Przykryć stan wojenny czapką. Rogatywka w Ludowym Wojsku Polskim

Przykryć stan wojenny czapką. Rogatywka w Ludowym Wojsku Polskim

Rogatywka od ponad 200 lat jest symbolem narodowym, ale dla Sił Zbrojnych PRL była dość kłopotliwa – jednocześnie wzbudzała pozytywne odczucia i wydawała się „klasowo obca”. W dobie stanu wojennego gen. Jaruzelski uznał jednak, że najlepszym lekarstwem na problemy jest… patriotyzm.

 •  

  pokaż komentarz

  Trochę dziwny artykuł. Za tzw. komuny rogatywka była nadal używana od 1943 na wschodzie ( na zachodzie z niej zrezygnowano trwale ) znikła tylko na przełomie lat 50/60 w kamuflażu deszczyk i wróciła już w 1968 w moro nie tylko w Wojsku ale i nawet w Milicji. Za to została trwale wypieprzona w III RP i już nigdy nie wróciła. I nie chodzi tu o oficerskie czapki które nie mają znaczenia i nie są w ogóle spolecznie kojarzone. Mało tego. Wojsko polskie czy policja nie ma w ogóle czapki polowej jako chyba jedyne wojsko w Europie. Jak jesteśmy na fotkach z sojuznikami to wszyscy mają czapki polowe a my w beretach jako jedyni. Co to za zbiorowa choroba psychiczna która trwa od 1989 to nie mam pojecia. Policja do niedawna używała amerykańskich bejsbolówek .

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: a ty uwazasz ze krawezniki powinni chodzic w rogatywkach? xD szacunek z 0 spadlby na -1

  •  

   pokaż komentarz

   @T__S podałem przykład że za komuny była tak kłopotliwa że sprowadzono ją do milicji i nawet straży pożarnej. W sensie zrobiono z niej symbol kojarzony przez świat z Polską jak kepi z francuzami. Po 89 wymazano ją z każdego możliwego miejsca.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad uczelnie bez żenady prezentują swoją kadrę i absolwentów w biretach anglosaskich a Ty oczekujesz tradycyjnego nakrycia głowy w służbach? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @patatier: tak, szweje sobie z własnej kasy szyją rogatywki co widac chociażby w afganistanie było, tu na fotce to jacyś może uczniowie szkoły wojskowej. Nie wiem jak to regulaminowo wygląda. Ale w Policji było tak bzdurnie że do kurtek zimowych nie mogli założyć uszanki, bo wedle regulamimu uszanka jest do płaszcza :D i musieli w zimę w bejsbolówkach chodzić

   źródło: 13924891_1083422971746166_3040382827685345327_n.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   uczelnie bez żenady prezentują swoją kadrę i absolwentów w biretach anglosaskich

   @patatier: nie wszystkie, Są pozytywne wyjątki

   źródło: 15054191de121df872b945a9913479a5a29.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @350791 afair nikogo z PL nie ma na tym zdjęciu

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: @Wolrad: Co wy w ogóle gadacie. Znajomość wojskowości na poziomie "monetyznowane rubalmi". Z mundurów wyjściowych i galowyc nie usunięto rogatywek, a w wersji polowej pojawiła się w ostatnich latach w WOT.

   źródło: a.allegroimg.com

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @Qlavy: Generalnie odsyłam do lektury "Polski mundur wojskowy" Zdzisław Zygulski jr i Henryk Wielecki oraz "Polski mundur wojskowy 1918-1939" również autorstwa Henryka Wieleckiego ale tym razem solo. Po zapoznaniu się z publikacjami trudno nie odnieść wrażenia że w histori Polski od 1905 nie bardziej polskiej czapki niż.... Maciejówka (sic!). Mimo że prominencji chłopsko-niemieckiej, to jednak stała się ona czynem wojennym wyrazem najwyższej niezależności. Rogatywka w tym czasie była chętnie wpychana nam przez zaborców jako "przjazny gest" który miał zasłonić oczy mięsu armatnemu zaborcy. Rogatywka pochodznia wschodniego prawopodobnie buriackiego (mongolskiego), a że Buriatami niewiele kto się interesuje i nie mają oni swoich narodowych oddziałów lub służb to my Polacy mogliśmy uzyć rogatywki jako wyróżnika dającego nam rozpoznawalną unikalność w skali całego świata. I tak już zostało. Twochę zbyt upraszczam i pomijam wątek węgierski, ale komentarz to nie odpowiednia forma do takich wywodów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Qlavy mówię o rogatywce polowej, ją usunięto i zastapiono beretami. Galowe mundury to rzecz której się nie nosi na co dzień co jak wspomniałem przestało być społecznie rozpoznawane jako nakrycie głowy.

   A co do rogatywek w WOT to pojawili się w nich koło 2017 a potem znów paradowali w zielonych beretach. Możesz podać jakieś lepsze źródło bo internety milczą. Ew. Zadzwonie do kolegi z wotu

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: Chodzą regularnie w rogatywkach polowych (jestem przekonany, że widziałem zdjęcia przysięgi w nich — wymagało by weryfikacji). W praktyce ustępują one „oficjalnością” beretom oliwkowym, ale (częściej) „poza granicami miast” używane jak najbardziej; szczególnieszczególnie że kapelusz patrolowy (zwłaszcza jego oficjalny wzór) nie jest w Polsce powszechnym widokiem.
   Ciekawostka: Jeśli poszukać na stronach WOGów to można spokojnie znaleźć wśród zamówień publicznych zamawiane ilości oraz PDF z dokumentacją techniczna takiej rogatywki.

