oraz próbą dyplomatycznego wypracowania lepszej pozycji przy stole Rosja raczej nie będzie dalej eskalować konfliktu w stronę konfliktu zbrojnego, ale jednocześnie zbyt ostre podejście zachodu będzie musiało skutkować jeszcze ostrzejszą odpowiedzią rosji.
   Oczywiście można podać przykład Hitlera, że w pewnym momencie ustępstwa i nieeskalowanie konfliktu nic nie dają, ale nadal w obecnej sytuacji wydaje się, że raczej powinniśmy działać na rzecz niezaostrzania konfliktu.

  •  

   pokaż komentarz

   @eaxene: z jednej strony tak. Tylko, popatrz tak - jakie opcje pokazu siły ma Rosja, w zakresie politycznym i gospodarczym? Uważam, ze nikłe, a na pewno dużo mniejsze niż stany. Dobra, potrafią w cyberwojne i jakieś propagandy, ale to jednak trochę słabo to wyglada, jak popatrzysz na możliwość wyj!$@nia z światowego rynku finansowego XD Ruskim zostaje już tylko argument siły i mogą z niego skorzystać. Wojna na Ukrainie bardzo się im opłaci - nie jest to członek NATO wiec nikt nie ma politycznych zobowiązań. Co najwyżej nowe sankcje, będą do kolekcji ;) I zyskujesz możliwość uderzenia na członka NATO już z dwóch stron. Budowa obrony ba taki scenariusz może się USA nie opłacać - maja tez Pacyfik. Wtedy już tylko dogadać się z Niemcami, na przykład płacąc im gazem i cyk, po sojuszu nic nie zostaje. Ale wracasz do czasów CCCP. A ja nie chce żeby u nas cep, cepa, cepem poganiał.

  •  

   pokaż komentarz

   @robert-sad:

   Wyslanie wojska byloby prowokacja

   Tutaj nie chodzi o to czy zostało czy nie zostało wysłane wojsko, w tej chwili to nie ten etap i nie ten poziom.

   Tutaj chodzi o to co zadeklarował prezydent Stanów Zjednoczonych.

   Deklarując że na pewno nie wyśle wojska do Ukrainy, dał zielone światło Putinowi.

  •  

   pokaż komentarz

   @dendrofag: zielone swiatlo z gratulacjami dal PiS. Przeczytaj co dokładnie powiedział Biden, bo nie to co Ci sie wydaje. Nie wykluczył wysłania wojska w przyszłości, mówił wyłącznie o aktualnym stanie. Zaznaczył o zainicjowaniu działań NATO. Zrobił dokładnie to co powinien.

  •  

   pokaż komentarz

   Deklarując że na pewno wyśle wojska do Ukrainy, dałby zielone światło Putinowi.

   @dendrofag: poprawione

 •  

  pokaż komentarz

  Ale Amerykanei nigdy nie obiecywali wsparcie militarnego Ukrainie na wypadek wojny z Rosją

1 2 3 4 5 6 7 ... 11 12 następna