Energia z nieczynnych kopalń może popłynąć już pod koniec przyszłego roku...

Energia z nieczynnych kopalń może popłynąć już pod koniec przyszłego roku...

Energia wytwarzana w szybach nieczynnych kopalń węgla kamiennego może popłynąć już pod koniec przyszłego roku – poinformowano podczas spotkania w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach, który jest liderem projektu.

 •  

  pokaż komentarz

  Przeciętny szyb może wygenerować 50 do 100 megawatogodzin na dobę, to równowartość 80-100 mln zł" - poinformowa

  Ciekawa matematyka, taka z dupy.

 •  

  pokaż komentarz

  ""Według prof. Prostańskiego koszt zabudowania szybu taką instalacją to zaledwie kilka milionów złotych. "Przeciętny szyb może wygenerować 50 do 100 megawatogodzin na dobę, to równowartość 80-100 mln zł" - poinformował.." Taka trochę droga ta energia :-) Albo Pan profesor był po spożyciu ??

  "Koncepcja Śląskiego Systemu Magazynowania Energii zakłada wykorzystanie czynnych szybów zlikwidowanych kopalni, które przez lata po zakończeniu wydobycia muszą nadal wypompowywać gromadzącą się na dole wodę na powierzchnię. Windy zwożące niegdyś górników do pracy zostaną zastąpione kubłami, wypełniającymi się wodą, które pod wpływem ciężaru wody opadają, wytwarzając energię w generatorze." Ciekawa koncepcja, taka trochę sprzeczna z logiką. Kopalnia musi wypompowywać wodę, a oni chcą montować jakieś kubły, napełniać wodą i spuszczać szybem. Chyba będzie jakiś Nobel dla twórców i konstruktorów :-)

 •  

  pokaż komentarz

  Tak naprawdę szyby nie będą wytwarzać energii, tylko ją magazynować - pobierać wtedy, kiedy jest jej nadmiar z wiatraków i fotowoltaiki, oddwać kiedy będzie niedobór. Podobna zasada jak w elektrowniach szczytowo-pompowych (Żarnowiec, Porąbka).