Olsztyn. Dentystka oskarżona o wyłudzenie pół mln zł z NFZ

Olsztyn. Dentystka oskarżona o wyłudzenie pół mln zł z NFZ

Dentystka z Olsztyna stanie przed sądem za to, że w dokumentacji medycznej pacjentów zapisywała usługi, których nie wykonała, a za które płacił jej NFZ. Brała też od pacjentów pieniądze za usługi opłacane przez Fundusz. Kobiecie przedstawiono 130 zarzutów.

 •  

  pokaż komentarz

  Już kilka lat temu był taki przypadek. Łaskawca - sędzia z wtedy wolnego sądu, zasądził, że pani złodziejka dentystka nie poszła w tiurmy tylko miała oddać ukradzioną kwotę spokojnie pracując.

 •  
  m......o

  +39

  pokaż komentarz

  Wszędzie to robia

  •  

   pokaż komentarz

   @matiielo: dlatego polecam sprawdzać portal pacjenta i zgłaszać, jak dopisali wam coś, czego nie zrobili

  •  

   pokaż komentarz

   @mistejk: @matiielo:
   to ja wam powiem tak - matka kuzyna pracowała jako pielęgniarka w NZOZ. Pewne dnia owy kuzyn zobaczył że dentystka mu wpisała mnóstwo tego typu świadczeń - generalnie 3/4 tego co poszło z NFZ było wyłudzone.
   Nie było chyba wtedy opcji zgłaszania przez e-pacjenta więc typek napisał do NFZ że ta dentystka i tego roku wyłudziła to i to, ale że prosi o anonimowość bo matka pracuje w ośrodku. Po czym dostał odpowiedź że jak nie złoży pisemnej skargi z podpisem, imieniem i nazwiskiem to ma spierdalać.
   No to olał sprawę. Ale idę o zakład że jakbym na kogoś nakapował do US to problemów by nie robili tylko od razu wjechali na kontrolę.

  •  

   pokaż komentarz

   @mistejk: siostrze tak dentystka zrobiła. Wszystkie zęby i aparat robiła prywatnie a dentystyka wpisała co mogła na NFZ… tyle ze siostra paragonów nie ma

  •  

   pokaż komentarz

   @matiielo: U mnie w mieście było 3 takich dentystów. Do jednego dostałem wezwanie na przesłuchanie na policje. Dostałem kartkę z zębami i kazali mi zaznaczyć jakie zęby i co z nimi miałem robione przez ostatnie 5 lat.
   Trochę niedorzeczne. Nic tam nie zaznaczyłem. Nie wiem jak się sprawa skończyła, ale dentysta normalnie funkcjonuje i dobrze mu się powodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   zgłaszać, jak dopisali wam coś, czego nie zrobili

   @mistejk: Zadałem sobie po raz kolejny raz trud i sprawdziłem w jaki sposób można zgłosić nieprawidłowość przez portal pacjenta myśląc, że coś się zmieniło.
   Na dziś wygląda to tak, jak na zrzucie.
   Niedawno jednak można było- jak najbardziej (sic!) zgłosić nieprawidłowość. Wtedy otwierał się .pdf do wypełnienia.
   Po wciśnięciu przycisku "wyślij", pojawiała się informacja. że dokument należy wydrukować i zanieść osobiście do nfz, lub wysłać pocztą.
   Nosz k##@asz. Loguję się przez profil zaufany i mają wątpliwości, czy to faktycznie ja?
   MOŻE JEDNAK NIKOMU NIE ZALEŻY, BY ZGŁASZAĆ NIEPRAWIDŁOWOŚCI JAK NAJSZYBCIEJ?

   źródło: IKP.JPG

 •  

  pokaż komentarz

  Ale jak to? to niemożliwe przecież medykom trzeba wierzyć oni robią to przecież dla naszego dobra skoro mówi że nie ukradła to nie ukradła a wszyscy którzy twierdzą że ukradła to zwykłe pospolite szury( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @gabriela-polak: tak się składa, że owszem. Robią to wszyscy, dla dobra pacjentów, praca na NFZ absolutnie się nie opłaca.

