Mutacje DNA nie są tak przypadkowe, jak myśleliśmy

Mutacje DNA nie są tak przypadkowe, jak myśleliśmy

Jak dotąd, naukowcom wydawało się, że mutacjami występującymi w kodzie DNA rządzi czysty przypadek – tj. losowe zmiany pojawiają się w losowych miejscach i jeśli w jakiś sposób nie pogarszają działania danego organizmu, mają szansę przenieść się do następnego pokolenia i tak w kółko.

 •  

  pokaż komentarz

  Jest cos takiego jak sekwencje konserwatywne i nie konserwatywne. Te pierwsze mutuja z mniejsza predkoscia i np geny rRNA kodujace rybosomalne RNA sa w miare uniwersalne w swiecie zywych stworzen.
  Geny mutuja przypadkiem, al fakt ze jedne czesciej i szybciej niz reszta.
  Wiedza stara. Nic nowego.
  Jest nawet specjalna jednostka okreslacja czestotliwosc mutacji wyrazonych w czasie ale jej nie pamietam.
  Dzieki sekwencja ktore mutuja szybko tworzy sie drzewka dla bliskospokrewnionych gatunkow a dzieki sekwencja mutujacym powoli mozna robic drzewka dla gatunkow znacznie oddalonych

 •  
  o.....k

  -37

  pokaż komentarz

  Mutacje DNA nie są tak przypadkowe, jak myśleliśmy

  Pewnie że nie są. Kto da tego mema z Szarakiem bolcującym szympansa?

 •  

  pokaż komentarz

  Wydaje mi się, że w ogóle z losowością tak jest. Coś jest losowe tylko dlatego, że mamy zbyt małą wiedzę, żeby stwierdzić co się stanie, a co się nie stanie. Na przykład taki rzut kostką, niby jest losowy, nie wiemy jaka liczba oczek nam wypadnie, ale gdybyśmy wiedzieli z jaką siłą ją rzucimy, pod jakim kątem, jakie jest ciśnienie powietrza i takie tam gówna, to wiedzielibyśmy co wypadnie. Im więcej wiemy, tym mniej jest losowości. Ale może bredzę, dobranoc.

  •  

   pokaż komentarz

   @tytjan17: w sumie spoko spostrzeżenie. Ciekawe ile zmieni się gdy komputery kwantowe zaczną być codziennością

  •  
   t.......................t via Wykop Mobilny (Android)

   +3

   pokaż komentarz

   @tytjan17:

   Na przykład taki rzut kostką, niby jest losowy, nie wiemy jaka liczba oczek nam wypadnie, ale gdybyśmy wiedzieli z jaką siłą ją rzucimy, pod jakim kątem, jakie jest ciśnienie powietrza i takie tam gówna, to wiedzielibyśmy co wypadnie. Im więcej wiemy, tym mniej jest losowości. Ale może bredzę, dobranoc.

   Rzut kostką da się absolutnie przewidzieć bo rządzi jeszcze tym mechanika klasyczna. Wtedy też mieliśmy logiczny determinizm jednoznaczny i demona Laplace'a.
   Jednakże po wejściu w świat kwantów wszystko się zmienia - losowość jest naturalna (czyt. okres połowicznego rozpadu, zasada nieoznaczoności Heisenberga, komplementarności Bohra) i jedyne co możemy określać to jej prawdopodobieństwo. Taki indeterminizm może być obecnie uznany za brak szerszej wiedzy mechaniki kwantowej, jednak raczej kierujemy się ku losowej naturze Wszechświata.

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

Dodany przez:

avatar bu_tel_ka dołączyła
273 wykopali 16 zakopali 11.2 tys. wyświetleń