Polska w ścisłej czołówce krajów UE najszybciej uzależniających się od importu

Polska w ścisłej czołówce krajów UE najszybciej uzależniających się od importu

@darosoldier businessinsider.com.pl #polska #europa #gospodarka #pieniadze #ekonomia

W ostatnich 20 latach Polska za import surowców energetycznych zapłaciła ponad 1 bln zł, a roczne wydatki na ten cel szybko rosną. Zdecydowanie dominującym dostawcą surowców do naszego kraju jest Rosja

 •  

  pokaż komentarz

  Co do tematu - jest to tragedia dla Polaków, która będzie się ciągnąć latami. Sprzedajmy wszystko niemiaszkom , a co tam. Nie inwestujmy w technologię czystego spalania węgla, którego mamy w ciul. Gdzie atom ?

 •  

  pokaż komentarz

  Nie my się uzależniamy bo tak chcemy tylko jesteśmy niszczeni od środka żebyśmy nie mogli być samodzielni, to jest różnica.

 •  

  pokaż komentarz

  M.in. wykopki od zawsze optowały żeby zlikwidować polskie górnictwo i sprowadzać tańszy węgiel z Rosji XD.

  I chyba dopiero teraz, patrząc na gaz rozumiały co przez lata bredzili :).

  •  

   pokaż komentarz

   @volatile_pc: Dalej mieli rację. Nasz węgiel ma stawkę biurokracji i dodatkowo jest bardzo głęboko przez co rosną koszty wydobycia. Rosja jest bogata w surowce i są na dużo niższej głębokości stąd jest to bardziej opłacalne. Więc masz rację polskie skorumpowane górnictwo trzeba dalej zlikwidować, albo zrewolucjonizować na co jak wiadomo nie ma szans.

  •  

   pokaż komentarz

   @volatile_pc: Ja od dawna optuję za tym, żeby zamiast się męczyć z polskim górnictwem zainwestować w coś innego. No nie wiem, może w atom? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Rosja jest bogata w surowce i są na dużo niższej głębokości stąd jest to bardziej opłacalne. Więc masz rację polskie skorumpowane górnictwo trzeba dalej zlikwidować, albo zrewolucjonizować na co jak wiadomo nie ma szans.

   @Ryszard83:

   Naiwny jesteś jeżeli myślisz, że jak się uzależnisz od rosyjskiego węgla, to nadal Rosja będzie sprzedawać go po niższej cenie tak jak teraz gdzie ich węgiel musi konkurować z naszym.

   A wiesz, że Rosja dotuje swój węgiel prze preferencyjne stawki kolejowe? I wiesz po co to robią? Żeby właśnie uzależniać innych od siebie i w odpowiednim momencie użyć surowców jako broni.

  •  

   pokaż komentarz

   @volatile_pc: Tego nikt nie zrozumie, bo polskie górnictwo zostało samo na lini cena energii w Polsce a cena energii na rynkach światowych. Kopalnie do energetyki sprzedają albo inaczej są zmuszeni sprzedawać w cenie w okolicach 300zl. Co śmieszne pod koniec roku 2021 (październik listopad) cena węgla z polskich kopalni dla „polskich” elektrowni spadła z 260/80zl na 220/40 zł. A to był czas kiedy ceny węgla szalały na rynkach światowych. Widać było doskonale spekulacje na cenach węgla. W ciągu jednego weekendu cena surowców spadła gwałtownie… nagle się pojawił nowy gracz na rynku z masa węgla? Czy może grano na wysokie ceny tak samo jak z cenami gazu? Zostaliśmy wyruchani wszyscy. A składy i pośrednicy maja żniwa. Oni kupują węgiel na kontrakcie 400-600 zl, a sprzedają ten sam węgiel na składach sporo ponad 1000 zł. Do tego kopalnie maja odgórny limit sprzedaży węgla drobnicową w cenach rynkowych (część kopalni nie może sprzedać dziennie na wadze drobnicowej więcej jak 20-40-60t dziennie!!!), niby w celach ochrony spełnienia warunków umów długoterminowych. A prawda jest taka ze na węglu trzaska się kokosy ale tylko przez pośredników (składy, firmy transportowe, firmy energetyczne) a nie przez bezpośredniego producenta. Plus tego producenta zarzuca się ograniczeniami i obostrzeniami, które w końcu zabijają ten biznes… skończy się „tani” węgiel z Polski to poznacie co to są ceny energi jeśli nadal nie będzie u nas atomu lub systemowego OZE…

  •  

   pokaż komentarz

   @Ryszard83: Cena na rynkach światowych jest taka a nie inna bo jest mimo wszystko konkurencja. Przy zniknięciu węgla polskiego poznacie cenę energii.