  •  

   pokaż komentarz

   @SkrytyZolw: jakoś k??#a mnie oj#!%ła tylko dentystka innym się k??#a kalkuluje (urologom, okulistom POZ)

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_lantianin: porównujesz pracę dentysty, gdzie zużywany jest sprzęt i materiały na każdej wizycie, do pracy innych lekarzy, gdzie wizyta często ogranicza się do rozmowy? Brawo, za długo chyba nad tym nie myślałeś, co? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @SkrytyZolw:
   no szczególnie dużo zużyła materiałów na pierwszej wizycie jak obejrzała zęba inteligencie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_lantianin: nie używała żadnych narzędzi, przyjmowała cię na krześle, inteligencie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @SkrytyZolw:
   no tak bo inni lekarze nie używają krzeseł tylko każą stać żeby ciąć koszty amortyzacji mebli, nie ośmieszaj się

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_lantianin: typie, porównujesz krzesło do unitu stomatologicznego xDD jakoś temat narzędzi, sterylizacji, dezynfekcji, pracy asysty, kompletnie pomijasz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Liczę, że w końcu wszyscy dentyści machną ręką i przestaną się użerać z nfz i z takimi dzbanami (ʘ‿ʘ)

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_lantianin: rozumiem, że właśnie się wspiąłeś na swoje wyżyny intelektualne i to wszystko co byłeś w stanie wymyślić? Teraz nagle rozumiem skąd to p0lactwo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na czarmo.

  •  

   pokaż komentarz

   @SkrytyZolw: obrażanie, ale czego się spodziewać po kimś z ikonką zęba - solidarność zawodowa ponad uczciwość, taki wasz portret pseudodentyści

  •  

   pokaż komentarz

   Robią to wszyscy, dla dobra pacjentów, praca na NFZ absolutnie się nie opłaca.

   @SkrytyZolw: Spoczko, idę okraść jakiś sklep, trochę z tych pieniędzy rozdam, więc nic się nie stało bo robię to dla dobra innych XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Mandarex: a robisz? Pisałam, że moim zdaniem powinni machnąć ręką i niech to padnie.
   Wszędzie w polskim systemie ochrony zdrowia tak robią, nawet nie zdajesz sobie sprawy ze skali niedofinansowania i tego jak muszą kombinować żeby móc jakkolwiek funkcjonować.

  •  

   pokaż komentarz

   @SkrytyZolw: Szczerze mówiąc, mało mnie to obchodzi, usprawiedliwiasz oszustwo i kradzież.

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_lantianin: Nigdy nie rozumiem ludzi którzy wydają opinie bez jakiegokolwiek rozeznania się w temacie. To się nazywa "nie znam się, ale się wypowiem" i ty jesteś tego świetnym przykładem.

   jakoś k#%@a mnie oj%@@ła tylko dentystka innym się k#%@a kalkuluje (urologom, okulistom POZ)
   Każda dziedzina medycyny jest inna, ma inne potrzeby i stąd też kontrakty są różne. Są dziedziny dobrze dofinansowane - np. swego czasu kardiologia była bardzo dobrze finansowana, chociaż to się chyba zmieniło. Są też dziedziny których finansowanie jest słabe, np. stomatologia, gdzie świadczenia wycenione były ponad 10 lat temu i od 10 lat nic się nie zmieniło. A stomatologia, jako dziedzina zabiegowa, bardzo mocno polega na sprzęcie i materiałach -więc co innego dla gabinetu na NFZ było funkcjonowanie 10 lat temu, a zupełnie co innego teraz. Poza tym koszty ZUSu, minimalna krajowa (np. dla asystentki czy rejestratorki) - w zasadzie te dwie rzeczy obecnie zżerają już lwią część kontraktu z NFZem. A jeszcze nie zaczęliśmy leczyć zębów :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Mandarex: Nie usprawiedliwiam, tylko tłumaczę jak wygląda rzeczywistość w naszym systemie ochrony zdrowia. To głupie, że nie obchodzi, bo zdrowie to bardzo ważna kwestia i każdy będzie potrzebował kiedyś lekarza. A przez takich jak ty, których to nie interesuje, sytuacja się jeszcze długo nie zmieni ¯\_(ツ)_/¯
   Tylko nie płacz jak większość lekarzy zdolnych do pracy stwierdzi, że ma dosyć (m.in. walki z systemem dla pacjentów, którzy mają do nich o to pretensje), wyjedzie i leczyć będzie ksiądz.

  •  

   pokaż komentarz

   @SkrytyZolw: Oczywiście że usprawiedliwiasz, rzekomym dobrym pacjenta.

   Zabawne jak to mnie obwiniasz o obecną sytuację, skoro powodem jej istnienia są osoby takie jak ty. Skoro system jest zły, to trzeba go zmienić a nie dawać przyzwolenie na oszustwa i kradzież. Wiesz czemu lekarze tego nie chcą zmienić? Bo zwyczajnie im się to opłaca.

  •  

   pokaż komentarz

   @Stachu_a_kto_przy_telefonie:
   Tak tak, biedni dentyści pełnią misję i ratują zęby po kosztach xD

   Jakby osrali NFZ z tymi c?$$$wymi wycenami to NFZ by musiał podnieść ceny. Tylko że wtedy by ci co robią prywatnie przyszli i tych patałachów zębolożków wyrzucili z biznesu. No ale lepiej swoją chciwość i partactwo jeszcze maskować misją.