  •  

   pokaż komentarz

   tak, szweje sobie z własnej kasy szyją rogatywki co widac chociażby w afganistanie było

   @Wolrad: generalnie dobra czapka garnizonowa to zajebista rzecz - najlepszym przykładem jest garnizonówka USMC - bardzo charakterystyczna i bardzo zajebista czapka.

   źródło: militarytimes.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Qlavy: Ok mam ! Faktycznie jest rogatywka polowa ale jest dopuszczona TYLKO dla Wojsk obrony terytorialnej jako ubiór polowy https://www.wojsko-polskie.pl/iwsp/u/5c/b5/5cb500c7-f119-412f-9f33-eede1c97ffa5/05_ubior_polowy_n.pdf

   Natomiast wojska lądowe dalej w beretach a marynarka wojenna w bejsbolówkach
   https://www.wojsko-polskie.pl/iwsp/u/10/9a/109acfd3-98e4-47eb-b2bc-413d7634ad27/17_-_katalog_przedmiotow_umundurowania_i_wyekwipowania_n.pdf

   Widzę też że kurki pilotów mamy teraz na wzór amerykański bomberki :)
   Polecam stronę 64 i wzór walizki wojskowej :) i wzór ręcznika frotte :)

   No nic to krok w dobrą stronę i zastanawia mnie dlaczego w takim razie tyle czasu trwa wprowadzenie jej do wojsk lądowych.

   źródło: Opera Zrzut ekranu_2022-01-18_150207_www.wojsko-polskie.pl.png

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolrad: Katalog tych wzorów i jest bardzo "ubogi", prosty i ekonomiczny w stosunku tradycji (patrz mundur wieczorny i jego różnorodność niegdyś vs. 2 wzory aktualnie - co innego, że globalizacja i nowoczesność zabiły kulturę i idee noszenia takiego munduru i ogólnie mundurów poza służba nie tylko w wojsku) oraz w stosunku do niektórych armii europejskich patrz armia brytyjska z setkami elementów umundurowania będących wyróznikami.

   Mało kto pamięta, że w Wojsku Polskim czasie IIWŚ w jednoskach PSZ na Zachodzie stacjonujacych w Szkocji istniały wzory mudurów dla dudziarzy które posiadały w składzie kilt w tartanie w barwach rodu Hamiltonów.

 •  

  pokaż komentarz

  Za to teraz WP ma berety, czyli nakrycie głowy które:
  - nie nawiązuje do Wojska Polskiego ostatniej niepodległej wersji RP ani wcześniejszych formacji, beretów używano ma większą skalę w PSZ ale tylko dlatego że korzystano z brytyjskich sortów mundurowych
  - sam kolor beretów WL jest również dość... kontrowersyjny
  - nie chroni od zimna, bo pół łba gołe
  - wymaga układania przez co wielu szwejów to olewa i wyglądają jak traktorzyści
  - nie posiada daszku więc nie chroni twarzy przed słońcem czy deszczem

  Tylko MON mógł coś takiego wprowadzić i trzymać się tego 30 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: xD beret to najwygodniejsze i proste do ułożenia nakrycie głowy, poza zimą rewelacja. Nawet harcerze jeśli noszą berety to ogarniają układanie, to są doslownie dwa ruchy rękoma po założeniu. Jeśli ktoś nie nosi fryzury w stylu lat 70' to beret siedzi dużo lepiej niż furażerka, a przez małą powierzchnię przylegania głowa nie poci się jak w czapce baseballowej albo patrolowce (te amerykańskie wzory z rip-stopu to w lecie sauna na głowie). A że szweje noszą jak naleśnika albo jak kombajnista, no pasy na jajach i rozwiązane desanty też noszą.

  •  

   pokaż komentarz

   @willard: słyszałem anegdotę, nie wiem ile w tym prawdy, że Wojsko Polskie zakupiło te berety od jakiegoś afrykańskiego państwa które planowało rewolucję która jednak nie doszła do skutku, i tak, tanim kosztem, mogliśmy sprowadzić cały magazyn już uszytych beretów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli ktoś nie nosi fryzury w stylu lat 70' to beret siedzi dużo lepiej niż furażerka

   @mokry: Che Guevara na słynnym zdjęciu nie wyglądałby tak zajebiście w żadnym innym nakryciu głowy.

 •  

  pokaż komentarz

  Niemcom też się rogatywka podobała. Ułani również. Na początku XX w Jednostki kawaleryjskie (Uhlan) używały pickelhauby w wersji z rogatywką zamiast szpica. Taka ciekawostka https://www.google.com/search?q=uhlan+pickelhaube&tbm=isch

  źródło: i.pinimg.com

 •  

  pokaż komentarz

  Ulanen-Tschapka M1905 für Fähnriche des k. u. k Ulanenregiments Nr. 1,

  źródło: dorotheum.com

 •  

  pokaż komentarz

  Nie wiem czy to prawda, ale ciekawa i realistycznie brzmiąca koncepcja

  źródło: youtube.com