  •  

   pokaż komentarz

   @volatile_pc: Ale tego ludzie nie zrozumieją. Potrafią zrozumieć ze towary z Chin są dotowane przez ichniejszy biznes aby zdobyć rynek bo ich stać. Ale nie potrafią zrozumieć ze ograniczona politycznie cena na węgiel z polskich kopalni ogranicza także cenę węgla z Rosji. Kto będzie chciał nadal sprzedawać tanio kiedy zniknie konkurencja?? Jak będziesz miał jedna piekarnie w mieście to cena w tej piekarni na 100% pewności wzrośnie do poziomu kiedy będzie sprzedawać. Nawet mimo marudzenia klientów chleb musisz kupić wiec zapłacisz więcej. Masz możliwość upiec samemu ale to już problem. My „pieczemy” węgiel sami i to ogranicza cenę węgla zza granicy

  •  

   pokaż komentarz

   @volatile_pc: Dlatego można odejść od węgla i iść w inne źródła energii. Wskaż mi zdanie w którym powiedziałem, że tylko rosyjski węgiel nas zbawi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @flashi1978: Masz racje. Dlatego utrzymanie kopalni węgla kosztuje nas rok co rok polowego tego co program 500+.
   My dokładamy do tego biznesu paręnaście miliardów rocznie masz tego świadomość prawda ? Jak to się ma do wzrostu cen po odejściu od górnictwa w Polsce ? To tak jakby Orlen budował stacje benzynowe z których nikt nie korzysta i mówił, że trzeba utrzymać konkurencję, bo paliwo zdrożeje.

  •  

   pokaż komentarz

   Wskaż mi zdanie w którym powiedziałem, że tylko rosyjski węgiel nas zbawi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Ryszard83:

   A jak nie rosyjski to jaki???? Mrzonki o węglu z Australii czy RPA??? To ci podpowiem. Nie ma takich mocy przeładunkowych, żeby dostarczać ten węgiel w potrzebnej ilości.

   Atom - owszem, ale realnie przejście będzie trwało dłuuuuugo.

   Uruchomienie wszystkich 5 bloków planowane jest na ok. 2046 (pierwszy blok startuje w 2033). Kumasz?? Za 25 lat i to w optymistycznym wariancie. I wszystkie będą miały ok. 6 może 7 GW. Gdzie zapotrzebowanie Polski, to ok. 27 GW.

   Trzeba patrzeć realnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @volatile_pc: Realnie lepiej importować z Australii (co również robimy) niż dopłacać paręnaście miliardów rok do roku. No i na Ukrainie jest tez dużo węgla.

  •  

   pokaż komentarz

   Realnie lepiej importować z Australii (co również robimy) niż dopłacać paręnaście miliardów rok do roku. No i na Ukrainie jest tez dużo węgla.

   @Ryszard83:

   Czyli bajdurzysz. Export przez porty nie wchodzi w grę bo nie ma takiej przepustowości.

   Ukraina?? Miała węgiel w Donbasie. Export całkowity export węgla z Ukrainy to 500 tys ton. I to tego lepszego sortu, bo gorszy to sama importuje.

   Polskie zapotrzebowanie to 70 000 tys ton węgla kamiennego. Widzisz różnicę??

   Podsumowując. Jak niemal każdy wypowiadający się nie wiesz jak wygląda rynek węgla, jak wyglądają moce przeładunkowe.

   I opowiadasz bajeczki o węglu z Austalli czy Ukrainy, gdzie sama Ukraina jest dużym importerem węgla, bo zagłębie węglowe utraciła.

  •  

   pokaż komentarz

   @volatile_pc: Czyli rozwiązanie to dopłacanie z budżetu prawie 20mld rocznie (ponad 15) żeby tylko nie brać z Rosji i innych miejsc ? Świetny plan.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ryszard83: Uwolnij cenę węgla. Zobaczysz ile było dopłacane ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @flashi1978: 13,14, Barbórka, mieszania darmowe, dodatki, urlopy. Komuno wróć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ryszard83: Hmm 13 brak. Darmowych mieszkań tak naprawdę nigdy nie było. Były tylko zwyczajnie płacone prosto przez pracodawcę. Zastanawiam się jakie mam dodatki jakich nie ma budżetówka. Która firma nie daje dodatków? Ani 14? Januszowo witaj…

 •  

  pokaż komentarz

  jak zamkną wszystkie kopalnie to cena za węgiel wzrośnie o 500% wtedy ten węgiel będzie ...ekologiczny

 •  

  pokaż komentarz

  Wyprzedajmy kolejne zakłady, kupujmy gówno z chin, to na pewno będzie jeszcze lepiej. Zniszczylismy wszystko, odlewnie, huty, stocznie, rafinerie, rolnictwo, nawet k!#@a stadninę koni. Polska ma takie położenie geograficzne, trochę złóż, dobre ziemie, że tak naprawdę bylibyśmy, prócz ropy właściwie samowystarczalni w większości rzeczy. Ale o czym mowa jak my nawet normalnej elektrowni nie mamy xd