   Na górze opisałem historię jak znajomego oj%!?no na NFZ. I wiesz co? Babka oj%!?ła NFZ na kwotę porównywalną z wizytą prywatną (bodajże 80 zł gdy wizyta prywatnie kosztowała 100 zł bo to było z 10 lat temu). Więc taka to była "misja" jak ze mnie baletnica.

   Edit: i jeszcze jedno - tutaj też mamy piękny przykład misji - babka brała kasę prywatnie + na NFZ czyli nie dość że oszukiwała fundusz to jeszcze robiła nieuczciwą konkurencję tym dentystom którzy uczciwie kazali płacić hajs na leczenie a nie kombinowali na lewo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mandarex: Nie, powodem jej istnienia jest to, że prawie wszyscy, społeczeństwo i poszczególne rządy, mają w dupie to co się dzieje w systemie ochrony zdrowia. Zatem ty również jest częścią problemu.
   Puknij się w głowę, co im się opłaca? (-‸ლ) To że szpitala nie stać na probówki i muszą kombinować? To że nie stać ich na podstawowe środki czystości, pościel dla pacjentów, łóżka spełniające choć minimum wymogów stawianych łóżkom w szpitalu? Dentysta prywatnie za wypelnienie kasuje 200-400zł, a z nfz dostaje 40-60zł. Prywatnie robi keczenie kanałowe szóstki i kasuje 1200-1600zł, a na nfz nie robi wcale. Może tylko robić jednokanałowe zęby i dostaje za to bodajże 300-400zł. Serio, jestem ciekawa w jaki sposób lekarze czerpią na tym zysk?

  •  

   pokaż komentarz

   Serio, jestem ciekawa w jaki sposób lekarze czerpią na tym zysk?

   @SkrytyZolw: Ym, no nie wiem, może dlatego że na tym zarabiają?

   Fakt jest taki, że dentyści zarabiają w ten sposób na krzywdzie pacjenta, bo na przykład chcą dodatkowej opłaty za znieczulenie, przez co wielu z niego rezygnuje.

   I skończ p?#%#%!ić jacy to oni nie są biedni, bo już uwierzę że z dobroci serca poświęcają pięciokrotność możliwych zarobków. Jak się im nie podoba, to mają trzy opcje:
   1. Zmienić pracę.
   2. Wyjechać.
   3. Doprowadzić do zmian w NFZ.

   Tymczasem wybierają opcję czwartą, kradzież i oszustwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mandarex: większość pracujących na nfz to starsi lekarze albo ci co się uczą.
   Doprowadzić do zmian w nfz xDDD okej, rozmawiam z dzieckiem. Masz rację, to takie proste! Jutro przekażę to kolegom i po problemie. Nfz ostatnio dla świętego spokoju i żeby dentyści przestali go męczyć, podniósł wycenę punktów jednocześnie zmniejszając ich ilość za poszczególne procedury. Tak wyglądają zmiany według nfz ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dorośnij.

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_lantianin: człowieku, przedstawiam ci z grubsza rzeczywistość pracy z nfzem. Nie napisałem nigdzie, że wyłudzanie pieniędzy przez stomatologów jest usprawiedliwione. A ty coś o misji gadasz i o jakichś babkach co wyłudzały, no spoko, ale ja ci tłumaczę, czemu praca a NFZem jest nieopłacalna w niektórych dziedzinach, a w innych jest opłacalna.
   @Mandarex:

   Ym, no nie wiem, może dlatego że na tym zarabiają?
   Nie zarabiają, bo wyceny są zbyt niskie. Po odjęciu kosztów praca na NFZ wychodzi albo na zero albo na minus.

   Fakt jest taki, że dentyści zarabiają w ten sposób na krzywdzie pacjenta, bo na przykład chcą dodatkowej opłaty za znieczulenie, przez co wielu z niego rezygnuje.
   Aha, a stomatolodzy za darmo dostają znieczulenia od hurtowni xD
   Jak idziesz do Lidla to też tam pieprzysz, że lidl zarabia na krzywdzie ludzi, bo ludzie są głodni?

   I skończ p$!@#$@ić jacy to oni nie są biedni, bo już uwierzę że z dobroci serca poświęcają pięciokrotność możliwych zarobków. Jak się im nie podoba, to mają trzy opcje:1. Zmienić pracę.2. Wyjechać.3. Doprowadzić do zmian w NFZ.

   No to się już dzieje. Liczba gabinetów z NFZem spada z roku na rok. Stomatolodzy przechodzą na prywatę. Wezwania do zmian w NFZie są od dawna, ale nfz nic z tym nie robi.
   Tylko co mają zrobić ci ludzie, których nie stać na 200-400zł na dentystę?

  •  

   pokaż komentarz

   @SkrytyZolw: No więc mają jeszcze dwie opcje.

