Start Teleskopu Jamesa Webba - Astronarium 132
Przyrząd, który ma zrewolucjonizować naszą wiedzę o Wszechświecie. Po wielu latach oczekiwania, w przestrzeń kosmiczną trafił Teleskop Jamesa Webba - największy i najdroższy instrument naukowy wysłany w kosmos przez człowieka. W tym programie pokażemy jak powstał ten niezwykły przyrząd.
+62
pokaż komentarz
Za Astronarium zawsze plus (✌ ゚ ∀ ゚)☞
+40
pokaż komentarz
@lenovo99: I to jest jeden z nielicznych programów telewizji publicznej, na który warto przeznaczać środki, w tym taki wyjazd do Gujany Francuskiej - super, że program dostał finansowanie na - droższą niż zazwyczaj - realizację tego odcinka.
+18
pokaż komentarz
@Dzyszla: No i że super że za darmo na YouTube jest, a nie na jakiś VOD
+45
pokaż komentarz
@Dzyszla: @lenovo99
zobaczcie godziny emisji w TVP. Gdyby nie YT to nikt by tego nie oglądał
TVP 3 - pasmo ogólnopolskie
piątki 10:55
piątki 02:30
niedziele 06:30 (premiery)
niedziele 00:30
TVP Bydgoszcz
czwartki 14:00
piątki 19:30
soboty 11:15
0
pokaż komentarz
@lenovo99: z drugiej strony chyba na wykopie wiemy więcej o JSW niż przeciętny Polak o skokach. Po co wrzucać materiały o tym samym znów?
-1
pokaż komentarz
@Spring_is_coming: o imigrantach i szczepionkach też wiemy więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
-1
pokaż komentarz
@tylkostrimi: pełna zgoda - tego też jest za dużo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+41
pokaż komentarz
No i pięknie, niech materiał idzie w świat. Pozdrawiam siebie z napisów końcowych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
źródło: IMG_20211225_091415.jpg
+26
pokaż komentarz
@F_Ogot: Znowu obróciło ( ͡° ʖ̯ ͡°)
+9
pokaż komentarz
@F_Ogot:
Nie wytrzymie!
-7
pokaż komentarz
Moment, przecież wszyscy mówią, że Webb nie jest następcą Hubbla, bo to zupełnie inny instrument, choćby ze względu na obserwacje w podczerwieni.
+18
pokaż komentarz
@titus1: Jest i nie jest. To zupełnie inny instrument, żeby pokonać kres możliwości Hubbla. To tak, jak porównać rower do samochodu - niby to samo, ale inne, oba służą do przemieszczania się, ale inaczej i jeden ma inne możliwości i zakres odległości.
+6
pokaż komentarz
@titus1: No, niby zupełnie inny instrument, ale już choćby wieku i możliwości Hubble’a się nie przeskoczy. Następcą jest o tyle, że to Webb stanie się głównym i najważniejszym narzędziem do obserwacji kosmosu odbierając ten status Hubble.
-1
pokaż komentarz
@harcepan-mawekrwi: Albo jestem głupi albo musisz się nauczyć lepiej pisać, bo ciężko rozkminić kto jest kogo następca po tym co napisałeś
-1
pokaż komentarz
czy jakis ekspert moglby mi powiedziec jak inzynierowie poradzili sobie z odpornoscia tego zagla na przebicia drobnymi elementami ktore chyba moga sie wydarzyc mimo kosmicznej pustki
+2
pokaż komentarz
@highlander: Ze względu na funkcję to bardziej parasola niż żagla. Ma kilka warstw, mała perforacja pod kątem innym niż "prosto w słońce" nie sprawi że słońce zacznie przez niego świecić.
-1
pokaż komentarz
@highlander:
no przelecą te cząstki i co? :)
+2
pokaż komentarz
@highlander: w jednym z wywiadów padło to pytanie i odpowiedź była mniej więcej taka, że szansa na trafienie czymkolwiek jest wysoce nieprawdopodobne
+3
pokaż komentarz
@highlander: Tak jak pisze @StaraSzopa - trafienie, nawet małym pyłkiem, jest bardzo mało prawdopodobne. Przestrzeń kosmiczna jest dużo bardziej pusta niż nam się intuicyjnie wydaje.
Ale taka sytuacja jest brana pod uwagę - osłona termiczna skonstruowana jest tak, że jeśli coś przez nią przeleci to nie popruje się cała. Materiał przerwie się do kolejnego "szwu".
0
pokaż komentarz
@highlander: Podejrzewam że w punkcie L2, milion kilometrów od zaśmiecionej ziemskiej orbity, prawdopodobieństwo takiego uszkodzenia jest znikome. A nawet jeśli do tego dojdzie, to przy braku uszkodzenia samego teleskopu, szkody pewnie są minimalne - jedna dziurka nie obniży znacząco efektywności osłony.
-5
pokaż komentarz
od zaśmiecionej ziemskiej orbity
@Tajch: prosilem o wypowiedzi ekspertow a nie dzieci
+3
pokaż komentarz
@highlander: przecież ziomek ma rację. Co się zesrałeś?
ISS musi robić manewry, jeśli prawdopodobieństwo uderzenia wykrytego obiektu przekracza 1/100000. I robi takie manewry. Ale to tylko do wykrytych obiektów.
Śmiecia na orbicie ziemskiej jest na pewno dużo więcej niż na L2 - nawet jeśli nie wysłanego przez człowieka, to kamyczki też się znajdą.
Osłona słoneczna Webba nie wytrzyma zderzenia nawet z ziarnkiem piasku przy energiach kosmicznych.
0
pokaż komentarz
@highlander: "żagiel" podzielony jest na segmenty i dodatkowo wzmocniony. Wrzucam link do nagrania, które odpowiada na Twoje pytanie:
Wyjaśnienie na YT: od 12:30
0
pokaż komentarz
Zostało mu ostatnie 50km do celu
0
pokaż komentarz
@Algis i już