   Po odjęciu kosztów praca na NFZ wychodzi albo na zero albo na minus.

   @Stachu_a_kto_przy_telefonie: Ktoś ich zmusza do pracy?

   Jak idziesz do Lidla to też tam pieprzysz, że lidl zarabia na krzywdzie ludzi, bo ludzie są głodni?
   Świetna analogia! Szkoda tylko że z p!?$y, aby to porównanie miało jakikolwiek sens, to Lidl musiałby dostawać refundacje za sprzedawane jedzenie.

   Tylko co mają zrobić ci ludzie, których nie stać na 200-400zł na dentystę?

   Zmienić głos w wyborach.

  •  
   s.....r

   -1

   pokaż komentarz

   jakoś k#$@a mnie oj@!!ła tylko dentystka innym się k#$@a kalkuluje (urologom, okulistom POZ)

   @ostatni_lantianin: Miałeś farta, bo inni wcale nie są lepsi. xD

   https://policja.pl/pol/aktualnosci/199590,Lekarskie-malzenstwo-z-ponad-800-zarzutami-korupcyjnymi.html

   pokaż spoiler _złamanie prawa polegało na wyłudzaniu refundowanych świadczeń ginekologicznych i okulistycznych przy wykorzystaniu danych personalnych swoich pacjentów. Lekarze ci dopisywali wizyty i świadczenia swoich pacjentów, aby powielić ich liczbę. Od kolejnych, fikcyjnych już oczywiście wizyt pobierali pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia wcześniej je wykazując. Ponadto lekarz ginekolog kierował swoje pacjentki na badania USG w inne miejsce, gdzie pobierana za to była opłata, a te wykazywał w świadczeniach. Lekarka okulistka także wykazywała wizyty swoich pacjentów, których nie było lub też pobierała opłaty za badania, które miały być przeprowadzone darmowo_


   albo

   Ćwierć miliona złotych wyłudziła z NFZ logopeda.

   pokaż spoiler Trzy lata temu poradnia okulistyczna w Błaszkach koło Sieradza musiała zwrócić NFZ 3,5 mln zł za ponad 46 tys. fikcyjnych porad.


   Takie środowisko chytrych bab z radomia ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Mandarex:

   Ktoś ich zmusza do pracy?
   Ależ nikt nikogo nie zmusza do pracy na NFZ xD Jak pisałem wyżej - odchodza od kontraktów z nfzem i przechodzą do prywaty.

   Świetna analogia! Szkoda tylko że z p#?%y, aby to porównanie miało jakikolwiek sens, to Lidl musiałby dostawać refundacje za sprzedawane jedzenie.
   NFZ refunduje znieczulenia najtańszym preparatem - lidokainą. A jak chcesz lepsze znieczulenie to musisz zapłacić (najczęśćiej, bo czasami znieczulenia są w cenie wypełnień, zależy od gabinetu).
   Poza tym analogia jak najbardziej słuszna, bo w obu przypadkach - LIDL i gabinet dentystyczny - podlegają takim samym zasadom ekonomii. Stomatolog musi opłacić ZUSy swoje, asystentek, sprzęt, leki, etc.

   Zmienić głos w wyborach.
   brzmi tak samo naiwnie jak "niech ktoś coś zrobi".

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Mandarex:

   Tyle pisania, a sprawa jest bardzo prosta, oszustwo i kradzież nie powinny mieć miejsca. Jesteś zwykłym złodziejem który w dodatku publicznie pochwala kradzież, obrzydliwe.
   Oskarżasz mnie o przestępstwo, nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę.
   Gdzie niby pochwalam kradzież?

  •  

   pokaż komentarz

   Oskarżasz mnie o przestępstwo, nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę.

   @Stachu_a_kto_przy_telefonie: Nie oskarżam, tylko co najwyżej pomawiam, czas na edukacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mandarex oj mocno musisz być sfrustrowany swoim życiem. Nie pozdrawiam.

  •  

   pokaż komentarz

   @Stachu_a_kto_przy_telefonie: Tak, jestem sfrustrowany swoim życiem bo nie popieram oszustw i kradzieży XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Mandarex: jesteś frustratem, bo napinasz się na rzeczywistość którą opisują ci osoby znajace realia pracy z nfzem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mandarex: nie, mają jedną opcję - rzucić to w diabły i pracować sobie wygodnie prywatnie.

 •  

  pokaż komentarz

  Każdy orze jak może, ale akurat dentysta to powinien się wstydzić, bo to zawód dochodowy. W kilka lat można się dorobić, a tak proszę, ppewnie straci prawo wykonywania.

 •  
  S..........a

  +8

  pokaż komentarz

  Dentyści wyłudzają pieniądze z NFZ i dodatkowo kasują pacjentów? Nowe nie znałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)